Trwa 380. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Piątek, 10 marca 2023 r.
21:00. Prezydent Zełenski: Ukraińcy są wolni, gdy się bronią
Ukraińcy są silni, gdy dbają o siebie nawzajem, i są wolni, gdy się bronią – oznajmił w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu zamieszczonym w sieciach społecznościowych, dziękując m.in. obrońcom szturmowanego przez siły ropsyjskie Bachmutu na wschodzie kraju.
Chcę dziś zwłaszcza wspomnieć o naszych bojownikach, którzy bronią Ukrainy w obwodzie donieckim. Codziennie dają oni mnóstwo powodów do podziękowań i osiągają mnóstwo dla Ukrainy
— zaznaczył prezydent, dziękując m.in. obrońcom Bachmutu.
Nawiązał też do uroczystego pożegnania w Kijowie poległego legendarnego dowódcy o pseudonimie „Da Vinci”, który zginął w walkach o Bachmut. Przypomniał, że wręczył jego matce pośmiertnie przyznany „Da Vinciemu” Krzyż Zasług Bojowych.
Dziękując wszystkim, którzy przyszli na uroczystość pożegnania „Da Vinciego”, oraz wszystkim, którzy chcieli przyjść, ale nie mogli, bo są na froncie czy w szpitalu, podkreślił:
To ważne, że Ukraina szanuje swoich bohaterów i pokazuje światu, jacy ludzie oddają życie za wolność naszego narodu i całej Europy.
20:30. Prawie 200 rosyjskich żołnierzy zabitych, ponad 300 rannych pod Bachmutem
Prawie 200 żołnierzy rosyjskich zostało zabitych, a ponad 300 zranionych w ciągu ostatnich dni w walkach pod Bachmutem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – powiedział w piątek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty w telewizji Espreso.
191 Rosjan zostało zabitych na tym (bachmuckim) kierunku, a 319 zranionych. Jeden trafił do niewoli
— oznajmił Czerewaty.
Podkreślił, że Bachmut jest obecnie centrum działań bojowych w Ukrainie i już od wielu tygodni siły rosyjskie przeprowadzają codziennie po kilkadziesiąt szturmów na tym kierunku. Jak dodał, w ciągu ostatniej doby doszło do 57 starć, z czego 23 w okolicy miasta. Jednocześnie trwały intensywne ostrzały rosyjskie: było ich 188, w tym 20 w samym mieście.
W ostatnich dniach Rosjanie albo próbują zamknąć pętlę w celu otoczenia, albo przedrzeć się do samego miasta. Nasze dowództwo widzi te zamiary, wyprzedza podobne działania i usiłuje dokładać starań, by jak najbardziej ograniczyć skuteczność wroga
— dodał.
Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar oceniła w piątek, że sytuacja w szturmowanym przez siły rosyjskie Bachmucie się zaostrza, a wróg próbuje przerwać ukraińską linię obrony. Podkreśliła jednak, że ukraińscy żołnierze robią wszystko, co możliwe, by nie pozwolić siłom rosyjskim na realizację ich planów.
Wojska rosyjskie próbują zająć Bachmut od sierpnia 2022 roku. Trwają tam obecnie najcięższe i najkrwawsze działania zbrojne w wojnie Rosji z Ukrainą. Władze w Kijowie podają, że sytuacja w mieście jest coraz trudniejsza, lecz większość Bachmutu, w tym centrum, wciąż pozostaje pod kontrolą ukraińskiej armii. Straty obu stron są wysokie, jednak według różnych szacunków najeźdźcy tracą od pięciu do siedmiu razy więcej żołnierzy niż broniąca się armia ukraińska.
Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) ocenił zaś, że ukraińskie wojska zakończyły kontrolowane wycofywanie się ze wschodniej części Bachmutu, a oddziały agresora zajmowały w środę co najmniej 50 proc. obszaru miasta.
19:20. Dwóch zabitych, trzech rannych w rosyjskim ostrzale obwodu dniepropietrowskiego
Dwóch mężczyzn zginęło, a trzech odniosło obrażenia w wyniku piątkowego ostrzelania przez siły Rosyjskie hromady (gminy) czerwonohoriwskiej w obwodzie dniepropietrowskim w centralnej części Ukrainy – podały władze obwodowe.
