Trwa 351. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Czwartek, 9 lutego 2023 roku
23:10. Ukraińscy żołnierze rozpoczęli szkolenie obsługi podwodnych dronów
Grupa ukraińskich żołnierzy jest już w naszym kraju w ramach misji szkoleniowej Unii Europejskiej, by nauczyć się obsługi podwodnych dronów, poinformowała w czwartek na Twitterze minister obrony Belgii Ludivine Dedonder.
Dzisiaj w Belgii witamy żołnierzy z Ukrainy w ramach misji EUMAM. Przejdą szkolenie z systemów podwodnych dostarczonych przez Belgię na Ukrainę. Wyraziłam im głębokie wsparcie i pogratulowałem odwagi okazanej przez prawie rok walki
— napisała minister.
Ludivine Dedonder w listopadzie poinformowała o przekazaniu podwodnych dronów ukraińskiej armii. Zaznaczyła wówczas, że do końca maja 2023 roku na Ukrainę powinno trafić 10 podwodnych dronów wyprodukowanych przez belgijską firmę ECA Robotics Belgium. Drony mogą wykrywać podwodne zagrożenia, takie jak miny czy urządzenia szpiegowskie.
To zupełnie nowa, zaawansowana technologia, która bardzo im pomoże
— wyjaśniła minister.
W styczniu Belgia ogłosiła swój największy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy za 92 mln euro. Należą do nich pociski powietrze-powietrze średniego zasięgu AMRAAM, broń przeciwpancerna, karabiny maszynowe i automatyczne
22:20. Władze obwodów dniepropietrowskiego i mikołajowskiego ostrzegają przed atakami dronów
Szef władz obwodu dniepropietrowskiego na Ukrainie Serhij Łysak ostrzegł w czwartek wieczorem mieszkańców regionu przed rosyjskimi atakami przy użyciu dronów.
Według dostępnych danych atak dronów kamikadze prawdopodobnie nastąpi w naszym regionie
— napisał Łysak na Telegramie.
Władze obwodu zaapelowały do ludności o słuchanie sygnałów ostrzegawczych i trzymanie się z dala od infrastruktury krytycznej i innych obiektów strategicznych.
Przed atakiem dronów ostrzegł także szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.
21:40. W stronę południowych regionów kraju rosyjska armia wystrzeliła drony
Rosyjska armia wystrzeliła drony bojowe Shahed-136 w stronę obwodu dniepropietrowskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy - informują w czwartek wieczorem ukraińskie media.
Portal Dzerkało Tyżnia pisze, że pierwsze grupy bezzałogowców już lecą w stronę ukraińskiej przestrzeni powietrznej. Szacowany czas przylotu dronów to godz. 23 (22 w Polsce) - dodano.
Przewodniczący rady obwodu dniepropietrowskiego Mykoła Łukaszuk napisał w Telegramie, że od strony obwodu zaporoskiego lecą w kierunku regionu drony Shahed-136.
W części regionów kraju ogłoszono alarm przeciwlotniczy.
20:40. Bachmut ostrzelany przez rosyjskie wojsko ponad sto razy
Bachmut w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy został w ciągu minionej doby ostrzelany przez rosyjskie wojsko ponad sto razy - poinformował w czwartek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty.
W ciągu doby rosyjscy wojskowi 275 razy ostrzelali kierunek bachmucki. Na bachmuckim kierunku doszło do 34 starć
— powiedział Czerewaty, cytowany przez Suspilne.
Na tym odcinku - jak dodał - minionej doby zabito 128 rosyjskich wojskowych, a 137 zostało rannych.
Rzecznik przekazał, że miasto Bachmut zostało ostrzelane 101 razy.
Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy napisał w czwartek wieczorem, że rosyjskie wojsko próbuje przejąć pełną kontrolę nad obwodem donieckim i ługańskim. Armia Rosji prowadzi ofensywę na kierunku kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i nowopawliwskim.
