Trwa 330. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Czwartek, 19 stycznia 2023 r.
22:05. Koncern Meta nie będzie dłużej blokował informacji o pułku Azow
Amerykański koncern Meta, właściciel serwisów Facebook i Instagram nie określa już ukraińskiego ochotniczego pułku Azow jako „niebezpiecznej organizacji”, co pozwoli na zamieszczanie informacji o tej formacji w mediach społecznościowych - poinformował w czwartek portal Kyiv Independent.
Władze Ukrainy od dłuższego czasu negocjowały z kierownictwem Mety odblokowanie treści dotyczących pułku Azow. Formacja była oskarżana o związki ze skrajną prawicą, co było wykorzystywane przez rosyjską propagandę - zaznacza Kyiv Independent.
Dodaje, że Meta będzie wciąż blokowała informacje o byłym dowódcy Azowa i twórcy tej jednostki Andriju Biłeckim oraz jego nacjonalistycznej partii Korpus Narodowy. Na Facebooku i Instagramie nadal wstrzymywane są też materiały dotyczące „ruchu Azow” rozumianego znacznie szerzej niż sam pułk o tej nazwie.
„Ruch Azow” ma silne powiązania z prawicowymi ekstremistami w wielu krajach europejskich i USA; pułk Azow to coś zupełnie innego; jednostka „w pełni zintegrowała się z ukraińską Gwardią Narodową i od tego czasu działa pod dowództwem ministerstwa spraw wewnętrznych” - komentował na łamach Euronews Alexander Ritzmann, ekspert z amerykańskiej organizacji pozarządowej Projekt Przeciwdziałania Ekstremizmowi.
Dzięki tej decyzji miliony ludzi na całym świecie dowiedzą się o wyczynach obrońców Mariupola, a rosyjska propaganda straci swoje argumenty w obrażaniu ukraińskich bohaterów - przekazał minister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow.
21:10. CNN Portugal: zbierający dane ukraińskich uchodźców, Rosjanie powiązani z Kremlem i Patriarchatem
Rosjanie, którzy zbierali dane ukraińskich uchodźców wojennych w Portugalii, mają związki z Kremlem i Patriarchatem Moskiewskim - wynika z ustaleń telewizji CNN Portugal, bazującej na dochodzeniu prowadzonym przez władze miasta Setubal. Stacja zaznacza w czwartek, że dochodzenie w tej sprawie prowadzi już także prokuratura.
21:10. Pentagon: w tym momencie wysyłanie Abramsów na Ukrainę nie ma sensu
W tym momencie wysyłanie Abramsów na Ukrainę nie ma sensu - powiedziała w czwartek rzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh. Wskazała przy tym na problemy z logistyką i utrzymaniem amerykańskich maszyn. Podkreśliła jednocześnie, że jest wiele państw, które mogą dostarczyć Ukrainie Leopardy.
CZYTAJ WIĘCEJ: Co z Leopardami dla Ukrainy? Scholz postawił warunek USA. Mają wysłać czołgi Abrams. Pentagon: „Nie ma to sensu”
20:20. Media o czołgach dla Ukrainy: Zachód patrzy na Niemcy z rosnącym niezrozumieniem, wahanie kanclerza grozi rozłamem NATO
Zachód patrzy na Niemcy z rosnącym niezrozumieniem. Kanclerz, który nie chciał, aby Niemcy dostarczały broń w pojedynkę, wkrótce może pozostać całkiem odosobniony wśród krajów Europy – komentuje w czwartek dziennik „Berliner Morgenpost” wstrzymywanie przez kanclerza Olafa Scholza dostaw czołgów Leopard na Ukrainę.
20:00. Ukraina zachęca turystów do odwiedzin Buczy i Irpienia w ramach upamiętnienia tragicznych wydarzeń i wsparcia odbudowy kraju
W tegorocznych międzynarodowych targach turystycznych Fitur 2023 w Madrycie, które potrwają do niedzieli, bierze udział Ukraina, która zachęca zagranicznych turystów do odwiedzin między innymi Buczy i Irpienia w celu upamiętnienie tragicznych wydarzeń. Kraj szuka wsparcia międzynarodowego do odbudowy dziedzictwa kulturowego po zakończeniu wojny, poinformowali w czwartek organizatorzy.
19:30. Media: na dachach budynków w Moskwie rozmieszczane są systemy przeciwlotnicze Pancyr-S1
Na dachach budynków rządowych, m.in. gmachu ministerstwa obrony, ale także innych obiektów w Moskwie rozmieszczane są systemy przeciwlotnicze Pancyr S-1; przyczyna tych działań nie jest znana - poinformował w czwartek ukraiński portal dialog.ua za doniesieniami i zdjęciami publikowanymi w rosyjskich mediach społecznościowych.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosja szykuje się na atak? Na dachach ważnych budynków w Moskwie rozmieszczane są systemy przeciwlotnicze Pancyr S-1
19:20. Iran/ Szef MSZ: nie uznajemy aneksji części terytorium Ukrainy przez Rosję
Opowiadamy się za poszanowaniem integralności terytorialnej państw i przestrzeganiem prawa międzynarodowego, dlatego, niezależnie od doskonałych relacji Teheranu z Moskwą, nie uznajemy ani aneksji Krymu przez Rosję, ani zagarnięcia przez ten kraj innych ukraińskich regionów - oświadczył w czwartek szef MSZ Iranu Hossein Amir-Abdollahian.
19:00. Szef Komitetu Wojskowego NATO admirał Bauer: Rosja pozostanie zagrożeniem, nawet jeśli przegra wojnę
Rosja pozostanie zagrożeniem dla NATO, nawet jeśli jej siły zostaną pokonane na Ukrainie - powiedział w czwartek przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, admirał Rob Bauer, po zakończeniu dwudniowego spotkania szefów obrony państw Sojuszu w Brukseli.
