Minął dziewiąty miesiąc wojny - rosyjska agresja na Ukrainę trwa 293. dzień. Rosjanie tracą kolejne fragmenty terytorium Ukrainy, które okupowali od 24 lutego. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Wtorek, 13 grudnia 2022 r.
20:37. Szef MSZ: Ukraina bardzo potrzebuje haubic kalibru 155 mm
Ukraina bardzo potrzebuje dodatkowych haubic kalibru 155 mm, ponieważ w wojnie dużą rolę odgrywa artyleria – oświadczył we wtorek szef dyplomacji ukraińskiej Dmytro Kułeba. Jego zdaniem Rosja liczy na odnowienie swoich zdolności bojowych, by znowu zaatakować w styczniu lub lutym.
Bardzo ważna potrzeba, którą chcę podkreślić, to dodatkowa artyleria kalibru 155 mm i amunicja do niej. Ta wojna w dużej mierze jest wojną artyleryjską i Ukraina potrzebuje więcej dział, by móc zatrzymać atak Rosji i kontynuować kontrofensywę
— powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy we wtorek podczas briefingu dla mediów zagranicznych. Cytuje go agencja Interfax-Ukraina.
Kułeba dziękował sojusznikom za dostarczoną i obiecaną pomoc wojskową. Zaznaczył, że priorytetowe znaczenie mają systemy obrony powietrznej, amunicja, czołgi i pojazdy opancerzone.
Szef resortu dyplomacji podkreślił, że „integralność terytorialna Ukrainy nie podlega dyskusji”.
Jakiekolwiek decyzje czy rozwiązanie dyplomatyczne będzie bazować na tym, że Rosja wycofuje się z terytorium całej Ukrainy według stanu z 2013 r.
— cytuje Kułebę agencja Ukrinform.
Według szefa dyplomacji Rosja liczy na to, że do stycznia-lutego przyszłego roku zdoła odbudować swój potencjał bojowy, by przystąpić do kolejnej ofensywy.
Nie mówię, że to się stanie, ale według (ich) najlepszego scenariusza, biorąc pod uwagę mobilizację, kampanię poborową, a także szkolenie nowych poborowych i ruchy wojsk na terytorium kraju, oni mają nadzieję, że zdołają przebić się przez naszą obronę i wejść głębiej na terytorium Ukrainy
— powiedział Kułeba.
18:45. Pentagon finalizuje plany wysłania systemu Patriot na Ukrainę
USA finalizują plany wysłania systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot na Ukrainę; Pentagon czeka jeszcze na akceptację ministra obrony Lloyda Austina, zanim projekt trafi do podpisu prezydenta Joe Bidena - podaje we wtorek CNN.
Decyzja o wysłaniu Patriotów na Ukrainę może zostać ogłoszona jeszcze w tym tygodniu - informuje CNN, powołując się na źródła.
17:59. Ponowny ostrzał Kramatorska przez Rosjan. WIDEO po ataku
Kramatorsk ponownie ostrzelany przez Rosjan. Pociski spadły na Instytut Techniki i Zarządzania oraz kilka budynków przemysłowych. Na razie nie ma informacji o ofiarach - przekazał szef lokalnych władz
— podano na Twitterze Biełsatu, gdzie opublikowano też nagranie z miasta znajdującego się w obwodzie donieckim.
17:38. Kanada przekaże Ukrainie 115 mln dolarów kanadyjskich na naprawę sieci elektrycznej w Kijowie
Rząd Kanady przekaże władzom Ukrainy 115 mln CAD na naprawę zniszczonej w wyniku rosyjskich ataków sieci elektrycznej w Kijowie – poinformowała we wtorek kanadyjska wicepremier Chrystia Freeland.
Pieniądze będą pochodzić z kanadyjskich ceł pobranych od towarów importowanych z Rosji i Białorusi. W marcu Kanada odebrała Rosji i Białorusi klauzulę najwyższego uprzywilejowania i w związku z tym na towary z tych krajów nakładane są cła w wysokości 35 proc.
Putin i jego poplecznicy są zbrodniarzami wojennymi, próbują użyć zimna jako broni, by złamać ducha wyjątkowych ludzi, jakimi są Ukraińcy
— powiedziała cytowana w komunikacie Freeland, uczestnicząca w konferencji „Standing with the Ukrainian People”, która odbywa się w Paryżu.
