Minął dziewiąty miesiąc wojny - rosyjska agresja na Ukrainę trwa 296. dzień. Rosjanie tracą kolejne fragmenty terytorium Ukrainy, które okupowali od 24 lutego. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Piątek, 16 grudnia 2022 r.
21:14. Ukraiński minister energetyki: W rosyjskim ataku uszkodzonych zostało 9 obiektów energetycznych
Dziewięć obiektów wytwarzających energię zostało uszkodzonych na całej Ukrainie w wyniku porannego zmasowanego ostrzału rakietowego dokonanego przez Rosję - poinformował w piątek po południu ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko w telewizji.
Obecnie badamy uszkodzenia. Uszkodzone zostały także stacje i podstacje przesyłające energię elektryczną. Ograniczyło to produkcję w obiektach energetyki jądrowej. Wszystko to dokumentujemy i będziemy zmieniać tę sytuację, aby w najbliższych godzinach zwiększyć produkcję
— zaznaczył Hałuszczenko.
Minister nazwał piątkowy ostrzał rakietowy rosyjskim atakiem terrorystycznym. Z jego powodu w ciągu dnia w kraju awaryjnie wyłączono zasilanie po tym, gdy pociski uderzyły w obiekty energetyczne w kilku regionach Ukrainy.
Wieczorem ukraiński operator sieci energetycznej Ukrenergo poinformował, że tryb awaryjny został odwołany.
20:32. Zełenski: Rosja może przeprowadzić kolejne zmasowane ataki
Rosja ma nadal wystarczającą liczbę pocisków rakietowych, by przeprowadzić kilka kolejnych zmasowanych ataków, takich jak ten z piątkowego poranka - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w piątek w mediach społecznościowych.
Na cokolwiek liczą czciciele rakiet z Moskwy, i tak nie zmieni to układu sił w tej wojnie
— oświadczył ukraiński przywódca (https://fb.watch/hsuGC7G2u4/).
Zełenski podziękował dowódcom sił przeciwlotniczych za zestrzelenie 60 rosyjskich pocisków. Jednak, jak podkreślił, niestety zdarzają się również trafienia.
Terroryści potrzebują takiej masy uderzeń rakietowych, aby przynajmniej część ich „wyrobów” dotarła do celów. A wszystkie ich cele są dziś cywilne, głównie są to obiekty sieci energetycznej i ciepłowniczej
— powiedział prezydent Ukrainy.
20:28. Kanadyjski rząd przekaże Ukrainie 500 mln dolarów kanadyjskich
Rząd Kanady poinformował w piątek, że po sprzedaży obligacji na wsparcie Ukrainy przekaże na rzecz Kijowa 500 mln dolarów kanadyjskich (CAD) pożyczki.
Wspieranie Ukrainy, to zapewnienie jej środków na podstawowe usługi
— powiedziała wicepremier i minister finansów Chrystia Freeland.
Kanada przekaże Ukrainie pozyskane środki za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Pozyskane fundusze mają pomóc władzom Ukrainy zapewnić w zimie takie usługi, jak dostawy paliwa czy odbudowa sieci elektroenergetycznej, a także wypłata emerytur.
Sprzedaż pięcioletnich obligacji trwała od 21 listopada. Prawie 50 mln CAD wyłożyli na ich zakup indywidualni kanadyjscy inwestorzy, a poza tym papiery te kupowały kanadyjskie i międzynarodowe instytucje finansowe, banki centralne i administracja rządowa różnych szczebli. Zainteresowani mogą nadal kupować „ukraińskie” walory. Termin ich zapadalności to 24 sierpnia 2027 roku, dzień niepodległości Ukrainy.
19:49. Liczba ofiar śmiertelnych ataku na Krzywy Róg wzrosła do trzech
Liczba ofiar śmiertelnych zmasowanego rosyjskiego ataku rakietowego na miasto Krzywy Róg w obwodzie dniepropietrowskim na wschodzie Ukrainy wzrosła do trzech - powiadomiły władze regionu. 13 osób zostało rannych, w tym czworo dzieci.
