Trwa 349. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Wtorek, 7 lutego 2023 roku
22:11. Ukraiński wywiad nie potwierdza zajęcia przez Rosjan miejscowości w Bachmucie
Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) nie potwierdza zajęcia przez Rosjan szeregu miejscowości w rejonie Bachmutu, o których mówił we wtorek minister obrony Rosji – podano w komunikacie HUR, dodając, że Siergiej Szojgu „przypisuje sobie niebyłe zwycięstwa”.
Agencja propagandowa kraju okupanta TASS powiadomiła, że minister obrony obwieścił o przejęciu pełnej kontroli przez Rosję nad miejscowościami Sołedar, Kliszczijiwka, Krasnopilla, Błahodatne, Mykołajiwka, w obwodzie donieckim oraz Pidhirne, Łobkowe w obwodzie zaporoskim
— napisano w Telegramie HUR, Zarządu Głównego Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.
Wspomniał on także o +pozytywnym+ przebiegu działań bojowych pod Bachmutem i Wuhłedarem, ogłaszając, że wszystkie wskazane +zdobycze+ to zasługa sił zbrojnych Rosji
— dodano.
W komunikacie podkreślono, że strona ukraińska potwierdziła wyjście z Sołedaru jeszcze 25 stycznia, a „co do innych miejscowości, to ich zajęcie przez wroga w chwili obecnej nie potwierdza się”.
Na każdym z tych kierunków siły obrony Ukrainy kontynuują obronę
— czytamy.
Szojgu celowo nie wspomniał, że na wszystkich wymienionych kierunkach aktywnie uczestniczą siły prywatnej firmy wojskowej Wagner. Natomiast regularna armia rosyjska pełni tam tylko epizodyczną funkcję „sił wsparcia”. Rosyjskie media propagandowe milczą na ten temat, co świadczy o tym, że trwa konflikt w polityczno-wojskowym kierownictwie Rosji
— oceniono.
21:25. Wdowy po żołnierzach armii rosyjskiej dostały używane futra
Wdowom po mieszkańcach Donbasu, wcielonych do armii rosyjskiej na wojnę przeciwko Ukrainie, wręczono używane futra - podają we wtorek ukraińskie media.
Rosyjscy „wolontariusze” przekazali „wdowom bohaterów Noworosji” noszone futra. Logicznym byłoby przekazanie pieniędzy, a nie second-handu
— napisał na Facebooku dziennikarz Denys Kazanski.
Uważam, że wszyscy wiedzą, dlaczego tak jest i skąd wzięli te futra… Ale wdowy po „bohaterach” wydają się zadowolone
— dodał.
Agencja Unian opublikowała nagranie, na którym kobiety dziękują za przekazane im futra.
Serwis nv.ua napisał, że na Sachalinie w Rosji rodziny poległych zmobilizowanych otrzymują mrożone ryby, zaś w Tuwie - barany i drewno.
19:48. Grożąc wyrzuceniem z pracy, Rosjanie zmuszają ludzi do zrzekania się ukraińskiego obywatelstwa
W okupowanym Melitopolu na południu Ukrainy rosyjskie siły zmuszają mieszkańców do zrzekania się ukraińskiego obywatelstwa, grożą im też zwolnieniami z pracy - informuje we wtorek wieczorem sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
19:08. Estonia dostarczy na Ukrainę 10 mobilnych saun, mogących obsłużyć 5 tys. żołnierzy miesięcznie
Estońscy producenci saun dołączyli do inicjatywy „Sauny dla Ukrainy”, której celem jest wysłanie ukraińskiej armii 10 mobilnych zestawów saun i pralni, z których miesięcznie będzie mogło skorzystać ok. 5 tys. żołnierzy - poinformowała we wtorek agencja BNS.
