Lewicowa polityk Sahra Wagenknecht i działaczka na rzecz praw kobiet Alice Schwarzer wezwały kanclerza Olafa Scholza do „powstrzymania eskalacji dostaw broni” na Ukrainę. W podpisanym przez 69 osób „Manifeście na rzecz pokoju” piszą, że kanclerz powinien „przewodzić silnemu sojuszowi na rzecz negocjacji pokojowych”. Rosja dokonała inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku.
Pacyfizm czy sabotaż?
Dziś 352 dzień wojny na Ukrainie. Do tej pory zginęło ponad 200 000 żołnierzy i 50 000 cywilów. (…) Jeśli walki będą się toczyć w ten sposób, Ukraina wkrótce stanie się wyludnionym, zdewastowanym krajem. I wielu ludzi w całej Europie też boi się eskalacji wojny. Boją się o przyszłość swoją i swoich dzieci
— stwierdziły na wstępie autorki „Manifestu”.
Sahra Wagenknecht i Alice Schwarzer podkreśliły, że „prezydent Zełenski nie ukrywa swojego celu. Po obiecanych czołgach domaga się teraz myśliwców, rakiet dalekiego zasięgu i okrętów wojennych – żeby pokonać Rosję na całej linii?” Autorki Manifestu stawiają pytanie czy „nieuchronnie stoczymy się w kierunku wojny światowej i wojny nuklearnej?”.
„Ukraina nie może wygrać”
„Wspierana przez Zachód Ukraina może wygrywać pojedyncze bitwy. Ale nie może wygrać wojny z największą na świecie potęgą nuklearną”, piszą, powołując się na amerykańskiego generała Milley’a, który „mówi o impasie, w którym żadna ze stron nie może wygrać militarnie, a wojnę można zakończyć tylko przy stole negocjacyjnym. Więc dlaczego nie teraz? Natychmiast!”
Negocjacje nie oznaczają poddania się. Negocjacje to szukanie kompromisów po obu stronach. W celu zapobieżenia setkom tysięcy kolejnych zgonów (…). My też tak myślimy i tak myśli połowa ludności Niemiec. Czas nas posłuchać!
—uważają Wagenknecht i Schwarzer.
Wzywamy kanclerza do powstrzymania eskalacji dostaw broni. Teraz! Powinien on przewodzić silnemu sojuszowi na rzecz zawieszenia broni i negocjacji pokojowych zarówno na szczeblu niemieckim, jak i europejskim. Bo każdy stracony dzień kosztuje do 1000 kolejnych istnień ludzkich - i przybliża nas do III wojny światowej
— głosi manifest.
Antywojenne nastroje w Niemczech
Manifest poparło 69 pierwszych sygnatariuszy, wśród podpisanych są naukowcy, publicyści, artyści, politycy, m.in. teolog Margot Kaessmann, piosenkarz Reinhard Mey i były komisarz UE Günter Verheugen.
Już w kwietniu ubiegłego roku Schwarzer zainicjowała list otwarty apelujący do Scholza, aby nie dostarczał ciężkiej broni na Ukrainę. Według niej, od tego czasu list ten podpisało ponad 500 tys. osób.
CZYTAJ TEŻ:
pn/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/633836-alez-defetyzm-niemiecka-lewica-sabotuje-pomoc-dla-ukrainy
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.