Wykorzystanie w celu pomocy Ukrainie przychodów z ceł nałożonych na Rosję było jednym z tematów rozmów krajów G7 w czerwcu. Kanada przekaże swoje wpływy z ceł za pośrednictwem prowadzonego przez Bank Światowy projektu Re-PoWER Ukraine, który służy wsparciu Ukrainy podczas zimy i w okresie problemów z dostępem do źródeł energii.
17:37. 1 mld euro na dodatkową pomoc dla Ukrainy
Uczestnicy konferencji „Solidarni z narodem Ukrainy” wyasygnują blisko 1 mld euro na dodatkową pomoc dla tego kraju, aby Ukraińcy mogli przetrwać zimę – poinformowała we wtorek francuska minister spraw zagranicznych Catherine Colonna na konferencji prasowej, podsumowując deklaracje państw uczestniczących w spotkaniu w Paryżu.
Z tego 1 mld euro 415 mln zostanie przeznaczone na sektor energetyczny, 25 mln - na wodę, 38 mln - na żywność, 17 mln - na zdrowie, 22 mln - na transport, a reszta na inne cele – podała Colonna.
W paryskiej konferencji uczestniczą delegacje 48 państw, organizacje pozarządowe i międzynarodowe instytucje, m.in. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Bank Światowy, jak również około 500 francuskich firm, zainteresowanych odbudową Ukrainy po wojnie. Polskę reprezentuje minister Jakub Kumoch z kancelarii prezydenta RP.
16:25. Bilans ostatnich 2 miesięcy. Szef MSZ Ukrainy: Rosja przeprowadziła 6 olbrzymich ataków na naszą infrastrukturę krytyczną
Rosja od 10 października przeprowadziła sześć olbrzymich ataków na ukraińską infrastrukturę krytyczną; ataki te są zbrodnią wojenną i ludobójstwem - oświadczył we wtorek na briefingu prasowym minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.
Zdaniem Kułeby Rosjanie uciekają się do takich sposobów walki, ponieważ nie są w stanie poradzić sobie z kontrofensywą ukraińskiej armii.
Dodał, że prezydent Rosji Władimir Putin wierzy, że bez ciepła i światła Ukraińcy się poddadzą, jednak - jak uważa Kułeba - rosyjskie ataki na infrastrukturę krytyczną sprawią jedynie, że jego rodacy staną się bardziej odporni na zagrożenia. Z kolei Rosjanie zostaną „największymi barbarzyńcami XXI wieku” - oświadczył minister.
Szef dyplomacji stwierdził ponadto, że celem Rosji jest nadal przejęcie całej Ukrainy.
Ukraina chce pokoju bardziej niż jakikolwiek inny kraj na świecie
— stwierdził Kułeba.
Kijów, podobnie jak jego sojusznicy, pragnie jednak „prawdziwego, sprawiedliwego, trwałego pokoju, a nie kolejnej przedłużającej się wojny” - powiedział Kułeba.
Minister wymienił warunki trwałego pokoju na Ukrainie, a wśród nich bezpieczeństwo jądrowe, żywnościowe, energetyczne, uwolnienie wszystkich jeńców wojennych, wdrożenie w życie zasad Karty Narodów Zjednoczonych, przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy, całkowite wycofanie się z niej rosyjskich wojsk, przywrócenie zasad sprawiedliwości, walkę z ekobójstwem, zapobiegnięcie eskalacji i zapewnienie, że rosyjska agresja się nie powtórzy.
Kułeba przekazał, że jego kraj robi wszystko, aby zakończyć wojnę tak szybko, jak to możliwe, jednak trudno jest podać jakiekolwiek daty dotyczące tego, kiedy może to nastąpić. Wszystko zależy od dynamiki wojny, zdolności militarnych obu stron konfliktu i poziomu wsparcia ze strony partnerów Ukrainy - wymienił minister.
13:03. Prezydent Ukrainy apeluje o pomoc w obliczu ataków Rosjan na infrastrukturę energetyczną
Proszę naszych partnerów o udzielenie nam jak najszybszego wsparcia w celu utrzymania funkcjonowania ukraińskiego systemu energetycznego w okresie zimowym - zaapelował we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas międzynarodowej konferencji „Solidarni z narodem ukraińskim” w Paryżu.
Zełenski zaproponował powołanie tzw. Paryskiego Mechanizmu Koordynacyjnego, dzięki któremu możliwe byłoby „udzielanie adekwatnej odpowiedzi na wszelkie wyzwania wynikające z rosyjskiego terroru energetycznego”.
