Minął dziewiąty miesiąc wojny - rosyjska agresja na Ukrainę trwa 276. dzień. Rosjanie tracą kolejne fragmenty terytorium Ukrainy, które okupowali od 24 lutego. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Piątek, 25 listopada 2022 r.
22:00. W wyzwolonej wsi Makijiwka ludzie żyją w piwnicach
W wyzwolonej spod rosyjskiej okupacji wsi Makijiwka w obwodzie ługańskim nie ostał się ani jeden niezniszczony dom, ze względu na ciągłe rosyjskie ostrzały ludzie żyją w piwnicach - przekazał w sobotę szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.
Zarówno Makijiwka, jak i inna wyzwolona miejscowość - Newske, w której żyje ok. 150 osób - znajdują się pod ciągłymi rosyjskimi ostrzałami. Gubernator podkreślił, że ludzie nie chcą opuszczać swoich domów. W Makijiwce pozostaje ok. 30 mieszkańców.
Hajdaj zwrócił uwagę, że ukraińskie siły prowadzą działania w nadzwyczaj trudnych warunkach.
Straszne błoto, nie każdy pojazd przejedzie, a oni w tych deszczach, w minusowych temperaturach muszą prowadzić działania zbrojne w okopach
— powiedział.
21:30. W przyszłym tygodniu możliwe kolejne blackouty
Są informacje, że w przyszłym tygodniu może dojść do nowych ostrzałów rakietowych i blackoutów - ostrzegł szef frakcji parlamentarnej rządzącej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija.
Należy wcześniej przygotować zapasy produktów na dłuższy okres, bo są informacje, że w następnym tygodniu mogą być nowe ostrzały rakietowe i będą nowe blackouty
— powiedział Arachamija, cytowany przez RBK-Ukraina.
Jak zaznaczył w czwartek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow, Rosja potrzebuje tygodnia, by przygotować zmasowany atak rakietowy - taki, do jakiego doszło w ostatnią środę.
Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że podczas środowego zmasowanego ataku na budynki mieszkalne i infrastrukturę energetyczną w Kijowie i kilku obwodach rosyjska armia wystrzeliła 67 pocisków manewrujących i ok. 10 dronów bojowych. Ukraińska obrona strąciła 51 rakiet i pięć dronów. W atakach byli zabici i ranni.
W efekcie ostrzału większość mieszkańców kraju została pozbawiona dostaw prądu, a ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko stwierdził, że w sieci energetycznej doszło do blackoutu. Eksperci podkreślają, że o „prawdziwym blackoucie” można mówić wtedy, gdy cała sieć dostawy energii nie działa przez co najmniej dobę - pisze w sobotę Suspilne.
21:00. Luksemburg przekazał Ukrainie 6 czeskich dronów
Luksemburg przekazał armii ukraińskiej sześć dronów Primoco UAV One 150 czeskiej produkcji, poinformował w sobotę Kyiv Indepedent, powołując się na ministerstwo obrony Luksemburga.
Kyiv Indepedent przypomniał również, że w poniedziałek minister obrony Luksemburga Francois Bausch powiedział, że kraj wyśle również dodatkowe wielozadaniowe pojazdy kołowe o wysokiej mobilności (HMMWV), aby „wzmocnić Ukrainę w korzystaniu z jej prawa do samoobrony”.
20:30. Prezydent: Rosja przekształca dzień pamięci w dzień terroru
Rosja przekształca dzień pamięci o ofiarach Wielkiego Głodu (Hołodomoru) w dzień terroru, ostrzeliwując ukraińskie terytorium - podkreślił w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Szef ukraińskiego państwa poinformował, że w ciągu dnia rosyjska armia przeprowadziła ostrzał rakietowy prywatnych domów w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie kraju. W ataku są ranni; według najnowszych danych w mieście Dniepr poszkodowanych zostało 13 osób.
Ostrzeliwano też obwód doniecki, południe, inne regiony… Rosja również ten dzień - dzień pamięci - przekształca w dzień terroru
— zaznaczył Zełenski.