20:20. Odparty atak Ukraińców
Rosjanie próbowali zaatakować ukraińskie pozycje w okolicy miasta Marjinka.
19:45. Ofensywa w obwodzie ługańskim się rozpoczęła, odpieramy ataki
Rozpoczęła się rosyjska ofensywa w obwodzie ługańskim, odpieramy ataki - przekazał w czwartek Serhij Hajdaj, szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy.
Zaczęło się pewne zaostrzenie i można stwierdzić, że de facto to jest już część pełnowymiarowej ofensywy planowanej przez Rosjan
— powiedział gubernator.
Jak dodał, ukraińskie siły odpierają permanentne ataki przeciwnika. W ciągu ostatnich 7-10 dni zwiększyła się liczba ostrzałów.
Główne działania rosyjskie wojsko koncentruje na kierunku miasta Kreminna
— poinformował gubernator. Zaznaczył, że siły przeciwnika nie odnoszą sukcesów.
Sytuacja jest trudna, ale jest pod pełną kontrolą naszych sił obrony
— zapewnił.
19:35. Ukraińskie wojska szkoli wsławiona w operacjach międzynarodowych brygada spadochroniarzy
Żołnierzy z Ukrainy szkolonych w bazie wojskowej w Toledo, w środkowej Hiszpanii, trenuje wsławiona w międzynarodowych operacjach wojskowych VI Brygada Spadochronowa Almogavares, tzw. Bripac, poinformował w czwartek hiszpański generał brygady Luis Fernandez Herrero.
Żołnierze z Ukrainy przejdą pod okiem instruktorów Bripac “specjalistyczne szkolenie snajperskie”, wyjaśnił hiszpański dowódca w rozmowie z portalem Infodefensa.
Bripac, jak podał portal, dysponuje w położonej w pobliżu Madrytu bazie wojskowej zaadaptowanym dla potrzeb snajperów terenem treningowym, na którym można przećwiczyć 11 pozycji strzeleckich.
Liczący 3000 żołnierzy Bripac w ciągu swojej 70-letniej działalności przeprowadził wiele operacji na misjach zagranicznych, m.in. w Maroku, Libanie, Afganistanie, Iraku, Kosowie, a także działaniach przeciwko samozwańczemu Państwu Islamskiemu.
Eksperci brygady spadochronowej to jedni z kilku hiszpańskich specjalistów szkolący żołnierzy z Ukrainy. Treningi dla nich prowadzą również specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa, ratowania ofiar wypadków bojowych, a także saperzy.
Jak ustalił portal Infodefensa, dwudziestu spośród 220 przebywających w Toledo żołnierzy ukraińskich przejdzie szkolenia w zakresie obsługi systemu przeciwrakietowego Hawk. Sześć z nich Kijów otrzymał od armii Hiszpanii.
Siły zbrojne Hiszpanii w listopadzie 2022 r. wyraziły gotowość do przeszkolenia w Toledo co dwa miesiące grup ukraińskich żołnierzy liczących do 400 osób.
19:30. Wartość kolejnego litewskiego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy to około 126,2 mln euro
Litwa przekaże Ukrainie kilkadziesiąt szwedzkich dział przeciwlotniczych L70, dwa śmigłowce Mi-8, poradziecką broń automatyczną i amunicję. Wartość nowego pakietu pomocy wojskowej Litwy dla Ukrainy wynosi około 126,2 mln euro – poinformował w piątek litewski resort obrony, którego szef Arvydas Anuszauskas przebywa w czwartek w Ukrainie.
Dotychczasowa litewska pomoc wojskowa dla walczącej Ukrainy wynosi 283 mln euro. Przekazane zostały m.in. systemy obrony powietrznej Stinger, broń przeciwpancerna, kamizelki i hełmy kuloodporne, moździerze 120 mm, broń strzelecka, amunicja, kamery termowizyjne, drony, antydrony, radary obserwacyjne, transportery opancerzone M113, ciężarówki i pojazdy terenowe.
