Niemcy w końcu zadeklarowały, że przekażą Ukrainie 14 swoich czołgów Leopard. Dostarczenie takiej samej liczby tych czołgów wcześniej zadeklarowała Polska. Jakie państwa zamierzają jeszcze to zrobić?
Finlandia
Finlandia będzie częścią grupy państw przekazujących czołgi Ukrainie, chociaż nasz wkład będzie ograniczony - ogłosił w środę fiński minister obrony Mikko Savola.
Międzynarodowa współpraca dotycząca wysyłania Leopardów na Ukrainę teraz przyspiesza, a Finlandia będzie w niej uczestniczyć
— powiedział Savola, cytowany przez agencję Reutera.
Odmówił podania dalszych szczegółów dotyczących fińskiego udziału w przekazywaniu czołgów Kijowowi.
Siły zbrojne Finlandii dysponują ok. 200 Leopardami.
Finlandia wyśle na Ukrainę przypuszczalnie pięć czołgów Leopard; będzie także uczestniczyć w szkoleniu załóg – informuje w środę dziennik „Iltalehti”, powołując się na źródła w organach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa kraju.
Hiszpania
Hiszpania jest gotowa przekazać czołgi Leopard Ukrainie i przeszkolić ukraińskich czołgistów, zawsze działając w koordynacji z sojusznikami - poinformowała w środę minister obrony Margarita Robles.
Od 24 lutego, dnia inwazji rosyjskiej na Ukrainę, Hiszpania przekazuje różnego rodzaju materiały, w tym wojskowe, w pełnej koordynacji z sojusznikami
— podkreśliła w rozmowie z EFE. Robles wskazała, że jeszcze nie jest znana liczba czołgów, które zostaną przekazane.
Hiszpania musi być tam, gdzie jest Francja, Włochy czy Portugalia; pod parasolem NATO
— oświadczył w środę Felix Bolanos, minister ds. prezydencji i kontaktów z parlamentem.
Dziennik El Pais zwrócił uwagę, że rząd w Madrycie podjął decyzję o przekazaniu czołgów Ukrainie po miesiącach sprzeciwu i uzależniania swojego udziału w operacji od porozumienia na szczeblu europejskim i NATO-wskim. „Będziemy utrzymywać jedność i będziemy koordynować działania z resztą sojuszników, a przede wszystkim Europą” - zapowiadał premier Pedro Sanchez.
Według rocznego raportu The Military Balance, armia hiszpańska posiada 347 czołgi Leopard, z czego 239 to model 2E produkowany w kraju, a pozostałych 108 to używany model A4 kupiony od Niemiec w 1995 r. w ramach kontraktu na produkowanie tych czołgów w Hiszpanii.
Ponad połowa używanych czołgów zakupionych w Niemczech pozostaje od ponad 10 lat w bazie wojskowej w Saragossie, gdzie są poddawane procesowi renowacji, poinformowały źródła wojskowe, na które powołał się „El Pais”. To, według dziennika, te czołgi miałyby zostać przekazane Ukrainie.
Minister obrony Margarita Robles informowała wcześniej, że Hiszpania nie może przekazać czołgów, gdyż „znajdują się w fatalnym stanie technicznym” i „stanowiłyby ryzyko dla ludzi”. Jednak czołgi przeszły gruntowny przegląd latem i - według źródeł wojskowych - ok. 20 z nich jest w zadowalającym stanie, a drugie tyle wymaga gruntowniejszej renowacji.
Nawet te, które nie są w stanie otworzyć ognia, mogłyby być użytkowane jako samochody ratownicze
— napisał „El Pais”, dodając, że w takim celu były przechowywane w Saragossie - jako dźwigi do odzyskiwania samochodów, które ugrzęzły na mieliźnie. Ukraina będzie potrzebowała także tego typu czołgów - ocenił dziennik.
Czołgi muszą zostać odnowione, co może potrwać kilka miesięcy - przekazały źródła, na które powołał się „El Pais”. Najnowocześniejsze i w pełni operacyjne czołgi nie będą mogły zostać przekazane natychmiast, gdyż są potrzebne w autonomicznych miastach hiszpańskich na północy Afryki - Ceucie i Melilli - dodał.
