Trwa 383. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Poniedziałek, 13 marca 2023 r.
22:18. Brytyjska fregata śledzi ruchy rosyjskich okrętów
Brytyjski okręt HMS Portland śledzi ruchy przepływającej w pobliżu wód brytyjskich rosyjskiej grupy zadaniowej złożonej z fregaty Admirał Kasatonow oraz towarzyszącego jej tankowca Akademik Paszyn - poinformowała w poniedziałek Royal Navy.
Jak podano, rosyjskie okręty płynęły od strony Zatoki Biskajskiej, po czym w niedzielę rano przeszły przez kanał La Manche, kierując się w stronę Morza Północnego. Admirał Kasatonow - wyposażona w pociski kierowane fregata wchodząca w skład rosyjskiej Floty Północnej - na początku zeszłego roku, gdy zaczynała się rosyjska napaść na Ukrainę operował we wschodniej części Morza Śródziemnego.
Royal Navy rutynowo reaguje, eskortując okręty wojenne na naszych wodach terytorialnych i przyległych obszarach morskich, aby zapewnić przestrzeganie prawa morskiego i powstrzymać wrogą aktywność
— oświadczył dowódca HMS Portland, komandor Ed Moss-Ward.
19:49. Pierwszych dziesięć załóg obsługujących czołgi Leopard 2 ukończyło szkolenie
Pierwszych dziesięć ukraińskich załóg obsługujących czołgi Leopard 2 ukończyło czterotygodniowe szkolenie w Narodowym Centrum Szkolenia w Saragossie w Hiszpanii - poinformował w poniedziałek portal Ukrainska Prawda, powołując się na informacje hiszpańskiego ministerstwa obrony.
Przeszkolenie odbyło 55 ukraińskich żołnierzy w wieku od 21 do 60 lat. Każda załoga czołgu składa się z dowódcy, kierowcy, ładowniczego i działonowego; dodatkowo przeszkolono 15 techników, z których pięciu to mechanicy, pięciu - elektronicy i pięciu - specjaliści od broni.
Kursanci mieli wcześniejsze doświadczenie w obsłudze czołgów, dlatego szkolenie skupiało się na technicznych aspektach Leoparda 2. Szkolenie prowadzone przez hiszpańskich specjalistów odbywało się przez 12 godzin dziennie przez sześć dni w tygodniu i obejmowało sesje teoretyczne, szkolenie na symulatorze oraz ćwiczenia na polu manewrowym - pisze Ukrainska Prawda.
Kurs odbył się po zadeklarowaniu w lutym przez władze Hiszpanii dostarczenia Ukrainie sześciu czołgów Leopard 2A4. Madryt rozważa obecnie zwiększenie liczby czołgów, które ma zamiar przekazać Kijowowi, do dziesięciu.
Również w poniedziałek portal mil.in.ua poinformował, że w Niemczech dobiega końca kilkutygodniowe szkolenie z obsługi czołgów Leopard 2, lecz nie określono terminu jego zakończenia. W lutym władze Niemiec poinformowały, że dostarczą Ukrainie 18 czołgów Leopard - poinformował portal.
18:50. Spór w ONZ ws. umowy zbożowej. Rosja chce krótszego okresu niż Ukraina
Rosja nie sprzeciwia się przedłużeniu umowy zbożowej, dotyczącej transportu ukraińskiej żywności przez Morze Czarne, ale tylko o 60 dni - poinformował wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Wierszynin po zakończeniu rozmów między Rosją a przedstawicielami ONZ w Genewie. Z takim stanowiskiem nie zgadza się Ukraina.
