Światowi przywódcy składają hołd zmarłemu papieżowi seniorowi Benedyktowi XVI.
CZYTAJ TAKŻE:
Prezydent USA
Benedykt XVI zostanie zapamiętany jako wybitny teolog wiedziony zasadami i wiarą, który poświęcił życie Kościołowi - oświadczył w sobotę prezydent USA Joe Biden. Wspomniał, że odbył z nim „istotną” rozmowę.
On zostanie zapamiętany jako wybitny teolog, który poświęcił życie Kościołowi, wiedziony swoimi zasadami i wiarą. Jak powiedział podczas swojej wizyty w Białym Domu w 2008 r., +potrzeba globalnej solidarności jest tak pilna, jak nigdy, jeśli wszyscy ludzie mają żyć w sposób warty swojej godności
— napisał prezydent Biden w wydanym przez Biały Dom oświadczeniu.
Niech jego skupienie na duszpasterstwie miłości będzie nadal inspiracją dla nas wszystkich
— dodał.
Biden - drugi w historii katolicki prezydent USA - wspomniał też, że spotkał się z Benedyktem XVI jako wiceprezydent w 2011 r. w Watykanie i zapamiętał jego „hojność i gościnność, podobnie jak naszą istotną rozmowę”.
Prezydent Francji
Prezydent Francji Emmanuel Macron złożył w sobotę hołd zmarłemu emerytowanemu papieżowi Benedyktowi XVI, podkreślając jego wysiłki na rzecz „bardziej braterskiego świata”.
Moje myśli są z katolikami we Francji i na całym świecie, pogrążonymi w żałobie po odejściu Jego Świątobliwości Benedykta XVI, który duszą i inteligencją pracował na rzecz bardziej braterskiego świata
— napisał na Twitterze Macron.
Kanclerz Niemiec
„Jako ‘niemiecki’ papież Benedykt XVI był dla wielu wyjątkowym przywódcą Kościoła, nie tylko w tym kraju” - napisał w sobotę na Twitterze kanclerz Niemiec Olaf Scholz po wiadomości o śmierci emerytowanego papieża Benedykt XVI.
Świat traci formacyjną postać Kościoła katolickiego, niepokorną osobowość i mądrego teologa. Moje myśli są z papieżem Franciszkiem
— zaznaczył kanclerz.
Premier Wielkiej Brytanii
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak oświadczył w sobotę, że jest „zasmucony” śmiercią emerytowanego papieża Benedykta XVI i podkreślił, że czci pamięć „wielkiego teologa”.
Jestem zasmucony po tym, jak dowiedziałem się o śmierci emerytowanego papieża Benedykta XVI. Był on wielkim teologiem, którego wizyta w Wielkiej Brytanii w 2010 roku była historycznym momentem dla katolików i niekatolików w naszym kraju
— napisał na Twitterze brytyjski premier.
Jak pisze agencja AFP Kościół anglikański oświadczył, że modli się w intencji zmarłego emerytowanego papieża.
Przewodnicząca KE
Benedykt XVI widział siebie przede wszystkim jako sługę Boga i Jego Kościoła - oświadczyła w sobotę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na wieść o śmierci emerytowanego papieża.
Odejście papieża Benedykta przepełnia mnie smutkiem. Moje współczucie kieruję do wszystkich katolików. Swoją rezygnacją dał wyraźny sygnał. Widział siebie przede wszystkim jako sługę Boga i Jego Kościoła
— napisała von der Leyen na Twitterze.
Kiedy jego siły fizyczne osłabły, nadal służył dzięki mocy swoich modlitw
— dodała.
Emerytowany papież Benedykt XVI zmarł w sobotę rano w wieku 95 lat. O pogorszeniu stanu zdrowia Josepha Ratzingera poinformował w środę papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie wyjaśniając, że jest „bardzo chory”. Watykan poinformował, że ciało Benedykta XVI będzie wystawione w bazylice Świętego Piotra począwszy od 2 stycznia.
Przewodnicząca PE
Europa opłakuje papieża emeryta Benedykta XVI - zapewniła w sobotę przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. „Niech spoczywa w pokoju” - dodała.
Metsola przypomniała na Twitterze słowa Benedykta XVI wygłoszone w 2011 r. z okazji 26. Światowego Dnia Młodzieży: „Nie bój się ani świata, ani przyszłości, ani swojej słabości”.
Jestem zasmucona wiadomością o śmierci Jego Świątobliwości Papieża Emeryta Benedykta XVI. Europa go opłakuje. Niech spoczywa w pokoju
— napisała przewodnicząca PE.
Premier Bawarii
„Opłakujemy naszego bawarskiego papieża. Śmierć Benedykta XVI głęboko mnie porusza, podobnie jak wielu ludzi w Bawarii i na całym świecie”, podkreślił w sobotę premier Bawarii Markus Soeder. Benedykt XVI „zawsze nosił w sercu swoją ojczyznę” - podkreślił premier.
Benedykt XVI „w czasach burzliwych i trudnych był religijnym przywódcą wiernych katolickich” - czytamy w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie bayern.de.