Dziecko pary, zabitej w ataku, pozostaje uwięzione pod gruzami domu mieszkalnego, w który trafił jeden z pocisków - przekazał na Telegramie szef władz regionu Wałentyn Rezniczenko.
Wszyscy ranni są hospitalizowani. 7-letnia dziewczynka znajduje się w stanie krytycznym - dodał Rezniczenko.
W wieczornym raporcie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowano, że Rosjanie wystrzelili w piątek rano łącznie 74 pociski rakietowe, z czego 60 zestrzeliła ukraińska obrona przeciwlotnicza. Rosyjskie pociski uderzyły w kilka budynków infrastruktury energetycznej oraz budynki mieszkalne w Kijowie, Żytomierzu, Charkowie oraz w obwodzie zaporoskim i dniepropietrowskim, w tym w dom w Krzywym Rogu.
19:45. W Kijowie nie ma prądu, wody i ogrzewania
Tuż po porannych eksplozjach zniknął prąd i internet, później woda i ogrzewanie - mówi PAP Olga, 21-letnia mieszkanka Kijowa. W stolicy Ukrainy, która w piątek stał się celem kolejnego zmasowanego ataku rakietowego sił rosyjskich występują problemy z dostawami prądu, wody i ogrzewania. Nie działa metro, na ulicach tworzą się korki, a w sklepach kolejki.
Mieszkam w centrum Kijowa i około dziewiątej rano obudziłam się od huku dwóch mocnych wybuchów
— relacjonuje w rozmowie z PAP Olga.
Wskutek eksplozji zadrżało całe mieszkanie, a gdy podeszłam do okna, by sprawdzić czy rakieta nie spadła na nasze podwórko – nie zobaczyłam dosłownie nic oprócz gęstej mgły. Tuż po wybuchach nagle zniknął prąd, internet, a po kilku minutach – woda i ogrzewanie i po tych dziesięciu godzinach temperatura w mieszkaniu obniżyła się do 9 stopni Celsjusza — opowiada kobieta.
Gdy po zakończeniu alarmu przeciwlotniczego Olga musiała udać się na spotkanie służbowe – okazało się, że metro nie kursuje, a stacje pełnią funkcję schronów.
Postanowiłam więc mimo dużych problemów z łącznością, zamówić taksówkę i byłam w szoku – taryfa była pięciokrotnie wyższa od zwykłej. Pomyślałam, że przełożę spotkanie na przyszły tydzień i później się okazało, że dobrze zrobiłam, gdyż korki w mieście są po prostu gigantyczne
— mówi.
18:20. Szef dyplomacji Borrell: zmasowane ataki rakietowe Rosji na Ukrainę to zbrodnia wojenna
Piątkowe zmasowane ataki rakietowe Rosji na Ukrainę to zbrodnia wojenna i barbarzyństwo - oświadczył szef dyplomacji UE Josep Borrell. W piątek rano Rosja zaatakowała Ukrainę, używając do tego 76 pocisków, odpalanych z samolotów i okrętów na Morzu Czarnym. Uderzenia wymierzone były przede wszystkim w infrastrukturę energetyczną i ciepłowniczą.
Dzisiejsze zmasowane ataki rakietowe Rosji na Ukrainę, oprócz trwającego codziennie ostrzału ludności cywilnej i infrastruktury cywilnej, są kolejnym przykładem masowego terroru Kremla
— podkreślił Borrell w wydanym oświadczeniu.
Te okrutne, nieludzkie ataki mają na celu zwiększenie cierpienia i pozbawienie ludności ukraińskiej, ale także szpitali, służb ratunkowych i innych krytycznych służb elektryczności, ogrzewania i wody. Te bombardowania stanowią zbrodnie wojenne i są barbarzyństwem. Wszyscy odpowiedzialni za nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności
— zapowiedział Hiszpan.
Zadeklarował, że Unia Europejska stoi u boku Ukrainy i będzie ją wspierać tak długo i w takim zakresie, jak będzie to konieczne.
