Minął dziewiąty miesiąc wojny - rosyjska agresja na Ukrainę trwa 292. dzień. Rosjanie tracą kolejne fragmenty terytorium Ukrainy, które okupowali od 24 lutego. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Poniedziałek, 12 grudnia 2022 r.
22:04. Zełenski: Przerwy w dostawach prądu to ostatnia nadzieja terrorystów
Rosja ma nadzieję na długie przerwy w dostawach prądu na Ukrainie po każdym zmasowanym ataku rakietowym na naszą infrastrukturę energetyczną; to ostatnia nadzieja terrorystów - powiedział w poniedziałkowym wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Według szefa państwa Ukraińcy odbudowują system energetyczny po każdym ataku rakietowym i robią wszystko, by sprowadzać na Ukrainę jak najwięcej sprzętu, dzięki któremu można naprawić szkody wyrządzone przez rosyjskie ostrzały.
Musimy zdać sobie sprawę, że Rosja nie porzuciła taktyki terroru. Brak zmasowanych uderzeń rakietowych sugeruje jedynie, że wróg przygotowuje się do nich i może uderzyć w każdej chwili
— powiedział Zełenski w tradycyjnym wieczornym wystąpieniu.
Prezydent wezwał też ludność do poważnego traktowania wszystkich ostrzeżeń ukraińskiego dowództwa wojskowego, w tym alarmów lotniczych.
21:08. Jak długo potrwa wojna? Prezydent Ukrainy: To zależy od USA
To, jak długo potrwa wojna, zależy od wsparcia USA; by ją skrócić, potrzebujemy większej pomocy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z amerykańskim komikiem Davidem Lettermanem opublikowanej w serwisie Netflix. Przyznał też, że z Waszyngtonu dochodzą go mieszane sygnały na temat klimatu wokół pomocy Kijowowi.
Bez ich (Stanów Zjednoczonych) pomocy, byłoby nam bardzo trudno. Naprawdę bardzo trudno. I jeśli o tym mówimy, to kiedy skończy się wojna, też w dużej mierze zależy od wsparcia: żeby była krótsza, potrzebujemy potężniejszej pomocy
— oznajmił Zełenski w rozmowie przeprowadzonej w październiku w jednej z kijowskich stacji metra.
Prezydent Ukrainy dodał, że uważnie śledzi doniesienia z USA i jest zaniepokojony, bo „słyszymy zewsząd różne sygnały: że jeśli zmieni się klimat w polityce, w Kongresie, może mieć duży wpływ na wsparcie dla Ukrainy”.
21:07. Zełenski: Potrzebujemy miliarda dolarów na odbudowę krytycznej infrastruktury
Ukraina potrzebuje 1 mld dolarów na szybkie przywrócenie infrastruktury krytycznej, aby przetrwać zimę - powiedział w poniedziałek premier Ukrainy Denys Szmyhal na posiedzeniu OECD.
Szmyhal powiedział, że ostatnie rosyjskie ataki uszkodziły połowę infrastruktury energetycznej na Ukrainie i zdestabilizowały sieć energetyczną. Wprowadzenie planowanych i nadzwyczajnych przerw w dostawie prądu wpłynęło na wszystkie sektory gospodarki i życia społecznego Ukrainy.
Ale głównym priorytetem jest teraz przetrwanie - szybkie przywrócenie działania infrastruktury krytycznej i sektora energetycznego na okres zimowy
— powiedział ukraiński premier i dodał, że szacowane koszty awaryjnego i doraźnego wsparcia wynoszą po 500 mln dolarów - zarówno w sektorze energetycznym, jak i w ciepłowniczym.
21:05. Źródło wojskowe: Rosjanie używa nawet 40-letniej amunicji
Rosja, która w wojnie z Ukrainą błyskawicznie zużywa swoje rezerwy, wykorzystuje nawet 40-letnią bardzo zawodną amunicję - powiedział w poniedziałek cytowany przez agencję Reutera przedstawiciel amerykańskich sił zbrojnych, który pragnął zachować anonimowość.
Rosjanie czerpią ze starych zasobów amunicji, nawet takich, które liczą 40 lat. „Innymi słowy, ładujesz amunicję, trzymasz kciuki i masz nadzieję, że wypali lub że wybuchnie, gdy trafi w cel” - powiedział rozmówca Reutera.
21:04. W obwodzie donieckim zginęło trzech pirotechników
Trzech pirotechników Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) zginęło, a dwóch innych zostało rannych podczas operacji rozminowywania w obwodzie donieckim - podała w poniedziałek służba prasowa DSNS.