W tej chwili nie mamy, niestety, tak nowoczesnych systemów obrony powietrznej, żebyśmy mogli zestrzeliwać wszystkie (wrogie) rakiety i drony, ale możemy wypracować system podejmowania decyzji, który w 100 proc. zniweczy sens terrorystycznej taktyki Rosjan
— oznajmił ukraiński prezydent, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Potrzebujemy kilku kategorii wsparcia - m.in transformatorów, urządzeń do napraw sieci wysokiego napięcia, bloków energetycznych. Przynajmniej do końca sezonu grzewczego potrzebujemy awaryjnego wsparcia ze strony europejskiego systemu energetycznego, czyli dostaw energii elektrycznej z krajów Unii Europejskiej na Ukrainę. Wielkość (tej pomocy) wynosi do 2 gigawatów, (…) a szacunkowa wartość około 800 mln euro
— powiedział Zełenski.
Prezydent wezwał UE do zorganizowania misji eksperckich do ukraińskich obiektów energetycznych - na wzór podobnych inicjatyw podejmowanych przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA).
Takie misje UE mogą być niezawodnym czynnikiem (sprzyjającym) stabilizacji i (ustanowieniu) niezbędnej międzynarodowej kontroli
— podkreślił Zełenski.
Przywódca przyznał, że z powodu rosyjskich ataków na obiekty infrastruktury krytycznej na Ukrainie znacznie wzrośnie zużycie gazu, szczególnie w miesiącach zimowych.
Dlatego potrzebujemy wsparcia w postaci dodatkowego importu (z krajów europejskich) 2 mld metrów sześciennych gazu
— oznajmił Zełenski.
Jak dodał, rezultatem konferencji mogłoby być też porozumienie, które przewidywałoby sfinansowanie dostaw lamp LED na Ukrainę.
50 mln takich lamp pozwoliłoby zaoszczędzić 1 gigawat energii elektrycznej
— zauważył prezydent.
10:58. Ciężka broń zostanie wycofana z elektrowni w Zaporożu! Prezydent Macron poinformował o porozumieniu
Jest porozumienie w sprawie wycofania ciężkiej broni z elektrowni jądrowej w Zaporożu, choć wciąż trwają negocjacje dotyczące warunków tego porozumienia. Jesteśmy zaniepokojeni sytuacją w Zaporożu – poinformował we wtorek prezydent Emmanuel Macron podczas międzynarodowej konferencji „Solidarni z narodem ukraińskim” w Paryżu.
Udało się nam uniknąć Czarnobyla, a naszym celem jest ochrona Zaporoża. Nadchodzące tygodnie będą kluczowe
— powiedział Macron, przybywając na konferencję z udziałem ponad 40 międzynarodowych przedstawicieli, której Francja jest gospodarzem.
Celem konferencji jest zapewnienie pomocy Ukrainie w przetrwaniu zimy w czasie rosyjskich ataków na jej infrastrukturę cywilną.
Prezydent Macron podkreślił, że wolą społeczności międzynarodowej jest pomóc Ukraińcom „stawić tej zimy opór” Rosji, która postępuje „tchórzliwie” i której celem jest „zanurzenie się w mroku i zimnie”.
Rosja próbuje siać terror wśród ludności poprzez ataki na infrastrukturę cywilną
— podkreślił prezydent Francji.
W konferencji biorą udział m.in.: pierwsza dama Ukrainy Olena Zełenska i premier Ukrainy Denys Szmyhal. Przemówienie online wygłosi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.
W konferencji biorą udział również reprezentanci francuskiego biznesu zainteresowani odbudową Ukrainy po wojnie oraz francuscy i europejscy dyplomaci.
10:10. Wicepremier Ukrainy: Te 100 dni będą decydujące
Kreml liczy, że będziemy zamarzać bez światła, wody, ciepła. Oczywiste jest, że zima, czyli te 100 dni, będą decydujące - oceniła wicepremier Ukrainy ds. terytoriów czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk. Dodała, że trwa ewakuacja mieszkańców obwodu charkowskiego i chersońskiego.