17:30. Jermak: cieszy nas 9. pakiet sankcji UE, ale martwi to, że zwolniono z nich sześciu oligarchów
Ukrainę cieszy ogłoszenie przez Unię Europejską 9. pakietu sankcji na Rosję za jej wojnę przeciwko Ukrainie, ale martwi to, że z restrykcji zwolniono sześciu rosyjskich oligarchów - napisał w piątek na Twitterzez Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
CZYTAJ WIĘCEJ: UE formalnie przyjęła 9. pakiet sankcji wobec Rosji. „Martwi to, że z restrykcji zwolniono sześciu rosyjskich oligarchów”
17:20. Biały Dom: Putin nie zrezygnował ze swoich maksymalnych celów, ale nie widzimy oznak, że wkrótce ruszy na Kijów
Putin nie zrezygnował ze swoich maksymalnych celów, ale nie widzimy oznak, by miał wkrótce ruszyć na Kijów - powiedział w piątek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Zapowiedział też, że w następnym pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy znajdzie się uzbrojenie z zakresu obrony powietrznej.
Kirby odniósł się w ten sposób podczas wirtualnego spotkania z dziennikarzami do słów naczelnego dowódcy ukraińskiej armii generała Wałerij Załużnego, który w wywiadzie dla pisma „The Economist” stwierdził, że Rosjanie przygotowują nową ofensywę i mogą ponownie uderzyć na Kijów.
Nie widzieliśmy nic, co by nam mówiło, że Putin zrezygnował ze swoich maksymalnych celów, jeśli chodzi o Ukrainę. Jesteśmy wszyscy skupieni na regionach geograficznych takich jak Donbas czy Chersoń i południe, ale nic nie wskazuje, żeby zrezygnował on z maksymalnych celów
— powiedział Kirby.
Nic nie pokazuje też, że jest skłonny albo poważnie podchodzi do znalezienia drogi do zakończenia tej wojny przez dyplomację. W rzeczy samej, wszystko, co ten gość robi, mówi nam dokładnie coś przeciwnego
— dodał.
Zaznaczył jednocześnie, że choć USA blisko obserwują ruchy Rosjan na Ukrainie, nie widzi obecnie sygnałów wskazujących, by Rosjanie szykowali wkrótce uderzenie na Kijów.
Kirby potwierdził też, że administracja przygotowuje nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, choć nie może go jeszcze ogłosić. Dodał, że będzie on zawierał uzbrojenie z zakresu obrony powietrznej, lecz odmówił potwierdzenia doniesień mediów, że będzie to system Patriot.
14:50. Metro w Kijowie zamknięte dla pasażerów; powodem uszkodzenie sieci energetycznych
Po porannych atakach rakietowych na Ukrainę metro w Kijowie do końca dnia będzie nieczynne – poinformowały w piątek stołeczne władze. Przyczyną jest uszkodzenie systemu energetycznego kraju – wyjaśniły.
Stacje kolejki podziemnej działają jednak jako schrony – przekazała Kijowska Miejska Administracja Państwowa w Telegramie.
W związku z uszkodzeniem systemu energetycznego i awaryjnymi odłączeniami dostaw prądu pociągi metra nie będą dziś kursowały do końca dnia
— napisano w komunikacie.
Władze stolicy zwróciły się do mieszkańców o korzystanie z transportu naziemnego. Poinformowały, także, że na drogi skierowane zostały autobusy, które mają kursować według schematu metra.
W piątek rano Rosja zaatakowała Ukrainę, używając do tego 76 pocisków, odpalanych z samolotów i okrętów na Morzu Czarnym. Uderzenia wymierzone były przede wszystkim w obiekty energetyczne i ciepłownie.
14:40. Władze: rosyjski parlament zalegalizuje zbrodnie popełniane przez żołnierzy Putina na Ukrainie
Rosyjski parlament przyjął projekt ustawy znoszącej odpowiedzialność karną żołnierzy za zbrodnie popełnione na Ukrainie, jeśli stało się to w obronie „interesów Rosji”. Nie ma wątpliwości, że to prawo zostanie wkrótce uchwalone, a najeźdźcy uzyskają obietnicę bezkarności - oznajmił w piątek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.
14:00. Zniszczono 60 spośród 76 rakiet wystrzelonych w piątek przez Rosję
Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły w piątek 60 z odpalonych przez Rosję 76 pocisków rakietowych – oświadczył naczelny dowódca ukraińskiej armii generał Wałerij Załużny. Terror rakietowy stosowany przez przeciwnika nie zmusi nas do złożenia broni – zapewnił.
