Trwa 365. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Czwartek, 23 lutego 2023 r.
21:10. Były premier Johnson: bądźmy pierwszym krajem, który przekaże Ukrainie samoloty bojowe
Były brytyjski premier Boris Johnson wezwał w czwartek obecny rząd, by Wielka Brytania stała się był pierwszym krajem, który przekaże Ukrainie samoloty bojowe. Ocenił też, że Chiny popełnią „historyczny błąd”, jeśli zaczną dostarczać Rosji broń.
21:00. Rząd przeznaczył 360 mln euro na rzecz uchodźców z Ukrainy
Rząd Włoch zdecydował o przeznaczeniu 360 milionów euro na dalszą pomoc dla uchodźców wojennych z Ukrainy - poinformowano po czwartkowym posiedzeniu gabinetu premier Giorgii Meloni. Tym samym kwota wyasygnowana w ciągu prawie roku na ten cel przekroczyła miliard euro.
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Włoch przybyło ponad 170 tysięcy uchodźców.
Rząd Meloni przyjął dekret o przedłużeniu ochrony udzielanej uchodźcom w przeddzień pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę i tuż po powrocie premier z Kijowa - odnotowała telewizja RAI.
Dekret przewiduje też utworzenie następnych 7 tysięcy miejsc w ośrodkach dla uchodźców oraz przedłużenie ważności prawa pobytu udzielonego tym, którzy uciekli z Ukrainy w związku z wojną.
20:50. Prezydent Biden w piątek ogłosi nowe sankcje wobec Rosji
Prezydent USA Joe Biden odbędzie w piątek spotkanie online z przywódcami państw grupy G7 oraz prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i ogłosi nowy pakiet sankcji wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę - poinformowała w czwartek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.
Nowe amerykańskie sankcje moją dotyczyć sektora bankowego, obronnego i technologicznego, a mają nimi być objęte zarówno osoby fizyczne, jak i podmioty gospodarcze.
Stany Zjednoczone ogłoszą znaczące sankcje przeciwko kluczowym sektorom, które generują dochód dla (Władimira) Putina
— powiedziała Jean-Pierre na konferencji prasowej.
Dodała, że USA ogłoszą także nowy pakiet pomocy dla Ukrainy, który będzie obejmował wsparcie gospodarcze, a także w zakresie bezpieczeństwa i energii.
G7 stało się kotwicą naszej silnej i zjednoczonej odpowiedzi na Rosję
— podkreśliła rzeczniczka Białego Domu.
Nad 10. pakietem sankcji wobec Rosji pracuje także Unia Europejska, ale w czwartek państwa członkowskie nie osiągnęły jednomyślności w sprawie jego ostatecznego kształtu. Negocjacje mają być wznowione w piątek rano.
We wtorek ministrowie spraw zagranicznych państw grupy G7 oświadczyli we wspólnym komunikacie, że ich kraje będą nadal obciążać Rosję kosztami gospodarczymi za inwazję na Ukrainę.
20:45. Premier Kristersson zapowiedział przekazanie Ukrainie czołgów Leopard lub części zamiennych
Premier Szwecji Ulf Kristersson zapowiedział w czwartek przekazanie Ukrainie czołgów Leopard lub części zamiennych do nich. Według mediów szczegóły jedenastego pakietu pomocy wojskowej mają zostać przedstawione jeszcze w tym tygodniu.
Nie muszą to być czołgi, ale mogą, niczego nie wykluczam
— oświadczył Kristersson podczas debaty w parlamencie. Wysłania Leopardów domagały się najważniejsze partie zarówno prawicowej koalicji rządzącej, jak i lewicowej opozycji.
Wcześniej minister obrony Pal Jonson zapytany przez agencję TT, czy Szwecja podaruje Ukrainie Leopardy, odpowiedział:
Jesteśmy na to otwarci, prowadzimy ścisły dialog, zwłaszcza z Niemcami.
Szwecja posiada 120 czołgów Stridsvagn 122, czyli zmodyfikowanej wersji Leoparda 2 A5. O przekazanie części z nich apelował w połowie lutego podczas wizyty w Sztokholmie premier Mateusz Morawiecki, który rozmawiał na ten temat z Kristerssonem.
20:40. Sekretarz rady bezpieczeństwa: ruchy rosyjskich wojsk przy granicy nie mają oznak ofensywy
Ruchy rosyjskich wojsk przy granicy z obwodem czernihowskim na północy Ukrainy nie mają nic wspólnego z ofensywą - zapewnił w czwartek Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
Daniłow poinformował, że tego dnia odbyła się kolejna narada prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z najwyższymi rangą dowódcami, podczas której omawiano m.in. sytuację na granicach państwa - pisze agencja Interfax-Ukraina.
Ruchy, które (Rosjanie) wykonują na granicach z obwodem czernihowskim, nie mają nic wspólnego z atakiem
— zaznaczył. Obwód czernihowski znajduje się na północy Ukrainy, graniczy z Białorusią i Rosją.
