Trwa 386. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Czwartek, 16 marca 2023 r.
20:00. Sześć osób rannych po ostrzałach z użyciem amunicji kasetowej Kostiantyniwki w Donbasie
Sześć osób cywilnych zostało rannych w wyniku dwukrotnego ostrzelania w czwartek przez Rosjan z wyrzutni Uragan Kostiantyniwki w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – powiadomił szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko. Wojska rosyjskie użyły amunicji kasetowej.
Dzisiaj w ciągu dnia Rosjanie dwukrotnie ostrzelali miasto z wyrzutni Uragan, używając pocisków kasetowych; rannych zostało sześciu cywilów, wśród nich obcokrajowiec, wolontariusz
— powiadomił Kyryłenko na Telegramie.
W wyniku ostrzału, jak dodał gubernator, uszkodzonych jest co najmniej 19 budynków, szkoła i przedsiębiorstwo.
Kyryłenko zaznaczył, że Kostiantyniwka, leżąca ok. 30 km na południowy zachód od Bachmutu, jest stale ostrzeliwana przez wojska rosyjskie.
19:06. Trwa szturm Bachmutu. Rosjanie przygotowują się do wznowienia ataków pod Wuhłedarem
Wojska rosyjskie kontynuują ataki na wschodzie Ukrainy od obwodu charkowskiego po doniecki. Trwają szturmy Bachmutu, a pod Wuhłedarem przeciwnik przygotowuje się do wznowienia działań ofensywnych – powiadomił sztab generalny w czwartek wieczorem.
Rosjanie podejmowali ataki w pobliżu Hrianykiwki w obwodzie charkowskim, a w obwodzie ługańskim w rejonie miejscowości Kreminna i Kuzmyne. W obwodzie donieckim atakowali w okolicach miejscowości Wierchniokamjanske i Spirne.
Jak podano w komunikacie, przeciwnik kontynuuje szturmy Bachmutu w obwodzie donieckim. Wojska ukraińskie odparły ataki m.in. w miejscowościach Orichowo-Wasyliwka, Bachmut, Iwaniwske, Hryhoriwka.
Dalej na południe wróg podejmował ataki pod Kamjanką, Awdijiwką, Newelskim i Marjinką.
Kontynuuje przygotowania do wznowienia ataku na Wuhłedar
— odnotowano w podsumowaniu operacyjnym.
Sztab informuje również, że Rosjanie w dalszym ciągu wywożą z okupowanych terenów ukradzione zboże – przez port w Berdiańsku w obwodzie zaporoskim.
W okupowanej części tego regionu władze okupacyjne wraz z FSB kontynuują przymusowe wydawanie paszportów rosyjskich. M.in. w Tokmaku mieszkańcom grożono wywiezieniem dzieci na wschód Rosji w przypadku nieprzyjęcia obywatelstwa rosyjskiego.
18:46. Ukraiński wywiad wojskowy dziękuje Polsce za przekazanie wozu opancerzonego Oncilla
Otrzymaliśmy zmodernizowany wóz opancerzony Oncilla; to wynik współpracy polsko-ukraińskiej – powiadomił wywiad wojskowy Ukrainy, dziękując stronie polskiej. Jak podano, w walkach na Ukrainie bierze już udział 30 takich maszyn i okazują się skuteczne.
Takich maszyn walczy już 30. Dobrze zaprezentowały się na polu walki, ratowały życie
— podano w komunikacie Zarządu Głównego Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy z powołaniem się na przedstawiciela ukraińskiego biura konstrukcyjnego Berył.
Wywiad wyraził podziękowania stronie polskiej i polskiej firmie, która sfinansowała zakup samochodu.
Oncilla, wóz opancerzony z napędem na cztery koła i karabinem maszynowym kal. 12,7, to zmodernizowany w Polsce ukraiński Dozor-B.
18:12. Lekkie czołgi AMX-10 RC już są na linii frontu na Ukrainie
Obiecane przez Paryż na początku stycznia kołowe pojazdy opancerzone AMX-10 RC, określane również jako lekkie czołgi, dotarły już na Ukrainę, a niektóre z nich są już na linii frontu - poinformował we francuskim parlamencie minister obrony Sebastien Lecornu. Nie podał liczby dostarczonych maszyn.
