Trwa 313. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Poniedziałek, 2 stycznia 2023 r.
21:30. Rzecznik praw człowieka zamierza spotkać się z przedstawicielką Rosji ws. jeńców
Ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec poinformował w poniedziałek, że zamierza się spotkać w styczniu z Tatianą Moskalkową, pełniącą ten urząd w Rosji, by omówić możliwość uwolnienia cywilów ukraińskich znajdujących się w niewoli rosyjskiej.
Zapowiadając spotkanie z rosyjską rzeczniczką Łubinec podkreślił, że oddzielnym tematem rozmów będzie kwestia uwolnienia osób cywilnych.
My ze swej strony opracowaliśmy mnóstwo wariantów, ale nie wiemy, czy Federacja Rosyjska się na to zgodzi
— zastrzegł rzecznik, cytowany przez portal Suspilne.
Podkreślił, że władze ukraińskie „nie zaprzestają prób uwolnienia również cywilów”, jednak „problem jest w Federacji Rosyjskiej”, która chce odrębnych rozmów w sprawie osób cywilnych, które trafiły do niewoli.
Władze w Kijowie poinformowały 1 stycznia, że do końca 2022 roku wróciło z niewoli rosyjskiej 1596 obywateli Ukrainy. Większość uwolnionych - 1464 osoby - to wojskowi ukraińscy. Cywile stanowią pozostałą grupę uwolnionych - 132 osoby.
21:20. Prezydent Zełenski: mamy informacje, że Rosja planuje duży atak dronów
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oznajmił w poniedziałek, iż dysponuje informacjami, że Rosja planuje długotrwały atak na Ukrainę przy użyciu dronów produkcji irańskiej typu Shahed, licząc na wyczerpanie obrony powietrznej i systemu energetycznego Ukrainy.
Mamy informacje, że Rosja planuje długotrwały atak przy użyciu shahedów. Może stawiać na wyczerpanie - naszych ludzi, obrony przeciwlotniczej, naszej energetyki
— powiedział Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo. Zaapelował, by uczynić wszystko, by „ten cel terrorystów, tak jak inne, poniósł fiasko”.
Podkreślił, że w ciągu dwóch dni 2023 roku ukraińska obrona strąciła ponad 80 dronów wystrzelonych przez wojska rosyjskie.
Rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat ocenił w poniedziałek, że Rosjanie mogą przeprowadzić kolejny duży atak przed 7 stycznia, gdy przypada prawosławne Boże Narodzenie.
Zełenski nie wymienił konkretnych dat w kontekście doniesień o planowanym ataku, ale powiedział, że liczba zestrzelonych bezzałogowców może „w najbliższym czasie” wzrosnąć.
20:05. W Chersoniu liczba mieszkańców skurczyła się już o 80 proc.
Liczba mieszkańców położonego na południu Ukrainy Chersonia zmalała wskutek wojny z 330 tys. do niecałych 70 tys. - poinformował w poniedziałek w ukraińskiej telewizji rzecznik prasowy komendantury wojskowej Chersonia Dmytro Płetenczuk.
Wśród tych, którzy pozostali w mieście, dominują osoby niezdolne do przemieszczania się i najbiedniejsze - powiedział rzecznik.
Ale są też tacy, którzy zostają, bo uważają, że tak trzeba. Jednak jeszcze raz apelujemy, aby w miarę możliwości na razie opuścić miasto, ponieważ w tej chwili w Chersoniu nie ma bezpiecznych miejsc
— dodał Płetenczuk.
Chersoń był jedynym miastem obwodowym Ukrainy, które wojska rosyjskie zdołały opanować po zaatakowaniu tego kraju 24 lutego 2022 r. Miasto było okupowane przez siły rosyjskie od marca do 11 listopada 2022 r., kiedy to zostało wyzwolone przez ukraińskie wojsko. Wówczas w mieście znajdowało się około 80 tys. ludzi. Po wyzwoleniu Chersoń stał się miastem przyfrontowym - na przeciwnym, lewym brzegu Dniepru, są pozycje wojsk rosyjskich.
