Trwa 307. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Wtorek, 27 grudnia 2022 r.
22:21. Zełenski: Wkrótce wygłoszę orędzie o sytuacji państwa
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek, że planuje wkrótce wygłosić przed parlamentem orędzie, którego tematem będzie sytuacja wewnętrzna i międzynarodowa jego państwa. Podkreślił, że potrzebne jest „wspólne rozumienie celów narodowych”.
W codziennym wystąpieniu wideo Zełenski zapowiedział, że zwróci się do Rady Najwyższej (parlamentu) z dorocznym orędziem „o wewnętrznej i międzynarodowej sytuacji Ukrainy”. Dodał następnie: „chciałbym, by to orędzie było nie raportem, ale naszą wspólną rozmową o nadchodzącym roku”. Podkreślił, że Ukraińcy wkraczają w nowy rok i powinni „zachować wspólne rozumienie celów narodowych”.
Jednym z tych celów - mówił Zełenski - „jest wyzwolenie naszej ziemi z rąk wroga”, a także odbudowa kraju i powrót do domów jego obywateli. Prezydent wymienił także zacieśnianie relacji z najważniejszymi partnerami Ukrainy i otwarcie dla kraju „nowych możliwości w świecie”. Jest to „zadanie na najbliższy czas, i to nie tylko dla państwa, ale dla każdego i każdej z nas” - oświadczył przywódca Ukrainy.
21:48. Dwa procent obwodu charkowskiego pod okupacją
W obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy pod okupacją rosyjską pozostaje 29 miejscowości, czyli co najmniej 2 proc. terytorium tego regionu - poinformował we wtorek szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow. Rosjanie okupowali wcześniej 32 proc. tego obwodu; zostali wyparci przez ukraińską kontrofensywę.
Trzy spośród tych miejscowości leżą w „szarej strefie”, czyli „na ich terenie toczą się aktywne działania bojowe” - powiedział Syniehubow, cytowany przez agencję Ukrinform. Zapewnił, że władze ukraińskie podtrzymują kontakt ze wszystkimi 29 okupowanymi miejscowościami.
Reagujemy dość szybko na zapytania o ewakuację. Nie jest tam ona masowa - ludzie, którzy chcieli wyjechać, już to zrobili
— dodał.
Agencja Ukrinform przypomina, że po inwazji rozpoczętej 24 lutego br. wojska rosyjskie zajęły 32 proc. obwodu charkowskiego. Część zajętych miejscowości została wyzwolona w maju br. Do września i października, w wyniku dalszej kontrofensywy, siły ukraińskie przejęły kontrolę nad pozostałym, niemal całym obszarem regionu.
21:24. Rosyjska baza zaatakowana. Co udało się zniszczyć?
W mediach pojawiają się coraz więcej informacji nt. ukraińskiego ataku na rosyjską bazę lotniczą Engels. Uszkodzonych miało zostać m.in. pięć samolotów bombowych TU-95 MS.
21:04. Chersoń: Rosjanie ostrzelali oddział położniczy szpitala
Wojska rosyjskie ostrzelały we wtorek oddział położniczy szpitala w Chersoniu, gdzie wcześniej tego dnia urodziło się dwoje dzieci - poinformował współpracownik prezydenta Ukrainy, Kyryło Tymoszenko. Nazwał on „cudem” to, że ostrzał nie spowodował ofiar.
Tymoszenko, który jest wiceszefem biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego poinformował o ataku na serwisie Telegram.
Ostrzelano miejsce, gdzie dziś urodziło się dwoje dzieci. Przed atakiem lekarze zdążyli zakończyć cesarskie cięcie
— napisał wiceszef kancelarii prezydenta. Zamieścił zdjęcia, na których widać wybite okna, zniszczenia ścian i dachu.
Agencja Interfax-Ukraina podała, że w trakcie ostrzału lekarze i pacjenci byli w schronie. Jak przekazał Tymoszenko, na oddziale przebywało pięć kobiet po porodzie.
Chersoń, leżący na południu Ukrainy, został wyzwolony w listopadzie br. po blisko ośmiu miesiącach rosyjskiej okupacji. Wojska rosyjskie opuściły miasto pod naciskiem kontrofensywy ukraińskiej, wycofując się na lewy brzeg Dniepru. Od tego czasu prowadzą regularne ostrzały Chersonia, w których ginie ludność cywilna.