Przekazanie przez Francję Ukrainie wozów AMX-10 RC ogłosił na początku stycznia prezydent Emmanuel Macron. Lecornu informował 18 lutego, że dostawy miały się zacząć w kolejnym tygodniu.
Czas między zapowiedzią a realizacją dostaw był potrzebny na przeszkolenie ukraińskich załóg we francuskich ośrodkach wojskowych, a także sam transport maszyn - pisze w czwartek dziennik „Le Figaro”.
17:09. Eksplozja w rosyjskim magazynie amunicji w okolicach Mariupola
W okolicach okupowanego Mariupola w obwodzie donieckim, na południowym wschodzie Ukrainy, doszło do eksplozji w rosyjskim magazynie amunicji w wyniku ukraińskiego ostrzału – powiadomiły w czwartek lojalne wobec Kijowa władze tego miasta.
Mariupolska rada miejska poinformowała na Telegramie o pożarze i detonacjach w magazynie amunicji wojsk rosyjskich w miejscowości Małojanisol. Informacja pochodzi od mieszkańców, którzy przebywają na okupowanych terenach
Z kolei doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko powiadomił, że w mieście i okolicach słychać było obronę powietrzną oraz odgłosy, podobne do wystrzałów z wyrzutni Grad. W kierunku miejsca eksplozji wyleciały śmigłowce wojsk rosyjskich.
W internecie opublikowano krótkie nagranie, które ma pochodzić z miejsca wybuchów. Widać na nim kłęby dymu, unoszące się nad zabudowaniami.
16:00. Rosja stosuje na Ukrainie tortury, dopuszcza się zabójstw cywilów
Rosja popełnia na Ukrainie różnego rodzaju zbrodnie wojenne, takie jak tortury, zabójstwa cywilów, deportacje dzieci - wynika z raportu opublikowanego w czwartek przez Niezależną Międzynarodową Komisję Śledczą, powołaną przez ONZ.
Komisja stwierdziła, że siły rosyjskie przeprowadziły „masowe i nieproporcjonalne” ataki i nie podjęły żadnych środków w celu ochrony cywilnej ludności ukraińskiej.
Raport, oparty na ponad 500 wywiadach, zdjęciach satelitarnych, oględzinach miejsc, w których przetrzymywani i mordowani byli ludzie oraz grobów, został opublikowany w czasie, gdy powszechnie oczekuje się, że Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze będzie dążył do aresztowania rosyjskich urzędników odpowiedzialnych za przymusowe deportacje dzieci z Ukrainy i atakowanie cywilnej infrastruktury.
Rosyjskie władze dopuściły się licznych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka oraz popełnienia wielu zbrodni wojennych
— stwierdza raport.
W dokumencie opisane zostały metody tortur stosowanych w rosyjskich aresztach, takie jak rażenie prądem za pomocą telefonu, zwane „połączeniem z (Władimirem) Putinem” oraz podwieszanie pod sufitem w „pozycji papugi” - pisze agencja Reutera.
Władze Rosji zaprzeczają doniesieniom o popełnianiu zbrodni wojennych.
15:20. Iskander-M, Ch-22 i S-300 to pociski, które są problemem
Ukraińska obrona przeciwlotnicza nie jest na razie w stanie unieszkodliwiać kilku rodzajów rosyjskich pocisków, m.in. Iskander-M i przeciwokrętowych Ch-22 - powiedział w czwartek rzecznik lotnictwa ukraińskiego płk Jurij Ihnat.
Wojskowy, którego cytuje rosyjska redakcja BBC, poinformował, że obrona przeciwlotnicza może skutecznie bronić się przed kilkoma rodzajami rosyjskich rakiet. Są to: pociski manewrujące na okrętach Kalibr (3M14), pociski R-500 (9M728) wchodzące w skład zestawu Iskander-K, a także kilka rakiet typu Ch wystrzeliwanych z samolotów, czyli pociski: Ch-55, Ch-101 i Ch-555.
14:50. Rosja straciła co najmniej 15 najnowocześniejszych czołgów T-90M
Rosja straciła już na Ukrainie co najmniej 15 swoich najnowocześniejszych czołgów T-90M, które miały być jakoby „niezniszczalne”; dalsza seryjna produkcja tych pojazdów jest niemożliwa z powodu zachodnich sankcji nałożonych na rosyjski przemysł obronny - oznajmił w czwartek przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego Andrij Rudyk.