W bieżącym roku przypada 90. rocznica Wielkiego Głodu w Ukrainie, którego kulminacja przypadła na lata 1932-1933. Co roku w ostatnią sobotę listopada obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Hołodomoru i Represji Politycznych.
19:00. Francja przekaże 6 mln euro na transport żywności z Ukrainy
Francja jest gotowa przekazać sześć milionów euro na pomoc Ukrainie w transporcie żywności do Jemenu i Sudanu w ramach nowego planu Światowego Programu Żywnościowego, poinformował na Twitterze prezydent Francji Emmanuel Macron.
Najbardziej bezbronne kraje nie mogą płacić ceny za wojnę, której nie chciały. Francja, podobnie jak Ukraina i wszyscy nasi partnerzy, zdecydowała się, jak zawsze, na okazanie solidarności poprzez działanie, oświadczył Macron w filmie opublikowanym na Twitterze w odpowiedzi na apel prezydenta Wołodymyra Zełenskiego ogłoszony w sobotę w Kijowie w ramach szczytu „Ziarno z Ukrainy”.
18:35. Rosjanie ostrzelali blok mieszkalny
Rosyjska armia ostrzelała blok mieszkalny w miejscowości Czasiw Jar na wschodzie Ukrainy, zabijając jedną osobę i raniąc dwie - poinformowało biuro prokuratora generalnego.
Na miejscu trwa akcja ratunkowa i odgruzowywanie. Ustalana jest ostateczna liczba poszkodowanych i skala zniszczeń.
Biuro prokuratora oraz szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko opublikowali zdjęcia przedstawiające skutki ataku:
18:15. Sztab: rosyjska armia przegrupowuje siły na wschodzie
Rosyjska armia przegrupowuje siły na wschodzie Ukrainy i próbuje kontynuować ofensywę na odcinku awdijiwskim i bachmuckim - pisze sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Rosyjskie wojsko przegrupowuje siły, by wzmocnić jednostki na kierunku łymańskim, awdijiwskim i nowopawliwskim - podano w komunikacie.
W ciągu minionej doby armia rosyjska przeprowadziła dwa ostrzały rakietowe cywilnych obiektów miasta Dniepr i cztery ostrzały ukraińskich pozycji i miejscowości z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - informuje sztab.
Trwa przygotowanie nowoprzybyłych zmobilizowanych rosyjskich wojskowych; te działania prowadzone są też na okupowanej części ukraińskiego terytorium - czytamy. W miejscowości Nowopetrykiwka w obwodzie donieckim zarejestrowano przeprowadzenie ćwiczeń strzeleckich dla zmobilizowanych. W dniach 22-23 listopada w miejscowości Staromłyniwka we wszystkich cywilnych budynkach zakwaterowano żołnierzy.
W mieście Połohy w okupowanej części obwodu zaporoskiego na południowym wschodzie kraju wykryto miejsce więzienia ukraińskich jeńców wojskowych i cywilów, których zatrzymano pod zarzutem współpracy ze strukturami siłowymi Ukrainy.
18:00. Premier Morawiecki w Kijowie: rozbudowujemy infrastrukturę graniczną, by wesprzeć eksport zboża z Ukrainy
Polska rozbudowuje swoją infrastrukturę graniczną i przygotowuje transportowe „linie solidarności”, by wesprzeć eksport ukraińskiego zboża i innych towarów przez swoje terytorium oraz porty nad Morzem Bałtyckim – oświadczył w Kijowie premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu uczestniczył w ukraińskiej stolicy w konferencji międzynarodowej „Grain from Ukraine - bravery feeds planet” (Ziarno z Ukrainy - odwaga karmi planetę). Celem inicjatywy, zaproponowanej przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, jest powstrzymanie Moskwy przed stosowaniem żywności jako broni.
„Brutalna blokada możliwości eksportowych z Ukrainy spowodowała, że przygotowujemy nowe (transportowe – PAP) linie solidarności i nowe przejścia graniczne pomiędzy Polską i Ukrainą, by umożliwić eksport i tranzyt przez Polskę do naszych portów nad Morzem Bałtyckim” – powiedział Morawiecki.
