Trwa 331. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Piątek, 20 stycznia 2023 r.
21:54. Kanadyjski wywiad wojskowy: Rosja nie ma zasobów, by przeprowadzić ofensywę na kierunku zaporoskim
W najbliższych miesiącach nie należy spodziewać się rosyjskiej ofensywy na kierunku zaporoskim na południu Ukrainy; najeźdźcy podejmują tam działania obronne i nie dysponują wystarczającymi siłami i środkami, by przeprowadzić skuteczne natarcie - ocenił kanadyjski wywiad wojskowy, cytowany w piątek przez agencję Ukrinform.
Urzędnicy z nadania Moskwy, zainstalowani w częściowo okupowanym obwodzie zaporoskim, twierdzą, że rosyjskie wojska prawdopodobnie będą gotowe do wiosennej ofensywy w celu zagarnięcia pozostałej części tego regionu, kontrolowanego przez Ukrainę. Siły najeźdźcy są jednak zbyt słabo wyposażone i niedostatecznie wyszkolone, by mogły tego dokonać - czytamy w komunikacie kanadyjskich sił zbrojnych na Twitterze.
Wywiad wojskowy Kanady zauważył, że inwazyjne wojska „od miesięcy” budują w obwodzie zaporoskim pozycje obronne, obawiając się kontrofensywy Ukraińców. Na tym tle zapowiedzi okupantów o działaniach zaczepnych brzmią jeszcze mniej wiarygodnie.
21:50. „Time”: Amerykański komandos zginął na Ukrainie
Amerykański żołnierz sił Navy SEALs Daniel Swift zginął w tym tygodniu na Ukrainie, walcząc jako ochotnik - podał w piątek portal tygodnika „Time”. Komandos zdezerterował ze swojej amerykańskiej jednostki jeszcze w 2019 r.
„Time” powołał się na przedstawiciela amerykańskiej Marynarki Wojennej. Według pisma zginął on podczas rosyjskiego ataku. Śmierć obywatela USA potwierdził Departament Stanu.
Swift posiadał status dezertera od 2019 r., zaś wcześniej był odznaczany za służbę w Iraku i Afganistanie.
21:47. Szefowa belgijskiego MON: Dostarczymy Ukrainie ciężkie karabiny maszynowe
Będziemy nadal wspierać Kijów, dostarczając m.in. ciężkie karabiny maszynowe, zadeklarowała w piątek minister obrony Ludivine Dedonder. Minister poinformowała dzień wcześniej w parlamencie, że belgijskie wsparcie dla zaatakowanego kraju wyniosło dotychczas około 90 mln euro.
Przekażemy ciężkie karabiny maszynowe a także badamy możliwości dostarczania amunicji przeciwlotniczej i przeciwpancernej
— powiedziała Dedonder podczas spotkania w Ramstein. Minister podkreśliła również, iż Belgia popiera wszelkie inicjatywy w ramach Unii Europejskiej i NATO, które pozwolą na więcej wspólnych zakupów sprzętu dla Ukrainy.
Szefowa resortu obrony przekazała również informację, że od 24 lutego ubiegłego roku Belgia przekazała Ukrainie różne rodzaje broni m.in. karabiny szturmowe, ciężkie karabiny maszynowe, wyrzutnie rakiet, pociski przeciwpancerne oraz amunicję.
W czwartek Dedonder powiedziała w izbie niższej parlamentu, iż kwota belgijskiej pomocy dla Ukrainy wynosi obecnie 90 mln euro. Dodała również, że rząd omówi w przyszłym tygodniu nowe dostawy broni dla zaatakowanego wschodniego sąsiada Polski.
Tymczasem na początku stycznia br. dziennik „Le Soir”, powołując się na raport organizacji GRIP, podał, Belgia znajduje się w ogonie krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego, które organizują dostawy sprzętu wojskowego na Ukrainę. Militarna pomoc Belgii miała wynieść niecałe 10 mln dolarów.
