Trwa 356. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Wtorek, 14 lutego 2023 r.
21:00. Bunt rosyjskich rezerwistów z obwodu kaliningradzkiego wysłanych na front do Donbasu
Kilkunastu rosyjskich rezerwistów z obwodu kaliningradzkiego, regionu graniczącego z Polską, zbuntowało się przeciwko decyzjom swoich przełożonych i odmówiło udziału w natarciu na ukraińskie pozycje w Donbasie; w ostatnim czasie odnotowuje się coraz więcej takich przypadków - powiadomiło we wtorek Radio Swoboda.
Mężczyźni, którzy w październiku ubiegłego roku trafili do wojska w ramach mobilizacji, mieli służyć w swoich rodzinnych stronach w oddziałach obrony terytorialnej. Na front trafili bez odpowiedniego przeszkolenia, a nawet bez broni. Rezerwiści zwrócili się z apelem do gubernatora obwodu kaliningradzkiego, podkreślając, że „są prowadzeni na rzeź” - czytamy na łamach portalu Siewier.Realii, jednego z projektów Radia Swoboda.
Nasze dowództwo jest daleko od nas, nie mamy środków łączności, nikt z przełożonych do nas nie przyjeżdża. (…) Rzucają nas (na pierwszą linię) jak mięso armatnie. (…) Wczoraj mieliśmy zostać wysłani do natarcia. Ten szturm był pozbawiony sensu, ponieważ (zamierzano) atakować obszar, którego nie można zdobyć już od kilku miesięcy. Wszyscy zgodnie odmówiliśmy
— przyznali wojskowi wypowiadający się w nagraniu wideo adresowanym do regionalnych władz w Kaliningradzie.
Widzę na tym nagraniu mojego brata Nikołaja. (…) Dzisiaj do mnie dzwonił i mówił, że sytuacja u nich jest straszna. Chłopaki nie wiedzą, co począć. Mają dwa wyjścia - albo iść do ataku i zginąć, albo zdezerterować i trafić do więzienia
— przyznała siostra jednego z rezerwistów, cytowana przez Radio Swoboda.
Opozycyjne rosyjskie media podkreśliły, że bunt żołnierzy z obwodu kaliningradzkiego to nie jedyna taka historia w ciągu ostatnich kilku dni. W ubiegłym tygodniu z podobnym apelem zwrócili się mieszkańcy republiki Tuwa na Syberii, którzy również trafili do Donbasu. Zupełnie nie przeszkolonych rezerwistów porzucono na froncie, nie przypisując ich do żadnej formacji. Mężczyźni mieli być też regularnie bici przez wojskowych z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.
Władimir Putin wydał 21 września 2022 roku dekret o częściowej mobilizacji na wojnę z Ukrainą oraz zagroził „użyciem wszelkich środków”, by bronić Rosji przed rzekomym zagrożeniem ze strony Zachodu. Tuż po decyzji dyktatora pojawiło się wiele doniesień o chaosie organizacyjnym podczas pierwszego etapu branki. Powoływano m.in. osoby niepełnosprawne i bez doświadczenia wojskowego. Odnotowywano liczne przypadki pijaństwa wśród poborowych, alarmowano też o fatalnych warunkach zakwaterowania rezerwistów i niskiej jakości wydawanej im broni.
We wrześniu i październiku ubiegłego roku setki tysięcy mężczyzn opuściło Rosję lub próbowało to uczynić, obawiając się wysłania na front.
W ocenie ukraińskich władz i mediów, a także niezależnych dziennikarzy z Rosji, niebawem, np. w drugiej połowie lutego, może rozpocząć się kolejna faza mobilizacji do armii agresora. Jeszcze w grudniu 2022 roku naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny ostrzegał, że wróg „gdzieś za Uralem” szykuje nowe wojska w liczbie 200 tys. żołnierzy, aby ponownie zaatakować sąsiedni kraj.
20:05. Wojskowy: Bachmut jest okrążany z trzech stron, ale możemy bronić się długo
Bachmut - miasto w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, które jest głównym celem ataków wojsk rosyjskich - zostało na wpół okrążone z trzech stron, ale oddziały ukraińskie wciąż mają zaopatrzenie i mogą się bronić jeszcze długo - powiedział oficer Anatolij Kozłowski w wywiadzie dla agencji Ukrinform.
Sytuacja jest trudna. Obecnie Bachmut jest na wpół okrążony z trzech stron
— stwierdził Kozłowski, oficer batalionu Obrony Terytorialnej w mieście.
