Przemawiając w sobotę na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał do kontynuowania i wzmocnienia wsparcia dla Ukrainy w walce z rosyjskim okupantem, a także ostrzegł przed konsekwencjami sukcesu Kremla, który byłby sygnałem dla innych reżimów, że swoje cele mogą osiągnąć za pomocą siły.
Musimy utrzymać i wzmocnić nasze wsparcie dla Ukrainy
— powiedział Stoltenberg. Dodał, że „jeśli Putin wygra na Ukrainie, będzie to dla niego i innych reżimów autorytarnych sygnał, że mogą dostać to, czego chcą, używając siły”.
W takim wypadku świat stałby się jeszcze bardziej niebezpieczny, dlatego kontynuacja wsparcia dla Ukrainy nie jest tylko moralnie właściwa, ale służy też wzmocnieniu naszego wspólnego bezpieczeństwa - podkreślił szef NATO - i dlatego Ukraina musi otrzymać to, czego potrzebuje, żeby przetrwać jako niepodległy kraj.
Stoltenberg mówił ponadto, że wojna na Ukrainie zmieniła warunki bezpieczeństwa w długotrwały sposób. Nawet gdyby wojna miała się skończyć jutro, nie ma powrotu do rzeczywistości sprzed jej rozpoczęcia, gdyż Kreml pokazał, że chce innej Europy, w której Moskwa kontroluje swoich sąsiadów - zaznaczył.
Sekretarz generalny NATO zauważył, że sytuacja na Ukrainie ma globalne konsekwencja, gdyż Pekin uważnie się jej przygląda i obserwuje, jakie konsekwencja poniesie Rosja w wyniku inwazji. To, co się dzieje dziś w Europie, jutro może mieć miejsce w Azji - ostrzegł.
Wojna na Ukrainie pokazuje, że bezpieczeństwo nie jest tematem regionalnym, lecz globalnym i w takim świecie bezpieczeństwo nie jest opcją, ale koniecznością - podkreślił Stoltenberg.
W swoim przemówieniu zwrócił również uwagę na konieczność wzmocnienia cyberbezpieczeństwa, łańcuchów dostaw i infrastruktury, a także wskazał na niebezpieczeństwo prowadzenie interesów z autorytarnymi reżimami. Sekretarz generalny przypomniał, że jeszcze do niedawna niektórzy uważali, że import rosyjskiego gazu ma wymiar jedynie ekonomiczny.
Zależność Europy od rosyjskiego gazu uczyniła nas bezbronnymi
— akcentował. Dlatego konieczne jest, uniknięcie podobnych zależności w kontaktach z Chinami i innymi autorytarnymi reżimami - przestrzegł.
Najważniejszą lekcją wynikającą z wojny na Ukrainie jest to, że USA i Europa muszą działać razem.
Bez NATO nie ma bezpieczeństwa w Europie
— skonkludował Stoltenberg.
Harris: Za rosyjskie zbrodnie na Ukrainie winni będą pociągnięci do odpowiedzialności
Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie, to zbrodnie przeciwko ludzkości, winni będą pociągnięci do odpowiedzialności, a sprawiedliwości musi stać się zadość - oświadczyła w sobotę w trakcie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa wiceprezydent USA Kamala Harris.
Jeśli chodzi o działania Rosji na Ukrainie, to zbadaliśmy dowody, znamy normy prawne i nie ma wątpliwości: są to zbrodnie przeciwko ludzkości. (…) Mówię wszystkim, którzy popełnili te zbrodnie, i ich zwierzchnikom, którzy są współwinni tych zbrodni - zostaniecie pociągnięci do odpowiedzialności
— mówiła wiceprezydent USA.
W swoim przemówieniu Harris określiła jako „barbarzyńskie i nieludzkie” m.in. zbrodnie popełnione w ukraińskiej Buczy wkrótce po inwazji Rosji w marcu 2022 r., zamach bombowy na szpital położniczy w Mariupolu 9 marca oraz gwałt na czteroletnim dziecku dokonany przez rosyjskiego żołnierza, które to zbrodnie zostały potwierdzone w raporcie ONZ.
Zgódźmy się wszyscy: w imieniu wszystkich ofiar, zarówno tych znanych, jak i nieznanych, sprawiedliwości musi stać się zadość. (…) Jeśli Putin myśli, że może nas przeczekać, to się grubo myli. Czas nie jest po jego stronie
— podkreśliła Harris.