19:10. Koncern zbrojeniowy: rozpoczęliśmy produkcję pocisków moździerzowych wspólnie z jednym z państw NATO
Pociski moździerzowe kalibru 120 mm to pierwszy efekt współpracy produkcyjnej, którą podjęliśmy z jednym z państw członkowskich NATO; niedawno zawarto stosowną umowę z ukraińskim resortem obrony, dzięki czemu amunicja wkrótce trafi do naszej armii - oznajmił w czwartek ukraiński państwowy koncern zbrojeniowy Ukroboronprom.
W przedsięwzięciu bierze udział wiele zakładów, w tym fabryki zlokalizowane w jednym z krajów Europy. Amunicja moździerzowa kalibru 120 mm to jeden z najbardziej przydatnych na froncie rodzajów pocisków artyleryjskich, szeroko wykorzystywany przeciwko rosyjskim najeźdźcom - czytamy w komunikacie koncernu na Facebooku.
Ukroboronprom wyjaśnił, że przy użyciu pocisków kalibru 120 mm można razić cele wroga oddalone o 7-8 km, w tym m.in. konstrukcje inżynieryjne i lekkie pojazdy opancerzone.
Państwowe przedsiębiorstwo oznajmiło, że już wcześniej rozpoczęło za granicą produkcję amunicji moździerzowej kalibru 82 mm, ale dopiero pociski kalibru 120 mm są efektem kompleksowej współpracy technologicznej Kijowa z zachodnimi sojusznikami.
18:54. Rosjanie ustawili mobilne krematorium
Rosyjskie wojsko ustawiło mobilne krematorium w kontrolowanym przez nie Tokmaku w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy - pisze w czwartek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
W ciągu minionej doby rosyjskie wojsko przeprowadziło przeciwko Ukrainie 41 ataków lotniczych i trzy rakietowe, w tym na infrastrukturę cywilną Kramatorska w obwodzie donieckim.
Armia rosyjska przeprowadziła też 32 ostrzały z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, w tym na infrastrukturę cywilną w obwodzie donieckim i chersońskim.
Sztab zwraca uwagę, że siły przeciwnika ponoszą straty, a po to, by ukryć liczbę zabitych, w mieście Tokmak w obwodzie zaporoskim, na terytorium jednego z przedsiębiorstw, ustawiono mobilne krematorium.
Lokalni mieszkańcy skarżą się, że w części miasta, zwłaszcza w nocy, czuć zapach trupów.
17:50. Podolak: Rosyjska ofensywa już się rozpoczęła
Nowa rosyjska ofensywa na szeroką skalę przeciwko Ukrainie już się rozpoczęła, w Donbasie trwają duże walki - oświadczył Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany w czwartek przez portal RBK-Ukraina.
Główne aktywne działania bojowe trwają w obwodzie ługańskim i donieckim - powiedział Podolak.
To właśnie jest ta ofensywa, ona już się rozpoczęła
— dodał.
17:43 Reznikow: Nie można wykluczyć rosyjskiej ofensywy na południu
Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow nie wykluczył rosyjskiej ofensywy na południu, na terytorium graniczącym z Donbasem; ocenił również, że nie ma zagrożenia dla Odessy - pisze w czwartek portal Suspilne.
Nie wykluczamy pełnowymiarowego ataku Rosjan, biorąc pod uwagę ich umiłowanie symbolizmu. Wkrótce 24 lutego, rocznica wojny
— powiedział minister.
Reznikow zaznaczył, że rosyjska armia nie ma przewagi na Morzu Czarnym po zatopieniu krążownika Moskwa i po otrzymaniu przez ukraińskie siły zbrojne zachodnich przeciwokrętowych pocisków.
By stanowić zagrożenie na lądzie, muszą przejść Chersoń, później forsować Dniepr i Mikołajów, tak jak próbowali poprzednio. Nad Mikołajowem nie zapanowali, a w Chersoniu ich nie ma
— kontynuował.