Oficer podkreślił, że mowa tylko o udokumentowanych stratach, potwierdzonych na zdjęciach lub nagraniach. Jak dodał, rzeczywista liczba T-90M zniszczonych na Ukrainie może być większa.
T-90M to szczyt możliwości, który rosyjski przemysł zbrojeniowy był zdolny osiągnąć na bazie technologii z czasów sowieckich. (…) Obecnie Rosja próbuje zastąpić jakość ilością i wyciąga z magazynów stare czołgi T-62 i T-72. (…) Są one łatwym celem dla naszych żołnierzy
— przyznał przedstawiciel sztabu.
14:22. Prezydent Duda: W najbliższych dniach przekażemy cztery MiGi-29 dla Ukrainy
W najbliższych dniach Polska przekaże Ukrainie cztery myśliwce MiG-29, pozostałe będą przygotowywane i przekazywane – poinformował prezydent Andrzej Duda.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY: Prezydent Duda: W najbliższych dniach przekażemy cztery MiGi-29 dla Ukrainy. Samoloty są w pełnej sprawności
14:21. Podolak: Wybuch w siedzibie FSB w Rostowie oznaką osłabienia władzy w Rosji
Wybuch i pożar w siedzibie regionalnych służb granicznych Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) w Rostowie nad Donem jest sygnałem osłabienia władzy w Rosji i początku poważnego konfliktu wewnętrznego – ocenił w czwartek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
Każdy budynek FSB, który płonie lub eksploduje w Federacji Rosyjskiej, szczególnie w obwodzie rostowskim, wskazuje wyraźnie, że jest to przejaw paniki, osłabienia kontroli władzy i przejścia Federacji Rosyjskiej do poważnego konfliktu wewnętrznego. Ukraina nie wtrąca się, tylko z przyjemnością obserwuje…
— napisał Podolak na Twitterze.
13:00. Pożar w siedzibie FSB w Rostowie nad Donem
W Rostowie nad Donem na południu Rosji doszło do wybuchu i pożaru w siedzibie regionalnych służb granicznych Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) - podała w czwartek agencja Reutera. Co najmniej jedna osoba zginęła, a dwie są ranne.
Reuters publikuje kadry, na których widać słup gęstego czarnego dymu unoszącego się w powietrze w gęsto zabudowanej części miasta. Służby ratownicze poinformowały, że najpierw doszło do wybuchu, a potem pożaru, który objął 880 m2.
Niezależny rosyjski portal Meduza podał, że według niektórych kanałów na serwisie Telegram odgłosy eksplozji słychać było również podczas pożaru. Kanał Shot twierdzi, że na terenie budynku należącego do regionalnych służb granicznych (będących częścią FSB) znajduje się magazyn amunicji.
CZYTAJ WIĘCEJ: Słup gęstego dymu nad Rostowem nad Donem. Potężny pożar w siedzibie regionalnych służb granicznych FSB. Są ofiary
12:40. Izrael może sprzedać Ukrainie systemy zagłuszające irańskie drony używane przez Rosję
Władze Izraela zatwierdziły licencje eksportowe dotyczące możliwej sprzedaży Ukrainie systemów zagłuszających drony irańskie, wykorzystywane masowo przez armię rosyjską - poinformował portal Axios za anonimowymi izraelskimi i ukraińskimi oficjelami.
Jak podkreślono, jest to pewna korekta polityki Izraela wobec Ukrainy, lecz władze tego kraju wciąż nie zamierzają dostarczać Kijowowi śmiercionośnej broni.
W styczniu Axios informował, że najważniejszą przyczyną, dla której Tel Awiw nie zamierza przekazywać Ukrainie uzbrojenia, jest niechęć do wywoływania napięć w relacjach z Rosją w kontekście działań Izraela w Syrii. Moskwa utrzymuje w tym kraju znaczące wpływy, ale toleruje tam izraelskie operacje wojskowe wymierzone w Iran i jego sojuszników.