18:30. Premier Włoch zaprosiła prezydenta Ukrainy do Rzymu
Premier Włoch Giorgia Meloni zaprosiła prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do Rzymu - poinformowała kancelaria szefowej rządu po ich rozmowie telefonicznej. Meloni zapewniła o pełnym poparciu politycznym i militarnym dla Kijowa.
CZYTAJ WIĘCEJ: Premier Meloni zaprosiła Zełenskiego do Rzymu. Prezydent Ukrainy: Rozważana jest kwestia dostarczenia systemów obrony powietrznej
18:20. Putin podpisał dekret o zakazie dostaw ropy
Władimir Putin podpisał dekret o krokach odwetowych na wprowadzenie limitu cen ropy rosyjskiej; dokument głosi, że Rosja zabrania dostaw ropy i produktów naftowych podmiotom zagranicznym, jeśli kontrakt zakłada limit cen - podała rosyjska redakcja BBC.
Dekret wejdzie w życie 1 lutego 2023 roku - przekazała BBC. Ograniczenia dotyczące ropy będą obowiązywać do 1 lipca 2023 roku. Datę obowiązywania ograniczeń dostaw produktów naftowych ma określić rząd Rosji.
UE, G7 i Australia wprowadziły limit cenowy na ropę z Rosji sprowadzaną drogą morską na poziomie 60 USD za baryłkę. Zaczął on obowiązywać od 5 grudnia. Ograniczenia mają utrudnić Rosji finansowanie wojny na Ukrainie, przy zachowaniu stabilności dostaw energii na świecie.
Moskwa ogłosiła, że nie zaakceptuje pułapu cenowego i zagroziła, że przestanie dostarczać surowiec krajom, które zaaprobowały tę sankcję.
18:00. Z teatru usunięto popiersie Puszkina
Z fasady teatru w Czerniowcach (południowo-zachodnia Ukraina) usunięto popiersie rosyjskiego pisarza Aleksandra Puszkina.
17:40. Premier Włoch rozważa przekazanie Ukrainie systemów obrony przeciwlotniczej
Premier Włoch Giorgia Meloni rozważa przekazanie Ukrainie systemów obrony przeciwlotniczej - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie telefonicznej z szefową włoskiego rządu.
17:00. Szokująca reklama dostarczania „ładunku 200”
W Iżewsku, mieście znanym z zakładów Izmasz, produkujących karabinek Kałasznikowa, pojawiła się reklama usług pogrzebowych, oferująca sprowadzanie „ładunku 200”, co w żargonie wojskowym oznacza trumnę z ciałem poległego żołnierza - podał niezależny portal Mediazona.
Portal we wtorek zwrócił uwagę na bannery reklamowe w Iżewsku, na których jeden z tamtejszych zakładów pogrzebowych wymienia wśród rozmaitych usług sprowadzanie „ładunku 200”. „Pracujemy 24 godziny na dobę” - dodano w reklamie.
16:00. Od wybuchu wojny majątek 20 najbogatszych Ukraińców zmalał o blisko połowę
Magazyn „Forbes” opublikował listę 20 najbogatszych Ukraińców czasu wojny. W porównaniu z początkiem lutego 2022 roku ich majątek zmalał o ponad 20 mld dol. i wynosi obecnie 22,5 mld dol. - napisał dwutygodnik.
CZYTAJ WIĘCEJ: Na wojnie tracą też najbogatsi Ukraińcy! SPRAWDŹ, jak zmalały majątki 20 najbardziej majętnych mieszkańców kraju
15:35. SBU: nałożono areszt na majątek rosyjskiego oligarchy
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o wykryciu partii 160 tys. ton rudy żelaza, przechowywanej w portach ukraińskich, a należącej do firmy rosyjskiego oligarchy Aliszera Usmanowa. Na mienie, warte prawie 49 mln USD, nałożono areszt.
„W wyniku działań śledczych i operacyjnych (…) ustalono miejsce, gdzie znajdowały się nielegalne magazyny rosyjskie, w których przechowywano ponad 160 tys. ton ukraińskiej rudy żelaza. Ukryty surowiec znaleziono na terenie kilku portów morskich na Ukrainie”
— podała SBU w oświadczeniu opublikowanym na serwisie Telegram.
Łączna wartość surowca wynosi ok 1,8 mld hrywien (ok. 49 mln USD). „Ustalono, że partia rudy żelaza jest własnością firmy rosyjskiego oligarchy Aliszera Usmanowa, który należy do najbliższego kręgu władz wojskowo-politycznych na Kremlu” - głosi oświadczenie.
