USA planują w piątek nałożyć nowe sankcje na Rosję i Chiny. Waszyngton chce ukarać Moskwę za wykorzystanie irańskich dronów w wojnie z Ukrainą - poinformowali w czwartek dwaj amerykańscy urzędnicy cytowani przez Reutersa. Władze USA chcą też uderzyć w chińskie firmy, które ich zdaniem dokonują nadmiernych połowów i wykorzystują flotę rybacką do zwiększania strefy wpływów Państwa Środka.
CZYTAJ TAKŻE:
Chiny zostaną ukarane za połowy na Pacyfiku, Rosja za irańskie drony
Kary zostaną nałożone na około 170 chińskich podmiotów za połowy na Pacyfiku, które władze USA uważają za nielegalne. Waszyngton uważa, że Chiny nadmiernie eksploatują łowiska i wykorzystują swoją flotę rybacką do rozszerzenia wpływów morskich Pekinu - zaznacza Reuters.
John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, stwierdził w środę, że Stany Zjednoczone obserwują nieprzerwane dostawy irańskich dronów do Rosji.
Reuters przypomina, że Stany Zjednoczone potępiły eksport przez Iran wojskowych dronów do Rosji w celu ich wykorzystania przeciwko Ukrainie.
Sankcje mają być nałożone na mocy Global Magnitsky Act, ustawy z 2016 roku, która upoważnia rząd USA do nakładania sankcji na zagranicznych urzędników państwowych na całym świecie, którzy zostali uznani za naruszających prawa człowieka, zamrożenia ich aktywów i zakazu wjazdu do Stanów Zjednoczonych.
Oczekuje się, że sankcje będą wymierzone w szereg podmiotów rosyjskiego przemysłu obronnego zaangażowanych w transfer irańskich dronów do Rosji, poinformowali urzędnicy cytowani przez Reutersa.
Kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy
Ameryka przygotowuje się do wysłania Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej o wartości 275 mln dolarów. Wzmocni to jej obronę powietrzną, w tym skuteczność walki z dronami.
Jak podał w czwartek Reuters, powołując się na swoje źródła, Pentagon przekaże Ukrainie m.in. rakiety do wyrzutni High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) wyprodukowane przez Lockheed Martin, amunicję 155 mm, pojazdy wojskowe Humvee i generatory.
Koszty 275 mln pakietu pokryje prezydencki program Drawdown Authority (PDA). Umożliwia to Waszyngtonowi w sytuacji kryzysowej szybkie przesyłanie sprzętu i usług obronnych z zapasów bez konieczności uzyskania zgody Kongresu.
Dla ułatwienia Ukrainie odparcia rosyjskich ataków rakietowych USA wysłały tam zaawansowane systemy przeciwlotnicze NASAMS.
Już wcześniej zapowiedziano przekazanie czterech systemów obrony powietrznej krótkiego zasięgu Avenger, które wykorzystują rakiety Stinger oraz rakiety przechwytujące HAWK.
Nasilenie przez Rosję uderzeń rakietowych na Ukrainie ma częściowo na celu wyczerpanie zapasów obrony przeciwlotniczej Kijowa i osiągnięcie dominacji w przestrzeni powietrznej
— oświadczył w listopadzie wysokiego rangą urzędnik Pentagonu, którego wypowiedź cytuje Reuters.
Reuters zaznacza, że zawartość i wielkość pakietów pomocowych może się zmieniać, dopóki plany nie zostaną podpisane przez prezydenta.
Od czasu rosyjskiej inwazji 24 lutego na Ukrainę Amerykanie wysłali do Kijowa pomoc w zakresie bezpieczeństwa o wartości około 19,1 mld dolarów.
W czwartek ustawodawcy na Kapitolu opowiedzieli się za przekazaniem w przyszłym roku Ukrainie co najmniej 800 mln dolarów dodatkowej wojskowej pomocy.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/625542-usa-planuja-dalsza-pomoc-dla-ukrainysankcje-na-rosje-i-chrl