Zatwierdzenie licencji na eksport systemów antydronowych nie oznacza zmiany naszej polityki, ponieważ te systemy mają charakter defensywny. Ich wykorzystanie nie wiąże się z prowadzeniem ostrzałów, w wyniku których mogliby ucierpieć rosyjscy żołnierze - wyjaśnił jeden z izraelskich urzędników cytowanych przez Axios.
12:28. Chiński dron zestrzelony nad Donbasem przez siły ukraińskie
Siły ukraińskie zestrzeliły nad Donbasem komercyjny dron Mugin-5, wyprodukowany w Chinach - podała w czwartek telewizja CNN. Chińska firma zapewniła wcześniej, że wstrzymała sprzedaż swych wyrobów na Ukrainę i do Rosji.
Amerykańska stacja podała, że szczątki uzbrojonego drona pokazali dziennikarzom żołnierze ukraińscy. Powiedzieli oni, że zestrzelili maszynę w miniony weekend z karabinku automatycznego AK-47, czyli „kałasznikowa”. CNN wskazuje, że jest to kolejny w trakcie inwazji rosyjskiej przykład użycia cywilnego bezzałogowca, który zmodernizowano i uzbrojono. Jak dodaje, jest to oznaką szybkich przemian w sposobach prowadzenia działań zbrojnych.
Maszyny Mugin-5 można kupić za pośrednictwem wielkich chińskich internetowych platform handlowych, koszt drona wynosi ok. 15 tys. USD - informuje CNN.
Firma Mugin potwierdziła, że dron był ich produkcją i wyraziła ubolewanie z powodu incydentu. Jak podaje agencja Interfax-Ukraina, firma ta oświadczyła 2 marca, że na początku wojny wstrzymała sprzedaż swych wyrobów na Ukrainę i do Rosji.
12:02. Kanclerz Scholz zapowiada dalsze dostawy broni dla Ukrainy
Kanclerz Olaf Scholz zapowiedział w czwartek dalsze dostawy broni na Ukrainę we współpracy z innymi krajami UE. Niemcy wraz ze swoimi europejskimi partnerami zadbają o to, by Ukraina otrzymała broń i wyposażenie, by mogła się bronić - oświadczył w Bundestagu
Szczególnie ważne jest szybkie dostarczenie Ukrainie niezbędnej amunicji
— powiedział Scholz w oświadczeniu rządu w sprawie przyszłotygodniowego szczytu UE.
Na Radzie Europejskiej wspólnie z naszymi partnerami z UE zdecydujemy o dalszych środkach, aby osiągnąć jeszcze lepsze, ciągłe dostawy
— oznajmił kanclerz, cytowany przez agencję dpa.
11:56. Rosyjskie próby szturmu na Wuhłedar zwolniły
W ciągu ostatniego tygodnia rosyjskie próby szturmu na miasto Wuhłedar w obwodzie donieckim prawie na pewno zwolniły, ale rosyjskie władze wojskowe mogą chcieć je kontynuować ze względu na rywalizację z najemniczą Grupą Wagnera - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej przypomniano, że to spowolnienie ma miejsce po prowadzonych przez poprzednie trzy miesiące niezwykle kosztownych, nieudanych atakach.
Jak wyjaśniono, jednym z czynników, które przyczyniły się do ciężkich strat Rosji w tym sektorze, było skuteczne stosowanie przez Ukrainę systemów zdalnych min przeciwpancernych (RAAM). RAAM to specjalistyczny pocisk artyleryjski, który rozrzuca miny przeciwpancerne w odległości do 17 km od jednostki strzelającej. Dodano, że w niektórych przypadkach Ukraina wystrzeliła miny nad i za nacierającymi jednostkami rosyjskimi, powodując zamieszanie podczas próby wycofania się rosyjskich pojazdów.
Jedynym znaczącym sukcesem taktycznym Rosji był ostatnio sektor Bachmutu, zdominowany przez siły najemnicze z Grupy Wagnera, obecnie będące w publicznym sporze z rosyjskim ministerstwem obrony. Istnieje realna możliwość, że rosyjskie ministerstwo obrony uparcie dąży do sukcesu w Wuhłedarze po części dlatego, że chce, aby jego własny sukces konkurował z osiągnięciami Wagnera
— napisano.