Niezależnie od wyniku wojny, Rosjanie najprawdopodobniej będą mieli podobne ambicje, dlatego zagrożenie pozostanie
— powiedział Bauer na konferencji prasowej. Zaznaczył, że choć rosyjskie jednostki i sprzęt zostały poważnie nadszarpnięte przez wojnę, to Moskwa będzie próbowała odbudować, a nawet wzmocnić swój potencjał wojskowy.
Ogólne przekonanie jest takie, że Rosjanie odtworzą to, co mieli, wyciągną wnioski z tego konfliktu i spróbują poprawić to, co mieli
— ocenił szef głównego organu wojskowego NATO.
Z kolei generał Christopher Cavoli, Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych w Europie (SACEUR), na tej samej konferencji prasowej był pytany o ewentualne konsekwencje dostaw czołgów Leopard dla Ukrainy.
Czy jesteśmy w stanie poradzić sobie z ryzykiem? Tak, absolutnie. Uważam, że możemy sobie poradzić z ryzykiem
— odpowiedział amerykański oficer.
18:45. Estonia/ Wspólna deklaracja 9 państw, w tym Polski: przekażemy bezprecedensową pomoc Ukrainie, w tym czołgi i artylerię
Zobowiązujemy się do wspólnego dostarczenia Ukrainie bezprecedensowej pomocy zbrojeniowej, w tym czołgów podstawowych, ciężkiej artylerii, systemów obrony powietrznej, wozów bojowych i amunicji - napisano we wspólnej deklaracji 9 państw, w tym m.in. Polski, Wielkiej Brytanii, Czech i krajów bałtyckich, których przedstawiciele spotkali się w czwartek w Estonii.
CZYTAJ WIĘCEJ: Dziewięć państw, w tym Polska, podpisało „Zobowiązanie Tallińskie”: Przekażemy bezprecedensową pomoc Ukrainie, w tym czołgi i artylerię
18:20. „Welt”: w 2022 roku Bułgaria potajemnie przekazała Ukrainie olbrzymią pomoc wojskową
Były premier Bułgarii Kirił Petkow i minister finansów tego kraju Asen Wasiliew zainicjowali w 2022 roku, w pierwszych miesiącach rosyjskiej inwazji na Ukrainę, przekazanie znaczącej pomocy wojskowej dla Kijowa; politycy zrobili to bez informowania opinii publicznej i wbrew woli m.in. prezydenta Rumena Radewa - poinformował niemiecki dziennik „Welt”.
18:10. Politico: Kanclerz Scholz powiedział amerykańskim kongresmenom, że nie wyśle czołgów Leopard, dopóki USA nie zgodzą się wysłać Abramsów
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w środę w Davos amerykańskim kongresmenom, że Niemcy nie zgodzą się na przekazanie czołgów Leopard Ukrainie, dopóki USA nie podejmą decyzji w sprawie wysłania własnych czołgów Abrams - podał w czwartek portal Politico.
17:44. PE chce powołania międzynarodowego trybunału do karania zbrodni Rosji na Ukrainie
W przyjętej w czwartek rezolucji Parlament Europejski wzywa do pociągnięcia do odpowiedzialności przywódców politycznych i wojskowych Rosji za zbrodnie na Ukrainie. Tekst został przyjęty 472 głosami za, przy19 przeciw i 33 wstrzymujących się.
Według Parlamentu, okrucieństwa popełnione przez siły rosyjskie w Buczy, Irpieniu i wielu innych ukraińskich miastach ujawniają brutalność wojny i podkreślają znaczenie skoordynowanych działań międzynarodowych w celu postawienia odpowiedzialnych przed sądem zgodnie z prawem międzynarodowym.
Posłowie wzywają UE, aby w ścisłej współpracy z Ukrainą i społecznością międzynarodową naciskała na utworzenie specjalnego międzynarodowego trybunału w celu ścigania politycznych i wojskowych przywódców Rosji i jej sojuszników.
Utworzenie trybunału, zdaniem posłów, wypełniłoby lukę w międzynarodowym sądownictwie karnym i uzupełniłoby wysiłki śledcze Międzynarodowego Trybunału Karnego, który obecnie nie jest w stanie zbadać zbrodni agresji w stosunku do Ukrainy.
Zauważając, że dokładny tryb i skład specjalnego trybunału nie zostały jeszcze określone, posłowie podkreślają, że musi on mieć jurysdykcję do zbadania nie tylko działań Władimira Putina oraz politycznego i wojskowego przywództwa Rosji, ale także Aleksandra Łukaszenki i jego współpracowników na Białorusi.
Podkreślają również, że prace przygotowawcze UE nad specjalnym trybunałem muszą rozpocząć się natychmiast i skupić się na wypracowywaniu ustaleń dotyczących trybunału we współpracy z Ukrainą. Należy wspierać władze ukraińskie i międzynarodowe w zdobywaniu dowodów do wykorzystania w przyszłości.
Parlament jest przekonany, że powołanie specjalnego trybunału byłoby bardzo wyraźnym sygnałem zarówno dla społeczeństwa rosyjskiego, jak i dla społeczności międzynarodowej, pokazującym, że prezydent Putin i całe kierownictwo Rosji może zostać skazane za zbrodnię agresji na Ukrainę. Posłowie podkreślają, że nie jest już możliwe, aby Federacja Rosyjska pod przywództwem Putina mogła powrócić do przedwojennych relacji Zachodem.
17:05. Rosjanie ukradli w Ukrainie samochody należące do misji OBWE
Rosyjscy okupanci ukradli na terytorium Ukrainy około 50 samochodów należących do Specjalnej Misji Monitorującej (SMM) OBWE i przewieźli je na zajęte tereny w Donbasie; pojazdy mogą zostać użyte do zorganizowania prowokacji - ostrzegł stały przedstawiciel Ukrainy w OBWE Jewhen Cymbaluk, cytowany przez agencję Ukrinform.
