Benedykt XVI zostanie zapamiętany jako wybitny teolog wiedziony zasadami i wiarą, który poświęcił życie Kościołowi - oświadczył w sobotę prezydent USA Joe Biden. Wspomniał, że odbył z nim „istotną” rozmowę.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Światowi przywódcy składają hołd zmarłemu Benedyktowi XVI. „Widział siebie przede wszystkim jako sługę Boga i Jego Kościoła”
Biden o „istotnej rozmowie” z Benedyktem XVI
On zostanie zapamiętany jako wybitny teolog, który poświęcił życie Kościołowi, wiedziony swoimi zasadami i wiarą. Jak powiedział podczas swojej wizyty w Białym Domu w 2008 r., „potrzeba globalnej solidarności jest tak pilna, jak nigdy, jeśli wszyscy ludzie mają żyć w sposób warty swojej godności”
— napisał prezydent Biden w wydanym przez Biały Dom oświadczeniu.
Niech jego skupienie na duszpasterstwie miłości będzie nadal inspiracją dla nas wszystkich
— dodał.
Biden - drugi w historii katolicki prezydent USA - wspomniał też, że spotkał się z Benedyktem XVI jako wiceprezydent w 2011 r. w Watykanie i zapamiętał jego „hojność i gościnność, podobnie jak naszą istotną rozmowę”.
Merkel: Tracimy jednego z „najważniejszych myślicieli religijnych naszych czasów”
Była niemiecka kanclerz Angela Merkel z wielkim smutkiem przyjęła wiadomość o śmierci papieża emeryta Benedykta XVI. Z wdzięcznością wspomina spotkania z nim w Rzymie i w Niemczech. Wraz z Benedyktem XVI „Kościół katolicki, Niemcy i świat” tracą jednego z „najważniejszych myślicieli religijnych naszych czasów” - napisała.
W tej godzinie szczególnie jednak wspominam także Josepha Ratzingera jako osobę i jego głębokie zakorzenienie w jego bawarskiej ojczyźnie. Ostatni raz odwiedził ją dobre dwa lata temu, by pożegnać się ze swoim bratem Georgiem Ratzingerem na krótko przed jego śmiercią
— napisała na swojej stronie internetowej była kanclerz, cytowana przez agencję dpa.
Karol III: „Z sentymentem wspominam spotkanie…”
Benedykt XVI podejmował nieustanne wysiłki na rzecz promowania pokoju i dobrej woli wobec wszystkich ludzi oraz umacniania relacji między światową Wspólnotą Anglikańską a Kościołem Rzymskokatolickim - podkreślił w sobotę brytyjski król Karol III w depeszy do papieża Franciszka w związku ze śmiercią emerytowanego papieża Benedykta XVI.
Wiadomość o śmierci poprzednika Waszej Świątobliwości, Benedykta XVI, przyjąłem z głębokim smutkiem. Z sentymentem wspominam spotkanie z Jego Świątobliwością podczas mojej wizyty w Watykanie w 2009 roku. Wizyta (Benedykta XVI) w Wielkiej Brytanii w 2010 roku miała istotne znaczenie dla umocnienia relacji między Stolicą Apostolską a Zjednoczonym Królestwem
— podkreślił Karol III. Treść depeszy monarchy przytoczył dziennik „Guardian”.
Król Karol III, który objął tron 8 września, po śmierci królowej Elżbiety II, jest również świecką głową Kościoła Anglii z tytułem Obrońcy Wiary.
Belgijska para królewska: katolicy są pogrążeni w żałobie
Katolicy pogrążają się dziś w żałobie - oświadczyli w sobotę Filip I i Matylda, belgijska para królewska, po śmierci papieża emeryta Benedykta XVI.
Jesteśmy głęboko zasmuceni odejściem papieża emeryta Benedykta XVI. Nasze myśli kierują się do jego bliskich i do wszystkich katolików, którzy dzisiaj pogrążają się w żałobie
— napisali Filip i Matylda na Twitterze.
olnk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/628403-biden-merkel-i-karol-iii-zegnaja-papieza-benedykta-xvi