Do tragedii doszło 12 grudnia podczas rozminowywania terenu w Kostiantyniwce, w rejonie kramatorskim. Nastąpiła detonacja, w wyniku której zginęły trzy osoby
— poinformowała DSNS.
Ofiary miały 43, 24 i 22 lata - podano w komunikacie. Dwóch kolejnych pirotechników zostało rannych, lekarze walczą o ich życie.
21:00. Zełenski zwraca się do G7 o rakiety dalekiego zasięgu
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się w poniedziałek do przywódców G7, podczas szczytu grupy w formacie online, z prośbą o dostawy broni dalekiego zasięgu, czołgów, broni, amunicji artyleryjskiej i gazu.
Zełenski, który połączył się z przywódcami G7 online, powiedział, że Ukraina potrzebuje „około dwóch milionów metrów sześciennych gazu”, aby przetrwać zimę po zniszczeniu przez rosyjskie siły znacznej części ukraińskiej infrastruktury energetycznej.
Zniszczenia elektrowni „sprawiły, że musimy wykorzystywać więcej gazu niż było to planowane. Dlatego też potrzebujemy dodatkowych dostaw gazu tej zimy” - wyjaśnił.
Zełenski zaproponował też zwołanie „światowego szczytu pokojowego” poświęconego Ukrainie.
19:38. Zełenski: Wojna skończy się, gdy umrze Putin
Wierzę, że wojna skończy się wówczas, gdy umrze Władimir Putin - powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie udzielonym Davidowi Lettermanowi, znanemu amerykańskiemu prezenterowi telewizyjnemu.
Reżim autorytarny jest straszny; ryzykowne jest, gdy wszystko zależy od jednej osoby. I dlatego, gdy osoba taka odchodzi, instytucje przestają działać
— powiedział Zełenski.
Zapytany po raz kolejny o możliwość użycia broni jądrowej przez Putina odparł, że ten nie odważy się jej użyć, ponieważ „kocha życie i boi się śmierci”.
18:50. Rosjanie zaczynają wcielać kobiety do wojska
- Korpus Armii Rosyjskiej mobilizuje kobiety w celu uzupełnienia strat; pierwszych 28 kobiet zostało powołanych do wojska w Donbasie i wysłanych na szkolenie - poinformował
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Pierwsze kobiety zostały zmobilizowane i wysłane na szkolenie przez komendę uzupełnień w dzielnicy Kalininskiej w okupowanym przez Rosjan Doniecku - powiadomił sztab we wpisie na Facebooku. Nie ma doniesień na temat tego, jakie funkcje zmobilizowane kobiety miałyby pełnić w szeregach armii.
18:40. Jabłoński w Brukseli: Jest zgoda polityczna na kolejny pakiet wsparcia obrony Ukrainy
Udało się uzyskać zgodę polityczną na kolejny pakiet wsparcia obrony Ukrainy z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju - 2 mld euro - powiedział w Brukseli Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych po spotkaniu unijnych szefów dyplomacji.
„Zostało to odblokowane i to jest myślę najważniejsza, konkretna wiadomość. Dzięki temu będziemy mogli wesprzeć Ukrainę w jej walce z rosyjskimi atakami na ludność cywilną, na infrastrukturę energetyczną”
— powiedział.
18:35. Pierwsza dama Ukrainy z wizytą w Pałacu Elizejskim
Małżonka prezydenta Francji Brigitte Macron przyjęła w Pałacu Elizejskim pierwszą damę Ukrainy Ołenę Zełenską. Panie rozmawiały o francuskiej pomocy dla dzieci z Ukrainy w przeddzień międzynarodowej konferencji „Solidarni z narodem ukraińskim”, która odbędzie się w Paryżu.
Tematem rozmowy była operacja Bocian, która pozwoliła na leczenie we Francji dzieci z Ukrainy chorych na raka oraz sytuacja 20 tys. dzieci, które uczą się we francuskich szkołach”. Panie dyskutowały także o fundacji założonej przez Ołenę Zełenską, która zajmuje się organizowaniem funduszy na odbudowę szpitali na wschodzie Ukrainy
— poinformowały osoby z otoczenia pierwszej damy Francji.
Obie pani odwiedziły w XIII okręgu Paryża jedną ze szkół, do których uczęszczają dzieci z Ukrainy.
