Trwa 329. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Środa, 18 stycznia 2023 r.
20:55. P.o. szefa ukraińskiego MSW: Gdyby nie było wojny, nie doszłoby do katastrofy śmigłowca
Trwa wojna i wszyscy kierownicy na wszystkich szczeblach podejmują ryzyko, ponieważ musimy wiedzieć, co dzieje się na froncie; gdyby nie było wojny, nie doszłoby do katastrofy w Browarach - oświadczył w środę p.o. szefa ukraińskiego MSW Ihor Kłymenko, który kilka godzin wcześniej zastąpił tragicznie zmarłego w wypadku lotniczym Denysa Monastyrskiego.
Kłymenko odpowiedział w ten sposób na pytania dziennikarzy, dlaczego całe kierownictwo resortu podróżowało na pokładzie jednego śmigłowca - przekazała agencja Ukrinform.
Musimy wiedzieć, w jaki sposób służą nasi podwładni, jakie są potrzeby naszych obywateli oraz jak (tych ludzi) chronić. To można zobaczyć tylko na własne oczy. Dlatego zarówno minister Monastyrski, jak też jego zastępca Jenin bardzo często bywali na froncie i nie bali się tego. Niestety, ta tragedia musi nam uzmysłowić, że naprawdę trwa wojna
— podkreślił komendant ukraińskiej policji, który w środę przejął również obowiązki szefa MSW.
Gdyby nie było wojny, pracowalibyśmy spokojnie. Dlatego trudno teraz mówić o tym, czy (urzędnicy) powinni, czy może nie powinni wsiadać do śmigłowca. Jest tragedia, są wnioski i od dzisiaj jest już (w moim przypadku - PAP) praca (na nowym stanowisku)
— dodał Kłymenko.
20:37. Ranni wagnerowcy leczą się w klinice w Petersburgu związanej z córką Putina
Rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera ranni na Ukrainie są leczeni w prywatnej klinice medycznej w Petersburgu powiązanej z Marią Woroncową, uważaną za córkę Władimira Putina - podało w środę Radio Swoboda, rosyjska redakcja Radia Wolna Europa (RFE/RL).
Radio Swoboda powołuje się na wideo, opublikowane w mediach społecznościowych, z nagraniem wizyty założyciela Grupy Wagnera, Jewgienija Prigożyna, u rannych najemników. Autorzy nagrania oświadczyli, że Prigożyn odwiedził „ciężko rannych żołnierzy przechodzących leczenie w jednej z petersburskich klinik”. Prigożyn na nagraniu rozmawia z jednym z pacjentów, a w tle widać wnętrza kliniki.
Jak ocenia rozgłośnia, kadry powstały w klinice Moj Medicynskij Centr (ros. „moje centrum medyczne”) na ulicy Małej Koniuszennej w centrum Petersburga. Wcześniej lecznica nosiła nazwę SOGAZ Medicyna, którą zmieniła z powodu sankcji zachodnich nałożonych na spółkę ubezpieczeniową SOGAZ.
Jednym z właścicieli SOGAZ-u jest Michaił Szełomow, krewniak Władimira Putina. Innym jest biznesmen Jurij Kowalczuk, zaliczany przez media do najbliższych kompanów Putina.
20:08. Szef MSZ Ukrainy: Kolejny pakiet sankcji UE powinien silniej uderzyć w rosyjski przemysł zbrojeniowy
Kolejny, dziesiąty pakiet sankcji UE wobec Rosji powinien w większym zakresie uderzyć w rosyjski przemysł zbrojeniowy, w tym w produkcję rakiet i dronów oraz konkretne osoby, a także m.in. w sektory energetyczny, bankowy, medialny oraz informatyczny - ocenił w środę na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.
Minister wezwał również do objęcia ograniczeniami Iranu, wspierającego Rosję m.in. poprzez przekazywanie jej dronów bojowych
Kułeba odniósł się także do zabiegów władz w Budapeszcie na rzecz osłabienia sankcji UE wobec Moskwy.
Propozycje Węgier, żeby znieść sankcje nałożone na dziewięciu współpracowników Putina są nie do zaakceptowania
— podkreślił przedstawiciel rządu w Kijowie.