11:10. Ujęto dwie kobiety, które informowały Rosjan o pozycjach ukraińskich pod Bachmutem
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w czwartek o ujęciu dwóch mieszkanek Kramatorska, które przekazywały Rosjanom informacje o pozycjach sił ukraińskich pod Bachmutem. Jedna z kobiet była sanitariuszką oddziału obrony terytorialnej.
Kobiety należały do grupy agenturalnej rosyjskiego wywiadu GRU i były w kontakcie z kadrowym funkcjonariuszem tych służb - podała SBU w komunikacie na serwisie Telegram. Rosjan interesowały w szczególności „trasy, którymi może się przemieszczać w kierunku frontu wschodniego sprzęt opancerzony wojsk ukraińskich”. Kobiety „zbierały dane wywiadowcze o miejscach dyslokacji i trasach sił obrony (Ukrainy) na kierunku bachmuckim” - głosi komunikat. Dane te były Rosjanom potrzebne „w celu planowania operacji bojowych w rejonie Bachmutu”.
SBU podała także, że kobiety zostały zwerbowane „poprzez przedstawiciela oddziału zwiadowczego 1. korpusu armijnego Południowego Okręgu Wojskowego” Rosji. W siłach tych służy syn jednej z zatrzymanych kobiet. Rosjanie obiecywali im wysokie posady w administracji okupacyjnej w razie zajęcia regionu.
Zatrzymane kobiety są w areszcie - podała SBU.
10:50. Rocznica bombardowania teatru w Mariupolu
Ukraińcy „nie przebaczą okupantom żadnego zrujnowanego losu” i będą zabiegać, by Rosja poniosła odpowiedzialność - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w czwartek, w rocznicę zbombardowania teatru w Mariupolu wraz z setkami chroniących się tam ludzi.
Rok temu Rosja celowo i okrutnie zrzuciła potężną bombę na Teatr Dramatyczny w centrum Mariupola. Obok gmachu znajdował się napis „Dzieci”, którego nie można było nie zauważyć
— napisał Zełenski na serwisie Telegram. Przypomniał, że w gmachu teatru „ukrywały się przed ostrzałami setki ludzi”.
Krok za krokiem dojdziemy do tego, by zagwarantować pełną odpowiedzialność państwa-terrorysty za to, co uczyniło wobec naszego kraju, naszego narodu
— zapewnił Zełenski.
Dodał następnie: „nie przebaczymy okupantom żadnego zrujnowanego losu. Pamiętamy o wszystkich, których życie zabrał terror rosyjski”.
10:35. Wysoka aktywność rosyjskiej floty na Morzu Czarnym
Ukraińska armia obserwuje wzmożoną aktywność okrętów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na Morzu Czarnym, co może mieć związek ze strąceniem przez lotnictwo Rosji amerykańskiego drona MQ-9 – wynika z wypowiedzi rzeczniczki sił obrony na południu Ukrainy Natalii Humeniuk.
Uważnie obserwujemy ugrupowanie okrętów na Morzu Czarnym i działania wroga; rzeczywiście, odnotowujemy nietypową aktywność i liczebność tego ugrupowania
— powiedziała w czwartek w ukraińskiej telewizji, pytana o działania rosyjskiej marynarki wojennej po strąceniu bezzałogowca USA.
Humeniuk ujawniła, że na wodach Morza Czarnego znajduje się obecnie 20 jednostek rosyjskiej floty, wśród których są cztery nosiciele rakiet dalekiego zasięgu, w tym jeden okręt podwodny.
Widoczna jest ogólna aktywność i rozproszenie (rosyjskich) okrętów; jest bardzo dużo jednostek wspomagających
— oświadczyła wojskowa.
09:42. Radio Swoboda: najemnicy z rosyjskiej Grupy Wagnera prowadzą rekrutację na stronach pornograficznych
Rosyjska firma najemnicza Grupa Wagnera, zarządzana przez prokremlowskiego biznesmena Jewgienija Prigożyna, rozpoczęła rekrutację na stronach pornograficznych; sam Prigożyn miał przyznać, że jest to celowy zabieg i jakoby „bardzo dobry pomysł” - poinformowało w środę Radio Swoboda.