Zginęło dwóch mężczyzn w wieku 32 i 41 lat. Trzech innych zostało rannych. Mają 42, 52 i 57 lat
— napisał na Telegramie szef władz obwodowych Serhij Łysak.
Dodał, że w atakach zniszczone zostało przedsiębiorstwo transportowe, a także uszkodzono trzykondygnacyjny budynek, siedem domów prywatnych, budowle gospodarcze, garaż, samochód oraz linie wysokiego napięcia.
18:48. Zaostrza się sytuacja w szturmowanym przez Rosjan Bachmucie!
Sytuacja w szturmowanym przez siły rosyjskie Bachmucie w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy się zaostrza, a wróg próbuje przerwać ukraińską linię obrony – poinformowała w piątek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar na Telegramie.
Sytuacja w Bachmucie jest zaostrzona, wróg kontynuuje natarcie i usiłuje przerwać obronę naszych wojsk
— przekazała Malar.
Podkreśliła, że ukraińscy żołnierze robią wszystko, co możliwe, by nie pozwolić siłom rosyjskim na realizację ich planów.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy powiadomił w piątek w komunikacie, że siły rosyjskie nie ustają w atakach na kierunku bachmuckim i jednostki ukraińskie odparły w ciągu ostatniej doby liczne ataki w okolicach wioski Iwaniwske oraz samego Bachmutu. Siły rosyjskie ostrzelały ogniem artyleryjskim w obwodzie donieckim m.in. Bohdaniwkę, Ryhoriwkę, Biłą Horę, Zalizne i Bachmut - podano w komunikacie Sztabu.
17:40. Ukraińskie wojsko: historia działalności rosyjskiej Grupy Wagnera pod Bachmutem zbliża się do końca
Większość rosyjskich najemników z Grupy Wagnera zginęła w walkach pod Bachmutem na wschodzie Ukrainy; historia działalności tej niesławnej formacji powoli zbliża się tam do końca - oznajmił w piątek rzecznik ukraińskiego Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Serhij Czerewaty, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.
W poprzednich tygodniach ukraińskie władze cywilne i wojskowe informowały, że siły wroga rzuciły do walk o Bachmut najbardziej doświadczone i najlepiej wyszkolone oddziały Grupy Wagnera, czyli formacji najemniczej zarządzanej przez powiązanego z Kremlem biznesmena Jewgienija Prigożyna.
Czerewaty zwrócił uwagę na dużą intensywność działań bojowych na kierunkach bachmuckim oraz łymańsko-kupiańskim, czyli w północnej części obwodu donieckiego, zachodniej ługańskiego i wschodniej charkowskiego. Według rzecznika tylko w ciągu minionej doby rosyjskie wojska przeprowadziły pod Bachmutem 188 ostrzałów z dział artyleryjskich i wyrzutni rakietowych, natomiast w pobliżu Łymana i Kupiańska - aż 347.
Wyłącznie w samym mieście Bachmut doszło do 20 ostrzałów i 23 starć bojowych. Na tym odcinku frontu zginęło 191 żołnierzy wroga, a 319 zostało rannych, natomiast na kierunku łymańsko-kupiańskim - odpowiednio 35 i 55 wojskowych agresora - oznajmił Czerewaty.
17:02. CNN: Rosjanie przechwytują amerykańską broń na polu walki w Ukrainie i wysyłają do Iranu
Żołnierze rosyjscy przechwytują część amerykańskiej i natowskiej broni z pola walki w Ukrainie i wysyłają ją do Iranu, gdzie zdaniem USA zostanie podjęta próba jej rozmontowania, przeanalizowania, a być może produkcji własnego uzbrojenia na bazie przechwyconej zachodniej broni – poinformowała w piątek telewizja CNN, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą.
W ciągu ostatniego roku przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, NATO i krajów zachodnich kilkakrotnie widzieli, jak żołnierze rosyjscy zabierają broń mniejszej wielkości, np. ręczny przeciwpancerny pocisk Javelin czy przenośny system Stinger, które siły ukraińskie niekiedy były zmuszone pozostawić na polu walki – powiedziały CNN wspomniane źródła.
