Trwa 306. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Poniedziałek, 26 grudnia 2022 r.
19:23. Spada tempo rosyjskich ataków
Tempo produkcji w Rosji pocisków rakietowych typu Iskander, Kalibr i Ch-101 nie pozwala armii rosyjskiej na tak częste zmasowane ataki na Ukrainę, jak planowało dowództwo w Moskwie - ocenił w poniedziałek rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat.
Nie ma korelacji pomiędzy używaniem tych rakiet i ich produkcją w zakładach - oto dlaczego liczba możliwych ostrzałów rakietowych spada
— powiedział Ihnat.
Rosyjska redakcja BBC, która cytuje wypowiedź rzecznika przypomniała, że eksperci wojskowi oceniali wcześniej, iż tempo produkcji wojskowej w Rosji może spaść z powodu sankcji zachodnich nałożonych na Moskwę.
W najnowszym rosyjskim sprzęcie wojskowym wykorzystywanych jest ponad 450 elementów pochodzących z importu. Sprowadzano je z USA i krajów europejskich, ale też z Japonii, Tajwanu i Korei Południowej.
19:15. Zełenski rozmawiał z premierem Indii
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał w poniedziałek telefonicznie z premierem Indii Narendrą Modim; tematem rozmów było m.in. poparcie Indii dla ogłoszonej przez Zełenskiego formuły pokojowej.
Odbyłem rozmowę telefoniczną z premierem Narendrą Modim i życzyłem udanego przewodnictwa w G20
– napisał Zełenski w mediach społecznościowych.
To na szczycie G20 ogłosiłem formułę pokojową, a teraz liczę na udział Indii w jej realizacji
— dodał ukraiński przywódca.
17:16. Zagadkowa mapa w gabinecie szefa wywiadu Ukrainy
Krym zostanie odzyskany drogą kombinowaną: i siłą i dyplomacją. Ale bez siły niczego nie będzie. Nasze oddziały wejdą tam z bronią w ręku
— podkreślił szef wywiadu Ukrainy, generał Kyryło Budanow w rozmowie z portalem Liga.net.
W pewnym momencie można było zobaczyć w gabinecie wojskowego dość ciekawą mapę Federacji Rosyjskiej, na której rosyjskie media dopatrzyły się kilku wydzielonych obszarów, w tym m.in. „Republiki Środkoworosyjskiej”. O „mapie z rozczłonkowaną Rosją” pisała m.in. Gazeta.ru.
Tereny na Dalekim Wschodzie w pobliżu Chin oznaczone zostały literą „K”. Z kolei Kuryle przydzielono Japonii, obwód kaliningradzki trafił do Niemiec, natomiast Karelia do Finlandii.
CZYTAJ WIĘCEJ: Budanow o odbiciu Krymu. Rosyjskie media piszą o… mapie w gabinecie szefa ukraińskiego wywiadu. „Każdy widzi to, co chce”
15:38. Kułeba: Obecność Rosji w RB ONZ jest nielegalna
Obecność Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jest nielegalna – oświadczył w poniedziałek szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba, informując o rozpoczęciu procesu, którego celem jest wykluczenie Rosjan z RB oraz samej Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Rosja jest uzurpatorem miejsca Związku Radzieckiego w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Dziś podjęliśmy ważny krok. Ukraina zainicjowała proces, którego celem jest wykluczenie Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ i z samej ONZ
— poinformował minister na Facebooku.
Kułeba przekazał, że Ukraina na oficjalnym szczeblu przekazała swoje wyjaśnienia, dlaczego uważa, iż zasiadanie Rosji w RB ONZ i ogółem w całej organizacji jest niezgodne z prawem. Zdaniem Kijowa „31 lat temu delegacja rosyjska de facto zaczęła okupować w RB ONZ miejsce ZSRR”.
Rosja nie miała ku temu żadnych podstaw statutowych
— podkreślił minister.
Pogwałcenie statutu odbyło się na podstawie… zwykłej zamiany tabliczek „ZSRR” na „Federacja Rosyjska”
— napisał Kułeba.
Szef ukraińskiej dyplomacji ocenił, że wejście Rosji do ONZ odbyło się z naruszeniem punktu 2. artykułu 4. statutu ONZ, który wyznacza procedurę przystąpienia do organizacji.
W osobnym oświadczeniu na stronie ukraińskiego MSZ wskazano, że po rozpadzie Związku Radzieckiego wniosek Rosji o kontynuowaniu przez nią, w miejsce ZSRR, pełnienia członkostwa w ONZ, powinien był zostać rozpatrzony przez Radę Bezpieczeństwa ONZ i Zgromadzenie Generalne Narodów Zjednoczonych. Taką procedurę przeszły np. Czechy i Słowacja po tym, jak przestało istnieć państwo członkowskie ONZ, którym była Czechosłowacja.