Siły i zasoby wojsk lotniczych i obrony przeciwlotniczej piechoty zniszczyły 60 wrogich rakiet
— poinformował Załużny w Telegramie.
Generał ujawnił, że Rosjanie zaatakowali Ukrainę z rejonu Morza Kaspijskiego i Morza Czarnego, atakując obiekty cywilnej infrastruktury. Odpalili przy tym 76 pocisków rakietowych, w tym 72 rakiety typu Ch-101, Ch-22 i Kalibr oraz cztery kierowane pociski rakietowe klasy powietrze-ziemia typu Ch-59 i Ch-31P.
Terror rakietowy i podejmowane przez przeciwnika zuchwałe próby przebicia się przez obronę przeciwlotniczą Kijowa nie zmuszą nas do złożenia broni. Wierzcie w Siły Zbrojne Ukrainy!
— zaapelował Załużny.
13:30. Rosyjski ostrzał rakietowy widoczny z samolotu nad Mołdawią
Zmasowany rosyjski ostrzał rakietowy Ukrainy widoczny był z samolotu lecącego nad Mołdawią - poinformowała w piątek Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy. Na opublikowanym na Twitterze nagraniu widać ogromne słupy dymu po eksplozji odpalonych na Ukrainę pocisków.
Powinien to zobaczyć cały świat! To są eksplozje na Ukrainie widoczne z okna samolotu nad Mołdawią
— głosi komentarz pod zdjęciem.
W tym koszmarze żyją wszyscy Ukraińcy
— dodano.
W porannym ataku rakietowym na Ukrainę Rosja użyła ponad 60 pocisków rakietowych wystrzelonych z samolotów, jak i z okrętów na Morzu Czarnym. Jak przekazała armia ukraińska, Rosja użyła pocisków Ch-535 oraz Ch-101 odpalonych z bombowców strategicznych Tu-95, pocisków S-300 i Ch-59 odpalonych z bombowców Tu-22M3. Okręty rosyjskie wystrzeliły pociski Kalibr. Ukraińskie służby odnotowały także ruch rosyjskich samolotów MiG-31K, które mają na uzbrojeniu pociski Kindżał oraz myśliwców Su-35 z rakietami Ch-59.
13:20. Ministerstwo obrony: przekazaliśmy Ukrainie pomoc wojskową w wysokości prawie miliarda euro
Od początku rosyjskiej inwazji Holandia przekazała Ukrainie 987 mln euro pomocy wojskowej, poinformowało w piątek ministerstwo obrony. Z listu przekazanego parlamentarzystom wynika, iż do sierpnia 2022 roku pakiet pomocy wyniósł 520 mln euro i prawie się podwoił w ostatnich miesiącach.
Z informacji niderlandzkiego ministerstwa obrony, którą przekazano członkom izby niższej parlamentu (Tweede kamer), wynika, że kwota pomocy obejmuje nie tylko bezpośrednią dostawę sprzętu wojskowego, ale także współpracę z innymi partnerami w ramach NATO, np. Holandia, wraz ze Stanami Zjednoczonymi i Czechami, przekazała Ukrainie czołgi T-72.
Ministerstwo obrony na ogół nie informuje, jaki dokładnie sprzęt jest dostarczany na Ukrainę, jednak czasami te dane są upubliczniane. Wynika to z tego, że jak wyjaśnia holenderski resort obrony, chodzi o „wysłanie Moskwie czytelnego sygnału politycznego”.
13:10. Negocjacje pokojowe Ukrainy z Rosją mało prawdopodobne, nie można wykluczyć wieloletniej wojny
Negocjacje pokojowe Ukrainy z Rosją są obecnie mało prawdopodobne, bowiem żadna ze stron nie widzi w nich korzyści i obie dążą do pokonania przeciwnika w walce; nie można wykluczyć, że wojna nabierze przewlekłego charakteru i będzie trwała przez wiele lat - ocenił w piątek portal Politico.
