Trwa 272. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę! Rosjanie tracą kolejne fragmenty terytorium Ukrainy, które okupowali od 24 lutego. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Wtorek, 22 listopada 2022 r.
21:10. Zełenski: Musimy jeszcze wyzwolić blisko 2 tys. miejscowości
Ukraina musi wyzwolić i odbudować jeszcze blisko 2 tys. miejscowości – podkreślił prezydent Wołodymyr Zełenski we wtorek w wystąpieniu online na forum francuskiego kongresu merów i władz lokalnych. „Rosja chce przekształcić zimno w broń masowego rażenia” – zaznaczył Zełenski.
Miast i wsi, które musimy jeszcze wyzwolić i odbudować, jest blisko dwa tysiące. Co najmniej dziesiątki z nich są całkowicie zrujnowane przez ataki rosyjskiej armii, jak Mariupol i Wołnowacha
— powiedział Zełenski, zwracając się do uczestników francuskiego spotkania.
19:03. Gabinet prezydenta: Wyzwolono już 1886 miejscowości
Na Ukrainie spod rosyjskiej okupacji wyzwolono już 1886 miejscowości – powiedział we wtorek wiceszef gabinetu prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.
Urzędnik powiadomił, że w wyzwolonych miejscowościach przywracana jest działalność organów władz państwowych i lokalnych. Na terytorium 1620 miejscowości działają sztaby humanitarne.
Uruchamiane są ponownie placówki medyczne, oświatowe, służb socjalnych i punkty usług finansowych.
W 1303 miejscowościach przywrócono dostawy gazu, w 1340 – elektryczności, w 1432 – wody. Łączność mobilna i internet jest w 1190 miejscowościach.
18:00. Spotkanie przedstawicieli Kijowa i Teheranu
Przedstawiciele Ukrainy i Iranu spotkali się, by omówić kwestię dostaw irańskich dronów do Rosji - powiedział telewizji CNN rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko. Według przedstawicielstwa Iranu przy ONZ to strona irańska wyszła z inicjatywą „spotkania ekspertów”.
Nikołenko poinformował, że spotkanie takie miało miejsce, ale podkreślił, że nie może ujawnić szczegółów tych rozmów.
„Mogę jednak zapewnić, że strona ukraińska podejmuje nadal bardzo drastyczne kroki, by nie pozwolić na wykorzystanie przez Rosję irańskiej broni przeciw Ukrainie”
— oznajmił rzecznik ministerstwa. Dodał, że Kijów ostrzegł Teheran, iż poniesie „konsekwencje współudziału” w rosyjskiej agresji.
Rząd Iranu konsekwentnie zaprzecza, że sprzedał Moskwie swoje drony w celu ich wykorzystania na Ukrainie. Minister spraw zagranicznych Husajn Amirabdollahian potwierdził, że Iran przekazał Rosji „pewną liczbę” bezzałogowców, lecz zastrzegł, że stało się to na kilka miesięcy przed inwazją Kremla.
Na początku listopada ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował jednak, że irańskie drony przekazane do Rosji wyprodukowano z myślą o inwazji na Ukrainę.
W sierpniu Rosja zaczęła kupować od Iranu drony-kamikadze, których masowe użycie na polu walki na Ukrainie rozpoczęło się we wrześniu. Bezzałogowce, głównie maszyny Shahed-136, są wykorzystywane do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na niemal całym terytorium kraju.
CNN podał, że Iran zamierza dostarczyć Rosji więcej dronów bojowych wraz z pociskami balistycznymi krótkiego zasięgu.
17:15. Rosja przygotowuje się do nowego poboru
Rosja przygotowuje się do nowej fali mobilizacji w styczniu 2023 r., a plan przewiduje powołanie od 500 tys. do 700 tys. rezerwistów - przekazał doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko. O przygotowaniach do „drugiej fali” mobilizacji piszą rosyjskie media niezależne.
