Polska wspiera Ukrainę wszelkimi dostępnymi środkami, także na forum międzynarodowym, i będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas spotkania z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego, poświęconego rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę.
Podczas spotkania zorganizowanego w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbył się pokaz filmu „Erase the Nation” (Wymazać Naród) oraz zwiedzanie wystawy „Ukraina. Pod innym niebem”.
Zbrodnie kulturowe
Wicepremier Gliński przypomniał, że „polski dziennikarz - Tomasz Grzywaczewski - udokumentował niszczenie ukraińskich zabytków od Lwowa, przez Czernichów, Iwanków, Kijów, Charków, po Izium i Bohorodyczne na wschodzie Ukrainy - zbrodnie popełnione na dziedzictwie kultury świeckiej i sakralnej, od zabytków archeologicznych po współczesne biblioteki, muzea i szkoły”.
Jesteśmy absolutnie zbulwersowani niesprowokowanym atakiem Federacji Rosyjskiej na naszego bliskiego sąsiada - Ukrainę. Wszyscy Polacy są głęboko poruszeni i przerażeni ludzkimi tragediami rozgrywającymi się tuż obok nas
— podkreślił minister kultury.
Wskazał, że „od początku inwazji na Ukrainę, Rosjanie dokonują nie tylko ludobójstwa na narodzie ukraińskim, ale także popełniają zbrodnie kulturowe na ukraińskiej tożsamości narodowej, próbując wymazać ukraińską kulturę, historię i dziedzictwo”.
Rosjanie tacy jak zawsze
Minister kultury przypomniał, że „na terytorium Ukrainy przed wojną znajdowało się ponad 5 tys. muzeów, 65 rezerwatów historyczno-kulturowych i 170 tys. zarejestrowanych zabytków, w tym siedem wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO”.
W ciągu dziewięciu miesięcy wojny Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy udokumentowało ponad 800 przypadków zniszczenia dziedzictwa kulturowego Ukrainy przez wojska Federacji Rosyjskiej. Liczba ta, niestety, rośnie z każdym dniem
— zaznaczył wicepremier Gliński.
Masowe groby, zniszczone miasta, ostrzelane kościoły chroniące ludność cywilną - tak wygląda terytorium Ukrainy po inwazji rosyjskich zbrodniarzy wojennych. Najeźdźcy bezwzględnie niszczą nieocenione dziedzictwo kulturowe. Nie mają szacunku do niczego. Ostrzelano kościoły, biblioteki, muzea, pomniki i szpitale
— powiedział.
Podkreślił, że „naszym moralnym obowiązkiem jest pomoc Ukrainie”.
Powołaliśmy Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie, które koordynuje krajowe i zagraniczne inicjatywy na rzecz ochrony zasobów kulturowych Ukrainy, prowadzi działalność informacyjną i edukacyjną o ukraińskim dziedzictwie kulturowym, w szczególności o zagrożeniach i stratach spowodowanych działaniami wojennymi. Współpracuje z licznymi polskimi instytucjami kultury, w tym muzeami, archiwami państwowymi czy bibliotekami
— przypomniał Gliński.
Szef MKiDN zaznaczył, że „Polska wspiera Ukrainę wszelkimi dostępnymi środkami, także na forum międzynarodowym, i będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne”. Zaapelował także o to, aby nie być obojętnym na zbrodnie, które dokonują się na naszych oczach.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
PAP/mam
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/637238-wicepremier-glinski-bedziemy-wspierac-ukraine