19:05. Szczyt UE-Ukraina odbędzie się 3 lutego w Kijowie
Szczyt Unia Europejska-Ukraina odbędzie się 3 lutego w Kijowie - podało biuro (kancelaria) prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. O dacie szczytu informowały wcześniej służby prasowe Rady Europejskiej, nie określając jednak, gdzie się on odbędzie.
Informację o miejscu szczytu kancelaria Zełenskiego podała w komunikacie o rozmowie telefonicznej prezydenta z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.
Służby prasowe Rady Europejskiej w grudniu informowały, że Zełenski został zaproszony do Brukseli, ale zastrzegły, że miejsce szczytu nie zostało jeszcze uzgodnione ze stroną ukraińską.
W szczycie Wspólnotę reprezentować będą przewodnicząca KE von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Obecny będzie też szef dyplomacji UE Josep Borrell.
18:30. Sztab Generalny o działaniach na froncie
„Lotnictwo ukraińskie w ciągu dnia przeprowadziło 10 nalotów na tereny koncentracji wroga i 5 – na pozycje swoich przeciwlotniczych systemów rakietowych”
17:30. Japonia chce zaprosić prezydenta Zełenskiego na szczyt G7
Japonia, która w tym roku sprawuje przewodnictwo w grupie G7, zamierza zaprosić prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na jej szczyt, który odbędzie się w Hiroszimie w dniach 19-21 maja - podała stacja BBC powołując się na media japońskie.
Premier Japonii Fumio Kishida chce zaprosić prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, aby bezpośrednio porozmawiać z nim o obecnej sytuacji na Ukrainie - poinformowała BBC. Planowane jest również omówienie kwestii bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego, które pojawiły się w wyniku inwazji Rosji na sąsiedni kraj.
17:00. Załużny podsumował wyniki 2022 roku
Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny podsumował wyniki 2022 roku.
Siły zbrojne Ukrainy wyzwoliły 40 proc. terytoriów zajętych po 24 lutego i 28 proc. wszystkich terytoriów zajętych przez Rosję. Wyzwolenie prawobrzeżnego regionu Chersoniu przyniosło łączną powierzchnię wyzwolonych terytoriów do prawie 40 000 metrów kwadratowych
— wskazał generał.
Jak dodał, dziś Ukraina kontynuuje odstraszanie wroga na obszarze lądowym o łącznej długości 3786 km. Aktywna linia frontu z agresorem to 1500 km.
16:46. Uchodźcy wojenni z Ukrainy mogą przenieść się do Finlandii
Estonia zaproponuje uchodźcom wojennym z Ukrainy, by przenieśli się do Finlandii; od 1 stycznia br. obowiązuje odpowiednie porozumienie między Estonią i Finlandią o przyjmowaniu uchodźców - podała w poniedziałek rosyjska redakcja BBC.
Przypomina ona, że system pomocy w Estonii okazał się przeciążony i dwa kraje uzgodniły, że Estończycy zaproponują uchodźcom przeniesienie się do Finlandii. Zorganizowane zostaną w tym celu specjalne połączenia autobusowe i promowe na koszt państwa.
Finlandia jest krajem znacznie większym od Estonii pod względem powierzchni (ponad siedmiokrotnie) i liczby ludności (czterokrotnie). Przy tym, Estonia przyjęła niemal tyle samo, co Finlandia Ukraińców szukających schronienia przed wojną. BBC podaje, że w Estonii znalazło się ponad 40 tys. uchodźców. Władze Estonii informowały zaś w grudniu 2022 r., że od początku wojny kraj przyjął ponad 115 tys. uchodźców Z Ukrainy, przy czym połowa z nich pojechała dalej.