Niezależny portal Wiorstka, powołując się na źródła w rosyjskich władzach – na Kremlu i w Dumie Państwowej – twierdzi, że administracja prezydenta planuje drugą falę „częściowej mobilizacji”.
Rozważana była także mobilizacja powszechna, ale ten scenariusz został jednak uznany za „nie do zrealizowania w obecnych warunkach”, ze względu na duże koszty i problemy z wyposażeniem już zmobilizowanych rezerwistów - pisze Wiorstka.
„Rozmowy (na temat powszechnej mobilizacji – Wiorstka) miały miejsce, bo my rozumiemy, wszyscy rozumieją, że problemów z przygotowaniem (rezerwistów - Wiorstka) nie da się rozwiązać w ciągu paru miesięcy. Jest oczywiste, że obecne mobiki (zmobilizowani) się skończą, potrzeba będzie więcej ludzi, a według naszych szacunków – stanie się to jeszcze przed końcem zimy”
– portal cytuje swojego rozmówcę z Dumy.
17:00.
Siły rosyjskie wykorzystały pozycje na Mierzei Kinburn do przeprowadzenia rutynowych uderzeń rakietowych i artyleryjskich na pozycje ukraińskie w Ochakowie, południowej części obwodu mikołajowskiego i innych obszarach wzdłuż kontrolowanego przez Ukrainę wybrzeża Morza Czarnego — podaje Instytut Badań nad Wojną.
16:59. Bestialstwo! Rosyjscy okupanci w Chersoniu palili zwłoki na wysypisku śmieci
Niezależny kanał Nexta cytuje na Twitterze doniesienia The Guardian, który powołując się na wypowiedzi okolicznych mieszkańców poinformował, że rosyjscy okupanci wykorzystywali składowisko w Chersoniu do palenia zwłok.
Miejscowi wielokrotnie widzieli ciężarówki wrzucające czarne worki na wysypisko, które następnie były spalane. W powietrzu unosił się zapach spalonego mięsa i włosów.
— czytamy na Twitterze Nexty.
16:10. Kliczko obawia się ponownego rosyjskiego ataku na Kijów
Były bokserski mistrz świata Wołodymyr Kliczko obawia się ponownego rosyjskiego ataku na Kijów najpóźniej wiosną przyszłego roku. Oczywiście spodziewamy się, że znów nas zaatakują, że stolica znów zostanie zaatakowana - powiedział na szczycie gospodarczym zorganizowanym przez niemiecką gazetę „Sueddeutsche Zeitung”.
Spodziewamy się, że wojska rosyjskie mogą podjąć ponowną próbę ataku na Kijów z terytorium Białorusi - zaznaczył brat mera Kijowa Witalija Kliczki.
Wołodymyr Kliczko przypomniał, że jego kraj jest w stanie wojny od 2014 roku i że rosyjski atak z 24 lutego br. oznaczał jedynie, ukraińskiej perspektywy, eskalację wojny - relacjonuje portal dziennika „Sueddeutsche Zeitung”.
Kliczko zauważył, że powszechna także w Niemczech nadzieja na niewciągnięcie do wojny jest bezpodstawna. „Już jesteście częścią wojny” - powiedział. „Energia jest deficytowa, ceny poszły w górę. Mamy tu wielu uchodźców. Nie chcemy być częścią wojny, ale po prostu jesteśmy” - stwierdził Kliczko, mieszkający w Kijowie i Hamburgu.
Ponowił apel do niemieckich polityków o dalsze wspieranie Ukrainy
16:05. Minister obrony: Rosjanom zostało jeszcze 37 proc. rakiet Kalibr, 13 proc. Iskanderów, 43 rakiety Kinżał
Rosjanom pozostało 13 proc. rakiet Iskander, 37 proc. Kalibrów i połowa zapasów Ch-101 i Ch-555, a także 43 rakiety Kindżał (73 proc.) – pisze na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Według tej informacji Rosjanie wciąż dysponują sporymi zasobami pewnych typów pocisków.