Ukraina walczy dziś w imieniu całego wolnego świata. Chcemy dlatego wspomóc morale ukraińskich żołnierzy poprzez dostarczenie im możliwości rekreacji i wyprania swoich mundurów. Mamy nadzieję, że również firmy zagraniczne dołączą do naszej inicjatywy
— powiedział Siim Nellis, dyrektor firmy Huum OU odpowiadającej za projekt.
Budowa każdej z saun będzie uzgadniana z konkretnymi jednostkami wojskowymi Ukrainy tak, żeby najlepiej dostosować ją do ich potrzeb.
W grudniu ochotnicy estońskich formacji obrony terytorialnej, organizacja Slava Ukraini oraz Huum OU dostarczyli już Ukrainie jeden zestaw mobilnej sauny i pralni.
17:10. Parlament zatwierdził kandydaturę Ihora Kłymenki na szefa MSW
Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy zatwierdziła we wtorek kandydaturę Ihora Kłymenki na ministra spraw wewnętrznych. Dotychczas był on pełniącym obowiązki szefa tego resortu.
Jak podkreślił premier Denys Szmyhal, Kłymenko „posiada niezbędne doświadczenie i wiedzę, by zmierzyć się z wyzwaniami, stojącymi przed ministerstwem”. Wśród priorytetów pracy resortu wymienił: obronę kraju, wyzwolenie terytorium, obronę granic i bezpieczeństwo Ukraińców.
Główny komendant policji Kłymenko pełnił obowiązki szefa MSW od 18 stycznia, gdy w katastrofie helikoptera w podkijowskich Browarach zginął ówczesny minister Denys Monastyrski.
Reformy rozpoczęte przez Denysa Monastyrskiego i jego kolegów będą kontynuowane
— zapewnił we wtorek Szmyhal.
Mamy wszyscy wspólny priorytet: zwycięstwo Ukrainy z rosyjskimi okupantami. Pociągnięcie do odpowiedzialności każdego zbrodniarza wojennego. Bezpieczeństwo ludzi i państwa. Zerowa tolerancja wobec korupcji na wszystkich szczeblach
— powiedział Kłymenko agencji Interfax-Ukraina.
16:20. „Już teraz mamy broń, którą możemy atakować cele w Rosji”
Nikt nie zabrania nam niszczyć celów na terytorium Rosji bronią produkowaną w Ukrainie - oświadczył w wywiadzie dla CNN Ołeksij Daniłow, sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. „Czy posiadamy taką broń?” - zapytał i odpowiedział: „Tak, posiadamy”.
Jeśli chodzi o terytorium Rosji, to nikt nie zabrania nam niszczenia celów przy pomocy broni, produkowanej w Ukrainie. Czy posiadamy taką broń? Tak, posiadamy
— powiedział Daniłow.
CNN odnotowuje, że Ukraina nie może stosować broni przekazywanej przez Zachód do atakowania celów strategicznych na terytorium Rosji.
W trakcie trwania wojny dochodziło już do ataków na obiekty w głębi Rosji, jednak Ukraina nie potwierdziła oficjalnie swojego udziału.
CNN przytacza wypowiedź szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego gen. Kyryły Budanowa, który w wywiadzie dla ABC News mówił, że „jest bardzo zadowolony, widząc te ataki”. Odmówił jednak odpowiedzi na pytanie, dotyczące roli Ukrainy – „dopóki nie skończy się wojna”.
Zapytany o to, czy jego zdaniem, takich uderzeń będzie więcej, odpowiedział twierdząco.
Daniłow w wywiadzie wyraził również przekonanie, że z czasem Ukraina otrzyma myśliwce F-16 produkcji amerykańskiej.
Jest to tylko kwestia czasu. One na pewno do nas dotrą
— powiedział.
16:05. Firmy kontrolowane przez żonę Medwedczuka przekazywały pieniądze Rosjanom
Firmy powiązane z żoną byłego ukraińskiego posła Wiktora Medwedczuka, którego Kijów oskarżył o zdradę stanu, przelewały pieniądze na konta rosyjskiej Federalnej Służby Gwardii i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - podała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.