SBU przypomniała, że po 24 lutego br. Usmanow został objęty sankcjami przez Zachód i Ukrainę. Jak oświadczyła, „kontynuuje blokowanie aktywów przedstawicieli prokremlowskich korporacji, mających związek z finansowaniem wojny przeciwko Ukrainie”.
Usmanow zajmuje siódme miejsce na liście najbogatszych Rosjan według magazynu „Forbes”. Rosyjska redakcja BBC szacuje jego majątek na ok. 11,5 mld USD.
15:00. 15 funkcjonariuszy FSB wśród 100 zabitych i rannych w ukraińskim nalocie
Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły w niedzielę atak na zgrupowanie rosyjskich wojsk w Nowobilozerce w obwodzie zaporoskim, w którego efekcie 100 okupantów, w tym 15 funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), zginęło bądź zostało rannych - poinformował we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Sztab poinformował też, że w ciągu minionej doby w rejonie Bachmutu i Awdijiwki w obwodzie donieckim rosyjskie wojska ostrzelały ponad 25 miejscowości. W obwodzie ługańskim rosyjskie oddziały przypuściły szturm na okolice Nowosilska i Stelmachiwki, lecz Siły Zbrojne Ukrainy odparły te ataki - przekazano w komunikacie sztabu.
W obwodzie zaporoskim trwał ostrzał artyleryjski, a w chersońskim w wyniku ostrzałów uszkodzona została infrastruktura w kilku miejscowościach, w tym w stolicy obwodu.
Na kierunkach wołyńskim, poleskim, siwerskim i słobożańskim sytuacja pozostała bez istotnych zmian, wróg utrzymuje obecność wojskową wzdłuż granicy państwowej, nie wykryto jednak oznak formowania się grup ofensywnych. Lotnictwo ukraińskie również przeprowadzało ataki - zaznaczył Sztab Generalny.
14:47. Walki w Donbasie
Po Awdijiwką Ukraińcy zniszczyli co najmniej trzy rosyjskie wozy bojowe piechoty przy użyciu pocisków przeciwpancernych.
14:45. Sprowadzono ciała kolejnych żołnierzy
Ciała kolejnych 42 poległych żołnierzy ukraińskich sprowadzono do kraju - poinformowało we wtorek ministerstwo ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych. Ogółem Ukrainie przekazano do tej pory 869 ciał poległych w wojnie rozpętanej przez Rosję.
„Dziś odbyła się kolejna operacja przekazania ciał; przywieziono 42 poległych” - podały służby prasowe ukraińskiego ministerstwa w komunikacie.
14:40. Papieski jałmużnik wraca z Ukrainy do Rzymu
Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski wraca do Rzymu z piątej od początku wojny misji w Ukrainie, dokąd zawiózł kolejny transport z pomocą. Prefekt dykasterii do spraw Posługi Miłosierdzia spędził Boże Narodzenie w Kijowie
14:30. Eksplozje w Chersoniu
14:15. Rosjanie przemieszczają samoloty
Wojsko rosyjskie przeniosło wiele swoich samolotów z bazy lotniczej Engels po wybuchach z 26 grudnia — podał rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat.
13:00 Śmierć bohaterów
Jak podaje portal Ukraińska Prawda oraz opozycyjny rosyjski serwis Meduza, w graniczącym z Ukrainą rosyjskim obwodzie briańskim zginęła grupa czterech Ukraińców wykonujących misję bojową. Informację o śmierci wojskowych potwierdził na Telegramie ukraiński żołnierz Jewhen Karaś. Choć rosyjskie służby twierdzą, że wojskowi zostali zabici za „działalność dywersyjną”, Karaś ocenia, że zginęli, ponieważ trafili na pole minowe.
CZYTAJ WIĘCEJ: Śmierć 4 Ukraińców w rosyjskim obwodzie briańskim. Pozostawali nieuchwytni dla rosyjskich służb, trafili na pole minowe
12:00. Walki koncentrują się wokół Bachmutu
Walki na Ukrainie koncentrują się wokół położonego na wschodzie kraju miasta Bachmut; Rosjanie inicjują tam częste ataki na małą skalę - ocenia w codziennej aktualizacji wywiadowczej ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.
Na przestrzeni ostatnich 48 godzin walki wokół Bachmutu (obwód doniecki) nie przyniosły znaczących zmian linii frontu - dodaje brytyjski resort.
W aktualizacji wywiadowczej zwrócono tez uwagę, że elementy rosyjskiej 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej były najpewniej wśród sił rosyjskich rozmieszczonych niedawno na Białorusi. Formacja prowadziła prawdopodobnie przed rozmieszczeniem szkolenie i jest mało prawdopodobne, aby miała potrzebne jej do walki jednostki wsparcia - twierdzi brytyjskie ministerstwo obrony.