W wielu z tych wypadków sprzęt ten został przetransportowany do Iranu, aby go rozmontować i przeanalizować budowę, prawdopodobnie po to, by wojsko irańskie mogło podjąć próbę wyprodukowania własnej wersji tej broni.
Źródła, na które powołuje się CNN, są zdania, że według Rosji przekazywanie przechwyconej broni zachodniej Iranowi zachęci Teheran do dalszego wspierania rosyjskiej wojny w Ukrainie.
15:42. W Kijowie pożegnano legendarnego dowódcę Dmytrę Kociubajło
Legendarny dowódca ukraiński o pseudonimie „Da Vinci”, Dmytro Kociubajło, został w piątek uroczyście pożegnany w Kijowie przez przedstawicieli władz i obywateli Ukrainy. Prezydent Wołodymyr Zełenski odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Zasług Bojowych.
W panichidzie w soborze św. Michała Archanioła wzięli udział m.in. prezydent Zełenski, dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Zalużny, minister obrony Ołeksij Reznikow i przebywająca z wizytą w Kijowie premier Finlandii Sanna Marin. „Da Vinci” został odprowadzony w ostatnią drogę przy wtórze dźwięków trombit huculskich, pochodził bowiem z Zakarpacia.
Potem odbyła się ceremonia jego pożegnania na Majdanie w udziałem tysięcy osób. „Da Vinci” zostanie pochowany na jednym z cmentarzy w Kijowie.
Prezydent powiadomił na Telegramie, że pośmiertne odznaczenie dla „Da Vinci” wręczył osobiście jego matce.
Utrata naszych bohaterów jest bolesna. Dzielnych, odważnych, silnych. Wiernych sobie i państwu
-– podkreślił, dodając, że „Da Vinci” nigdy nie zostanie zapomniany.
Będziemy zawsze wdzięczni
— zaznaczył.
Dzień wcześniej bohatera pożegnała jego rodzinna wioska w obwodzie iwano-frankowskim, Bouszów. „Da Vinci” pozostawił po sobie brata, cztery siostry, matkę i babcię.
Kociubajło zginął 7 marca w walkach o Bachmut w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Poniósł śmierć na stanowisku bojowym, razem z żołnierzami ze swego oddziału.
„Da Vinci” był pierwszym ochotnikiem, który jeszcze za życia otrzymał tytuł Bohatera Ukrainy. Było to 30 listopada 2021 r.
Zaczął walczyć przeciw siłom rosyjskim od razu po Majdanie w 2014 r., gdy miał 18 lat. Został ciężko ranny podczas walk w obwodzie donieckim, ale po 3 miesiącach rehabilitacji wrócił na front. W wieku 21 lat został najmłodszym dowódcą kompanii. Miał 27 lat.
15:20. Podolak: Za około dwa miesiące nastąpi ukraińska kontrofensywa
Za około dwa miesiące nastąpi ukraińska kontrofensywa - powiedział doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak w rozmowie z włoskim dziennikiem „La Stampa”. Podolak ocenił, że Bachmut, gdzie trwają walki, to „sukces strategiczny, także w przypadku wycofania” sił ukraińskich.
Włoska gazeta publikuje słowa Mychajło Podolaka, który podkreślił, że strona ukraińska najbardziej potrzebuje rakiet dalekiego zasięgu.
Przedstawiciel urzędu prezydenta stwierdził także, że:
Siły Kijowa skoncentrowały się na kontrofensywie, która nastąpi za około dwóch miesięcy.
Doradca przydenta odniósł się także do walk w Bachmucie, którego obrońcy - według słów samych ukraińskich dowódców - znajdują się w ciężkim położeniu.
Bachmut to sukces strategiczny, także w przypadku wycofania. Ale nie nazywajcie go Stalingradem
— zaznaczył. Doradca prezydenta odniósł się w ten sposób do słów szefa NATO Jensa Stoltenberga o tym, że Bachmut upadnie.
14:18. Autobus z pasażerami wjechał na minę!
Jak podaje Biełsat, za lokalnymi władzami, autobus przewożący ludzi w obwodzie chersońskim wjechał na minę! Dwie osoby zginęły, kolejne dwie osoby w ciężkim stanie trafiły do szpitala.