Jak wyjaśnił, nadal istnieją szlaki dostaw dla kontyngentu ukraińskiego. Dostępna dla sił ukraińskich pozostaje trasa Kostiantyniwka-Bachmut, jednak Rosjanie mają nad nią kontrolę ogniową.
Łańcuch logistyczny został naruszony. Są inne trasy, obchodzące tę drogę, którymi można dostać się do miasta
— powiedział Kozłowski.
20:03. Osiem państw, w tym Polska, zamierza przekazać Ukrainie czołgi Leopard 2
Szef Pentagonu Lloyd Austin oznajmił we wtorek, że osiem państw, w tym Polska, zamierza przekazać Ukrainie czołgi Leopard 2 - poinformował portal Ukrainska Prawda z Brukseli, gdzie we wtorek odbyło się kolejne posiedzenie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy w tzw. formacie Ramstein.
Grupa państw, konkretnie Polska, Niemcy, Kanada, Portugalia, Hiszpania, Dania, Norwegia i Holandia, wspólnie pracuje na rzecz przekazania Ukrainie czołgów (niemieckiej produkcji - PAP) Leopard 2. Ponadto USA, Czechy i Holandia dostarczają łącznie ponad 90 czołgów T-72 (radzieckiej produkcji - PAP). Polska (wcześniej) zdecydowała, że również ofiaruje (Ukrainie) swoje T-72. Z kolei Wielka Brytania przekazuje kompanię czołgów Challenger i wraz z kilkoma innymi krajami poszukuje możliwości dostarczenia (Kijowowi) dodatkowej amunicji
— wyliczył Austin, cytowany przez Ukrainską Prawdę.
Pod koniec stycznia Niemcy zgodziły się na dostawę Ukrainie czołgów Leopard 2. Jak informowało ministerstwo obrony w Berlinie, Polska ma być państwem wiodącym wśród krajów przekazujących czołgi Leopard 2A4. Wielka Brytania do marca dostarczy Ukrainie pojazdy Challenger 2, natomiast we Francji trwa dyskusja na temat wsparcia Kijowa czołgami Leclerc. Polska postanowiła przekazać Ukrainie także kolejnych 60 czołgów z rodziny T-72, w tym 30 PT-91 Twardy.
19:50. Obywatel brytyjski zginął na Ukrainie
Obywatel Wielkiej Brytanii zginął na Ukrainie - poinformowało we wtorek brytyjskie MSZ. To ósmy Brytyjczyk, który został zabity na Ukrainie od początku rosyjskiej napaści na ten kraj.
Wspieramy rodzinę brytyjskiego obywatela, który zginął na Ukrainie i jesteśmy w kontakcie z lokalnymi władzami
— przekazał rzecznik resortu spraw zagranicznych, nie podając jednak ani personaliów zabitego, ani okoliczności, w jakich zginął.
Trzy tygodnie temu potwierdzono oficjalnie śmierć dwóch brytyjskich wolontariuszy Andrewa Bagshawa i Christophera Parry’ego, którzy na początku stycznia zaginęli w okolicach Sołedaru we wschodniej Ukrainie, gdy pomagali prowadzić ewakuację z tego miasta.
17:49. Gen. Milley: Rosja przegrała militarnie, strategicznie i operacyjnie
Mamy do czynienia z wojną na wyniszczenie; wydaje się, że będzie to trwać nadal
— powiedział gen. Mark Milley.
Rosja przegrała militarnie, strategicznie i operacyjnie. (….) Nie pokona Ukraińców ani ich sojuszników
— zaznaczył.
17:47. Sekretarz obrony USA spodziewa się ukraińskiej ofensywy wiosną
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział we wtorek, że spodziewa się wiosennej ofensywy Ukrainy przeciwko Rosji.
Ukraina chce nabrać rozpędu. Spodziewamy się, że wiosną przeprowadzą ofensywę
— powiedział Austin dziennikarzom po spotkaniu z ministrami obrony NATO w Brukseli.
Zauważył też, że Rosja wprowadza na pole bitwy szereg nowych żołnierzy, ale wielu z nich jest źle wyszkolonych i źle wyposażonych.
Zapytany, czy sojusznicy Ukrainy omawiali we wtorek kwestię wysłania myśliwców, aby pomóc krajowi w wysiłkach wojennych, Austin powiedział, że w tej sprawie nie ma obecnie nic do ogłoszenia.
Austin przekazał też, że obecnie nic nie wskazuje na to, by Rosja gromadziła samoloty do potencjalnego większego ataku powietrznego.