Wcześniej tego dnia Dowództwo Operacyjne „Północ” poinformowało o tym, że wywiad zarejestrował przemieszczanie się kolumny sprzętu bez oznaczeń i ze składem osobowym w umundurowaniu mającym przypominać barwami mundury Sił Zbrojnych Ukrainy. Kolumnę zauważono w pobliżu granicy z obwodem czernihowskim. Dowództwo ostrzegło przed możliwymi prowokacjami.
Odnosząc się do sytuacji w Bachmucie w obwodzie donieckim, Daniłow powiedział, że „straty, które ponoszą tam terroryści, po prostu są porażające”.
19:00. Kraje G7 przekażą Ukrainie 39 mld dolarów pomocy ekonomicznej
Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych państw G7 zobowiązali się w czwartek do przekazania Ukrainie 39 miliardów dolarów w 2023 roku, zwiększając dotychczasową pomoc ekonomiczną dla odpierającego rosyjską inwazję kraju - poinformowano w komunikacie grupy.
18:50. Kraje G7 przekażą Ukrainie 39 mld dolarów pomocy ekonomicznej
Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych państw G7 zobowiązali się do przekazania Ukrainie 39 miliardów dolarów w 2023 roku, zwiększając dotychczasową pomoc ekonomiczną dla odpierającego rosyjską inwazję kraju - poinformowano w komunikacie grupy.
Zgodzono się również nałożyć na Rosję kolejne sankcje - podała japońska agencja Kyodo. Japonia sprawuje obecnie rotacyjne przewodnictwo w G7, w której skład wchodzą także Wielka Brytania, Kanada, Niemcy, Francja, Włochy i Stany Zjednoczone.
Środki finansowe mają pomóc Ukrainie w naprawie i odbudowie zniszczonej przez rosyjskie pociski infrastruktury, ustabilizowaniu gospodarki i obronie przeciwko agresorowi - przekazali ministrowie po spotkaniu w Bengaluru w Indiach.
„Nasze sankcje znacząco osłabiły zdolność Rosji do prowadzenia tej nielegalnej wojny. Będziemy dalej monitorować efektywność sankcji i podejmiemy dalsze działania, jeśli będzie taka potrzeba”
— poinformowano w oświadczeniu.
Przekazano, że kraje G7 będą także pracować nad uniemożliwieniem omijania sankcji przez Rosję i wezwały inne kraje do dołączenia do nałożonych przez grupę restrykcji wymierzonych w rosyjską gospodarkę.
„W przeddzień rocznicy (inwazji) potwierdzamy nasze niezachwiane poparcie dla Ukrainy i wspólnie potępiamy rosyjską agresję”
— dodano.
18:15. Premier Hiszpanii w Kijowie: Szkolimy już ukraińskie wojsko z obsługi czołgów Leopard
Ukraińskie wojsko w Hiszpanii już szkoli się na czołgach Leopard; ich transfer na Ukrainę zostanie zsynchronizowany z zakończeniem ćwiczeń - zapowiedział przebywający w Kijowie premier Hiszpanii Pedro Sanchez na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Sanchez poinformował, że w najbliższym czasie Hiszpania zdecyduje o możliwości dostarczenia Ukrainie dziesięciu czołgów Leopard 2 A4. „Jak zapowiedziała wczoraj nasza minister obrony, wyślemy na Ukrainę sześć czołgów Leopard 2 A4 i w najbliższych tygodniach zobaczymy, czy uda nam się zwiększyć tę liczbę do dziesięciu” – oświadczył premier.
„Czołgi te przyczynią się do wzmocnienia zdolności Sił Zbrojnych Ukrainy - podkreślił. - Dodatkowo szkolimy już ukraińskich żołnierzy z obsługi naszych Leopardów. Pierwsza grupa jest już w Hiszpanii, przechodzą specjalne szkolenia” - powiedział Sanchez.
Zdaniem szefa hiszpańskiego rządu Madryt opowiada się za wspólnymi zakupami UE w celu zwiększenia wolumenu dostaw na Ukrainę, biorąc pod uwagę ogromne zapotrzebowanie Kijowa na broń i amunicję.
Komentując możliwość pomocy w ochronie ukraińskiego nieba z użyciem zachodnich samolotów myśliwskich, Sanchez zaznaczył, że prosił go o to prezydent Zełenski, ale Hiszpania powinna przedyskutować tę kwestię i porozmawiać na ten temat ze swoimi sojusznikami.
18:00. Wojsko: Kierunek Mariupol nie jest już całkowicie nieosiągalny dla sił ukraińskich
Kierunek Mariupol nie jest już całkowicie nieosiągalny dla ukraińskich obrońców - powiedziała rzecznik sił zbrojnych na południu Ukrainy Natalia Humeniuk. Wcześniej lojalne wobec Kijowa władze Mariupola informowały o kilku eksplozjach w tym mieście.
„Oczywiście mówimy o pojęciu bardzo względnym. Jednak to, co uważa się za tak bardzo odległe, że aż nieosiągalne, nie zawsze takie jest. Kierunek Mariupol nie jest już dla nas całkowicie nieosiągalny” - oświadczyła Humeniuk.
Nawiązała w ten sposób to czwartkowych informacji o eksplozjach w Mariupolu.
Proukraiński doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko napisał w czwartek na Telegramie, że w godzinach porannych w okupowanym i zniszczonym przez rosyjskie wojska Mariupolu odnotowano co najmniej cztery eksplozje w miejscach rozmieszczenia wojsk agresora.