Z infografiki opublikowanej przez ukraińskiego ministra obrony wynika, że w czasie prowadzonej na pełną skalę inwazji na Ukrainę Rosjanie wykorzystali 829 rakiet Iskander (zostało 119) i 391 wystrzeliwanych z okrętów rakiet Kalibr (zostało 229).
Statystyka uwzględnia również rakiety wyprodukowane od rozpoczęcia inwazji (48 Iskanderów, 120 Kalibrów).
Rosjanie wciąż dysponują 347 pociskami Onyks (wykorzystano 123 pociski z 470) oraz blisko 7 tys. pocisków do systemów S-300.
Jeśli chodzi o pociski lotnicze, to armia rosyjska wciąż dysponuje 132 rakietami Ch-101 (użyto 132) i 150 rakietami Ch-555 (użyto 150).
Rosjanie zużyli 68 proc. zapasów pocisków Ch-22/32 (zostało 120) i 49 proc. pocisków Ch-35 (zostało 356).
Państwo agresor wciąż ma do dyspozycji 43 rakiety ponaddźwiękowe Kindżał (73 proc. stanu przedwojennego). Wykorzystanych na Ukrainie miało być dotąd 16 takich pocisków.
„Czterej wrogowie rosyjskiego arsenału rakietowego: wspaniałe ukraińskie wojska obrony powietrznej, nieudolne rosyjskie wojska rakietowe, sankcje, czas”
– skomentował Reznikow.
Portal Ukrainska Prawda, powołując się na „wysoko postawione źródła w bloku siłowym” pisze we wtorek, że według stanu na połowę listopada Rosja dysponuje arsenałem, który umożliwi maksymalnie jeszcze trzy zmasowane ataki, podobne do tego, który miał miejsce 15 listopada. W tym dniu armia rosyjska wykorzystała blisko 300 pocisków do ostrzałów ukraińskiej infrastruktury krytycznej, w tym energetycznej i wydobycia gazu.
Na odnowienie swojego arsenału Rosja potrzebuje ok. 14-16 miesięcy – pisze portal, powołując się na swoje źródła.
Przypomina także, że w ostatnich tygodniach władze Rosji prowadzą rozmowy w sprawie zakupu rakiet balistycznych z Iranu.
16:00. Japonia dostarczy Kijowowi generatory i latarnie słoneczne o wartości ponad 2,5 mln dolarów
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Japonii oświadczyło, że kraj ten dostarczy władzom w Kijowie generatory i latarnie słoneczne o wartości ponad 2,5 mln dolarów, by Ukraina mogła się lepiej przygotować do przetrwania ostrej zimy - poinformował portal Kyiv Independent.
„To pomoc w przetrwaniu zimy dla tych, którzy nie mogą korzystać z urządzeń grzewczych i sprzętu oświetleniowego z powodu braku elektryczności”
— oświadczyło ministerstwo, cytowane przez Kyiv Independent.
Rząd japoński będzie realizował swoją pomoc poprzez biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.
15:20. OECD: wojna na Ukrainie spowalnia globalny wzrost gospodarczy
Wyższa inflacja i wolniejszy wzrost to cena, jaką światowa gospodarka płaci za wojnę Rosji na Ukrainie, w przyszłym roku wzrost gospodarczy wyhamuje i wyniesie 2,2 proc. przy 3,1 proc. w roku bieżącym - poinformowała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
Raport opublikowany przez OECD omówił we wtorek „New York Times”.
Rekordowa inflacja, napędzana przez największy kryzys energetyczny od lat 70., powoduje finansowe kłopoty dla milionów ludzi - poinformowała OECD w omawianym raporcie. Rządy i decydenci muszą uczynić swoim głównym priorytetem obniżenie inflacji, jednocześnie chroniąc gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa przy pomocy ukierunkowanych wydatków - dodano w raporcie.
