Komisja Europejska „w praktyce” poparła Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii, który większością jednego głosu wypowiedział się przeciwko forsowanej przez socjalistyczny rząd Pedro Sancheza reformie sądownictwa, w tym dotyczącej wyboru samego TK.
„Triumf demokracji i państwa prawa”
TK wstrzymał rządową nowelizację ustawy o sądownictwie i ustawy o TK na poniedziałkowej sesji plenarnej większością głosów 6 do 5. Opozycyjna centroprawicowa Partia Ludowa (PP) uznała tę decyzję za „triumf demokracji i państwa prawa”.
W czerwcu 2021 roku wygasły mandaty jednej trzeciej członków TK. Rząd Sancheza zaproponował na ich miejsce własnych kandydatów, ale - wobec braku decyzji ze strony najwyższego organu władzy sądowniczej, Generalnej Rady Sądownictwa (CGPJ) - zdecydował o wprowadzeniu zmian ustawowych, których celem było zniesienie większości trzech piątych głosów wymaganych w CGPJ do wyboru sędziów TK.
„KE uważnie śledzi sytuację w Hiszpanii”
KE uważnie śledzi sytuację w Hiszpanii, choć nie komentuje orzeczeń TK czy proponowanych ustaw, które są w toku
— powiedział na wtorkowej konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Christian Wigand.
Oczywiście oczekujemy, że władze państwowe będą działać zgodnie z krajowymi przepisami i procedurami
— dodał.
Czego od Madrytu oczekuje Bruksela?
Według KE, reformy systemów sądownictwa w krajach członkowskich UE powinny odbywać się po uprzednich konsultacjach z zainteresowanymi stronami, w tym z organami władzy sądowniczej. Bruksela oczekuje od Madrytu przestrzegania standardów europejskich, co w praktyce oznacza udzielenie poparcia dla działań TK - oceniła agencja Europa Press.
Podczas konferencji prasowej Wigand odniósł się także do paraliżu w odnowieniu składu CGPJ. Podkreślił, że stanowisko KE w tej sprawie jest „jasne i nie zmieniło się”. Najwyższy organ władzy sądowniczej kraju nie jest odnawiany od czterech lat po wygaśnięciu 5-letniego mandatu ze względu na brak porozumienia między głównymi partiami politycznymi - rządzącą w koalicji z radykalnie lewicową Podemos socjalistyczną PSOE oraz największą partią opozycyjną, PP.
Komisja Europejska opowiedziała się za wyborem co najmniej 50 proc. sędziów - członków CGPJ przez samych sędziów, a nie przez parlament.
KE zapowiedziała przeanalizowanie reform w Hiszpanii w ramach dorocznej ewaluacji stanu praworządności we wszystkich krajach członkowskich na początku lata 2023 roku.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/627225-ke-poparla-hiszpanski-tk-chcial-zablokowac-reforme
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.