„Samochody trafiły na okupowane tereny Donbasu w ubiegły weekend (14-15 stycznia - PAP). (…) Zbrodniczy moskiewski reżim dopuścił się kolejnego przestępstwa wobec OBWE”
— powiedział Cymbaluk.
17:00. Kazachski deputowany wydalony za poparcie Rosji
Deputowany z Kazachstanu poparł rosyjską inwazję i nazwał ukraiński rząd „nazistami”. Za to został wydalony z partii. Mowa o Azamacie Abildayewie, deputowanym partii opozycyjnej „Ak Żoł”
16:55. Zełenski: Musimy przywrócić sprawiedliwość
Rosja musi odpowiedzieć za każde spalone miasto, za każdą spaloną wieś, każde zniszczone życie, każdą zabitą rodzinę – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia transmitowanego w Davos na wystawie poświęconej rosyjskim zbrodniom wojennym na Ukrainie.
„Musimy przywrócić sprawiedliwość, możemy przywrócić sprawiedliwość. Musimy ukarać zło. Ta terrorystyczna wojna Rosji przeciwko Ukrainie powinna stać się ostatnią wojną. Nigdy więcej żadne państwo nie powinno wejść na taką drogę terroru. Zemsta tego nie zapewni, dlatego potrzebna jest sprawiedliwość”
– mówił Zełenski w wystąpieniu transmitowanym online podczas wystawy Russian War Crimes w Davos, gdzie trwa doroczne Międzynarodowe Forum Ekonomiczne.
Zełenski podkreślił, że Rosja jako państwo wybrała „drogę terrorysty, kata, mordercy, grabieżcy”. „Dlatego też jako państwo musi ponieść odpowiedzialność” – zaznaczył.
„Masowość rosyjskich zbrodni na ukraińskiej ziemi nie pozostawia wątpliwości – to był zamysł władz Rosji, warunki inwazji, na które oni się zgodzili. Cały terror, zabójstwa, tortury, grabieże. Za rosyjskimi wojskami na nasze ziemie przyszli kaci”
– powiedział, dodając, że „ludzie są rażeni prądem, gwałceni, postrzeliwani, głodzeni na śmierć, zostawiani bez wody i snu”.
„Międzynarodowy trybunał karny posiada jurysdykcję, by ukarać rosyjskich zbrodniarzy wojennych. Międzynarodowy trybunał ds. rosyjskiej zbrodni agresji przeciwko Ukrainie będzie miał jurysdykcję, by pociągnąć do odpowiedzialności przedstawicieli najwyższych władz rosyjskiej polityki i armii”
– oświadczył Zełenski.
16:35. Brytyjski minister obrony: Jeśli Putin liczy, że znudzimy się wojną, jest w błędzie
Wielka Brytania przekaże Ukrainie kolejnych 600 pocisków Brimstone - poinformował minister obrony Ben Wallace. Podkreślił też, że jeśli prezydent Rosji Władimir Putin liczy, iż Zachód znudzi się wojną, jest w błędzie.
„Mogę powiedzieć, że zamierzamy także wysłać kolejnych 600 pocisków Brimstone do teatru działań wojennych, które będą niezwykle ważne w pomaganiu Ukrainie w zdominowaniu pola bitwy”
— powiedział Wallace w bazie wojskowej Tapa w Estonii, gdzie przedstawił sojusznikom szczegóły najnowszego brytyjskiego pakietu pomocy, obejmującego m.in. 14 czołgów Challenger 2.
Brimstone to wystrzeliwane zazwyczaj z samolotów i naprowadzane laserowo pociski, które są przeznaczone przede wszystkim do rażenia celów naziemnych, w tym poruszających się pojazdów. Wielka Brytania przekazała Ukrainie pewną ich liczbę już wiosną zeszłego roku, a w listopadzie ministerstwo obrony potwierdziło, że wysyłana jest także nowsza ich wersja o dwukrotnie większym zasięgu.
Wallace zapewnił też, że pomoc zachodnich sojuszników dla Ukrainy nie ustanie. „Jeśli prezydent Putin obstawia to, że znudzi nam się w tym roku, jest w błędzie. Będziemy planować na ten rok i przyszły rok, a także rok po i dalej” - mówił, dodając, że Rosja musi zrozumieć, że zostanie wypchnięta z Ukrainy, a suwerenność tego kraju będzie przywrócona.
„Nigdzie nie idziemy, panie Putin - jesteśmy w tym na dłuższą metę. Stoimy u boku Ukrainy. Musicie się przekalkulować, musicie dokonać zmiany. Musicie opuścić Ukrainę”
— podkreślił.
16:25. Wywiad wojskowy: Gierasimow próbuje osłabić Prigożyna
Szef sztabu generalnego armii rosyjskiej Walerij Gierasimow, który od niedawna jest także bezpośrednim dowódcą wojny przeciwko Ukrainie, próbuje zneutralizować twórcę prywatnej firmy wojskowej, znanej jako Grupa Wagnera Jewgienija Prigożyna – informuje Ukrainska Prawda, powołując się na ukraiński wywiad wojskowy.
Ich (najemników) ślą do ataku po trupach przy pełnym wsparciu sił zbrojnych Rosji. A teraz Gierasimow już raczej nie będzie mu udzielać takiego wsparcia, bo potrzebne mu własne sukcesy i zwycięstwa, i będzie robić wszystko, żeby zneutralizować Prigożyna
— pisze portal Ukraińska Prawda, powołując się na publikację służby prasowej wywiadu wojskowego (HUR) z wypowiedzią oficera tej struktury Andreja Czerniaka. Sam artykuł został później usunięty ze strony HUR.
Czerniak miał również podkreślić, że na Kremlu trwa obecnie ostra walka o władzę i miejsce wokół Władimira Putina. Prigożyn stara się właśnie trafić do bliskiego otoczenia rosyjskiego prezydenta, by „umocnić swoją pozycję, a potem zająć wysokie stanowiska”.