„Strona rosyjska (…) nie sprzeciwia się dalszemu przedłużeniu „Inicjatywy Czarnomorskiej” po jej wygaśnięciu 18 marca, ale tylko na 60 dni”
— napisał Wierszynin w oświadczeniu, cytowanym przez agencję Reuters i AFP. Dał przy tym do zrozumienia, że w zamian Rosja oczekuje zniesienia ograniczeń, nałożonych na jej eksporterów produktów rolnych. „Nasze dalsze stanowisko będzie zależało od wymiernych postępów w normalizacji naszego eksportu rolnego, nie w słowach, ale w czynach” – dodał Wierszynin i podkreślił, że sankcje nałożone na rosyjski sektor płatniczy, logistyczny i ubezpieczeniowy stworzyły barierę dla możliwości eksportu zbóż i nawozów z Rosji.
Jak pisze agencja Reuters, wysoki rangą urzędnik ukraińskiego rządu zaangażowany w rozmowy powiedział, że Kijów uważa przedłużenie porozumienia o 60 dni za naruszenie jego warunków.
Umowa wyraźnie stwierdza, że możliwe jest przedłużenie jej o co najmniej 120 dni
– powiedział.
Aby przedłużyć ją o 60 dni, trzeba zmienić jej treść.
Rzecznik ONZ Stephane Dujarric powiedział dziennikarzom w Nowym Jorku, że „robione jest wszystko, aby zachować integralność i zapewnić ciągłość umowy”.
18:00. Spotkanie prezydenckich ministrów Polski i Ukrainy
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz spotkał się z szefem kancelarii prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem - poinformowało Biuro Polityki Międzynarodowej. Do spotkania doszło w poniedziałek w Kijowie.
Na twitterowym profilu Biura Polityki Międzynarodowej poinformowano, że tematem rozmowy była m.in. obecna sytuacja na froncie walk Ukrainy z rosyjską agresją. Ponadto rozmawiano o wspólnych wysiłkach na drodze Ukrainy do integracji europejskiej oraz o udziale polskich przedsiębiorców w odbudowie Ukrainy. Z kolei Jermak poinformował na Twitterze, że w spotkaniu z polskiej strony uczestniczyli - oprócz ministra Przydacza - także minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk i minister-członek Rady Ministrów Michał Dworczyk.
„Omówiono szeroki wachlarz zagadnień z zakresu wsparcia obronnego Ukrainy, integracji europejskiej i euroatlantyckiej oraz polskiego udziału w odbudowie Ukrainy” - napisał Jermak.
17:45. Brytyjczycy ujawniają aktualną mapę wojny
Aktualna mapa rosyjskiej inwazji na Ukrainę według danych brytyjskiego wywiadu
17:25. Ukraińcy chcą zmienić Rosję na Moskowię
Ukraińcy w rozmowie z PAP popierają propozycję zmiany nazwy państwa rosyjskiego na Moskowię. W ubiegłym tygodniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił premiera Denysa Szmyhala, by zbadał prawne możliwości takiego posunięcia, co było reakcją na petycję obywatelską w tej sprawie.
17:00. Rosjanie wysłali statki z rakietami na Morze Czarne
Groźba uderzenia rakietowego jest niezwykle wysoka - poinformowały ukraińskie siły. Jak dodano, obserwowana jest także aktywność rosyjskich samolotów na kierunku wschodnim i nad Morzem Azowskim.
16:55. Wagnerowcy werbują mieszkańców Melitopola
W tymczasowo okupowanym Melitopolu wagnerowcy rozpoczęli werbunek okolicznych mieszkańców do udziału w walkach pod Bachmutem - poinformował mer Melitopola Iwan Fiodorow.
16:50. Antyukraińska kampania na Facebooku
Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji poinformowało, że rosyjska propaganda rozpoczęła potężną antyukraińską kampanię informacyjną na Facebooku.
Okupanci chcą podważyć zaufanie ukraińskiego społeczeństwa do władz, manipulując rzekomo przegraną bitwą o Bachtmut i tym, że sojusznicy zostawią nas samych sobie. W rzeczywistości tak nie jest - podkreśliło Centrum.
