Minął dziewiąty miesiąc wojny - rosyjska agresja na Ukrainę trwa 289. dzień. Rosjanie tracą kolejne fragmenty terytorium Ukrainy, które okupowali od 24 lutego. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Piątek, 9 grudnia 2022 r.
18:15. Prezydent Zełenski: 62 proc. rosyjskich rakiet było wymierzonych w cele cywilne
Spośród rosyjskich rakiet, które od 24 lutego zostały wystrzelone na Ukrainę, 62 proc. było wymierzonych w cele cywilne; to uderzenie w ludzkość; zbrodnie Rosjan na Ukrainie nie mają precedensu od czasów II wojny światowej - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymr Zełenski.
Ukraińskie miejscowości, nasze miasta, nasze wsie, które rosyjska artyleria zmienia w gruzy; nie jedno, nie dwa, ale dziesiątki tak zniszczonych miast i wsi. Stosowany przez rosyjskie lotnictwo i siły rakietowe terror przypomina nazistowskie bombardowania Wielkiej Brytanii i Londynu. Spośród wszystkich pocisków rakietowych, wystrzelonych przez wojska rosyjskie od 24 lutego, 62 proc. było skierowanych konkretnie przeciwko obiektom cywilnym, przeciwko ludziom, przeciwko ludzkości
— mówił Zełenski podczas odbywającej się w Kijowie konferencji „Prawa człowieka w mrocznych czasach”. Wydarzenie zorganizowano z okazji 74. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
Zbrodnie państwa rosyjskiego na terytorium Ukrainy, w szczególności przeciwko narodowi ukraińskiemu, nie mają precedensu od czasów II wojny światowej
— podkreślił prezydent. Przypomniał o tym, że na terenach wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji odkrywane są masowe groby i sale tortur. Rosjanie przymusowo deportowali do Rosji ponad 2 mln Ukraińców, prowadzą obozy filtracyjne, porywają ukraińskie dzieci i oddają je do nielegalnej adopcji, prowadzą ostrzał terenów przygranicznych - wyliczał Zełenski.
Uchwaloną w 1948 r. Deklarację przyjęło ponad 190 państw, ale czy obecnie świat jest naprawdę zjednoczony wokół wyrażonych w tym dokumencie idei - pytał prezydent. Ocenił, że wiele mechanizmów, które w zamyśle mają chronić przed ludobójstwem istnieje tylko formalnie.
Ale teraz to zmienimy. Z wszystkimi, którzy dziś pomagają Ukrainie i Ukraińcom. I robimy to nie tylko dla siebie. (…) Broniąc się teraz przed Rosjanami, zmieniamy słowa wielu konwencji i deklaracji w konkretne czyny, dla dobra ludzi i całej ludzkości
— podkreślił Zełenski.
Po raz kolejny wezwał do powołania międzynarodowego trybunały, który osądzi Rosję jako państwo-agresora. Zaznaczył, że wszyscy Rosjanie odpowiedzialni za zbrodnie wojenne zostaną indywidualnie rozliczeni przed ukraińskim lub międzynarodowym wymiarem sprawiedliwości.
17:00. Holandia przekaże Ukrainie materiały do naprawy infrastruktury energetycznej o wartości 6 mln euro
Jeszcze tej zimy Holandia wyśle na Ukrainę materiały o wartości ok. 6 mln euro do naprawy zniszczonej podczas rosyjskich ataków infrastruktury energetycznej, poinformowali we wspólnym komunikacie resorty gospodarki i spraw zagranicznych.
Ukrainie przekazane zostaną transformatory, elementy przełączające oraz kable, sprecyzowali ministerstwa.
Dzięki tym awaryjnym dostawom chcemy, aby Ukraina mogła jak najszybciej naprawić swoją sieć
— powiedział w piątek minister energii i klimatu Rob Jetten.
Z komunikatu ministerstw wynika, iż holenderski gabinet przeznaczył w sumie 180 mln euro na pomoc Ukrainie w przetrwaniu zimy. 10 procent z tej kwoty zostanie przeznaczonych na odbudowę kluczowej infrastruktury.
16:10. Bułgaria po raz pierwszy wyśle pomoc wojskową dla Ukrainy; szczegóły zostały utajnione
Bułgarski parlament po burzliwej dyskusji ratyfikował w piątek porozumienie o wysłaniu pomocy wojskowej Ukrainie. Listę ze sprzętem, który ma trafić do Ukrainy parlamentarzyści utajnili.