Według analityków, w tym amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną, szef „prywatnej armii” Grupa Wagnera prowadzi walkę o wpływy w rosyjskich władzach i rywalizuje z resortem obrony, próbując przekonywać opinie publiczną i część elit, że jest w stanie prowadzić wojnę skuteczniej niż resort obrony.
16:21. Michel w Kijowie: Marzę, żeby niedługo Ukrainiec otrzymał moją funkcję
Marzę o tym, żeby pewnego dnia, mam nadzieję, że niedługo, Ukrainiec otrzymał moją funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego lub Komisji - powiedział w przemówieniu wygłoszonym w ukraińskiej Radzie Najwyższej w Kijowie Charles Michel.
„Od prawie roku świat patrzy z przerażeniem na wojnę toczoną przeciwko waszemu krajowi. Jesteśmy przerażeni cierpieniem waszego narodu, jesteśmy przerażeni zniszczeniem waszych miast i brutalnością Rosji; ostatnio w Sołedarze, w Bachmucie i wielu innych miastach i wsiach. Atak Rosji na blok w Dnieprze, w którym zginęły dziesiątki osób, to najnowsza zbrodnia na ich długiej liście. Przez prawie rok Kreml zabijał waszych obywateli, niszczył waszą infrastrukturę i wasze miasta, biorąc na celownik wasze prawo do istnienia”
— podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej.
„Ostrzeliwując Ukrainę, Rosja mierzy we wszystko, w co wierzy Unia Europejska. Atakuje same fundamenty naszej Unii. Unii, którą wykuliśmy z tragedii II wojny światowej. Unii zakotwiczonej w ludzkiej godności, wolności i solidarności — w obszarze pokoju i dobrobytu”
— dodał.
Zaznaczył, że Rosja od pierwszego dnia wojny przeliczyła się: nie nastąpił upadek Ukrainy, UE jest bardziej zjednoczona niż kiedykolwiek, a więzi transatlantyckie są bliższe niż kiedykolwiek.
„Marzę o tym, żeby pewnego dnia, mam nadzieję, że niedługo, Ukrainiec otrzymał funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego lub Komisji. (…) Jesteśmy zdeterminowani, aby pomóc wam wygrać na polu bitwy. (…) Najbliższe tygodnie i miesiące będą decydujące. Potrzebujecie więcej systemów obrony powietrznej, więcej rakiet dalekiego zasięgu i amunicji, a przede wszystkim czołgów. Już teraz”
— powiedział Charles Michel.
16:17. Portal wojskowy: Rosyjscy okupanci traktują mieszkańców Enerhodaru jak żywe tarcze
Rosyjscy okupanci przetrzymują w zajętym mieście Enerhodar na południu Ukrainy 10-15 tys. cywilów; wróg nie pozwala nikomu wyjechać, ponieważ traktuje ludzi jak żywe tarcze i zabezpiecza się w ten sposób przed ofensywą ukraińskich wojsk - oznajmił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, stworzony przez Siły Operacji Specjalnych armii Ukrainy.
Do lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji, w Enerhodarze przebywało na stałe około 53 tys. osób. Obecnie najeźdźcy rozmieszczają swój sprzęt wojskowy w pobliżu budynków mieszkalnych, próbując „zasłonić się” cywilami. Agresorzy rozumieją, że opuszczenie Enerhodaru przez lokalną ludność ułatwi ukraińskiej armii wyzwolenie miasta - czytamy na łamach serwisu.
W Enerhodarze, na zajętych przez Kreml terenach obwodu zaporoskiego, który Rosja usiłuje oderwać od Ukrainy, leży Zaporoska Elektrownia Atomowa, czyli największa siłownia jądrowa w Europie. Po rosyjskiej inwazji elektrownia została opanowana przez agresora, a następnie teren obiektu był wielokrotnie ostrzeliwany. Władze Ukrainy alarmowały, że są to zagrażające bezpieczeństwu prowokacje wroga.
11 stycznia ukraiński sztab generalny poinformował, że rosyjscy okupanci odebrali przepustki i zabronili wstępu na teren elektrowni około 1,5 tys. pracowników, którzy odmówili przyjęcia rosyjskich paszportów i zawarcia kontraktów z koncernem Rosatom.
Kilka dni wcześniej sztab powiadomił, że około 3 tys. pracowników zostało zmuszonych do przyjęcia obywatelstwa wroga, a w Enerhodarze wycofano z obiegu ukraińską hrywnę. Wprowadzenie w mieście rosyjskiego rubla nastąpiło na skutek pogróżek pod adresem lokalnych przedsiębiorców, straszonych karami i konfiskatą mienia, jeśli będą dalej używali hrywny.
16:13. Dania przekaże Ukrainie 19 samobieżnych armatohaubic Caesar
Rząd Danii ogłosił przekazanie Ukrainie 19 francuskich samobieżnych armatohaubic Caesar. Broń, której produkcja opóźniła się, nie została jeszcze dostarczona z Francji.
Wołodymyr Zełenski poprosił nas o wysłanie sześciu haubic. Zdecydowaliśmy jednak o przekazaniu wszystkich 19, to jest ogromny wkład w porównaniu z wielkością naszego kraju
— podkreślił szef duńskiej dyplomacji Lars Lokke Rasmussen.
Duńskie siły zbrojne zakupiły we Francji 15 systemów Caesar, które miały zostać przekazane w 2020 roku, a cztery kolejne mają datę dostawy w 2023 roku.
Według ministra obrony Danii Jakoba Ellemanna-Jensena luka po darowiźnie stanowi wyzwanie dla duńskiej armii. Dania obiecała NATO utworzenie 4-tysięcznej brygady, a haubice miały być częścią jej wyposażenia.
Systemy Caesar są montowane na ciężarówkach i mogą być wykorzystywane przeciwko celom oddalonym do 40 km.