Wielu ludzi w jego ojczyźnie zapamięta go z wdzięcznością nie tylko jako papieża Benedykta XVI, ale także jako skromnego duszpasterza. Wielu osobom dał siłę i orientację. Jednocześnie musiał też zmierzyć się z odpowiedzialnością za trudne etapy swojej posługi
— podkreślił premier Bawarii.
Osobiście lubię wracać myślami do wielu wzruszających spotkań z Benedyktem XVI. Jego kilkudniowa wizyta w Bawarii jako nowego papieża, który wyraził swoją miłość do kraju i jego mieszkańców, jest niezapomniana. Zawsze nosił w sercu swoją ojczyznę
— podkreślił Marcus Soeder.
Joseph Ratzinger urodził się w Marktl am Inn w Bawarii w 1927 roku. Od 1977 roku był arcybiskupem Monachium i Fryzyngi. W 2005 roku Ratzinger został pierwszym od 482 lat niemieckim papieżem - przypominają Bawarczycy.
Prezydent i premier Włoch
Prezydent Włoch Sergio Mattarella oddając hołd zmarłemu w sobotę emerytowanemu papieżowi Benedyktowi XVI podkreślił, że jego śmierć jest „żałobą dla Italii”. Premier Giorgia Meloni nazwała go „gigantem wiary i rozumu”.
W wydanej deklaracji prezydent Mattarella zaznaczył: jego „delikatność i mądrość przyniosły dobro naszej wspólnocie i całej społeczności międzynarodowej”.
Z oddaniem dalej służył sprawie Kościoła w nieznanej roli emerytowanego papieża, z pokorą i spokojem
— dodał szef państwa włoskiego.
Zaznaczył też: „Intelektualista i teolog interpretował z subtelnością racje dialogu, pokoju, godności osoby jako najwyższe cele religii”.
Z wdzięcznością patrzymy na jego świadectwo i jego wzór
— podkreślił prezydent Sergio Mattarella.
Premier Giorgia Meloni w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze zauważyła: „Benedykt XVI był gigantem wiary i rozumu. Poświęcił swoje życie służbie Kościołowi powszechnemu i przemawiał, i przemawiać będzie dalej, do serc i umysłów ludzi z wielką głębią duchową, kulturową i intelektualną swego nauczania”.
Człowiek zakochany w Panu Bogu. Chrześcijanin, pasterz, teolog; wielki w historii, którego historia nie zapomni
— napisała również o zmarłym Meloni.
Poinformowała, że w imieniu rządu i swoim zapewniła papieża Franciszka o „udziale w jego bólu i całej wspólnoty kościelnej”.
Premier Czech
Na wiadomość o śmierci byłego papieża Benedykta XVI premier Czech Petr Fiala napisał na Twitterze, że zmarły był jedną z czołowych postaci intelektualnych naszych czasów. Prymas Czech, abp. Jan Graubner przypomniał sentyment, jakim Benedykt darzył praską figurkę Jezusa – „Prażske Jezulatko”.
Fiala podkreślił, że Benedykt był autorem dzieł teologicznych i filozoficznych, a o jego wielkości świadczy decyzja o opuszczeniu tronu piotrowego. Według byłego prezydenta Czech Vaclava Klausa, odejście papieża emeryta z ziemskiego świata jest ogromną stratą.
Był ostatnim z wielkich ludzi XX wieku, który całe życie walczył o stare, dobre wartości. Oznacza ona zakończenie pewnego etapu w rozwoju społeczeństwa ludzkiego
— napisał Klaus do agencji CTK.
Prezydent Litwy
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda składając kondolencje z powodu śmierci emerytowanego papieża Benedykta XVI podkreślił, że „straciliśmy duchownego, w centrum nauczanie którego zawsze był dzisiejszy świat i człowiek”.
Benedykt XVI w swoich rozważaniach czerpał z mądrości wielkich mędrców chrześcijaństwa i chciał, aby chrześcijaństwo odgrywało ważną, jednoczącą rolę w naszym nadmiernie konsumpcyjnym, podzielonym świecie
— czytamy w kondolencjach Nausedy zamieszczonych na stronie internetowej urzędu prezydenta.
Prezydent zaznaczył, że „ci, którzy znali lub zetknęli się z Benedyktem XVI, zapamiętają go nie tylko jako duchownego, ale także jako genialnego uczonego, eksperta teologicznego, profesora uwielbianego przez swoich studentów, aktywnego uczestnika debat o wierze i religii”.
Był znany jako esteta, który rozumiał i cenił sztukę i muzykę
— dodał szef państwa litewskiego.
Nauseda przypomniał, że wydana w 1968 roku książka Ratzingera „Wprowadzenie do chrześcijaństwa” cieszyła się międzynarodowym uznaniem i była rozpowszechniana również na Litwie w czasach sowieckich w drugim obiegu.
Całe pokolenia litewskich chrześcijan wyrosły na czytaniu tej książki. Dla wielu Litwinów ta publikacja była jak podręcznik, zachęcający do ponownego pojmowania wiary jako możliwości bycia człowiekiem
— przekazał Nauseda.
tkwl/Twitter/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/628346-swiatowi-przywodcy-skladaja-hold-zmarlemu-benedyktowi-xvi