Trwa 332. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Sobota, 21 stycznia 2023 r.
21:57. Sztab generalny: siły rosyjskie kontynuują działania ofensywne w rejonie Bachmutu
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdził w sobotę, że strona rosyjska kontynuuje działania ofensywne w pobliżu Bachmutu, w obwodzie donieckim, i w obwodzie zaporoskim, angażując dodatkowe siły powietrzne.
Sztab Generalny poinformował, że: „Nie można mówić, że ma miejsce jakaś duża ofensywa. Są to małe grupy liczące około dziesięciu osób, które wróg rzucił, aby sprawdzić siłę naszej obrony”.
Według ocen ukraińskich wojskowych Rosja stara się poprawić swoje pozycje w okolicach Zaporoża. Nie wyklucza się jednak „bardziej aktywnych” ruchów Rosji, ponieważ zgromadziła ona „pewne siły” w tym rejonie.
W ciągu ostatnich 24 godzin w obwodzie zaporoskim ponad 25 miejscowości znalazło się pod ostrzałem artyleryjskim, poinformował sztab.
19:53. Portugalia przekaże Ukrainie transportery opancerzone
Portugalskie wojsko przekaże w najbliższym czasie armii ukraińskiej transportery opancerzone i generatory prądu, podało ministerstwo obrony w Lizbonie, odmawiając informacji o ewentualnym skierowaniu dla Kijowa posiadanych przez Lizbonę czołgów Leopard.
Portugalia przekaże na Ukrainę 14 amerykańskich transporterów opancerzonych M113, a także osiem generatorów prądu „o dużym potencjale”, poinformowały w sobotę stołeczne media, cytujące oświadczeniu resortu.
Ministerstwo wyjaśniło, że w przeszłości przekazało już Kijowowi tego typu transportery opancerzone.
W najbliższym ładunku skierowanym na Ukrainę znajdzie się też amunicja do broni o kalibrze 120 mm, a także 2 tony sprzętu medycznego i materiałów sanitarnych
— podało portugalskie ministerstwo obrony.
W piątek szef sztabu generalnego Portugalii admirał Antonio da Silva Ribeiro powiedział, że jego kraj posiada 37 czołgów Leopard. Odmówił jednak podania liczby maszyn, które Lizbona skłonna byłaby przekazać Kijowowi.
Portugalska armia od czasu wybuchu wojny wysłała na Ukrainę transporty z pomocą militarną o łącznej masie 532 ton.
19:26. Wywiad wojskowy: temat „inwazji z Białorusi” jest częścią rosyjskiej wojny psychologicznej
Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow powiedział w sobotę, że obecnie nie ma zagrożenia ze strony Białorusi pełnowymiarową operacją lądową i jej udziałem po stronie Rosji, a używanie tego tematu jest częścią rosyjskiej wojny psycholigicznej - podał portal „The Kyiv Independent”.
Ukraiński wojskowy ocenił, że używanie tego tematu jest częścią informacyjnej i psychologicznej strategii Rosji wobec Ukrainy.
„The Kyiv Independent” przypomina, że amerykański Instytut Studiów nad Wojną prognozował w piątek, że atak Rosji na Ukrainę z Białorusi może być bardziej prawdopodobny pod koniec 2023 roku.
Nie ma żadnych widocznych oznak, że siły rosyjskie na Białorusi mają struktury dowodzenia i kontroli niezbędne do ataku zimą lub wiosną 2023 roku na Ukrainę, o którym Ukraina ostrzegała pod koniec 2022 roku
— ocenił amerykański think tank.
18:55. Media: Resort obrony kupuje żywność dla żołnierzy po cenach nawet trzykrotnie wyższych niż w sklepach
Ministerstwo obrony Ukrainy zawarło umowy na dostawy żywności dla żołnierzy po cenach nawet trzykrotnie wyższych niż w sklepach - podał portal ZN.UA. Portal powołuje się na porównanie kwot z kontraktu z cenami żywności w jednej z sieci spożywczych.