„Ukraińskie wojska z chirurgiczną precyzją atakują bazy okupantów. Jest dobrze, a będzie (takich przypadków) jeszcze więcej” - napisał samorządowiec. Jak dodał, do wybuchów doszło na terenie kombinatu metalurgicznego oraz w pobliżu lotniska.
17:00. W Poczdamie powiewa rosyjska flaga!
Na wieży budynku dawnego parlamentu landowego w Poczdamie wciąż widoczna jest rosyjska flaga i symbole Z - podał portal niemieckiego dziennika „Tagesspiegel”.
Portal przypomniał, że w czasach NRD w tym gmachu mieściło się okręgowe kierownictwo komunistycznej partii SED. Na budynek mówiono „Kreml”.
Od zeszłego tygodnia na wieży „Kremla” znajduje się widoczna z daleka rosyjska flaga. Kolejna flaga powiewa na jednym z masztów na dachu budynku. Ponadto ściany za otworami okiennymi wieży zostały pomalowane na biało, czerwono i niebiesko, czyli w kolory rosyjskiej flagi - informuje portal.
16:45. Prezydent Zełenski o chińskim „planie pokojowym”
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że kwestię chińskich propozycji dotyczących zakończenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę zna jedynie ogólnie. Na wspólnej konferencji prasowej w Kijowie z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem przyznał jednak, że chciałby spotkać się z kimś z władz ChRL.
„Temat znam ogólnie - powiedział Zełenski. - Żadnego dokumentu jednak nie widziałem. Jest za wcześnie na diagnozę. Ogólnie to, co Chiny zaczęły mówić o Ukrainie, jest bardzo dobre. To są pierwsze kroki i to nie jest złe. Wyciągniemy wnioski, gdy poznamy szczegóły”.
„Uważam, że byłoby pożądane, aby Ukraina spotkała się z Chinami” - dodał i zdradził, że Kijów wysłał taki sygnał na szczeblu dyplomatycznym.
„Im więcej krajów świata włączy się w formułę pokoju, tym więcej krajów, w tym dużych, wpływowych krajów, zastanowi się nad tym, jak zakończyć wojnę na Ukrainie z poszanowaniem naszej suwerenności, co może doprowadzić do szybszego pokoju” – przekonywał Zełenski.
Ukraińskie media przypominają, że 19 lutego na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba spotkał się z najwyższym rangą chińskim dyplomatą Wangiem Yi. Kułeba poinformował wtedy, że Wang przedstawił mu kluczowe elementy chińskiego „planu pokojowego”, ale nie przekazał mu żadnego oficjalnego dokumentu w tej sprawie.
14:40. „Pamiętamy! Nigdy nie przebaczymy!” - nowy banknot ukraiński
Bank Narodowy Ukrainy (NBU) zaprezentował banknot związany z rocznicą inwazji rosyjskiej, opatrzony hasłem „Pamiętamy! Nigdy nie przebaczymy!”. Na jednej stronie banknotu figuruje zdjęcie żołnierzy, na drugiej - rysunek skrępowanych rąk.
„Nie mogliśmy nie odnotować tej daty - rocznicy inwazji na pełną skalę; tego dramatycznego, szokującego, rozstrzelanego roku naszego życia”
— powiedział na prezentacji szef NBU Andrij Pyszny. Nowy banknot o nominale 20 hrywien (ok. 2,4 PLN) jest oficjalnym środkiem płatniczym. Zarazem - jak mówił szef banku centralnego - stanowi „przypomnienie o wojnie o niepodległość i suwerenność Ukrainy”.
Banknot zdobi zdjęcie trzech żołnierzy ukraińskich podnoszących flagę narodową; tło tworzą kontury mapy Ukrainy i sztandary sojuszników, w tym USA i Unii Europejskiej. Grafikę tę w oryginalny sposób umieszczono pionowo na banknocie. Powyżej dodano tekst, w językach ukraińskim i angielskim, który głosi: „24 lutego 2022 roku inwazja armii rosyjskiej na pełną skalę rozpoczęła nowy etap agresji zbrojnej przeciwko Ukrainie. Narodowa wojna o niepodległość i suwerenność Ukrainy trwa od 2014 roku. To również wojna o wybór cywilizacyjny: Ukraina broni swej przynależności do cywilizacji europejskiej, a jednocześnie - tych fundamentalnych wartości, praw i swobód, które tworzą podstawy świata zachodniego”.
Na odwrotnej stronie banknotu znajduje się rysunek skrępowanych rąk; powyżej umieszczono stylizowany kwiat maku symbolizujący otwór po kuli, a nad nim, jako symbol męczeństwa, koronę cierniową.
W tle widać sylwetki zrujnowanych budynków, a także stylizowane skrzydła z płomieniami świec. Kompozycja ta „odzwierciedla fizyczne i duchowe cierpienia Ukraińców pod okupacją” - podkreślił bank centralny.
14:30. Organizacje żeglugi morskiej proszą ONZ o ewakuację 331 żeglarzy
Firmy żeglugowe i organizacje morskie wysłały list do ONZ z apelem o pomoc w ewakuacji z ukraińskich portów 331 żeglarzy, którzy z powodu wybuchu rosyjskiej inwazji od roku nie mogą przeprawić się przez morze - poinformował dziennik „Guardian”.
