Zarzuty przeciwko Alesiowi Bialackiemu zostały zmyślone i sfabrykowane - napisał w piątek na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, reagując w ten sposób na informację o skazaniu przez sąd w Mińsku na karę 10 lat kolonii karnej białoruskiego obrońcy praw człowieka i laureata ubiegłorocznej Pokojowej Nagrody Nobla.
Skazanie laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego i innych członków centrum praw człowieka Wiasna na Białorusi - to hańba. Zarzuty są zmyślone i sfabrykowane. Reżim Łukaszenki musi uwolnić ich i wszystkich innych niesprawiedliwie uwięzionych działaczy demokratycznych
— zażądał Michel.
Wtórowała mu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen:
Zdecydowanie potępiam wyrok reżimu Łukaszenki wobec laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego i działaczy (organizacji) Wiasna. Muszą zostać zwolnieni. Ich walka o prawa człowieka i sprawiedliwość na Białorusi będzie trwała. Próby ich uciszenia zakończą się niepowodzeniem.
Bialacki, białoruski obrońca praw człowieka, twórca centrum praw człowieka Wiasna i laureat ubiegłorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, został w piątek skazany przez sąd w Mińsku na karę 10 lat kolonii karnej. Trzej inni aktywiści, współpracownicy Bialackiego, zostali skazani na kary od siedmiu do dziewięciu lat więzienia.
O wyroku poinformowało centrum Wiasna, cytowane przez niezależne media.
Skazani zostali już wcześniej uznani za więźniów sumienia, a sprawa karna wobec Wiasny - za motywowaną politycznie.
Borrel: Reżim Łukaszenki chce uciszyć obrońców praw człowieka
Unia Europejska z całą mocą potępia pozorowane procesy na Białorusi, które są kolejnym przerażającym przykładem tego, jak reżim Łukaszenki próbuje uciszyć tych, którzy stają w obronie praw człowieka i podstawowych wolności narodu białoruskiego - oświadczył w piątek Wysoki Przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.
Dziś miński sąd skazał członków Centrum Praw Człowieka Wiasna, w tym jego przewodniczącego i laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego, wiceprzewodniczącego Walancina Stefanowicza, Zmieciera Sałaujou (sądzonego zaocznie) i prawnika Uładzimira Łabkowicza, na dziesięć, dziewięć, osiem, i odpowiednio siedem lat więzienia na podstawie fałszywych i umotywowanych politycznie zarzutów
— napisał szef unijnej dyplomacji.
Unia Europejska z całą mocą potępia ich pozorowane procesy, które są kolejnym przerażającym przykładem tego, jak reżim Łukaszenki próbuje uciszyć tych, którzy stają w obronie praw człowieka i podstawowych wolności narodu białoruskiego. Łukaszence się nie uda. Ich wołanie o wolność jest głośne, nawet za kratkami
— dodał.
Jak podkreślił, UE wzywa do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia ponad 1450 więźniów politycznych na Białorusi.
Są brutalnie prześladowani za to, że odważyli się sprzeciwić łamaniu praw człowieka na Białorusi i za odrzucenie wojny Rosji z Ukrainą i roli Białorusi w tej agresji. UE jest gotowa zareagować na represje i łamanie praw człowieka przez reżim wobec jej ludności. Odbierając Pokojową Nagrodę Nobla Aleś Bialacki stwierdził, że ci, którzy najbardziej cenią sobie wolność, często są jej pozbawiani. UE będzie nadal wspierać wszystkich, którzy odważnie dążą do suwerennej, wolnej, demokratycznej, bezpiecznej i dostatniej Białorusi
— podsumował.
Reaguje sekretarz stanu USA
O uwolnienie laureata pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego, który został w piątek skazany przez sąd białoruski na 10 lat więzienia, zaapelował sekretarz stanu USA Antony Blinken na Twitterze.
Apelujemy o zwolnienie Bialackiego i wszystkich więźniów politycznych na Białorusi. Białoruś zasługuje na demokratyczną przyszłość
— napisał Blinken.
Dodał, że Stany Zjednoczone potępiają piątkowy sfingowany wyrok skazujący Bialackiego i trzy inne osoby na 7-10 lat więzienia. Wyroki te określił jako „próbę zdławienia demokracji i praw człowieka na Białorusi”.
Kanada wzywa do uwolnienia Alesia Bialackiego
Również rząd Kandy wezwał władze Białorusi do uwolnienia laureata pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego, który został w piątek skazany przez sąd białoruski na 10 lat więzienia.
Kanada apeluje o uwolnienie laureata Pokojowej Nagrody Nobla i obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego, skazanego w piątek przez białoruski sąd na 10 lat więzienia, poinformowała kanadyjska minister spraw zagranicznych Melanie Joly.
Skazanie Bialackiego i członków grupy obrony praw człowieka „Wiasna” „jest kolejnym przykładem brutalnego represjonowania praw człowieka przez reżim Łukaszenki” – napisała Joly na Twitterze.
„To osobistra tragedia Bialackiego”
Wyrok 10 lat kolonii karnej dla Alesia Bialackiego, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, jest jego osobistą tragedią - podkreśliła w piątek przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen.
Według Reiss-Andersen zarówno oskarżenia, jak i wyrok mają podłoże polityczne; pokazują, że reżim Alaksandra Łukaszenki nie toleruje wolności słowa ani sprzeciwu.
W 2022 roku Bialacki został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla wraz z rosyjską organizacją badającą zbrodnie stalinowskie - Stowarzyszeniem Memoriał oraz ukraińskim Centrum Wolności Obywatelskich. W Oslo złoty medal noblowski i dyplom odebrała w imieniu przebywającego w areszcie Bialackiego jego żona Natalia Pieńczuk.
W mowie noblowskiej Pieńczuk zawarła fragmenty wypowiedzi, pism i przemyśleń swojego męża, gdyż władze więzienia uniemożliwiły nobliście przygotowanie przemówienia.
Tysiące ludzi przebywa obecnie na Białorusi za kratkami z powodów politycznych i wszyscy oni są moimi braćmi i siostrami. Nic nie powstrzyma ludzkiego pragnienia wolności. W mojej ojczyźnie cała Białoruś przebywa w więzieniu. Siedzą dziennikarze, politolodzy, działacze związkowi
— podkreślił Bialacki, cytowany przez żonę.
Przypomniał, że „sądy pracują jak taśmociąg, skazani są transportowani do kolonii karnych, a ich miejsce zajmują nowe fale więźniów politycznych”.
Bialacki zapewnił, że nie złamie się.
Niedawno odbyłem krótką rozmowę. „Kiedy zostaniesz zwolniony?” - zapytali mnie. „Jestem już wolny w duszy” - brzmiała moja odpowiedź
— relacjonował.
Reiss-Andersen pytana przez dziennikarzy po przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla Bialackiemu, czy laur nie zaszkodzi jego sytuacji, przyznała, że „dyskusja na ten temat miała miejsce w komitecie noblowskim”.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/636780-ostre-reakcje-na-skazanie-bialackiego-osobista-tragedia