Wicepremier została zapytana we wtorek w Radiu Lublin o obecną sytuację ludności cywilnej na terytoriach ostatnio wyzwolonych na Ukrainie. „Sytuacja polepsza się, ale w dalszym ciągu pozostaje stabilnie ciężka. Wróg pozostawił po sobie dużo zniszczeń, wszystko jest zaminowane (…) Powoli pojawia się woda, bardzo ciężko jest odnowić elektryfikację, bardzo ciężko jest przywrócić światło w domach i ciepło, na które bardzo mocno czekają ludzie” – mówiła.
Zaznaczyła, że właśnie z tych powodów zaproponowano ewakuację mieszkańcom obwodu chersońskiego, ponieważ cały czas słychać tam działania wojenne, a ludzie żyją w strachu i stresie.
Ludzie z lewego brzegu Dniepru nie mogą ewakuować się na terytoria kontrolowane przez Ukrainę, ale władza, my, centralny urząd, bierzemy na siebie odpowiedzialność i apelujemy do mieszkańców, by wyjechali, przeczekali zimę, a już wiosną - kiedy będzie cieplej, kiedy więcej miejsc będzie odbudowanych - wtedy wrócili i dalej wspólnie odbudowywali obwód chersoński
— zaznaczyła Iryna Wereszczuk.
Podała, że z obwodu charkowskiego, który został wyzwolony we wrześniu, na ewakuację zdecydowało się już około 30 tys. osób. Z obwodu chersońskiego wyzwolonego w listopadzie – mowa o około 6 tys. osób.
Zazwyczaj są to kobiety i dzieci, chorzy, osoby niepełnosprawne, starsze osoby – ludzie, którym będzie bardzo ciężko przeżyć bez ciepła i pod ostrzałami. Wróg nie zwraca uwagi na to, że tam są cywile, dzieci. Ostrzeliwuje używając minometów, granatników – to wszystko dzieje się teraz. Ostatnio na przykład został ostrzelany szpital
— opisała wicepremier Ukrainy.
Sprecyzowała, że ludzie z Chersonia kierują się pociągami ewakuacyjnymi na przykład do Chmielnickiego, Krzywego Rogu i Lwowa albo do Mikołajowa. Z kolei mieszkańcy obwodu donieckiego korzystają z pociągu do Tarnopola.
Wicepremier została również poproszona o odniesienie się do ostatniej serii wybuchów na terenie Federacji Rosyjskiej i zapytana, czy jest to zgodne z warunkami dostarczenia broni na Ukrainę. Wereszczuk podkreśliła, że Ukraina walczy o swoje terytoria.
My nigdy nie chcieliśmy żadnego kawałka ziemi innego państwa. My nigdy nie chcieliśmy żadnego centymetra ziemi Federacji Rosyjskiej, ale swojej ziemi my nie oddamy. Jesteśmy nastawieni, by walczyć, by bronić się. My prowadzimy wojnę obronną i mamy prawo na swoich terytoriach używać broni, różnej broni, broni konwencjonalnej
— zaznaczyła.
Jeśli chodzi o broń, która była użyta na terytorium Federacji Rosyjskiej, to nic mi nie jest wiadome na ten temat. Wiem tylko, że zdarzają się wypadki np. w obwodzie moskiewskim, jakieś masowe pożary, ale to są problemy Rosjan, ich państwa, ich prezydenta i władzy, którą oni wybrali. My chcemy, żeby oni zabrali się z naszej ziemi, zabrali swoją broń i wznowili granicę, którą sama Rosja uznała w 1991 roku
— odpowiedziała wicepremier Ukrainy ds. terytoriów czasowo okupowanych.
Została też zapytana o doniesienia mówiące o tym, że Ukraina dostała zielone światło, by używać bezzałogowych statków powietrznych na terytorium Federacji Rosyjskiej.
Nie mogę tego potwierdzić, nie mogę też tego sprostować, ponieważ ta informacja nie jest mi znana, ale mogę trzeźwo to przewidzieć. Nikt nie wskazuje nam, które bezzałogowe statki możemy używać, a które nie. Oczywiście prowadzimy wojnę obronną i nasze bezzałogowe statki nie atakują cywilów i na pewno nie mają na celu przyniesienia bólu czy szkody cywilom, ludziom, którzy mieszkają w Rosji. Nie sądzę, że używamy bezzałogowych statków na terytorium Rosji – mówimy tu tylko o terytorium Ukrainy
— sprecyzowała wicepremier.
Odnosząc się do sytuacji energetycznej w Ukrainie, Wereszczuk określiła ją jako bardzo trudną. Jej zdaniem, Kreml liczy, by „zniszczyć nas energetycznie”.
