Jednym tweetem niemieckie MSZ pod kierownictwem minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock wywołało dyplomatyczne zamieszanie w Afryce - pisze w sobotę portal dziennika „Bild”. Chodzi o emoji leoparda (lamparta) umieszczony we wpisie. „Czy kontynent afrykański to dla was tylko żart?” - pyta Unia Afrykańska.
Oburzenie Unii Afrykańskej
Przy okazji wizyty ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Afryce anglojęzyczne konto ministerstwa spraw zagranicznych Niemiec puściło tweeta:
Minister spraw zagranicznych Rosji Ławrow jest w Afryce nie po to, by zobaczyć (leopardy), ale by bez ogródek stwierdzić, że partnerzy Ukrainy „chcą zniszczyć wszystko co rosyjskie”.
Emoji leoparda (lamparta) - nawiązujący nie do wielkiego kota, który żyje w Afryce, ale do czołgów typu Leopard - wywołał w Unii Afrykańskiej (UA) nie rozbawienie, ale oburzenie
— pisze „Bild”.
UA jest stowarzyszeniem 55 państw afrykańskich. Baerbock spotkała się z jej przewodniczącym, Moussą Fakim Mahamatem, w siedzibie UA w stolicy Etiopii Addis Abebie w połowie stycznia - przypomina portal.
Stereotyp safari
Ebba Kalondo, rzeczniczka Faki Mahamata, napisała w środę na Twitterze o niemieckim wpisie:
Hi GermanyDiplo (konto MSZ - red.). Wasza szefowa Baerbock odwiedziła Unię Afrykańską z siedzibą w jednym z ponad 20 krajów afrykańskich, z którymi Niemcy utrzymują wzajemne stosunki dyplomatyczne. Czy przybyła zobaczyć zwierzęta? A może kontynent afrykański, jego mieszkańcy i dzika przyroda to dla was tylko żart?
Odniesienie Kalondo do „wzajemnych” stosunków dyplomatycznych należy odczytywać jako przypomnienie, że kraje afrykańskie są równorzędnymi partnerami dla Niemiec – i nie powinny być redukowane do stereotypu safari - podkreśla „Bild”.
Dzień później MSZ przeprosiło za tweety: miały one zdemaskować kłamstwa, którymi Rosja „usprawiedliwia imperialistyczną agresję przeciwko Ukrainie”.
Kalondo odpowiedziała:
Nie przepraszajcie. Tylko bądźcie ostrożni. I szanujcie nas, jak my was szanujemy.
Polityka zagraniczna, stwierdziła, „nie jest żartem, ani nie powinna być wykorzystywana do zdobywania tanich punktów geopolitycznych poprzez ilustrowanie całego kontynentu kolonialnymi kliszami w jakiejkolwiek sprawie”.
ZOBACZ TEŻ:
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/632063-unia-afrykanska-oburzona-wpisem-niemieckiego-msz