Trwa 361. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Niedziela, 19 lutego 2023 r.
14:30. Rosjanie ostrzelali obwód chersoński
Trzy dorosłe osoby z jednej rodziny: ojciec, matka i dziadek, zginęły w niedzielę w ostrzale rosyjskim w miejscowości Burhunka w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy. Ocalało dwoje dzieci, w tym 13-letni chłopiec, który został ranny.
Jak poinformowała administracja obwodu chersońskiego, troje dorosłych zginęło na miejscu, gdy na podwórze ich domu spadł pocisk. Do ostrzału Burhunki zmasowanym ogniem artyleryjskim doszło w niedzielę rano.
Ranny 13-latek jest w szpitalu. Drugie dziecko - jak oceniły władze regionu - „cudem nie ucierpiało”. Podczas ostrzału w tej samej wsi ranny został w innym miejscu ośmioletni chłopiec.
Wróg bierze na cel cywilów!
— podkreśliła administracja obwodu chersońskiego w komunikacie na serwisie Telegram.
12:22. Wojska rosyjskie próbują przełamać linię obrony pod Kreminną
Wrogie wojska próbują przełamać obronę ukraińską na kierunku Kreminnej w obwodzie ługańskim – przekazał w niedzielę szef władz tego regionu Serhij Hajdaj.
Najtrudniejsza sytuacja (w obwodzie ługańskim) jest obecnie na kierunku Kreminnej. Tam jest najwięcej ostrzałów i ataków. Próbują przełamać naszą obronę
— powiedział szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na antenie ukraińskiej telewizji .
Tak samo niespokojnie jest na kierunkach Biłohoriwka i Swatowe, ale pod tą drugą miejscowością mamy bardziej stabilne pozycje. Tam udaje się nawet niszczyć ciężki sprzęt wroga. W ostatnim czasie w ciągu jednego wieczoru nasi żołnierze spalili trzy bojowe wozy piechoty
— oświadczył Hajdaj.
10:30. Mieszkańcy okupowanego Krymu skarżą się na rosyjską mobilizację
Rodziny zmobilizowanych do rosyjskiej armii z okupowanego Krymu skarżą się na łamanie ich praw podczas zaciągu – powiadomił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w niedzielnym komunikacie.
Według ukraińskiego dowództwa „krewni zmobilizowanych na tymczasowo okupowanym Krymie masowo zwracają się do ministerstwa obrony z powodu łamania praw wojskowych”.
Najważniejsze przyczyny tych skarg to według danych strony ukraińskiej brak rotacji na froncie przez ponad sześć miesięcy oraz brak perspektyw na rotację w ciągu kolejnych 2-3 miesięcy, niezadowalające warunki żywieniowe oraz sanitarne, nadużycia oficerów, w tym domaganie się łapówek (1 tys. dol.) za zgodę na krótkoterminową przepustkę. Resort obrony w Moskwie nie reaguje na te skargi - zaznacza Sztab.
Wojska ukraińskie w ciągu ostatniej doby przeprowadziły sześć ataków rakietowych na miejsca skupienia rosyjskich wojsk oraz sprzętu, a także na pozycje systemu przeciwlotniczego. Siły obrony powietrznej zestrzeliły dwie rakiety manewrujące Kalibr, a wojska rakietowe i artyleria raziły jeden rejon koncentracji siły żywej przeciwnika - przekazano w komunikacie.
09:45. Resort obrony Wlk. Brytanii: Rosja zaczęła używać balonów szpiegowskich na Ukrainie
Balony w przestrzeni powietrznej Ukrainy prawdopodobnie są nową taktyką Rosji, która w ten sposób chce obserwować ukraińskie systemy obrony powietrznej, ale też zmuszać Ukrainę do zużywania cennych zapasów broni
W środę 15 lutego Siły Zbrojne Ukrainy zauważyły nad Kijowem kilka balonów z zawieszonymi pod nimi reflektorami radarowymi, a ukraińskie władze poinformowały o zestrzeleniu co najmniej sześciu z nich. Wcześniej, 12 lutego, siły powietrzne Ukrainy zgłosiły obecność balonów nad obwodem dniepropietrowskim.
Jest prawdopodobne, że balony były rosyjskie. Prawdopodobnie stanowią one nową taktykę Rosji, której celem jest zdobycie informacji o ukraińskich systemach obrony powietrznej i zmuszenie Ukraińców do zużywania cennych zapasów rakiet ziemia-powietrze i amunicji. 14 lutego 2023 roku dostrzeżenie obiektu w kształcie balonu doprowadziła do zamknięcia na kilka godzin mołdawskiej przestrzeni powietrznej. Istnieje realna możliwość, że był to rosyjski balon, który zdryfował z przestrzeni powietrznej Ukrainy
— przekazał brytyjski resort obrony.