12:30. W rejonie Kijowa strącono 37 rosyjskich pocisków rakietowych
W rejonie Kijowa zarejestrowano podczas rosyjskiego ostrzału ponad 40 pocisków rakietowych, obrona przeciwlotnicza strąciła 37 pocisków - poinformował w piątek rzecznik wojskowych władz miasta Mychajło Szamanow.
Określił on piątkowy rosyjski ostrzał jako jeden z największych od początku inwazji rosyjskiej, rozpoczętej 24 lutego. Rzecznik ostrzegł przy tym, że nie jest wykluczone, iż nastąpi kolejna fala ataku.
W Kijowie nie działa transport elektryczny. Są problemy z zaopatrzeniem w wodę. Ogrzewania i wody nie ma w budynku parlamentu Ukrainy - poinformowała na Twitterze parlamentarzystka Wiktoria Wojcicka.
11:48. Ogromne zniszczenia infrastruktury w Charkowie po rosyjskim ataku
Rosyjski ostrzał rakietowy spowodował w piątek ogromne zniszczenia infrastruktury w Charkowie, drugim co do wielkości mieście Ukrainy; uszkodzony jest głównie system energetyczny - poinformował mer Charkowa Ihor Terechow.
Dzisiaj wróg znów ostrzelał Charków. Zniszczenia infrastruktury, przede wszystkim systemu energetycznego są ogromne
— napisał Terechow na serwisie Telegram. Zapewnił, że służby komunalne wspólnie z energetykami przystąpiły już do naprawy szkód.
Mer zwrócił się także do mieszkańców, którzy w wyniku ostrzałów nie mają prądu, ogrzewania i wody o cierpliwość i o udanie się do punktów, gdzie mogą się ogrzać, dostać posiłek i naładować telefony komórkowe.
Wcześniej w piątek szef obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow poinformował, że wojska rosyjskie ostrzelały region dziesięcioma pociskami rakietowymi. Charków w wyniku ataku jest pozbawiony prądu.
11:40. Reuters: rosyjskie drony Orłan-10 są produkowane dzięki dostawom podzespołów z krajów zachodnich
Wykorzystywane w wojnie z Ukrainą rosyjskie drony Orłan-10 są produkowane dzięki importowi podzespołów z krajów zachodnich; omijające sankcje łańcuchy dostaw tworzą podmioty zarejestrowane m.in. w USA i Hongkongu - wynika z analizy agencji Reutera, rosyjskiego niezależnego portalu Ważnyje Istorii i brytyjskiego think tanku Royal United Services Institute (RUSI).
11:05. Doradca prezydenta: wciąż potrzebujemy środków obrony powietrznej
Komentując piątkowy zmasowany atak rakietowy Rosji doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak przypomniał, że jego krajowi potrzebne są środki obrony powietrznej i skrytykował sojuszników za zwlekanie z ich przekazywaniem.
Kolejny zmasowany atak rakietowy na miasta Ukrainy - energetykę, domy mieszkalne
— napisał Podolak na Twitterze.
Zapytał następnie:
Kto jeszcze chce zaproponować +uregulowanie pokojowe+, by pozwolić (Władimirowi) Putinowi zachować twarz? Czy można jeszcze bardziej opóźniać proces przekazywania Ukrainie środków obrony powietrznej, by +nie dopuścić do eskalacji+”?
W porannym ataku rakietowym na Ukrainę Rosja użyła ponad 60 pocisków rakietowych wystrzelonych z samolotów, jak i z okrętów na Morzu Czarnym. Jak przekazała armia ukraińska, Rosja użyła pocisków Ch-535 oraz Ch-101 odpalanych z bombowców strategicznych Tu-95, pocisków S-300 i Ch-59 odpalonych z bombowców Tu-22M3. Okręty rosyjskie wystrzeliły pociski Kalibr. Ukraińskie służby odnotowały także ruch rosyjskich samolotów MiG-31K, które mają na uzbrojeniu pociski Kindżał oraz myśliwców Su-35 z rakietami Ch-59.