„Pierwsze damy dobrze się znają” - podkreślił doradca Brigitte Macron i przypomniał, że panie poznały się w czerwcu 2019 roku, gdy wizyta we Francji była jedną z pierwszych podróży zagranicznych Wołodymyra Zełenskiego, jako nowego prezydenta Ukrainy.
18:30. W rosyjskim Tatarstanie wybuchł pożar w magazynie kauczuku syntetycznego
Płomienie objęły obszar około 6 tysięcy metrów kwadratowych. Rosyjskie władze poinformowały, że wszyscy pracownicy zostali ewakuowani. Nie wiadomo, co było przyczyną pożaru.
18:25. Mapa aktualnej sytuacji na froncie
18:20. Rosjanie ponownie ostrzelali placówki medyczne w Chersoniu
18:15. Ukraina liczy na otrzymanie od Francji systemu obrony przeciwrakietowej Mamba
Liczymy na otrzymanie francuskiego systemu Mamba, który pomoże nam w walce z irańskimi dronami i rosyjskimi rakietami - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal w wywiadzie udzielonym francuskiej telewizji LCI-TF1.
„Przede wszystkim potrzebujemy systemu obrony przeciwrakietowej. Broni, która będzie chronić nasze niebo, wyłączać i ratować naszą infrastrukturę, życie naszych cywilów. Mamy oczywiście system Patriot, system IRIS-T, który otrzymaliśmy od Niemiec, system Crotale, który otrzymaliśmy od Francji”
— powiedział Szmyhal.
„Teraz liczymy też na pomoc francuskiego systemu Mamba (…) To są rzeczy, które naprawdę mogą uratować, ochronić naszą infrastrukturę. O tym właśnie rozmawiamy z francuskim przywódcą. I jesteśmy wdzięczni Francji za dostarczenie nie tylko systemu Crotale, ale także haubic CAESAR, które sprawdziły się na polu walki i naprawdę pomagają nam bronić naszej wolności i demokracji”
— dodał ukraiński premier.
„Potrzebujemy też pocisków artyleryjskich wszelkiego kalibru (…) Rosja wystrzeliwuje codziennie w kierunku armii ukraińskiej od 50 do 70 tysięcy pocisków artyleryjskich. Każdego dnia potrzebujemy do obrony co najmniej jedną trzecią tej liczby”
— dodał ukraiński polityk.
Szmyhal powiedział też, że Ukraina prosi o czołgi w standardzie NATO.
„Chodzi o niemieckie czołgi Leopard 2, o amerykańskie Abramsy, oraz o inne czołgi w standardach NATO. Jeśli Francja może nam pomóc czołgami, również będziemy wdzięczni”
— podkreślił szef ukraińskiego rządu.
17:35. Wywiad wojskowy: Rosja używa przeciwko nam naszych rakiet, które przekazaliśmy jej w 1990 r.
Rosja używa przeciwko nam ukraińskich rakiet, które przekazaliśmy jej w ramach porozumienia z 1990 roku, znanego jako Memorandum Budapesztańskie, dzięki czemu miała nam zapewnić bezpieczeństwo - powiedział zastępca ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki w wywiadzie dla „New York Times”.
Po zmasowanym ataku rakietowym w październiku przedstawiciele ukraińskiego wywiadu zauważyli w gruzach szczątki poddźwiękowego pocisku manewrującego Ch-55, zaprojektowanego w latach 70. do przenoszenia głowicy jądrowej. Głowica została usunięta i dodano balast, aby ukryć fakt, że pocisk nie miał ładunku - napisał „NYT”, cytując generała Wadyma Skibickiego, zastępcę szefa wywiadu Ukrainy. Informacja ta została potwierdzone przez Pentagon i brytyjski wywiad wojskowy.
Najbardziej interesujące jest jednak to - napisał „NYT” - że pocisk został zbudowany w ukraińskiej fabryce. Pocisk i bombowiec, który najprawdopodobniej go dostarczył, były częścią arsenału broni przekazanego Rosji przez Ukrainę w latach 90. w ramach międzynarodowego porozumienia mającego na celu zapewnienie Ukrainie suwerenności i integralności terytorialnej - dodał generał.
17:00. Prezydenci Duda i Steinmeier: Polska i Niemcy twardo stoją po stronie Ukrainy
Polska i Niemcy twardo stoją po stronie Ukrainy; trzeba wspierać Ukrainę ze wszystkich sił – mówili w Berlinie prezydenci Polski i Niemiec, Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier. Przywódcy poruszyli też trudne tematy w relacjach dwustronnych, jak odszkodowania za II wojnę światową.