21:44. Holenderski rząd: Nie wyślemy na Ukrainę kompletnego systemu Patriot, tylko dwie wyrzutnie
Holandia nie przekaże Ukrainie kompletnego systemu przeciwlotniczego Patriot, poinformowali w piątek minister obrony Kajsa Ollongren oraz szef resortu spraw zagranicznych Wopke Hoekstra. Ministrowie zadeklarowali, że na Ukrainę trafią dwie wyrzutnie i „szereg rakiet”, a Holandia przeszkoli ukraińskich żołnierzy z obsługi systemu.
Pismo w tej sprawie trafiło do członków izby niższej parlamentu (Tweede kamer) w piątek późnym popołudniem. Niedawno Holandia zapowiedziała, że dołączy do Niemiec i Stanów Zjednoczonych w sprawie dostaw Patriotów, ale nie było jasne, jaki dokładnie sprzęt trafi na Ukrainę.
Cała bateria Patriot składa się z radaru, centrum kierowania ogniem i sześciu wyrzutni. Ukraina otrzyma zatem z Niderlandów tylko część systemu. Ollongren i Hoekstra podkreślają w piśmie, że „Holandia dostarcza elementy układanki i wraz z wkładem amerykańskim, i niemieckim powstanie kompletna bateria”.
Niderlandy dysponują czterema kompletnymi systemami Patriot.
Również w piątek premier Holandii powiedział, że jego kraj „na razie nie dostarczy Ukrainie myśliwców F-16, bo to zbyt duży krok”. W czwartek minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra mówił w parlamencie, że jeżeli Kijów wystąpi o dostarczenie F-16, to Haga potraktuje tę prośbę z „otwartością”.
21:11. Reuters: USA doradziły Ukrainie, by powstrzymała się przed ofensywą do czasu otrzymania najnowszych dostaw broni
Władze w Waszyngtonie doradziły przywódcom Ukrainy, by Kijów wstrzymał plany szerokiej ofensywy przeciwko rosyjskim wojskom do czasu przekazania najnowszych dostaw amerykańskiej broni i przeprowadzenia niezbędnego szkolenia żołnierzy - powiadomiła w piątek agencja Reutera za anonimowym źródłem w administracji prezydenta USA.
Celem ostatnich rozmów USA z Ukrainą było uzyskanie gwarancji, że strona ukraińska poświęci wystarczająco dużo czasu na przeszkolenie swoich wojskowych z obsługi najnowszej broni dostarczonej przez Stany Zjednoczone - oznajmiło źródło agencji.
USA nie zamierzają na razie wspierać Kijowa dostawami czołgów Abrams, dodał Reuters. Identyczne informacje przekazywali w ostatnich dniach wysocy rangą przedstawiciele Pentagonu, w tym sekretarz obrony Lloyd Austin podczas piątkowego spotkania grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy w bazie w Ramstein w Niemczech.
W czwartek wieczorem Pentagon ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Znalazło się w nim uzbrojenie o wartości 2,5 mld dolarów, w tym 90 transporterów kołowych Stryker, 59 bojowych pojazdów piechoty Bradley oraz systemy obrony powietrznej Avenger.
Według opublikowanej przez resort obrony listy USA zamierzają przekazać Ukrainie ponad 550 pojazdów, w tym 90 Strykery, 59 Bradleye, 53 MRAP i 350 Humvee (HMMWV). Dodatkowo w pakiecie znalazły się m.in. amunicja do systemów obrony powietrznej NASAMS, ponad 100 tys. amunicji artyleryjskiej różnego kalibru, a także rakiety przeciwradarowe HARM.
Był to już 30. pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa ogłoszony przez USA podczas wojny Ukrainy z Rosją. Łączna wartość obiecanego dotychczas sprzętu to 26,7 mld dolarów.
21:09. Biały Dom: Czołgi są Ukrainie potrzebne, ale nie wykręcamy Niemcom rąk
Nie wykręcamy nikomu rąk w sprawie pomocy Ukrainie, każdy kraj podejmuje suwerenne decyzje - powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, odnosząc się do sprawy dostaw czołgów Leopard. Przyznał jednocześnie, że czołgi są Ukrainie potrzebne.