Jeśli chodzi o to, czy Rosja gromadzi swoje samoloty do jakiegoś masowego ataku powietrznego: obecnie tego nie widzimy
— powiedział Austin.
Wiemy, że Rosja ma na swoim wyposażeniu pokaźną liczbę samolotów (…) Dlatego podkreślaliśmy, że musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby zapewnić Ukrainie jak najwięcej zdolności obrony powietrznej
— dodał.
17:45. Biały Dom: Rosjanie robią postępy pod Bachmutem
To prawda, że wojska rosyjskie czynią stopniowe postępy pod Bachmutem, na wschodzie Ukrainy, ale nie można przesądzić, czy miasto zostanie zdobyte przez Rosjan - powiedział we wtorek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Dodał, że nawet jeśli Bachmut upadnie, nie będzie to miało znaczenia strategicznego.
Przyglądamy się temu każdego dnia i z pewnością jest to prawda, że Rosjanie kontynuują tam stopniowe postępy. Nie mogę przewidzieć, czy [Bachmut] upadnie (…). Nawet jeśli upadnie, to nie będzie miało to strategicznego wpływu na ogólną sytuację wojenną
— ocenił Kirby podczas wirtualnej konferencji prasowej.
Pytany o doniesienia i sugestie ze strony amerykańskich urzędników, że wojska ukraińskie nie powinny bronić miasta za wszelką cenę i zamiast tego zachować siły na wiosenną ofensywę, Kirby stwierdził, że USA nie będą dyktować Ukrainie, jak ma walczyć.
Prezydent (Wołodymyr) Zełenski bardzo jasno wyraził się, jak postrzega walkę o Bachmut. I on i jego wojsko biją się odważnie, by nie dopuścić, by wpadło w ręce Rosjan, a konkretniej pana Prigożyna i jego eks-skazańców
— powiedział rzecznik, odnosząc się do złożonej z więźniów najemniczej Grupy Wagnera.
Jak dodał Kirby, dla szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna miasto ma szczególne znaczenie, bo chce zająć tamtejszą kopalnię gipsu.
17:25. Ukraińcy uczą się obsługi Leopardów
Szkolenie ukraińskich czołgistów jest praktycznie takie samo jak polskich czołgistów, ale jest bardziej intensywne – trwa miesiąc – powiedział w poniedziałek dziennikarzom dowódca grupy zabezpieczenia szkolenia w Ośrodku Szkolenia Leopard 10. Brygady Kawalerii Pancernej st. chorąży sztabowy Krzysztof Sieradzki.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA. 356. dzień wojny na Ukrainie. Zmobilizowani do rosyjskiej armii coraz częściej odmawiają udziału w ofensywie
.10. Brygada Kawalerii Pancernej, wchodząca w skład 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, prowadzi szkolenie ukraińskich żołnierzy w ramach Misji Wsparcia Wojskowego Unii Europejskiej dla Ukrainy (EUMAM Ukraine – EU Military Assistance Mission Ukraine). Szkolenie obejmuje m.in. obsługę czołgów Leopard, przekazanych Ukrainie, w związku z rosyjską agresją. Szkolenie na poligonie w Świętoszowie rozpoczęło się tydzień temu.
W poniedziałek z polskimi instruktorami oraz ukraińskimi żołnierzami szkolącymi się na czołgach Leopard 2 w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej spotkają się prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
15:25. Wagnerowcy próbują zdobyć Paraskówkę, na północ od Bachmutu
Wagnerowcy próbują zdobyć Paraskówkę, na północ od Bachmutu - informuje ISW. Jak dodaje instytut, Siły Zbrojne Ukrainy skutecznie stawiają opór w regionie.
15:00. Grupa Wagnera nie będzie w stanie zająć Bachmutu
Najemnicy Prigożyna nie będą w stanie zająć Bachmutu w najbliższej przyszłości, muszą szturmować każdy dom z dużymi stratami - informuje serwis NEXTA. Jak wskazano, mówił o tym sam szef PKW Wagnera.
Bachmut pozostaje pod kontrolą ukraińskich sił, ale sytuacja jest trudna.
14:51. Norwegia przekaże Ukrainie osiem czołgów Leopard 2
Norwegia przekaże Ukrainie osiem czołgów Leopard 2 - poinformował we wtorek norweski minister obrony Bjoern Arild Gram. Ponadto rząd w Oslo wesprze ukraińską armię czterema transporterami opancerzonymi oraz amunicją.