CZYTAJ WIĘCEJ:
16:30. Gen. Hodges: Ukraina do sierpnia wyzwoli Krym
Były dowódca armii USA w Europie, generał Ben Hodges, wysunął śmiałą prognozę dotyczącą wojny na Ukrainie, sugerując, że Ukraina do sierpnia odzyska kontrolę nad Krymem - poinformował portal telewizji Sky News.
Trudno przecenić znaczenie takiego rozwoju sytuacji, gdyby do niego doszło. Rosja przejęła kontrolę nad tym regionem w 2014 roku i od tego czasu go okupuje (…) Utrata tego terytorium byłaby ogromnym problemem dla Władimira Putina
— napisał Sky News i przytoczył cytat z Twittera zamieszczony przez Bena Hodgesa.
Sztab Generalny Ukrainy będzie kontynuował ostrzeliwanie rosyjskich jednostek i linii komunikacyjnych oraz obiektów logistycznych przez następne kilka tygodni, do lutego, aby stworzyć warunki do decydującej fazy kampanii, wyzwolenia Krymu. Spodziewam się, że wyzwolą Krym do sierpnia
— napisał na Twitterze Ben Hodges.
15:40. Rosja ściąga sprzęt wojskowy na poligon w okolicach Brześcia w pobliżu granicy z Ukrainą
W obwodzie brzeskim na Białorusi w pobliżu granicy z Ukrainą przemieszczają się 24 jednostki sprzętu wojskowego, w tym cztery przyczepy z czołgami T-80, bateria moździerzy, pojazdy łączności i sprzęt inżynieryjny - poinformował niezależny kanał na Telegramie Biełaruski Hajun.
Kanał podał, że według informacji oficjalnej propagandy białoruskiej są to przygotowania do rozpoczęcia kolejnego etapu ćwiczeń bojowych tzw. wspólnego regionalnego zgrupowania Sił Zbrojnych Rosji i Białorusi.
Pierwsza kolumna ze sprzętem Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej ruszyła z poligonu Obuz-Lesnowski (rejon baranowicki, obwód brzeski) w kierunku poligonu Brześć (rejon brzeski, obwód brzeski) w poniedziałek rano.
14:45. Odcięci od prądu ludzie giną w pożarach używając otwartego ognia w mieszkaniach
Mieszkańcy Ukrainy, odcięci od prądu przez rosyjskie bombardowania infrastruktury, coraz częściej giną w pożarach, wywołanych przez nieostrożne używanie otwartego ognia w mieszkaniach. Tylko w ciągu ostatniej doby w ten sposób zginęło dziesięć osób – podało MSW w Kijowie.
W Ukrainie wzrosła liczba pożarów wywołanych przez nieprawidłowe korzystanie z turystycznych palników gazowych. To właśnie na nich obywatele coraz częściej gotują jedzenie i grzeją wodę podczas odłączeń prądu
– wyjaśniło MSW.
Tylko ostatniej doby w Ukrainie doszło do 142 pożarów, z czego 91 w budynkach mieszkalnych. Zginęło dziesięcioro ludzi, ucierpiało sześcioro
– napisał resort w komunikacie na Telegramie.
MSW zaapelowało do społeczeństwa o ostrożne korzystanie z palników i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
13:35. Dwa skuteczne ataki na zgrupowania rosyjskich wojsk w obwodzie zaporoskim
W niedzielę ukraińskie wojska przeprowadziły dwa skuteczne ataki na zgrupowania rosyjskich sił w miejscowościach Majske koło Melitopola oraz Połohy, na okupowanych terenach obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy - poinformowała agencja UNIAN za lokalnymi mediami.
W momencie ostrzału w bazie w Majskem znajdowało się około 150 żołnierzy agresora. Liczba ofiar jest wciąż ustalana. W Połohach kilka jednostek rosyjskiego sprzętu wojskowego zamieniło się w „zwęglony złom”, zginęły też dziesiątki najeźdźców. Dokładne dane na temat strat wroga poda sztab generalny - oznajmiła UNIAN za kanałem RIA Melitopol na Telegramie.
13:15. Śmiertelne ofiary rosyjskich ostrzałów
W ostrzale miejscowości Hirnyk w obwodzie donieckim zginęły dwie osoby, a 10 zostało rannych – powiadomiła prokuratura generalna Ukrainy. Kolejny ostrzał Chersonia spowodował jedną ofiarę śmiertelną, a dwie osoby są ranne.