„Przeprowadzenie gospodarki z obecnej sytuacji do trwałego ożywienia będzie wyzwaniem” - powiedział Mathias Cormann, sekretarz generalny OECD.
Według raportu światowa gospodarka nie pogrąży się w recesji, lecz globalny wzrost gospodarczy spadnie w 2023 roku do 2,2 proc., podczas gdy w tym roku wskaźnik ten wynosi 3,1 proc. Rok później, w 2024 ma wzrosnąć do 2,7 proc.
Inflacja w większości rozwiniętych i rozwijających się gospodarek świata nieznacznie spadnie do 6,4 proc. w przyszłym roku z 9,4 proc. w 2022 roku, ale nadal będzie wyrządzać szkody gospodarce - informuje raport.
Wysokie koszty energii i żywności, rosnące stopy procentowe i rosnące zadłużenie rządów w celu pokrycia strat zbiorą w 2023 roku największe żniwo w Europie, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej - informuje OECD.
Gospodarki USA i Europy będą rozwijać się w tempie wynoszącym zaledwie 0,5 procent. Chiny zanotują wzrost o 4,6 procent w 2023 roku, po spowolnieniu spowodowanym pandemią w tym roku - zaznacza OECD.
14:05. Prawie pół tysiąca kolaborantów i ich krewnych wyjechało na Krym
Prawie pół tysiąca kolaborantów współpracujących z Rosją i członków ich rodzin wyjechało na anektowany Krym z okupowanych obszarów w obwodzie chersońskim i zaporoskim na południu Ukrainy – powiadomił lojalny wobec władz w Kijowie mer Melitopola Iwan Fedorow.
„Kolaboranci z tymczasowo okupowanych terenów obwodu zaporoskiego uciekają, jak szczury z tonącego okrętu”
— napisał Fedorow na serwisie Telegram. Dodał, że prawie 500 osób - współpracujących z wrogiem i ich rodziny - wyjechało na anektowany Krym, gdzie znalazło się w dwóch pensjonatach na terenie Sewastopola.
Melitopol, leżący w obwodzie zaporoskim, jest okupowany przez wojska rosyjskie. Obwód chersoński, zajęty w pierwszych tygodniach inwazji rosyjskiej został wyzwolony w części leżącej na prawym brzegu Dniepru. Wojska rosyjskie pozostają na terenach na lewym brzegu Dniepru.
13:30. Szef operatora energetycznego: nie mamy nieuszkodzonych elektrowni
„Po ostatnim ataku praktycznie nie mamy już nieuszkodzonych elektrowni cieplnych i wodnych” - powiedział na konferencji prasowej w Kijowie szef operatora energetycznego Ukrenerho Wołodymyr Kudrycki, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
„W zmasowanych nalotach, z których najpotężniejsze odbyły się 15 listopada, rosyjscy najeźdźcy uszkodzili prawie wszystkie elektrownie cieplne i duże elektrownie wodne na Ukrainie”
— powiedział Kudrycki.
„Mówię to, żebyście zrozumieli skalę zjawiska i to, z czym musimy się mierzyć. Niemal wszystkie duże obiekty były poddana atakom rakietowym. Skala zniszczeń jest kolosalna” - dodał. Ponadto podkreślił, że nie pozostały prawie żadne nieuszkodzone stacje węzłowe Ukrenerho.
Kudrycki powiedział też, że każda ważna podstacja została trafiona jakimś pociskiem, niektóre wielokrotnie. Podkreślił też, że po każdym zmasowanym ataku potrzeba trochę czasu, aby dostarczyć prąd do większości odbiorców, a kolejny jeden do trzech dni, aby przełączyć wyłączenia z trybu awaryjnego na zwykły. Podkreślił też bardzo sprawną pracę energetyków
— dodała agencja Interfax-Ukraina.