Darowizna ma zostać przekazana „jak najszybciej”. „Musimy w większym stopniu przekazywać broń z własnych magazynów” - podkreślił Gram, odnosząc się do „krytycznej fazy” wojny w Ukrainie.
Rząd w Norwegii pod koniec stycznia zapowiedział przekazanie czołgów Leopard 2, ale wówczas nieznana była liczba sztuk. Norweskie siły zbrojne posiadają na wyposażeniu 36 czołgów Leopard 2A4.
14:30. Co się dzieje na Krymie?
„Mieszkańcy Krymu rozpowszechniają w mediach społecznościowych informacje o wykorzystywaniu przez rosyjskie wojsko obiektów cywilnych w obrębie osiedli do przechowywania amunicji. Przypadki te wywołują niepokój, a w konsekwencji migrację mieszkańców Krymu poza osiedla wraz z rodzinami” - podaje Misja Prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu.
14:00. Rosja straciła już ponad 139 tys. żołnierzy
13:55. Rosjanie ostrzelali Kramatorsk w obwodzie donieckim
Po południu 14 lutego wojska rosyjskie zaatakowały Kramatorsk - poinformował szef regionalnej administracji Pawło Kirylenko. Rosjanie trafili w lokal placówki medycznej
12:27. Ukraińska gospodarka będzie potrzebowała nawet 48 mld dolarów
Zdaniem dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliny Georgiewej Kijów będzie potrzebował w tym roku 40-48 mld dolarów, żeby gospodarka kraju mogła funkcjonować, poinformowała agencja Ukrinform.
Występująca na konferencji prasowej Georgiewa stwierdziła, że w proces wspierania gospodarki wojennej Ukrainy zaangażowane są również Stany Zjednoczone i Unia Europejska.
Jestem pełna podziwu dla władz Ukrainy
— powiedziała.
11:10. Ukraina ma pilne zapotrzebowanie na większą pomoc wojskową
Ukraina ma pilne zapotrzebowanie na większą pomoc wojskową - przekonywał we wtorek w kwaterze głównej NATO w Brukseli sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Dodał też, że Ukraina udowodniła, że w końcu zwycięży.
Austin zwrócił uwagę, że Kreml najwyraźniej liczy, że uda mu się przeczekać sojuszników z NATO, aż zniechęcą się wspieraniem Ukrainy. Amerykański minister zapewnił jednak, że zarówno jego kraj, jaki i Sojusz Północnoatlantycki będzie wspierać Kijów na „długim dystansie”.
Ta wspólna determinacja podtrzyma impet Ukrainy w nadchodzących tygodniach
— powiedział Austin.
11:00. Podpisano zamówienie na produkcję amunicji do Gepardów dla Ukrainy
Niemcy wznowią produkcję amunicji do dział przeciwlotniczych Gepard, przeznaczonej dla Ukrainy; kontrakty z producentem, firmą Rheinmetall, zostały podpisane - poinformował we wtorek w Brukseli niemiecki minister obrony Boris Pistorius (SPD) w kuluarach spotkania międzynarodowej grupy kontaktowej NATO ds. dostaw broni na Ukrainę.
Oznacza to natychmiastowe wznowienie przez Rheinmetal produkcji amunicji do Gepardów
— potwierdził Pistorius, informując, że umowy zostały podpisane przez Niemcy w imieniu Ukrainy.
Zdaniem Pistoriusa, zapewni to Ukrainie niezależność dostaw i ich szybsze tempo.
Ma to kluczowe znaczenie dla obrony przeciwlotniczej Ukrainy
— dodał minister. Jak wyjaśnił, Gepardy mimo swojego wieku mają na ukraińskim froncie „wybitne zasługi, szczególnie w obronie przed dronami” i są bardzo cenione przez ukraińskich żołnierzy.
Niemcy od miesięcy próbowały zapewnić dostawy amunicji do Gepardów, które Bundeswehra wycofała ze służby w 2010 roku – przypomina Reuters.
RFN od lata dostarcza na Ukrainę działa przeciwlotnicze Gepard. W Dolnej Saksonii powstaje obecnie nowa fabryka koncernu zbrojeniowego Rheinmetall, przeznaczona do produkcji amunicji tego typu – podkreśla dpa.
10:45. Rosja nadal wykorzystuje wsparcie Iranu w wojnie
Rosja nadal wykorzystuje współpracę z Iranem dla wsparcia swoich działań zbrojnych przeciwko Ukrainie – pisze Instytut Badań nad Wojną (ISW). Ocenia też m.in., że rosyjskie rezerwy nie są obecnie dość wyszkolone, by prowadzić efektywne zmechanizowane działania ofensywne.