13:50. CNN: wiosną 2022 roku ukraiński deputowany przeprowadził tajną, ryzykowną misję uwolnienia cywilów i żołnierzy z zakładów Azowstal
Ewakuacja ukraińskich cywilów i żołnierzy z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu w maju 2022 roku stała się możliwa dzięki ryzykownej misji ukraińskiego deputowanego, który przeprowadził tajne rozmowy z wysokimi rangą oficerami rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU) - ujawniła w czwartek amerykańska stacja CNN.
Człowiekiem można pozostać nawet na wojnie
- podkreślił w rozmowie z CNN Ołeksandr Kowalow, ukraiński polityk z Donbasu, uznawany w ostatnich latach za deputowanego o prorosyjskich poglądach, a nawet osobę powiązaną z Kremlem. To właśnie on przedostał się pod koniec kwietnia ubiegłego roku do Mariupola i spotykał się tam z rosyjskimi generałami - zastępcą szefa GRU Władimirem Aleksiejewem, oskarżanym m.in. o ingerencję w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku i udział w otruciu Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii dwa lata później, a także Aleksandrem Zorinem, znanym wcześniej jako wysłannik Władimira Putina w Syrii.
Negocjacje rozpoczęły się w momencie, gdy Azowstal był nieustannie ostrzeliwany przez siły wroga, a ukrywający się tam cywile znaleźli się w rozpaczliwym położeniu. W podziemiach fabryki kończyły się zapasy żywności, wody i lekarstw, a wielu ludzi straciło nadzieję, że uda im się przeżyć oblężenie kombinatu.
Wcześniej podjęto już 11 nieudanych prób (uwolnienia cywilów z Azowstalu), dlatego nikt nie wierzył, że w ogóle można się tam dostać. Znajdowały się tam jednak kobiety, dzieci. Trzeba było pomyśleć o jakimś (rozwiązaniu)
— przyznał Kowalow w rozmowie z CNN.
Generał Aleksiejew, który kontaktował się z Kowalowem, prawdopodobnie raportował o przebiegu negocjacji bezpośrednio do Nikołaja Patruszewa - sekretarza rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa i jednego z kluczowych współpracowników Putina. Najbardziej niezwykłe zdarzenie miało miejsce 16 maja, gdy generałowie z Moskwy spotkali się w Mariupolu z Denysem Prokopenką - dowódcą pułku Azow, uznawanego przez Kreml za formację „nazistowską” - powiadomił CNN, powołując się m.in. na szefa projektu śledczego Bellingcat Christo Grozewa.
Jeszcze tego samego dnia z kombinatu wyniesiono najciężej ranne osoby, a nazajutrz, 17 maja, z fabryki ruszył niekończący się pochód okaleczonych, wyczerpanych żołnierzy, którzy trafili do rosyjskiej niewoli. Jeńcy zostali przewiezieni do obozu w Ołeniwce na terenie samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej.
13:27. Okupanci zmuszają rolników do sprzedawania zboża po zaniżonych cenach
Rosyjscy okupanci zmuszają rolników z obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy do sprzedawania zboża po zaniżonych cenach. Produkty rolne są „nacjonalizowane”, a następnie wywożone do Syrii - powiadomił w piątek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.
Na rolników nałożono obowiązek sprzedawania plonów tzw. „państwowemu operatorowi zbożowemu”, który przechowuje ziarno w zagrabionych ukraińskich gospodarstwach, szumnie nazywanych „państwowymi elewatorami”. Rolnikom narzuca się z góry bardzo niską kwotę, a następnie współpracujący z wrogiem kolaboranci sprzedają zboże po wyższych cenach rynkowych - oznajmił rządowy serwis.
Jak poinformowano, ziarno jest eksportowane do Syrii z portu w kontrolowanym przez wroga mieście Berdiańsk lub z Sewastopola na okupowanym Krymie.