Według niego największe ryzyko ataku rosyjskiego wojska jest na południowym terytorium kraju, graniczącym z Donbasem. Jak wskazał, tam rosyjska armia może uzupełniać rezerwy.
16:50. Współczesne wojny to w istocie starcia artyleryjskie
Pomimo licznych prognoz zwiastujących dominującą rolę lotnictwa we współczesnych konfliktach zbrojnych, wojny dzisiejszych czasów to w istocie starcia jednostek artylerii; ostrzały artyleryjskie odpowiadają za ponad 60 proc. wszystkich zniszczeń wojennych - oznajmił w czwartek przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego porucznik Andrij Rudyk.
„Wraz z każdym (kolejnym) stuleciem istnienia ludzkości artyleria zdobywała status coraz bardziej niszczycielskiej broni. Można to powiedzieć z całą pewnością. Wojna jako forma konfrontacji przekształciła się w wojnę artyleryjską. W ciągu półtora roku oblężenia Sarajewa (szturmowanego przez serbskie wojska w latach 1992-96 - PAP) siły artylerii całkowicie zrujnowały 35 tys. budynków. Artyleria Korei Północnej w ciągu godzinnego ostrzału może zabić lub zranić 200 tys. ludzi
— wyjaśnił Rudyk, cytowany przez portal Suspilne.
W ocenie wojskowego artyleria „nie odgrywa absolutnie decydującej roli w działaniach zbrojnych, ale na pewno jej znaczenie jest bardzo istotne”.
Ukraina i ukraińskie społeczeństwo przekonują się o tym na własnym bolesnym przykładzie
— dodał przedstawiciel sztabu.
Na Ukrainie używa się w ciągu jednego dnia tyle artylerii, ile w ciągu miesiąca podczas wojny w Afganistanie. Latem 2022 roku w Donbasie ukraińskie wojska wykorzystywały każdego dnia 6-7 tys. pocisków artyleryjskich, natomiast rosyjskie - nawet 40-50 tys. sztuk takiej amunicji - powiadomił pod koniec listopada ubiegłego roku amerykański dziennik „New York Times”.
16:14. Administracja Krymu przygotowuje się na ukraińską operację
Okupacyjne władze Krymu przygotowują się na rozpoczęcie ukraińskiej operacji wyzwolenia półwyspu - donosi w czwartek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
Wywiad wojskowy pisze w komunikacie, że rosyjska administracja Krymu i miejscowy wydział Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) wydały rozporządzenie o wprowadzeniu wysokiego poziomu zagrożenia terrorystycznego.
Stan podwyższonego ryzyka zaprowadzono m.in. w miastach Armiańsk, Dżankoj, Kercz i w obiektach podległych np. ministerstwu transportu, ochrony zdrowia, energetyki. Nie określono terminu jego obowiązywania.
Zgodnie z dokumentem, do którego dotarł HUR, FSB ma wzmocnić kontrolę nad przemieszczaniem się ludzi i środków transportu na półwyspie.
Zarządzono kontrolę sprzętu potrzebnego do prowadzenia „operacji ratunkowych”, a lokalne władze mają zagwarantować miejsca do „tymczasowego rozlokowania ludzi”. System ochrony zdrowia ma przygotować placówki do świadczenia pomocy w nagłych wypadkach i ewakuacji medycznej.
Takie działania świadczą o tym, że okupacyjne siły przygotowują się do rozpoczęcia ukraińskiej operacji wyzwolenia Krymu - czytamy.
Świadczy to też o możliwości przeprowadzenia prowokacji przez rosyjskie służby specjalne wobec cywilów na półwyspie i oskarżenie o te działania Ukrainy
— dodano.
15:25. Rosjanie tworzą szkoły wojskowe dla młodzieży z okupowanych terenów Ukrainy
Na okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy powstają tzw. korpusy kadetów, czyli szkoły wojskowe; najeźdźcy zmuszają rodziców, by zapisywali do tych szkół swoje dzieci, pragnąc w ten sposób pozyskać rekruta na wojnę - poinformowała w czwartek ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.
