W Rosji panuje terror wobec obywateli tego kraju, który sprzeciwiają się wojnie na Ukrainie. W Krasnoderze para Rosjan dostała grzywnę za samą rozmowę o wojnie na Ukrainie w kawiarni.
Rosjanin skazany za podpalenie wojskowej komendy uzupełnień
Rosjanin Władisław Borisenko został skazany na 12 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze za podpalenie w maju 2022 roku wojskowej komendy uzupełnień w Niżniewartowsku na Syberii; był to pierwszy przypadek wyroku za taki czyn, orzeczonego na podstawie paragrafu o „terroryzmie” - powiadomił we wtorek niezależny portal Ważnyje Istorii.
Regionalne rosyjskie media informowały, że pożar w komisariacie wojskowym uszkodził zaledwie jeden metr kwadratowy wyposażenia tego obiektu. Zważywszy na niewielkie straty materialne, dwaj sprawcy przestępstwa mieli być początkowo sądzeni za „chuligaństwo” i umyślne zniszczenie mienia. W grudniu ubiegłego roku kwalifikację czynu zmieniono jednak na „akt terrorystyczny”, a mężczyźni zeznali przed sądem, że działali na zlecenie, ponieważ obiecano im gratyfikacje finansowe - czytamy na łamach Ważnych Istorii.
Władimir Putin wydał 21 września 2022 roku dekret o częściowej mobilizacji na wojnę z Ukrainą oraz zagroził „użyciem wszelkich środków”, by bronić Rosji przed rzekomym zagrożeniem ze strony Zachodu. Według niezależnych rosyjskich mediów kolejna faza branki może rozpocząć się w drugiej połowie lutego.
Tuż po decyzji dyktatora z jesieni ubiegłego roku pojawiło się wiele doniesień o chaosie organizacyjnym podczas mobilizacji. Powoływano m.in. osoby niepełnosprawne i bez doświadczenia wojskowego. Odnotowywano liczne przypadki pijaństwa wśród rezerwistów, alarmowano również o fatalnych warunkach ich zakwaterowania i niskiej jakości wydawanej żołnierzom broni. Z wielu regionów Rosji napływały też informacje o atakach na komisariaty wojskowe oraz protestach rodzin żołnierzy.
Grzywna dla osób, które omawiały wiadomości z Ukrainy w kawiarni w Krasnodarze
Grzywną i aresztem zakończyła się prywatna dyskusja o Ukrainie dla pary Rosjan, którzy omawiali wiadomości w kawiarni w Krasnodarze - podał we wtorek niezależny portal Insider. Mężczyznę skazano na 15 dni aresztu, jego żona ma uiścić 1000 rubli (ok. 60 PLN) grzywny.
Jak podał Insider we wtorek, sąd skazał małżonków na podstawie oskarżeń o drobne chuligaństwo. Wobec kobiety sporządzono również protokół administracyjny dotyczący publicznej „dyskredytacji armii”, ale decyzja w jej sprawie jeszcze nie zapadła.
Aleksiej Owczynnikow i jego żona - Olesia zostali zatrzymani w niedzielę wieczorem. Ich adwokat Aleksiej Awanesjan powiedział dziennikarzom, że para przyszła do kawiarni na spotkanie ze znajomą. Gdy mężczyzna wyszedł na zewnątrz zapalić, kobiety zaczęły omawiać wiadomości z Ukrainy. Wówczas podszedł do nich inny klient i zaczął pod ich adresem wyrażać pretensje w grubiańskiej formie - relacjonował adwokat. Gdy wrócił Aleksiej, między nim i intruzem doszło do kłótni.
Portal Kawkazsji Uzieł podał z kolei, że jeden z klientów kawiarni wezwał funkcjonariuszy z powodu pacyfistycznych wypowiedzi obu kobiet.
Po przyjeździe funkcjonariusze gwardii narodowej (Rosgwardii) zakuli małżeństwo w kajdanki; oboje musieli spędzić noc w komisariacie, choć mają nieletnią córkę.
Prawdopodobnie również funkcjonariusze Rosgwardii nagrali wideo, opublikowane potem w mediach społecznościowych, na którym aresztowana kobieta kłóci się z jednym z nich i powtarza: „Chwała Ukrainie!”.
Niemcy obiecują schronienie Rosjanom, którzy są zagrożeni terrorem
Pomocną dłoń do Rosjan wyciągają do nich Niemcy. Od początku rosyjskiej inwazji Rosji na Ukrainę Niemcy obiecały udzielić schronienie 1149 zagrożonym obywatelom Rosji. Do 13 stycznia przyznano 679 wiz humanitarnych - wynika z odpowiedzi rządu RFN na pytanie frakcji Lewicy w Bundestagu, o czym poinformowała we wtorek agencja epd.
Istnienie prawa do ochrony jest obecnie badane w każdym indywidualnym przypadku.
Nadal nie ma pewności, czy Rosjanie odmawiający służby wojskowej otrzymają ochronę w ramach procedury azylowej w Niemczech – powiedziała lewicowa posłanka Clara Buenger.
Nie mam pojęcia, dlaczego badanie trwa tak długo
— stwierdziła Buenger, cytowana przez epd. Zaapelowała o dostosowanie praktyki decyzyjnej, „aby miłe słowa rządu federalnego nie były dłużej pustymi obietnicami”. Rząd RFN obiecał dezerterom wsparcie.
Według szacunków niemieckiego stowarzyszenia Connection, które prowadzi kampanię na rzecz dezerterów z innych krajów, od początku inwazji na Ukrainę uciekło z Rosji do Europy Zachodniej około 150 tys. mężczyzn w wieku pozwalającym na powołanie do wojska.
Rząd Niemiec obiecał pomoc Rosjanom, którzy są szczególnie zagrożeni ze względu na swoje zaangażowanie na rzecz praw człowieka i przeciwko wojnie. Są wśród nich członkowie opozycji, dziennikarze i działacze na rzecz praw człowieka - przypomina we wtorek portal evangelisch.de.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/632400-terror-putina-wobec-rosjan-sprzeciwiajacych-sie-wojnie