Reklama wyświetla się na największym na świecie portalu pornograficznym Pornhub. Materiał został celowo opublikowany w taki sposób, by użytkownicy z Rosji nie mogli go przeoczyć. Wagnerowcy informują, że poszukują najemników „ze wszystkich regionów kraju” i zachęcają, by mężczyźni odwiedzający serwis „wstępowali do firmy wojskowej zamiast oglądać pornografię” - oznajmiło Radio Swoboda.
Jak dodano, ukazany w reklamie kontaktowy numer telefonu Grupy Wagnera został zweryfikowany. Potwierdzono, że faktycznie posługują się nim rekruterzy z tej formacji
08:40. Spada tempo ofensywy rosyjskiej na wschodzie Ukrainy
Tempo ofensywy rosyjskiej na wschodzie Ukrainy spowolniło; w obwodzie ługańskim operacja ofensywna wojsk rosyjskich mogła już osiągnąć punkt maksymalny - ocenia w czwartek amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Analitycy przywołują opinię służb prasowych armii ukraińskiej, iż z powodu strat w ludziach i sprzęcie wojska rosyjskie straciły potencjał ofensywny. ISW podkreśla, że jest to zbieżne z oceną analityków tego ośrodka. Uważają oni, że „rosyjska operacja ofensywna w obwodzie ługańskim prawdopodobnie zbliża się do maksymalnego punktu, jeśli już go nie osiągnęła, aczkolwiek Rosja zaangażowała na linii Swatowe-Kreminna większość elementów co najmniej trzech dywizji”.
Wojska rosyjskie w zeszłym tygodniu osiągnęły jedynie „minimalne zdobycze taktyczne wzdłuż całej linii frontu w obwodzie ługańskim”, a siły ukraińskie „prawdopodobnie zdołały przeprowadzić kontrataki i odzyskać terytoria w obwodzie ługańskim” - ocenia ISW.
Spada również, według źródeł ukraińskich, ilość ataków na oblegany przez Rosjan Bachmut - dodaje ośrodek. Wyraża przypuszczenie, że ofensywa najemników z Grupy Wagnera na Bachmut również zbliża się do punktu kulminacyjnego. Ośrodek wskazuje, że „siły rosyjskie musiałyby zapewne zaangażować znaczne rezerwy, by zapobiec tej kulminacji. Mogą być do tego zdolne - ISW zarejestrowała w Bachmucie i wokół niego elementy rosyjskich pułków powietrzno-desantowych, które nie wydają się w tej chwili silnie zaangażowane w walki”.
„Rosjanie mogliby również zaangażować elementy innych jednostek konwencjonalnych”, w tym ściągając oddziały z innych miejsc na froncie - kontynuuje ośrodek. Niemniej - jak ocenia - „sama ofensywa Grupy Wagnera nie wystarczy do przejęcia Bachmutu”.
Siły rosyjskie nie prowadzą aktywnych ani skutecznych operacji ofensywnych w innych miejscach na terenie działań bojowych - podkreśla amerykański think-tank.
Wraz ze spadkiem tempa operacji wzdłuż krytycznych odcinków frontu siły ukraińskie mogą zyskiwać możliwość odzyskania inicjatywy
— konkludują analitycy.
08:35. Do maja Ukraina zamierza przeprowadzić dużą kontrofensywę
Do maja Ukraina zamierza przeprowadzić dużą operację kontrofensywą przeciwko wojskom agresora; Kijów rozważa natarcie z obwodu chersońskiego w stronę okupowanego Krymu lub przecięcie rosyjskiego „mostu lądowego” na półwysep, czyli atak na zajęte przez wroga tereny nad Morzem Azowskim - powiadomił portal Politico.
06:50. W wojsku z Rosjanami walczy 60 tys. kobiet; nie wszystkie mogą liczyć na odpowiednie mundury
W Siłach Zbrojnych Ukrainy służy blisko 60 tys. kobiet, 41 tys. z nich jako żołnierki, ok. 5 tys. jest bezpośrednio zaangażowanych w działania wojenne - informował rząd w Kijowie pod koniec listopada ub.r. Wojskowe realia nie zawsze są dostosowane do potrzeb kobiet, brakuje m.in. odpowiednich mundurów czy kamizelek kuloodpornych; staramy się uzupełnić tę lukę i dostarczamy naszym obrończyniom potrzebny sprzęt - mówi w rozmowie z PAP.PL Ksenia Drahaniuk z fundacji Rodaczki. Ukraiński Front.