Ukraińskie władze i media podkreślają, że takie praktyki najeźdźców przypominają czasy sowieckie i ówczesne wysiłki komunistycznego reżimu w celu kolektywizacji rolnictwa w ZSRR. Wprowadzenie przymusowych kontyngentów zbożowych przyczyniło się do katastrofalnej klęski głodu na Ukrainie, w wyniku której w latach 1932-33 prawdopodobnie zginęło tam ponad 4 mln ludzi.
12:04. Satelita ICEYE pomógł namierzyć ukraińskiej armii tysiące rosyjskich obiektów, z których dużą część zniszczono
Satelita ICEYE, do którego dostęp armia ukraińska uzyskała dzięki zbiórce publicznej, pomógł wykryć tysiące jednostek sprzętu wroga – powiadomił w komunikacie wywiad wojskowy Ukrainy. ICEYE namierzył m.in. 45 samolotów, 27 śmigłowców i sześć kompleksów rakietowych Iskander. Duża część celów została zniszczona.
HUR - Zarząd Główny Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy - powiadomił, że korzysta z aparatu od 24 września 2022 r. Dzięki niemu Ukraina codziennie otrzymuje dane wywiadowcze z kosmosu.
Takie oczy na orbicie pozwalają całodobowo i niezależnie od pogody wykrywać i niszczyć zamaskowany rosyjski sprzęt wojskowy, broń i żołnierzy
— napisano w komunikacie służb prasowych HUR.
W ciągu pięciu miesięcy użytkowania ICEYE pracownicy HUR przeprowadzili rozpoznanie radiolokacyjne niemal tysiąca miejsc rozmieszczenia oddziałów państwa-agresora na terytoriach czasowo okupowanych oraz na innych terenach
— powiadomiono.
W tym czasie udało się wykryć „360 namiotów w miejscach rozlokowania sił rosyjskiej armii okupacyjnej, a także 7321 obiektów sprzętu wojskowego i specjalnego wroga”. To, jak podano, m.in. 45 samolotów, 27 śmigłowców, sześć kompleksów rakietowych Iskander, 36 systemów S-300, 12 zestawów Pancyr S1, 11 stacji radiolokacyjnych, dziesięć przepraw pontonowych.
11:28. Zniszczenia w okolicach Bachmutu
Biełsat opublikował zdjęcia z okolic Bachmutu. Na fotografiach widać, jak rejon ucierpiał w wyniku wojny.
10:53. Brytyjski resort obrony: Rosja musi czekać z atakami na wyprodukowanie nowych pocisków
Odstęp pomiędzy kolejnymi rosyjskimi uderzeniami dalekiego zasięgu na Ukrainę rośnie, bo Rosja musi teraz najpierw zgromadzić masę krytyczną nowo wyprodukowanych pocisków - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że w czwartek Rosja przeprowadziła falę co najmniej 80 uderzeń dalekiego zasięgu na ukraińską infrastrukturę krytyczną, używając do tego pociski manewrujących, pocisków obrony powietrznej w roli pocisków ziemia-ziemia, irańskich dronów jednokierunkowych oraz niezwykle dużą liczbę hipersonicznych pocisków balistycznych odpalanych z powietrza.
Jak wskazano, była to pierwsza duża fala uderzeń dalekiego zasięgu od 16 lutego i prawdopodobnie jedna z największych od grudnia 2022 roku, a ukraińskie władze poinformowały o co najmniej 11 zabitych cywilach.
Odstęp między falami uderzeń prawdopodobnie rośnie, ponieważ Rosja musi teraz zgromadzić masę krytyczną nowo wyprodukowanych pocisków bezpośrednio z zakładów przemysłowych, zanim będzie mogła przeprowadzić wystarczająco mocne uderzenia, aby przytłoczyć ukraińską obronę powietrzną
— oceniono.
09:38. Sztab generalny: rosyjskie wojska ostrzelały okupowane Oleszki i próbują oskarżyć o to stronę ukraińską
Rosyjskie wojska nie ustają w próbach prowokacji; w ostatnim czasie wróg ostrzelał z moździerzy okupowane miasteczko Oleszki w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformował w piątek w porannym komunikacie sztab generalny ukraińskiej armii. Jak podkreślono, najeźdźcy podejmują takie działania w celu zdyskredytowania przeciwnika.
Dowództwo w Kijowie nie przekazało informacji na temat ewentualnych ofiar tego ataku.