15:30. Szef MSZ Ukrainy w Davos: Stanowisko Chin nie przynosi bezpośredniej korzyści Rosji
Jeśli chodzi o stanowisko Chin wobec wojny na Ukrainie, dla Kijowa najważniejszy jest fakt, że postawa Pekinu nie przynosi bezpośredniej korzyści Rosji; Chiny nie dostarczają Moskwie broni ani nie pomagają jej w omijaniu sankcji - oznajmił szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba w wystąpieniu online podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
„Jest to dobra pozycja wyjściowa do dialogu, który zamierzamy utrzymywać z Pekinem”
— podkreślił Kułeba, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Jak dodał, Chiny to „specyficzny” gracz, dlatego ocena polityki tego państwa wymaga dużej ostrożności i jest obarczona dużym ryzykiem „wysłania niewłaściwego sygnału”.
„Kiedy widzimy, że Chiny nie pomagają Rosji w obchodzeniu sankcji, mimo takich próśb ze strony (Kremla), to (uważamy), że jest to dobra rzecz. Gdy widzimy, że Chiny nie dostarczają Rosji sprzętu wojskowego, to również (sądzimy), że jest to dobra rzecz. Kiedy (jednak) słyszymy od niektórych chińskich urzędników oceny dotyczące przyczyn rosyjskiej agresji (na Ukrainę), (to wówczas) nie odczuwamy radości”
— oświadczył Kułeba.
Władze w Pekinie nie udzielają Moskwie pomocy militarnej w inwazji na Ukrainie, lecz wspierają Kreml politycznie i propagandowo. Chiny nie potępiły agresji na Ukrainę i konsekwentnie sprzeciwiają się antyrosyjskim sankcjom Zachodu.
14:55. Amerykanie przeznaczą 125 mln dolarów na wsparcie ukraińskiej infrastruktury
Sekretarz stanu Antony Blinken zapowiedział, że USA przekażą 125 mln dolarów na zakup sprzętu potrzebnego dla utrzymania sieci ciepłowniczej i wodociągowej na Ukrainie. Środki ma przyznać Kongres.
Jak przekazał w wydanym w środę oświadczeniu szef dyplomacji, Stany Zjednoczone mają sfinansować zakup „kluczowego sprzętu przemysłowego, by utrzymać dostęp do wody i sieci ciepłowniczej”.
„Rosja systematycznie bierze na cel sieć energetyczną, by pozostawić miliony bez prądu, wody i ciepła. Robiąc to, stara się osłabić odporność i determinację Ukrainy podczas zimnych zimowych miesięcy. Mimo to, te ataki uczyniły Ukraińców tylko bardziej zdeterminowanymi, by zwyciężyć”
— oznajmił Blinken.
Jest to już kolejna porcja pomocy na wsparcie ukraińskiej infrastruktury krytycznej. Wcześniej USA zadeklarowały m.in. zakup sprzętu dla sieci energetycznej.
14:35. PE chce powołania międzynarodowego trybunału do karania zbrodni Rosji na Ukrainie
W przyjętej dziś rezolucji Parlament Europejski wzywa do pociągnięcia do odpowiedzialności przywódców politycznych i wojskowych Rosji za zbrodnie na Ukrainie. Tekst został przyjęty 472 głosami za, przy19 przeciw i 33 wstrzymujących się.
Według Parlamentu, okrucieństwa popełnione przez siły rosyjskie w Buczy, Irpieniu i wielu innych ukraińskich miastach ujawniają brutalność wojny i podkreślają znaczenie skoordynowanych działań międzynarodowych w celu postawienia odpowiedzialnych przed sądem zgodnie z prawem międzynarodowym.
Posłowie wzywają UE, aby w ścisłej współpracy z Ukrainą i społecznością międzynarodową naciskała na utworzenie specjalnego międzynarodowego trybunału w celu ścigania politycznych i wojskowych przywódców Rosji i jej sojuszników.
Utworzenie trybunału, zdaniem posłów, wypełniłoby lukę w międzynarodowym sądownictwie karnym i uzupełniłoby wysiłki śledcze Międzynarodowego Trybunału Karnego, który obecnie nie jest w stanie zbadać zbrodni agresji w stosunku do Ukrainy.
Zauważając, że dokładny tryb i skład specjalnego trybunału nie zostały jeszcze określone, posłowie podkreślają, że musi on mieć jurysdykcję do zbadania nie tylko działań Władimira Putina oraz politycznego i wojskowego przywództwa Rosji, ale także Aleksandra Łukaszenki i jego współpracowników na Białorusi.
Podkreślają również, że prace przygotowawcze UE nad specjalnym trybunałem muszą rozpocząć się natychmiast i skupić się na wypracowywaniu ustaleń dotyczących trybunału we współpracy z Ukrainą. Należy wspierać władze ukraińskie i międzynarodowe w zdobywaniu dowodów do wykorzystania w przyszłości.
12:33. Rekordowy pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy; łączna pomoc przekroczy 1 proc. PKB kraju
Rząd Estonii zaakceptował wystosowaną przed ministerstwo obrony propozycję rekordowego pakietu wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Łączna pomoc dla Kijowa przekroczy 1 proc. estońskiego PKB - poinformowała w czwartek telewizja ERR.
Ogłoszony przez Estonię pakiet wsparcia militarnego wycenionego na ok. 113 mln euro obejmuje dziesiątki haubic kalibru 155 i 122 mm, pojazdy wojskowe, ponad 100 granatników i amunicję - poinformowała ERR.
Uwzględniając najnowszy pakiet, łączna pomoc wojskowa przekazana Ukrainie przez Estonię wyniesie 370 mln euro, co stanowi więcej niż jeden procent estońskiego PKB.