16:30. Rosja straciła prawie 160 tys. żołnierzy
Od 24 lutego 2022 r. Rosjanie mieli stracić na Ukrainie 159 800 żołnierzy, 3 474 czołgi, 6 774 pojazdy opancerzone, 2 503 zestawy artyleryjskie, 493 wyrzutnie rakiet, 259 zestawów przeciwlotniczych, 304 samoloty, 289 śmigłowców, 2 109 bezzałogowych statków powietrznych, 907 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 354 pojazdy (w tym cysterny), 251 jednostek sprzętu specjalnego.
16:15. Ujęto rosyjskiego żołnierza, który od września ukrywał się w obwodzie charkowskim
W miejscowości Kupiańsk-Wuzłowy w obwodzie charkowskim, w północno-wschodniej części Ukrainy, zatrzymano rosyjskiego żołnierza, który od września ubiegłego roku ukrywał się tam w opuszczonych budynkach - poinformowała agencja Interfax-Ukraina za policją regionu charkowskiego.
Podczas rewizji okazało się, że jest to żołnierz rosyjskiej 27. brygady strzelców zmotoryzowanych. 42-letni mężczyzna pochodzący z obwodu moskiewskiego został zatrzymany przez odział policji specjalnego przeznaczenia - czytamy w depeszy ukraińskiej agencji.
16:10. Chersoń wydłuża godzinę policyjną
Władze obwodu chersońskiego na południu Ukrainy wydłużyły w poniedziałek godzinę policyjną w związku z informacjami o pojawieniu się w Chersoniu rosyjskiej grupy dywersyjnej. Decyzję tę podjęto, by podczas poszukiwań przeciwnika uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej – wyjaśniły.
„Nadeszły informacje o możliwym pobycie na terytorium Chersonia grupy dywersyjnej wroga. By uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej podczas działań antydywersyjnych od dziś w obwodzie będzie obowiązywała nowa godzina policyjna”
— zapowiedział w pilnym apelu do mieszkańców szef chersońskiej wojskowej administracji obwodowej Ołeksandr Prokudin.
Dotychczas w obwodzie godzina policyjna obowiązywała od 19 do 6.30. Od poniedziałku do najbliższego piątku będzie ona rozpoczynać się o godz. 17.
„Dlatego wszyscy, którzy muszą dziś wyjechać poza granice obwodu, niech zrobią to niezwłocznie, a później dokładnie planują czas pobytu w mieście i obwodzie. Proszę odnieść się do tej sytuacji ze zrozumieniem i całą powagą. Zachowujemy spokój i pomagamy siłom obrony w niszczeniu rusni (rosyjskich wojsk)”
– oświadczył Prokudin w wystąpieniu wideo, które opublikował na Facebooku.
15:03. UE przedłużyła o kolejne 6 miesięcy sankcje indywidualne za naruszanie integralności terytorialnej Ukrainy
Unia Europejska przedłużyła w poniedziałek o kolejne sześć miesięcy sankcje indywidualne nałożone na osoby i podmioty za naruszanie integralności terytorialnej Ukrainy - przekazała PAP szwedzka prezydencja w UE. Na liście sankcyjnej znajdują się m.in.: Władimir Putin oraz Siergiej Ławrow.
Sankcje te zakładają zamrożenie aktywów i zakazy wjazdu do UE dla 1473 osób i 205 podmiotów. Jak przekazała prezydencja, żadna osoba ani podmiot nie zostały usunięte z listy.
Te osoby i podmioty zostały uznane przez UE za naruszające integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy.
Na liście sankcyjnej znajdują się m.in.: Władimir Putin, Siergiej Ławrow, Wiktor i Ołeksandr Janukowyczowie, członkowie rosyjskiej Dumy Państwowej, członkowie krajowej Rady Bezpieczeństwa, ministrowie, gubernatorzy i lokalni politycy, urzędnicy wysokiego szczebla i personel wojskowy, dowódcy Grupy Wagnera, przedsiębiorcy i oligarchowie, propagandyści prokremlowscy i antyukraińscy.
