Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówił z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen nowe sankcje wobec Rosji, wzywając UE do wzmocnienia środków nacisków w związku z wojną, którą Rosja prowadzi przeciwko jego państwu.
Zełenski poinformował o tym na wspólnej konferencji prasowej z von der Leyen w czwartek w Kijowie. Szefowa KE przybyła tu przed zaplanowanym na piątek szczytem Ukraina-UE.
Nowe sankcje wobec Rosji
Unia Europejska planuje ogłoszenie nowego pakietu sankcji wobec Rosji przed rocznicą jej otwartej inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego ubiegłego roku – oświadczyła w czwartek w Kijowie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Do 24 lutego, rok po rozpoczęciu inwazji, zamierzamy wdrożyć dziesiąty pakiet sankcji wobec Rosji
— powiedziała von der Leyen na konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Szefowa KE wskazała, że działające obecnie sankcje poważnie szkodzą rosyjskiej gospodarce. Ograniczenie cen rosyjskiej ropy kosztowało Moskwę „około 160 milionów euro dziennie” – podkreśliła.
Von der Leyen zaznaczyła, że Rosja będzie zmuszona zapłacić za szkody, których dokonała na Ukrainie.
Rosyjskie pieniądze zostaną wykorzystane dla dobra Ukrainy. Ustalamy obecnie, w jaki sposób to zrobić
— powiedziała.
Początek rozmów o członkostwie w UE
W 2023 r. wszelkie przeszkody na drodze do negocjacji o członkostwie Ukrainy w UE powinny być usunięte – oświadczył w czwartek prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski, który wziął udział w otwarciu wspólnego posiedzenia ukraińskiego rządu i Komisji Europejskiej w Kijowie.
Kończy się praca rządu i Rady Najwyższej (parlamentu Ukrainy) nad wypełnieniem siedmiu zaleceń UE. Wiosną przyjdzie czas na ocenę realizacji tych zadań
— powiedział.
Jak poinformował, przewodnicząca KE Ursula von der Leyen przekazała stronie ukraińskiej raport, dotyczący odpowiedzi Ukrainy na pytania Komisji wobec kandydata do członkostwa w UE.
Raport jest szczegółową analizą normatywno-prawnego zbliżenia Ukrainy z UE. Na podstawie tego raportu nasz rząd oceni, w jakich dziedzinach jesteśmy wystarczająco blisko, a w jakich musimy jeszcze pracować, by przystosować ukraińskie prawo do unijnego
— wyjaśnił prezydent.
UE wyszkoli 15 tys. ukraińskich żołnierzy
Misja Wsparcia Wojskowego UE dla Ukrainy (EUMAM) wyszkoli dodatkowo 15 tys. ukraińskich żołnierzy i przeznaczy 25 milionów euro na działania związane z usuwaniem min – oświadczył w czwartek przebywający z wizytą w Kijowie szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Rosja sprowadziła wojnę do Europy, ale Ukraina nadal walczy. (…) Misja Wsparcia Wojskowego UE #EUMAM przeszkoli dodatkowych 15 tysięcy ukraińskich żołnierzy, zwiększając całkowitą liczbę przeszkolonego przez EUMAM personelu do 30 tysięcy
— napisał Borrell na Twitterze po rozmowach z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.
Szef dyplomacji UE poinformował jednocześnie o środkach na rozminowanie broniącej się przed napaścią Ukrainy.
Zapowiedziałem także w rozmowie z premierem (Ukrainy), że UE wydzieli 25 mln euro na wsparcie działań rozminowujących na zagrożonych obszarach. Ochrona ludności cywilnej i źródeł jej utrzymania jest priorytetem
— podkreślił Borrell.
Premier dziękuje za wsparcie
Informując o rozmowach z Borrellem premier Ukrainy oświadczył, że podziękował mu za wspieranie jego kraju.
Podziękowałem za konsekwentne wsparcie Ukrainy, zwiększenie Europejskiego Funduszu Pokoju o 2 mld euro, a także za misję treningową ukraińskich wojskowych. Oczekujemy na jej rozszerzenie
— napisał Szmyhal na Telegramie.
Szef ukraińskiego rządu ujawnił, że wśród tematów rozmów było przedłużenie i zwiększenie sankcji wobec Rosji, które – jak podkreślił – powinny obejmować również rosyjski państwowy koncern Rosatom.
CZYTAJ TEŻ:
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/632689-zelenski-wzywa-ue-do-zwiekszenia-naciskow-na-rosje