ISW zwraca uwagę na doniesienia ukraińskiego wywiadu wojskowego, który zdołał przechwycić komunikację dwóch, mówiących po kurdyjsku operatorów irańskich dronów i wysnuł wniosek, że mogą to być kurdyjscy najemnicy.
Według ISW najprawdopodobniej są to ludzie z Irańskiego Kurdystanu, powiązani z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej.
Brytyjski „The Guardian” w niedzielę donosił, że Iran przeszmuglował do Rosji co najmniej 18 dronów dalekiego zasięgu, w tym drony Mohajer-6, a także Shahed-121 i Shahed-129, które w odróżnieniu od używanych dotąd na Ukrainie tzw. dronów kamikadze, mogą po zaatakowaniu celu wrócić do baz.
Z kolei rosyjscy „blogerzy wojenni” donosili o regularnych lotach transportowych Ił-76 z Iranu do Rosji.
Te dane, rozpatrywane razem, sugerują, że Rosja w dalszym ciągu polega na irańskim wsparciu wojskowym i technologicznym, i że część irańskiego personelu znajduje się na Ukrainie, bezpośrednio wspierając rosyjskie ataki na infrastrukturę cywilną
— ocenił ISW.
10:30. Przełomowe zmiany w światowym porządku
Inwazja Rosji na Ukrainę zachwiała międzynarodowym porządkiem, jednak rewizjonizmowi można stawić opór, a agresja ujawniła, że nie wystarczy jedynie bronić statusu quo i należy wypracowywać sojusze z krajami Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji - czytamy w dokumencie programowym 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC), która odbędzie się między 17 a 19 lutego.
Dokument nosi podtytuł „Re:vision”. Jego kluczową częścią jest indeks bezpieczeństwa. Autorzy przeprowadzili wywiady z mieszkańcami krajów G7 oraz Brazylii, Chin, Indii, RPA i Ukrainy. Respondentów poproszono o ocenę 32 kategorii ryzyka w skali od zera do dziesięciu, w tym kryzysu energetycznego oraz bezpośrednich zagrożeń ze strony Rosji, Korei Północnej, Chin, Stanów Zjednoczonych, Iranu i Unii Europejskiej.
Rosja została uznana za największe źródło ryzyka przez przedstawicieli sześciu krajów – Ukrainy, Niemiec, Japonii, Francji, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Chiny najbardziej boją się pandemii koronawirusa, ewentualnych nowych epidemii oraz użycia przez agresora broni nuklearnej.
09:15. Rosja prowadzi ataki zbyt małymi siłami, by przyniosły efekt
Rosyjskie wojska na Ukrainie próbuję się posuwać naprzód w większości sektorów na linii frontu, ale w żadnym nie zgromadziły wystarczającej ofensywnej siły bojowej, by osiągnąć decydujący efekt - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej napisano, że w ostatnich trzech dniach siły Grupy Wagnera niemal na pewno dokonały kolejnych niewielkich zdobyczy wokół północnych obrzeży spornego donbaskiego miasta Bachmut, w tym we wsi Krasna Hora; w rejonie tym trwa jednak zorganizowana obrona ukraińska, a na południe od miasta rosyjskie postępy są niewielkie.
Na północy, w sektorze Kreminna-Swatowe w obwodzie ługańskim, siły rosyjskie podejmują ciągłe wysiłki ofensywne, choć każdy lokalny atak jest na zbyt małą skalę, by osiągnąć znaczący przełom. Wskazano, że Rosja prawdopodobnie dąży do odwrócenia części zdobyczy, jakie siły ukraińskie osiągnęły w okresie wrzesień-listopad 2022 roku i istnieje realna możliwość, że ich bezpośrednim celem jest posunięcie się na zachód do rzeki Żerebiec.
Ogólnie rzecz biorąc, obecny obraz sytuacji operacyjnej sugeruje, że siły rosyjskie otrzymują rozkazy do posuwania się w większości sektorów, ale na żadnej osi nie zgromadziły wystarczającej ofensywnej siły bojowej, by osiągnąć decydujący efekt
— oceniono.
09:02. Rosjanie atakują na pięciu kierunkach na wschodzie Ukrainy
Rosjanie kontynuują intensywne działania ofensywne na pięciu kierunkach na wschodzie kraju; rosyjskie dowództwo próbuje motywować żołnierzy do walki obietnicami premii – powiadamia we wtorkowej aktualizacji frontowej sztab generalny ukraińskiej armii.