Lista obejmuje również osoby odpowiedzialne za następujące działania lub w nie zaangażowane: okrucieństwa w Buczy i Mariupolu, ataki rakietowe na ludność cywilną i infrastrukturę krytyczną, deportacje i przymusowe adopcje ukraińskich dzieci, rekrutowanie syryjskich najemników do walki w Ukrainie, produkcja i dostarczanie dronów.
Na liście podmiotów znajdują się: banki i instytucje finansowe, firmy z sektora wojskowego i obronnego, firmy z sektora lotnictwa, sektora stoczniowego i sektora budowy maszyn, siły zbrojne i grupy paramilitarne, partie polityczne, ruch Ogólnorosyjski Front Narodowy, media odpowiedzialne za propagandę i dezinformację.
Aby zapobiec obchodzeniu sankcji, w wykazie umieszczono również niektóre kontrolowane przez Rosję podmioty z siedzibą na terytorium bezprawnie zaanektowanego Krymu i w Sewastopolu.
Po raz pierwszy sankcje zostały wprowadzone w marcu 2014 r. Ostatnio ich obowiązywanie zostało przedłużone do 15 marca 2023 r.
14:22. Skutki ostrzału w regionie mikołajewskim
Tak wyglądają efekty rosyjskiego ostrzału wsi Kutsurub
14:02. Media: jeniec rozstrzelany przez rosyjskich żołnierzy był także obywatelem Mołdawii
Ołeksandr Macijewski, ukraiński żołnierz rozstrzelany przez Rosjan za słowa „Chwała Ukrainie”, miał oprócz ukraińskiego także mołdawskie obywatelstwo – pisze portal Ukrainska Prawda. MSZ Mołdawii oświadczyło, że zabójstwo jeńca można uznać za zbrodnię wojenną.
Po potwierdzeniu przez stronę ukraińską, że żołnierz stracony przez rosyjskich wojskowych to Ołeksandr Macijewski, zdecydowanie potępiamy zabójstwo obywatela Mołdawii
— napisano w oświadczeniu mołdawskiego resortu spraw zagranicznych i integracji europejskiej.
Podkreślono w nim, że czyn ten może kwalifikować się jako zbrodnia wojenna i rażące naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego.
W ubiegłym tygodniu media obiegło nagranie wideo, na którym widać jak rosyjski żołnierz (niewidoczny w kadrze) rozstrzeliwuje nieuzbrojonego ukraińskiego żołnierza (jeńca wojennego) po tym, gdy ten wypowiada słowa „Chwała Ukrainie”.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ostatecznie zidentyfikowała zabitego (wcześniej w mediach pojawiał? się inna wersja) jako Ołeksandra Macijewskiego, snajpera 163. batalionu 119. samodzielnej brygady Obrony Terytorialnej obwodu czernihowskiego.
Macijewski, według SBU, zginął 30 grudnia 2022 roku. W końcu grudnia został uznany za zaginionego, gdy znikł w pobliżu miejscowości Krasna Hora w obwodzie donieckim. Ciało zostało przekazane jego bliskim w lutym 2023 roku. Żołnierz został zmobilizowany w marcu 2022 roku.
Macijewski został pochowany w Niżynie w obwodzie czernihowskim w lutym br. Wtedy media informowały, że mężczyzna urodził się w 1980 roku w Kiszyniowie, a od 2008 roku wraz z rodziną mieszkał na Ukrainie. W marcu 2022 roku wstąpił do Obrony Terytorialnej, a później trafił na front na wschodzie kraju. Według tej publikacji Macijewski miał zginąć 30 grudnia w rejonie Sołedaru w obwodzie donieckim.