Przedstawicielka rządu w Kijowie powiadomiła na Telegramie, że pierwszy taki korpus otwarto niedawno w kontrolowanym przez wroga mieście Starobielsk w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy. Kolejne cztery tego rodzaju placówki mają niebawem powstać na południu, w regionie chersońskim .
Duże straty osobowe zmuszają okupantów zarówno do podejmowania długookresowych działań ideologicznych, jak też (przedsięwzięć o charakterze) doraźnym
— oceniła Malar, nawiązując do nowej praktyki najeźdźców.
Wiceminister dodała, że na podbitych obszarach Ukrainy werbowani są również więźniowie z zakładów karnych. Osadzonych namawia się do podejmowania służby w rosyjskich prywatnych firmach wojskowych.
Przestępcy są przyjmowani (do tych oddziałów) bez względu na rodzaj popełnionego przestępstwa, wiek, stan zdrowia i płeć
— napisała polityk.
15:03. Jermak: Wygląda na to, że sprawa myśliwców jest rozwiązana
Wydaje się, że sprawa dostarczenia Ukrainie dalekosiężnej broni i myśliwców jest rozwiązana - oświadczył w czwartek Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, składającego tego dnia wizytę w Brukseli.
Wygląda na to, że kwestia dalekosiężnej broni i myśliwców dla Ukrainy może być rozwiązana
— napisał Jermak w komunikatorze Telegram. Dodał, że „szczegóły będą trochę później”.
14:40. Zełenski w Brukseli: niektórzy przywódcy UE są gotowi przekazać myśliwce Ukrainie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli, że kilku przywódców Unii Europejskiej powiedziało podczas czwartkowego szczytu UE, w którym uczestniczył, że są gotowi dostarczyć Kijowowi samoloty, które pomogą mu w walce z rosyjską inwazją.
Europa będzie z nami aż do naszego zwycięstwa. Słyszałem to od wielu europejskich przywódców o gotowości dostarczenia nam niezbędnej broni i wsparcia, w tym samolotów
— powiedział Zełenski.
Mamy teraz kilka spotkań dwustronnych, zamierzamy poruszyć kwestię myśliwców i innych samolotów
— dodał.
12:47. Brytyjskie media: Ukraina powinna dostać myśliwce, o które prosi Zełenski
Ukraina powinna dostać zachodnie samoloty bojowe, o które prosi jej prezydent Wołodymyr Zełenski, bo bez tego pokonanie Rosji zapewne nie będzie możliwe - piszą w czwartek w komentarzach redakcyjnych brytyjskie dzienniki „The Times”, „Daily Telegraph” i „Daily Mail”.
Jak zauważa „The Times”, Zełenski w środowym przemówieniu do brytyjskiego parlamentu - „błyskotliwym, poruszającym, mocnym i przekonującym” - słusznie podkreślał, że nie jest to tylko lokalna walka z rosyjską agresją, ale symboliczna walka między totalitarnym złem a wartościami demokracji, wolności i cywilizowanej ludzkości.
Ukraina desperacko potrzebuje teraz zachodnich myśliwców, by odeprzeć spodziewaną rosyjską ofensywę. Zachodnie czołgi nie dotrą przez kilka tygodni. Miną miesiące, zanim załogi zostaną przeszkolone i zapewnią serwis. W końcu zrobią różnicę. Ale po miesiącach wahania to nie wystarczy. (…) Nie można ignorować pilności tego
— przekonuje „The Times”, zwracając uwagę na gwałty, tortury i egzekucje cywilów będące elementem rosyjskiej napaści.