To są wszystko suwerenne decyzje. Nie wykręcamy nikomu rąk, nikt nam nie wykręca rąk (…) Niemcy to silny sojusznik NATO i zwiększyły swoją pomoc
— powiedział Kirby podczas konferencji prasowej w Białym Domu, komentując brak decyzji Berlina w sprawie dostaw czołgów Leopard na Ukrainie.
Jednocześnie powiedział, że Ukraina potrzebuje czołgów, a Leopardy są „świetnymi” i skutecznymi czołgami i USA chciałyby, by trafiły na Ukrainę.
Jasno mówiliśmy Niemcom i wszystkim naszym sojusznikom, prywatnie i publicznie, że jeśli mogą sprostać potrzebom Ukraińców, oczywiście chcielibyśmy, by to zrobili
— oznajmił.
20:57. Zełenski: Nasi partnerzy są zdecydowani pomagać nam aż do zwycięstwa
Nasi partnerzy są zdecydowani pomagać nam tak długo, jak będzie to niezbędne, czyli aż do zwycięstwa Ukrainy w wojnie z Rosją - ocenił w piątek wieczorem ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, komentując rezultaty kolejnego spotkania grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy w bazie w Ramstein w Niemczech.
Ogólnie możemy powiedzieć, że dzisiejsze spotkanie w Ramstein przyczyni się do wzmocnienia naszej odporności (obronnej). (…) Owszem, nadal będziemy musieli walczyć o dostawy nowoczesnych czołgów, ale każdego dnia dajemy do zrozumienia, że nie ma w tym względzie alternatywy i decyzja o czołgach musi (w końcu) zostać podjęta
— podkreślił Zełenski w wystąpieniu, którego zapis opublikowano na koncie prezydenta na Facebooku.
Przywódca oznajmił, że obrady w Ramstein zaowocowały „znaczącym wzmocnieniem (ukraińskich) sił artylerii, zarówno jeśli chodzi o liczbę dział, jak też pocisków”. Zełenski odnotował też „powiększenie arsenału pojazdów opancerzonych o kilkaset maszyn”, „ważne rezultaty” dotyczące przekazania Ukrainie wyrzutni rakietowych i systemów obrony przeciwlotniczej oraz ogłoszony w czwartek kolejny duży pakiet pomocy wojskowej USA dla Kijowa.
19:42. Biały Dom: Uznamy Grupę Wagnera za międzynarodową organizację przestępczą
Resort finansów formalnie uzna prywatną firmę wojskową Grupę Wagnera za międzynarodową organizację przestępczą, zaś w przyszłym tygodniu ogłosimy kolejne sankcje przeciwko grupie - ogłosił w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Zaprezentował też zdjęcia dowodzące przekazania Grupie Wagnera broni z Korei Północnej.
Wagner staje się konkurencyjnym ośrodkiem władzy wobec rosyjskiego wojska i innych rosyjskich ministerstw (…) oceniamy, że prawdopodobnie dochodzi do rosnących napięć między rosyjskimi oficjelami i panem (Jewgienijem) Prigożynem
— powiedział Kirby podczas konferencji prasowej w Białym Domu.
Ogłosił też, że USA wysłały ekspertom ONZ dowody na otrzymywanie przez Grupę Wagnera rakiet z Korei Północnej. Oznacza to, że Korea Północna złamała sankcję Rady Bezpieczeństwa ONZ.
19:39. Przedstawiciele Pentagonu wskazują na znaczenie wsparcia dla Ukrainy
Mocno naciskamy, by sprostać potrzebom Ukrainy w sprawie czołgów i pojazdów opancerzonych - powiedział w piątek szef Pentagonu Lloyd Austin po spotkaniu grupy kontaktowej ds. wspierania obrony Ukrainy. Według gen. Marka Milleya pojazdy te pozwolą Ukrainie przeprowadzić „znaczące ofensywy”.