Przed rozpoczęciem inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego ubiegłego roku około 2 tys. żeglarzy przebywało na 112 statkach zacumowanych w portach Morza Czarnego i Morza Azowskiego. Po wybuchu wojny większość załóg została ewakuowana, ale na 65 statkach do tej pory pozostało 331 żeglarzy w dziewięciu ukraińskich portach, w tym w Mariupolu i w Odessie - opisał w środę „Guardian”.
List do sekretarza generalnego Antonio Guterresa z prośbą o nadanie priorytetu bezpiecznej ewakuacji pozostałych marynarzy podpisało ponad 30 organizacji, w tym Międzynarodowa Izba Żeglugi (ICS), która reprezentuje ponad 80 proc. światowej floty handlowej. Organizacje zapewniły, że są zaangażowane w inicjatywę zbożową, umowę wynegocjowaną przez ONZ i Turcję w lipcu ubiegłego roku, mającą na celu bezpieczny transport zboża i żywności przez Morze Czarne. Umożliwiła ona jak dotąd co najmniej 941 rejsy z trzech ukraińskich portów - Odessy, Czarnomorska i Jużnego. Dodały jednak, że „nie może się to odbywać kosztem życia niewinnych marynarzy”.
„Bez naszych żeglarzy wywóz mających kluczowe znaczenie zbóż z Ukrainy nie byłby możliwy. Mimo że ewakuacja żeglarzy i ich statków może być wyzwaniem, musi to pozostać priorytetem. W innym przypadku ryzykowalibyśmy życiem naszych żeglarzy, a jest to nie do zaakceptowania” - napisali sygnatariusze listu.
„Nasi żeglarze są sercem naszej branży i nie mogą zostać zapomniani. Od 12 miesięcy tkwią w kryzysie poza swoją kontrolą” - dodano.
14:25. UE oferuje wsparcie 124 naukowcom z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną
Komisja Europejska ogłosiła wyniki wyboru w ramach inicjatywy MSCA4Ukraine, która wspiera wysiedlonych naukowców z Ukrainy. 13 pochodzących z kraju objętego wojną doktorantów i 111 naukowców ze stopniem doktora będzie mogło kontynuować swoją pracę w państwach członkowskich UE oraz państwach stowarzyszonych z programem „Horyzont Europa”.
Wybrani naukowcy zostaną przyjęci przez instytucje akademickie i pozaakademickie w 21 państwach, przy czym większość tych instytucji znajduje się w Niemczech, Republice Czeskiej i we Francji. Naukowcy będą pracować nad nowoczesnymi projektami obejmującymi wszystkie dyscypliny naukowe. Większość wybranych wniosków dotyczy nauk biologicznych (25,8 proc.), nauk społecznych i humanistycznych (21,8 proc.) oraz chemicznych (17,7 proc.). Długość przyznanych stypendiów wynosi od ośmiu miesięcy do dwóch lat, a większość wnioskodawców otrzymało stypendia dwuletnie.
Naukowcom oferowane będą również możliwości rozwoju kariery oraz szkolenia skupiające się na rozwijaniu umiejętności związanych konkretnie z badaniami naukowymi oraz najważniejszych umiejętności i kompetencji przekrojowych. Podobnie jak w przypadku głównych działań „Maria Skłodowska-Curie”, program, na który przeznaczono ogólny budżet 25 mln euro, będzie zapewniał wybranym naukowcom dodatki rodzinne oraz pomoc naukowcom z niepełnosprawnościami.
14:00. Od początku wojny z Rosją zginęło 106 ukraińskich medyków
Od 24 lutego ubiegłego roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zginęło 106 naszych medyków, z czego 33 w miejscach pracy - poinformował w przededniu pierwszej rocznicy agresji Kremla na sąsiedni kraj, minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko.
Te dane nie obejmują medyków, którzy zostali zmobilizowani i wyruszyli na front. Wiadomo też o 1106 uszkodzonych placówkach należących do służby zdrowia. Niektóre spośród tych obiektów trzeba będzie wznosić od podstaw, ponieważ 174 budynki zostały tak zniszczone, że nie nadają się do renowacji - oznajmił Laszko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Jak dodał, celem rosyjskich wojsk stały się głównie placówki medyczne ze wschodu i północy kraju - z obwodów ługańskiego, donieckiego, charkowskiego, czernihowskiego i kijowskiego.
„Uszkodzono też (szpitale) w obwodzie mikołajowskim (na południu Ukrainy). Koszmarne rzeczy dzieją się w regionie chersońskim, gdzie takie obiekty atakowane są (średnio) raz w tygodniu. Jednym z ostatnich przykładów było zniszczenie centrum krwiodawstwa w Chersoniu. Musimy (tam) zmienić miejsca przyjmowania pacjentów i strukturę opieki medycznej” - powiadomił minister.
13:35. Analitycy: Polska głównym partnerem handlowym Ukrainy
Polska stała się dla Ukrainy głównym partnerem handlowym w 2022 r.; największym odbiorcą eksportu i drugim dostawcą pod względem obrotów - zwrócili uwagę analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Np. eksport oleju napędowego z Polski do Ukrainy wzrósł o 74 proc.