10:40. Resort obrony: rosyjskie umocnienia są niedostosowane do nowoczesnej wojny
Umocnienia obronne, które wojska rosyjskie budują wzdłuż linii frontu na Ukrainie, powstają według tradycyjnych wzorców i będą najprawdopodobniej podatne na ataki z użyciem nowoczesnej broni precyzyjnej - ocenia w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej resort zwraca uwagę, że w ostatnich tygodniach wojska rosyjskie skupiły się na budowie „rozległych pozycji obronnych wzdłuż linii frontu, przyznając priorytet sektorowi północnemu wokół miasta Swatowe”.
Konstrukcje te są zgodne z tradycyjnymi wojennymi planami umocnień, nie zmienionymi znacząco od czasów II wojny światowej. Takie konstrukcje będą prawdopodobnie podatne na nowoczesne precyzyjne uderzenia. Wznoszenie dużych linii obronnych jest kolejną ilustracją zwrotu Rosji ku wojnie pozycyjnej, od której w ostatnich dekadach odeszła większość współczesnych zachodnich sił zbrojnych
— głosi komunikat ministerstwa obrony.
10:30. Rzecznik sił powietrznych: Rosja zaatakowała ponad 60 pociskami rakietowymi
W porannym zmasowanym ataku rakietowym na Ukrainę Rosja użyła ponad 60 pocisków rakietowych – oświadczył w piątek rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat, chwaląc żołnierzy obrony przeciwlotniczej.
W chwili obecnej mamy dane o ponad 60 rakietach, które leciały nad terytorium Ukrainy
— powiedział Ihnat w ukraińskiej telewizji. Uściślił, że Rosjanie odpalili swoje pociski zarówno z samolotów, jak i z okrętów na Morzu Czarnym.
Z samolotów Tu-95 odpalono rakiety Ch-535 oraz Ch-101. Wypuszczono także Kalibry z Morza Czarnego. Były odpalenia rakiet S-300. Ponadto działały bombowce Tu-22M3, które odpalają rakiety Ch-59
— wymienił Ihnat.
Ukraińskie służby odnotowały także ruch rosyjskich samolotów MiG-31K, które mają na uzbrojeniu pociski Kindżał oraz myśliwców Su-35 z rakietami Ch-59.
Wróg chciał skoncentrować uwagę obrony powietrznej. Obrona zadziałała nieźle. O wynikach na pewno powiadomimy
— zapowiedział Ihnat.
10:05. W Krzywym Rogu pocisk rosyjski trafił w dom, zginęły dwie osoby
Dwie osoby zginęły w piątek w mieście Krzywy Róg w obwodzie dniepropietrowskim na wschodzie Ukrainy w wyniku trwającego rosyjskiego zmasowanego ataku rakietowego - powiadomiły władze regionu. Pocisk trafił w dom mieszkalny niszcząc klatkę schodową. Pięć osób jest rannych.
Wśród rannych jest dwoje dzieci - przekazał szef regionu Wałentyn Rezniczenko w komunikacie na serwisie Telegram.
We wszystkich regionach Ukrainy trwa alarm przeciwlotniczy. Celem rosyjskich ostrzałów są obiekty infrastruktury cywilnej – relacjonują szefowie administracji wojskowych miast i obwodów.
Portal Ukrainska Prawda podał, że w zmasowanym ataku, który rozpoczął się w piątek rano, Rosja użyła ponad 70 pocisków rakietowych. Wiele z nich jest prawdopodobnie zestrzeliwanych przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.
09:55. Minister energetyki: rosyjskie ataki uszkodziły obiekty energetyczne na wschodzie i południu kraju
Zmasowane rosyjskie ataki rakietowe w piątek rano uszkodziły obiekty infrastruktury energetycznej na wschodzie i południu kraju – poinformował minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko. Szef resortu ostrzegł, że możliwe są awaryjne wyłączenia prądu.
Kolejna fala zmasowanych ostrzałów rosyjskich wycelowanych w obiekty infrastruktury energetycznej. Uszkodzone są obiekty zarówno na wschodzie jak i na południu kraju. Ostrzały trwają
— napisał Hałuszczenko na Facebooku.
Minister uprzedził, że w związku z sytuacją stosowane będą awaryjne wyłączenia prądu.
Jak tylko będzie to możliwe, energetycy będą wznawiali dostawy
— zapewnił.