Estończycy wiedzą z własnej historii, jak to jest przegrać ze złem i zostać wchłoniętym przez wielkie państwo. Jeśli Ukraina przegra, wolność na całym świecie będzie zagrożona. Pomagając Ukrainie wygrać, bronimy wolności i demokracji na całym globie, również w Estonii
— powiedziała, komentując decyzję, estońska premier Kaja Kallas.
Ukraina poprosiła nas o tę właśnie pomoc bezpośrednio, potrzeba otrzymania tego rodzaju broni została również podniesiona przez prezydenta Zełenskiego
— dodała Kallas.
Podkreśliła, że Ukraińcy bardzo szybko uczą się obsługi dostarczanego im sprzętu, a uzbrojenie dostarczane przez Estonię jest dobrze wykorzystywane na frontach.
Wszystkie państwa muszą zajrzeć do swoich magazynów broni i zadbać o to, by przemysł zbrojeniowy produkował nową broń szybciej. Rosyjska inwazja ma swoją cenę, którą my płacimy w euro, ale Ukraińcy płacą za nią życiem
— podkreśliła premier Estonii.
12:00. Rosja rozważa użycie nowych czołgów T-14 Armata
Rosja prawdopodobnie rozważa rozmieszczenie na Ukrainie niewielkiej liczby swoich nowych czołgów podstawowych T-14 Armata. Jeśli jednak to zrobi, będzie to miało znaczenie głównie propagandowe - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej zaprezentowano zdjęcia satelitarne wykonane pod koniec grudnia, które pokazują czołgi T-14 na poligonie w południowej Rosji, który jest używany w przygotowaniach militarnych związanych z wojną na Ukrainie. Prorządowe media rosyjskie twierdziły, że T-14 są przygotowywane do rozmieszczenia.
Jakiekolwiek rozmieszczenie T-14 będzie prawdopodobnie dla Rosji decyzją obarczoną wysokim ryzykiem. Trwający jedenaście lat program (produkcji czołgów) jest opóźniony, zmniejszono w nim planowaną liczebność i pojawiły się doniesienia o problemach z produkcją. Dodatkowym wyzwaniem dla Rosji jest dostosowanie łańcucha logistycznego do przewozu T-14, ponieważ jest on większy i cięższy od innych rosyjskich czołgów. Jeśli Rosja rozmieści T-14, to prawdopodobnie głównie w celach propagandowych. Produkcja wynosi prawdopodobnie zaledwie kilkadziesiąt sztuk, a dowódcy raczej nie zaufają temu pojazdowi w walce
— oceniono.
11:33. Władze: Ciężko ranni w katastrofie śmigłowca pod Kijowem będą wysłani do szpitali za granicą
Sześć osób, które w wyniku katastrofy śmigłowca w Browarach pod Kijowem odniosły poważne obrażenia, przygotowują się do kuracji w zagranicznych ośrodkach leczenia oparzeń - poinformowały władze. W wypadku śmigłowca zginęło w środę 14 osób, w tym kierownictwo ukraińskiego MSW.
Część pacjentów przeniesiono do Kijowskiego Centrum Leczenia Oparzeń – to osoby z najcięższymi obrażeniami, ale nikt z nich nie jest w stanie krytycznym czy zagrażającym (życiu). Otrzymują pełnowartościową pomoc medyczną, przewidzianą przez protokoły. Sześć osób z centrum oparzeń – to dzieci i dorośli - przygotowujemy do dalszego leczenia za granicą
— powiedziała wiceminister zdrowia Iryna Mykyczak na antenie telewizji.
Jak dodała, ministerstwo ochrony zdrowia już w pierwszych godzinach po tragedii zwróciło się do „ośrodków leczenia oparzeń w Polsce, Austrii, Czechach i USA”. Mykyczak nie uściśliła, do których krajów trafią pacjenci.
11:20. Rząd Szwecji ogłosił w czwartek przekazanie Ukrainie 10. pakietu wsparcia wojskowego.
Rząd Szwecji ogłosił w czwartek przekazanie Ukrainie 10. pakietu wsparcia wojskowego, w tym m.in. wozów bojowych oraz pocisków przeciwpancernych.
Jak poinformował premier Ulf Kristerrson, Ukraina otrzyma 50 wozów bojowych, pociski przeciwpancerne 57 (NLAW), a także inne elementy uzbrojenia, m.in. sprzęt do usuwania min.
Podjęto także formalną decyzję o wyrażeniu zgody na wysłanie systemów artyleryjskich Archer, ale nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Przygotowaniami do transportu tego oczekiwanego przez Ukrainę uzbrojenia mają zająć się szwedzkie siły zbrojne. Nie ujawniono, ile sztuk sprzętu może zostać przekazanych.
Władze Szwecji poinformowały również o nawiązaniu współpracy między szwedzką a ukraińską instytucją odpowiedzialną za zakup broni, aby oba kraje lepiej współdziałały przy kolejnych zakupach.
10:44. Dostawa czołgów Ukrainie to „moralny obowiązek”
„Kiedy widzimy, jakie straszne cierpienia wyrządzają Rosjanie na okupowanych terytoriach, to w kwestii czołgów istnieje również moralny obowiązek” - oświadczył w czwartek szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Christoph Heusgen. Wezwał Niemcy do odegrania wiodącej roli w dostawach czołgów dla Ukrainy.
Jeśli chcesz przewodzić, nie może to oznaczać, że zawsze robisz tylko to, co konieczne, jako ostatni
— powiedział Heusgen w wywiadzie dla agencji dpa.
Musimy iść naprzód i rzeczywiście przyjąć przywództwo
— dodał.
Według Heusgena Władimir Putin nie odstępuje ani na jotę od swojej polityki.
I wtedy trzeba po prostu powiedzieć: niestety, ten człowiek rozumie tylko język siły
— stwierdził szef Monachijskiej Konferencji bezpieczeństwa.