SBU twierdzi, że służby wykryły i zlikwidowały system finansowania rosyjskich agencji przez firmy kontrolowane przez Oksanę Marczenko, żonę Wiktora Medwedczuka.
Według ukraińskiej agencji finansowanie odbywało się poprzez sieć kijowskich firm. Miały one przekazywać środki na konta rosyjskiej Federalnej Służby Gwardii (tzw. Rosgwardia) i rosyjskiego MSW, płacąc im rzekomo za ochronę nieruchomości Medwedczuka na Krymie. Jednocześnie przedsiębiorstwa Marczenki odprowadzały „podatki i opłaty” do rosyjskiego budżetu, na łączną kwotę ok. 1,2 mln euro - poinformowała w przytaczanym przez BBC oświadczeniu SBU.
Wiktor Medwedczuk, współzałożyciel zdelegalizowanej prorosyjskiej partii oraz kuzyn Władimira Putina, został zatrzymany w kwietniu ubiegłego roku podczas próby ucieczki z Ukrainy - i przekazany Rosji w ramach wymiany pięć miesięcy później. 10 stycznia pojawiła się informacja, że prezydent Ukrainy dekretem odebrał ukraińskie obywatelstwo czterem deputowanym Rady Najwyższej, w tym Wiktorowi Medwedczukowi.
15:10. Rosyjski Gazpromnieft tworzy „prywatną firmę wojskową”
Rosyjska firma Gazpromnieft, spółka-córka koncernu Gazprom, tworzy prywatną firmę wojskową - ocenił we wtorek ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Wywiad powołuje się na rozporządzenie podpisane przez premiera Rosji Michaiła Miszustina.
Dokument, którego kopię publikuje HUR mówi o przyznaniu prawa spółce Gazpromnieft do powołania „prywatnej organizacji ochroniarskiej”. Głosi, że założycielami organizacji będą: Gazpromnieft i „prywatna organizacja ochroniarska Staf-Centr”; z udziałami odpowiednio: 70 proc. i 30 proc.
Gazpromnieft „tworzy własną prywatną firmę wojskową” - ocenił ukraiński wywiad, komentując dokument.
W Rosji kontynuowany jest +wyścig zbrojeń+ między głównymi graczami politycznymi, którzy aktywnie tworzą prywatne armie, za przykładem Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna
— zaznaczył HUR.
13:00. Straż graniczna: zestrzeliliśmy rosyjski samolot szturmowy Su-25 koło Bachmutu
Ukraińska straż graniczna oświadczyła we wtorek, że jej funkcjonariusze zestrzelili nad Bachmutem w obwodzie donieckim rosyjski samolot szturmowy Su-25. Nie jest znany los pilota maszyny - informują pogranicznicy w oświadczeniu na serwisie Telegram.
Samolot szturmowy wroga osłaniał z powietrza piechotę atakującą linię obrony. Jeden z oddziałów straży granicznej otworzył ogień z zestawu rakietowego i strącił rosyjski samolot bojowy, prawdopodobnie Su-25
— podano w oświadczeniu.
Maszyna zapaliła się i upadła; los pilota jest nieznany
— dodała straż graniczna.
Portal Ukrainska Prawda opublikował na Twitterze wideo, na którym widać rejon, gdzie spadł samolot.
11:30. Parlament przedłużył obowiązywanie stanu wojennego i mobilizacji powszechnej
Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy zaakceptowała we wtorek dekrety prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o przedłużeniu w kraju stanu wojennego i powszechnej mobilizacji o 90 dni, poczynając od 19 lutego do połowy maja - podał portal Ukraińska Prawda.
Termin 19 lutego 2023 r. obowiązywał w poprzednich decyzjach dotyczących stanu wojennego i mobilizacji, przyjętych w listopadzie 2022 roku.