Kreml liczy, że będziemy zamarzać bez światła, wody, ciepła. Oczywiste jest, że zima, czyli te 100 dni będą decydujące. Jesteśmy gotowi. Sama wiem, jak to jest trudne. Mieszkam w Kijowie po lewej stronie Dniepru, czasem światła nie ma po 12 i więcej godzin, nie ma wody (…), ale to tylko zwiększa nasz opór
— powiedziała.
Według niej, taka sytuacja czasami nawet może łączyć ludzi. Przekazała, że widać to szczególnie w mediach społecznościowych.
Naród po prostu żartuje, nauczyliśmy się żartować z bólu, nauczyliśmy się śmiać przez łzy, nauczyliśmy się żyć mimo wszystko - i będziemy żyć. Żadna Rosja nie będzie nam mówić, jak należy żyć na swojej ziemi
— podkreśliła ukraińska wicepremier.
Poinformowała również, że obecnie toczą się tysiące postępowań karnych dotyczących zbrodni żołnierzy rosyjskich na Ukrainie, ale także są już wyroki dla tych osób.
Oni dostają swoje wyroki zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. Mamy dużo dowodów, by pociągać ich do odpowiedzialności, ale najważniejsze dla nas, by pociągnąć do odpowiedzialności górę Kremla, tych, którzy dawali pierwsze rozkazy, tych, którzy je wykonywali, tych, którzy zabijali pośrednio przez swoich najemników czy swoich ludzi. Dlatego Putin i cała reszta powinni i będą odpowiadać
— powiedziała Iryna Wereszczuk.
09:50. Uszkodzono strategicznie ważny most pod Melitopolem
W poniedziałek uszkodzono strategicznie ważny most na południu Ukrainy, łączący okupowane przez rosyjskie siły miasto Melitopol z pobliską miejscowością Kostiantyniwka; przeprawa była wykorzystywana przez wroga do transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego - powiadomił lojalny wobec władz w Kijowie mer Melitopola Iwan Fedorow.
To jeden z obiektów ważnych pod względem strategicznym, (podobnie) jak Most Krymski. Właśnie tamtędy rosyjscy okupanci przerzucali z kierunku wschodniego sprzęt wojskowy. (…) Ukraińskie siły są już blisko. Ruscy będą uciekać, nie oglądając się (nawet) za siebie
— napisał Fedorow na Telegramie .
Jak oznajmiła niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia, fakt uszkodzenia mostu potwierdziła też samozwańcza administracja obwodu zaporoskiego, kontrolowana przez Kreml. Miejscowi kolaboranci poinformowali o ładunku wybuchowym, podłożonym przez „ukraińskich dywersantów” pod filar konstrukcji. Ruch samochodowy na przeprawie drogowej został wstrzymany.
09:10. Eksplozje w obwodzie briańskim, niedaleko granicy z Ukrainą
W nocy z poniedziałku na wtorek odnotowano eksplozje w miejscowościach Klińce i Klimowo w obwodzie briańskim w Rosji, kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Ukrainą; w Klińcach stacjonuje pułk strzelców zmotoryzowanych, natomiast w Klimowie znajduje się lotnisko wojskowe - poinformowała we wtorek niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.
Nie przekazano żadnych doniesień na temat dokładnego miejsca tych zdarzeń ani ewentualnych ofiar. Lokalne media wyraziły przypuszczenie, że przyczyną wybuchów mogły być działania ukraińskich wojsk, lecz nie są to potwierdzone informacje. Mieszkańcy Klińców i Klimowa zwrócili uwagę na dużą siłę eksplozji, które jakoby „obudziły całe miejscowości” - czytamy na łamach portalu opozycyjnej telewizji.
08:58. ISW: Coraz bardziej optymistyczne oceny Waszyngtonu w kwestii ukraińskich zimowych operacji wojskowych
Władze wojskowe USA korygują swoje wcześniejsze oceny dotyczące prawdopodobieństwa ukraińskich operacji wojskowych w okresie zimowym; zapowiedzi Waszyngtonu w tym względzie stają się coraz bardziej optymistyczne - podkreślił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Jak przypomniano, 3 grudnia dyrektor wywiadu narodowego USA Avril Haines wyraziła przypuszczenie, że ukraińskie i rosyjskie siły wykorzystają zimę jako czas na przegrupowanie sił i uzupełnienie zapasów, ponieważ tempo działań na froncie powinno być wówczas mniejsze. Już dwa dni później ISW uznał te oceny za błędne. Okres zimowy, gdy zamarznięta ziemia sprzyja przemieszczaniu się ciężkiego sprzętu wojskowego, to znacznie lepszy czas na prowadzenie walki, niż jesienne deszcze czy wiosenne roztopy - oznajmili wówczas analitycy think tanku.