Decyzję o pomocy wojskowej dla Ukrainy parlament przyjął 3 listopada. Zastąpiła ona uchwałę z maja 2022 roku, która takiej pomocy odmawiała. Rządowi dano kilka tygodni na opracowanie listy sprzętu i amunicji do przekazania Ukrainie. Minister obrony Dymitar Stojanow kilkakrotnie zapewniał, że na liście nie znajdą się samoloty MIG-29 i SU-25 oraz wyrzutnie C-300, ponieważ Bułgaria sama ich potrzebuje dla obrony swoich granic.
Lista jest utajniona, wiadomo jedynie, że znajduje się na niej broń strzelecka i amunicja.
Bułgaria zobowiązała się równie do udziału w misji UE na rzecz wsparcia Ukrainy, która ma podnieść zdolności bojowe ukraińskich sił zbrojnych. Ukraińscy wojskowi będą w Bułgarii szkoleni miedzy innymi na sanitariuszy.
15:30. W Charkowie pożegnano polskich żołnierzy Legionu Międzynarodowego
W Charkowie pożegnano w piątek Janusza Szeremetę i Krzysztofa Tyfla, dwóch polskich ochotników Legionu Międzynarodowego, którzy polegli, walcząc po stronie ukraińskiej w wojnie z Rosją. Wraz z nimi pożegnano Amerykanina Claytona Hightowera.
CZYTAJ WIĘCEJ: W Charkowie pożegnano poległych żołnierzy Legionu Międzynarodowego. Wśród nich dwóch Polaków - Janusza Szeremetę i Krzysztofa Tyfla
15:10. Prezydent Erdogan będzie rozmawiać z przywódcami Rosji i Ukrainy
W najbliższą niedzielę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przeprowadzi rozmowę z Władimirem Putinem; planowana jest też rozmowa z Wołodymirem Zełenskim - poinformowała w piątek turecka agencja informacyjna Anadolu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Korytarz zbożowy. Rozmowy prezydenta Erdogana z Putinem w najbliższą niedzielę. W planach też rozmowa z Zełenskim
14:08. Nałożono sankcje na 30 osób i podmiotów, w tym z Rosji i Iranu
Wielka Brytania ogłosiła w piątek nałożenie sankcji na 30 osób i podmiotów z 11 krajów w związku z naruszeniami praw człowieka, stosowaniem przemocy seksualnej w konfliktach i korupcją. Połowę z objętych sankcjami stanowią obywatele Rosji oraz Iranu.
Sankcje wprowadzone zostały przy okazji przypadającego w piątek Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Korupcji oraz Dnia Praw Człowieka.
Naszym obowiązkiem jest promowanie wolnych i otwartych społeczeństw na całym świecie. Dzisiaj nasze sankcje idą dalej, aby ujawnić i pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy stoją za haniebnymi naruszeniami naszych najbardziej podstawowych praw
— oświadczył brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly.
Wśród objętych sankcjami jest czterech Rosjan bezpośrednio i pośrednio odpowiedzialnych za torturowanie uprowadzonego w 2015 r. na okupowanym Krymie ukraińskiego aktywisty Ołeksandra Kostenki, pułkownik Ramił Ibatullin, dowódca rosyjskiej 90. Dywizji Pancernej, która od początku uczestniczyła w napaści na Ukrainę i której żołnierze oskarżani są o gwałty i przemoc seksualną, a także 10 urzędników irańskiego wymiaru sprawiedliwości i więziennictwa, co ma związek z trwającymi protestami po śmierci aresztowanej we wrześniu Mahsy Amini.
Oprócz tego w związku z łamaniem praw człowieka sankcje nałożono na dwóch obywateli Nikaragui i po jednym Pakistanu oraz Ugandy, w związku z przemocą seksualną, na urząd dowódcy sił zbrojnych Birmy i dwie jednostki piechoty tego kraju oraz na grupę zbrojną z Mali i dwóch obywateli Sudanu Południowego, a w związku z korupcją - na dwóch obywateli Mołdawii, jednego obywatela Serbii i dwóch kosowskich Serbów.
13:50. Objęto sankcjami 33 kolejnych Rosjan za naruszenia praw człowieka
Kanada nałożyła sankcje na 33 obecnych lub byłych rosyjskich urzędników wysokiego szczebla oraz na sześć podmiotów prawnych zaangażowanych w „systematyczne łamanie praw człowieka” wobec obywateli rosyjskich, którzy protestowali przeciwko inwazji Rosji na Ukrainę - poinformowała w piątek agencja Reutera, powołując się na kanadyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.