Głównym problemem jest dla Estonii możliwość zapewnienia mieszkań na dłuższy termin - informował w zeszłym tygodniu portal fińskiego nadawcy publicznego Yle. Porozumienie między dwoma krajami opiera się na tym, że Finlandia wciąż ma możliwości zapewnienia takiego zakwaterowania. Władze w Helsinkach, by wesprzeć Estonię, zgodziły się przyjmować tygodniowo około 50-100 osób, które uciekły z Ukrainy w obliczu inwazji rosyjskiej i są teraz w Estonii. Na razie trudno jest ocenić, ilu uchodźców skorzysta z możliwości przenosin.
16:00. Cichanouska: Białorusini zawsze byli przeciwni tej wojnie
„Dyktator Łukaszenko zdradził nasz naród, czyniąc z Białorusi współagresora w wojnie z Ukrainą. Białorusini zawsze byli przeciwni tej wojnie” - napisała liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.
Nie możemy pozwolić na rozmieszczenie wojsk białoruskich w Ukrainie. To tylko spowoduje więcej cierpienia i zmieni Białoruś w państwo pariasa
— podkreśliła na Twitterze Cichanouska.
15:30. Wywiad wojskowy: Wiemy, gdzie Rosja przechowuje broń jądrową
Rosja ma w swoim arsenale wszystkie rodzaje broni jądrowej - taktyczną, jak i strategiczną; wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) monitoruje przemieszczanie uzbrojenia przenoszącego ładunki jądrowe - powiedział w poniedziałek przedstawiciel HUR Wadym Skibicki.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ukraiński wywiad wojskowy: Wiemy, gdzie Rosja przechowuje broń jądrową. Stale monitorujemy przemieszczanie uzbrojenia
15:20. Kula przebiła hełm ukraińskiego żołnierza
W sieci pojawiło się nagranie ukraińskiego żołnierza, który cudem przeżył po tym, jak kula rosyjskiego okupanta przeszyła jego hełm.
15:10. Mariupol bez ogrzewania, prądu i gazu
Rada miejska Mariupola poinformowała w mediach społecznościowych, że mieszkańcy okupowanego miasta spędzą okres świąteczny między Nowym Rokiem, a prawosławnym Bożym Narodzeniem, bez ogrzewania, gazu i prądu, a wielu z nich - w mieszkaniach bez szyb w oknach.
Zamiast siadać przy świątecznych stołach, ludzie ustawiają się w kolejkach po gorącą owsiankę
— przekazano.
Rada podkreśla, że mieszkańcy marzną w mieszkaniach i kończą w szpitalach z zapaleniem płuc. W Mariupolu, w którym przed wojną mieszkało ok. 400 tysięcy osób, nadal przebywa ok. 100 tys. mieszkańców.
15:04. Dowody przeciwko szefowej rosyjskiego banku centralnego
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w poniedziałek, że w toku śledztwa zebrała dowody przeciw szefowej rosyjskiego banku centralnego Elwirze Nabiullinej, dotyczące jej udziału „w finansowaniu ugrupowań wojskowych kraju-agresora”.
Służba Bezpieczeństwa nadal ujawnia przestępstwa urzędników rosyjskich wysokiej rangi mających związek z wywołaniem i prowadzeniem wojny przeciwko Ukrainie
— głosi oświadczenie SBU, opublikowane na serwisie Telegram.
Służby oświadczyły, że sformułowały wobec Nabiullinej podejrzenia o możliwości popełnienia przestępstwa. W szczególności, uznano że szefowa banku centralnego organizowała wprowadzanie rosyjskiego rubla na terytoriach ukraińskich okupowanych przez Rosję. Nabiullina „wydała polecenie otworzenia +filli+ kontrolowanego przez Kreml banku Promswiazbank na bazie przejętych oddziałów ukraińskich instytucji finansowych” - dodała SBU.
Oprócz tego, szefowa Banku Rosji wspierała okupacyjną rosyjską administrację lokalną w blokowaniu obiegu hrywny. Wróg, by zrealizować ten krok, zabronił na zagarniętych terytoriach (Ukrainy) operacji elektronicznych i rozliczeń gotówkowych w hrywnach
— czytamy w komunikacie.
