Trwa 343. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Środa, 1 lutego 2023 r.
23:25. Rosjanie próbują zdobyć pozycje w pobliżu miasta Łyman
Trwają zaciekłe walki na wschodniej Ukrainie, gdzie wojska rosyjskie próbują zdobyć pozycje w pobliżu strategicznego miasta Łyman - poinformowała w środę ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.
Wróg próbuje rozszerzyć ofensywę w kierunku Łymanu. Wykonuje potężne próby przebicia się przez naszą obronę. Mimo ciężkich strat rosyjscy najeźdźcy kontynuują ofensywę także w rejonach Bachmutu, Awdijiwki i Nowopawliwki
— napisała Malar na Telegramie.
Według niej, wojska rosyjskie aktywnie próbują przedostać się do granic obwodów donieckiego i ługańskiego.
Jednak żołnierze ukraińscy bronią każdego centymetra terenu w warunkach przewagi wroga w sile żywej i uzbrojeniu, odpierają ataki i starają się utrzymać obronę
— podkreśliła Malar.
Wszystko w takich warunkach jest sukcesem – wykorzystujemy nasze siły i środki maksymalnie, a nawet więcej. A każdy dzień oporu, pozbawianie wroga możliwości rozproszenia sił, niszczenie jego sprzętu i personelu, to kolejny bohaterski dzień, który przybliża nas do zwycięstwa. Nawet wtedy, gdy nie wszystko wychodzi od razu i wymaga czasu
— dodała szefowa resortu obrony Ukrainy.
23:18. „WSJ”: USA mogą ogłosić w piątek nowy pakiet pomocy dla Ukrainy
Stany Zjednoczone w najbliższy piątek mogą ogłosić nowy pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, który będzie zawierał pociski dalekiego zasięgu - poinformował w środę „Wall Street Journal”.
Według dziennika Waszyngton ogłosi przekazanie Ukrainie małych, precyzyjnych pocisków typu Ground Launched Small Diameter Bomb (GLSDB), których zasięg wynosi 150 km, czyli więcej niż jakakolwiek inna broń, przekazana Ukrainie przez Stany Zjednoczone.
GLSDB można wystrzelić z systemów rakietowych, takich jak HIMARS, które Ukraina już posiada. Pociski są wyposażone w skrzydła, które pozwalają mu szybować w drodze do celu, oraz silnik rakietowy zwiększający jego zasięg lotu.
20:00. Daniłow: Rozpoczął się proces „oczyszczania państwa”
Szef ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow oświadczył w środę, komentując rewizje przeprowadzone tego dnia przez służby, że rozpoczął się proces „oczyszczania państwa” od osób powiązanych z przestępczością gospodarczą.
To tylko początek aktywnych działań i pracy, trwającej miesiącami, nad zebraniem bazy dowodowej
— powiedział Daniłow w telewizji państwowej. Dodał następnie: „jesteśmy na początku długiej drogi oczyszczania naszego kraju od osób, które zapomniały, czym jest honor, państwo i kraj; które dopuszczały się czynów zabronionych, w tym podczas wojny”.
Zapewnił, że RBNiO dysponuje materiałami na temat sankcji i że „jeśli ktoś sądzi, że może pomagać ludziom, na których Ukraina nałożyła sankcje, to głęboko się myli”.
19:59. Hiszpania dostarczy Ukrainie 20 transporterów opancerzonych M-113
Hiszpania dostarczy Ukrainie 20 amerykańskich transporterów opancerzonych M-113 - podały w środę hiszpańskie media w oparciu o informacje ministerstwa obrony w Madrycie.
Dostawa zostanie zrealizowana w poniedziałek w ramach transportu uzbrojenia, wysłanego przez hiszpańską armię z portu w Bilbao, na północy kraju.
Przekazanie transporterów to druga w ciągu ostatniego półrocza dostawa tych pojazdów dla sił ukraińskich ze strony Hiszpanii. Wcześniej, we wrześniu, Madryt przekazał Kijowowi również 20 pojazdów M-113.
Podczas tegorocznej wiosny, jak zadeklarowała minister obrony Margarita Robles, Hiszpania przekaże ukraińskim wojskom także czołgi Leopard 2A. Z ustaleń dziennika “El Pais”, opublikowanych w środę, wynika, że w pierwszym transporcie będzie ich od czterech do sześciu.
18:32. Reznikow poinformował o „owocnych rozmowach” z prezydentem Francji ws. potrzeb armii
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował w środę na Twitterze, że przeprowadził „bardzo szczerą i owocną” rozmowę z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, dotyczącą potrzeb armii ukraińskiej, broniącej kraju przed inwazją rosyjską.
Odbyła się bardzo szczera i owocna rozmowa, dotycząca pilnych potrzeb operacyjnych armii ukraińskiej w celu samoobrony przed rosyjskim agresorem
— napisał Reznikow.
Francja jest z nami! Dziękuję prezydentowi i narodowi Francji za przywództwo i niesłabnące wsparcie
— dodał minister.
