Minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow oświadczył w poniedziałek, że rosyjska oferta przedłużenia umowy zbożowej o 60 dni jest sprzeczna z pierwotnym tekstem tego porozumienia, podpisanego w lipcu i wygasającego 18 marca. Formalnie nie odrzucił jednak propozycji Moskwy.
Porozumienie o „czarnomorskiej inicjatywie zbożowej” przewiduje przedłużenie jej o co najmniej 120 dni, stanowisko Rosji o przedłużeniu go tylko o 60 dni jest zatem sprzeczne z dokumentem podpisanym przez Turcję i ONZ
— napisał na Twitterze Kubrakow.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rosja nie sprzeciwia się przedłużeniu umowy zbożowej ws. transportu ukraińskiej żywności. Jeden warunek - tylko o 60 dni
Podkreślił, że Ukraina oczekuje w tej sprawie „oficjalnego stanowiska” ONZ i Turcji jako „gwarantów inicjatywy”.
Wcześniej w poniedziałek wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Wierszynin po zakończeniu rozmów w Genewie między Rosją a przedstawicielami ONZ poinformował, że Rosja nie sprzeciwia się przedłużeniu umowy zbożowej, dotyczącej transportu ukraińskiej żywności przez Morze Czarne, ale tylko o 60 dni.
Wierszynin dał przy tym do zrozumienia, że w zamian Rosja oczekuje zniesienia ograniczeń, nałożonych na jej eksporterów produktów rolnych.
Rzecznik ONZ Stephane Dujarric powiedział dziennikarzom w Nowym Jorku, że „robione jest wszystko, aby zachować integralność i zapewnić ciągłość umowy”.
Obecna umowa, której celem jest ułatwienie eksportu produktów rolnych z czarnomorskich portów na Ukrainie, wygasa 18 marca.
W lipcu ubiegłego roku przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli z Turcją i ONZ dwie oddzielne „lustrzane” umowy, odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie. 29 października Rosja ogłosiła, że wycofuje się z „inicjatywy zbożowej” z powodu rzekomego ataku Ukrainy na rosyjskie okręty wojenne w Sewastopolu, eksport został wyhamowany. 17 listopada ogłoszono jednak przedłużenie obowiązywania umowy o kolejne 120 dni.
Stanowisko USA
Departament Stanu USA oświadczył powiedział w poniedziałek, że negocjacje na temat przedłużenia umowy zbożowej, dotyczącej transportu żywności z czarnomorskich portów na Ukrainie, są „w krytycznym momencie”.
Rzecznik Departamentu Ned Price powiedział, że świat potrzebuje inicjatywy, która pozwoliłaby na dostawy zboża do krajów rozwijających się i pomogła obniżyć ceny żywności.
To jest krytyczny instrument w krytycznym momencie
— stwierdził Price.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/638126-zdecydowane-reakcje-na-stanowisko-rosji-ws-umowy-zbozowej