Oleszki leżą kilka kilometrów na wschód od Chersonia, miasta wyzwolonego przez ukraińskie wojska w listopadzie ubiegłego roku. Miejscowość nieopodal rzeki Dniepr, licząca przed rosyjską inwazją około 24 tys. mieszkańców, została zajęta przez agresora 24 lutego 2022 roku, czyli już w pierwszym dniu wojny.
Pod koniec lutego br. rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu powiadomił, że w Oleszkach, a także m.in. nieodległym Skadowsku trwa „ewakuacja” miejscowych kolaborantów. Współpracownicy okupantów mają być wywożeni na kontrolowany przez Rosję Krym. Jak wówczas podkreślono, wróg podejmuje takie działania w obawie przed kontrofensywą ukraińskiej armii.
Sztab podał także całkowite straty bojowe wroga od 24.02.22 do 10.03.23. Zlikwidowano około 156990 (+870) osób rosyjskich żołnierzy:
09:00. Co się dzieje pod Bachmutem? Analiza ISW
Siły rosyjskie prawdopodobnie zdołały posunąć się do przodu na północny zachód od Bachmutu – ocenia Instytut Badań nad Wojną (ISW). Na wschodzie miasta Rosjanie mogą planować zastąpienie lub uzupełnienie najemników Wagnera regularnymi oddziałami – wnioskuje think-tank.
Rosjanom prawdopodobnie udało się posunąć do przodu na północny zachód od Bachmutu, gdzie prawdopodobnie zwiększyło się tempo rosyjskich ataków – ocenia amerykański think-tank ISW w najnowszym raporcie.
ISW cytuje wypowiedź szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna o zajęciu Dubowo-Wasyliwki, 6 km na północny zachód od miasta, co potwierdzałoby informacje o zwiększeniu tempa rosyjskich ataków na tym kierunku w ostatnich dniach.
Jednocześnie ISW odnotowuje, że sztab generalny Ukrainy od 1 marca nie informował o atakach na Chromowe, które leży na zachodnich obrzeżach miasta, zaś siły ukraińskie najwyraźniej zdołały zbudować tam przeprawę pontonową, po tym jak Rosjanie zniszczyli most w tej okolicy.
Według ISW siły ukraińskie prawdopodobnie na tym odcinku odepchnęły Rosjan od Chromowego, a doniesienia o moście pontonowym zdają się potwierdzać, że obrońcy utrzymują swoje pozycje wokół kluczowych tras logistycznych w rejonie tej miejscowości.
Rosjanie mogą na razie koncentrować swoje wysiłki operacyjne na północny zachód od Bachmutu, by stworzyć warunki do przyszłych ataków na umocnione pozycje Ukraińców w rejonie Chromowego lub obejścia ich szerszym łukiem.
08:52. Prawdopodobny postęp Rosjan na północno-zachodnich obrzeżach Bachmutu
Siły rosyjskie prawdopodobnie zdołały posunąć się do przodu na północny zachód od Bachmutu – ocenia Instytut Badań nad Wojną (ISW). Na wschodzie miasta Rosjanie mogą planować zastąpienie lub uzupełnienie najemników Wagnera regularnymi oddziałami – wnioskuje think-tank.
Rosjanom prawdopodobnie udało się posunąć do przodu na północny zachód od Bachmutu, gdzie prawdopodobnie zwiększyło się tempo rosyjskich ataków – ocenia amerykański think-tank ISW w najnowszym raporcie.
07:15. Ekspert: użycie „Kinżałów” przez Rosję zwiastuje nowe wyzwanie dla obrony powietrznej
Użycie hipersonicznych pocisków Kinżał w ostrzale Ukrainy pokazuje nowy trend i zwiastuje, przed jak dużym wyzwaniem będzie stać w przyszłości obrona powietrzna - powiedział PAP Masao Dahlgren, ekspert think-tanku CSIS ds. obrony rakietowej.