Obecnie do tych wniosków zaczęło skłaniać się także amerykańskie dowództwo wojskowe. Jeden z wyższych rangą urzędników w departamencie obrony powiedział pod warunkiem zachowania anonimowości, że „Ukraińcy mogą dobrze walczyć również w warunkach zimowych” - czytamy w najnowszym raporcie ISW.
Ośrodek przypomniał, że ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow zapowiedział w niedzielę wznowienie kontrofensywy Kijowa, gdy tylko pozwolą na to warunki pogodowe
06:42: Biały Dom: przygotowujemy się do ogłoszenia nowej pomocy dla Ukrainy
Stany Zjednoczone przygotowują się do ogłoszenia nowej pomocy dla Ukrainy w zakresie oporu wobec rosyjskiej agresji - poinformował w poniedziałek doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.
W zeszły piątek ogłosiliśmy przeznaczenie kolejnych 275 milionów dolarów na wsparcie wojskowe dla Ukrainy. W najbliższych dniach będziemy informować o dodatkowych wsparciach
— powiedział Sullivan na konferencji prasowej.
Podkreślił, że Stany Zjednoczone nadal śledzą rozwój wydarzeń na Ukrainie, a Waszyngton chce mieć pewność, że wszelkie próby uzyskania przez Rosję przewagi zarówno na polu walki, jak i w niszczeniu infrastruktury wojskowej, zostaną osłabione.
Więc nasza uwaga będzie skupiona na tych rzeczach, które stanowią realne zagrożenie dla Ukrainy i narodu ukraińskiego
— podkreślił Sullivan.
06:38. Brak prądu w Kijowie skutkuje większą liczbą wypadków drogowych
Na ciemnych po rosyjskich ostrzałach rakietowych ulicach Kijowa dochodzi coraz częściej do wypadków drogowych. Według policji liczba ofiar wzrosła sześciokrotnie odkąd stolica Ukrainy jest gorzej oświetlona i wyłączone są światła na skrzyżowaniach.
W Kijowie nadal obowiązuje grafik planowanych wyłączeń energii elektrycznej, który staje się szczególnie dotkliwy po zmasowanych atakach Rosjan na obiekty ukraińskiej infrastruktury energetycznej.
W większej części Kijowa prąd jest dostarczany przez 4-6 godzin na dobę według schematu dwie godziny z prądem – 10 godzin bez, przy czym wraz z prądem w mieszkaniach znika ogrzewanie i ciepła woda, co jest szczególnie niedogodne dla rodzin z małymi dziećmi oraz osób starszych i chorych.
00:19. Zełenski: Rosja wciąż ma nadzieję na blackouty
Wszyscy powinniśmy mieć świadomość, że Rosja nie zrezygnowała ze swojej taktyki terrorystycznej. Brak potężnych uderzeń rakietowych oznacza tylko, że wróg się na nie przygotowuje i może uderzyć w każdej chwili. Choć widać, że nawet bez światła dobrze wiemy, gdzie strzelać i co wyzwolić, Rosja wciąż ma nadzieję na blackouty. To ostatnia nadzieja terrorystów
— powiedział w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Dopóki mają rakiety - a Rosja nadal je ma - proszę potraktować poważnie wszystkie ostrzeżenia ukraińskiego dowództwa wojskowego, naszych sił powietrznych i alarmów powietrznych. Na wszystkich poziomach musimy być przygotowani na wszelkie wrogie intencje. A my zrobimy wszystko, aby przetrwać tę zimę
— zaznaczył.
Dziękuję wszystkim, którzy pomagają Ukrainie! Dziękuję wszystkim, którzy pracują dla naszego zwycięstwa! Chwała wszystkim, którzy walczą o niepodległość! Wieczna pamięć każdemu Ukraińcowi, któremu ta wojna odebrała życie!
— dodał.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/626009-relacja-293-dzien-wojny-na-ukrainie-zelenski-przestrzega