Przeciwnik w dalszym ciągu skupia główne wysiłki na działaniach ofensywnych na kierunkach kupiańskim, łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i nowopawłowskim
— powiadomił sztab. Rosjanie mają ponosić duże straty. Wojsko ukraińskie „podejmuje dodatkowe działania dla wzmocnienia obrony”.
W ciągu doby siły ukraińskie odparły ataki w rejonie miejscowości Hrianykiwka w obwodzie charkowskim, Newske, Kreminna, Kuzmyne, Szypyliwka i Biłohoriwka w obwodzie ługańskim, a także – Fedoriwka, Paraskowijiwka, Bachmut, Wodiane, Marjinka i Pobieda w obwodzie donieckim.
Rosjanie przeprowadzili dwa ataki rakietowe i 32 lotnicze.
Ukraińskie lotnictwo w ciągu doby 15-krotnie atakowało pozycje przeciwnika. Zestrzelono także dwa samoloty Su-24M i Su-25.
Wojska rakietowe i artyleria raziły jeden punkt dowodzenia, siedem rejonów skupienia wojsk, dwa stanowiska walki elektronicznej i magazyn amunicji.
W celu zmotywowania żołnierzy do walki, prowadzona jest agitacja o dziennych dodatkach za udział w działaniach szturmowych. Zapowiedziano też dopłaty za każdy kilometr postępu na polu walki
— powiadomił sztab.
Według danych ukraińskiego sztabu z powodu braku blaszanych identyfikatorów (pot. nieśmiertelników), rosyjscy żołnierze w obwodzie ługańskim używają łusek od nabojów, do których wkładają karteczkę ze swoim numerem.
08:28. W kwaterze głównej NATO w Brukseli rozpocznie się dwudniowe spotkanie ministrów obrony Sojuszu
We wtorek w kwaterze głównej NATO w Brukseli rozpocznie się dwudniowe spotkanie ministrów obrony Sojuszu. Główne tematy rozmów to wsparcie dla Ukrainy, sposoby uzupełnienia zapasów sprzętu i amunicji oraz ochrona krytycznej infrastruktury podwodnej. Polskiej delegacji będzie przewodniczyć wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak.
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zapowiadającej spotkanie, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że Rosja nie szykuje się do pokoju, ale przeprowadza nową ofensywę na Ukrainie.
Musimy nadal zapewniać Ukrainie wszystko, czego potrzebuje do zwycięstwa i osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju
— podkreślił Stoltenberg.
Jest oczywiste, że mamy do czynienia z logistycznym wyścigiem z czasem. Kluczowe zasoby, takie jak amunicja, paliwo i części zamienne, muszą dotrzeć na Ukrainę, zanim Rosja przejmie inicjatywę na polu bitwy. Szybkość będzie ratowała ludzkie istnienia
— dodał.
00:00. Zmobilizowani do rosyjskiej armii coraz częściej odmawiają udziału w ofensywie
Zmobilizowani do rosyjskiej armii coraz częściej odmawiają udziału w ofensywie przeciwko Ukrainie - oświadczył w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Strona ukraińska nie obserwuje formowania grup uderzeniowych przeciwnika na kierunku północnym - czytamy w wieczornym komunikacie.
Sztab informuje, że rosyjskie i białoruskie siły zbrojne wykonują zadania na terytorium przyległym do Ukrainy. Na poligonach na Białorusi trwają działania w ramach przygotowania bojowego wojsk rosyjskich.
Według ukraińskiego sztabu zmobilizowani do rosyjskiej armii coraz częściej odmawiają udziału w ofensywie. W związku z tym - jak dodano - zmobilizowani mężczyźni z okupowanej części ukraińskiego obwodu donieckiego są odsyłani na poligony. Tam przez dwa tygodnie przechodzą szkolenie i formowane są z nich grupy szturmowe mające być wykorzystane na odcinku awdijiwskim.
W ciągu doby rosyjskie siły przeprowadziły przeciwko Ukrainie dwa ataki rakietowe i 16 lotniczych oraz ok. 15 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - czytamy.
Z kolei ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 14 uderzeń w miejsca koncentracji składu osobowego, uzbrojenia i sprzętu rosyjskiej armii. Strona ukraińska zaatakowała też trzy skupiska wojskowych i stację walki radioelektronicznej.
red/PAP/Facebook/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/634275-relacja-356-dzien-wojny-na-ukrainie