Minął dziewiąty miesiąc wojny - rosyjska agresja na Ukrainę trwa 288. dzień. Rosjanie tracą kolejne fragmenty terytorium Ukrainy, które okupowali od 24 lutego. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Czwartek, 8 grudnia 2022 r.
21:46. Rosyjscy więźniowie, werbowani na wojnę przez grupę Wagnera, są straszeni nagraniami egzekucji dezerterów
Więźniowie z zakładów karnych w Rosji, werbowani na wojnę z Ukrainą przez prywatną firmę wojskową, znaną jako grupa Wagnera, są straszeni nagraniami egzekucji innych więźniów, rozstrzelanych lub powieszonych za dezercję z pola walki - poinformowało w czwartek Radio Swoboda za rosyjskojęzyczną sekcją BBC.
Skazańców, którzy zgodzili się na służbę w szeregach wagnerowców, wyprowadza się do specjalnego pomieszczenia i pokazuje im się tam na tablecie nagrania egzekucji.
Dezerterzy mówią (na tych nagraniach), że są zdrajcami, ponieważ porzucili swoich towarzyszy broni na pierwszej linii frontu. Potem strzelają im w tył głowy
— relacjonował jeden z więźniów-żołnierzy z grupy Wagnera, cytowany przez niezależne media.
Rozmówcy BBC z grupy Wagnera potwierdzili, że znane im są co najmniej trzy przypadki zabójstw dezerterów. Wcześniej, w listopadzie, rosyjski opozycyjny portal Meduza nagłośnił morderstwo więźnia-najemnika, który oddał się na Ukrainie do niewoli, a następnie został pojmany przez wagnerowców. Mężczyzna miał zostać bestialsko zabity młotem kowalskim.
20:50. Podczas okupacji Chersonia z miasta wywieziono do Rosji wszystkich pensjonariuszy domów dziecka
Podczas okupacji Chersonia wywieziono z tego miasta do Rosji wszystkich pensjonariuszy domów dziecka; nadal nie wiemy niczego o dalszym losie tych osób - poinformowała w czwartek przewodnicząca chersońskiej miejskiej administracji Hałyna Łuhowa, cytowana przez niezależną rosyjską telewizję Nastojaszczeje Wriemia.
W ocenie ukraińskich władz od lutego, czyli początku inwazji Kremla na sąsiedni kraj, z okupowanych terenów Ukrainy wywieziono do Rosji co najmniej 13 tys. dzieci. Rzeczywiste dane są prawdopodobnie dużo wyższe. Często praktyką najeźdźców było nielegalne uprowadzanie dzieci pod pozorem ich wyjazdów na wypoczynek. Niekiedy zabierano w ten sposób całe klasy ze szkół - powiadomił portal opozycyjnej telewizji.
Jak podkreślono, chersońscy lekarze starali się wszelkimi sposobami uratować dzieci przed wywózką do Rosji. W tym celu fałszowano historie chorób, wpisując do dokumentów np. krwawienie z płuc lub inne ciężkie dolegliwości, wykluczające możliwość wyjazdu poza miejsce zamieszkania. Wiedząc, jaki los czeka pensjonariuszy domów dziecka, lekarze unikali też oddawania małoletnich pod opiekę do tych placówek.
Baliśmy się przekazać sieroty do domów dziecka i zatrzymaliśmy je wszystkie u siebie. Wszyscy, którzy byli leczeni, pozostali u nas. (…) I dobrze zrobiliśmy, ponieważ cały dom dziecka wywieźli do Rosji. (…) Staraliśmy się tych (naszych) dzieci nie pokazywać, chronić je wszelkimi sposobami
— powiedziała jedna z pracowniczek chersońskiego szpitala dziecięcego, cytowana przez Nastojaszczeje Wriemia.
20:28. Wybuch na lotnisku w okupowanym Melitopolu!
Kilka godzin po serii eksplozji, do których doszło w pobliżu lotniska w okupowanym Berdiańsku, na południu Ukrainy, odnotowano potężny wybuch na lotnisku w nieodległym Melitopolu, również kontrolowanym przez siły agresora - powiadomił w czwartek lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow.