Podejrzenia wobec Nabiullinej grożą karą od 10 do 15 lat pozbawienia wolności do nawet dożywotniego więzienia wraz z konfiskatą majątku. Chodzi o domniemane przestępstwo, jakim są „umyślne działania ze strony przedstawiciela władz, działającego w porozumieniu z grupą osób”, którego celem są zmiany terytorialne i zmiana granic państwa ukraińskiego, a także naruszenie ładu ustalonego w konstytucji Ukrainy, co „doprowadziło do śmierci ludzi i innych ciężkich następstw”.
15:00. Rosyjski MON: W ataku na Makiejewkę zginęło 63 rosyjskich żołnierzy
Resort obrony Rosji potwierdził wcześniejsze doniesienia o ukraińskim ataku na miejsce stacjonowania jednej z rosyjskich jednostek wojskowych w okupowanej Makiejewce, w obwodzie donieckim. Według informacji podawanych przez Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej w ataku zginęło 63 rosyjskich żołnierzy. Wcześniej pojawiały się informacje, że w ataku miało zginąć nawet 400 rosyjskich rezerwistów. Resort obrony Rosji podał, że Ukraińcy ostrzelali Rosjan w Makiejewce przy użyciu zestawów HIMARS.
14:40. Szkolenie Ukraińców w Wielkiej Brytanii
„Program szkolenia ukraińskich rekrutów w Wielkiej Brytanii ma zapewnić im umiejętności bojowe, które pozwolą żołnierzom ochotnikom bronić ojczyzny przed rosyjską agresją” - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
14:00. Zmobilizowani Rosjanie przerzuceni w okolice Mariupola
Niedawno zmobilizowani Rosjanie przybyli do wsi Urzuf koło Mariupola i dostarczyli stare czołgi - poinformował doradca mera Mariupola Petro Andryushchenko.
Świeżo zmobilizowani z Moskwy przybyli do Urzufu . Tych, których nie powinno tam być przez miesiąc. Po przybyciu na miejsce PPD natychmiast rozpoczęli poszukiwania „zestawu amunicji” do broni głównej. Wódki. Ze zmiennym powodzeniem
Według niego do Urzufa dostarczono również około siedmiu czołgów starej modyfikacji.
13:45. Straty rosyjskie to już ponad 107 tysięcy żołnierzy.
Jak informuje ukraiński sztab, straty rosyjskie, to już ponad 107 tysięcy żołnierzy.
13:30. Szefowa KE o wsparciu dla Ukrainy
Wkrótce zaczniemy wypłacać Ukrainie comiesięczne wsparcie z pakietu wartego 18 mld euro - poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
„W pierwszej rozmowie telefonicznej w nowym roku z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim zapewniłam o naszym całkowitym poparciu dla narodu ukraińskiego i przekazałam najlepsze życzenia na rok 2023. UE będzie stać u waszego boku tak długo, jak będzie to konieczne. Popieramy waszą heroiczną walkę. Walkę o wolność i przeciw brutalnej agresji” - napisała von der Leyen na Twitterze.
12:50. Wywiad: władze Rosji zaakceptują stratę na froncie nawet 70 tys. żołnierzy do maja
Władze Rosji są przygotowane na to, że w ciągu najbliższych czterech-pięciu miesięcy wojny z Ukrainą stracą nawet 70 tys. żołnierzy; jest to koszt, który Kreml uważa za akceptowalny - oznajmił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Czerniak w rozmowie z portalem RBK-Ukraina.
Serwis przypomniał ocenę naczelnego dowódcy sił zbrojnych Ukrainy generała Wałerija Załużnego, który w grudniu wyraził przypuszczenie, że wróg „gdzieś za Uralem” szykuje nowe wojska w liczbie 200 tys. żołnierzy, aby ponownie zaatakować sąsiedni kraj.