Hiszpania mogłaby także współpracować w szkoleniu ukraińskich czołgistów i mechaników oraz dostarczać amunicją do Leopardow, choć kosztem własnych zapasów - zapowiedziała Robles. Oprócz tego, wcześniej obiecała przekazanie większej liczby transporterów opancerzonych TOA M-113.
Hiszpański premier Pedro Sanchez w sierpniu 2022 roku roku jako jeden z pierwszych obiecał Ukrainie dostarczenie ponad 50 czołgów Leopard. Jednak wkrótce minister obrony Margarita Robles poinformowała, że czołgi nie mogą zostać wysłane, gdyż „znajdują się w fatalnym stanie technicznym”.
Norwegia
Norwegia wyśle Ukrainie czołgi Leopard 2 - potwierdził w środę wieczorem norweski minister obrony Bjoern Arild Gram.
Gram odmówił podania, ile czołgów może zostać przekazanych Ukrainie. Uściślił jedynie, że w grę wchodzi model Leopard 2A4.
Darowizna musi wiązać się ze szkoleniami oraz finansowaniem
— podkreślił w publicznej telewizji NRK.
Wcześniej gazeta „Dagens Naeringsliv” podawała, że rząd skłonna jest wysłać cztery lub osiem czołgów z 36, jakie posiada. Kwestia możliwej darowizny była omawiana w poniedziałek podczas obrad parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i obrony.
Według niemieckiego tygodnika „Spiegel” norweskie czołgi mają zostać umieszczone we wspólnym batalionie z czołgami Leopard 2 z Polski.
Holandia
Holandia oficjalnie poinformowała rząd w Berlinie, że chce przekazać czołgi Leopard 2 zaatakowanemu przez Rosję krajowi, przekazał w środę premier Mark Rutte w rozmowie z portalem RTL Nieuws.
Premier wprost powiedział, że Holandia chce kupić od Niemiec 18 czołgów Leopard 2, które obecnie dzierżawi i przekazać je Ukrainie, i trwają już rozmowy z rządem w Berlinie w tej sprawie.
Pierwsza deklaracja w tej sprawie pojawiła się we wtorek wieczorem po tym, jak media podały informację, że Niemcy wyrażą zgodę na dostarczenie maszyn zaatakowanemu sąsiadowi Polski. Wówczas Rutte powiedział w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, że jego kraj również będzie chciał przekazać pojazdy Ukrainie.
„FAZ”: Ukraina może liczyć na co najmniej 80-100 czołgów od państw zachodnich
Niemcy nie są jedynym krajem, który zapowiedział wysłanie Ukrainie czołgów do obrony przed rosyjską agresją. Ukraina domaga się ich od dawna – komentuje w środę portal dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ), próbując oszacować, ile czołgów mogą dostarczyć obecnie kraje europejskie oraz USA.
Po wielu wahaniach rząd koalicyjny w Berlinie zgodził się na dostawę czołgów Leopard 2. W pierwszym etapie Niemcy mają dostarczyć Ukrainie 14 czołgów Leopard 2 A6, co potwierdził w środę w południe rzecznik rządu Steffen Hebestreit. Ponadto niemiecki rząd wydał zgodę innym krajom NATO, w tym Polsce, na eksport niemieckich czołgów na Ukrainę.
Leopard 2 jest produkowany w Niemczech od końca lat 70. Z danych producenta wynika, że do tej pory z linii montażowej zjechało ponad 3,5 tys. egzemplarzy, licząc wszystkie warianty tego czołgu. Polski rząd oficjalnie złożył we wtorek w Berlinie wniosek o zezwolenie na eksport 14 czołgów Leopard na Ukrainę. Także Finlandia zamierza wysłać Ukrainie własne Leopardy – ich liczba jeszcze nie została potwierdzona – podkreśla „FAZ”.
Premier Holandii Mark Rutte we wtorek wyraził chęć wysłania na Ukrainę 18 czołgów Leopard 2 dzierżawionych z Niemiec.
Wydzierżawiliśmy je, co oznacza, że możemy je kupić, a to oznacza, że możemy je przekazać
— wyjaśnił.