81 pocisków użyła w czwartek Rosja w swoim najnowszym zmasowanym ataku przeciwko ukraińskiej infrastrukturze energetycznej. Większość z nich stanowiły rakiety manewrujące różnego typu: Ch-101, Ch-22 i Kalibr, a poza tym 13 pocisków systemu obrony powietrznej S-300 i drony-kamikaze. Ale najbardziej uwagę ekspertów zwróciło użycie sześciu pocisków hipersonicznych Kinżał, jednego z serii najnowszych systemów w dyspozycji Rosji.
Według think-tanku CSIS Kinżał to wystrzeliwany z ciężkich myśliwców MiG-31 pocisk balistyczny zdolny do przenoszenia głowic jądrowych, wzorowany na wystrzeliwanych z ziemi rakietach 9K720 Iskander-M. M.in. dzięki hipersonicznej (tj. ponad pięciokrotnie przekraczającej prędkość dźwięku) prędkości stanowi duże wyzwanie dla systemów obrony przeciwrakietowej.
00:01. Biden przedstawił propozycję nowego budżetu, w tym 6 mld dol. dla Ukrainy
Wydatki na poziomie 6,9 bilionów dol., w tym 842 mld na obronę oraz 6 mld na dalsze wsparcie Ukrainy i NATO zakłada propozycja nowego budżetu zaprezentowanego w czwartek przez prezydenta Joe Bidena. Kontrolujący Izbę Reprezentantów Republikanie już zapowiedzieli sprzeciw wobec głównych punktów propozycji Bidena.
00:00. W ciągu doby Rosjanie zaatakowali Ukrainę 84 rakietami; wojska wroga nadal próbują otoczyć Bachmut
W ciągu doby Rosjanie zaatakowali Ukrainę 84 rakietami różnych typów, 34 udało się zestrzelić – powiadomił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w czwartek. Siły wroga nie porzucają prób otoczenia Bachmutu w obwodzie donieckim – dodano w komunikacie.
Osiem rakiet manewrujących trafiło cele na Ukrainie – poinformował Sztab.
Wcześniej Siły Powietrzne powiadomiły, że w czasie zmasowanego ataku rakietowego Rosjanie wykorzystali 81 rakiet różnych typów, a ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 34 z 48 pocisków manewrujących.
Przeciwnik przeprowadził również 12 ataków lotniczych; zastosował osiem dronów typu Shahed-136, połowę z nich zestrzelono - przekazał również Sztab.
W wyniku zmasowanego ataku rakietowego zginęło co najmniej sześć osób (w obwodzie lwowskim i dniepropietrowskim). Oprócz tego informowano o co najmniej pięciu ofiarach śmiertelnych rosyjskich ostrzałów w Chersoniu i w obwodzie donieckim.
Przeciwnik nie porzuca prób otoczenia Bachmutu, by następnie dążyć do zajęcia całych obwodów donieckiego i ługańskiego. Główne wysiłki koncentruje na działaniach ofensywnych na kierunkach kupiańskim, łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i szachtarskim
— napisano dalej w komunikacie Sztabu.
Według ukraińskiego dowództwa siły rosyjskie kontynuowały szturm Bachmutu.
Nasi obrońcy odparli liczne ataki w rejonie Bachmutu i miejscowości Iwaniwske
— podano.
Na kierunkach kupiańskim i łymanskim Rosjanie próbowali przełamać ukraińską linię obrony, a na awidijiwskim i szachtarskim – kontynuowali bezskuteczne ataki na Krasnohoriwkę, Kamiankę, Awdijiwkę, Sewerne, Perwomajske, Newelske, Marjinkę, Pobiedę i Wuhłedar.
Według informacji Sztabu w obwodzie chersońskim w miejscowościach Hoła Prystań i Nowa Zburjiwka nasiliło się szabrownictwo, a rosyjscy żołnierze wywożą zrabowane sprzęty ciężarówkami, które dostarczały amunicję.
Lotnictwo ukraińskie w ciągu doby przeprowadziło siedem ataków na wojska i sprzęt przeciwnika. Ukraińskie siły rakietowe raziły punkt dowodzenia, sześć rejonów skupienia wojsk, dwa punkty logistyczne, trzy magazyny amunicji, stację walki radioelektronicznej i zestaw przeciwrakietowy.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/637624-relacja-380-dzien-wojny-zaostrza-sie-sytuacja-w-bachmucie