18:18. Ukrainie przekazywana jest amunicja z amerykańskich magazynów w Izraelu i Korei Południowej
Setki tysięcy pocisków artyleryjskich z amerykańskich magazynów w Izraelu i Korei Południowej zostało przekazanych Ukrainie - poinformował w środę „New York Times”.
18:00. Łotwa dostarczy Ukrainie kolejną partię uzbrojenia i przeszkoli dwa razy więcej ukraińskich żołnierzy
W najbliższym czasie Łotwa przekaże Ukrainie kolejną partię uzbrojenia, m.in. śmigłowce, pociski przeciwlotnicze Stinger, drony i karabiny maszynowe wraz z amunicją; ponadto w 2023 roku przeszkolimy co najmniej dwa razy więcej ukraińskich żołnierzy, niż w roku ubiegłym - zapowiedział w środę łotewski resort obrony.
Decyzje władz w Rydze zostały w tym tygodniu przekazane stronie ukraińskiej podczas wizyty minister obrony Inary Murniece w Kijowie.
Potwierdziłam niezachwiane wsparcie rządu i społeczeństwa Łotwy wobec Ukrainy. (…) Cały świat podziwia odwagę i poświęcenie ukraińskich sił zbrojnych oraz ludności cywilnej
— podkreśliła szefowa łotewskiego resortu obrony, cytowana przez służby prasowe ministerstwa i agencję Interfax-Ukraina.
My, Łotwa, nie tylko słuchamy tego, co mają do powiedzenia prezydent, minister obrony oraz armia Ukrainy. Słyszymy też, o co Ukraina prosi, aby mogła stawić czoła agresorowi i go pokonać. I podejmujemy działania
— dodała Murniece, która podczas wizyty odwiedziła również Akademię Wojsk Lądowych Ukrainy we Lwowie.
Władze w Rydze regularnie dostarczają Ukrainie pomoc wojskową. Pierwsze pociski Stinger z Łotwy trafiły do Kijowa w drugiej połowie lutego 2022 roku, tuż przed inwazją Rosji na sąsiedni kraj. W kolejnych miesiącach Łotwa przekazała Ukrainie także m.in. kilka śmigłowców, drony, broń przeciwpancerną i amunicję.
17:45. Prezydent Vuczić: Krym i Donbas to Ukraina; z prezydentem Putinem nie rozmawiałem od miesięcy
Wojna na Ukrainie nadszarpnęła więzi prezydenta Władimira Putina z jego serbskim sojusznikiem - ocenia w środę agencja Bloomberga. „Krym i Donbas to dla nas Ukraina, tak pozostanie. Z prezydentem Putinem nie rozmawiałem już od miesięcy” - powiedział w wywiadzie dla agencji prezydent Serbii Aleksandar Vuczić.
17:40. Ukraina buduje umocnienia na granicy z Białorusią; wywiad wojskowy za bardziej prawdopodobny uważa atak ze wschodu
Podczas gdy siły ukraińskie budują umocnienia na granicy z Białorusią, wywiad wojskowy za bardziej prawdopodobny uważa atak ze wschodu - donosi telewizja NBC.
Trwające od poniedziałku wspólne ćwiczenia wojsk lotniczych Białorusi i Rosji uprawdopodobniły scenariusz ataku na Ukrainę z terytorium Białorusi. W obliczu doniesień o rosyjskich wojskach i broni napływających na Białoruś, po stronie ukraińskiej trwają prace przy rozbudowie przygotowanych jeszcze wiosną okopów i umocnień.
Ewentualna ofensywa ze strony białoruskiej może ruszyć z każdego miejsca. Dlatego przygotowujemy się na wszystkie scenariusze
— wyjaśnił dziennikarzom NBC ukraiński oficer.
Te umocnienia mogą służyć do obrony, ale też zostać użyte przy kontrofensywie
— dodał.
Zdaniem wiceszefa ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadyma Skibickiego bardziej prawdopodobny jest jednak rosyjski atak ze wschodu.
Obecnie koncentrujemy się na rezerwach i zgrupowaniach wojsk, które Rosja umieszcza na tymczasowo okupowanych terytoriach. Mówimy o okresie zimowo-wiosennym i trzech głównych kierunkach: Donbas, Charków i Zaporoże
— powiedział Skibicki.