Analitycy PIE zwrócili uwagę, że w 2022 r. wartość ukraińskiego eksportu obniżyła się względem 2021 r. o 35 proc., a importu o 19 proc. „Poza zniszczeniami wojennymi podstawową przyczyną była blokada głównego szlaku handlowego, który wiódł przez Morze Czarne i przed 2022 r. obsługiwał ok. 2/3 ukraińskiego eksportu” - zauważyli.
Szlaki handlowe, jak dodali, przekierowano na trasy lądowe – przede wszystkim na polską infrastrukturę kolejową i porty morskie. „W efekcie, w 2022 r. Polska stała się dla Ukrainy głównym partnerem handlowym (największym odbiorcą eksportu i 2. dostawcą po Chinach) pod względem obrotów” - zaznaczyli w czwartkowym wydaniu „Tygodnika Gospodarczego PIE”.
Ukraina była z kolei 9. odbiorcą polskiego eksportu; z grona partnerów handlowych Ukrainy w 2022 r. zniknęły natomiast Rosja i Białoruś. „Dopiero utworzenie w sierpniu 2022 r. tzw. korytarza zbożowego pozwoliło częściowo przywrócić rolę transportu morskiego, choć większość eksportu odbywa się nadal tranzytem przez państwa graniczące z Ukrainą” - zaznaczyli eksperci PIE.
13:35. Sztab: Rosja przeprowadziła od początku wojny prawie 5 tysięcy ostrzałów rakietowych
Od początku inwazji na Ukrainę Rosja przeprowadziła prawie 5 tysięcy ostrzałów rakietowych i 3,5 tysiąca ostrzałów lotniczych - poinformował przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego gen. Ołeksij Hromow.
„Od początku agresji zbrojnej na pełną skalę okupanci rosyjscy przeprowadzili prawie 5 tysięcy ostrzałów rakietowych i niemal 3,5 tysiąca ostrzałów lotniczych na obiekty na terytorium Ukrainy” - powiedział generał na briefingu prasowym. Dodał, że niemal 1100 ataków Rosjanie przeprowadzili, wykorzystując aparaty bezzałogowe (drony).
Wypowiadając się w przeddzień rocznicy inwazji, rozpoczętej 24 grudnia 2022 roku, przedstawiciel sztabu ocenił, że „Kreml przygotowuje Rosjan do przedłużającego się konfliktu”. Choć władze Rosji twierdzą, że cele inwazji się nie zmieniły, to nie wyjaśniają, w jaki sposób będą one osiągnięte - zauważył generał.
Przedstawiciel sztabu generalnego wyraził przekonanie, że w społeczeństwie rosyjskim narasta zaniepokojenie z powodu niejasnych deklaracji władz, pogłębiającego się kryzysu gospodarczego i oczekiwań, że dojdzie do kolejnej mobilizacji.
13:20. Finlandia przekaże Ukrainie trzy czołgi Leopard 2
W ramach międzynarodowej koalicji wsparcia Ukrainy czołgami Leopard Finlandia przekaże trzy pojazdy – poinformowało ministerstwo obrony. Fińskie Leopardy będą pełnić funkcje czołgów-trałów przeciwminowych, takich, których Ukraina potrzebuje – ujawnił szef resortu obrony Mikko Savola.
Mówiąc o dostarczeniu czołgów Leopard, robimy wyjątek w naszej dotychczasowej polityce informacyjnej na temat pakietów pomocy wojskowej dla Ukrainy – zauważył minister.
Czołgi stanowią część najnowszej – 13. już – fińskiej transzy wsparcia ukraińskiej armii o wartości ponad 160 mln euro. W ciągu ostatniego roku łącznie Finlandia przekazała materiały i sprzęt wojskowy o wartości ok. 0,75 mld euro.
13:10. Wstrząsająca prawda o rosyjskich torturach
Brytyjczyk, który walcząc na Ukrainie przez ponad pięć miesięcy był w niewoli u prorosyjskich separatystów, opowiedział stacji Sky News o tym, jak był torturowany. Wezwał też do przekazania Ukrainie samolotów bojowych.
Shaun Pinner, który walczył w szeregach regularnych sił zbrojnych Ukrainy, w kwietniu zeszłego roku został schwytany przez bojowników z samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) w czasie oblężenia Mariupola, po czym skazany na karę śmierci pod sfingowanym zarzutem najemnictwa, a we wrześniu wypuszczony w ramach wymiany jeńców. Był jednym z dwóch pierwszych obywateli brytyjskich w czasie wojny na Ukrainie, który został schwytany przez oddziały rosyjskie bądź prorosyjskich separatystów.
„Czujesz, jakby twoje mięśnie wyskakiwały z ciebie, z twojego ciała. A następnego dnia moje nogi spuchły bardzo mocno. Krew wyciekała jakby kapilarami z moich nóg. Kiedy zdjąłem koc, po prostu nogi krwawiły od porażenia prądem i napuchły tak, że nie mogłem chodzić”
— opowiedział o tym, jak poddawany był elektrowstrząsom.