Weryfikujemy informacje na temat strat wroga
— napisał Fedorow na Telegramie.
18:39. Trzy potężne wybuchy w Berdiańsku
W rosyjskiej bazie wojskowej w okupowanym mieście Berdiańsk, na południu Ukrainy, doszło do trzech potężnych wybuchów, a następnie 15 eksplozji o mniejszej sile; na miejscu zdarzenia wybuchł duży pożar - poinformował portal Suspilne za lojalną wobec Kijowa przewodniczącą administracji Berdiańska Wiktorią Haliciną.
W kierunku bazy wyjechały niemal wszystkie dostępne w mieście karetki pogotowia i wozy straży pożarnej - dodała Halicina, cytowana przez Suspilne.
U sąsiadów (z Berdiańska) jest głośno już drugi dzień z rzędu. Według doniesień miejscowych okupantom coś nie wyszło w okolicach lotniska, gdzie rozmieścili wcześniej swój sprzęt wojskowy i drony. (…) Wybuchy słyszało całe miasto
— napisał na Telegramie proukraiński mer kontrolowanego przez Rosjan Melitopola Iwan Fedorow.
Liczący przed rosyjską inwazją ponad 100 tys. mieszkańców i położony nad Morzem Azowskim Berdiańsk został opanowany przez wojska najeźdźcy 27 lutego, trzy dni po inwazji Kremla na Ukrainę. W drugiej połowie marca ukraińskie siły zniszczyły stacjonujący w Berdiańsku rosyjski okręt desantowy Saratow, należący do Floty Czarnomorskiej.
18:30. CNN: Administracja Bidena rozważa przekazanie Ukrainie amunicji kasetowej
Administracja prezydenta USA Joe Bidena, odpowiadając na apele władz Ukrainy, rozważa przekazanie Kijowowi amunicji kasetowej - poinformowała w czwartek stacja CNN.
Ukraińscy urzędnicy i politycy apelowali w ostatnich miesiącach do amerykańskiego przywódcy i członków Kongresu o dostarczenie ukraińskiej armii amunicji kasetowej - broni zakazanej w ponad 100 krajach, której podczas wojny na Ukrainie używają obie strony - poinformowała CNN. Jednak Rosja - która amunicji kasetowej używała również w Syrii - korzysta z niej zdecydowanie częściej, biorąc za cel parki, szpitale i inne obiekty infrastruktury cywilnej - wynika z raportu organizacji Human Rights Watch.
Najwyżsi rangą urzędnicy administracji Bidena rozważają ukraińskie apele od miesięcy i jak dotąd nie zostały one odrzucone - podała amerykańska stacja.
Nie zrezygnowano z tej opcji i może być ona wykorzystana, jeśli zapasy innej amunicji zaczną się niebezpiecznie zmniejszać. Źródła podają, że propozycja nie została jeszcze poważnie rozważona, w dużej mierze ze względu na ustawowe ograniczenia, które Kongres nałożył na transfery amunicji kasetowej
— wyjaśniła CNN.
Ograniczenia te dotyczą amunicji, której wskaźnik niewybuchów przekracza jeden procent, co stwarza perspektywę długoterminowego zagrożenia dla ludności cywilnej. Prezydent Joe Biden mógłby je obejść, ale administracja dała Ukraińcom do zrozumienia, że jest to mało prawdopodobne w najbliższym czasie - zaznaczyła stacja.
17:50. Prokuratura: zakłady z Winnicy eksportowały do Rosji podzespoły do napraw sprzętu wojskowego
Zakłady maszynowe z Winnicy, miasta w centralnej części Ukrainy, eksportowały do Rosji podzespoły wykorzystywane do napraw sprzętu wojskowego państwa-agresora; przedsiębiorstwo kontynuowało tę współpracę nawet po inwazji Kremla na sąsiedni kraj - powiadomiła w czwartek ukraińska Prokuratura Generalna.