Ceny w kontrakcie dotyczącym usług organizacji żywienia zbiorowego w jednostkach stacjonujących daleko od linii frontu przekraczają detaliczne ceny żywności dwu- i trzykrotnie - informuje portal. Zawyżone ceny dotyczą najpopularniejszych produktów, jak: buraki, ziemniaki, groszek konserwowy, jaja, czy udko kurze - wynika z porównania cen.
Kontrakt opiewa na 13 mld hrywien (blisko 354 mln USD). Dostawcą usług jest spółka o nazwie Activ Company.
Agencja UNIAN, która również opisała kontrowersyjny dokument ocenia, że spółka w istocie jest „przykrywką” dla bardziej - jak to ujmuje - „profesjonalnych” podmiotów działających na rynku dostaw dla wojska.
18:30. Ambasador Ukrainy: Potrzebujemy niemieckich czołgów - i to teraz
Potrzebujemy niemieckich czołgów - i to teraz, powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew agencji dpa, dodając: „Nie mamy czasu na sprawdzanie, zastanawianie się i wahanie. To, czego potrzebujemy: decyzji, szkoleń i skoordynowanych dostaw. Natychmiast”.
Makiejew wyraził rozczarowanie wynikiem konferencji w Ramstein.
„Muszę być szczery, oczekiwaliśmy znacznie więcej od naszych niemieckich partnerów”.
Makiejew powiedział, że teraz ważne jest przede wszystkim to, żeby rozpoczęło się szkolenie ukraińskich sił zbrojnych i żeby Niemcy pozwoliły innym krajom na dostarczenie czołgów. Ambasador z zadowoleniem przyjął fakt, że w Ramstein obiecano sprzęt wojskowy o wartości kilku miliardów euro. Ukraina będzie teraz nadal zabiegać o dostawę czołgów.
18:20. Portugalskie media: Polska kluczową siłą wspierającą Ukrainę i chroniącą Zachód
Polska jest kluczowym państwem udzielającym wsparcia Ukrainie walczącej z Rosją, a zarazem siłą chroniącą Europę Zachodnią przed rosyjską inwazją, poinformowała portugalska telewizja SIC Noticias w komentarzach po piątkowym szczycie w niemieckim Ramstein. Władze Polski, jak odnotowała stacja, są jednym z głównych motorów międzynarodowego wsparcia dla walczącej z agresorem Ukrainy.
Pomoc udzielana przez europejskich sojuszników Ukrainie jest niewystarczająca, zaznaczyła portugalska telewizja, podkreślając, że zbyt mało dotychczas przekazały ukraińskiej armii rządy takich krajów jak Włochy, Grecja i Hiszpania.
SIC Noticias ze zrozumieniem przyjęła naciski Warszawy na Berlin w sprawie udostępnienia siłom ukraińskim czołgów Leopard, a jej zdaniem zabiegi polskiego rządu służą nie tylko obronie Ukrainy przed agresorem, ale również zapewnieniu ochrony Europie Zachodniej przed Rosją.
“Czy odmowa przekazania czołgów przez Niemcy powstrzyma Polskę przed skierowaniem Ukrainie pomocy militarnej w innej formie? Raczej nie”, oceniła lizbońska stacja, podkreślając, że wojna na Ukrainie wybiega poza granice tego kraju.
“To walka o obronę demokracji liberalnych opartych na gospodarce kapitalistycznej, która służy chronieniu Europy przed upadkiem w otchłań”, podsumowała portugalska telewizja.
17:30. Wiceszef MSZ: Rosja szykuje się do nowych ataków
Ukraina wcześniej czy później otrzyma zachodnie czołgi, jednak ze względu na przygotowania Rosji do nowych ataków w tej sprawie liczy się szybkość – powiedział PAP w Kijowie ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Jewhen Perebyjnis.