Nowa fala ataków najprawdopodobniej będzie towarzyszyć każdej rosyjskiej ofensywie lądowej, a drony i rakiety nie wystarczą, by zapewnić bezpieczeństwo ukraińskim miastom. Jest mało prawdopodobne, że samoloty będą dostępne już teraz, aby przeciwdziałać opanowaniu nieba przez Rosję. Ale dopóki nie będą, zachodnia broń niewiele zmieni. Zełenski przedstawił mocne argumenty na rzecz pomocy, której potrzebuje jego kraj. (Premier Rishi) Sunak obiecał poprzeć jego prośbę. To powinno skłonić NATO do przekazania Ukrainie myśliwców niezbędnych do przetrwania
— wskazuje „The Times”.
„Daily Telegraph” przypomina, że zanim rozpoczęła się wojna, Wielka Brytania jako jeden z niewielu krajów poważnie potraktowała ostrzeżenia wywiadu, że Kreml rzeczywiście zaatakuje i gdy niektóre europejskie rządy siedziały z założonymi rękami lub były aktywnie obstrukcyjne, wysłała tysiące sztuk broni przeciwczołgowej, która okazała się kluczowa w pierwszych dniach konfliktu.
Niektórzy analitycy obrony obawiają się, że (przekazanie myśliwców) byłoby zbyt daleko posuniętą eskalacją, być może skłaniającą Putina do zastosowania broni jądrowej, której użyciem od dawna grozi. Ale już wcześniej mylili się co do tego niebezpieczeństwa. Nie tak dawno temu mówiono, że Kijów nie powinien mieć obrony przeciwlotniczej, aby nie sprowokować Kremla
— zauważa dziennik.
Zełenski wydaje się pewny, że Ukraina zwycięży. Będzie to „najważniejsze zwycięstwo naszego życia”, porażka nie tylko Putina, ale i agresorów z całego świata, którzy mają wrogie zamiary wobec swoich sąsiadów. Zachód musi jednak zdecydować, czy naprawdę chce pomóc Ukraińcom w wyparciu Rosjan, czy tylko spiskować w krwawym impasie. Wielka Brytania już wcześniej szła w pojedynkę, jeśli chodzi o zakres swojego wsparcia. Nie powinna się bać zrobić tego ponownie
— przekonuje „Daily Telegraph”.
„Daily Mail” pisze, że ufamy i wierzymy, iż wolność faktycznie zwycięży, jak mówił w środę Zełenski, „ale bez pomocy miłujących demokrację sojuszników, ponura prawda jest taka, że jego siły w końcu ulegną przewadze liczebnej Rosji”.
Wielka Brytania i Zachód powinny napinać każdy mięsień, aby dać Zełenskiemu wszystko, czego potrzebuje. Żadnych półśrodków. Podczas gdy nasi politycy zastanawiają się nad przekazaniem większej siły ognia, Ukraińcy płacą straszną cenę w postaci krwi. (Były premier Boris) Johnson słusznie zauważa, że mamy odrzutowce Typhoon, czołgi i rakiety dalekiego zasięgu, które nic nie robią w bazach wojskowych. Lepiej byłoby jak najszybciej dostarczyć Ukraińcom tak niszczycielski arsenał. Tylko w ten sposób możemy zagwarantować sobie długoterminowe bezpieczeństwo
— przekonuje gazeta.
Jakie są alternatywy? Albo pozwolić, by konflikt trwał w nieskończoność, przekazując tyle broni, by Ukraina nie przegrała, ale za mało, by mogła wygrać i powstrzymać rzeź. Albo ryzykować, że Putin, pomimo poniesienia naprawdę kolosalnych strat, w jakiś sposób wyrwie zwycięstwo z paszczy porażki dzięki samej sile liczebnej. Ani jedno, ani drugie nie może być rozważane
— podkreśla „Daily Mail”.
11:39. Rosja mogła stracić połowę z około 3 tys. czołgów, z którymi zaczynała inwazję na Ukrainę
Rosja mogła stracić połowę z około 3 tys. czołgów, z którymi zaczynała inwazję na Ukrainę - podała w czwartek amerykańska telewizja CNN, powołując się na blog wojskowy Oryx. Według ocen blogu 1000 czołgów zostało zniszczonych, a ponad 500 przejętych przez armię ukraińską.