13:06. KE proponuje przedłużenie korzyści handlowych dla Ukrainy
Komisja Europejska zaproponowała przedłużenie o kolejny rok zawieszenia ceł przywozowych, kontyngentów i środków ochrony handlu w odniesieniu do ukraińskiego eksportu do Unii Europejskiej. W ten sposób UE udziela wsparcia ukraińskiej gospodarce i pomaga złagodzić trudną sytuację ukraińskich producentów i eksporterów spowodowaną agresją Rosji.
Wniosek zostanie rozpatrzony przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej.
13:05. OBWE: Posłowie opuścili salę podczas przemówień delegacji Rosji
Podczas przemówień delegacji Rosji na zimowej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (ZP OBWE) w Wiedniu parlamentarzyści z wielu krajów, w tym z Polski, opuścili w geście protestu salę obrad.
Rosyjska delegacja zabierała głos dwukrotnie, za każdym razem część parlamentarzystów ostentacyjnie opuszczała salę obrad. Część z nich, która zdecydowała się zostać, rozkładała na czas przemówienia Rosjan duże ukraińskie flagi. Były one rozłożone również podczas przemówienia delegacji białoruskiej.
CZYTAJ WIĘCEJ: Protest przeciwko Rosji na posiedzeniu OBWE! Politycy m.in. z Polski opuścili salę obrad. „To hańba, że Rosjanie są tutaj”
12:30. Nauseda zaprasza Zełenskiego na szczyt NATO w Wilnie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został zaproszony na tegoroczny szczyt NATO w Wilnie, który odbędzie się w lipcu – oświadczył prezydent Litwy Gitanas Nauseda w rozmowie z rozgłośnią Żiniu Radijas.
„Prezydent USA Joe Biden poinformował (podczas szczytu B9), że zaprosił prezydenta Zełenskiego na ten szczyt, powtórzył to też sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg” – powiedział Nauseda. Dodał, „nasz przyjaciel, prezydent Zełenski jest mile widziany w Wilnie i myślę, że bardzo poważnie rozważy możliwość przyjazdu”.
Przewódca Litwy podkreślił, że „temat Ukrainy będzie ważnym punktem w programie szczytu NATO, najwłaściwsze więc byłoby osobiste, a nie zdalne spotkanie z ukraińskim prezydentem, gdyż to sprzyja bardziej otwartej dyskusji i wymianie poglądów”.
12:20. Szefowa KE: Odważny naród ukraiński walczy również za nasze wartości
„Odważny naród ukraiński nie tylko broni swojego kraju, ale walczy również za nasze wartości; dlatego pozostaniemy u boku Ukrainy tyle czasu, ile to będzie konieczne”- powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Palermo w przeddzień pierwszej rocznicy rosyjskiej napaści na Ukrainę.
Szefowa KE wygłosiła przemówienie w stolicy Sycylii podczas inauguracji roku akademickiego na tamtejszym uniwersytecie.
Przypomniała: „Jutro minie rok odkąd Rosja rozpoczęła brutalną inwazję na Ukrainę. Patrząc z Sycylii, może wydawać się, że to odległy konflikt. Ale tak nie jest”.
„Młodzi Ukraińcy podzielają z wami te same pragnienia, jak wszyscy młodzi Europejczycy. Chcą być niezależni i być panami swojej przyszłości. Chcą żyć wolni w demokratycznym kraju. Z tego powodu w 2014 roku młodzi Ukraińcy wyszli na ulice pod europejskimi sztandarami”
— mówiła von der Leyen, nawiązując do proeuropejskich protestów w Kijowie.
Putin najechał wtedy po raz pierwszy ich kraj. Zrobił to ponownie po ośmiu latach, 24 lutego 2022 roku. Putin odmawia Ukrainie prawa do istnienia. Atakując ją przed rokiem, zaatakował także zasady suwerenności i integralności terytorialnej. I zaatakował też zasady demokracji
— dodała.
11:40. Seria eksplozji w rosyjskich bazach wojskowych w Mariupolu
W godzinach porannych w okupowanym i zniszczonym przez rosyjskie wojska Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, odnotowano co najmniej cztery eksplozje w miejscach rozmieszczenia wojsk agresora - poinformował w komunikatach na Telegramie proukraiński doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
„Ukraińskie wojska z chirurgiczną precyzją atakują bazy okupantów. Jest dobrze, a będzie (takich przypadków) jeszcze więcej” - napisał samorządowiec. Jak dodał, do wybuchów doszło na terenie kombinatu metalurgicznego im. Iljicza oraz w pobliżu lotniska.
CZYTAJ WIĘCEJ: Seria eksplozji w rosyjskich bazach wojskowych w Mariupolu! „Jest dobrze, a będzie takich przypadków jeszcze więcej”
11:20. Premier Hiszpanii: Bucza i Irpień pokazują rany putinowskiego barbarzyństwa
Bucza i Irpień pokazują rany i blizny putinowskiego barbarzyństwa - oświadczył premier Hiszpanii Pedro Sanchez, komentując swój przyjazd do podkijowskich miejscowości, w których wojska rosyjskie podczas okupacji dokonywały zbrodni wojennych.