Podczas konferencji podsumowującej spotkanie ministrów obrony kilkudziesięciu krajów w Ramstein, Austin ocenił, że obecny moment jest „decydujący dla walki Ukrainy, by się obronić” i zadeklarował, że grupa nie zamierza zwalniać z dalszymi dostawami sprzętu.
Zwrócił przy tym uwagę m.in. na przekazanie przez Wielką Brytanię „znaczącej liczby” czołgów Challenger 2, a także na ogłoszenie dostaw wozów bojowych i artylerii przez Szwecję i Danię, na deklaracje Niemiec i Holandii w sprawie przekazania systemów Patriot, a także „kontynuowanie przekazywania czołgów” przez Polskę.
18:53. Niezależne media: rodziny więźniów zwerbowanych na wojnę otrzymują puste trumny; rzekomo polegli żołnierze przebywają w niewoli na Ukrainie
Rodziny rosyjskich więźniów, zwerbowanych na wojnę z Ukrainą przez prywatną firmę wojskową Grupa Wagnera, otrzymują z frontu cynkowe trumny, w których mają znajdować się ciała poległych żołnierzy; okazuje się jednak, że trumny często są puste, a rzekomo zmarłe osoby żyją i przebywają w niewoli na Ukrainie - powiadomiła w piątek niezależna rosyjska telewizja Dożd.
18:46. Wiceszef biura prezydenta: nasi partnerzy z pewnością przekażą nam czołgi
Pozostają jeszcze formalności, potrzeba woli politycznej, ale nasi kluczowi partnerzy są przekonani, że należy dostarczyć Ukrainie czołgi i dlatego na pewno je otrzymamy - ocenił w piątek wiceszef biura ukraińskiego prezydenta Andrij Sybiha, komentując rezultaty kolejnego spotkania grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy w bazie w Ramstein w Niemczech.
Przełamujemy tabu w kwestii dostaw czołgów. Pojawiły się zdecydowane deklaracje niektórych państw o gotowości do przekazania (nam tych maszyn) w ramach „czołgowej koalicji”
— oznajmił Sybiha, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Jak dodał, jednym z krajów zamierzających udostępnić Kijowowi czołgi Leopard jest Polska.
Doskonale rozumiemy, że strona rosyjska przygotowuje się do zemsty (za dostawy ciężkiego uzbrojenia Ukrainie - PAP). Nasi partnerzy podzielają te oceny
— podkreślił polityk.
16:46. Ukraińskie dowództwo: W pobliżu północnej granicy kraju rozmieszczamy mobilne grupy obrony przeciwlotniczej
W pobliżu północnej granicy Ukrainy, w tym na przedpolach Kijowa oraz na północnym zachodzie kraju, niedaleko granicy z Polską, rozmieszczane są mobilne grupy obrony przeciwlotniczej wykorzystujące samochody terenowe Ford - oznajmiło w piątek ukraińskie dowództwo Połączonych Sił Zbrojnych.
W pierwszej fazie tych działań stworzyliśmy 19 mobilnych grup, które (mają do swojej dyspozycji) potężne terenówki Forda przystosowane do warunków bojowych. (…) Takie oddziały już zabezpieczają obiekty infrastruktury krytycznej na Wołyniu i w obwodzie sumskim
— poinformował dowódca Połączonych Sił Zbrojnych gen. Serhij Najew.
W ocenie wojskowego największą zaletą mobilnych formacji jest szybkość działania.
Te grupy będą wykonywać zadania na szczególnie niebezpiecznych odcinkach, gdzie (mogą) pojawić się wrogie drony, pociski manewrujące lub samoloty. Sposób funkcjonowania (takiej jednostki) polega na przemieszczeniu się w określone miejsce, zneutralizowaniu celu (przeciwnika) i równie szybkim powrocie do miejsca dyslokacji
— wyjaśnił gen. Najew.