Blog Oryx, który zbiera dane wizualne o stratach w sprzęcie wojskowym podczas wojny, poinformował w tym tygodniu, że zweryfikował liczbę około 1000 zniszczonych czołgów rozmaitego typu. Dalsze 544 czołgi zostały przejęte przez armię ukraińską. 79 czołgów zostało zniszczonych, a 65 - porzuconych.
Rosja zaczęła wojnę z około 3 tysiącami w gotowości bojowej, są więc duże szanse, że Rosja straciła połowę maszyn nadających się do użytku
— powiedział jeden z autorów blogu Jakub Janovsky. Ocenia on, że przed inwazją na Ukrainę Rosja miała w rezerwie około 4 tys. czołgów.
Na papierze Rosja ma wciąż mnóstwo czołgów, ale wiele nie było należycie magazynowanych i mogą być trudności z ich szybkim ponownym uruchomieniem
— ocenił Janovsky.
Oryx uważa, że Ukraina straciła w walkach 459 czołgów, tak więc liczba przejętych od Rosji około 500 maszyn przewyższa te straty.
10:01. Premier Estonii: Kraje Unii powinny wspólnie kupować broń i amunicję dla Ukrainy
Państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny wspólnie kupować broń i amunicję dla Ukrainy - powiedziała w czwartek przed rozpoczęciem nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli szefowa estońskiego rządu Kaja Kallas.
Premier Estonii oceniła, że wspólne zakupy broni i amunicji dla Ukrainy mogłyby się odbywać podobnie jak wspólne zakupy szczepionek przeciw Covid-19.
To bardzo ważne, abyśmy przyspieszyli pomoc wojskową dla Ukrainy
— zaapelowała Kallas.
10:00. „Rosja straciła na wojnie z Ukrainą ponad 20 generałów”
Rosja straciła na wojnie z Ukrainą ponad 20 generałów - podał w czwartek niezależny rosyjski portal Meduza. Są to oceny wywiadu japońskiego, uzyskane wspólnie z krajami europejskimi i USA. Latem ubiegłego roku media brytyjskie informowały o 10 zabitych generałach rosyjskich.
Meduza przytacza najnowsze liczby dotyczące ofiar wśród generalicji za japońskim dziennikiem „Nikkei”, który wyraża przypuszczenie, że armia ukraińska zdołała „namierzyć” generałów na podstawie sygnałów telefonii komórkowej.
Były szef sztabu generalnego sił zbrojnych Japonii generał Kiyofumi Iwata powiedział „Nikkei”, że za nadzwyczaj wysoką liczbą ofiar wśród wysokiej rangi dowódców rosyjskich stoi zapewne przewaga armii ukraińskiej w walce elektronicznej. Ukraińcy są w stanie dowiedzieć się o miejscu, gdzie są rosyjscy generałowie, jak również poznać taktykę ich wysyłania na pole walki - ocenił japoński wojskowy.
Przedstawiciel wywiadu japońskiego, którego nazwiska „Nikkei” nie podaje, przedstawia inną wersję. Jego zdaniem, Ukraina jest w stanie powodować takie straty dzięki informatorom w obwodzie donieckim i ługańskim, regionach częściowo okupowanych przez Rosję.
Liczbę ponad 20 zabitych generałów były szef japońskiego sztabu generalnego uważa za bardzo wysoką.
Śmierć generała osłabia morale żołnierzy
— podkreślił generał Iwata.
09:58. Resort obrony Wielkiej Brytanii: Pogoda na Ukrainie nie sprzyja obecnie większym operacjom
Pogoda nadal odgrywa znaczącą rolę w przebiegu rosyjskiej wojny na Ukrainie; ze względu na topnienie śniegu i błotnisty teren warunki do prowadzenia większych operacji będą do połowy lub końca marca bardzo niekorzystne - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, ze względu na zamarzniętą ziemię w ostatnich tygodniach warunki do przemieszczania się we wschodniej Ukrainie prawdopodobnie niewiele się zmieniły. W dniu 8 lutego temperatury na powierzchni wynosiły około 0 stopni Celsjusza, a jak wskazują prognozy, w nadchodzącym tygodniu wzrost temperatury gleby i topnienie śniegu prawdopodobnie pogorszą warunki do przemieszczania się w całym Donbasie. Z kolei w połowie lub pod koniec marca będą one prawdopodobnie najgorsze, ze względu na wyjątkowo błotnisty teren.
