Literatura o Holokauście powinna być obowiązkowa na lekcjach niemieckiego. Obecny antysemityzm wskazuje na niebezpieczeństwo represji i zapomnienia z niebezpieczną jasnością - stwierdzili przedstawiciele Związku Nauczycieli Niemieckich w odezwie skierowanej do ministerstwa edukacji.
Zdaniem nauczycieli, ze zjawiskiem antysemityzmu należy walczyć już w szkołach - poprzez działania upamiętniające – za pomocą literatury o Holokauście. Ich zdaniem, działania takie są „pilne i koniecznie” – opisuje portal dziennika „Spiegel”.
Wg autorów deklaracji, szkoły powinny wykorzystywać w tym celu zarówno literaturę dokumentalną, jak i literaturę piękną, poświęconą Holokaustowi – szczególnie na lekcjach języka niemieckiego. Mogą to być zatem nie tylko wspomnienia naocznych świadków, ale także filmy, nośniki cyfrowe, także treści w formie komiksów czy albumów książkowych.
Inicjatorzy deklaracji, ze stojącym na czele Saschą Feuchertem, profesorem specjalizującym się w literaturze Holokaustu na Uniwersytecie w Giessen, jako główny powód swojej inicjatywy podali śmierć ostatnich ocalałych, pamiętających czasy narodowego socjalizmu, a także „liczne przerażające wydarzenia i zjawiska” zachodzące w ostatnim czasie.
Nauczyciele bezradni
Jak zauważył „Spiegel”, w mijającym roku związek zawodowy pracowników edukacji i nauki skarżył się, że wielu nauczycieli ma poczucie pozostawienia samym sobie w walce i przeciwdziałaniu antysemityzmowi.
Ten problem narasta, konflikty etniczne i religijne ogarniają szkoły
— podkreślili. Trudno dokładnie określić, jak duży jest problem antysemityzmu w szkołach w Niemczech. Badanie przeprowadzone w 2020 roku pokazało, że zjawisko to narasta.
W swojej deklaracji Związek Nauczycieli Niemieckich ostrzegł, że szkoły powinny być wykorzystywane do nowoczesnego tworzenia kultury pamięci, ponieważ jest to jedyna przestrzeń społeczna, przez którą wszyscy przechodzą
— podkreślił „Spiegel”.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/627918-wzrasta-antysemityzm-w-niemczech-nauczyciele-alarmuja