08:20. ISW: władze Rosji nie płacą „ochotnikom”; Kadyrow dystansuje się od szefa Grupy Wagnera Prigożyna
Kreml nie wywiązuje się z obietnic finansowych złożonych walczącym na wojnie w Ukrainie ochotnikom, czyli tym, którzy dobrowolnie podpisali kontrakty z rosyjskim wojskiem; czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow dystansuje się od Jewgienija Prigożyna, szefa Grupy Wagnera – informuje Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.
Niewywiązywanie się przez władze rosyjskie z obietnic finansowych, złożonych wcześniej ochotnikom dobrowolnie podpisującym kontrakty z wojskiem prawdopodobnie istotnie wpłynie na możliwości generowania sił w dłuższym terminie i zniechęci do dobrowolnego wstępowania do armii - ocenia w najnowszym raporcie ISW.
Jak dodaje, dotyczy to zwłaszcza tzw. BARS (Bojowa Rezerwa Armii Państwowej), czyli działającej od 2021 r. bojowej rezerwy osobowej rosyjskiej armii, w ramach której, w założeniu zgłaszający się dobrowolnie ochotnicy mieli odbywać szkolenia i otrzymywać niewielkie wynagrodzenie finansowe.
Amerykański think tank odnotowuje również, że czeczeński lider Ramzan Kadyrow nie dołączył do ofensywy informacyjnej szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna przeciwko ministerstwu obrony. Najwyraźniej Kadyrow uważa, że Prigożyn nie zdoła w ten sposób odzyskać utraconych wpływów - komentują amerykańscy analitycy.
W ostatnim czasie z powodu konfliktu z resortem obrony możliwości formacji najemniczej Prigożyna zostały znacznie ograniczone. M.in., jak wynika z jego wypowiedzi oraz informacji ekspertów, utracił on możliwość szerokiego werbowania na wojnę więźniów z zakładów karnych.
Kadyrow, jeszcze kilka miesięcy temu postrzegany jako sojusznik Prigożyna i wspólnie z nim krytykujący oficjalne struktury resortu obrony w kontekście wojny przeciwko Ukrainie, „prawdopodobnie odmówił udziału w nowym ataku informacyjnym przeciwko ministerstwu, bo jego formalne powiązania z Kremlem i pozycja we władzach są dla niego bardziej korzystne niż mogłyby być polityczne powiązania z Prigożynem”.
07:54. Podolak: Przyszłość Rosji to kraj trzeciego świata
Rosja nie ma przyszłości. Jej przyszłość to bycie krajem trzeciego świata, krajem wygnania, krajem zamkniętym
— powiedział doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, cytowany przez agencję Ukrinform.
Doradca prezydenta Ukrainy zaznaczył, że jakikolwiek kompromis z Rosją oznaczałby przyzwolenie na łamanie prawa międzynarodowego. A to oznacza, zdaniem Podolaka, że Europa nie będzie istniała w takiej formie, w jakiej obecnie istnieje.
07:53. Ukraiński dowódca armii o zagrożeniu z Białorusi: te siły nie wystarczą do przeprowadzenia ofensywy
Według szacunków dowódcy Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy Serhija Najewa, rosyjskie wojska stacjonujące obecnie na terytorium Białorusi nie wystarczą do przeprowadzenia lądowego ataku na północne regiony Ukrainy.
Odnosząc się do prawdopodobnego zagrożenia militarnego na północy Ukrainy, Najew oświadczył, że „Te siły nie wystarczą w tej chwili do przeprowadzenia ofensywy lądowej, ale to, co może się wydarzyć w przyszłości, zależy od intencji wroga”.
Według Najewa ukraińskim obrońcom udało się znacznie wzmocnić północną granicę.
Stworzyliśmy system barier inżynieryjnych, w szczególności przeciwminowych, zwiększając ich gęstość dziesięciokrotnie wzdłuż granicy państwowej. Utworzyliśmy system linii i stanowisk obronnych
— poinformował Najew na Telegramie.
00:09. Zełenski: Każdy atak będzie miał konkretne skutki prawne
Każdy rosyjski atak na Charków i obwód (charkowski), na obwód sumski i doniecki, na Chmielnicki, Nikopol i na każdy zakątek naszej Ukrainy będzie miał dla państwa-terrorysty konkretne skutki prawne
— zapowiedział Zełenski.
Dotyczy to nie tylko tego zła, które Rosja wyrządziła od 24 lutego, lecz od 2014 roku. Wszystko pamiętamy. Pamiętamy Iłowajsk, pamiętamy donieckie lotnisko, pamiętamy walki o Debalcewe i każdy atak przeciwko naszemu narodowi
— kontynuował szef państwa.
Musimy przywrócić sprawiedliwość. Zrobimy to. Zrobimy to razem z całym światem
— oznajmił Zełenski.
gah/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/634980-relacja-361-dzien-wojny-ostrzal-obwodu-chersonskiego
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.