10:10. W Kijowie zmarła druga ofiara sobotniego ataku rakietowego rosyjskich wojsk
W nocy z niedzieli na poniedziałek w Kijowie zmarł 46-letni mężczyzna, ranny w wyniku sobotniego ataku rakietowego rosyjskich wojsk - oznajmił na Telegramie mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Była to druga ofiara ostrzału tego miasta, przeprowadzonego 31 grudnia. W całej Ukrainie zginęły wówczas cztery osoby.
„Ciężko ranny 46-latek był reanimowany (w szpitalu)” - dodał Kliczko.
10:00. Ukraińcy odrzucają możliwość ustępstw terytorialnych wobec Rosji
Ukraińcy w zdecydowanej większości nie są gotowi na jakiekolwiek ustępstwa terytorialne wobec Rosji dla osiągnięcia pokoju i zachowania niepodległości - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS) między 4 a 27 grudnia 2022 roku.
CZYTAJ WIĘCEJ: SONDAŻ. Pokój za cenę ustępstw wobec Rosji? Ukraińcy - nawet rosyjskojęzyczni - mówią „nie”! Miażdżący wynik badania
09:30. Trwają ukraińsko-rosyjskie walki o strategicznie ważną trasę Swatowe-Kreminna
W ciągu pięciu ostatnich dni ukraińskie i rosyjskie wojska prawdopodobnie walczyły o ustanowienie kontroli nad strategicznie ważną trasą Swatowe-Kreminna w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy; jest to kluczowy szlak zaopatrzenia sił rosyjskich na północnym odcinku frontu w Donbasie - oznajmił w poniedziałek brytyjski resort obrony.
Poruszanie się tą trasą, (kontrolowaną dotąd przez Rosjan - PAP), jest od października utrudnione na skutek ukraińskich ostrzałów artyleryjskich. Gdyby armia Ukrainy zdołała przejąć kontrolę nad tym szlakiem komunikacyjnym, rosyjska obrona (okupowanego) miasta Kreminna uległaby jeszcze większemu osłabieniu
— dodano w komunikacie ministerstwa na Twitterze.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził 2 października 2022 roku, że w wyniku ukraińskiego kontrnatarcia zostało wyzwolone ważne strategicznie miasto Łyman w Donbasie. Odbicie Łymanu pozwoliło Ukraińcom rozpocząć operację na rzecz przywrócenia kontroli nad obwodem ługańskim.
Obecnie pod kontrolą ukraińskich wojsk pozostaje wąski pas terenu na zachodzie Ługańszczyzny, a linia frontu ustabilizowała się w pobliżu trasy Swatowe-Kreminna. Toczą się tam jedne z najcięższych działań zbrojnych na całej Ukrainie.
08:55. Eksplozja w bazie rosyjskich wojsk pod Melitopolem
W poniedziałek nad ranem rosyjscy okupanci w Melitopolu, w obwodzie zaporoskim, „zostali wyrwani ze snu”; w okolicach miasta doszło do potężnego wybuchu - powiadomił na Telegramie lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow. Jak doprecyzowały miejscowe media, zaatakowano bazę rosyjską pomiędzy miejscowościami Myrne i Piwniczne.
Najeźdźcy powinni wreszcie zrozumieć, że pora zwiewać z okupowanych terytoriów. Amatorów cudzej ziemi czeka tutaj tylko jeden finał - spoczynek w niej
— napisał Fedorow w mediach społecznościowych.
Ukraińskie wojska przeprowadziły atak na bazę wroga, którą stały się dacze, czyli prywatne domy wypoczynkowe w pobliżu miejscowości Myrne, kilka kilometrów na północ od Melitopola. Tuż obok tej wsi, w lesie, wojska rosyjskie ukrywają swoje uzbrojenie i sprzęt wojskowy. W ostatnich dniach Rosjanie zaczęli osiedlać się w prywatnych domach, a nie w budynkach administracyjnych, ponieważ pod koniec grudnia ostrzelano dom kultury w Myrnem, gdzie stacjonowali agresorzy - czytamy na łamach lokalnego portalu RIA Melitopol.