Stan wojenny został wprowadzony najpierw 24 lutego 2022 r., w dniu, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę. Później stan wojenny i mobilizację przedłużano kolejno: 15 marca, 21 kwietnia, 15 sierpnia i 16 listopada 2022 r.
11:30. Parlament przegłosował nominację gen. Wasyla Maluka na szefa SBU
Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przegłosowała we wtorek nominację gen. Wasyla Maluka na szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) . Maluk objął stanowisko p.o. szefa SBU latem 2022 r., po dymisji kierującego tą służbą Iwana Bakanowa.
O wyniku głosowania w Radzie Najwyższej poinformował deputowany Ołeksij Honczarenko. „Szefem SBU został gen. Wasyl Maluk; Rada Najwyższa zaakceptowała odpowiedni wniosek prezydenta (Wołodymyra Zełenskiego)” - oświadczył Honczarenko.
39-letni gen. Maluk pochodzi z obwodu żytomierskiego; od 2001 roku służył w organach bezpieczeństwa państwa. Ukończył Akademię Narodową SBU - uczelnię kształcącą kadry ukraińskich służb specjalnych; specjalizował się w prawoznawstwie. W 2020 roku zaczął pracować w Zarządzie Centralnym SBU jako wiceszef wydziału ds. walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną. W 2022 roku został naczelnikiem tego wydziału i pierwszym zastępcą szefa SBU.
10:20. Rosja zdołała obejść sankcje i kupiła części do dronów dzięki Iranowi
Niepowodzenie zachodnich sankcji na dostawy części zbrojeniowych do Iranu sprawiło, że Rosja prawdopodobnie zdołała obejść sankcje i dzięki współpracy z Teheranem kupiła elementy do dronów bojowych - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Przedstawiciele USA oświadczyli 5 lutego, że Rosja i Iran rozwijają plany zbudowania na terytorium Rosji zakładów produkujących drony irańskie, drugiej zagranicznej irańskiej fabryki dronów
— piszą analitycy ISW w najnowszym raporcie. Przypominają, że Iran w maju 2022 roku uruchomił fabrykę dronów w Tadżykistanie. Rosja - zdaniem analityków - może wykorzystać swoje znaczące więzy gospodarcze z Tadżykistanem poprzez Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. skrót ODKB) i Eurazjatycką Unię Gospodarczą, by - obchodząc sankcje międzynarodowe - pozyskać części do dronów bądź gotowe aparaty w celu użycia ich przeciwko Ukrainie.
Eksperci wskazują, że w listopadzie 2022 roku brytyjska organizacja Conflict Armament Research (CAR) podała, iż w irańskich dronach Shahed-131, Shahed-136 i Mohajer-6, zestrzelonych na Ukrainie, znaleziono zachodnie komponenty - m.in. chipy i półprzewodniki, które trafiły do irańskich maszyn mimo restrykcji amerykańskich na eksport i import takich elementów do Iranu. CAR ocenił wówczas, że zestrzelone drony odznaczają się wyższym poziomem technologicznym w porównaniu do wcześniej analizowanych systemów z Bliskiego Wschodu. „Wiekszość części produkcji zachodniej w zestrzelonych dronach irańskich była wyprodukowana między rokiem 2020 i 2021, po tym, jak wygasł termin sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ wobec Iranu dotyczących ciężkiego uzbrojenia” - informuje ISW.
Większość firm zachodnich, które wyprodukowały elementy znalezione w dronach zestrzelonych na Ukrainie zaprzeczyła, by sprzedawała je Rosji, Iranowi, czy Białorusi po inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Jednakże - dodaje ISW - przedstawiciel producenta szwajcarskiego zauważył, iż nie można być całkowicie pewnym, że sprzedaży takiej nie prowadzą dystrybutorzy części zbrojeniowych. Oznacza to, że „Rosja, Iran, czy inne państwa objęte sankcjami mogą wykorzystywać luki prawne” pozwalające im kupować elementy zbrojeniowe produkcji zachodniej poprzez podmioty pośredniczące - podsumowuje amerykański think-tank.