Żołnierkom w ukraińskim wojsku wydaje się męskie mundury - od bielizny po buty - które nie zawsze są dostosowane krojem i rozmiarem do kobiecych sylwetek, podobnie jest z kamizelkami kuloodpornymi - ich pancerze jest często za ciężki; rozporządzenie określające potrzeby wojska na linii frontu nie uwzględnia też potrzeb żołnierek, takich jak zaopatrzenie w materiały higieniczne, dlatego nasza organizacja uzupełnia te braki - tłumaczy Drahaniuk.
05:30. Kanada przekaże Ukrainie dalszą pomoc wojskową, w tym rakiety przeciwlotnicze
Kanada przekaże Ukrainie kolejne dostawy uzbrojenia, w tym pociski artyleryjskie i rakiety dla obrony przeciwlotniczej – poinformowała w komunikacie w środę minister obrony Anita Anand po spotkaniu grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy.
Ukraina otrzyma od Kanady ok. 8 tys. pocisków kalibru 155 mm i 12 rakiet przeciwlotniczych z zapasów kanadyjskiej armii, które mają wesprzeć siły obrony przeciwlotniczej. Kanada przekaże też ponad 1800 sztuk pocisków ćwiczebnych kalibru 105 mm, dla czołgów Leopard 1 przekazywanych Ukrainie przez Danię, Holandię i Niemcy.
Z ośmiu przekazywanych Ukrainie kanadyjskich czołgów cztery już są w Polsce i są wykorzystywane w szkoleniu ukraińskich czołgistów. Wcześniej, w niedzielę, szef kanadyjskiej operacji UNIFIER podpułkownik Chris Boileau poinformował, że pierwsza grupa ukraińskich czołgistów, szkolonych na poligonie w zachodniej Polsce w obsłudze czołgów Leopard 2, pojechała już na front. Anand zamieściła w środę na Twitterze zdjęcia z załadunku czołgów do samolotów transportowych.
W nadchodzących tygodniach zostaną też zrealizowane zapowiedziane przez Kanadę dostawy opancerzonego pojazdu ratowniczego i niezbędnego wyposażenia, a także amunicji.
Wartość pomocy wojskowej dla Ukrainy, do której zobowiązała się Kanada, wyniosła od lutego ub.r. ponad 1 mld CAD.
04:30. Dyplomata: Od początku inwazji Rosja przeprowadziła prawie 5000 ataków rakietowych
Od początku inwazji wojska rosyjskie przeprowadziły na terytorium Ukrainy prawie 5000 ataków rakietowych i 3500 nalotów, odnotowano też 1100 ataków dronów - poinformował w środę podczas spotkania Forum Współpracy w dziedzinie Bezpieczeństwa pierwszy sekretarz Stałego Przedstawicielstwa Ukrainy przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu Danyło Kubai.
W sumie od początku wojny Federacja Rosyjska przeprowadziła prawie 5000 ataków rakietowych, prawie 3500 nalotów i prawie 1100 ataków dronów. Bez żadnego wojskowego sensu wojska rosyjskie kontynuują strategię bezsensownego niszczenia, obracając całe miasta w ruiny i zabijając niewinnych cywilów
— powiedział Kubai, cytowany przez agencję Ukrinform.
Ukraiński dyplomata dodał, że konsekwencje tych barbarzyńskich działań Federacji Rosyjskiej są oczywiste: każdego dnia rośnie liczba ofiar wśród ludności cywilnej. Przypomniał, że według niedawno zaktualizowanych szacunków Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 8231 cywilów, a 13 734 zostało rannych.
Jednocześnie Kubai podkreślił, że nawet przy przewadze liczebnej w sile wojskowej, artylerii i lotnictwie „rosyjskie wojska nie mogą osiągnąć swoich celów i nadal ponoszą znaczne straty w ludziach i uzbrojeniu”.
Tylko w zeszłym tygodniu w rejonie Bachmutu było 1100 zabitych Rosjan i co najmniej 1500 rannych
— dodał dyplomata.