USA także „po długim wahaniu chcą teraz wysłać czołgi M1 Abrams na Ukrainę – to zaangażowanie było ważne dla Berlina, który nie chciał działać w izolacji międzynarodowej” – przypomina „FAZ”. Z informacji dziennika „New York Times” wynika, że rozważana jest wysyłka 30-50 egzemplarzy.
Najnowsza wersja Abramsa uznawana jest za jeden z najnowocześniejszych czołgów na świecie. Silnik o mocy 1500 koni mechanicznych może rozpędzić czołg nawet do 68 kilometrów na godzinę, a jego główną bronią jest 120-milimetrowe działo. Jednak czołg jest bardzo ciężki - waży prawie 67 ton, zużywa też duże ilości paliwa.
Jak przypomina „FAZ”, przez dziesięciolecia USA wysyłały Abramsy do Australii, Egiptu, Iraku, Maroka, Kuwejtu i Arabii Saudyjskiej. W zeszłym roku Polska zamówiła 250 czołgów Abrams, a zaledwie kilka tygodni temu rząd w Warszawie przypieczętował kolejne zamówienie na 116 czołgów starszego typu, które mogą być dostarczone szybciej.
Wielka Brytania zobowiązała się do dostarczenia Ukrainie czterech czołgów Challenger. Prezydent Francji Emmanuel Macron, jak sam mówi, „nie wyklucza” dostawy francuskich czołgów podstawowych Leclerc. Jednak żadna decyzja nie została jeszcze podjęta.
Natomiast Czechy ogłosiły we wtorek, że nie zrezygnują z czołgów Leopard 2 na rzecz Ukrainy, co Niemcy obiecały w ramach tzw. wymiany pierścieniowej.
Obecnie nie jest możliwe wysłanie Leopardów, ponieważ potrzebujemy tych czołgów dla własnego bezpieczeństwa
— powiedział czeski premier Petr Fiala po spotkaniu z Scholzem w Berlinie.
W ubiegłym roku Czechy udostępniły Ukrainie dziesiątki radzieckich czołgów podstawowych T-72, w zamian za co rząd federalny obiecał rządowi w Pradze 14 czołgów Leopard 2 i jeden opancerzony pojazd ratowniczy. Pierwszy Leopard w ramach tej wymiany trafił do Czech w grudniu ubiegłego roku.
Ekspert: Ukraina potrzebuje kilkuset czołgów, aby móc stawić czoła Rosjanom
Ukraina potrzebuje kilkuset czołgów, aby móc stawić czoła Rosjanom, twierdzi były dowódca wojsk lądowych Mart de Kruif. Holenderski generał powiedział, że sojusznicy Ukrainy zdecydują się dostarczyć jej w najbliższych miesiącach więcej czołgów niż tylko niemieckie Leopardy 2.
Leopard 2 to solidny i dobrze opancerzony czołg
— powiedział w rozmowie z rozgłośnią NOS Radio 1 De Kruif. Jego zdaniem dostawa tych pojazdów na front znacznie pomoże zaatakowanemu przez Rosję krajowi. Powtórzył jednocześnie opinię, że aby skutecznie stawić czoła rosyjskiej armii Ukraińcy potrzebują kilkuset czołgów.
Generał twierdzi, że zostaną one dostarczone przez sojuszników, przede wszystkim Amerykanów, w ciągu kilku miesięcy.
Istotny jest tutaj wymiar polityczny, aby pomóc Niemcom
— twierdzi De Kruif.
Już sto czołgów może przynieść dużą zmianę na froncie
— powiedział natomiast w programie telewizji publicznej „Nieuwsuur” Bob Deen ekspert ds. Europy Wschodniej w Clingendael Institute. Jego zdaniem, patrząc na to jak wiele krajów deklaruje obecnie pomoc w wysłaniu czołgów na Ukrainę, zgromadzenie tej liczby jest już realne.
Według Deena Rosja będzie „polować” na dostarczone pojazdy i próbować je zniszczyć.
Jeśli to się powiedzie, Putin będzie to wykorzystywać propagandowo
-– twierdzi ekspert Clingendael Institute.
tkwl/PAP
CZYTAJ TAKŻE:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/631614-ktore-panstwa-chca-przekazac-ukrainie-czolgi-leopardsprawdz