Od początku zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę Kanada nałożyła sankcje na ponad 1500 osób i podmiotów z Rosji, Ukrainy i Białorusi.
Kanada objęła też sankcjami 22 osoby w Iranie, wśród których znaleźli się wysocy rangą przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, a także doradcy polityczni ajatollaha Alego Chamenei oraz osoby pracujące w państwowych mediach. Środki te zostały ogłoszone dzień po tym, jak w Iranie przeprowadzono pierwszą egzekucję związaną z antyrządowymi protestami, które wybuchły po śmierci 22-letniej Kurdyjki, która we wrześniu zmarła w areszcie policyjnym, gdzie trafiła za niewłaściwie założony - zdaniem policji - hidżab.
Sankcjami objęto również 12 osób i trzy podmioty w Birmie. Ukarano je za to, że nie robią nic, by powstrzymać przemoc stosowaną przez wojsko wobec przeciwników politycznych i za dostarczanie wojsku broni.
Wojskowi przejęli władzę w Birmie w 2021 roku wskutek zamachu stanu. Obrońcy praw twierdzą, że junta regularnie stosuje karę śmierci jako „narzędzie polityczne”.
Jest więcej pracy do wykonania, a Kanada nigdy nie ustanie w działaniach na rzecz obrony praw człowieka
— powiedziała minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.
12:30. Europarlament podarował Ukrainie generator prądu
Parlament Europejski podarował Ukrainie generator prądu. Urządzenie o mocy 325 kVA wystarczy do zasilenia w energię elektryczną średniej wielkości budynku, takiego jak szkoła czy urząd.
W Brukseli, w obecności belgijskiej minister spraw wewnętrznych, reform instytucjonalnych i odnowy demokratycznej Annelies Verlinden, odbyła się ceremonia przekazania generatora.
Jestem dumna, że w imieniu Parlamentu Europejskiego mogę przekazać ten generator dzielnemu narodowi Ukrainy w ramach naszej kampanii Generatory Nadziei
— powiedziała przewodnicząca PE Roberta Metsola podczas uroczystości.
Miliony Ukraińców pozostają bez prądu w wyniku nieustających ataków Rosji na krytyczną infrastrukturę cywilną.
Dzięki tej praktycznej darowiźnie oraz przy pomocy innych darowizn z miast i miasteczek w całej Europie, chcemy utrzymać działanie podstawowych obiektów na Ukrainie tej zimy i zapewnić energię szpitalom, szkołom, wodociągom, ośrodkom humanitarnym i schroniskom
— powiedziała Metsola.
Parlament Europejski i Eurocities, sieć ponad 200 największych miast Europy, rozpoczęły 23 listopada kampanię Generatory Nadziei. Kampania wzywa miasta do przekazywania generatorów prądu, transformatorów i części zamiennych do sieci elektrycznych, aby pomóc Ukraińcom przetrwać nadchodzącą zimę.
12:00. Zełenski na ceremonii ogłoszenia Człowieka Roku „Time”: kiedy zwycięża wolność, ludzie na całym świecie uśmiechają się tak samo
Kiedy zwycięża wolność, a tyrania upada, ludzie na całym świecie uśmiechają się tak samo – powiedział prezydent Ukrainy podczas ogłoszenia Człowieka Roku magazynu „Time”. Amerykański tygodnik uhonorował w tym roku Wołodymyra Zełenskiego i „ducha Ukrainy”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent Zełenski: Kiedy zwycięża wolność, a tyrania upada, ludzie na całym świecie uśmiechają się tak samo
11:05. MSZ o dezinformacji w Niemczech: ktoś rozsyła fałszywe listy w imieniu naszego konsulatu
Obywatele Niemiec zaczęli dostawać fałszywe listy, rzekomo w imieniu konsulatu generalnego Ukrainy w Duesseldorfie, z propozycją dołączenia do legionu cudzoziemskiego na Ukrainie – powiadomił rzecznik MSZ w Kijowie, oceniając, że jest to część rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej.
Traktujemy rozsyłanie fałszywych listów jako element kampanii dezinformacji wroga, której celem jest zdyskredytowanie ukraińskiej dyplomacji i zaszkodzenie poparciu dla Ukrainy ze strony Niemiec i ich obywateli
— oświadczył rzecznik Ołeh Nikołenko na Facebooku. ( Według informacji przekazanej przez Nikołenkę listy zawierają propozycję wstąpienie do legionu cudzoziemskiego na Ukrainie za „wynagrodzenie pieniężne”.