Wcześniej w środę Reznikow przekazał, że rozmawiał w Paryżu z ministrem obrony Francji Sebastienem Lecornu. Ministrowie podpisali wspólnie z firmą Thales list intencyjny, dotyczący dostaw radarów Ground Master 200. O zamiarze dostarczenia Ukrainie tych radarów Lecornu poinformował dzień wcześniej.
18:31. Prezydent Zełenski wezwał biznes Austrii do wycofania się z Rosji
Z apelem do biznesu austriackiego, by zrezygnował ze współpracy z Rosją i aktywniej współpracował z Ukrainą, zwrócił się w środę prezydent Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej w Kijowie z prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellenem.
Zełenski powiedział, że podczas rozmów z prezydentem Austrii podkreślał, iż Rosja - którą nazwał „państwem terrorystą” - powinna „odczuć cenę swojego terroru”. Według jego słów biznes austriacki mimo rosyjskiego terroru nie wycofuje się z Rosji i wspiera ją podatkami.
18:15. Analityk wojskowy: armia rosyjska zmieniła sposób działania
Jedną z największych pomyłek, jaką może popełnić armia ukraińska, to niedocenienie możliwości wojsk Rosji – ocenił na antenie telewizji Suspilne pułkownik rezerwy Władysław Sełezniow, wskazując, że w najbliższym czasie „ryzyko eskalacji może być duże”.
Przywołując dane ukraińskiego wywiadu, analityk powiedział, że w wojnie na Ukrainie po stronie Rosji bierze udział 326 tys. żołnierzy, a armia tego kraju przygotowuje rezerwy i zasoby, by w najbliższych tygodniach ponownie zaatakować terytorium Ukrainy.
Ryzyko eskalacji konfliktu może być dość istotne i duże. Według wywiadu brytyjskiego Putin i jego armia mogą marzyć o powtórzeniu lutego 2022 r. w roku 2023
— powiedział Sełezniow.
Zaznaczył przy tym, że armia rosyjska zmieniła sposób działania. W ostatnim czasie częściej stosuje taktykę tzw. rozpoznania walką w celu przetestowania ukraińskiej obrony na różnych odcinkach frontu.
Nastąpiła spora aktywizacja, w tym także na południu, w obwodzie zaporoskim
— powiedział. Armia rosyjska szuka słabych miejsc w obronie sił zbrojnych Ukrainy, próbując rozwinąć ofensywę w głąb ich pozycji.
Sełezniow ocenił przy tym, że w wyniku takich rosyjskich działań po stronie przeciwnika „straty rosną, a zmian na linii frontu nie ma”.
17:51. W trakcie wojny na Ukrainie zginęło co najmniej 220 ukraińskich sportowców oraz trenerów
W trakcie wojny na Ukrainie zginęło co najmniej 220 sportowców oraz trenerów z tego kraju - poinformował ukraiński minister sportu Wadym Hutcajt, cytowany w środę przez agencję Agerpres.
Według danych ministerstwa sportu Ukrainy efektem trwającej od blisko roku rosyjskiej inwazji na ten kraj jest też zniszczenie wskutek działań zbrojnych ponad 320 obiektów sportowych.
Wadym Hutcajt ponowił swój apel do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, aby nie dopuszczać do udziału w letniej olimpiadzie w Paryżu w 2024 r. zawodników z Rosji i Białorusi. MKOl chciałby, aby rywalizowali oni na igrzyskach pod neutralną flagą.
Zdaniem Hutcajta, który stoi też na czele Ukraińskiego Komitetu Olimpijskiego, jego państwo “zjednoczy się z wieloma innymi krajami Europy oraz świata przez co udział Rosji nie będzie możliwy”.
Minister sportu wyraził opinię, że w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę władze jego kraju koncentrują się przede wszystkim na ochronie swoich obywateli niż na starcie w zawodach sportowych.
Kiedy tracisz tak wielu ludzi, tak wielu sportowców, życie Ukraińców jest dla nas ważniejsze niż jakikolwiek medal w międzynarodowych zawodach
— podsumował Hutcajt.
17:47. Rosja intensyfikuje ataki w obwodzie donieckim, na Bachmut i Wuhłedar!
Wojska rosyjskie intensyfikują ataki w obwodzie donieckim na dwóch kierunkach - na Bachmut, leżący na północ od Doniecka i na Wuhłedar na południowym zachodzie; pod Bachmutem udało im się nieco odsunąć flankę obrony ukraińskiej, pod Wuhłedarem ich postępy są skromniejsze.
Taki obraz sytuacji na odcinku frontu w obwodzie donieckim przedstawia w środę rosyjska redakcja BBC.
Powołując się na ocenę wywiadu brytyjskiego, BBC informuje, że pod Wuhłedarem rosyjskie ataki rozpoznawcze przeszły teraz w skoordynowane natarcie. Oddziały rosyjskiej 155. brygady piechoty morskiej Floty Pacyfiku zdołały przesunąć linię frontu o kilkaset metrów, za rzekę Kaszłahacz.