Do Rosji wysyłano m.in. silniki hydrauliczne, przekładnie i pompy. W celu obejścia ograniczeń nałożonych na kontakty handlowe z Moskwą, firma wykorzystywała nielegalne kanały eksportu przez Rumunię, Turcję i Kazachstan, a także konta bankowe zarejestrowane w państwach Unii Europejskiej.
W ten sposób tylko w 2022 roku wyeksportowano podzespoły o łącznej wartości ponad 51 mln hrywien, czyli ponad 6 mln zł - oznajmiła prokuratura na Telegramie.
Funkcjonariusze dokonali rewizji w pomieszczeniach firmy oraz mieszkaniach osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa. Odnaleziono dokumenty finansowe potwierdzające nielegalny handel z Rosją - dodano w komunikacie.
Prokuratura nie podała nazwy przedsiębiorstwa, lecz z naszych informacji wynika, że firmą współpracującą z wrogiem są Winnickie Zakłady Budowy Maszyn - ujawniła agencja Interfax-Ukraina.
17:49. Reuters: państwa UE dodadzą 2 mld euro do funduszu wsparcia wojskowego dla Ukrainy
Kraje Unii Europejskiej dodadzą kolejne 2 miliardy euro do funduszu, którego środki są wykorzystywane do opłacania wsparcia wojskowego dla Ukrainy - podała w czwartek agencja informacyjna Reutera, powołując się na dwóch anonimowych dyplomatów unijnych.
Ministrowie spraw zagranicznych Wspólnoty mają podjąć decyzję o uzupełnieniu Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF) na spotkaniu w Brukseli w poniedziałek.
EPF „to instrument pozabudżetowy”, który „pozwala finansować działania operacyjne o skutkach wojskowych lub obronnych w ramach wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa”. Został on ustanowiony przez Radę UE 22 marca 2022 roku. Pułap finansowy instrumentu został określony na poziomie 5,692 mld euro. Tymczasem, według informacji podanej przez wysokiego przedstawiciela Unii ds. zagranicznych Josepa Borrella, UE i jej państwa członkowskie dostarczyły Ukrainie do tej pory broń i sprzęt wojskowy o wartości 5,7 mld euro.
17:48. Władze: na okupowanym Krymie budowane są głównie umocnienia wojskowe
Na okupowanym przez Rosję Krymie wstrzymano budowę wszelkich obiektów infrastruktury społecznej; przyczyną takiego stanu rzeczy są trudności z dostawami betonu, wykorzystywanego obecnie głównie do wznoszenia umocnień wojskowych na północy półwyspu - powiadomiła w czwartek przedstawicielka prezydenta Ukrainy na Krymie Tamiła Taszewa.
Dobrze byłoby wiedzieć, gdzie podział się beton na Krymie. Z tego, co nam wiadomo, zakłady produkujące beton z Bakczysaraju w pierwszej kolejności mają zabezpieczać potrzeby tzw. priorytetowego klienta, czyli rosyjskiego ministerstwa obrony. (…) Pod Symferopolem rozpoczęła się (z kolei) produkcja betonowych umocnień przeciwczołgowych, tzw. „zębów smoka”. Ciężarówki przywożą na północ Krymu konstrukcje do budowy (tych zapór)
— oznajmiła Taszewa, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.
Jak dodała, półwysep boryka się również z poważnym niedoborem personelu medycznego. Obecnie ma tam brakować około 2 tys. specjalistów w tej dziedzinie.
Na początku listopada Taszewa oznajmiła, że mieszkańcy Krymu są regularnie zmuszani do „wspierania” rosyjskiej armii. Pracownicy obozu wypoczynkowego dla dzieci Artek musieli pod groźbą rozwiązania umów podpisać oświadczenie, że przekażą swoje dzienne uposażenie na potrzeby rosyjskich wojsk. Z kolei w Sewastopolu jedna ze stacjonujących tam brygad sił zbrojnych zwróciła się z prośbą do kancelarii adwokackich, by zakupiły żołnierzom niezbędne wyposażenie.
Z podobnymi naciskami muszą liczyć się mieszkańcy terenów wiejskich.