Te listy to oszustwo. Żadnych takich wiadomości ukraińska placówka nie rozsyłała
— zaznaczył rzecznik MSZ. Jak dodał, konsulat Ukrainy zgłosił już sprawę niemieckiej policji w celu wszczęcia postępowania.
10:45. W ciągu doby siły rosyjskie prawie 70 razy ostrzelały obwód chersoński
W ciągu minionej doby siły rosyjskie 68 razy ostrzelały obwód chersoński na południu Ukrainy; rannych zostało osiem osób – powiadomiły w piątek lokalne władze. Rosjanie atakują nie tylko na froncie, ale także w innych regionach – w sumie ostrzały miały miejsce w ośmiu obwodach.
W obwodzie chersońskim przeciwnik prowadził ostrzał z artylerii, wyrzutni wieloprowadnicowych, czołgów i moździerzy, atakując cele cywilne, osiedla, domy, bloki mieszkalne; osiem osób jest rannych - powiadomił szef władz obwodu Jarosław Januszewycz.
Prokuratura generalna Ukrainy powiadomiła z kolei, że w Chersoniu co najmniej dwie osoby zginęły w czwartek w wyniku ostrzału artyleryjskiego.
Intensywnie ostrzeliwany był także obwód zaporoski, gdzie zniszczone zostały co najmniej trzy obiekty mieszkalne i infrastruktura. Podobna sytuacja miała miejsce w obwodzie dniepropietrowskim, gdzie wojska rosyjskie używały wyrzutni Grad i ciężkiej artylerii.
Ostrzały artyleryjskie i rakietowe Rosjanie prowadzili w obwodzie charkowskim; co najmniej cztery osoby zostały ranne.
W obwodzie donieckim, gdzie toczą się najcięższe walki, zginęło pięciu cywilów, a dwie osoby zostały ranne.
Rosjanie ostrzeliwali cele cywilne także w obwodach sumskim, ługańskim i mikołajowskim.
Ukraiński Sztab Generalny poinformował o działaniach ofensywnych agresora na kierunkach bachmuckim i awdijiwskim w obwodzie donieckim. Wojska ukraińskie odparły ataki w rejonie Biłohoriwki w obwodzie ługańskim, a także pod Kliszczijiwką i Marjinką w obwodzie donieckim.
Wojska rosyjskie przeprowadziły w ciągu doby pięć ataków rakietowych i trzy lotnicze, a także 54 ostrzały z wyrzutni wieloprowadnicowych.
09:50. Szef MSZ Ukrainy dla „WSJ”: świat nie powinien bać się rozpadu Rosji
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował w opublikowanym w piątek wywiadzie dla „Wall Street Journal”, by świat nie bał się rozpadu Rosji. „Jeśli koła historii zaczną się obracać, nikt tego nie powstrzyma” - stwierdził szef ukraińskiej dyplomacji.
09:10. Resort obrony: Rosja zapewne otrzymała nową dostawę dronów z Iranu
Pierwsze od trzech tygodni doniesienia o rosyjskich atakach na Ukrainę przy użyciu irańskich dronów sugerują, że Rosji skończyły się ich zapasy, ale otrzymała już nową dostawę - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
Po raz pierwszy od trzech tygodni pojawiły się doniesienia o atakach dostarczonych przez Iran jednokierunkowych (OWA) bezzałogowych statków powietrznych (UAV). Zdarzenia te muszą zostać zweryfikowane, ale prawdopodobnie Rosja wyczerpała swoje wcześniejsze zapasy kilkuset Shahed-131 i 136 i teraz otrzymała uzupełnienie
— napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Dodano, że 6 grudnia ukraiński Sztab Generalny poinformował o zestrzeleniu 17 UAV, w tym 14 Shahed-136, a 7 grudnia ukraińscy urzędnicy poinformowali o użyciu dostarczonych przez Iran jednokierunkowych dronów w atakach na obwody zaporski i dniepropietrowski. Ostatnie wcześniej zgłoszone zestrzelenie irańskich Shahed-136 na Ukrainie miało miejsce 17 listopada.
Jeśli zostanie to potwierdzone, jest prawdopodobne, że Rosja wznowiła ataki przy użyciu nowo dostarczonych OWA UAV
— wskazał brytyjski resort obrony.
09:00. ISW: Rosja nie rezygnuje z „maksymalistycznych celów”
Pomimo sprzecznych sygnałów na temat celów „specjalnej operacji wojskowej” władze Rosji nie rezygnują z maksymalistycznych celów wojny przeciwko Ukrainie, czyli zmiany władzy i pozbawienia tego kraju możliwości obrony – ocenia w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW).