Niezależny rosyjski portal Mediazona opublikował wypowiedź jednego z rosyjskich wojskowych ze 155. brygady, który powiedział, że Rosjanie szturmują tereny dacz podmiejskich pod Wuhłedarem i ponoszą ciężkie straty, po czym do walk rzucane są następne oddziały.
Według wywiadu brytyjskiego, którego oceny publikuje resort obrony w Londynie, celem działań wojsk Putina w rejonie Wuhłedaru jest odciągnięcie sił ukraińskich od rejonu Bachmutu.
Pod Bachmut rosyjskie dowództwo skierowało duże oddziały armii regularnej. BBC przekazuje, że według ocen amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) oddziały te mają wesprzeć najemników z Grupy Wagnera i utrzymać tempo natarcia. Ministerstwo obrony w Moskwie ogłosiło, że Rosjanie zajęli miejscowość Błahodatne ok. 10 km na północ od Bachmutu; strona ukraińska tego nie potwierdza.
17:43. Podolak: Trwają rozmowy w sprawie dostarczenia nam pocisków dalszego zasięgu i samolotów szturmowych
Koncentracja rosyjskich sił na okupowanych terenach Ukrainy wymaga od nas i naszych partnerów konkretnych działań, dlatego już powstała „koalicja czołgowa”, a ponadto trwają rozmowy w sprawie przekazania Kijowowi pocisków dalszego zasięgu i samolotów szturmowych - oznajmił w środę doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak.
Każda faza wojny wymaga odpowiednich rodzajów uzbrojenia
— podkreślił polityk w komunikacie na Twitterze. Jak dodał, w ramach „koalicji czołgowej” planowane są przedsięwzięcia logistyczne, szkolenia dla żołnierzy ukraińskich formacji pancernych i przede wszystkim dostarczenie maszyn przez kraje sojusznicze.
16:34. Żołnierz czeczeńskiego batalionu: W Bachmucie nie bierze się jeńców
W walkach o Bachmut, w obwodzie donieckim, w jednym budynku jesteśmy my, a sto metrów dalej, w drugim, są Rosjanie. Nie ma możliwości brać jeńców – powiedział w wywiadzie udzielonym portalowi Ważnyje Istorii weteran wojny czeczeńskiej walczący po stronie Ukrainy.
Niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii przeprowadził kilka wywiadów z weteranami dwóch wojen czeczeńskich, które toczyły się w latach 1994-1996 (pierwsza) i 1999-2009 (druga) pomiędzy armią rosyjską, a ugrupowaniami zbrojnymi nieuznanej przez nikogo Czeczeńskiej Republiki Iczkeria.
Po stronie Sił Zbrojnych Ukrainy w wojnie przeciwko Rosji biorą udział cztery czeczeńskie bataliony, których członkowie otrzymują żołd, żywność i uzbrojenie. Dzięki doświadczeniu bojowemu ich straty są minimalne. Czeczeni nie lubią siedzieć w okopach, prowadzą więc działalność dywersyjną i zwiadowczą.
Rosjanie się budzą, a dowódcy już nie ma. Albo jest martwy
— mówi jeden z żołnierzy.
Czeczeni mówią o tej wojnie, że w porównaniu z tymi w ich ojczyźnie jest komfortowa i nazywają ją „pięciogwiazdkową”. Podczas wojen czeczeńskich przebywali bowiem tygodniami w górach, bez zaopatrzenia w broń i żywność - podkreśla portal.
Batalion imienia szejcha Mansura nie wchodzi jednak w skład ukraińskiej armii i rządzi się swoimi prawami, a działa dzięki wolontariuszom, ofiarodawcom i własnym zdobyczom na wrogu. To właśnie z jego członkami rozmawiał korespondent portalu Ważnyje Istorii.
15:21. Tatarscy partyzanci przeprowadzili na Krymie zamach na oficerów z Rosji
Przedstawiciele ukraińsko-tatarskiego ruchu oporu Atesz, działającego na okupowanym przez Rosję Krymie, przeprowadzili skuteczny zamach na dwóch oficerów rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii) - poinformował w środę portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych armii Ukrainy.
Dwaj „stosunkowo ważni” oficerowie jechali samochodem z Sewastopola do Symferopola, lecz nie dotarli do celu, ponieważ ich auto zostało wysadzone w powietrze. Obaj funkcjonariusze zginęli.
Gratulujemy naszym braciom skutecznej operacji. Materiały wybuchowe wprawdzie domowej roboty, ale eksplodują nie gorzej, niż profesjonalne. Zuchy! To dopiero początek!
— czytamy na łamach rządowego serwisu i w komunikacie organizacji Atesz na Telegramie.
14:49. Rosjanie próbują kontratakować na linii Swatowe-Kreminna
Oddziały rosyjskie starają się kontratakować na kierunku Swatowe-Kreminna, w obwodzie ługańskim - poinformował w środę portal Suspilne, powołując się na relację ukraińskiego sierżanta Ołesia Malarewicza, który bierze udział w walkach na kierunku ługańskim.