Ian Stubbs, starszy doradca wojskowy delegacji Wielkiej Brytanii przy OBWE, powiedział podczas tego samego spotkania, że od maja ubiegłego roku rosyjska armia i najemnicy z grupy Wagnera stracili od 20 do 30 tys. żołnierzy w walce o Bachmut.
03:50. W Bachmucie pozostaje ok. 3 tysiące cywilów, w tym 33 dzieci
Około 3 tysiące cywilów, w tym 33 dzieci, pozostaje w Bachmucie w obwodzie donieckim na Ukrainie, gdzie od miesięcy toczą się zaciekłe walki - poinformował w czwartek nad ranem szef donieckich władz obwodowych Pawło Kyryłenko.
Kyryłenko wyjaśnił, że cywile, którzy pozostają w Bachmucie, kategorycznie odmawiają ewakuacji. W związku z tym, jak podkreślił, przeprowadzana jest obowiązkowa ewakuacja dzieci i przynajmniej jednego z rodziców.
Ewakuacja obejmuje nie tylko Bachmut, ale całą linię frontu
— wyjaśnił. Przypomniał, że tydzień temu w Awdijiwce było 42 dzieci, a obecnie jest ich tam tylko 13.
Kyryłenko sprecyzował, że ewakuowane dzieci są wywożone do innych regionów, gdzie umieszczane są w przedszkolach, internatach, sanatoriach. Dzieci z Bachmutu są ewakuowane w kierunku Zakarpacia, jeśli ich rodzice nie mają możliwości czasowego osiedlenia się w innych regionach.
7 marca br. rząd Ukrainy zatwierdził mechanizm przymusowej ewakuacji dzieci z obszarów aktywnych działań wojennych.
00:04. Hiszpańska minister obrony: Przekażemy Ukrainie cztery dodatkowe czołgi
Hiszpańska minister obrony Margarita Robles potwierdziła w środę podczas spotkania grupy kontaktowej ds. wsparcia obrony Ukrainy, że oprócz obiecanych sześciu Leopardów 2, Madryt przekaże Ukrainie jeszcze cztery takie czołgi.
Według szefowej resortu pierwsze sześć czołgów zostanie dostarczonych Ukrainie w „najbliższym czasie”. Obecnie Leopardy 2, które Madryt obiecał wysłać Kijowowi, są nadal naprawiane w zakładach przemysłu obronnego w Sewilli.
Robles poinformowała również o dostawie na Ukrainę nowej partii transporterów opancerzonych TOA M113 - pojazdów gąsienicowych wyspecjalizowanych w transporcie jednostek bojowych.
00:00. Zełenski: Kreml nigdy nie pokona prawdy
Dziś odbyło się już 10. spotkanie grupy Ramstein, zajmującej się pomocą zbrojeniową dla Ukrainy, to ważne szczególnie teraz, gdy czuje się, że rosyjska agresja zbliża się do momentu, w którym nie będzie mogła być kontynuowana i wyczerpie się - powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Na spotkaniu omawiano dostawy amunicji, artylerii, czołgów, uzbrojenia przeciwlotniczego dla naszych żołnierzy; dziękuję USA, które koordynują działania grupy Ramstein i wszystkim naszym partnerom - mówił przywódca Ukrainy w tradycyjnym wieczornym wystąpieniu wideo.
Nie ma takiego terrorysty, który byłby w stanie zwiększyć swój potencjał w konfrontacji z wolnym światem. Rosja nie jest tutaj wyjątkiem
— przekonywał Zełenski. Podkreślił, że presja na Rosję, wyrażana poprzez sankcje, kary dla tych, którzy je omijają, nacisk polityczny i prawny musi nieustannie rosnąć.
Im większa będzie ta presja, tym szybsze będą ruchy w kierunku przywrócenia naszej integralności terytorialnej i międzynarodowego ładu prawnego
— zaznaczył ukraiński prezydent.
Zełenski podziękował również dziennikarzom z Ukrainy i ze świata za to, że „po prostu przekazywali prawdę”, przez co przegrywa rosyjska propaganda.
Kreml nigdy nie pokona prawdy. Jak i Ukrainy
— podkreślił.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/638442-relacja-386-dzien-wojny-trwa-szturm-bachmutu