09:59. ISW: Rosjanie nie okrążyli Bachmutu, sytuacja wokół Wuhłedaru stabilna
Wojska rosyjskie według stanu na 6 lutego nie zdołały okrążyć Bachmutu; w innym miejscu walk w obwodzie donieckim, koło Wuhłedaru podejmują małe ataki i według sił ukraińskich sytuacja tam jest stabilna - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Siły rosyjskie nie zdołały jeszcze okrążyć Bachmutu według stanu na 6 lutego, a kilka źródeł rosyjskich powtórzyło 5 lutego, że siły ukraińskie nie wycofały się z Bachmutu
— relacjonuje ISW w najnowszym raporcie.
Jak dodaje, Rosjanie kontynuowali 5 i 6 lutego ataki lądowe wokół Bachmutu. Z wypowiedzi wojskowego ukraińskiego z 5 lutego wynika, że nadal działa trasa dostaw dla kontyngentu ukraińskiego w mieście. Według Sztabu Generalnego armii ukraińskiej udało się odeprzeć ataki rosyjskie w dniach 5-6 lutego na sam Bachmut i miejscowości na północ i na południowy wschód wokół niego. Rosyjscy blogerzy wojenni twierdzą, że ciężkie walki toczą się na północny wschód i na północ od Bachmutu, szczególnie w rejonie Krasnej Hory i Paraskowijiwki. Źródła rosyjskie twierdzą, że najemnicy z Grupy Wagnera podejmują ataki w kierunku miejscowości Stupoczky, 15 km na południowy zachód od Bachmutu, a resort obrony Rosji twierdzi, że oddziały „ochotnicze” zajęły Mykołajiwkę, 15 km na północny wschód od Bachmutu. Sponsor Grupy Wagnera, biznesmen Jewgienij Prigożyn zapewnił 2 lutego, że najemnicy zajęli Mykołajiwkę.
Sytuację wokół Wuhłedaru, leżącego na południowy zachód od Doniecka, źródła ukraińskie opisują jako stabilną: według nich Rosjanie podejmują małe ataki frontalne, nie decydując się na szturm na dużą skalę. ISW podaje także, że w obwodzie donieckim Rosjanie kontynuowali w dniach 5-6 lutego ataki wokół Awdijiwki i na zachodnich przedmieściach Doniecka.
Jak podaje ośrodek, w obwodzie ługańskim, gdzie walki trwają w rejonie kluczowej trasy Swatowe-Kreminna, według źródeł rosyjskich w dniach 5-6 lutego wojska rosyjskie posunęły się na zachód od poprzednich pozycji.
Rosjanie „prawdopodobnie poczynili postępy taktyczne na północny wschód od Kupiańska” - informuje ISW. Wskazuje, że źródła rosyjskie utrzymują, iż zajęta została w tym rejonie miejscowość Synkiwka. Jeden z rosyjskich blogerów wojennych zapewnił, że Rosjanie przełamali obronę ukraińską w Dworicznem, 9 km na północ od Synkiwki.
ISW zwraca uwagę, że rozpowszechniane przez Rosjan doniesienia o rzekomych postępach ich wojsk w obwodzie ługańskim mogą mieć za zadanie osłabienie morale sił ukraińskich. 3 lutego Rosjanie ogłosili, że zajęli Biłohoriwkę, jednak według stanu na 6 lutego Ukraińcy utrzymywali tam pozycje. Władze obwodu charkowskiego musiały dementować pogłoski w mediach społecznościowych o groźbie ofensywy rosyjskiej na Charków; wiceszef obwodu Roman Semenucha nazwał je rosyjską operacją informacyjną. „Nasiliły się twierdzenia rosyjskich blogerów wojennych o przejęciu inicjatywy w rejonie Ługańska i odpychaniu sił ukraińskich na południe i zachód w kierunku rzeki Doniec. Kreml może prowadzić operacje informacyjne, by osłabić morale sił ukraińskich przed dużą ofensywą rosyjską w obwodzie ługańskim” - ocenia ISW.