Wywiad Ukrainy uprzedził, że Rosja szykuje się do ogłoszenia nowej mobilizacji, która miałaby powołać pod broń 500 tys. żołnierzy.
Według naszych szacunków wywiadowczych, Federacja Rosyjska stworzy siły zbrojne liczące 2 mln ludzi
— powiedział Skibicki.
Frank Ledwidge, wykładowca strategii wojskowej na Uniwersytecie w Portsmouth w Wielkiej Brytanii i były oficer wywiadu wojskowego, uważa, że ukraińskie ostrzeżenia należy traktować poważnie.
Ukraiński wywiad wojskowy ma całkiem dobre źródła i bez dobrego powodu nie publikowałby takich zapowiedzi
— stwierdził.
17:10. Do rosyjskiej armii trafiają zmobilizowani, uzależnieni od narkotyków
W ramach mobilizacji na wojnę z Ukrainą do rosyjskiej armii i prywatnych firm wojskowych werbowani są nie tylko więźniowie, ale też m.in. osoby uzależnione od narkotyków - powiadomił w środę portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, stworzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.
Narkomani są masowo powoływani do wojska i wysyłani na front, ponieważ dla komend uzupełnień liczy się głównie wypełnienie norm mobilizacyjnych. Taka praktyka występuje np. w Północnej Osetii, na rosyjskim Północnym Kaukazie - potwierdził żołnierz z tego regionu, który poddał się ukraińskiej armii i trafił do niewoli. Jak dodano w komunikacie serwisu, mężczyzna zażywał narkotyki również podczas walk w obwodzie zaporoskim, na południu Ukrainy.
Rezerwista trafił na wojnę w ramach „porozumienia”. Gdy został zatrzymany za prowadzenie samochodu bez wymaganych dokumentów, zgodził się pójść na front w zamian za odstąpienie od rozpoczęcia procesu sądowego w jego sprawie - oznajmiło Centrum.
Wśród rosyjskich więźniów, którzy po półrocznej służbie na Ukrainie powracają do kraju i zostają ułaskawieni, są osoby skazane za najcięższe zbrodnie, w tym morderstwa. Mieszkańcy rodzinnych miejscowości kryminalistów obawiają się konsekwencji wypuszczenia ich na wolność - poinformowała na początku stycznia rosyjskojęzyczna redakcja BBC.
W ostatnich tygodniach rosyjskie media i kanały na Telegramie donosiły również o uroczystych pogrzebach „bohaterów”, poległych podczas inwazji na Ukrainę. Znaleźli się wśród nich m.in. przestępcy skazani za morderstwa i pedofilię.
16:50. Szef NATO Stoltenberg: Ukraina potrzebuje znacznego zwiększenia dostaw uzbrojenia w tym kluczowym momencie wojny
Ukraina potrzebuje znacznego zwiększenia dostaw uzbrojenia w tym kluczowym momencie wojny - powiedział w środę w Davos sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Prezydent Rosji Władimir Putin nie wykazuje żadnych oznak przygotowań do pokoju i dlatego musi zdawać sobie sprawę, że nie może wygrać na polu bitwy. To kluczowy moment wojny i potrzeba znacznego zwiększenia wsparcia dla Ukrainy
— ocenił w wywiadzie dla agencji Reutera Stoltenberg.
Jeśli chcemy jutro wynegocjować pokój, dziś musimy dostarczyć więcej broni
— zaznaczył.
16:20. Były generał Bundeswehry: spodziewam się, że na spotkaniu w Ramstein rząd zobowiąże się dostarczyć Ukrainie czołgi Leopard
Spodziewam się, że na spotkaniu (…) w piątek w Ramstein rząd niemiecki zobowiąże się do dostarczenia czołgów Leopard Ukrainie - powiedział w środę były generał Bundeswehry Hans-Lothar Domroese gazetom grupy medialnej Funke.
Zdaniem generała „rząd federalny nie może sobie pozwolić na niedostarczenie czołgów Leopard Ukrainie. Polska, Finlandia i Hiszpania chcą to zrobić. Gdyby rząd federalny odmówił na to zgody, byłoby to wbrew Europie”.