Poprzez lokalne organy samorządowe rozpowszechniane są apele, aby dostarczać armii (różne) rzeczy, od bielizny po zapałki. Sami okupanci ciągle narzekają, że miejscowe społeczeństwo w niewystarczającym stopniu wspiera rosyjską armię. Nie ma się jednak czemu dziwić
— podkreślała przed kilkoma tygodniami Taszewa.
Rosja anektowała Krym w 2014 roku; wspólnota międzynarodowa uznała aneksję na nielegalną. Od czasu inwazji Kremla na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego, półwysep jest zapleczem wojsk agresora atakujących terytoria południowej Ukrainy.
14:20. Rosjanie przywieźli wyrzutnie Grad na teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
Rosjanie przywieźli w środę na teren okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej kilka wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad, najpewniej przygotowują kolejną prowokację – poinformował operator ukraińskich siłowni jądrowych Enerhoatom.
To uzbrojenie najeźdźcy umieścili obok bloku energetycznego nr 6, bezpośrednio przy terenie magazynu zużytego paliwa jądrowego, gdzie wcześniej potajemnie budowane były jakieś „instalacje obronne”, z naruszeniem wszelkich zasad bezpieczeństwa jądrowego i radiologicznego
— powiadomił w czwartek w komunikacie Enerhoatom.
Według Enerhoatomu najprawdopodobniej przygotowywana prowokacja będzie polegać na ostrzale z Gradów przeciwległego brzegu Dniepru, w tym Nikopola i Marganca, bezpośrednio z terytorium elektrowni atomowej. Jako „osłonę” Rosjanie mieliby wykorzystać bloki energetyczne i magazyn ze zużytym paliwem.
Informując o rozmieszczeniu nowych wyrzutni bezpośrednio na terenie elektrowni, Enerhoatom zwrócił się po raz kolejny z apelem do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz wspólnoty międzynarodowej o „utworzenie strefy bezpieczeństwa na terenie i wokół stacji poprzez jej pełną demilitaryzację i deokupację”.
W komunikacie podkreślono, że „cały świat rozumie rażące łamanie wszystkich norm i wymogów bezpieczeństwa jądrowego i radiologicznego” na terenie elektrowni atomowej, którą siły rosyjskie wykorzystują do celów wojskowych.
Od początku inwazji – przypomniano – Rosjanie rozlokowują na terytorium elektrowni żołnierzy, sprzęt wojskowy, uzbrojenie i materiały wybuchowe, a teren obiektu oraz drogi dojazdowe zostały przez nich zaminowane.
Zaporoska Elektrownia Atomowa to największa siłownia jądrowa w Europie. Na jej terenie stacjonują rosyjscy żołnierze z ciężkim sprzętem oraz pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatom. Obiekt jest okupowany przez siły rosyjskie od początku marca.
W wyniku działań zbrojnych strony rosyjskiej infrastruktura elektrownia była kilkukrotnie odłączana od sieci, a bezpieczeństwo obiektu atomowego, jak przekonuje strona ukraińska, jest poważnie zagrożone.
13:40. Małżeństwo wjechało samochodem na minę
W pobliżu miejscowości Olewsk w obwodzie żytomierskim, na północnym zachodzie Ukrainy, samochód osobowy wjechał na minę; jadące nim małżeństwo zginęło na miejscu, osieracając ośmioro dzieci - poinformowała w czwartek ukraińska policja.
Do zdarzenia doszło w środę po południu. Samochód wjechał na minę na lokalnej drodze Suszczany - Kopyszcze w rejonie (powiecie) olewskim - podała w komunikacie komenda policji obwodu żytomierskiego.
Podczas oględzin miejsca zdarzenia eksperci znaleźli dowody na to, że doszło do wybuchu. Małżeństwo, które zginęło w wyniku tego tragicznego wydarzenia, osierociło ośmioro dzieci; wszystkie małoletnie. Dzieci przekazano pod opiekę krewnych - poinformowała policja.
