Przełamując długotrwały opór, administracja Bidena planuje wysłać czołgi M1 Abrams na Ukrainę. Może to ogłosić już w środę, podał „New York Times”.
Zapowiedź wysłania czołgów już dziś?
„NYT” podkreślił, że byłoby to dużym krokiem naprzód w uzbrojeniu Kijowa, aby mógł odzyskać swoje terytorium od Rosji. Powołując się na pragnących zachować anonimowość urzędników, zaznaczył, że Biały Dom może już w środę zapowiedzieć wysłanie ok. 30 czołgów.
W ciągu ostatniego miesiąca urzędnicy Pentagonu wyrażali wątpliwości co do wysłania Abramsów z obawy, jak Ukraina wykorzysta zaawansowane czołgi, które wymagają intensywnego szkolenia i obsługi. Urzędnicy powiedzieli, że dotarcie do ukraińskich pól bitewnych może faktycznie potrwać lata
— napisała gazeta.
Amerykański dziennik zaznacza, że sekretarz obrony Lloyd J. Austin III przekonał się w końcu, że wysłanie amerykańskich czołgów jest konieczne, aby zachęcić Niemcy do dostarczania swoich czołgów Leopard 2.
Polityczna osłona dla Niemców?
Według „NYT” urzędnicy Departamentu Stanu i Białego Domu argumentowali, że zapewnienie Niemcom politycznej osłony, której szukały, aby wysłać własne czołgi, przeważyło nad niechęcią Departamentu Obrony.
W artykule podkreślono, że niemieccy oficjele prywatnie mówili, że wyślą jedne z najbardziej zaawansowanych na świecie czołgów, tylko wówczas, jeśli USA zgodzą się przekazać swoje M1 Abrams.
Gazeta przypomniała, że wiele krajów europejskich używa niemieckich Leopardów, których jest około 2000 na całym kontynencie. Ukraina zaś usilnie prosiła o czołgi w ostatnich tygodniach, przekonując o ich niezbędności w celu przeciwdziałania przewadze Rosji w broni i ludziach.
Zachodnie czołgi są najnowszą barierą, która pada, podczas gdy sojusznicy Ukrainy dostarczają jej systemy uzbrojenia, przed czym wcześniej się wzbraniali. (…) Wielka Brytania zapowiedziała, że przekaże część swoich czołgów Challenger 2
— zaznaczył „NYT”.
„WSJ”: Administracja USA jest bliska decyzji
Przywołał wypowiedź ministra obrony Mariusza Błaszczaka, że Polska zwróciła się formalnie do Niemiec o zgodę na wysłanie Ukrainie czołgów Leopard z własnych zapasów. Inne kraje zasygnalizowały, że zrobią to, jeśli Niemcy się zgodzą.
We wtorek „Wall Street Journal” poinformował, że administracja USA jest bliska decyzji w sprawie wysłania znaczącej liczby czołgów M1 Abrams do Ukrainy i może ogłosić ją jeszcze w tym tygodniu.
Bez jednoznacznego potwierdzenia
Jesteśmy zaangażowani w konsultacje i koordynację z sojusznikami, by na Ukrainę trafiło jak najszybciej, jak najwięcej sprzętu, którego potrzebuje - powiedział we wtorek rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy USA zawarły z Niemcami porozumienie w sprawie dostaw czołgów Leopard i M1 Abrams.
Staramy się angażować w dobrej wierze w koordynację i konsultacje nie tylko z Ukrainą, ale wszystkimi krajami, które dostarczają potrzebną pomoc wojskową, tak byśmy dostarczyli jak najwięcej [sprzętu], tak szybko, jak to możliwe i tak skutecznie, jak to możliwe
— powiedział Price podczas briefingu prasowego. Była to odpowiedź na pytanie PAP, czy spodziewane dostawy czołgów Leopard 2 na Ukrainę były uwarunkowane dostawą amerykańskich czołgów Abrams.
Jeśli są jakieś kroki, które możemy podjąć, by Ukraina otrzymała ilości sprzętu lub zdolności, jakich potrzebuje, to je podejmujemy
— dodał.
Wskazał przy tym na przykład dostarczenia przez Słowację systemów S-300 po tym, jak USA zapewniły stacjonowanie na Słowacji baterii systemów Patriot.
Price nie potwierdził jednoznacznie, że USA wyślą Ukrainie czołgi Abrams, choć tego również nie wykluczył i dodał, że nie chce uprzedzać niemieckich ogłoszeń w sprawie ewentualnych dostaw Leopardów 2.
Według m.in. „Wall Street Journal” i Politico, USA i Niemcy uzgodniły, że każdy z krajów dostarczy własne czołgi, a Berlin zgodzi się także na dostarczenie Leopardów przez kraje trzecie, w tym Polskę. Wcześniej ministrowie obrony Niemiec i USA deklarowali, że sprawy dostaw Leopardów i Abramsów nie są ze sobą powiązane. Pentagon zwracał przy tym też uwagę na trudności z utrzymaniem Abramsów na Ukrainie m.in. ze względu na zużycie i typ paliwa (paliwo lotnicze) potrzebny dla działania amerykańskich czołgów.
Pentagon nie wyklucza przekazania Abramsów
Rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder we wtorek nie wykluczył przekazania Abramsów, jednak powtórzył, że „M1 jest skomplikowanym systemem, którego utrzymanie jest wyzwaniem”. Dodał jednocześnie, że w przypadku każdego przekazywanego przez USA uzbrojenia, ukraińscy żołnierze są szkoleni z jego użytkowania i utrzymania.
Według źródeł Politico USA mogą przekazać ok. 30 czołgów Abrams. Jak podało z kolei radio Voice of America, Abramsy zostaną przekazane w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), co oznacza, że nie będą pochodzić z magazynów USA, lecz zostaną zakupione z innych źródeł. To może potencjalnie wydłużyć czas dostaw.
CZYTAJ TAKŻE:
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/631488-nyt-administracja-bidena-planuje-wyslac-ukrainie-czolgi