09:58. Resort obrony: Rosja próbuje wznowić ofensywę, ale nie ma wystarczających sił
Jest wysoce prawdopodobne, że Rosja od początku stycznia 2023 roku próbuje wznowić duże działania ofensywne na Ukrainie, ale nie ma ona wystarczających sił do ich prowadzenia - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że celem operacyjnym Rosji niemal na pewno jest zajęcie pozostałych, utrzymywanych przez Ukraińców części obwodu donieckiego, ale siły rosyjskie były w stanie zdobywać jedynie kilkaset metrów terytorium tygodniowo, bo niemal na pewno brakuje im obecnie amunicji i jednostek manewrowych niezbędnych do prowadzenia skutecznych ofensyw.
Z powodu presji politycznej i zawodowej starsi rangą dowódcy prawdopodobnie tworzą plany wymagające od niedostatecznie obsadzonych, niedoświadczonych jednostek osiągnięcia nierealnych celów. Rosyjscy przywódcy będą prawdopodobnie nadal domagać się ogromnych postępów. Jest mało prawdopodobne, by Rosja mogła zgromadzić siły potrzebne do istotnego wpłynięcia na wynik wojny w ciągu najbliższych tygodni
— napisano.
08:18. ISW: Rosjanie nie okrążyli Bachmutu, sytuacja wokół Wuhłedaru stabilna
Wojska rosyjskie według stanu na 6 lutego nie zdołały okrążyć Bachmutu; w innym miejscu walk w obwodzie donieckim, koło Wuhłedaru podejmują małe ataki i według sił ukraińskich sytuacja tam jest stabilna - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
„Siły rosyjskie nie zdołały jeszcze okrążyć Bachmutu według stanu na 6 lutego”, a „kilka źródeł rosyjskich powtórzyło 5 lutego, że siły ukraińskie nie wycofały się z Bachmutu” - relacjonuje ISW w najnowszym raporcie.
Jak dodaje, Rosjanie kontynuowali 5 i 6 lutego ataki lądowe wokół Bachmutu. Z wypowiedzi wojskowego ukraińskiego z 5 lutego wynika, że nadal działa trasa dostaw dla kontyngentu ukraińskiego w mieście. Według Sztabu Generalnego armii ukraińskiej udało się odeprzeć ataki rosyjskie w dniach 5-6 lutego na sam Bachmut i miejscowości na północ i na południowy wschód wokół niego. Rosyjscy blogerzy wojenni twierdzą, że ciężkie walki toczą się na północny wschód i na północ od Bachmutu, szczególnie w rejonie Krasnej Hory i Paraskowijiwki. Źródła rosyjskie twierdzą, że najemnicy z Grupy Wagnera podejmują ataki w kierunku miejscowości Stupoczky, 15 km na południowy zachód od Bachmutu, a resort obrony Rosji twierdzi, że oddziały „ochotnicze” zajęły Mykołajiwkę, 15 km na północny wschód od Bachmutu. Sponsor Grupy Wagnera, biznesmen Jewgienij Prigożyn zapewnił 2 lutego, że najemnicy zajęli Mykołajiwkę.
Sytuację wokół Wuhłedaru, leżącego na południowy zachód od Doniecka, źródła ukraińskie opisują jako stabilną: według nich Rosjanie podejmują małe ataki frontalne, nie decydując się na szturm na dużą skalę. ISW podaje także, że w obwodzie donieckim Rosjanie kontynuowali w dniach 5-6 lutego ataki wokół Awdijiwki i na zachodnich przedmieściach Doniecka.
