Negocjacje pokojowe Ukrainy z Rosją są obecnie mało prawdopodobne, bowiem żadna ze stron nie widzi w nich korzyści i obie dążą do pokonania przeciwnika w walce; nie można wykluczyć, że wojna nabierze przewlekłego charakteru i będzie trwała przez wiele lat - ocenił w piątek portal Politico.
CZYTAJ TAKŻE:
Zachód nakłania Kijów do rozmów z Moskwą?
Pojawiające się w ostatnich tygodniach pogłoski, że kraje Zachodu, w tym USA, chciałyby skłonić Kijów do rozmów z Moskwą, nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości. Za podjęciem takich kroków mógłby przemawiać szereg czynników, np. wysokie ceny energii, spowolnienie gospodarcze i wyczerpujące się zasoby uzbrojenia na Zachodzie.
Ukraina i Rosja, choć nie mają obecnie środków umożliwiających szybkie zwycięstwo, liczą jednak na zmianę sytuacji na swoją korzyść w nadchodzących miesiącach. Dlatego nie usiądą do stołu, by szukać porozumienia - czytamy na łamach portalu.
W obecnej sytuacji najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest „wieloletni, śmiertelny bój na europejskiej ziemi”. Zakończenie tej wojny będzie miało charakter kompromisu i należy spodziewać się raczej „zamrożenia” konfliktu, a nie jednoznacznego zwycięstwa którejś ze stron - przewidują zachodni politycy i dyplomaci, cytowani przez Politico.
Słyszę pogłoski o możliwych negocjacjach pokojowych, ale nie powstają one na Ukrainie ani w Rosji
— oświadczył w rozmowie z portalem prezydent Litwy Gitanas Nauseda.
Rzeczywistość wygląda smutno. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nawet przywódca, który zastąpi (Władimira) Putina, będzie miał trudności z wyciągnięciem Rosji z tej wojny
— wtórowała mu Andrea Kendall-Taylor z amerykańskiego think tanku Center for a New American Security (CNAS).
Piłka po stronie Rosji
Klucz do zatrzymania tej brutalnej (inwazji) i szaleństwa znajduje się w kieszeniach ludzi w Rosji. Tak się już stało w 1917 roku i ponownie w 1991
— dodał minister obrony Estonii Hanno Pevkur, argumentując, że czynnikiem skłaniającym Kreml do uznania militarnej porażki może być coraz trudniejsza sytuacja gospodarcza w kraju.
Moskwa usiłuje wykorzystać chęć Zachodu do negocjacji i stworzyć dynamikę, w której zachodni oficjele będą czuli presję, by pójść na wyprzedzające ustępstwa i zaprosić Rosjan do stołu rozmów - ocenił na początku grudnia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW), nawiązując do wcześniejszych sugestii władz m.in. USA i Francji o potrzebie zakończenia wojny metodami dyplomatycznymi.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/626528-negocjacje-pokojowe-politico-dluga-wojna-niewykluczona
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.