Ukraina apeluje do państw członkowskich ONZ do odnowienia zastosowania statutu ONZ w kwestii legalności członkostwa Federacji Rosyjskiej w ONZ oraz do pozbawienia Federacji Rosyjskiej statusu stałego członka RB ONZ i wykluczenia jej z ONZ
— oświadczył Dmytro Kułeba.
11:40. Rzecznik sił powietrznych: wybuchy na lotnisku wojskowym Engels to efekt rosyjskiej agresji
Wybuchy na rosyjskim lotnisku wojskowym Engels to wynik agresji przeciwko Ukrainie – oświadczył w poniedziałek rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat. Baza lotnicza Engels w obwodzie saratowskim, na południu Rosji, wykorzystywana jest do atakowania ukraińskich celów cywilnych.
Bez wątpienia wydarzenia te są wynikiem rosyjskiej agresji. (…). Jest to efektem tego, co Rosja wyprawia na naszej ziemi. Jeśli Rosjanie sądzili, że wojna nie dotknie nikogo na tyłach frontu, to się mylili
— powiedział Ihnat.
Jak widzimy, do takich zdarzeń dochodzi coraz częściej i będziemy mieć nadzieję, że dla Ukrainy jest to tylko na rękę
— podkreślił.
Ihnat przekazał jednocześnie, że dokładne dane dotyczące rosyjskich strat w związku wybuchami w bazie Engels będą znane, gdy pojawią się najnowsze zdjęcia satelitarne z tego lotniska.
Ukraińskie i rosyjskie media podały, że po północy w bazie Engels, położonej około 800 kilometrów od granicy z Ukrainą, słychać było wybuchy. Według władz rosyjskich zginęły trzy osoby z wojskowego personelu technicznego w następstwie ataku ukraińskiego drona.
Baza lotnicza w pobliżu miasta Engels jest wykorzystywana przez rosyjskie wojska do atakowania celów cywilnych na Ukrainie. Z lotniska startują strategiczne bombowce Tu-95, które następnie wystrzeliwują rakietowe pociski manewrujące w kierunku sąsiedniego kraju.
10:51. Wybuch w rosyjskiej bazie lotniczej koło miasta Engels!
W sieci pojawiły się nagrania, na których widać moment wybuchy w rosyjskiej bazie lotniczej.
10:25. Szef wywiadu wojskowego: odzyskamy Krym z bronią w ręku
Sytuacja na froncie wojny z Rosją w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie, jednak Ukraina odzyska wszystkie okupowane terytoria łącznie z Krymem – oświadczył szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) generał Kyryło Budanow w opublikowanej w poniedziałek rozmowie z portalem Liga.net.
10:00. Resort obrony: wojska rosyjskie koncentrują się na budowie stanowisk obronnych na Ukrainie
Od października wojska rosyjskie są skoncentrowane przeważnie na budowie stanowisk obronnych na wielu odcinkach linii frontu na Ukrainie - ocenia w poniedziałek w codziennej aktualizacji wywiadowczej ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.
Według brytyjskiego resortu obrony działania Rosjan polegają na ustanawianiu dodatkowych pól z minami przeciwczołgowymi i przeciwpiechotnymi. Jednak takie pola są efektywne, jeśli w odpowiedni sposób są obserwowane i kryte ogniem.
Ministerstwo dodaje, że dla wojsk rosyjskich dużym problemem będzie niedobór aktywów do obserwacji i personelu wojskowego zdolnego do efektywnego monitorowania dużych obszarów nowych pól minowych.
08:42. Ranni w wojnie na Ukrainie znaleźli u nas schronienie i opiekę
Ranni podczas działań wojennych na Ukrainie znaleźli schronienie i opiekę także w woj. lubelskim. 57-letnia Larysa straciła nogę od uderzenia rakiety. 31-letnia Olena z dwojgiem dzieci miała od wybuchu poważne problemy ze wzrokiem. Ukraiński żołnierz został sparaliżowany i do końca życia będzie poruszać się na wózku inwalidzkim.
57-letnia Larysa pochodzi z Doniecka. Mieszka na granicy między Ukrainą i okupowanym przez Rosję terenem, gdzie toczy się wojna. 18 sierpnia br. rakieta wleciała przez dach, kiedy stała w drzwiach między kuchnią a przedpokojem. Trafiła ją prosto w nogę.