Kreml nie porzucił swoich głównych celów na Ukrainie, chociaż rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow po raz pierwszy oświadczył, że obecnym celem terytorialnym Rosji jest zajęcie całości okupowanych częściowo czterech obwodów Ukrainy: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego – pisze amerykański ośrodek analityczny.
Rzecznik Władimira Putina mówił również, że celem Rosji nie jest przyłączanie nowych terytoriów.
Jednocześnie Pieskow, jak zwraca uwagę ISW, powtórzył rosyjskie stwierdzenia o dążeniu do „denazyfikacji” i „demilitaryzacji” Ukrainy. „Innymi słowy, cele Kremla pozostają niezmienne” – ocenił think tank.
Eksperci przypomnieli „imperialistyczne” deklaracje Putina ze środy (w których mówił o Morzu Azowskim jako wewnętrznym akwenie Rosji i porównywał się do cara Piotra I) oraz jego wypowiedź na temat roli Rosji jako jedynego „gwaranta suwerenności Ukrainy”.
Według ISW „celowo niespójny przekaz Kremla jest częścią operacji informacyjnej, która ma zmylić Zachód i skłonić go, by popychał Kijów do negocjacji i ustępstw”. (PAP)
08:13. Stany Zjednoczone przekażą 275 mln dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy
Ameryka przygotowuje się do wysłania Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej o wartości 275 mln dolarów. Wzmocni to jej obronę powietrzną, w tym skuteczność walki z dronami.
Jak podał w czwartek Reuters, powołując się na swoje źródła, Pentagon przekaże Ukrainie m.in. rakiety do wyrzutni High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) wyprodukowane przez Lockheed Martin, amunicję 155 mm, pojazdy wojskowe Humvee i generatory.
Koszty 275 mln pakietu pokryje prezydencki program Drawdown Authority (PDA). Umożliwia to Waszyngtonowi w sytuacji kryzysowej szybkie przesyłanie sprzętu i usług obronnych z zapasów bez konieczności uzyskania zgody Kongresu.
Dla ułatwienia Ukrainie odparcia rosyjskich ataków rakietowych USA wysłały tam zaawansowane systemy przeciwlotnicze NASAMS. Już wcześniej zapowiedziano przekazanie czterech systemów obrony powietrznej krótkiego zasięgu Avenger, które wykorzystują rakiety Stinger oraz rakiety przechwytujące HAWK.
Nasilenie przez Rosję uderzeń rakietowych na Ukrainie ma częściowo na celu wyczerpanie zapasów obrony przeciwlotniczej Kijowa i osiągnięcie dominacji w przestrzeni powietrznej
— oświadczył w listopadzie wysokiego rangą urzędnik Pentagonu, którego wypowiedź cytuje Reuters.
00:15. Podolak: Trybunał, który osądzi władze Rosji za agresję na Ukrainę, powinien mieć siedzibę w Jałcie
Specjalny trybunał, który osądzi władze Rosji za agresję na Ukrainę, powinien mieć siedzibę w Jałcie, na wyzwolonym spod rosyjskiej okupacji Krymie - napisał w czwartek w mediach społecznościowych doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
Rosja musi wycofać swoje wojska z (okupowanych) terytoriów. Elity (na Kremlu) muszą przejść transformację. I (dopiero) wówczas odbędą się negocjacje pokojowe - konstruktywny dialog, który potwierdzi powrót Rosji do (przestrzegania) prawa międzynarodowego, (a także) ustali wysokość reparacji i harmonogram posiedzeń specjalnego trybunału w Jałcie
— zaproponował polityk na Twitterze.
Jałta to miejscowość wypoczynkowa w południowej części Półwyspu Krymskiego, okupowanego od 2014 roku przez Rosję. W lutym 1945 roku w Jałcie zorganizowano konferencję pokojową, w której wzięli udział liderzy koalicji antyhitlerowskiej - przywódca ZSRR Józef Stalin, prezydent USA Franklin Delano Roosevelt i premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill.
Spotkanie w Jałcie miało decydujące znaczenie dla porządku międzynarodowego w Europie i na świecie po II wojnie światowej. Ustalono wówczas m.in. nowy przebieg granic Polski - włączenie w skład ZSRR Kresów Wschodnich oraz przyznanie Polsce w ramach rekompensaty terytorialnej ziem na zachodzie i północy, należących wcześniej do III Rzeszy.
red./wPolityce.pl/PAP/TT/FB/Telegram/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/625515-relacja-289-dzien-wojny-na-ukrainie