Poniedziałkowy atak na rosyjskie pozycje w obwodzie zaporoskim, na południu Ukrainy, to już kolejne takie zdarzenie w ciągu ostatnich tygodni. W grudniu ukraińskie siły przeprowadziły skuteczny ostrzał zgrupowań wroga w miejscowościach Majske koło Melitopola oraz Połohy. Kilkakrotnie atakowano też bazy przeciwnika m.in. w Melitopolu i Berdiańsku nad Morzem Azowskim.
Głównym celem ukraińskich wojsk jest ofensywa z kierunku zaporoskiego w stronę wybrzeża Morza Azowskiego, która pozwoliłaby zamknąć rosyjskie oddziały w kotle we wschodniej części obwodu chersońskiego, na lewym brzegu Dniepru - oznajmił na początku grudnia ukraiński ekspert wojskowy pułkownik Roman Switan.
08:05. Siły powietrzne: w nocy zestrzeliliśmy wszystkie rosyjskie drony atakujące nasz kraj
W nocy z niedzieli na poniedziałek zestrzeliliśmy wszystkie drony bojowe, przy pomocy których rosyjscy najeźdźcy zaatakowali Ukrainę; zneutralizowano 41 bezzałogowców wroga, z czego 39 produkcji irańskiej - oznajmiło w poniedziałek rano dowództwo ukraińskich sił powietrznych.
Jak podkreślono w komunikacie na Telegramie, tak duża skuteczność sił obrony powietrznej Ukrainy wynika z zastosowania uzbrojenia przekazanego Kijowowi przez państwa NATO.
W odparciu ataku brały udział jednostki obrony przeciwrakietowej, myśliwce oraz mobilne grupy uderzeniowe. Wykorzystujemy w coraz większym stopniu sprzęt wojskowy i broń dostarczoną Ukrainie przez naszych zachodnich partnerów
— oświadczyło dowództwo.
Podobne informacje przekazał w poniedziałek rano ukraiński sztab generalny, który powiadomił, że w ciągu minionej doby zneutralizowano wszystkie rosyjskie bezzałogowce.
W niedzielę i w nocy z niedzieli na poniedziałek przeciwnik wystrzelił w kierunku Ukrainy 44 drony Shahed-131 i Shahed-136, lecz żaden z nich nie zdołał dotrzeć do celu. Łącznie Rosjanie przeprowadzili 51 ataków z powietrza - czytamy w komunikacie sztabu na Facebooku (https://tinyurl.com/kepx43yb).
Władze Kijowa poinformowały, że nad stolicą zestrzelono w nocy 22 rosyjskie aparaty latające.
Według danych sił obrony powietrznej na Kijów leciało 40 bezzałogowców. Nad miastem zniszczono 22 spośród nich, 15 - nad sąsiednimi obwodami i jeszcze trzy w obwodzie kijowskim
— napisał na Telegramie mer stolicy Witalij Kliczko.
07:20. Wojsko: w naszym ataku na koszary w Makiejewce zginęło około 400 rosyjskich rezerwistów
W wyniku skutecznego ataku ukraińskich wojsk na koszary wroga w Makiejewce w Donbasie zginęło około 400 rosyjskich rezerwistów zmobilizowanych na wojnę z Ukrainą, a 300 zostało rannych; ostrzał miał miejsce w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia - powiadomiło w niedzielę wieczorem Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy.
CZYTAJ WIĘCEJ: Celny atak ukraińskich wojsk na koszary wroga! W Makiejewce zginęło około 400 rosyjskich rezerwistów, a 300 zostało rannych
06:10. Mer Kijowa: w wyniku ataku uszkodzone zostały obiekty infrastruktury energetycznej
W wyniku nocnego ataku powietrznego Rosjan na Kijów uszkodzone zostały obiekty infrastruktury energetycznej - poinformował w poniedziałek nad ranem mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.
Według niego w mieście doszło do awaryjnych przerw w dostawie prądu i niektóre obiekty ciepłownicze zostały odłączone od zasilania.
