Nowoczesne ukraińskie drony, które zaczęliśmy produkować drony na masową skalę, coraz częściej będą razić rosyjskie cele. Mogą bez przeszkód poruszać się w przestrzeni powietrznej Rosji, ponieważ tamtejsze, bazujące na sowieckich technologiach środki obrony przeciwlotniczej nie są w stanie neutralizować takich maszyn – prognozują ukraiński ekspert ds. lotnictwa Bohdan Dolince oraz ekspert ds. wojskowości pułkownik Roman Switan.
„Produkujemy drony na masową skalę”
Switan cytowany przez niezależny kanał na Telegramie Możem Objasnit stwierdził, że rekordowy jeżeli chodzi o skalę atak dronów udowodnił, że Ukraina produkuje obecnie drony w ilości pozwalającej na częste atakowanie rosyjskich pozycji.
Pewną ilość dronów już wyprodukowano, a 24 lutego, akurat w rocznicę wtargnięcia, rozpoczęto wykorzystywanie ich na masową skalę
— powiedział dodając, że nowe ukraińskie samoloty bezzałogowe są bardzo tanie, a obecne możliwości produkcyjne pozwalają Ukraińskim Siłom Zbrojnym na wysyłanie na terytorium wroga do 10 dronów dziennie.
Praktycznie niewidoczne dla systemów obrony
Obecnie na Ukrainie działa ponad 10 producentów różnego typu dronów. Niektóre z tych bezzałogowców mogą przemieszać się na odległość od 500 do nawet 1500 km. Zważywszy na fakt, że drony są wytwarzane z użyciem materiałów kompozytowych, takie maszyny stają się praktycznie niewidoczne dla systemów obrony przeciwlotniczej wroga. Dzieje się tak w przypadku, gdy te systemy bazują na sowieckich technologiach, a drony są stosunkowo niewielkich rozmiarów i poruszają się na określonej wysokości. Ponadto podczas budowy bezzałogowców stosuje się specjalną powłokę lakierniczą, dodatkowo zmniejszającą ich wykrywalność
— objaśnia z kolei w rozmowie z niezależną rosyjską telewizją Nastojaszczeje Wriemia ekspert ds. lotnictwa Bohdan Dolince.
Jedynym sposobem obrony przed dronem staje się zagłuszanie sygnału, aby zmniejszyć celność ich uderzeń. Oczywiście może to doprowadzić do tego, że taki oślepiony dron spadnie w niekontrolowany sposób w różnych, trudnych do przewidzenia miejscach
— przyznał Dolince. Zapowiedział, że możliwości techniczne dronów będą zwiększać się „wraz z każdym kolejnym tygodniem i miesiącem”.
Największą przeszkodą dla bezzałogowców będzie ukształtowanie terenu, czyli (operowanie) na terenach górskich. Możemy już powiedzieć, że za jakiś czas drony prawdopodobnie będą mogły dotrzeć w dowolne miejsce w (europejskiej części) Rosji, aż po Ural
— przewiduje rozmówca niezależnej rosyjskiej telewizji z siedzibą w Pradze.
„Nie wszystkimi sukcesami się chwalimy”
Pułkownik Roman Switan potwierdza, że ukraiński dron „może polecieć na odległość 800 kilometrów, zrzucić ładunek i wrócić, lub zalecieć w jedną stronę na odległość do 1500 kilometrów. Wówczas już nie wróci”. Dodał też, że ataki na cele w Rosji nie są bezpośrednio związane z planowaną kontrofensywą wojsk ukraińskich.
Będą kontynuowane do zakończenia wojny niezależnie od sytuacji na froncie
— informuje Switan w Telegramie Możem Objasnit. Precyzuje, że ukraińskie siły zbrojne zniszczyły kilka obiektów wywiadu radiotechnicznego wojsk rosyjskich, uszkodziły samoloty i wieże przekaźnikowe, lecz nie wszystkimi sukcesami chwalono się publicznie.
Teraz informacje o tym zaczęły się pojawiać w mediach. Stało się to zauważalne, gdy drony zaczęły uderzać w obiekty w miastach
— twierdzi ekspert.
Ukraińskie straty
W ostatnich dniach ukraińskie drony spadły bądź zostały strącone w kilku regionach Rosji: obwodzie biełgorodzkim i briańskim (sąsiadują one z Ukrainą) i w odległych od frontu regionach na południu: Kraju Krasnodarskim i Adygei. Najpoważniejszy był incydent w Kraju Krasnodarskim, gdzie celem ataku dronów była rafineria w mieście Tuapse; dwa drony prawdopodobnie nie dotarły do celu - rozbiły się w pobliżu magazynu ropy naftowej.
Najbliższy Moskwy incydent wydarzył się we wtorek koło miasteczka Kołomna. Jak podały media, dron spadł w rejonie położonym około 100 km od rosyjskiej stolicy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
— Wojska rosyjskie pokrywają ogniem Wuhłedar i Bachmut. Nieskuteczne próby ataku w obwodzie donieckim
— Rosjanie skazani na Ukrainie za ostrzał terenów mieszkalnych. Armia Putina próbuje zmienić taktykę
rdm/ PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/636489-ukrainscy-eksperci-nasze-ataki-dronami-beda-sie-nasilac