„Rosja nie zwycięży w tej wojnie. Cała Hiszpania jest z Ukrainą” - zapewnił szef rządu Hiszpanii. Do komentarza na Twitterze dołączył nagranie wideo, na którym ogląda ostrzelane i zniszczone domy i rozmawia z mieszkańcami.
Sanchez przybył do Kijowa w czwartek rano. Jest to jego druga wizyta na Ukrainie.
11:15. Wiceszef MSZ Ukrainy zarzuca rządowi Niemiec „zygzakowaty kurs” w realizacji tzw. punktu zwrotnego
Rok po rosyjskim ataku na Ukrainę ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Andrij Melnyk zarzucił rządowi Niemiec „zygzakowaty kurs” w realizacji tzw. punktu zwrotnego (Zeitenwende) w polityce bezpieczeństwa. Wezwał do dostarczenia ukraińskim siłom zbrojnym wszystkich dostępnych systemów broni.
Rok po rosyjskim ataku na Ukrainę ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Andrij Melnyk zarzucił rządowi Niemiec „zygzakowaty kurs” w realizacji tzw. punktu zwrotnego w polityce bezpieczeństwa. Zapowiadając pomoc wojskową dla Ukrainy dwa dni po inwazji, kanclerz Olaf Scholz rzeczywiście „złamał epokowe tabu”, powiedział Melnyk w czwartek agencji dpa. „Ale realizacja zwrotu znacznie się opóźnia, przypomina raczej zygzakowaty kurs z wieloma niepowodzeniami niż strategiczny postęp”.
„Dlatego my, Ukraińcy, wzywamy kanclerza do przekroczenia wszystkich samodzielnie nakreślonych czerwonych linii i dostarczenia ukraińskim siłom zbrojnym wszystkich dostępnych systemów broni” - powiedział Melnyk .
09:50. Szef wywiadu wojskowego: mamy swoich współpracowników w otoczeniu Putina
Nie będę mówił o konkretnych liczbach, a tym bardziej personaliach, ale mogę potwierdzić, że mamy swoich współpracowników w otoczeniu Putina - oznajmił w rozmowie z portalem Ukrainska Prawda Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).
„Sytuacja w Rosji pogarsza się z każdym kolejnym dniem, dlatego coraz łatwiej nam znajdować (obywateli tego kraju), którzy decydują się na współpracę. Główną motywacją tych ludzi jest możliwość normalnego funkcjonowania w przyszłości (po zmianie władzy w Rosji - PAP). Myślę, że nie ujawnię wielkiej tajemnicy, (jeśli powiem), że utrzymujemy bliskie stosunki z wieloma krajami świata”
— podkreślił szef HUR.
CZYTAJ WIĘCEJ: Szef wywiadu wojskowego Ukrainy: „Znaleźliśmy sposób, by nawiązać współpracę nawet z osobami z bardzo bliskiego otoczenia Putina”
09:40. Wielka Brytania przekaże myśliwce?
Wielka Brytania może być krajem, który przełamie impas w kwestii dostarczenia nam zachodnich myśliwców; pracujemy na rzecz takiego rozwiązania - oznajmił na Telegramie Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
„Pozostają jeszcze pewne kwestie, które wymagają uzgodnienia” - dodał Jermak
Jestem przekonany, że Zachód dostarczy nam amerykańskie myśliwce F-16 - oznajmił w środę szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. „W przypadku każdego rodzaju broni, o który prosiliśmy w ubiegłym roku, pierwsza odpowiedź z Zachodu brzmiała +nie+, jednak w końcu każde +nie+ zmieniało się w +tak+” - podkreślił minister w rozmowie z holenderskim dziennikiem „De Telegraaf”.
09:20. Brytyjski wiceminister obrony: Wojna musi się zakończyć na warunkach Ukrainy
Jedynym akceptowalnym zakończeniem wojny jest to, które Ukraina uzna za akceptowalne i ten przekaz musimy wysyłać - powiedział, odpowiadając na pytanie PAP, brytyjski wiceminister obrony James Heappey. Podkreślił też, że niewiele krajów zrobiło dla Ukrainy tyle, ile Polska.
W związku z przypadającą w piątek rocznicą napaści Rosji na Ukrainę Heappey spotkał się w środę po południu z dziennikarzami ze Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej (FPA) w Londynie.
09:00. Premier Hiszpanii w Kijowie
Premier Hiszpanii Pedro Sanchez przybył z wizytą do Kijowa; jak podkreślił w komunikacie na Twitterze, składa ją w rocznicę rozpoczęcia wojny. Hiszpania „będzie wspierać Ukrainę i jej naród” - zapewnił.
„Wracam do Kijowa rok po rozpoczęciu wojny. Będziemy z Ukrainą i jej narodem, dopóki do Europy nie powróci pokój”
— napisał Sanchez na Twitterze. Premier Hiszpanii był na Ukrainie w kwietniu zeszłego roku.