Największe zagrożenie z kierunku północnego, czyli z terytorium Białorusi, dotyczyło w ostatnich miesiącach dronów produkcji irańskiej, za pomocą których rosyjskie wojska atakują na Ukrainie cele cywilne, w tym obiekty energetyczne. W ocenie większości analityków zimą lub wiosną 2023 roku nie można wykluczyć zmasowanego natarcia wroga z terenu Białorusi, podobnego do operacji z lutego ubiegłego roku. Dotychczas nie zaobserwowano jednak działań, które wskazywałyby na bezpośrednie zagrożenie taką ofensywą w najbliższych tygodniach
16:35. ONZ po raz pierwszy dostarczyła pomoc humanitarną w okolicę Sołedaru
Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) dostarczyła pierwszą partię pomocy humanitarnej na kontrolowane przez rząd w Kijowie tereny w pobliżu Sołedaru, czyli miejscowości na wschodzie Ukrainy, która została przed kilkoma dniami opanowana przez rosyjskie wojska - powiadomił w piątek brytyjski dziennik „Guardian”.
Konwój złożony z trzech ciężarówek dostarczył około 800 cywilom żywność, lekarstwa i środki higieniczne. Ludzie w przyfrontowych miejscowościach bardzo potrzebują pomocy, dlatego jesteśmy szczęśliwi, że mogło do nich dotrzeć nasze wsparcie. W kolejnych dniach planujemy następne takie przedsięwzięcia - oznajmił rzecznik Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) Jens Laerke, cytowany przez „Guardiana”.
Niewielkie miasteczko Sołedar, położone na północny wschód od atakowanego przez rosyjskie wojska Bachmutu, było w ostatnich tygodniach miejscem najbardziej intensywnych i krwawych walk na Ukrainie. 16 stycznia ukraińskie oddziały wycofały się z Sołedaru, pozostawiając miejscowość pod kontrolą wroga. Nowe linie obrony zostały ustanowione kilka kilometrów dalej w kierunku zachodnim.
W środę brytyjskie ministerstwo obrony oceniło, że zdobycie Sołedaru przez wojska agresora pozwoli Rosjanom zwiększyć presję na Bachmut, w szczególności ostrzeliwać jeden z dwóch szlaków zaopatrzeniowych prowadzących do tego miasta.
13:05. Na Morzu Czarnym sześć rosyjskich okrętów, utrzymuje się groźba ataku rakietowego
Obecność grupy okrętów (wroga) w akwenie Morza Czarnego świadczy o gotowości do ataku rakietowego – oświadczyła w piątek Natalia Humeniuk, rzeczniczka Sił Obrony na południu Ukrainy, cytowana przez agencję Ukrinform.
Humeniuk oceniła, że możliwy jest zarówno atak pojedynczy, jak i zmasowany.
Rzeczniczka powiadomiła, że na Morzu Czarnym znajduje się sześć rosyjskich okrętów wojennych, mogących przenosić rakiety, w tym dwa podwodne. Maksymalna liczba pocisków, którymi jednostki te mogą dysponować, to 40.
11:35: Zełenski: Terror nie pozwala na dyskusje
Jestem wam wdzięczny za naszą jedność, za ten dialog i format współpracy. Rezultaty widzimy na polu bitwy na Ukrainie
— powiedział ukraiński przywódca, zwracając się do sojuszników zgromadzonych w amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech.
Zełenski podkreślił, że należy jak najszybciej i jak najmocniej przeciwstawić się rosyjskiej agresji, ponieważ „terror nie pozwala na dyskusje”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Mocne słowa Zełenskiego w Ramstein: Terror nie pozwala na dyskusje. Należy jak najszybciej przeciwstawić się rosyjskiej agresji
11:32. Rosja wezwana przez UE i OBWE do umożliwienia dostępu do ukraińskich jeńców
Unia Europejska wezwała Rosję do natychmiastowego i bezwarunkowego umożliwienia pracownikom Czerwonego Krzyża dostępu do ukraińskich jeńców wojennych. Uczyniła to w oświadczeniu złożonym w czwartek na posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu.