Rosja, która od lutego prowadzi otwartą wojnę przeciwko Ukrainie, stara się blokować eksport ukraińskiej żywności do najbardziej potrzebujących krajów świata. Są to m.in najbardziej dotknięte brakiem żywności Etiopia, Sudan, Somalia, Kongo czy Jemen.
Polski premier zaznaczył, że rozbudowa infrastruktury granicznej między naszym krajem i Ukrainą ma być nie tylko odpowiedzią na obecne wyzwania, ale także wspomóc wysiłki na rzecz powojennej odbudowy Ukrainy.
„Dlatego poświęcamy znaczące kwoty, by rozbudować infrastrukturę graniczną pomiędzy Polską i Ukrainą również dla celów handlowych” – oświadczył Mateusz Morawiecki.
17:30. Austria przekaże 3,8 mln euro na inicjatywę „Ziarno z Ukrainy”
Austria wspiera inicjatywę „Ziarno z Ukrainy” i przeznacza 3,8 mln euro na dostawy ukraińskiego zboża dla potrzebujących w Etiopii i Sudanie, poinformował minister spraw zagranicznych Austrii Alexander Schallenberg na swoim Twitterze.
„Używanie głodu jako broni nie ma miejsca na tym świecie i nie powinno być akceptowane” – napisał Schallenberg.
Austriacki minister spraw zagranicznych podkreślił, że nawet po 276 dniach agresywnej wojny z Ukrainą Rosja nie cofa się przed cynicznym użyciem głodu i energii jako broni przeciwko narodowi ukraińskiemu i światu.
„Dziewięć miesięcy ciągłego i ukierunkowanego ostrzału ludności cywilnej i infrastruktury cywilnej rakietami i dronami kamikaze spowodowało niewiarygodne ludzkie cierpienie i zniszczenia na Ukrainie. Jednocześnie agresywna wojna Rosji grozi pogrążeniem milionów najsłabszych ludzi na świecie w biedzie, głodzie i długach”
– zaznaczył Schallenberg.
Minister wspomniał też o milionach ukraińskich kobiet, dzieci i mężczyzn, którzy zginęli w czasie Wielkiego Głodu w latach 1932-1933. Podkreślił w związku z tym, że kierownictwo sowieckie nie ceniło ludzkiego życia i godność.
„Dzisiaj widzimy to samo. Nigdy nie zapomnimy okrucieństw popełnionych 90 lat temu. I musimy zapewnić, że odpowiedzialni za dzisiejsze okrucieństwa zostaną pociągnięci do odpowiedzialności”
– podkreślił w swym wpisie austriacki minister spraw zagranicznych.
16:50. Sekretarz generalny NATO Stoltenberg: Rosja musi zakończyć wojnę
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w nawiązaniu do szczytu „Ziarno z Ukrainy” w Kijowie wezwał Rosję do zakończenia wojny i wywołanego przez nią światowego kryzysu żywnościowego, informuje NATO na Twitterze.
„90 lat temu straszliwy Hołodomor w Związku Sowieckim zabił miliony Ukraińców. Dziś Rosja używa głodu jako broni w wojnie z Ukrainą i do tworzenia podziałów, i dalszej niestabilności wśród reszty świata”, stwierdził sekretarz generalny NATO i wezwał Rosję do zakończenia wojny i wywołanego przez nią kryzysu żywnościowego.
Stoltenberg wsparł wysiłki Turcji i ONZ na rzecz rozszerzenia Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego i podkreślił, że NATO „będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie konieczne”. „Dzięki niej żywność, zboże i nawozy z ukraińskich portów trafiają do ludzi, którzy jej pilnie potrzebują” – dodał.
16:30. Premier Morawiecki: Rosja chce rzucić Ukrainę na kolana
Rosja atakuje różnego rodzaju infrastrukturę cywilną, infrastrukturę energetyczną, wodno-kanalizacyjną, bo chce rzucić Ukrainę na kolana; nie udało im się zniszczyć Ukrainy militarnie ani pokonać jej finansowo, bo z całego świata płynie pomoc finansowa - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Kijowie.