Jej zdaniem „nie możemy żyć w świecie, w którym państwa nie przestrzegają zasad i norm”.
Jeśli Putinowi uda się (podbić inny kraj - PAP), może to zachęcić inne kraje autorytarne do zrobienia tego samego. Dlatego Ukraina będzie nadal wspierana przez sojusz transatlantycki
— zaznaczyła.
Harris wyraziła również zaniepokojenie faktem, że Chiny pogłębiły swoje stosunki z Rosją od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę, ponieważ „chińskie wsparcie dla Rosji podważy międzynarodowy porządek oparty na zasadach”.
Wiceprezydent USA zapewniła także, że „NATO jest silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej”.
Sunak: Teraz jest moment, aby podwoić nasze wsparcie wojskowe dla Ukrainy
Brytyjski premier Rishi Sunak wezwał w sobotę do podwojenia wsparcia dla Ukrainy oraz do skoordynowania strategii wojskowej, by wygrała ona wojnę i strategii politycznej, by wygrała pokój. Podkreślił, że Rosja musi zapłacić za dokonane zniszczenia.
W swoim wystąpieniu na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Sunak przypomniał, że Wielka Brytania była pierwszym krajem, który ogłosił przekazanie Ukrainie zachodniej produkcji czołgów i pierwszym, który będzie szkolił jej pilotów oraz żołnierzy piechoty morskiej.
Przypomniał, że w zeszłym roku Wielka Brytania przekazała Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości 2,3 mld funtów, a w tym roku ta kwota zostanie wyrównana lub przekroczona, a ponieważ inne kraje robią to samo, wspólne wysiłki przynoszą efekty. Podkreślił jednak, że kluczowy jest czas, bo „z każdym mijającym dniem siły rosyjskie zadają jeszcze więcej bólu i cierpienia”.
Jedynym sposobem, by to zmienić, jest zwycięstwo Ukrainy. Potrzebujemy więc strategii wojskowej dla Ukrainy, aby uzyskała decydującą przewagę na polu bitwy, by wygrała wojnę, oraz strategii politycznej, aby wygrała pokój. Aby wygrać wojnę, Ukraina potrzebuje więcej artylerii, pojazdów opancerzonych i obrony powietrznej. A więc teraz jest moment, aby podwoić nasze wsparcie wojskowe
— przekonywał brytyjski premier.
Kiedy Putin zaczynał tę wojnę, obstawiał, że nasza determinacja osłabnie. Nawet teraz obstawia, że stracimy odwagę. Ale udowodniliśmy mu, że się mylił wtedy, i udowodnimy mu, że myli się teraz. Razem dostarczymy w ciągu najbliższych kilku miesięcy tyle sprzętu, ile w całym 2022 roku
— podkreślił. Zapowiedział, że Wielka Brytania będzie pierwszym krajem, który dostarczy Ukrainie broń o większym zasięgu.
Sunak powiedział, że aby wygrać pokój trzeba również odbudować porządek międzynarodowy, od którego zależy zbiorowe bezpieczeństwo.
Po pierwsze, oznacza to przestrzeganie prawa międzynarodowego. Cały świat musi pociągnąć Rosję do odpowiedzialności
— mówił, wskazując, że Międzynarodowy Trybunał Karny musi rozliczyć rosyjskie zbrodnie w Buczy, Irpieniu, Mariupolu czy w innych miejscach.
Rosja musi również zostać pociągnięta do odpowiedzialności za straszliwe zniszczenia, których dokonała. Powinniśmy wspólnie zastanowić się, jak zapewnić, by Rosja zapłaciła za odbudowę
— mówił Sunak, zapowiadając, że w czerwcu w Londynie odbędzie się konferencja na temat odbudowy Ukrainy.
Brytyjski premier zwrócił uwagę, że traktaty i porozumienia z czasów po zimnej wojnie zawiodły Ukrainę, dlatego potrzebne są nowe ramy dla jej długoterminowego bezpieczeństwa.
Od praw człowieka po lekkomyślne groźby nuklearne, od Gruzji po Mołdawię, Rosja popełniała kolejne naruszenia wobec krajów spoza zbiorowego bezpieczeństwa NATO. A reakcja społeczności międzynarodowej nie była wystarczająco silna
— wskazywał, podkreślając, że dopóki Ukraina nie stanie się członkiem NATO, musimy zrobić więcej, aby wzmocnić jej długoterminowe bezpieczeństwo.