Malarewicz powiedział, że na kierunku ługańskim, gdzie walczy jego 92. samodzielna brygada zmechanizowana, działają wszystkie możliwe oddziały sił zbrojnych Rosji.
„Rzucają (do walki) wszystkich: najemników, wagnerowców, oddziały przeznaczenia specjalnego, przerzucili nawet żołnierzy wojsk powietrznodesantowych
— relacjonował żołnierz. Wojska powietrznodesantowe uważane są za elitarne siły armii Rosji. Jak relacjonował Malarewicz, Rosjanie „próbują wykorzystywać wszystkie istniejące środki i zasoby, by utrzymać swoje pozycje, próbują też kontratakować”.
Wojskowy podkreślił, że dla armii rosyjskiej kierunek Swatowe-Kreminna jest ważny; Rosjanie nie tylko chcą zapobiec przejęciu Swatowego przez Ukraińców, ale też chcą ponownie zająć Kupiańsk. Wojska rosyjskie przerzucają kolejne siły, by nie pozwolić Ukraińcom na podjęcie kontrataku, i nie tylko się bronią, ale stale atakują - mówił Malarewicz.
Jak relacjonował, w ostatnich dniach Rosjanie zaczęli w walkach aktywnie używać lotnictwa.
14:02. Pod Bachmutem trwają walki, Rosjanie prowadzą intensywny ostrzał
Pod Bachmutem w obwodzie donieckim trwają starcia z siłami agresora; w ciągu doby wojska rosyjskie 151 razy ostrzelały ukraińskie pozycje – powiadomił rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.
Rzecznik powiedział portalowi Suspilne, że ostrzeliwane były miejscowości Jampoliwka, Spirne, Razdoliwka, Błahodatne, Krasna Hora, Bachmut, Kliszczijiwka, Paraskowijiwka.
W rejonie Sołedaru było 56 ostrzałów i 13 starć
— dodał Czerewaty. Według niego straty wroga to 360 żołnierzy zabitych i 290 rannych.
Powołując się na jednego z dowódców Suspilne podaje, że wojska rosyjskie próbują przejąć kontrolę nad trasą Kostiantyniwka-Bachmut, aby odciąć trasę dostaw dla sił ukraińskich.
Rosyjskie oddziały próbują zająć Bachmut od sierpnia 2022 roku. Trwają tam obecnie najcięższe i najkrwawsze działania zbrojne w wojnie Rosji z Ukrainą.
14:00. Wywiad wojskowy: jesteśmy przed „bardzo aktywną fazą” wojny z Rosją
Ukrainę czeka „bardzo aktywna faza” wojny z Rosją; w lutym i marcu br. należy oczekiwać bardzo aktywnych działań na froncie - powiedział w środę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.
Jesteśmy teraz przed bardzo aktywną fazą (wojny)
— powiedział Jusow. Przyznał zarazem, że sytuacja na froncie jest trudna, a Rosjanie kontynuują działania ofensywne.
Jak tłumaczył, Rosjanie zdają sobie sprawę, że zwiększa się poparcie międzynarodowe dla Ukrainy, tak więc rzucają do działań ofensywnych swoich zmobilizowanych rezerwistów i najemników z Grupy Wagnera. Jusow zapewnił, że straty Rosjan znacznie przekraczają straty ukraińskie.
13:24. Policja uratowała sześcioletnią dziewczynkę z obleganego przez Rosjan Bachmutu
Policja ukraińska wywiozła z atakowanego przez wojska rosyjskie Bachmutu, w obwodzie donieckim, sześcioletnią dziewczynkę, która mieszkała tam ze swoimi dziadkami; policjanci zabrali dziecko do matki, do pobliskiego Słowiańska. W Bachmucie pozostaje kilka tysięcy cywilów.
Ryzykowną misję ratunkową opisuje w środę agencja Reutera.
Jeden z policjantów, Pawło Diaczenko, po odnalezieniu w Bachmucie sześcioletniej Ariny musiał przekonać ją, by opuściła mieszkanie dziadków i pojechała do Słowiańska.
Czy są tu inne dzieci, z którymi możesz się bawić?
— pytał policjant; dziewczynka odparła: „Nie” i rozpłakała się.
Będziesz w bezpiecznym miejscu - rozumiesz?
— mówił Diaczenko.
Czy tutaj dużo strzelają i bombardują?.
Dziewczynka kiwnęła głową.
Drugi z policjantów nałożył jej pomarańczowy hełm, wyjaśniając, że kiedy wyjdą na zewnątrz, ochroni ją przed zranieniem. Arina bezpiecznie dojechała busem policyjnym do Słowiańska, gdzie mieszka jej matka, Hałyna. 24-letnia kobieta oczekuje kolejnego dziecka - jest w ósmym miesiącu ciąży.
Pocisk wybuchł na naszym podwórku!
— powiedziała Arina mamie zaraz po tym, jak się uściskały.