W piątek ministrowie obrony kilkudziesięciu krajów spotkają się w amerykańskiej bazie sił powietrznych Ramstein w Nadrenii-Palatynacie, aby omówić dalsze wsparcie militarne dla Ukrainy. Kluczowe znaczenie ma dostawa zachodnich czołgów; Wielka Brytania już to ogłosiła, Polska i Finlandia są do tego gotowe. Główną rolę mają jednak do odegrania Niemcy, ponieważ w tym kraju produkowane są czołgi Leopard 2, które chca przekazać Ukrainie Polska i Finlandia. Rząd RFN musi zatwierdzić każdy transfer tych czołgów, którymi dysponuje 20 krajów - przypomina dpa.
Heusgen, który był doradcą kanclerz Niemiec Angeli Merkel w okresie jej urzędowania, ma nadzieję, że w Ramstein coś się wydarzy w tej kwestii.
Ukraina pilnie potrzebuje tych czołgów. Nie widzę, jak my jako Niemcy moglibyśmy powiedzieć: Nie, my widzimy to inaczej, hamujemy sprawę. Zakładam, że z nowym ministrem obrony (Borisem Pistoriusem) Niemcy powiedzą: Będziemy uczestniczyć w europejskim sojuszu.
10:00. Politico: Paryż rozważa przekazanie Ukrainie czołgów Leclerc
Francja rozważa przekazanie Ukrainie czołgów Leclerc w ramach międzynarodowej pomocy w wojnie z Rosją - podał w czwartek portal Politico za anonimowym źródłem we francuskich władzach.
Ta kwestia jest skomplikowana i nie została jeszcze rozstrzygnięta w Paryżu. Ale myślimy o tym
— powiedziało źródło.
Zobaczymy, jaka decyzja zapadnie na najbliższym posiedzeniu rządów Francji i Niemiec.
Francusko-niemieckie rozmowy są zaplanowana na niedzielę. Międzynarodowe wysiłki na rzecz przekazania Ukrainie czołgów mogą zależeć od Niemiec, ale one czekają z kolei na ruch Stanów Zjednoczonych, który nie następuje - skomentowało Politico.
Oczekuje się, że Niemcy mogą prędzej czy później zezwolić sojusznikom takim jak Polska czy Finlandia wysłać ich Leopardy do Kijowa. A przedstawiciele władz i dyplomaci w Berlinie uważają, że kanclerz może nawet zaoferować Ukrainie pomoc w szkoleniu żołnierzy i obsłudze technicznej Leopardów
— przekazał portal.
Niemcy od pewnego czasu powtarzają, że decyzja Berlina o przekazaniu Leopardów jest powiązana z decyzją Amerykanów o wysłaniu czołgów M1 Abrams. Administracja prezydenta USA Joe Bidena szykuje się do ogłoszenia w piątek nowego amerykańskiego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Nie oczekuje się jednak, że w jego skład wejdą amerykańskie czołgi - przekazało Politico.
Przyprawia to o ból głowy europejskich przywódców, takich jak premier Polski Mateusz Morawiecki, który chce stworzyć szeroki sojusz krajów, w ramach którego każdy dostarczy Ukrainie kilka Leopardów
— stwierdził serwis.
Jak dotąd tylko Finlandia publicznie wspomniała o możliwości udziału w programie przekazywania czołgów Ukrainie. Hiszpania, która posiada ponad 200 czołgów Leopard 2, oświadczyła już, że kwestia oddania części z nich Ukrainie - jak ujął to we wtorek minister spraw zagranicznych Jose Manuel Albares - „nie wchodzi obecnie w grę”.
Jednak unijni dyplomaci, na których powołało się Politico, twierdzą, że krajom takim jak Hiszpania trudno będzie utrzymać obecną linię, jeśli Berlin i Waszyngton zmienią kurs w sprawie dostaw czołgów dla Ukrainy.
Presja na kanclerza Niemiec Olafa Scholza zwiększyła się po tym, jak Wielka Brytania ogłosiła wysłanie Ukrainie czołgów Challenger 2 - ocenił portal. Brytyjski minister obrony Ben Wallace uczestniczy w czwartek w Estonii w spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z Polski i krajów bałtyckich, „aby jeszcze bardziej zwiększyć presję na Berlin”.
Od miesięcy Scholz ostrzega przed działaniem na własną rękę w sprawie dostaw broni na Ukrainę
— skomentowała Katja Leikert, niemiecka posłanka z centroprawicowej CDU, głównej partii opozycyjnej w kraju.
Ale teraz robi dokładnie to: jego wahanie się przed pozwoleniem europejskim sojusznikom na dostarczenie czołgów Leopard 2 do Kijowa jest niebezpiecznym działaniem na własną rękę.
08:10. Rosja nasila narrację, porównującą wojnę z Ukrainą do II wojny światowej
Rosyjskie władze nasilają narrację, w której wojna przeciwko Ukrainie jest porównywana do Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (II wojny światowej), by zwiększyć poparcie dla długotrwałego konfliktu zbrojnego i mobilizacji – ocenia w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
07:10. Do szpitala w Mikołajowie trafiają żołnierze ranni po wybuchach min (wideo)
Na oddział intensywnej terapii do szpitala w Mikołajowie przywożeni się najciężej ranni żołnierze z frontu. Pacjenci są w bardzo ciężkim stanie, mają urazy kończyn dolnych i górnych, które są najczęściej urwane lub złamane - powiedział PAP.PL lekarz Dmytro Fedorenko.
Ranni żołnierze, którzy trafiają do szpitala w Mikołajowie są w bardzo ciężkim stanie i jak podkreślił w rozmowie z PAP.PL kierownik oddziału anestezjologii i intensywnej terapii lekarz Dmytro Fedorenko „mają liczne złamania i rany otwarte”.