13:14. Jednak nie taka elitarna! Rosyjska 1. Gwardyjska Armia Pancerna jest uzupełniana… rezerwistami
Elitarna jakoby rosyjska 1. Gwardyjska Armia Pancerna poniosła ciężkie straty na Ukrainie i mimo wzmocnienia jej zmobilizowanymi rezerwistami pozostaje poniżej przewidzianego składu osobowego - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej napisano, że elementy rosyjskiej 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej prawdopodobnie zostały rozmieszczone wzdłuż linii obronnej w pobliżu miejscowości Swatowe w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy.
Elitarna jakoby jednostka poniosła ciężkie straty we wcześniejszych fazach wojny, w tym podczas wycofywania się z obwodu charkowskiego we wrześniu 2022 roku. Została teraz prawdopodobnie wzmocniona zmobilizowanymi rezerwistami, ale nadal pozostaje znacząco poniżej swojego usankcjonowanego stanu osobowego wynoszącego ponad 25 tys. żołnierzy
— napisano.
Dodano, że Rosja ukończyła obecnie budowę systemu prawie ciągłych okopów na długości 60 km pomiędzy miejscowością Swatowe a granicą rosyjską, ale ich głębokość pozostaje niejasna.
08:46. Z bazy lotniczej Diagilewo po ataku drona usunięto 10 bombowców Tu-22M
Ze zdjęć satelitarnych rosyjskiej bazy lotniczej Diagilewo w obwodzie riazańskim wynika, że po ataku drona z płyty lotniska usunięto dziesięć bombowców, w tym jeden, który został uszkodzony – powiadamia Ukrainska Prawda, powołując się na dziennikarza Marka Krutowa.
Krutow, dziennikarz rosyjskiej redakcji Radia Swoboda, opublikował na Twitterze zdjęcia satelitarne, informując, że z płyty zniknął uszkodzony samolot oraz jeszcze dziewięć maszyn.
Uszkodzony Tu-22M zniknął, pozostał po nim tylko cień na płycie lotniska. Co najmniej dziewięć innych bombowców Tu-22M oraz inne samoloty wyleciały z bazy
— napisał Krutow. Dodał jednak, że niektóre z maszyn mogły zostać przemieszczone do innej części tej samej bazy lotniczej.
08:00. ISW: Putin przygotowuje Rosję na długą wojnę
Władimir Putin przygotowuje Rosjan na długotrwałą wojnę w celu podbicia Ukrainy, porównuje się do rosyjskiego cara Piotra I – ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną. Ośrodek zwraca uwagę, że Rosjanie prawdopodobnie dostosowali irańskie drony do zimowych warunków.
Analizując środowe wystąpienie Putina na spotkaniu z rosyjską Radą Praw Człowieka, ISW wskazuje, że zapowiedział on, iż wojna może być „długotrwałym procesem”. Prezydent Rosji podkreślał, że w efekcie „specjalnej operacji wojskowej”, jak Moskwa nazywa swoją agresywną wojnę, kraj ten uzyskał zdobycze terytorialne i porównywał się z carem Piotrem I Wielkim, który „również walczył o dostęp do Morza Azowskiego”.
To przywołanie imperialnej historii umieszcza obecne cele Putina na Ukrainie w otwarcie imperialistycznym i maksymalistycznym kontekście. Putin przygotowuje wewnętrznych odbiorców do długiej, ciężkiej wojny na Ukrainie, której celem jest zdobycie nowych terytoriów
— ocenia ISW.
Analitycy ośrodka akcentują, że zarówno ten przekaz, jak i reakcje na niego w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej są ewidentnie nie do pogodzenia z jakimikolwiek rozejmem czy negocjacjami.
06:45. Ukraina w sądzie odzyskała skradzione przez Rosję aktywa na Krymie
Sąd Najwyższy Francji podtrzymał decyzję o odzyskaniu prawie 1,5 mld USD od państwa agresora na rzecz Oszczadbanku. To pierwsze od sześciu lat zwycięstwo w sądzie w sprawie ukraińskich aktywów skradzionych przez Rosję na Krymie, poinformował w środę w wypowiedzi video prezydent Ukrainy.