Również OBWE wyraziło zaniepokojenie złym traktowaniem ukraińskich jeńców wojennych przez siły rosyjskie i wezwało do odnoszenia się do nich „zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym”.
Zarzuty o niedopuszczaniu przez Rosję wysłanników organizacji humanitarnych do jeńców wojennych powtarzają się systematycznie. Temat ten ma być również podniesiony w czasie piątkowej wizyty przewodniczącej Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Mirjany Spoljarić w Moskwie.
Spoljarić, która objęła stary organizacji w październiku ubiegłego roku, ma rozmawiać o „pilnych problemach humanitarnych” zarówno z rosyjskimi politykami, jak i lokalnymi działaczami Czerwonego Krzyża.
Jak przypomina France 24, MKCK był wielokrotnie krytykowany przez ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego, który zarzucał organizacji, że nie naciska wystarczająco mocno na uzyskanie dostępu do ukraińskich żołnierzy pojmanych przez siły rosyjskie.
11:31. W Kramatorsku pocisk spadł w pobliżu przedszkola
Na twitterowym profilu Flash News ukazały się zdjęcia po rosyjskim ataku rakietowym na Kramatorsk, zamieszczone pierwotnie przez szefa obwodowej administracji wojskowej Pawła Kyrylenkę.
Pocisk spadł w pobliżu przedszkola, trwają ustalenia dotyczące konsekwencji ataku.
11:27. Nagranie z walk w Bachmucie
W sieci ukazało się kolejne nagranie z walk w Bachmucie z perspektywy ukraińskich obrońców.
Film zamieszczony na twitterowym profilu Nexta trwa niecałe 40 sekund. Miejsce stacjonowania ukraińskich żołnierzy jest cały czas ostrzeliwane. Ukraińcy również odpowiadają strzałami.
10:16. ISW: nowy atak Rosji z Białorusi mało prawdopodobny w najbliższym czasie, ale możliwy w dalszej perspektywie
Częste kontakty władz Rosji i Białorusi mogą tworzyć warunki do nowego ataku Rosji z białoruskiego terytorium, jednak jest to mało prawdopodobne w najbliższych tygodniach – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
ISW ocenia, że scenariusz ponownego ataku z Białorusi na początku roku jest mało prawdopodobny, biorąc pod uwagę obecną aktywność rosyjskiej armii na terytorium tego kraju. Jako „bardziej prawdopodobny” think tank ocenia ewentualny atak pod koniec roku, np. jesienią.
ISW podsumowuje, że obecnie siły rosyjskie odbywają rotacje szkoleniowe, a następnie są wysyłane na front we wschodniej Ukrainie. „Nie zaobserwowano przesłanek świadczących o tym, że siły rosyjskie na Białorusi dysponują strukturami dowodzenia i kontroli, niezbędnymi do zimowego lub wiosennego ataku na Ukrainę, przed którym władze ukraińskie ostrzegały pod koniec 2022 r.” – pisze ISW.
Zaznacza jednocześnie, że jest to możliwe później (choć wciąż mało prawdopodobne), np. jesienią, gdy (jak informuje ukraiński wywiad) planowane są duże wspólne rosyjsko-białoruskie manewry – Zapad i Tarcza Związku.
Ten scenariusz, który ISW nazywa nowym „najgroźniejszym scenariuszem” (most dangerous course of action, MDCOA), odbywałby się już w nowych warunkach – po zakończeniu w Rosji cyklu wiosennej kampanii poborowej i ewentualnych kolejnych zaciągach rezerwy. Przesunięcie czasowe może pozwolić rosyjskiej zbrojeniówce na lepsze przygotowanie materiałowe.