To był niewypał. Gdyby wybuchł, bylibyśmy martwi. Noga była cała połamana. Nie można jej było uratować. W szpitalu została od razu amputowana powyżej kolana
— powiedziała PAP Larysa, która porusza się na wózku inwalidzkim. Razem z mężem Saszą są pod opieką Centrum Wolontariatu w Lublinie, które zapewniło im schronienie.
Po miesiącu spędzonym w donieckim szpitalu Larysa zdecydowała się wyjechać z miasta.
Nie mogłam dłużej wytrzymać, bo tak tam mocno strzelali
— przyznała.
Małżeństwo planowało dotrzeć do syna mieszkającego we Lwowie, ale Rosjanie nie wypuszczali nikogo z miasta. Sasza wyjaśnił, że był zakaz ze względu na ostrzały, bomby, miny. Do Ukrainy i Europy można było dostać się z Donbasu tylko przez Rosję.
Na granicy Rosji z Estonią staliśmy pięć dni. Następnie jechaliśmy przez Litwę i Polskę. Zostaliśmy w Polsce, bo wtedy trwały bombardowania Lwowa i całej Ukrainy. Łącznie przejechaliśmy 4 tys. km do Lublina
— powiedziała Ukrainka.
Zapytana o 24 lutego br., kiedy rozpoczęła się agresja Rosji na Ukrainę, przyznała, że nie przypuszczała, że wojna jednak rozleje się na całą Ukrainę.
Myślałam, że zakończy się na Doniecku. Spadały rakiety, bomby – to było straszne. Bardzo bałam się o moich synów, którzy mieszkają w Ukrainie. Młodszy we Lwowie jest informatykiem, a starszy górnikiem w Dniepropietrowsku
— powiedziała Larysa.
Przekazała, że nikt z ich rodziny nie zginął w wyniku działań wojennych, ale dużo ludzi zostało zabitych.
Naszą sąsiadkę zabił pocisk, gdy wieszała pranie
— dodała.
Larysa była wcześniej telegrafistką na poczcie, a jej mąż górnikiem w kopalni. Nawiązując do utraty nogi w wyniku uderzenia rakiety, przyznała ze smutkiem, że bardzo trudno było się jej przyzwyczaić do inwalidztwa.
Na początku w ogóle w to nie dowierzałam, nie mogłam się przyzwyczaić do wózka. Każdego dnia płaczę. Codziennie rozmawia ze mną psycholog, ale jest ciężko. Najważniejsze, że nie jestem leżąca. Może uda się kiedyś wstawić protezę, bo to by znacznie ułatwiło mi poruszanie się
— wyraziła nadzieję Larysa.
07:35. Trzy osoby zginęły w rezultacie eksplozji w bazie lotniczej koło miasta Engels
Trzy osoby zginęły w nocy z niedzieli na poniedziałek w rezultacie eksplozji w bazie lotniczej koło miasta Engels w obwodzie saratowskim na południu Rosji - podała agencja Reutera powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony. Według mediów na terenie bazy wybuchł pożar, który objął powierzchnię 120 metrów kwadratowych.
Gubernator obwodu saratowskiego Roman Busargin potwierdził, że doszło do „incydentu na obiekcie wojskowym”. Dodał, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców, a infrastruktura cywilna nie została uszkodzona.
Rosyjski resort obrony twierdzi, że zginęli trzej wojskowi z personelu technicznego bazy, na których spadły odłamki ukraińskiego drona; bezpilotnik miał zostać zestrzelony przez rosyjską obronę przeciwlotniczą.
Ukraińskie i rosyjskie media podawały wcześniej, że po północy w bazie wojskowej koło miasta Engels, około 800 kilometrów od granicy z Ukrainą, słychać było wybuchy.
00:00. Zełenski:
W tym roku zostało tylko kilka dni. Musimy mieć świadomość, że nasz wróg będzie próbował sprawić, by ten czas był dla nas mroczny i trudny
— powiedział w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Proszę zwrócić uwagę na alarmy powietrzne w dzisiejszych czasach. Poszukajcie jeszcze raz i przypomnijcie sobie, gdzie znajduje się najbliższy „Punkt Niezwyciężoności”. Powiedzcie swoim rodzicom, jak znaleźć „Punkt Niezwyciężoności”, jeśli zajdzie taka potrzeb
— zaznaczył.
Proszę, dbajcie o siebie. I bądźcie gotowi na pomoc innym. Kiedy Ukraińcy są razem, gdy Ukraińcy są sobie wdzięczni, nie da się nas pokonać. Oby tak było zawsze!
— podkreślił Zełenski.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/627689-relacja-306-dzien-wojny-na-ukrainie-zelenski-ostrzega