Dzisiaj zapadł bardzo ważny werdykt we Francji. Sąd Najwyższy Francji pozostawił w mocy decyzję o odzyskaniu od agresora przez Oszczadbank wraz z naliczonymi odsetkami prawie 1,5 miliarda dolarów
— powiedział Zełenski.
Zauważył, że postępowanie sądowe ciągnie się od 2015 roku.
Ponad sześć lat walki, dziesiątki tysięcy stron dokumentów prawnych, wiele nadziei i wielki sceptycyzm wyrażany przez niektórych… Ale jest to zwycięstwo Ukrainy. Rosja będzie odpowiadać za wszystkie skradzione aktywa ukraińskiego państwa i ukraińskich firm
— podkreślił szef państwa.
Jak poinformował Ukrinform, Sąd Najwyższy Francji uchylił decyzję Sądu Apelacyjnego w Paryżu i utrzymał w mocy decyzję Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze w sprawie odzyskania od Federacji Rosyjskiej na rzecz Oszczadbanku kwoty 1,1 mld USD wraz z odsetkami, które zostaną naliczone od od momentu podjęcia decyzji do czasu faktycznej wypłaty rekompensaty (ok. 100 tys. USD dziennie).
06:44. Kanada i Holandia przystąpiły do sprawy Ukraina przeciwko Federacji Rosyjskiej przed Trybunałem w Hadze
Kanada i Holandia w środę złożyły wspólny wniosek do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ w Hadze o włączenie do sprawy Ukraina przeciwko Federacji Rosyjskiej dotyczącej naruszenia Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa, poinformował sekretariat Trybunału.
Kanada i Królestwo Niderlandów, powołując się na artykuł 63 Statutu Trybunału, złożyły do sekretariatu Trybunału wspólny wniosek o włączenie do sprawy dotyczącej oskarżenia o ludobójstwo zgodnie z Konwencją o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa (Ukraina kontra Federacja Rosyjska)
— czytamy w komunikacie sekretariatu.
W komentarzu do wniosku zwraca się uwagę, że Kanada i Holandia skorzystały z art. 63 Statutu Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości Organizacji Narodów Zjednoczonych, zgodnie z którym strona umowy międzynarodowej ma prawo interweniować w postępowaniu związanym z jej wykładnią.
We wspólnym oświadczeniu zauważono, że Konwencja ma ogromne znaczenie dla zapobiegania i karania ludobójstwa, a prawa i obowiązki w niej zapisane leżą w gestii całej społeczności międzynarodowej.
Jak poinformował Ukrinform, do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ wpłynęły oświadczenia 24 państw, które popierają stanowisko Ukrainy w sprawie Ukraina przeciwko Federacji Rosyjskiej dotyczącej naruszenia Konwencji o zapobieganiu ludobójstwu.
00:05. Posiedzenie Sztabu. Zełenski: Dziękuję naszym ludziom
Trwa tam bardzo zacięta konfrontacja, liczy się każdy metr
— tak o sytuacji m.in. w obwodzie donieckim i okręgach Bachmutu mówił w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Dziękuję wszystkim naszym ludziom, którzy niszczą wroga właśnie tam – każdego dnia, każdej nocy, każdej godziny
— podkreślił.
Oczywiście na zebraniu Sztabu zwrócono należytą uwagę na obwody ługański i charkowski, były doniesienia o sytuacji ogólnej i na granicach
— relacjonował Zełenski.
Sektor energetyczny jest stałym punktem naszego programu – zarówno na szczeblu kadr, jak i rządowym. Odbyłem również spotkanie na temat stabilizacji systemu energetycznego i ochrony naszych elektrowni. Stale zwiększamy wytwarzanie i dostawy energii elektrycznej – niemal każdego dnia dodajemy coraz większą objętość
— zaznaczył.
Chwała wszystkim, którzy pracują na zwycięstwo!
— zakończył prezydent.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/625354-relacja-288-dzien-wojny-wybuchy-w-berdiansku-i-melitopolu