Hałyna jest jedną z milionów osób, które zostały uchodźcami wewnętrznymi po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę - przypomina Reuters. Jak powiedział dziennikarzom Diaczenko, policjanci jeżdżą do Bachmutu, by przekonać pozostających tam ludzi do ewakuacji, a przynajmniej, by wyjechały dzieci. Wciąż około 200 dzieci pozostaje w obleganym przez Rosjan mieście.
13:23. Hiszpańskie media: Armia chce przekazać na Ukrainę od czterech do sześciu Leopardów
Hiszpańska armia zamierza przekazać wojskom ukraińskim w pierwszym transporcie od czterech do sześciu czołgów Leopard 2A4, napisał w środę madrycki dziennik “El Pais”, powołując się na anonimowego przedstawiciela hiszpańskiego rządu.
Armia zorganizuje też ukraińskim żołnierzom przyspieszony kurs obsługi niemieckiego czołgu na polu manewrowym San Gregorio, w prowincji Saragossa”
— ustalił “El Pais”.
Ostateczna liczba przekazanych Leopardów przez Hiszpanię dla ukraińskich wojsk, jak twierdzi gazeta, jest uzależniona od stanu sprawności 54 maszyn znajdujących się w magazynie wsparcia logistycznego pod Saragossą.
12:22. Ekspert izraelski: wojska rosyjskie próbują atakować na kilku kierunkach na Ukrainie, by przejąć inicjatywę
Obecne działania wojsk rosyjskich, w tym aktywizacja ataków na kilku kierunkach, mają na celu przejęcie inicjatywy, by Ukraina zaangażowała siły przygotowywane do przyszłego kontrnatarcia i była zmuszona do dostosowywania się do działań Rosjan – uważa izraelski ekspert wojskowy Jigal Lewin.
Najbliższe miesiące będą decydujące w tym sensie, że okaże się, czy Rosja zdoła przejąć inicjatywę
— powiedział Lewin w środę w wywiadzie opublikowanym na YouTube.
Działania sił agresora w ostatnich tygodniach dowodzą, zdaniem eksperta, że Rosjanie próbują zmieniać sytuację na swoją korzyść, by móc narzucać warunki walki. Pod Sołedarem i Bachmutem w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy, przez wiele miesięcy wykorzystywano w dużej mierze najemników i więźniów walczących w szeregach Grupy Wagnera. W ostatnim czasie pod Bachmutem pojawili się żołnierze regularnej armii, w tym wojsk powietrznodesantowych. Pod Wuhłedarem w szturmach uczestniczy piechota morska. Rosjanie umacniają zgrupowanie w obwodzie ługańskim.
12:02. Media: przeszukanie u byłego szefa MSW Awakowa; sprawa dotyczy katastrofy śmigłowca w Browarach
Ukraińskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły rewizję w domu byłego ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakowa. Sprawa związana jest z zakupem francuskich śmigłowców Airbus i dotyczy niedawnej katastrofy jednej z tych maszyn w Browarach pod Kijowem – przekazał Awakow.
Skończyli przeszukanie w ramach śledztwa dotyczącego katastrofy śmigłowca. Przeglądali kontrakty z Airbusem sprzed sześciu lat. Kontrakty te były zatwierdzane przez rząd i parlament. Zachowywali się prawidłowo, choć bezsensownie. Formalnie sprawdzili jedną z wersji
— powiedział b. minister portalowi Ukrainska Prawda.
Przeszukanie przeprowadzili funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i Państwowego Biura Śledczego.
Do katastrofy śmigłowca w Browarach koło Kijowa doszło 18 stycznia. Zginęło w niej 14 osób, w tym minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrski oraz jego dwaj zastępcy: Jewhenij Jenin i Jurij Łubkowycz.
Maszyna spadła w pobliżu przedszkola. Wśród ofiar śmiertelnych było jedno dziecko. Rannych zostało 25 osób, w tym 11 dzieci.
SBU podała po wypadku, że rozpatruje kilka wersji przyczyny katastrofy, w tym: naruszenie zasad lotu, niesprawność techniczną śmigłowca i „umyślne działania dotyczące zniszczenia środka transportu”.
12:01. Media: funkcjonariusze sił bezpieczeństwa przeszukują dom oligarchy Kołomojskiego
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i Państwowe Biuro Śledcze prowadzą przeszukanie w domu oligarchy Ihora Kołomojskiego w jego rodzinnym mieście Dniepr – podał w środę portal Ukrainska Prawda z powołaniem na źródła w organach ścigania.
Według portalu przeszukanie związane jest z machinacjami finansowymi w kontrolowanych do niedawna przez Kołomojskiego przedsiębiorstwach Ukrnafta i Ukrtatnafta.
Informacje źródeł mówią o marnotrawstwie produktów naftowych na kwotę 40 mld hrywien (ponad 1 mld euro) oraz unikaniu opłat celnych
— napisała Ukrainska Prawda.