„Sądzę, że wcześniej czy później czołgi Leopard i inne czołgi zachodnie będą w Ukrainie. Innego wyjścia nie widzę, chociaż pozostaje pytanie, kiedy to nastąpi”
– oświadczył minister.
„Dla nas szybkość jest najważniejsza, bo według naszych danych Rosja planuje nowe ataki i musimy zrobić wszystko, by te ataki zostały odparte. Właśnie dlatego potrzebujemy ciężkiego sprzętu”
– podkreślił ukraiński dyplomata.
16:30. Były oficer brytyjskiej armii: Polska odważną pomocą dla Ukrainy zawstydza Niemcy
Polska zawstydza Niemcy swoją odwagą; ma znacznie więcej powodów, by się obawiać Rosji, a jednak robi to, co powinny były zrobić Niemcy - pisze w sobotnim wydaniu dziennika „Daily Telegraph” Richard Kemp, pułkownik w stanie spoczynku brytyjskiej armii.
Odnosząc się do piątkowego spotkania grupy kontaktowej w sprawie Ukrainy i słów nowego niemieckiego ministra obrony Borisa Pistoriusa, że podjęcie decyzji w sprawie czołgów Leopard 2 może zająć nawet miesiąc, Kemp zauważa, że taki rodzaj zwlekania może być dopuszczalny w czasie pokoju, ale to jest wojna, w której liczy się każdy dzień.
„Od prawie roku trwa najbardziej śmiercionośny konflikt w Europie od 1945 r., a Niemcy od początku były niewiarygodnym partnerem. Najpierw chciały wysłać tylko 5000 hełmów, podczas gdy inne kraje szybko wysłały śmiercionośną broń; teraz dywagują nad czołgami, dzielą NATO, stawiają cały Zachód w trudnej sytuacji i - co najgorsze - narażają na szwank wysiłek wojenny Ukrainy”
— pisze autor, zwracając uwagę, że Polska przewodzi grupie państw zachodnich, które chcą wysłać część Leopardów kupionych od Niemiec.
„Kontrast między Warszawą a Berlinem nie mógłby być większy. Polska zrobiła dokładnie to, co Niemcy powinny były zrobić i obiecały zrobić. Staje się europejskim supermocarstwem militarnym: przy znacznie mniejszym PKB ma już więcej czołgów i haubic niż Niemcy i jest na dobrej drodze do posiadania znacznie większej armii, z docelową liczbą 300 tys. żołnierzy do 2035 r., w porównaniu z obecnymi 170 tys. żołnierzy w Niemczech, która to liczba nie wykazuje realnych oznak wzrostu w najbliższym czasie”
— wskazuje Kemp.
15:50. Mer Lwowa o Leopardach: Ten mur runie, jak runął mur berliński
Myślę, że w sprawie przekazania przez Niemcy czołgów Leopard Ukrainie ten mur runie, jak runął mur berliński - powiedział w Bydgoszczy mer Lwowa Andrij Sadowy. Podkreślił, że obecnie Ukraina najbardziej potrzebuje Leopardów, śmigłowców i Patriotów.
CZYTAJ WIĘCEJ: Mer Lwowa: Niemcy jeszcze kręcą ws. przekazania czołgów Ukrainie, ale myślę, że ten mur runie, tak jak runął mur berliński
15:47. Biden: Ukraina otrzyma wszelką pomoc, jakiej potrzebuje
Prezydent USA Joe Biden w piątek w Biały Domu na pytanie dziennikarzy, czy popiera wysłanie na Ukrainę czołgów Leopard, odparł, że kraj ten otrzyma „wszelką pomoc”, jakiej potrzebuje w walce z wojskami rosyjskimi - podał CNN.
„Ukraina otrzyma wszelką pomoc, jakiej potrzebuje” - powiedział Biden, gdy reporter zapytał, czy popiera cel Polski, jakim jest wysłanie czołgów niemieckiej produkcji na Ukrainę.