Szef polskiego rządu podczas sobotniej wizyty w Kijowie wziął udział w konferencji „Grain from Ukraine - bravery feeds planet” (Ziarno z Ukrainy - odwaga karmi planetę), w której uczestniczył też m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Podczas późniejszej wypowiedzi dla polskich dziennikarzy premier Morawiecki zwracał uwagę, że 90 lat temu komunistyczna Rosja dopuściła się ludobójstwa na Ukrainie poprzez sztucznie wywołany głód. Przypomniał, że zginęło wtedy co najmniej 100 tysięcy Polaków tam mieszkających.
CZYTAJ WIĘCEJ: Premier: Chora logika Rosji - zagłodzić świat, by przejąć nad nim panowanie. „Przynosi śmierć, głód i zimno dla cywili”
14:20. Rosja straciła 86 710 żołnierzy na Ukrainie
Sztab Generalny Ukrainy poinformował 26 listopada, że Rosja straciła także 2901 czołgów, 5848 bojowych pojazdów opancerzonych, 4406 pojazdów i zbiorników paliwa, 1896 systemów artyleryjskich, 395 rakiet wielokrotnego startu systemów przeciwlotniczych, 209 systemów obrony powietrznej, 278 samolotów, 261 śmigłowców, 1554 dronów i 16 łodzi.
14:00. Rosjanie ostrzelali Dniepr
Rosyjska armia ostrzelała Dniepr. Jak informuje Ukrinform, siedem prywatnych domów zostało zniszczonych.
Liczba rannych w ataku wzrosła do sześciu. Jedna kobieta jest w ciężkim stanie, wyciągnięto ją spod gruzów
— poinformował szef Szef władz obwodowych Wałentyn Rezniczenko. Ostrzał wywołał pożar.
13:40. Z niewoli rosyjskiej wróciło kolejnych 12 osób – 9 wojskowych i troje cywilów
O uwolnieniu z rosyjskiej niewoli kolejnych 12 osób powiadomił szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Wśród nich są wojskowi różnych formacji, w tym dwoje oficerów, a także troje cywilów.
Wśród uwolnionych jeńców są obrońcy Mariupola, Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej i Wyspy Węży – powiadomił Jermak w Telegramie.
Uratowani cywile to, według tej informacji, para małżeńska oraz mężczyzna, który uważany był za zaginionego.
13:10. Prezydent Zełenski spotkał się z prezydent Węgier Katalin Novak
Prezydent Węgier Katalin Novak spotkała się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Jest to pierwsze od czasu wybuchu wojny na Ukrainie spotkanie prezydentów obu państw.
Prezydent Novak poinformowała o tym fakcie w sobotę w mediach społecznościowych. „Jestem w Kijowie na zaproszenie prezydenta Ukrainy. Pomagamy tam, gdzie są kłopoty” – napisała na Facebooku.
Pod postem opublikowała grupowe zdjęcie, na którym prócz niej i Zełenskiego widać premiera Mateusza Morawieckiego, premiera Belgii Alexandra De Croo, premier Litwy Ingridę Szimonyte oraz premiera Ukrainy Denysa Szmyhala
Nieoficjalnie media węgierskie informowały o spodziewanej w Kijowie wizycie Novak już w piątek wieczorem, podając wiadomość, że prezydent Węgier podróżowała na Ukrainę przez Polskę.
W Kijowie odbyło się w sobotę spotkanie władz państw Trójkąta Lubelskiego z udziałem szefów rządów Polski, Ukrainy i Litwy, podczas którego premierzy podpisali deklarację o współpracy.
12:10. Przedsiębiorcy z Rotterdamu wysyłają 400 pieców na Ukrainę
Grupa holenderskich przedsiębiorców z Rotterdamu wysyła na Ukrainę 400 pieców - informuje dziennik „De Telegraaf”. „Chcemy pomoc mieszkańcom Kijowa przetrwać zimę” – wyjaśnia jeden z nich, Sander de Kramer.
Grupa holenderskich przedsiębiorców z Rotterdamu wysyła na Ukrainę 400 pieców - informuje w sobotę dziennik „De Telegraaf”. „Chcemy pomoc mieszkańcom Kijowa przetrwać zimę” – wyjaśnia jeden z nich.