Domroese zakłada, iż rząd niemiecki „nie tylko pozwoli partnerom europejskim wysłać (Ukrainie) czołgi, ale także dołoży +Leosów+ z zapasów Bundeswehry - być może w niskim dwucyfrowym zakresie”.
Posiedzenie grupy kontaktowej ds. pomocy wojskowej dla Ukrainy odbędzie się w piątek 20 stycznia w bazie lotniczej USA Ramstein w Niemczech.
16:00. Minister obrony Kanady zapowiada przekazanie Ukrainie 200 transporterów opancerzonych
Minister obrony Kanady Anita Anand, która w środę złożyła wizytę w Kijowie i spotkała się ze swym ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem, zapowiedziała, że Ottawa przekaże Ukrainie 200 transporterów opancerzonych Senator.
Wartość tej pomocy wojskowej wyceniana jest na ponad 90 mln dolarów kanadyjskich (CAD) i stanowi część pakietu pomocy militarnej wartej 500 mln CAD, którą zapowiedział w listopadzie premier Kanady Justin Trudeau - poinformował w komunikacie kanadyjski resort obrony.
Ministerstwo podało też, że Ukraina sama zwróciła się do Kanady o przekazanie tych transporterów opancerzonych.
Trudeau poinformował w listopadzie, że 0,5 mld CAD nowej pomocy wojskowej Kanady dla Ukrainy, to dodatkowe środki obok 500 mln CAD już zapowiedzianych na ten cel w budżecie na 2022 rok, a zostaną one przeznaczone na wyposażenie wojskowe, sprzęt do obserwacji i łączności, paliwo i pomoc medyczną.
W 2022 roku Kanada przeznaczyła ponad 3,4 mld CAD na pomoc dla Ukrainy.
12:30. Przemysł zbrojeniowy mógłby dostarczyć Ukrainie do 15 czołgów Leopard 2 jeszcze w tym roku
Niemieckie firmy zbrojeniowe mogłyby w tym roku dostarczyć od 10 do 15 czołgów Leopard 2, aby można je było przekazać Ukrainie - twierdzi dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Dostawy byłyby możliwe od października lub listopada, jeśli zamówienia zostałyby złożone natychmiast.
To, czy dostawa rzeczywiście dojdzie do skutku, zależy od rządu RFN.
Jeszcze niedawno Armin Papperger, szef koncernu zbrojeniowego Rheinmetall, mówił w wywiadzie, że jego firma będzie w stanie dostarczyć dodatkowe czołgi najwcześniej w 2024 roku. Rheinmetall produkuje Leoparda 2 wspólnie z Krauss-Maffei Wegmann
— przypomina „FAZ”.
Jak dowiedział się dziennik, obecnie rozważa się, czy Niemcy mogą dostarczyć Ukrainie, oprócz wspomnianych 10-15 czołgów, także 29 kolejnych czołgów Leopard 2, które są przeznaczone dla Słowacji i Czech i mają zostać dostarczone w tym roku. Na to musiałyby się jednak zgodzić rządy w Bratysławie i Pradze. Słowacja i Czechy mogłyby wtedy dostawać około trzech czołgów miesięcznie z bieżącej produkcji od początku 2024 roku zamiast tegorocznych dostaw.
„FAZ” podaje, powołując się na źródła w przemyśle, że Rheinmetall i Krauss-Maffei Wegmann mogą w tym roku dostarczyć także dodatkowe bojowe wozy piechoty Marder, transportery opancerzone Fuchs oraz czołgi Leopard 1. W tej chwili firmy mają jeszcze np. 88 wycofanych z użycia Leopardów 1A5. Spośród nich 80 można jeszcze naprawić.
Jeśli chodzi o 40 bojowych wozów piechoty Marder, które rząd niemiecki obiecał już Ukrainie, branża twierdzi, że dwadzieścia z nich może zostać dostarczonych do końca kwietnia. Reszta ma pochodzić z zapasów Bundeswehry. Następnie, zakładając złożenie zamówienia, od lipca można by dostarczać po dziesięć sztuk miesięcznie.
10:40. Wiceszef ukraińskiego MSZ: potrzebne są nam z Niemiec czołgi, myśliwce i okręty
Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy i były ambasador tego kraju w Berlinie Andrij Melnyk oczekuje, że nowy minister obrony Niemiec Boris Pistorius wesprze Ukrainę dostawami broni ciężkiej. „Wzywamy Borisa Pistoriusa do wsparcia Ukrainy czołgami, myśliwcami i okrętami wojennymi” – powiedział Melnyk.