08:40. Rosjanie próbują zwiększyć tempo ataków na linii Kupiańsk-Łyman
Rosjanie próbują zwiększyć tempo ataków wzdłuż linii Kupiańsk-Łyman, w pobliżu granicy obwodów charkowskiego, donieckiego i ługańskiego - informuje w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Cytowany przez ISW jeden z rosyjskich blogerów wojennych twierdzi, że wojska rosyjskie rozpoczęły natarcie w kierunku Kupiańska, Łymanu i Siwerska. Niemniej - dodał bloger - ukształtowanie terenu, lasy i umocnienia ukraińskie utrudniają Rosjanom ofensywę na linii frontu w zachodniej części obwodu ługańskiego.
Strona ukraińska również informowała o operacjach rosyjskich w kierunku Kupiańska (obwód charkowski) i Łymanu (obwód doniecki), zapewniając, że próby ataków zostały odparte.
W innym rejonie frontu w obwodzie donieckim, pod Bachmutem, Rosjanie poczynili nieznaczne postępy, według źródeł rosyjskich na północ od atakowanego miasta - informuje ISW.
Wokół Awdijiwki, również w obwodzie donieckim, Rosjanie zwiększyli tempo operacji, ale 22 lutego nie poczynili tam postępów - ocenia think tank. Za źródłami rosyjskimi podaje, że walki trwają na zachodnich przedmieściach Wuhłedaru, ale Ukraińcy kontrolują wyżej położone tereny w tym rejonie.
ISW zgadza się z ocenami dziennika „New York Times”, że Władimir Putin prawdopodobnie polecił rosyjskim organom państwowym stworzenie warunków do szerszej mobilizacji. Przy tym - zastrzegają analitycy - Rosja nie ma obecnie możliwości wyszkolenia setek tysięcy nowych żołnierzy czy zmobilizowanych rezerwistów. Według przedstawicieli władz USA Rosja ma też problemy z nadrobieniem strat w ciężkim sprzęcie wojskowym, dzięki oddziaływaniu sankcji zachodnich.
08:15. Skuteczna obrona Mikołajowa w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji była kluczowym momentem wojny na Ukrainie
Skuteczna obrona Mikołajowa na południu Ukrainy, kierowana przez generała Dmytro Marczenkę, okazała się przełomowym momentem w wojnie z Rosją, ponieważ powstrzymała natarcie wroga na Odessę; zupełnie inaczej wyglądały wydarzenia w obwodzie chersońskim, szybko opanowanym przez siły agresora - powiadomiła w środowej analizie rosyjskojęzyczna redakcja BBC.
CZYTAJ WIĘCEJ: Jak wyglądały pierwsze godziny rosyjskiej inwazji? BBC: Skuteczna obrona Mikołajowa okazała się przełomowym momentem
01:30. Szef MSZ Ukrainy: masowe uprowadzenia dzieci przez Rosję to ludobójstwo
Rosja deportuje z Ukrainy tysiące dzieci, by oddać je do adopcji rosyjskim rodzinom i zrusyfikować. „To jest ludobójstwo” - powiedział w środę na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.
O powołanie specjalnego trybunału do spraw zbrodni popełnionych w czasie rosyjskiej agresji wobec Ukrainy zaapelowała Ołena Zełenska.
Myślę, że się zgodzicie, że niezależnie od państwa czy narodowości, mamy prawo, aby nie zabijano nas w naszych własnych domach
— oświadczyła pierwsza dama Ukrainy, której wcześniej nagrana wypowiedź była transmitowana na specjalnym spotkaniu ONZ w sprawie pogwałceń praw człowieka na Ukrainie.
Ukraina przewidywała przedstawienie w piątek, w rocznicę inwazji Rosji, formalnej uchwały w sprawie specjalnego trybunału, ale według źródeł dyplomatycznych prezentacja inicjatywy została przełożona - podał portal France24. Zamiast tego Zgromadzenie Ogólne ONZ ma rozważać w środę rezolucję wzywającą do „sprawiedliwego pokoju” na Ukrainie, która mogłaby uzyskać szersze poparcie państw członkowskich, jak ocenił serwis.
Zełenska powiedziała, że taki trybunał służyłby nie tylko Ukrainie, ale całemu świat.
Nie tylko my tego potrzebujemy, potrzebujemy tego dla wszystkich. Aby to się nigdy więcej nie powtórzyło
— oświadczyła pierwsza dama Ukrainy.
00:19. Zełenski: Nie zmniejszymy presji na wroga
Odbyłem kilka spotkań przygotowawczych w kontekście dalszych kroków sankcyjnych podjętych przez nasz kraj. Nie zmniejszymy presji na wroga - zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Przekażę szczegóły
— poinformował w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Dzisiaj chciałbym pochwalić wojowników 15. Pułku Gwardii Narodowej, którzy bronią obwodu ługańskiego i nie tylko bronią naszych pozycji, ale również niszczą wroga w taki sposób że naprawdę ograniczają możliwości ofensywne najeźdźców. Dziękuję wam!
— zaznaczył przywódca.
W rejonie Marjinki w obwodzie donieckim szczególnie skuteczni są wojownicy 79. Samodzielnej Brygady Szturmowej Powietrznej powstrzymujący ataki wroga codziennie i w nocy. Prawie połowa wszystkich ataków w tym rejonie ma miejsce w tym obszarze. Nasi wojownicy są silni. Dziękuję!
— podkreślił.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/635547-relacja-365-dzien-rosyjskiej-agresji-na-ukraine