W listopadzie państwo ukraińskie przejęło kontrolę nad akcjami pięciu strategicznych przedsiębiorstw, w tym nad firmami kontrolowanymi przez Kołomojskiego. Spółki od niego zależne posiadały 42 proc. akcji Ukrnafty.
Ukrtatnafta to z kolei właściciel m.in. rafinerii w Krzemieńczuku, która wstrzymała produkcję wiosną, gdy zakład został uszkodzony w rosyjskich atakach. Firma należy w większości do Kołomojskiego i jego wspólnika Hennadija Boholubowa.
Przejmując kontrolę nad strategicznie ważnymi przedsiębiorstwami władze Ukrainy wyjaśniały, że nie jest to nacjonalizacja, a jedynie przejęcie aktywów podczas stanu wojennego.
10:54. Funkcjonariusze straży granicznej zniszczyli pododdział wroga w pobliżu Bachmutu
Funkcjonariusze straży granicznej Ukrainy zniszczyli pod Bachmutem cały pododdział rosyjskich wojsk, liczący ośmiu żołnierzy; napastnicy próbowali otoczyć i wziąć szturmem posterunek pograniczników, lecz ich zamiary zostały powstrzymane - oznajmiła straż graniczna w środowym komunikacie na Telegramie.
Operatorzy dronów zauważyli manewr sił przeciwnika i skierowali w ich stronę moździerz. Następnie funkcjonariusze otworzyli do najeźdźców ogień z broni strzeleckiej i granatników. Cała grupa wrogich żołnierzy została wyeliminowana - powiadomiła ukraińska służba.
10:33. Amerykański producent broni chce przekazać Ukrainie dwa drony za jednego dolara
Amerykańska firma produkująca broń General Atomics chce przekazać Ukrainie dwa drony Reaper MQ-9 za jednego dolara, by pomóc temu krajowi w obronie podczas przygotowań do spodziewanej rosyjskiej kontrofensywy - poinformował w środę ukraiński portal zn.ua.
Ofertę złożył Linden Blue, wiceprezes General Atomics, która produkuje Reapery - napisał portal.
Oferta producenta obejmuje m.in. naziemną stację kontrolną, która pozwoli na sterowanie dronem niemal z dowolnego miejsca. Firma jest również gotowa pokryć koszty szkolenia personelu do obsługi dronów w należącej do General Atomics fabryce w Kalifornii. Biały Dom, który ma zatwierdzić sprzedaż, odmówił komentarza, podobnie jak ukraińskie zwierzchnictwo - napisał zn.ua.
W ciągu ostatniego roku USA dostarczyły Ukrainie ponad 700 mniejszych dronów, w tym drony taktyczne Switchblade. Zostały one aktywnie wykorzystane do obrony ukraińskich pozycji - przypomina zn.ua.
Reaper to jednak znacznie bardziej zaawansowany dron o znacznie większym zasięgu, prędkości i możliwościach. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi ponad 20 metrów, może pozostawać w powietrzu przez ponad 24 godziny, zbierać dane wywiadowcze, prowadzić rozpoznanie i przenosić ładunki, w tym amunicję. General Atomics oferuje przekazanie Ukrainie starszej wersji drona, MQ-9A Block 1 UAV, który normalnie kosztowałby kilka milionów dolarów za sztuk
09:28. Ukraiński Sztab: Wysokie niebezpieczeństwo rosyjskich ataków rakietowych i lotniczych
W Ukrainie wciąż utrzymuje się wysokie niebezpieczeństwo rosyjskich ataków rakietowych i lotniczych – ostrzegł w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według jego obliczeń ostatniej doby przeciwnik przeprowadził ponad 65 ostrzałów artyleryjskich, niszcząc infrastrukturę cywilną w kilku obwodach.
W ciągu minionej doby okupanci dokonali pięciu uderzeń lotniczych i sześciu rakietowych. Przeprowadzili ponad 65 ataków z użyciem systemów artyleryjskich. Uszkodzona została cywilna infrastruktura miejscowości w obwodach sumskim, charkowskim, mikołajowskim i chersońskim
— ogłoszono w codziennym komunikacie.
Według dowództwa armii Ukrainy Rosjanie prowadzą intensywne działania ofensywne na kierunku łymańskim i w okolicach Bachmutu, jednak ponoszą tam ogromne straty.
Przeciwnik atakuje także bez sukcesu na kierunku andrijiwskim i nowopawłowskim
— wskazano.
Sztab generalny zwrócił uwagę, że w rejonie miejscowości Nowoiwaniwka w obwodzie ługańskim Rosjanie utworzyli nowy szpital wojskowy.
Leczy się w nim około 100 rosyjskich żołnierzy. Stopień ciężkości obrażeń jest zazwyczaj zaniżany i nie jest wpisywany do dokumentów. Po udzieleniu minimalnej pomocy (żołnierze) odsyłani są na pierwszą linię frontu
— czytamy.