14:00. Szefowa niemieckiej komisji obrony: We wschodniej Ukrainie nie ma baletu Bolszoj, są żołnierze, którzy mordują
Przewodnicząca komisji obrony w niemieckim Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann wezwała w sobotę do zerwania z „folklorystycznym wyobrażeniem” o Rosji, która zaatakowała Ukrainę. „We wschodniej Ukrainie nie ma baletu Bolszoj, który tańczy „Jezioro Łabędzie” - powiedziała Strack-Zimmermann - Są tam żołnierze, którzy mordują”.
12:45. Prezydent Zełenski oddał hołd ofiarom katastrofy śmigłowca w Browarach
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wziął udział w uroczystościach żałobnych ofiar katastrofy śmigłowca w Browarach koło Kijowa, w której zginęło 14 osób, w tym szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski - podał portal Hromadske.
Zełenski wraz z małżonką - Ołeną przyjechał do Domu Ukraińskiego w centrum Kijowa, gdzie trwa ostatnie pożegnanie wysokiej rangi urzędników MSW, którzy zginęli w katastrofie.
W uroczystości uczestniczył także szef biura (kancelarii) prezydenta, Andrij Jermak i były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Pojawili się też parlamentarzyści, ambasadorowie obcych państw i przywódcy religijni.
W Domu Ukraińskim żegnani są szefowie MSW: minister Monastyrski i jego dwaj zastępcy: Jewhenij Jenin i Jurij Łubkowycz, a także ich współpracownicy, którzy zginęli w katastrofie.
12:00. Doradca prezydenta: Przez brak decyzji w sprawie broni giną kolejni ludzie
Niezdecydowanie świata w sprawie dostarczenia uzbrojenia Ukrainie sprawia, że w kraju tym giną kolejni ludzie - oświadczył Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. W komentarzu na Twitterze zaapelował: „myślcie szybciej”.
„Dzisiejsze niezdecydowanie zabija coraz więcej naszych ludzi. Każdy dzień zwłoki oznacza śmierć Ukraińców. Myślcie szybciej”
— zaapelował Podolak na Twitterze.
Wraził przekonanie, że świat i tak pomoże Ukrainie i przekaże jej niezbędną broń. „Uświadomicie sobie, że nie ma żadnego innego wariantu zakończenia wojny prócz pokonania Rosji” - napisał doradca prezydenta Ukrainy.
11:30. W ostrzałach rosyjskich zginęło 5 osób w ciągu ostatniej doby
Pięciu mieszkańców Ukrainy zginęło w ciągu ostatniej doby w ostrzałach rosyjskich - poinformował Kyryło Tymoszenko, wiceszef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Najwięcej ofiar spowodowały ostrzały obwodu donieckiego: zginęły tam trzy osoby.
Jedna osoba zginęła w obwodzie zaporoskim i również jedna - w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Łącznie 13 osób zostało rannych w ostrzałach dokonanych przez Rosjan. Komunikat o najnowszych stratach Tymoszenko opublikował na serwisie Telegram.
Biuro (kancelaria) prezydenta Ukrainy podaje informacje o ofiarach ostrzałów na podstawie danych przekazanych przez władze regionalne. Ze swej strony szef obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch przekazał, że w ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód zaporoski ponad 160 razy. Ostrzały artyleryjskie wciąż trwają w sobotę wzdłuż linii frontu.
11:16. Były generał NATO: Rosjanie bombardują, a my dyskutujemy!
Rosjanie bombardują, a my dyskutujemy! - powiedział w rozmowie z gazetą „Bild” były generał NATO Hans-Lothar Domroese, krytykując zapowiedź Berlina z Ramstein, iż chce dostarczyć Ukrainie więcej broni i sprzętu o wartości miliarda euro, ale nie uwzględnia jednak czołgów.
„Po każdej decyzji eksportowej mijają dwa miesiące, aż czołgi będą gotowe do użycia na froncie”
— podkreślił Domroese dodając, że jest to „czas, którego Ukraina nie ma”.