Hirnyk wojska rosyjskie ostrzelały z systemu artylerii rakietowej Uragan. Celem ataku było centrum miejscowości, uszkodzone zostały budynki mieszkalne, bank.
Po raz kolejny ostrzeliwany był Chersoń, stolica obwodu na południu kraju oraz okolice tego miasta. Rosjanie zastosowali artylerię i artylerię rakietową. Zginęła jedna osoba, a cztery zostały ranne. Pociski trafiły w budynki mieszkalne, zapaliło się kilka mieszkań w bloku.
11:35. Brytyjczycy: Cele Rosji niezmienione, ale mało realne do osiągnięcia
Wypowiedź rzecznika Kremla Dmitija Pieskowa sugeruje, że obecne minimalne cele polityczne Rosji w wojnie na Ukrainie są niezmienione, ale jest mało prawdopodobne, by rosyjskie wojsko było teraz w stanie je zrealizować - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że 8 grudnia rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow ponownie sformułował główne cele „specjalnej operacji wojskowej”, wśród których wymienił „ochronę” mieszkańców Donbasu i południowo-wschodniej Ukrainy, ale zastrzegł, że jest jeszcze wiele do zrobienia w kwestii „wyzwolenia” tych terytoriów.
Komentarze Pieskowa sugerują, że obecne minimalne cele polityczne Rosji w wojnie pozostają niezmienione. Rosja prawdopodobnie nadal dąży do objęcia kontrolą całości obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. Rosyjscy planiści wojskowi prawdopodobnie nadal stawiają sobie za priorytet posuwanie się w głąb obwodu donieckiego
— napisano.
Jest jednak mało prawdopodobne, by rosyjska strategia osiągnęła swoje cele: jest bardzo mało prawdopodobne, by rosyjskie wojsko było obecnie w stanie wygenerować skuteczną siłę uderzeniową zdolną do odzyskania tych obszarów. Jest mało prawdopodobne, by rosyjskie siły lądowe dokonały znaczących operacyjnie postępów w ciągu najbliższych kilku miesięcy
— oceniło dalej brytyjskie ministerstwo obrony.
11:20. Rzecznik MSZ: kolejna zakrwawiona przesyłka, tym razem w ambasadzie w Grecji
Placówki dyplomatyczne Ukrainy nadal otrzymują zakrwawione przesyłki; tym razem trafiła ona do ambasady w Grecji – powiadomił rzecznik ukraińskiej dyplomacji Ołeh Nikołenko. Dodał, że MSZ w Kijowie odnotowało już 33 podobne groźby.
„Rano do ambasady Ukrainy w Grecji nadeszła zakrwawiona paczka. (…) Grecka policja rozpoczęła działania śledcze” – napisał Nikołenko na Facebooku
Rzecznik przekazał, że adres nadawcy jest taki sam, jak w przypadku poprzednich przesyłek: to salon samochodowy Tesla w niemieckim Sindelfingen.
Nikołenko oświadczył, że ukraiński MSZ oczekuje „przyspieszenia śledztwa przez niemieckie organy porządku”.
Podsumował również, że dotychczas ukraińskie placówki dyplomatyczne otrzymały 33 groźby w 17 krajach. Jak wymienił, były to: jedna próba zamachu, dwa zawiadomienia o podłożeniu bomby, jeden przypadek wandalizmu, jedna groźba przesłana w liście oraz 28 zakrwawionych przesyłek.
10:40. Polska szkoli ukraińską służbę lotniczego ratownictwa medycznego
Dzisiaj inaugurujemy z inicjatywy pań prezydentowych Polski i Ukrainy szkolenie ukraińskich kolegów, którzy niebawem będą tworzyć ukraińską służbę śmigłowcowego ratownictwa medycznego - powiedział w Warszawie dyrektor LPR Robert Gałązkowski.
09:00. ISW: włączenie armii Białorusi do ataku na Ukrainę z północy „niezwykle mało prawdopodobne”
Jako „niezwykle mało prawdopodobne” w przewidywalnej przyszłości włączenie się armii Białorusi do wojny z Ukrainą ocenił amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.
Jest niezwykle mało prawdopodobne, że Białoruś zaatakuje Ukrainę w przewidywalnej przeszłości (…). Ponadto, biorąc pod uwagę bardzo ograniczoną efektywną siłę militarną będącą w dyspozycji Mińska, ewentualna interwencja Białorusi co najwyżej na pewien czas odciągnie ukraińskie siły lądowe z innych części teatru działań
– prognozuje amerykański think tank.