Wyraził opinię, że podczas tegorocznego szczytu w Wilnie celem powinno być stworzenie nowej karty NATO, która pomoże chronić Ukrainę przed przyszłą rosyjską agresją, tak, by wiedziała ona, że może liczyć na wsparcie, gdy będzie taka potrzeba.
Ale zwrócił uwagę, że chodzi nie tylko o Ukrainę.
Stawka w tej wojnie jest jeszcze większa niż bezpieczeństwo i suwerenność jednego narodu. Chodzi o bezpieczeństwo i suwerenność każdego narodu. Ponieważ inwazja Rosji, jej odrażające zbrodnie wojenne i nieodpowiedzialna retoryka nuklearna są symptomami szerszego zagrożenia dla wszystkiego, w co wierzymy
— podkreślił Sunak.
Szefowa MSZ Niemiec: Gdybyśmy nie pomagali Ukrainie, „Bucze” byłyby w całym kraju
Gdybyśmy nie wspierali Ukrainy, miejsca rosyjskich zbrodni, takie jak Bucza czy Mariupol, byłyby w całej Ukrainie - oświadczyła w sobotę na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock.
Szefowa niemieckiej dyplomacji zaznaczyła, że dzięki pomocy dla Ukrainy udało się uratować miliony ludzkich istnień. Zapewniła, że wsparcie będzie trwało, dopóki Rosja nie przestanie atakować Ukrainy.
Gdyby nie zapadła decyzja o pomocy Ukrainie, miejsca zbrodni, takie jak podkijowska Bucza czy Mariupol nad Morzem Azowskim, byłyby na terytorium całej Ukrainy - ostrzegła, występując podczas panelu poświęconego Ukrainie wraz z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem i szefem MSZ Ukrainy Dmytrem Kułebą.
Rosja ma zakończyć bombardowanie Ukrainy i ma wycofać wszystkie swoje siły z ukraińskiego terytorium - oświadczyła Baerbock. Tylko wtedy - jak podkreśliła - można mówić o sprawiedliwym i trwałym pokoju.
Kułeba: długotrwały pokój możliwy tylko, kiedy Rosja się zmieni
Długotrwały pokój w przestrzeni euroatlantyckiej jest możliwy tylko, kiedy Rosja się zmieni i nie będzie dłużej stanowić zagrożenia - oświadczył w sobotę podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.
Kułeba, występując podczas panelu poświęconego Ukrainie wraz z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem i szefową MSZ Niemiec Annaleną Baerbock, mówił, czym dla Ukrainy jest zwycięstwo.
To pełna integralność terytorialna, wypłacenie przez Rosję odszkodowania za wszelkie szkody, pociągnięcie winnych do odpowiedzialności - podkreślił. Co więcej, jak dodał, Rosja musi się zmienić.
Minister wyraził przekonanie, że Ukraina będzie członkiem UE i NATO.
Ale długotrwały pokój w przestrzeni euroatlantyckiej jest możliwy tylko, gdy Rosja nie stanowi zagrożenia
— powiedział.
Jak wskazał, droga do osiągnięcia tego celu jest długa.
Wszystko do tego czasu będzie taką czy inną wojną
— oznajmił Kułeba.
Putin doprowadził do wzmocnienia NATO
Putin swoimi działaniami doprowadził do wzmocnienia NATO - oświadczył w sobotę sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
Wystąpił on podczas panelu poświęconego Ukrainie wraz z szefem MSZ tego kraju Dmytrem Kułebą i minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock.
Odpowiadając na pytanie o bezpieczeństwo w krajach wschodniej flanki NATO, Blinken wskazał, że podejmowane środki ostrożności w tym regionie podyktowane są obawami przed rosyjską ekspansją.
Putin zrobił więcej niż ktokolwiek inny dla wzmocnienia Sojuszu
— dodał.
Zapowiedział, że tematem najbliższego szczytu NATO w Wilnie będzie dalsze wzmacnianie wschodniej i południowej flanki Sojuszu.
tkwl/PAP
CZYTAJ TAKŻE:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/634949-stoltenberg-apeluje-o-kontynuacje-wsparcia-dla-ukrainy
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.