Ekspert CDU ds. zagranicznych Johann Wadephul mówi o „całkowitej porażce Niemiec na arenie międzynarodowej”. Jak zauważa „Bild” polityk opozycji wprost atakuje Scholza, który zdaniem Wadephula „albo z uporu, albo z tchórzostwa zawodzi Ukrainę”.
11:12. Brytyjskie ministerstwo obrony: Wojna w stanie impasu
Walki w wojnie ukraińsko-rosyjskiej koncentrują się obecnie w trzech sektorach - Kreminnej, Bachmutu i w obwodzie zaporoskim, ale ogólnie konflikt znalazł się w stanie impasu - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
„W ostatnich dniach najcięższe walki koncentrowały się w trzech sektorach. Na północnym wschodzie, w okolicach Kreminnej, Ukraina prawdopodobnie osiągnęła niewielkie zdobycze i skutecznie obroniła się przed rosyjskim kontratakiem. W obwodzie donieckim, w sektorze Bachmutu, siły rosyjskie i wspomagające je wagnerowskie prawdopodobnie umocniły się w mieście Sołedar, po zdobyciu go na początku tygodnia. Na południu, w obwodzie zaporoskim, obie strony zmasowały znaczne siły, które prowadziły wymianę artyleryjską i potyczki, ale unikały działań ofensywnych na dużą skalę. Ogólnie rzecz biorąc, konflikt znajduje się w stanie impasu. Istnieje jednak realna możliwość lokalnych postępów rosyjskich w okolicach Bachmutu”
— napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
10:30. Uroczystości żałobne szefa MSW i innych ofiar katastrofy w Browarach
W Kijowie rozpoczęły się uroczystości żałobne ofiar katastrofy śmigłowca w Browarach koło Kijowa, w której zginęło 14 osób, w tym szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski. Procesja żałobna wyruszyła spod gmachu MSW w kierunku placu Europejskiego.
Oficjalna ceremonia pożegnania odbędzie się w Domu Ukraińskim przy placu Europejskim w centrum Kijowa. W procesji, która wyruszyła spod siedziby MSW Ukrainy, biorą udział krewni, bliscy i koledzy ofiar katastrofy. W pobliżu gmachu ministerstwa wzdłuż ulic ustawili się rzędem funkcjonariusze służb mundurowych; niektórzy z kwiatami w rękach.
Z powodu uroczystości policja zamknęła dla przejazdu kilka ulic w centrum Kijowa
W Domu Ukraińskim dyżurują psycholodzy służb ratunkowych.
09:30. Przewodnicząca komisji obrony w Bundestagu: Niemcy zawiodły
W związku z dalszym odkładaniem decyzji o dostawie niemieckich czołgów na Ukrainę przewodnicząca komisji obrony w Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann wyraziła swoje rozczarowanie. „Historia patrzy na nas, a Niemcy niestety właśnie zawiodły” - powiedziała w telewizji ZDF.
CZYTAJ WIĘCEJ: Co z Leopardami dla Ukrainy? Szefowa komisji obrony w Bundestagu: „Historia patrzy na nas, a Niemcy niestety właśnie zawiodły”
09:15. ISW: Rosja tworzy prowokacyjne komunikaty, aby zwiększyć nastroje antyukraińskie
Kreml prawdopodobnie rozmieścił systemy obrony powietrznej na budynkach w Moskwie, aby stworzyć prowokacyjne komunikaty w przestrzeni informacyjnej i aby zwiększyć nastroje antyukraińskie wśród Rosjan - ocenia w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
CZYTAJ WIĘCEJ: Analiza ISW: Kreml chce zwiększyć nastroje antyukraińskie! Prawdopodobnie dlatego rozmieścił systemy obrony w Moskwie
09:00. Wspólne ćwiczenia wojskowe Białorusi z Rosją trwają na wszystkich lotniskach
Samoloty wojskowe Rosji i Białorusi mają dziś wykonywać na wszystkich białoruskich lotniskach „wyznaczone zadania” w ramach wspólnych ćwiczeń wojskowych, trwających od 16 stycznia - podała ukraińska agencja UNIAN powołując się na resort obrony w Mińsku .