Wiceszef ukraińskiej dyplomacji wymienił także wyrzutnie rakiet, artylerię, obronę przeciwlotniczą „i oczywiście wystarczającą ilość amunicji”.
Pistorius musi działać „znacznie bardziej zdecydowanie i szybciej” niż jego poprzedniczka Christine Lambrecht - stwierdził Melnyk w środę w rozmowie z portalem informacyjnym t-online. Jego zdaniem jest to też szansa dla Pistoriusa, gdyż „w ten sposób może udowodnić, że Niemcy na zawsze odłożyły ad acta swoją taktykę odmowy”.
Polityk SPD Boris Pistorius został we wtorek wyznaczony na nowego ministra obrony Niemiec. Jego poprzedniczka Christine Lambrecht podała się w poniedziałek do dymisji.
10:30. Putin może wkrótce ogłosić drugą falę mobilizacji w Rosji
Być może już w środę Władimir Putin ogłosi drugą falę mobilizacji w Rosji; tego dnia ma on wygłosić przemówienie w Petersburgu z okazji 80. rocznicy przełamania przez wojska sowieckie niemieckiego oblężenia Leningradu, rodzinnego miasta rosyjskiego dyktatora, a Putin lubi wykorzystywać symboliczne daty do odezw do narodu - ocenił amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
10:20. „NYT”: USA przekazują Ukrainie amunicję ze swoich magazynów w Izraelu
Pentagon wykorzystuje ogromne, ale mało znane amerykańskie magazyny wojskowe zlokalizowane w Izraelu, by dostarczać amunicję broniącej się przed Rosją Ukrainie - informuje dziennik „New York Times” na podstawie amerykańskich i izraelskich źródeł.
10:10. Szef Rady Europejskiej popiera dostawę czołgów dla Ukrainy
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel opowiedział się w środę podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu za dostarczeniem przez Zachód czołgów Ukrainie, aby pomóc jej stawić czoła rosyjskiej inwazji.
CZYTAJ WIĘCEJ: Szef RE za dostawami czołgów na Ukrainę. Co z Niemcami? Blinken: „To suwerenna decyzja, którą podejmuje każdy kraj”
10:00. Po zajęciu Sołedaru rośnie rosyjska presja na Bachmut
Po wycofaniu się ukraińskich sił z Sołedaru, pod coraz większą presją jest jeden z dwóch szlaków zaopatrzeniowych prowadzących do Bachmutu w Donbasie, który jest intensywnie ostrzeliwany przez artylerię - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
CZYTAJ WIĘCEJ: Brytyjski resort obrony: Rośnie rosyjska presja na Bachmut. Intensywny ostrzał artyleryjski szlaku otwierającego drogę do miasta
09:50. W katastrofie śmigłowca zginął szef MSW Denys Monastyrski
W katastrofie śmigłowca, który rozbił się w środę rano w Browarach w pobliżu Kijowa, zginął szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski, jego pierwszy zastępca Jewhenij Jenin i jeszcze jeden wiceminister spraw wewnętrznych Jurij Łubkowycz. W tragedii zginęło 16 osób, w tym dwoje dzieci – poinformował komendant ukraińskiej policji Ihor Kłymenko.
CZYTAJ WIĘCEJ: W pobliżu przedszkola w Browarach rozbił się śmigłowiec! W wyniku katastrofy zginęło kierownictwo MSW Ukrainy! Policja: Zginęło 16 osób
08:41. W pobliżu przedszkola w Browarach w obwodzie kijowskim rozbił się śmigłowiec!
W pobliżu przedszkola w Browarach w obwodzie kijowskim w środkowej Ukrainie rozbił się śmigłowiec; wybuchł pożar - podał w środę rano serwis Suspilne, opierając się na informacjach policji.
Rozbił się śmigłowiec, stało się to w pobliżu przedszkola. Na razie wiadomo o pięciu ofiarach śmiertelnych
— powiedziała rzeczniczka policji obwodu kijowskiego Iryna Prianysznykowa, cytowana przez portal Ukrainska Prawda.