10:15. Brytyjskie ministerstwo obrony: Grupa Wagnera ma na Ukrainie do 50 tys. ludzi
Najemnicza Grupa Wagnera ma na Ukrainie do 50 tys. ludzi i stała się kluczowym elementem rosyjskiej kampanii, a jej rejestracja jako podmiotu prawnego prawdopodobnie ma na celu zmaksymalizowanie zysków jej właściciela - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej napisało, że 27 grudnia 2022 r. rosyjski rejestr państwowy wykazał, iż paramilitarna Grupa Wagnera formalnie zarejestrowała się jako podmiot prawny. Grupa zadeklarowała swoją podstawową działalność jako „doradztwo w zakresie zarządzania” i nie wspomniała o usługach bojowych.
Wskazano, że nie jest jeszcze jasne, w jakim stopniu podmiot „CzWK Centrum Wagnera” będzie wykorzystywany do administrowania paramilitarną działalnością Wagnera i przypomniano, że prywatne firmy wojskowe pozostają w Rosji nielegalne, pomimo przedłużającej się dyskusji na temat reformy prawa, zaś właściciel Wagnera, Jewgienij Prigożyn prawdopodobnie częściowo finansował organizację poprzez zawyżone kontrakty rządowe przyznane jego innym firmom.
Rejestracja jest kontynuacją niezwykle szybkiego rozwoju profilu publicznego tej tradycyjnie nieprzejrzystej grupy. Prigożyn przyznał się do założenia Wagnera dopiero we wrześniu 2022 roku; w październiku 2022 roku otworzył lśniącą siedzibę główną w Petersburgu. Wagner prawie na pewno dowodzi teraz do 50 tys. bojowników na Ukrainie i stał się kluczowym elementem kampanii ukraińskiej. Rejestracja prawdopodobnie ma na celu zmaksymalizowanie zysków komercyjnych Prigożyna i dalszą legitymizację coraz bardziej widocznej organizacji
— oceniono.
08:31. Rosja przygotowuje tajną mobilizację na Krymie
Rosja przygotowuje się do tajnej mobilizacji na okupowanym od 2014 r., należącym do Ukrainy, Krymie – powiadomił w piątek rano Sztab Generalny ukraińskiej armii. Wezwania do wojska zaczęli otrzymywać m.in. informatycy, którzy dotychczas zwolnieni byli ze służby – poinformował.
W Sewastopolu wezwania do wojskowych komend uzupełnień zaczęli otrzymywać informatycy, finansiści i inni specjaliści, którzy do tej pory byli zwolnieni od mobilizacji
— podano w komunikacie na Facebooku.
08:30. Sztab: ponad 100 rosyjskich ataków minionej doby
Dziewięć ostrzałów rakietowych, a także 23 ataki lotnicze i ponad 80 - artyleryjskich, przeprowadziły minionej doby wojska rosyjskie, walczące z siłami ukraińskimi w trwającej 331. dni wojnie – poinformował w piątek Sztab Generalny Ukrainy. Zlikwidowano 770 żołnierzy przeciwnika – przekazał w komunikacie.
Główne wysiłki wroga skoncentrowane są na atakach na odcinku bachmuckim i awdijewskim. Na kierunku kupiańskim, łymańskim, nowopawliwskim i chersońskim wróg prowadzi działania obronne
— ogłosił sztab na Facebooku.
Jak podkreślił, na kierunku północnym, od strony granicy z Białorusią, nie ujawniono sił ofensywnych przeciwnika.
W tym samym czasie, pod pozorem wspólnych manewrów z Białorusią, Rosja zwiększa tam ugrupowanie lotnicze
— czytamy.
07:12. Dyrektor CIA poinformował Zełenskiego o przewidywaniach co do strategii Rosji
Dyrektor CIA William J. Burns odbył w zeszłym tygodniu tajną wizytę w Kijowie. Informował prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o swoich przewidywaniach co do przyszłej militarnej strategii Rosji w kontekście ostatnich zmasowanych ataków m.in. na Bachmut oraz przygotowań Ukrainy do kontrofensywy.
O wyprawie szefa CIA na Ukrainę pisze w piątkowym wydaniu „Washington Post”. Zastrzegł, że rzecznik CIA odmówił podania szczegółów debaty.