Każdego dnia w szpitalu przeprowadzamy operacje neurochirurgiczne albo ogólnochirurgiczne. Najczęściej na brzuchu lub klatce piersiowej. Traumatolodzy operują ręce i nogi. W razie potrzeby wzywamy chirurga naczyniowego i wykonujemy operację rekonstrukcyjną na głównych naczyniach. W razie potrzeby - żyły twarzowe i lędźwiowe
— powiedział Fedorenko, rozmawiając z fotoreporterem PAP Leszkiem Szymańskim.
06:20. NYT: Waszyngton przyznaje, że Ukraina może potrzebować broni, aby uderzyć w Półwysep Krymski
Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę USA odmawiały dostarczenia Kijowowi broni zdolnej do skutecznego uderzenia na Krym, gdzie są tysiące rosyjskich żołnierzy i liczne rosyjskie bazy wojskowe. Obecnie Waszyngton zdaje się łagodzić to stanowisko – pisze „New York Times”.
04:00. Biały Dom: każdy kraj powinien podjąć własną decyzję w sprawie pomocy Ukrainie
Biały Dom uważa, że każdy kraj powinien podjąć własną decyzję w sprawie pomocy Ukrainie w zakresie bezpieczeństwa - powiedziała w środę rzeczniczka Białego Domu Karin Jean-Pierre, komentując doniesienia, że Niemcy nie zezwolą na eksport swoich czołgów Leopard na Ukrainę, o ile swoich czołgów nie wyślą tam USA.
CZYTAJ WIĘCEJ: Berlin ogląda się na Waszyngton ws. czołgów. Co na to Biały Dom? „Każdy kraj powinien podjąć suwerenną decyzję”
02:00. USA przygotowują kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy; ma zawierać wozy opancerzone Stryker
Stany Zjednoczone przygotowują kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, który ma być jednym z największych i ma zawierać bojowe wozy opancerzone Stryker, a także dodatkową artylerię i amunicję - poinformowało w środę „Politico”.
CZYTAJ WIĘCEJ: USA szykują kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy. Ma zawierać m.in. bojowe wozy opancerzone Stryker. Co z Abramsami?
00:12. Prezydent Zełenski dziękuje wychowawczyniom z przedszkola w Browarach za uratowanie dzieci
Chciałbym w szczególny sposób podziękować wychowawczyniom z przedszkola w Browarach, czyli obiektu, obok którego rozbił się w środę śmigłowiec z kierownictwem MSW na pokładzie; dziękuję za zdecydowane działania i ewakuowanie dzieci - podkreślił w wieczornym wystąpieniu na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Akcja ratunkowa trwała około dziewięciu godzin. W gaszeniu pożaru, poszukiwaniu i ratowaniu rannych oraz wstępnych czynnościach dochodzeniowych uczestniczyły setki osób. (…) Dziękuję również zwykłym mieszkańcom Browarów za pomoc dzieciom i ludziom poszkodowanym (w wyniku wypadku)
— dodał prezydent.
W katastrofie śmigłowca, który rozbił się w środę rano w Browarach, mieście w aglomeracji Kijowa, zginęli m.in. szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski, jego pierwszy zastępca Jewhenij Jenin i jeszcze jeden wiceminister spraw wewnętrznych Jurij Łubkowycz.
Jak poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy (DSNS), w wyniku tragedii poniosło śmierć 14 osób, w tym jedno dziecko. Rannych zostało 25 osób, w tym 11 dzieci.
00:07. Sekretarz generalny ONZ nie wierzy w rozmowy pokojowe w najbliższym czasie
Podczas środowego przemówienia na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że jego zdaniem nie ma szans, aby w najbliższej przyszłości doszło do rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją - poinformowano na stronie ONZ.
Nadejdzie koniec…wszystko ma swój koniec, ale nie widzę końca wojny w najbliższej przyszłości. Nie widzę w tej chwili szans na poważne rozmowy pokojowe między obiema stronami
— mówił Guterres.
Podkreślił, że rosyjska inwazja na Ukrainę na pełną skalę naruszyła prawo międzynarodowe i Kartę Narodów Zjednoczonych i dodał, że trudność zakończenie wojny polega na tym, iż obie strony nadal mają „dwa różne wyobrażenia o tym, czym jest imperium rosyjskie, czym są narodowości”.
To komplikuje poszukiwanie rozwiązania, ale to rozwiązanie musi być oparte na prawie międzynarodowym i odpowiadać integralności terytorialnej…Nie widzę warunków, aby to się stało w najbliższej przyszłości
— przyznał sekretarz generalny ONZ.
00:05. Pentagon nie przekaże jeszcze Ukrainie czołgów Abrams
USA starają się zmienić dynamikę konfliktu na korzyść Kijowa dostarczając nowy „potencjał wojskowy”, ale na razie Pentagon nie jest gotowy przekazać Ukrainie czołgów Abrams - oświadczył w środę wiceminister obrony USA ds. politycznych Colin Kahl.
Kahl, który wrócił z podróży do Kijowa, dodał, że czołg „Abrams jest bardzo skomplikowanym sprzętem. Drogim. Trudnym do opanowania podczas szkolenia”.
We wtorek, podczas wizyty na Ukrainie Kahl powiedział, że Stany Zjednoczone uznają potrzebę Ukrainy, która chce dysponować uzbrojeniem zdolnym do rażenia przeciwnika poza linią frontu i powinny myśleć o tym, jak jej w tym pomóc.
Pytany o możliwość przekazania Ukrainie czołgów Abrams, odpowiedział, że „nie jest jasne, czy to najlepsza odpowiedź na to wyzwanie. Dlatego będziemy nadal rozważać jakie ciężkie pojazdy, w tym czołgi, można z sensem przekazać Ukrainie, tak by na czas dostała ich odpowiednią liczbę i by zapewnić ich wsparcie (techniczne - PAP)” - zaznaczył Kahl.
red/wPolityce.pl/PAP/TT/FB/Telegram/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/630659-relacja-330-dzien-wojny-zelenski-musimy-ukarac-zlo