Ukraińskie dowództwo poinformowało, że minionej doby Rosjanie stracili 920 żołnierzy, w związku z czym ogólna liczba ofiar śmiertelnych po ich stronie wynosi od początku inwazji ponad 128,4 tys. Wojska ukraińskie zniszczyły ostatniej m.in. osiem rosyjskich czołgów, cztery pojazdy opancerzone i dziesięć systemów artyleryjskich.
09:21. Szef Rady Bezpieczeństwa: eskalacja wojny może nastąpić w ciągu 2-3 tygodni
Ukraina przygotowuje się na dużą eskalację wojny ze strony Rosji, być może nawet w ciągu najbliższych dwóch do trzech tygodni, powiedział stacji Sky News Ołeksij Daniłow, sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.
Podkreślił, że najcięższe walki dopiero nadejdą, a następne kilka miesięcy będzie kluczowe dla przebiegu wojny. W związku z tym wezwał zachodnich sojuszników do wysłania większej ilości broni, w tym samolotów bojowych.
Nie wykluczył, że prezydent Rosji Władimir Putin spróbuje kolejnego ataku z północy, południa i wschodu, jak to miało miejsce 24 lutego 2022 roku - może nawet zbiegnie się z rocznicą.
Rosja przygotowuje się do maksymalnej eskalacji. Gromadzi wszystko, co możliwe, przeprowadza manewry i szkolenia. Rozumiemy, że wszystko jest na stole. Mogę powiedzieć, że nie wykluczamy żadnego scenariusza w ciągu najbliższych dwóch do trzech tygodni
— oświadczył.
Daniłow powiedział, że spodziewa się, iż około połowa z ponad 320 tys. zmobilizowanych przez Rosję we wrześniu żołnierzy będzie zaangażowana w drugą falę uderzenia na Ukrainę. Cześć tych powołanych została już wysłana na front, aby uzupełnić rosyjskie straty.
Przyznał, że Ukraina zapłaciła również wysoką cenę w postaci zabitych i rannych wojskowych i cywilów, ale ostrzegł, że nadchodzą jeszcze bardziej krwawe dni.
09:12. Brytyjski resort obrony: Chersoń najmocniej ostrzeliwanym dużym miastem poza Donbasem
Chersoń pozostaje najbardziej systematycznie ostrzeliwanym dużym miastem ukraińskim poza Donbasem, prawdopodobnie, aby powstrzymać ukraiński kontratak przez Dniepr - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że w ostatnich dniach jedne z najintensywniejszych ostrzałów w konflikcie miały miejsce prawdopodobnie wzdłuż Dniepru na południu Ukrainy, a obejmowało to dalszy rosyjski ostrzał Chersonia ze wschodniego brzegu rzeki. 29 stycznia lokalne władze poinformowały o kolejnych trzech zabitych cywilach w Chersoniu, zaś dwa zagraniczne statki zacumowane na rzece zostały uszkodzone, powodując wyciek ropy.
Chersoń pozostaje najbardziej systematycznie ostrzeliwanym dużym miastem ukraińskim poza Donbasem. Niejasne jest dokładne uzasadnienie Rosji, by zużywać tu nadwerężone zapasy amunicji. Prawdopodobnie dowódcy mają jednak częściowo na celu obniżenie morale ludności cywilnej i powstrzymanie ewentualnych ukraińskich kontrataków przez Dniepr
— napisano.
09:10. Cztery osoby zabite i sześć rannych w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim
Czterech cywilów zginęło, a sześciu zostało rannych ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował w środę na Telegramie szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko.
Ofiary śmiertelne to mieszkańcy Bachmutu i Wuhłedaru, a także miejscowości Paraskowijiwka. Od 24 lutego 2022 roku, czyli początku inwazji Kremla na Ukrainę, w regionie donieckim zginęło już co najmniej 1339 osób, a 2939 doznało obrażeń.
Są to jednak wyłącznie potwierdzone przypadki, które nie obejmują bilansu ofiar w zniszczonych, okupowanych przez wroga Mariupolu i Wołnowasze - oznajmił gubernator.
07:48. ISW: Ukraińskie dowództwo może zdecydować się na wycofanie wojsk z Bachmutu
Jest zbyt wcześnie, by prognozować rychłe okrążenie lub opanowanie przez rosyjskie wojska Bachmutu, strategicznie ważnego miasta na wschodzie Ukrainy; dowództwo w Kijowie może jednak wycofać stamtąd swoje oddziały, jeśli uzna, że ponoszone tam straty osobowe są za wysokie - ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Szturmujące przez kilka miesięcy Bachmut najemnicze formacje rosyjskiej Grupy Wagnera są przerzucane z okolic tego miasta na południe, do obwodów zaporoskiego i chersońskiego. Zastępują je dobrze wyszkolone jednostki regularnej armii rosyjskiej, w tym wojska powietrznodesantowe. Wzmocnione oddziały agresora zdołały w ostatnich tygodniach osiągnąć pewne postępy pod Bachmutem, atakując miasto od północnego wschodu i południowego zachodu - powiadomił ISW za ukraińskimi dowódcami Wołodymyrem Nazarenką i Denysem Jarosławskim, walczącymi w Donbasie.