W najbliższą niedzielę na Ukrainę wyruszy pierwszy transport grzejników, które zostały zakupione z inicjatywy lokalnych przedsiębiorców z Rotterdamu.
„Zostaną one przekazane mieszkańcom stolicy Ukrainy we współpracy z tamtejszym Czerwonym Krzyżem” – powiedział gazecie inicjator akcji Sander de Kramer.
„Putin chce złamać opór Ukraińców poprzez terrorystyczne bombardowania elektrowni” - twierdzi Rotterdamczyk i dodaje, że to wprawdzie symboliczna pomoc, bo potrzeby są ogromne, ale w ten sposób chce się przyczynić do tego, aby jak najwięcej osób przetrwało zimę.
11:30. Spółka energetyczna przekaże Ukrainie 250 transformatorów
Litewska spółka Operator Dystrybucji Energii (ESO) przekaże na Ukrainę 250 transformatorów energetycznych. Przedsiębiorstwo w wydanym oświadczeniu wskazuje, że robi wszystko, aby pomóc Ukrainie.
„Sieć elektryczna Ukrainy jest celem agresora, dlatego robimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc w jej przywróceniu i zapewnić nieprzerwane dostawy prądu dla cierpiących z powodu wojny mieszkańców Ukrainy” – powiedział Renaldas Radvila, dyrektor generalny spółki ESO.
Firma informuje, że w sobotę ładunki przeznaczone na Ukrainę są ładowane w Wilnie, Kownie i Kłajpedzie. „W najbliższym czasie planowane są kolejne załadunki, aż do rozdysponowania całego sprzętu. Planowane są też wysyłki oleju izolacyjnego i materiałów do sieci gazowej” – napisano w komunikacie.
10:30. Morawiecki w Kijowie: wzywamy cały wolny świat, by wspierał Ukrainę
CZYTAJ WIĘCEJ: Premierzy RP, Ukrainy i Litwy podpisali w Kijowie wspólną deklarację! Morawiecki: „Albo Ukraina zwycięży, albo cała Europa przegra”
09:40. Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 7,983 mln osób, wyjechało ponad 6,172 mln
„Wczoraj tj. 25.11 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 24 tys. osób. Od 24.02 - 7,983 mln osób”
— przekazała na Twitterze Straż Graniczna.
Z kolei na Ukrainę 25 listopada z Polski do Ukrainy odprawiono 20 tys. osób, a od 24 lutego - ponad 6,172 mln osób - dodano.
09:20. Zełenska: Ukraina przetrwa zimę
Ukraina przetrwa nadchodzącą zimę pomimo zimna i przerw w dostawie prądu spowodowanych przez rosyjskie rakiety - powiedziała w obszernym wywiadzie udzielonym w piątek BBC pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska i dodała, że „bez zwycięstwa nie może być pokoju”.
Przeszliśmy już tyle różnych prób, widzieliśmy tyle ofiar, tyle zniszczeń, że przerwy w dostawie prądu nie są najgorszą rzeczą, jaka może nas spotkać
— powiedziała Zełenska i przypomniała wyniki niedawnego sondażu, w którym 90 proc. Ukraińców stwierdziło, że są gotowi żyć z brakami energii elektrycznej przez dwa do trzech lat, jeśli zobaczą perspektywę wejścia do Unii Europejskiej.
CZYTAJ WIĘCEJ: Pierwsza Dama Ukrainy: Przetrwamy nadchodzącą zimę. Przeszliśmy wiele prób. Ukraińcy są gotowi żyć z brakami energii elektrycznej
08:50. Rosja używa starych pocisków nuklearnych bez głowic jako atrap
Rosja prawdopodobnie usuwa głowice nuklearne ze starzejących się nuklearnych pocisków manewrujących i jako atrapy wystrzeliwuje na Ukrainę nieuzbrojoną amunicję - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.
08:45. Informacje o planach ataku z Białorusi nie są zgodne z prawdą
Informacje o planach ataku na Ukrainę z terytorium Białorusi pod koniec listopada nie są zgodne z prawdą – powiadomił w sobotę ukraiński wywiad wojskowy, oceniając, że te działania dezinformacyjne mają na celu sprowokowanie Kijowa do przerzucenia wojsk na północ kraju.