Media ukraińskie odnotowują, że Macijewski miał podwójne obywatelstwo, ukraińskie i mołdawskie.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pośmiertnie uhonorował Macijewskiego tytułem Bohatera Ukrainy. Władze ukraińskie rozpoczęły śledztwo w sprawie śmierci Macijewskiego i wezwały Międzynarodowy Trybunał Karny do wszczęcia własnego dochodzenia.
13:40. Trzech zabitych w rosyjskich ostrzałach
Trzy osoby zginęły, a siedem zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów miejscowości w obwodach mikołajowskim i sumskim, na południu i północy Ukrainy - powiadomili gubernator regionu mikołajowskiego Witalij Kim i szef biura (kancelarii) prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak.
W godzinach porannych agresorzy ostrzelali jedną z miejscowości w położonej na wybrzeżu Morza Czarnego gminie Kucurub w obwodzie mikołajowskim. Dwie osoby poniosły śmierć, wśród trojga rannych jest siedmioletnia dziewczynka - oznajmił Kim na Telegramie.
Przed południem Jermak powiadomił, że siły rosyjskie zaatakowały z wyrzutni rakietowych osiedle typu miejskiego Znob-Nowhorodske w obwodzie sumskim, nieopodal granicy z Rosją. Pocisk uderzył w pobliżu miejscowej szkoły rolniczej. Zginęła jedna osoba, cztery doznały obrażeń - napisał w mediach społecznościowych szef kancelarii głowy państwa.
11:40. Mer Kijowa domaga się zwiększenia tempa dalszych dostaw broni dla Ukrainy
„Nie chcę narzekać i jeszcze raz dziękuję Niemcom” za pomoc finansową i dostawy broni dla Ukrainy. „Ale to prawda, że rząd niemiecki podejmuje swoje decyzje zdecydowanie zbyt wolno i za to płacimy najwyższą cenę, (płacimy) życiem naszych żołnierzy i życiem naszych obywateli” - powiedział mer Kijowa Witalij Kliczko w wywiadzie dla portalu RND.
Zapytany jakiej broni najbardziej potrzebuje Ukraina odparł: „Nie jestem ekspertem, ale nasze wojsko mówi, że potrzebujemy więcej systemów obronnych, potrzebujemy więcej amunicji artyleryjskiej, potrzebujemy czołgów, potrzebujemy samolotów”.
„Gdybyśmy przegrali wojnę, Putin zaatakowałby Polskę. Jego celem (…) jest odbudowa dawnego imperium sowieckiego. Przez wiele lat obejmowało ono część Niemiec. Dlatego tak ważne jest wsparcie Ukrainy bronią. My walczymy, żeby Niemcy nie musieli walczyć. Bronimy tych samych wartości”
— podkreślił Kliczko.
„Jesteśmy bardzo, bardzo zmotywowani. Wygrywamy tę bezsensowną wojnę. Rosja nie ma szans”
— zapewnił mer Kijowa.
11:30. Zmasowane rosyjskie ataki w obwodzie ługańskim
W okolicach Kreminnej i Biłohoriwki w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, trwa zmasowane rosyjskie natarcie; sytuacja jest trudna, lecz za 2-3 tygodnie, wraz z poprawą pogody, spodziewamy się ukraińskiej kontrofensywy - oznajmił szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj.
Gubernator powiadomił na antenie ukraińskiej telewizji, że niedawno wrócił z linii frontu i przekazywane przez niego doniesienia są oparte na własnych obserwacjach. Nagranie z wypowiedzią Hajdaja ukazało się też na profilu samorządowca na Facebooku.
Wróg przerzucił w rejon Kreminnej i Biłohoriwki dużo oddziałów rezerwowych. Ataki trwają niemal przez całą dobę, najeźdźcy próbują szturmować nasze pozycje siłami m.in. piechoty morskiej i wojsk powietrznodesantowych. Rosjanom kończy się jednak nowoczesne uzbrojenie, np. czołgi T-90 musiały zostać zastąpione starszymi T-72 - oznajmił Hajdaj.