Jak podkreślono w analizie, przeprowadzenie przez siły rosyjskie zaskakującego dla Ukraińców okrążenia Bachmutu jest „wyjątkowo mało prawdopodobne”. Gdyby jednak istniało poważne ryzyko, że przeciwnik może tego dokonać, dowództwo w Kijowie zdecyduje się na kontrolowane wycofanie z miasta, żeby oszczędzić własne siły - przyznał Jarosławski, cytowany przez ISW.
06:59. Prezydent Litwy: Ukrainie należy dostarczać wszelką potrzebną jej broń
Państwa NATO powinny przestać kreślić czerwone linie i dostarczać Ukrainie wszelką potrzebną jej broń, powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda w wywiadzie dla litewskiej telewizji (LRT).
Widziałem wiele czerwonych linii, które zostały narysowane, a czasami mam nawet wrażenie, że te czerwone linie nie są rysowane przez nas, kraje zachodnie, demokracje, ale że to terrorystyczne państwo Rosja próbuje je narysować poprzez strach i groźby. I próbuje je narzucić
— powiedział prezydent Litwy.
Nauseda zauważył, że w przypadku Ukrainy przekroczono już kilka „czerwonych linii”.
Mówię nie tylko o czołgach. Status kandydata Ukrainy do UE był kiedyś tematem tabu, a także czerwoną linią, dobrze to pamiętam. Nawet gdy wybuchła wojna, Niemcy początkowo kategorycznie powiedziały, że wyślą tylko kamizelki, hełmy i tym podobne, ale nie broń. Ale ta czerwona linia też została przekroczona dość dawno
— powiedział prezydent.
06:30. USA szykują przekazanie Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu
Stany Zjednoczone przygotowują pomoc wojskową dla Ukrainy o wartości ponad 2 miliardów dolarów, która ma obejmować po raz pierwszy rakiety dalekiego zasięgu, poinformował we wtorek Reuters opierając się na źródłach rządowych.
Oczekuje się, że decyzja o uruchomieniu nowego pakietu dostaw broni zostanie ogłoszona jeszcze w tym tygodniu, poinformowali Reutera urzędnicy. Oczekuje się również, że obejmie sprzęt wsparcia dla systemów obrony powietrznej Patriot, amunicję precyzyjnie kierowaną i broń przeciwpancerną Javelin, dodali.
Jeden z urzędników powiedział, że część pakietu, 1,725 miliarda dolarów, będzie pochodzić z funduszu znanego jako Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), który umożliwia administracji prezydenta Joe Bidena pozyskiwanie broni z przemysłu, a nie z istniejących amerykańskich zapasów broni.
00:06. Media: Rosjanie fortyfikują lotnisko w okupowanym Berdiańsku
Wojskowi rosyjscy wznoszą umocnienia naokoło lotniska w okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy, kopią tam okopy i przygotowują stanowiska - powiedział portalowi Suspilne ukraiński komentator wojskowy Dmytro Sniehirjow.
Rosjanie „szykują się do ofensywy sił Ukrainy na kierunku zaporoskim. Starają się stworzyć dodatkowe linie obrony (…)”.
Rozpatrują możliwość walk ulicznych jako czynnik powstrzymujący postęp sił zbrojnych Ukrainy
— powiedział Sniehirjow. Wskazał, że obiekty inżynieryjne powstają wewnątrz okupowanych miast - Berdiańska i Melitopola.
Również lojalne wobec Kijowa władze Melitopola informują o umocnieniach w tym rejonie. Mer Iwan Fedorow, cytowany przez agencję UNIAN, powiedział, że „budowle fortyfikacyjne są już naokoło Melitopola, że strony Berdiańska, Wasyliwki i obwodu chersońskiego”.
Berdiańsk i Melitopol leżą w południowej części obwodu zaporoskiego.
00:01. Departament Stanu: Rosja łamie postanowienia traktatu Nowy START
Departament Stanu USA oskarżył we wtorek Rosję o niewywiązywanie się ze zobowiązań w ramach traktatu kontroli zbrojeń jądrowych Nowy START ze względu na odmowę inspekcji swojego arsenału jądrowego.
Odmowa Rosji, by umożliwić działalność inspekcji, uniemożliwia Stanom Zjednoczonym korzystanie ze swoich ważnych praw w ramach traktatu i zagraża możliwości kontroli zbrojeń jądrowych między USA i Rosją
— oznajmiło ministerstwo w oświadczeniu cytowanym przez agencję Reutera. Jednocześnie stwierdzono, że Rosja ma jasną ścieżkę do powrotu do wypełniania postanowień traktatu, jeśli tylko zgodzi się na inspekcje. Według „Wall Street Journal” podobne wnioski znalazły się w raporcie resortu dla Kongresu.
red/wPolityce.pl/PAP/TT/FB/Telegram/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/632462-relacja-343-dzien-wojny-pod-bachmutem-trwaja-walki
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.