W oparciu o swoje źródła dziennik podał, że rozmówcy zastanawiali się jak długo Ukraina może liczyć na pomoc USA i Zachodu po przejęciu Izby przez Republikanów i spadku poparcia dla pomocy dla tego kraju wśród części amerykańskiego elektoratu.
06:35. Pentagon ogłosił nowy pakiet pomocy dla Ukrainy
Pentagon ogłosił w czwartek wieczorem nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Znalazła się w nim broń o wartości 2,5 mld dolarów, w tym 90 transporterów kołowych Stryker, 59 bojowych pojazdów piechoty Bradley oraz systemy obrony powietrznej Avenger.
Według opublikowanej przez resort obrony listy, USA zamierzają przekazać Ukrainie ponad 550 pojazdów, w tym 90 Strykery, 59 Bradleye, 53 MRAP i 350 Humvee (HMMWV). Dodatkowo w pakiecie znalazły się amunicja do systemów obrony powietrznej NASAMS, mobilne systemy Avenger, złożone z wyrzutni rakiet przeciwlotniczych Stinger zamontowanych na Humvee, ponad 100 tys. amunicji artyleryjskiej różnego kalibru, a także rakiety przeciwradarowe HARM.
Jak odnotował w komunikacie Pentagon, 109 dotychczas zadeklarowanych przez USA wozów Bradley wraz z 90 Strykerami da Ukrainie dwie brygady zdolności pancernych.
06:30. Zełenski krytykuje postawę Scholza wobec Ukrainy
Prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie udzielonym niemieckim mediom publicznym w przededniu spotkania grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy w amerykańskiej bazie wojskowej w Ramstein poddał ostrej krytyce niemiecki rząd. W wywiadzie dla ARD stwierdził, że uzależnianie ewentualnych dostaw niemieckich Leopardów od dostaw amerykańskich Abramsów nie jest właściwe.
To nie jest rywalizacja
— odpowiedział na pytanie niemieckiego dziennikarza o ocenę postawy kanclerza Scholza, który zadeklarował się dostarczyć niemieckie Leopardy, jeśli amerykanie dostarczą Ukrainie Abramsy.
Jesteście dorosłymi ludźmi. Na pewno można rozmawiać przez kolejne pół roku, ale w naszym kraju ludzie umierają codziennie. Jeśli macie czołgi Leopard, dajcie je nam
— zaapelował prezydent i dodał:
To nie jest tak, że my atakujemy, jeśli ktoś się o to martwi. Te Leopardy nie przejdą przez Rosję. My się bronimy.
00:00. Szef Komitetu Wojskowego NATO admirał Bauer: Rosja pozostanie zagrożeniem, nawet jeśli przegra wojnę
Rosja pozostanie zagrożeniem dla NATO, nawet jeśli jej siły zostaną pokonane na Ukrainie - powiedział w czwartek przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, admirał Rob Bauer, po zakończeniu dwudniowego spotkania szefów obrony państw Sojuszu w Brukseli.
Niezależnie od wyniku wojny, Rosjanie najprawdopodobniej będą mieli podobne ambicje, dlatego zagrożenie pozostanie
— powiedział Bauer na konferencji prasowej. Zaznaczył, że choć rosyjskie jednostki i sprzęt zostały poważnie nadszarpnięte przez wojnę, to Moskwa będzie próbowała odbudować, a nawet wzmocnić swój potencjał wojskowy.
Ogólne przekonanie jest takie, że Rosjanie odtworzą to, co mieli, wyciągną wnioski z tego konfliktu i spróbują poprawić to, co mieli
— ocenił szef głównego organu wojskowego NATO.
Z kolei generał Christopher Cavoli, Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych w Europie (SACEUR), na tej samej konferencji prasowej był pytany o ewentualne konsekwencje dostaw czołgów Leopard dla Ukrainy.
Czy jesteśmy w stanie poradzić sobie z ryzykiem? Tak, absolutnie. Uważam, że możemy sobie poradzić z ryzykiem
— odpowiedział amerykański oficer.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/630815-relacja-331-dzien-wojny-na-ukrainie