Gubernator poinformował, że ukraińska armia również mobilizuje rezerwy. Zadeklarował, że pod koniec marca lub na początku kwietnia, gdy grunt w Donbasie stanie się bardziej suchy, można będzie rozpocząć na Ługańszczyźnie operację kontrofensywną.
09:50. Kolejne przypadki wyrzucania ludzkich szczątków do odpadów budowlanych
W zniszczonym i okupowanym przez rosyjskie wojska Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, odnotowywane są kolejne przypadki wyrzucania ludzkich szczątków do odpadów budowlanych podczas rozbiórki zrujnowanych bloków mieszkalnych - oznajmił Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera miasta.
Tym razem chodzi o dwa budynki przy Prospekcie (Alei) Pokoju, gdzie pod gruzami zginęło ponad 200 osób. Jeszcze w maju 2022 roku wstrzymano tam ekshumację, ponieważ mieszkańcy Mariupola odmówili wykonywania tych prac za przysłowiowe 30 srebrników. Nie mamy dokładnych informacji, czy przed rozbiórką udało się wydobyć z tych ruin wszystkie szczątki, ale biorąc pod uwagę inne podobne przypadki w mieście, wydaje się prawdopodobne, że większość ciał trafiła na wysypisko śmieci - napisał samorządowiec na Telegramie
09:12. Rosjanie wywożą specjalistyczny sprzęt, a przywożą… skazańców
Rosyjscy okupanci wywożą z Ukrainy specjalistyczny sprzęt i nadal przywożą tu swoich więźniów, w tym kobiety, które mają uzupełnić braki w szeregach ich armii - poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Rosyjscy najeźdźcy kontynuują grabież tymczasowo zajętych terytoriów. Niedawno w Enerhodarze okupanci zaczęli wywozić sprzęt szkoleniowy, służący do podwyższania kwalifikacji personelu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
— ogłoszono w codziennym raporcie frontowym.
Znajdująca się w mieście Enerhodar Zaporoska Elektrownia Atomowa jest okupowana od początku marca 2022 roku. Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy żołnierze oraz są tam obecni pracownicy koncernu Rosatom.
08:50. Rosyjskie siły próbują przedrzeć się do Bachmutu
Oddziały szturmowe rosyjskich najemników z Grupy Wagnera atakują w Bachmucie z kilku kierunków jednocześnie, próbując przerwać ukraińską linię obrony i przedostać się do centrum miasta - poinformował w poniedziałek rano dowódca wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski.
Sytuacja wokół Bachmutu nadal jest trudna. (…) Toczą się tam ciężkie walki, nasi żołnierze zadają wrogowi duże straty. Próby zajęcia miasta przez przeciwnika są powstrzymywane przy pomocy artylerii, czołgów i innych rodzajów uzbrojenia. Obrona twierdzy Bachmut trwa!
— powiadomił Syrski, cytowany na profilu wojsk ukraińskich na Telegramie.
Siły rosyjskie próbują zająć Bachmut w obwodzie donieckim od sierpnia 2022 roku. Prowadzone tam są obecnie najcięższe i najkrwawsze walki w wojnie Rosji z Ukrainą. Mimo prognoz, że ukraińskie dowództwo może podjąć decyzję o wycofaniu się z miasta, oddziały ukraińskie kontynuują obronę Bachmutu.
08:30. ISW: Szef Grupy Wagnera już raczej nie odzyska łask Putina
Kierownictwo rosyjskiego resortu obrony wykorzystuje i pogłębia frontowe niepowodzenia najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna po to, by osłabić swojego rywala. Ten prawdopodobnie nie zdoła już odzyskać przychylności Władimira Putina – ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Konflikt pomiędzy ministerstwem obrony i finansującym Grupę Wagnera Jewgienijem Prigożynem najwyraźniej osiągnął apogeum na tle bitwy pod Bachmutem” w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy
— pisze amerykański think tank w najnowszym raporcie.