08:50. Na Białorusi rozpoczęto potajemne zbiórki pieniędzy dla rosyjskich rezerwistów walczących na Ukrainie
W przedsiębiorstwach państwowych na Białorusi rozpoczęto zbiórki pieniędzy, rzekomo na potrzeby tamtejszego Związku Weteranów Działań Zbrojnych na Terytoriach Państw Trzecich; w rzeczywistości chodzi jednak o wsparcie rosyjskich rezerwistów walczących na Ukrainie - powiadomił ukraiński rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.
07:30. Biden: Wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy priorytetem
Prezydent USA Joe Biden podkreślił podczas niedzielnej rozmowy telefonicznej z Wołodymyrem Zełenskim, że USA priorytetowo traktują wysiłki na rzecz wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy poprzez oferowaną pomoc - poinformował w komunikacie Biały Dom.
Joe Biden z zadowoleniem przyjął również „deklarowaną otwartość (prezydenta Ukrainy) Zełenskiego na sprawiedliwy pokój oparty na fundamentalnych zasadach zapisanych w Karcie Narodów Zjednoczonych” - podał Biały Dom.
O telefonicznej rozmowie z Joe Bidenem poinformował także Wołodymyr Zełenski na kanale Telegram:
Podziękowałem (prezydentowi USA) za bezprecedensową pomoc wojskową i finansową, jakiej Stany Zjednoczone udzielają Ukrainie (…) To nie tylko przyczynia się do sukcesu na polu walki, ale także wspiera stabilność ukraińskiej gospodarki.
Doceniamy również pomoc, jakiej USA udzielają w odbudowie systemu energetycznego Ukrainy
— stwierdził Zełenski.
06:30. Zełenski: Sytuacja w Odessie i innych regionach jest trudna
Z powodu rosyjskich ataków na ukraińską sieć energetyczną sytuacja w Odessie, jak również w innych regionach kraju jest trudna - powiedział w niedzielę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo.
Robimy wszystko, żeby przywrócić światło w Odessie
— zapewnił Zełenski.
Wojska rosyjskie zaatakowały, wykorzystując głównie irańskie drony, południowe obwody Ukrainy wraz z Odessą w nocy z piątku na sobotę. Celem tych ataków były przede wszystkim obiekty infrastruktury energetycznej.
Zełenski podkreślił, że „bardzo trudna sytuacja”, jeśli chodzi o dostawy prądu, jest także w innych rejonach, do których zaliczył m. in. Lwów, Winnicę, Kijów, Tarnopol i Sumy.
00:10. Zełenski rozmawiał z Bidenem
Właśnie rozmawiałem z prezydentem Joe Biden. (…) Mamy mocne porozumienie
— powiedział w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Szczyt G7 odbędzie się dzisiaj, Ukraina weźmie udział, a teraz skoordynowaliśmy nasze stanowiska z Ameryką
— zaznaczył.
Cieszę się, że w rozmowie poczułem, że nasza formuła pokoju jest pozytywnie postrzegana. I to dodaje optymizmu. Im szybciej punkty formuły zostaną wdrożone, tym silniejsze gwarancje bezpieczeństwa Ukrainy i wszystkich w Europie
— dodał Zełenski.
00:00. Ukraińska armia wznowi niebawem kontrofensywę
Ukraińska armia wznowi wkrótce, jeśli tylko pogoda będzie sprzyjająca, kontrofensywę przeciwko rosyjskiemu okupantowi - zapowiedział w niedzielę minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow podczas spotkania w Odessie z szefem szwedzkiego resortu obrony Palem Jonsonem.
Myślę, że (obecny) spadek aktywności na linii frontu jest spowodowany pogodą
— dodał Reznikow.
Przejście z suchej jesieni do jeszcze niezbyt mroźnej zimy nie zapewniało dobrych warunków do użycia pojazdów kołowych i gąsienicowych
— wyjaśnił ukraiński minister.
Jednak ukraińskie siły zbrojne nie myślą wcale o zatrzymaniu działań (…)Chcą raczej wykorzystać moment, gdy mróz sprawi, że grunt będzie twardy, by wznowić kontrofensywę
— powiedział Reznikow.
Nasz plan jest prosty: wyzwolenie wszystkich tymczasowo okupowanych obszarów Ukrainy, które znajdują się w granicach uznanych międzynarodowo w 1991 roku
— podkreślił.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/625871-relacja-292-dzien-agresji-ukraina-wznowi-kontrofensywe