Władze wojskowe obwodu kijowskiego podały, że obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 20 rosyjskich obiektów powietrznych nad Kijowem. W wyniku ataku na stolicę uszkodzony został budynek mieszkalny, a 19-letni mężczyzna został ranny.
04:20. Ukraina/ Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego: Rosja może stać się kolonią sąsiedniego kraju
Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy Ołeksij Daniłow ostrzegł w niedzielę, że Rosja może stać się „kolonią” jednego z sąsiednich krajów, a taka sytuacja może być bardzo niebezpieczna. Nie sprecyzował, czy chodzi o Chiny.
03:00. Rosyjskie ataki dronów są wymierzone w infrastrukturę krytyczną
Rosyjskie ataki dronów są wymierzone w infrastrukturę krytyczną w Kijowie i otaczającym go regionie - poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek na Telegramie Ołeksij Kułeba, szef władz obwodu kijowskiego.
W regionie i w stolicy jest głośno: nocne ataki dronów
— napisał Kułeba.
Rosjanie wystrzelili kilka serii (wyprodukowanych w Iranie) dronów Shahed. Celują w obiekty infrastruktury krytycznej. Obrona powietrzna działa
— dodał.
Lokalne władze wojskowe podały, że siły obrony przeciwlotniczej Ukrainy zestrzeliły 16 celów powietrznych nad Kijowem.
02:00. Nad Kijowem zestrzelono 12 celów powietrznych
Siły obrony przeciwlotniczej Ukrainy zestrzeliły już 12 celów powietrznych nad Kijowem - poinformowały w nocy z niedzieli na poniedziałek lokalne władze wojskowe w komunikacie.
Dodano, że obrona powietrzna w Kijowie nadal działa, a w mieście obowiązuje alarm przeciwlotniczy.
Jak podała administracja wojskowa Kijowa, w wyniku nalotu na stolicę uszkodzony został budynek mieszkalny, a 19-letni mężczyzna został ranny.
Również na terenie innych centralnych obwodów Ukrainy nadal trwa alarm przeciwlotniczy, dlatego ludność proszona jest o przebywanie w schronach.
00:40. Władze lokalne: Trwa atak lotniczy na nasz kraj
Trwa atak lotniczy na Ukrainę - poinformowali w nocy z niedzieli na poniedziałek Dmytro Łunin, szef połtawskich władz obwodowych i Mykoła Łukaszuk, szef Rady Obwodu Dniepropietrowskiego.
Łukaszuk poinformował o zagrożeniu atakiem szachedów w obwodzie dniepropietrowskim. Według niego w Dnieprze było słychać odgłosy wybuchów.
Wojskowa administracja obwodowa podała, że w rejonie Połtawy działa obrona przeciwlotnicza, podobnie jak w Kijowie i okolicach stolicy, gdzie także doszło do eksplozji.
00:06. Alarm przeciwlotniczy w wielu obwodach, w Kijowie słychać wybuchy
Na Ukrainę wleciały dwie grupy irańskich dronów, w wyniku czego w regionach centralnych i wschodnich kraju ogłoszono alarm przeciwlotniczy - poinformowała agencja Ukrinform. Wybuchy słychać m.in. w Kijowie.
O godzinie 23:44 czasu lokalnego ogłoszono alarm powietrzny w obwodach kijowskim, czerkaskim, kirowohradzkim, połtawskim, sumskim, charkowskim, dniepropietrowskim, mikołajowskim, chersońskim, zaporoskim, donieckim i ługańskim, a także na okupowanym przez Rosjan Krymie.
O zagrożeniu poinformował szef kijowskich władz obwodowych Ołeksij Kułeba. Potwierdził, że stolicy grozi kolejny atak szahedów, ale zapewnił, że w regionie działa już obrona przeciwlotnicza i zaapelował do mieszkańców o pozostanie w schronach i bezpiecznych miejscach.
Według portalu Ukraińska Prawda w Kijowie słychać wybuchy, zwłaszcza w centrum miasta.
red/PAP/TT/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/628487-relacja-313-dzien-rosyjskiej-agresji-na-ukraine