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu i szef Sztabu Generalnego generał Walerij Gierasimow chcą wytracić w Bachmucie siły Grupy Wagnera (zarówno przeszkolonych najemników, jak i więźniów) po to, by osłabić Prigożyna i zniweczyć jego ambicje zwiększenia wpływów na Kremlu.
08:00. Brytyjskie MON: Grupa Wagnera może być zmuszona do zmniejszenia skali działań
Jeśli najemnicza Grupy Wagnera nadal nie będzie mogła rekrutować do swoich oddziałów rosyjskich więźniów, prawdopodobnie zostanie zmuszona do zmniejszenia skali lub intensywności zaangażowania na Ukrainie - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak podano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w ostatnich tygodniach właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn zapewne stracił możliwość rekrutacji w rosyjskich więzieniach z powodu trwających sporów z kierownictwem ministerstwa obrony i wobec tego najprawdopodobniej skierował działania rekrutacyjne w stronę wolnych obywateli.
Wskazano, że od początku marca Grupa Wagnera utworzyła terenowe zespoły rekrutacyjne w centrach sportowych w co najmniej 40 lokalizacjach w całej Rosji, a w ostatnich dniach jej zamaskowani członkowie prowadzili również rozmowy o karierze w moskiewskich szkołach średnich, rozdając kwestionariusze zatytułowane „aplikacja młodego wojownika” w celu zebrania danych kontaktowych zainteresowanych uczniów.
07:20. Prohibicja w obwodzie chersońskim zniesiona na miesiąc
Prohibicja w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy zostanie zniesiona na miesiąc od najbliższej środy - poinformował w niedzielę Ołeksandr Prokudin, szef obwodowej administracji wojskowej.
W sklepach, restauracjach i hurtowaniach można będzie kupować alkohol od 15 marca w godzinach 10.00-15.00. Nadal zakazana będzie sprzedaż alkoholu wojskowym i funkcjonariuszom organów ścigania.
Władze mają nadzieję, że zawieszenie prohibicji pomoże w odbudowie gospodarki regionu.
00:04. Dzienne straty rosyjskie pod Bachmutem to 240 zabitych
Straty rosyjskie pod Bachmutem sięgnęły w ciągu doby 239 zabitych i blisko 300 rannych - poinformował w niedzielę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty. Podkreślił, że Bachmut nadal stanowi „epicentrum działań bojowych”.
„W ciągu doby na całym bachmuckim odcinku frontu doszło do 161 ostrzałów i 39 starć bojowych”, Rosjanie stracili w nich 239 wojskowych - poinformował Czerewaty, cytowany przez agencję UNIAN. Jak dodał, 293 Rosjan zostało rannych.
Bachmut nadal stanowi epicentrum działań bojowych. Wróg próbuje przerwać naszą obronę, koncentrując najlepiej przygotowane oddziały Grupy Wagnera
— poinformował rzecznik.
Straty tygodniowe Rosjan od 6 marca, a więc w ciągu niespełna tygodnia, to ponad 1100 wojskowych - powiedział w niedzielę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dane te podał w wieczornym wystąpieniu wideo.
Do tej liczby można dodać co najmniej półtora tysiąca tych wojskowych Rosji, którzy zostali ranni w stopniu wykluczającym dalszy udział w walkach - dodał Zełenski.
Zniszczono kilkadziesiąt sztuk sprzętu wroga, ponad 10 rosyjskich składów amunicji zostało spalonych
— poinformował prezydent.
Według amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną najemnicy z Grupy Wagnera przekroczyli rzekę Bachmutkę we wschodniej części miasta i przesuwają się w kierunku centrum.
red/wPolityce.pl/PAP/TT/FB/Telegram/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/637986-relacja-383-dzien-wojny-na-ukrainie-co-z-bachmutem
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.