11:10. W okupowanej Makiejewce zastrzelono 8-osobową rodzinę
W położonej w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy i okupowanej przez wojska rosyjskie Makiejewce zastrzelono 8-osobową rodzinę, w tym czworo dzieci. Władze okupacyjne twierdzą, że zabójcy to pospolici przestępcy i zostali już schwytani. Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola, uważa jednak, że za zbrodnię odpowiadają członkowie Grupy Wagnera - podała we wtorek Ukrainska Prawda.
09:55. ISW: Putin prowadzi kampanię by Zachód wywierał presję na Ukrainę w sprawie ustępstw
Władimir Putin prowadzi kampanię mającą doprowadzić Zachód do wywierania presji na Ukrainę w sprawie ustępstw. Wypowiedziane przez niego w niedzielę słowa o „gotowości do negocjacji ze wszystkimi stronami” są częścią tej kampanii - ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.
Dyktator nie stwierdził wprost, że Rosja jest gotowa do bezpośrednich negocjacji z Ukrainą, zamiast tego utrzymywał fałszywą narrację, że Ukraina - którą nazwał po prostu „drugą stroną” - naruszyła wysiłki dyplomatyczne Rosji sprzed inwazji.
CZYTAJ WIĘCEJ: Analiza ISW: Putin prowadzi kampanię, by Zachód wywierał presję na Ukrainę. Rosyjskiemu dyktatorowi chodzi o ustępstwa
08:35. Ukraińscy ochotnicy uratowali staruszkę
Kobieta mogła zginąć pod rosyjskim ostrzałem. Wstrząsające nagranie!
08:00. Wczoraj z Ukrainy przyjechało 18,7 tys. osób, wyjechało 26,3 tys.
W poniedziałek z Ukrainy do Polski przyjechało 18,7 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 26,3 tys. osób - podała Straż Graniczna. Od 24 lutego, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała 8,708 mln wjazdów do Polski i 6,909 mln wyjazdów na Ukrainę.
„Wczoraj, tj. 26.12 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 18,7 tys. osób. Od 24.02 - 8,708 mln osób” - podała we wtorek na Twitterze Straż Graniczna.
Z kolei - jak dodała - z Polski na Ukrainę w poniedziałek odprawionych zostało 26,3 tys. osób. Od 24 lutego - ponad 6,909 mln.
00:00. Zełenski: Sytuacja w Donbasie jest bolesna
„Sytuacja w Donbasie jest ciężka i bolesna. Okupanci wykorzystują wszystkie dostępne im środki - a są to znaczne środki - aby osiągnąć przynajmniej jakiś postęp” - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałek w codziennym wystąpieniu wideo.
Bachmut, Kreminna i inne terytoria w Donbasie wymagają teraz maksymalnej siły i koncentracji
— powiedział ukraiński przywódca.
Dziękuję wszystkim naszym chłopcom, którzy trwają na swoich pozycjach i wciąż znajdują możliwości, by nie tylko przetrwać, ale by zabijać okupantów
— dodał.
Zełenski nawiązał też do niedawnej wizyty w USA mówiąc, że strona ukraińska zamierza jak najszybciej zrealizować wszystkie ustalenia.
Dziś odbyłem rozszerzone spotkanie dotyczące efektów wizyty w USA i realizacji porozumień. Nie będziemy tracić czasu. Jak najszybciej wdrożymy wszystko, co uzgodniono w Waszyngtonie. Tak szybko, jak to możliwe
— powiedział prezydent Ukrainy.
Chcę podziękować wszystkim pracownikom spółek energetycznych, wszystkim ekipom remontowym za to, że w tę sobotę i niedzielę - w Wigilię i Boże Narodzenie - udało się dać ludziom więcej prądu
— powiedział.
Dodał jednak, że według stanu na poniedziałek wieczór około 9 mln osób na Ukrainie nie ma elektryczności.
Dziś odbyłem specjalne spotkanie z urzędnikami na temat sytuacji w energetyce i infrastrukturze. Przygotowujemy się do przyszłego roku - i to nie tylko do miesięcy zimowych. Są zagrożenia, na które trzeba reagować. Są kroki, które trzeba podjąć. I państwo na pewno je wykona
— powiedział Zełenski. Wystąpienie opublikowano na profilu ukraińskiego prezydenta na serwisie Telegram.
Red/PAP/TT/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/627765-relacja-307-dzien-wojny-na-ukrainie