08:23. „NYT”: Pentagon zorganizował w Polsce punkt naprawy broni artyleryjskiej, używanej na Ukrainie
Ukraińscy żołnierze wystrzeliwują codziennie tysiące pocisków na rosyjskie cele, co zmusza USA do wymiany luf dział i reperacji broni artyleryjskiej za granicą. To zmusiło Pentagon do zorganizowania na terenie Polski punktu naprawy zachodniego uzbrojenia, dostarczanego Ukrainie – podał „New York Times”.
CZYTAJ WIĘCEJ: „NYT”: Pentagon zorganizował w Polsce punkt naprawy broni artyleryjskiej. „Stan broni Ukrainy jest chronioną ścisłą tajemnicą”
08:00. Fałszywe matki żołnierzy na spotkaniu u Putina; napięcia w rosyjskiej media sferze z powodu rezerwistów
„Matki zmobilizowanych”, z którymi spotkał się w piątek Władimir Putin, w rzeczywistości były podstawionymi urzędniczkami; w rosyjskiej media sferze pojawiły się podziały z powodu traktowania zmobilizowanych jak mięso armatnie – pisze w sobotę amerykański ośrodek ISW.
07:15. Dramatyczna relacja kobiet z wyzwolonego Chersonia
Rażone prądem za przekazywanie wojskom ukraińskim pozycji wroga i aresztowane nawet za słuchanie ukraińskiej muzyki – kobiety w wyzwolonym Chersoniu opowiadają PAP, w jaki sposób przeciwstawiały się rosyjskiemu najeźdźcy. Każda z nas robiła tyle, na ile było ją stać – mówią.
Wysoka dziewczyna o długich, rudych włosach radośnie macha ukraińską flagą w kierunku przejeżdżających samochodów armii Ukrainy na placu w centrum miasta.
Tak się cieszę się, że nasi przyszli, że wróciła wolna Ukraina! W końcu mogę chodzić ubrana, jak chcę, słuchać tego, co chcę i mówić to, co chcę. Przy Rosjanach nie mogliśmy tego robić. Nie można było nic
— wyznaje z uśmiechem na ustach.
00:00. Zełenski: Konieczne jest oszczędzanie energii elektrycznej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątek wieczorem w swoim regularnym wystąpieniu w mediach społecznościowych przypomniał, że w konsekwencji ostatnich rosyjskich ataków na obiekty energetyczne konieczne jest oszczędne zużywanie energii elektrycznej.
Zełenski poprosił, aby we wszystkich regionach, tak jak dotychczas, oszczędnie zużywać energię elektryczną i przypomniał, że jeśli nie ma przerwy w dostawie prądu, to nie znaczy, że problem się skończył.
Odnosząc się do skali trudności z zaopatrzeniem w energię, prezydent oświadczył, że najwięcej problemów jest obecnie w stolicy Ukrainy, a także w obwodzie kijowskim, obwodzie odeskim, obwodzie lwowskim, obwodzie winnickim i obwodzie dniepropietrowskim.
Prezydent szczególną uwagę poświęcił stolicy, gdzie jak przypomniał, w piątek wieczorem od sieci odłączono 600 tysięcy abonentów, a wielu mieszkańców Kijowa pozostawało bez prądu przez ponad 20, a nawet 30 godzin.
W swoim orędziu Zełenski zwrócił się bezpośrednio do władz Kijowa, domagając się poprawienia jakości pracy w biurze mera miasta. Zwłaszcza jeśli chodzi o niedawno uruchomione „punkty niezłomności”, gdzie w razie masowych rosyjskich nalotów obywatele będą mogli uzyskać niezbędną pomoc, konieczne jest zdaniem prezydenta zintensyfikowanie wysiłków ze strony administracji miasta tak, aby mieszkańcy otrzymali niezbędne wsparcie.
Mieszkańcy Kijowa potrzebują większej ochrony
— oświadczył Zełenski.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/623703-relacja-276-dzien-wojny-na-ukrainie-apel-zelenskiego