Dowódcy po obu stronach będą najprawdopodobniej starali się unikać planowania większych ofensyw w tym czasie.
Jednak względy „polityczne lub operacyjne mogą przeważyć nad takimi obawami, czego dowodem jest rozpoczęcie przez Rosję inwazji pod koniec lutego 2022 roku” - oceniono.
08:30. Czterech cywilów zginęło wskutek ostrzałów rosyjskich na wschodzie kraju
Czterech mieszkańców wschodnich obwodów Ukrainy zginęło w ciągu ostatniej doby w ostrzałach rosyjskich - informują w czwartek władze regionalne. Dwie osoby zginęły w obleganym przez Rosjan Bachmucie w obwodzie donieckim, a dwie w obwodzie charkowskim.
Na Charkowszczyźnie w miejscowości Dworiczna w rejonie (odpowiednik powiatu) kupjańskim zginęły dwie osoby - poinformował szef regionu Ołeh Syniehubow na serwisie Telegram.
Jak podkreślił, Rosjanie masowo ostrzeliwali w ciągu minionej doby miejscowości przygraniczne w rejonach: czuhujiwskim, kupjańskim i charkowskim. Pod ogniem znalazły się co najmniej 23 miejscowości. W dwóch miejscach - w okolicach miejscowości Kotlariwka i Tabajiwka - Rosjanie użyli lotnictwa podczas bombardowań. (https://t.me/synegubov/5522)
O ofiarach w Bachmucie, atakowanym przez Rosjan od miesięcy i stale ostrzeliwanym mieście w obwodzie donieckim, poinformował szef regionu Pawło Kyryłenko.
Przekazał on także, że łącznie siedem osób zostało rannych w ciągu minionej doby na terenie trzech miejscowości obwodu donieckiego (Bachmut, Nowoekonomiczne i Semeniwka).
08:00. ISW: wojska rosyjskie zaczęły ofensywę w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy
W obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy rozpoczęła się znacząca ofensywa wojsk rosyjskich; świadczy o tym zaangażowanie tam elementów co najmniej trzech dużych dywizji rosyjskich - ocenia w czwartek amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosjanie rozpoczęli ofensywę w obwodzie ługańskim. „Wojska rosyjskie atakują ukraińskie linie obronne i czynią nieznaczne postępy”
00:07. Zełenski apeluje o wsparcie dla Ukrainy
Im szybciej Ukraina dostanie broń dalekiego zasięgu, im szybciej nasi piloci dostaną nowoczesne samoloty, tym szybciej skończy się ta rosyjska agresja i będziemy mogli przywrócić pokój w Europie – powiedział w środę późnym wieczorem w Paryżu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zełenski przyleciał w środę późnym wieczorem z Londynu na podparyskie lotnisko Orly, gdzie został powitany przez ministra obrony Francji Sebastiena Lecornu. Następnie od razu udał się do Pałacu Elizejskiego, gdzie czekali na niego prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Francja i Niemcy przez te wszystkie miesiące były u boku Ukrainy. Wiele razem przeszliśmy
— zaznaczył Zełenski.
Emmanuel (Macron) wsparł Ukrainę najpierw lekkimi czołgami, a Olaf (Scholz) pokazał swoje przywództwo dając niezbędną broń do powstrzymania rosyjskiego terroru. Te dwa kroki są historyczne. Dziękuję
— dodał.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/633588-relacja-351-dzien-wojny-poczatek-nowej-ofensywy-rosji