09:40. Po rosyjskich atakach brak prądu na kolei, do pociągów podłączane są lokomotywy spalinowe
W wyniku rosyjskich ataków na infrastrukturę energetyczną Ukrainy państwowy przewoźnik kolejowy Ukrzaliznycia poinformował w piątek o wyłączeniach prądu na trasach w kilku obwodach. Do pociągów podczepiane są awaryjnie lokomotywy spalinowe – przekazano.
W związku z uszkodzeniem infrastruktury energetycznej szereg odcinków tras kolejowych w obwodach charkowskim, kirowohradzkim, donieckim i dniepropietrowskim pozbawiona jest prądu
— oświadczono na kanale Ukrzaliznyci na Telegramie.
Na razie przewozy pasażerskie w tych regionach będą kontynuowane z użyciem rezerwowych lokomotyw spalinowych
— powiadomił przewoźnik.
08:50. Rosyjski atak wymierzony w obiekty infrastruktury cywilnej
Piątkowe ataki rakietowe Rosji w Ukrainę wymierzone są przede wszystkim w obiekty cywilnej infrastruktury – relacjonują szefowie administracji wojskowych miast i obwodów. W całym kraju od półtorej godziny trwa alarm przeciwlotniczy.
Okupanci przeprowadzili trzy uderzenia w infrastrukturę krytyczną obwodu charkowskiego. Według wstępnych informacji nie ma ofiar w ludziach
— napisał w Telegramie szef Charkowskiej Wojskowej Administracji Obwodowej Ołeh Syniehubow.
Lokalne władze donoszą o wybuchach w: Kijowie, Krzywym Rogu, Winnicy i Żytomierzu. Z Charkowa i Połtawy płyną informacje o odłączeniu energii elektrycznej.
Zastępca szefa biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko poinformował w Telegramie o uderzeniu pocisku, który spadł na dom w Krzywym Rogu. „Są zniszczenia. Pod ruinami mogą być ludzie” – poinformował.
08:49. Eksplozje w Kijowie
W Kijowie w piątek rano słychać było serię eksplozji, które – jak zapewniły władze – są następstwem działań obrony przeciwlotniczej. „Kijów! Działa obrona przeciwlotnicza!” – oświadczyła Kijowska Miejska Administracja Wojskowa. Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował o wybuchach w stolicy Ukrainy.
Wróg w zmasowany sposób atakuje Ukrainę. Duże niebezpieczeństwo. Pozostajemy w schronach
— napisał z kolei na Telegramie szef Kijowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeksij Kułeba.
Użytkownicy sieci społecznościowych donoszą o trzeciej fali rakiet, odpalonych tego ranka przez wojska rosyjskie.
08:07. Alarm przeciwlotniczy w całym kraju!
Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono w piątek rano alarm przeciwlotniczy. Według urzędników Rosja ponownie zaatakowała Ukrainę z użyciem rakiet, odpalanych z samolotów oraz okrętów na Morzu Czarnym.
Oczekujemy na około 60 sztuk. Część (przelatuje) już nad północnymi terytoriami Ukrainy. Sądzę także, że nasza obrona przeciwlotnicza strąci co najmniej 50
— napisał na Telegramie szef wojskowej administracji obwodowej w Mikołajowie Witalij Kim.
Alarm przeciwlotniczy ogłoszono po godzinie 8 (godz. 7 w Polsce). Najpierw objął on wschodnie obwody Ukrainy, by następnie przesunąć się aż do zachodnich granic kraju.
07:45. Zginęło siedmiu mieszkańców obwodu donieckiego
Siedmiu cywilów zginęło, a siedmiu kolejnych zostało rannych w czwartek w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko. To jeden z najbardziej tragicznych dobowych bilansów w Donbasie w ostatnich tygodniach.
Dwie osoby poniosły śmierć w Bachmucie, dwie kolejne w miejscowości Nju-Jork. Odnotowano też po jednej ofierze śmiertelnej w Czasiw Jarze, Biłej Horze i Rozdoliwce - oznajmił gubernator w komunikacie na Telegramie.