Szef administracji obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba poinformował, że podczas katastrofy w przedszkolu znajdowały się dzieci i pracownicy.
Podczas tragedii w przedszkolu były dzieci i pracownicy placówki. Wszyscy zostali ewakuowani
— napisał na Telegramie.
Kułeba nie wspomina o ofiarach śmiertelnych
06:44. Zełenski: mamy już zagwarantowane trzy baterie obrony powietrznej Patriot
Po deklaracji premiera Holandii Marka Rutte, Ukraina ma już zagwarantowane trzy baterie obrony powietrznej Patriot. Ale to dopiero początek - powiedział we wtorek w wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Dodał, że liczy na większe poparcie dla powołania Trybunału ds. osądzenia rosyjskiej agresji.
00:04. Prof. Clarke: Ostatni moment na przekazanie Ukrainie czołgów
Decyzja o przekazaniu Ukrainie czołgów musi zostać podjęta w piątek podczas spotkania jej sojuszników w Niemczech, bo inaczej ukraińscy żołnierze nie zdążą nauczyć się ich obsługiwać przed spodziewaną ofensywą Rosji - ostrzegł we wtorek brytyjski ekspert wojskowy prof. Michael Clarke.
W miniony weekend Wielka Brytania ogłosiła, że przekaże Ukrainie 14 czołgów Challenger 2, stając się tym samym pierwszym państwem, które zaoferowało jej czołgi podstawowe zachodniej produkcji. Jak się oczekuje, podczas piątkowego spotkania w amerykańskiej bazie Rammstein również inne kraje złożą podobne deklaracje.
Clarke, były dyrektor londyńskiego think-tanku Royal United Services Institute (RUSI), powiedział w rozmowie ze Sky News, że efektem spotkania sojuszników Ukrainy może być wysłanie do tego kraju nawet 100 czołgów, ale podkreślił, że kluczowy jest czas.
00:01. Ekspert: Atak na Dniepr to zwyczajny akt terroru
Rosyjskie wojska, które w sobotę dokonały tragicznego w skutkach ataku na budynek mieszkalny w Dnieprze, nie zamierzały tam trafić w żaden konkretny cel; wróg ostrzelał miasto na oślep, a zatem był to zwyczajny akt terroru - ocenił we wtorek ukraiński ekspert wojskowy Mychajło Samuś.
Uderzenie rakietą Ch-22 w kierunku milionowego miasta było przejawem terroryzmu. To stary, nieprecyzyjny pocisk, zaprojektowany w celu niszczenia zgrupowań lotniskowców przy pomocy ładunków jądrowych. Taka rakieta trafia w kwadrat o wymiarach kilometr na kilometr. To wystarczy, gdy używa się broni jądrowej. Jeśli jednak wykorzystuje się (Ch-22) z konwencjonalnym ładunkiem do rażenia celów naziemnych (jak w Dnieprze - PAP), to zawsze się spudłuje
— wyjaśnił Samuś podczas audycji na kanale rosyjskiego opozycjonisty Michaiła Chodorkowskiego na platformie YouTube.
00:00. Mer Dniepru: Szanse na znalezienie ocalałych bliskie zeru
Szanse na znalezienie ocalałych pod gruzami bloku mieszkalnego w Dnieprze, zniszczonego przez rosyjską rakietę, są bliskie zeru – poinformował we wtorek mer miasta Borys Fiłatow.
Szanse znalezienia ocalałych są bliskie zeru
— powiedział Fiłatow lokalnej telewizji 11. Kanał. Podkreślił, że minęły już trzy dni od tragedii – relacjonuje agencja Interfax-Ukraina.
W sobotę późnym popołudniem rosyjski pocisk przeciwokrętowy Ch-22 uderzył w wielopiętrowy blok mieszkalny w Dnieprze, doszczętnie niszcząc jeden z pionów budynku. Według najnowszych doniesień zginęło 45 osób, w tym sześcioro dzieci, a 79 cywilów zostało rannych. We wtorek zakończyła się akcja ratownicza.
20 osób jest w bardzo ciężkim stanie. W sumie o pomoc medyczną zwróciło się 75 osób
— powiedział mer.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/630498-relacja-329-dzien-wojny-na-ukrainie-zle-wiesci-z-dniepru