Jak podaje ośrodek, w obwodzie ługańskim, gdzie walki trwają w rejonie kluczowej trasy Swatowe-Kreminna, według źródeł rosyjskich w dniach 5-6 lutego wojska rosyjskie posunęły się na zachód od poprzednich pozycji.
Rosjanie „prawdopodobnie poczynili postępy taktyczne na północny wschód od Kupiańska” - informuje ISW. Wskazuje, że źródła rosyjskie utrzymują, iż zajęta została w tym rejonie miejscowość Synkiwka. Jeden z rosyjskich blogerów wojennych zapewnił, że Rosjanie przełamali obronę ukraińską w Dworicznem, 9 km na północ od Synkiwki.
06:55. Eksperci o dostawach czołgów i innej zachodniej broni: Ukraina walczy z czasem
Decyzje o dostawach czołgów i innej zachodniej broni to słuszny krok i może on wpłynąć na sytuację na froncie, ale czas cały czas gra na korzyść Rosji i konfrontacja może się nasilić, zanim nowe uzbrojenie trafi na pole walki – mówią w rozmowie z PAP analitycy wojskowości.
Wiele zależy od tego, w jakim czasie obiecane czołgi Leopard 2 trafią na Ukrainę. Pytanie także, ile ich będzie. Nie ostatecznie, a właśnie w pierwszych dostawach. Szkolenie załogi w warunkach pokoju trwa trzy miesiące. Nawet jeśli skróci się je do kilku tygodni, to jednak wymaga to czasu
— mówi PAP analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) Anna Maria Dyner.
Jest spora obawa, że wcześniej może ruszyć rosyjska ofensywa, o której mówi się w ostatnich tygodniach. To oznacza, że Ukraina będzie się musiała bronić, zanim czołgi trafią na pole walki
— dodaje Dyner.
Przychylam się do tych opinii, według których czas gra na korzyść Rosji
— mówi PAP Marek Świerczyński, szef działu bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych w Polityce Insight.
06:37. Reuters: Szwajcarska debata o zniesieniu zakazu dostaw broni na Ukrainę nabiera tempa
Szwajcaria może zrezygnować z wieloletniego statusu neutralności i zezwolić na eksport broni na Ukrainę. Przedstawiciele kompleksu obronno-przemysłowego oraz nastroje społeczne skłaniają szwajcarskich polityków do podjęcia takiej decyzji, napisał w poniedziałek Reuters.
Reuters pisze, że nabywcy szwajcarskiej broni mają prawny zakaz jej reeksportu, a to ograniczenie, zdaniem niektórych przedstawicieli krajowego przemysłu zbrojeniowego, szkodzi obecnie handlowi.
Wezwania ze strony europejskich sąsiadów Szwajcarii, by zezwolić dostawy broni do Kijowa, stają się coraz głośniejsze w związku z intensyfikacją rosyjskiej ofensywy, co skłoniło dwie parlamentarne komisje bezpieczeństwa do zalecenia złagodzenia przepisów dotyczących handlu bronią.
00:22. Zełenski wziął udział w posiedzeniu Sztabu Generalnego Ukrainy
Dzisiaj odbyłem regularne zebranie Sztabu. Jest wiele problemów. Kluczem są działania na linii frontu w obwodzie donieckim i innych kierunkach
— powiedział w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Szczególną uwagę poświęca się Bachmutowi - naszej obronie, próbom otoczenia miasta przez okupanta i przełamania tam obrony. Przeciwstawiamy się im. Jestem wdzięczny każdemu wojownikowi, który swoją odpornością zapewnia przeciwdziałanie!
— mówił przywódca.
Dzisiaj chciałbym pochwalić wojowników 54. i 93. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej, 15. Samodzielnego Batalionu 128. Brygady Szturmowej Górskiej. Dziękuję wam, wojownicy, za waszą odwagę i wytrwałość!
— zaznaczył.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/633262-relacja-349-dzien-wojny-rosjanie-nie-okrazyli-bachmutu