Od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zginęło już 1264 mieszkańców Donbasu, a 2749 odniosło obrażenia. Są to jednak dane, które nie uwzględniają sytuacji w zniszczonych przez wroga miastach Mariupol i Wołnowacha - powiadomił Kyryłenko.
06:57. Trudna sytuacja w Bachmucie. „Piekło na ziemi”
Rejon Bachmutu w obwodzie donieckim jest miejscem najcięższych walk i najtrudniejszym odcinkiem frontu. Rosjanie, nie licząc się ze stratami, prowadzą tam krwawą walkę o „jakiekolwiek zwycięstwo” – mówią PAP eksperci Mariusz Cielma i Ołeh Żdanow.
Według Mariusza Cielmy, redaktora naczelnego „Nowej Techniki Wojskowej”, można powiedzieć, że Bachmut, który stał się miejscem najtrudniejszych i najbardziej intensywnych walk, jest obecnie krwawą bitwą o lokalne, symboliczne zwycięstwo.
To jest jedyne miejsce na froncie, gdzie Rosjanie podejmują większe działania ofensywne. Owszem, można podejrzewać, że za upartymi próbami zdobycia Bachmutu stoi jakaś myśl taktyczna, np. chęć podejścia pod ukraińskie pozycje, zagrożenie liniom logistycznym. Cele, które Rosjanie mogą tam osiągnąć, są jednak bardzo ograniczone. Nawet po ewentualnym zdobyciu Bachmutu nie będzie mowy o wejściu głębiej w terytorium ukraińskie. Obserwujemy krwawą walkę o lokalne, symboliczne zwycięstwo, najwyraźniej jedyne możliwe teraz dla rosyjskiej armii na całym froncie
— ocenia Cielma w rozmowie z PAP.
Rosjanie zapędzili się w krwawą pułapkę. Są w w sytuacji, którą można określić jako „zwycięstwo albo śmierć”. Przejście do obrony będzie oznaczało kolejną porażkę i pokaże, że wiele miesięcy walk było na marne. Nie mogą ani pójść dalej, ani się zatrzymać
— ocenia w rozmowie z PAP ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow.
00:06. Załużny do Milleya: z takim wrogiem jak Rosja należy walczyć do końca
Z takim wrogiem jak Rosja należy walczyć do samego końca – oświadczył naczelny dowódca ukraińskiej armii generał Wałerij Załużny w rozmowie telefonicznej z Przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów amerykańskiej armii, generałem Markiem Milleyem.
Podzieliłem się z generałem Milleyem moim głównym wnioskiem z aktywnej fazy wojny z Rosją: z takim wrogiem nie tylko należy, ale całkiem możliwe jest walczyć do samego końca
— napisał Załużny w czwartek wieczorem w Telegramie.
Naczelny dowódca ukraińskiej armii poinformował, że tematem rozmowy było przekazanie jego wojsku uzbrojenia, pocisków i sprzętu, niezbędnych do powstrzymywania szerokiej agresji Rosji.
Oczekuję dalszego aktywnego wsparcia w realizacji planów Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy
— podsumował Załużny.
00:01. Pentagon ogłosił rozszerzenie szkolenia ukraińskich żołnierzy
Siły USA rozpoczną wkrótce w Niemczech szkolenie ukraińskich jednostek o liczebności batalionów - ogłosił w czwartek rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder. Jak dodał, spodziewa się, że co miesiąc szkolenie odbywać będzie 500 żołnierzy.
Amerykańscy żołnierze od stycznia będą szkolić Ukraińców w operacjach manewrowych połączonych rodzajów sił zbrojnych - powiedział podczas konferencji prasowej gen. Ryder. Dodał, że szkolenie ma być skupione na wojskach lądowych, ale ma mieć też „komponent powietrzny”.
Dotychczas siły USA szkoliły Ukraińców - ok. 3 tys. żołnierzy - głównie z obsługi przekazywanego im uzbrojenia. Inni sojusznicy przeszkolili ok. 12 tysięcy ukraińskich żołnierzy.
red./wPolityce.pl/PAP/TT/FB/Telegram/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/626442-relacja-296-dzien-rosyjskiej-agresji-na-ukraine