Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła, że na wojnie poległo już 100 tys. ukraińskich żołnierzy. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poproszony o komentarz ws. tych danych poinformował, że „są to tajne dane, więc się do nich nie odniesie”. Później głos zabrała rzeczniczka KE Dana Spinant, która przekonywała, że von der Leyen chodziło o łączną sumę poległych i rannych ukraińskich żołnierzy.
CZYTAJ TEŻ:
Konfiskata zamrożonych rosyjskich aktywów
Ursula von der Leyen poinformowała, że podjęte zostaną prace nad międzynarodowym porozumieniem umożliwiającym konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów, a także zaproponowała powołanie trybunału ds. zbrodni armii Putina w Ukrainie. Szefowa KE podkreśliła w oświadczeniu, że „Rosja musi również zapłacić finansowo za zniszczenia, które spowodowała”.
Szkody poniesione przez Ukrainę szacuje się na 600 mld euro. Rosja i jej oligarchowie muszą zrekompensować Ukrainie szkody i pokryć koszty odbudowy kraju
— wskazała polityk dodając, że zablokowanych zostało „300 miliardów euro rezerw Rosyjskiego Banku Centralnego i zamroziliśmy 19 miliardów euro należących do rosyjskich oligarchów”.
W krótkim okresie moglibyśmy wspólnie z naszymi partnerami stworzyć strukturę do zarządzania tymi funduszami i ich inwestowania. Pieniądze przeznaczylibyśmy wtedy na Ukrainę
— podkreśliła von der Leyen zapowiadając prace nad międzynarodowym porozumieniem, które stworzy ramy prawne dla osiągnięcia tego celu.
Nie żyje 100 tys. ukraińskich żołnierzy?
Następnie przewodnicząca Komisji Europejskiej oszacowała straty Sił Zbrojnych Ukrainy na 100 tys. żołnierzy. Stwierdziła także, że wojna z Rosją pochłonęła życie ponad 20 tys. ukraińskich cywilów.
Jednak nagranie, które von der Leyen opublikowała na Twitterze, zostało usunięte i zastąpione nowym – już bez danych o stratach ukraińskiej armii.
Rzecznik KE prostuje
O dane podane przez von der Leyen zapytany został Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, który podkreślił, że „są to tajne dane, więc się do nich nie odniesie”. Głos zabrała też rzecznik Komisji Europejskiej Dana Spinant.
We wpisie zamieszczonym na Twitterze napisała, że von der Leyen chodziło o łączną sumę poległych i rannych ukraińskich żołnierzy. A szacunkowa liczba została użyta w wystąpieniu, by „pokazać rozmiar rosyjskiej brutalności”.
wkt/TT/Unian
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/624327-szefowa-ke-mowi-o-smierci-100-tys-ukrainskich-zolnierzy
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.