Jak zauważa UNIAN, oznacza to, że zwiększy się w sobotę aktywność lotnictwa wojskowego Rosji. Resort obrony w Mińsku oświadczył, że tego dnia oddziały sił powietrznych i wojsk obrony przeciwlotniczej „będą kontynuować wyznaczone zadania”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wspólne „wyznaczone zadania” rosyjskiego i białoruskiego lotnictwa! Na Białorusi odbywają się wspólne ćwiczenia wojskowe
08:32. Ekspert: Zachodni przywódcy zrozumieli, że Putin nie jest zdolny do negocjacji
Zachodni przywódcy zrozumieli, że Putin nie jest zdolny do negocjacji i nie da się z nim porozumieć – ocenia w rozmowie z PAP ukraiński analityk wojskowy Ołeh Żdanow. Jego zdaniem świadczy o tym m.in. decyzja o przekazaniu Ukrainie zachodnich systemów uzbrojenia.
Zmienia się podejście. Zachód rozumie, że jeśli teraz nie dostarczy Ukrainie broni, to w najlepszym razie ta wojna przekształci się w długotrwały konflikt na wyniszczenie. W gorszym scenariuszu, jeśli nie daj boże, Putin wygra, to oni będą następni
— mówi PAP ukraiński analityk wojskowości Ołeh Żdanow.
Nawet jeśli nie będzie to gorąca wojna, to Putin będzie chciał dyktować warunki, jako zwycięzca. I Europa będzie miała de facto drugiego Hitlera
— ocenia ekspert.
Wydaje się, że do przywódców na Zachodzie zaczyna ostatecznie docierać, jakie mogą być skutki tej wojny. Jeśli będzie broń (dla Ukrainy), to Ukraina jest w stanie się obronić i zwyciężyć, przy czym w bliskiej perspektywie
— przekonuje ukraiński komentator.
07:34. Reznikow: Siły ukraińskie będą szkolić się na czołgach Leopard 2 w Polsce
Siły ukraińskie będą szkolić się na czołgach Leopard 2 w Polsce, mimo że sojusznicy nie osiągnęli porozumienia w sprawie dostaw niemieckich pojazdów na Ukrainę - powiedział w piątek szef resortu obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie ukraińskojęzyczną redakcją Głosu Ameryki (VOA).
Reznikow rozmawiał z VOA po spotkaniu w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech, gdzie w piątek partnerzy Ukrainy nie podjęli decyzji o przekazaniu czołgów Leopard 2.
Minister obrony Ukrainy określił możliwość szkolenia ukraińskich załóg jako przełom, przypisując sukces wysiłkom Polski.
Zaczniemy od tego, a potem pójdziemy dalej
— podkreślił Reznikow.
Dodał, że ma nadzieję, iż Niemcy podejmą decyzję w sprawie czołgów. Patrzę na to optymistycznie, „bo pierwszy krok został zrobiony – rozpoczniemy misje szkoleniowe na Leopardach 2” - stwierdził.
00:00. Zełenski: Nie ma alternatywy ws. czołgów
Ogólnie możemy wnioskować, że dzisiejsze spotkanie w Ramstein wzmocni naszą odporność. Partnerzy są stanowczo w swojej postawie – będą wspierać Ukrainę tak bardzo, jak będzie to konieczne dla naszego zwycięstwa
— powiedział w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Wciąż musimy walczyć o dostawy nowoczesnych czołgów, ale każdego dnia coraz bardziej widać, że nie ma alternatywy dla podjęcia decyzji ws. czołgów
— zaznaczył.
Dziękuję wszystkim partnerom, którzy stanowczo wspierali stanowisko Ukrainy w dyskusjach, które się odbyły
— dodał.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/630964-relacja-332-dzien-wojny-potrzebujemy-niemieckich-czolgow