11:18. Ciała kolejnych 33 poległych żołnierzy sprowadzono do kraju
Ciała kolejnych 33 żołnierzy ukraińskich poległych w obronie kraju przed inwazją rosyjską sprowadzono na Ukrainę - poinformowało ministerstwo ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych. Jak dodano, rozmowy o przekazywaniu ciał poległych trwają.
Po najnowszej rundzie tej wymiany, która odbyła się we wtorek, Ukraina odzyskała dotąd łącznie 696 ciał swoich żołnierzy - podała ukraińska telewizja Suspilne.
„Proces rozmów o przekazywaniu ciał trwa bez przerwy” - poinformował ukraiński rzecznik do spraw osób zaginionych w szczególnych okolicznościach Ołeh Kotenko. Zaznaczył, że władze zabiegają o jak najszybsze sprowadzenie ciał poległych, by rodziny mogły należycie uczcić ich pamięć.
10:25. W ostrzałach zginęło w ciągu ostatniej doby ośmiu cywilów
W rosyjskich ostrzałach zginęło w ciągu ostatniej doby ośmiu cywilów, 16 osób zostało rannych - podał Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. W nocy Rosjanie ostrzeliwali regiony na południu i północy kraju.
Jak poinformował Kyryłenko, cztery osoby zginęły w ciągu ostatniej doby w obwodzie donieckim. W niedawno wyzwolonym obwodzie chersońskim na południu Ukrainy zginęło w poniedziałek trzech mieszkańców, a 10 zostało rannych. W obwodzie charkowskim zginęła jedna osoba na skutek wybuchu miny. Dane te, otrzymane od władz regionalnych, Kyryłenko opublikował w serwisie Telegram.
Wiceszef biura Zełenskiego poinformował także, że w obwodzie sumskim, na północnym wschodzie kraju, Rosjanie ostrzelali cztery hromady (odpowiednik gmin) z haubic, moździerzy i systemów rakietowych. Na obszary te spadło prawie 100 pocisków.
10:00. Brytyjskie media: na Ukrainę przekazywana jest nowsza wersja pocisku Brimstone
Wielka Brytania przekazuje Ukrainie nowszą, bardziej zaawansowaną wersję laserowo naprowadzanego pocisku Brimstone, o dwukrotnie większym zasięgu niż poprzednia wersja - podał dziennik „Daily Telegraph”.
Jak wyjaśnia gazeta, Wielka Brytania po raz pierwszy wysłała Ukrainie pociski Brimstone około pół roku temu, ale na nagraniu opublikowanym w październiku przez siły zbrojne widoczna jest przygotowana do transportu w bazie RAF Brize Norton nowsza wersja tej broni.
Są one zazwyczaj wystrzeliwane z powietrza, ale ukraińscy żołnierze używają w tym celu zmodyfikowanych ciężarówek, które służą jako mobilne platformy startowe.
Pociski Brimstone 2, z których każdy kosztuje ok. 175 tys. funtów, mogą trafiać w cele poprzez śledzenie lasera kierowanego przez żołnierzy, samoloty lub pojazdy, albo wybierać własny cel z zaprogramowanej listy dzięki zastosowaniu fal radaru. System ten pozwala broni na skanowanie pola walki i wybór najbardziej odpowiedniego celu, pomijając pojazdy cywilne lub mniej ważny sprzęt wojskowy. Brimstone może być użyty w obszarach zabudowanych, bo dzięki naprowadzaniu laserowemu redukowana jest możliwość potencjalnych strat wśród ludności cywilnej.
Pierwsza wersja Brimstone weszła do użycia w Królewskich Siłach Powietrznych (RAF) w 2005 roku. Po dokonanej w 2008 roku modernizacji pocisk może być naprowadzany laserowo. Nowy model Brimstone 2 wszedł do służby w 2016 roku. Z zasięgiem po wystrzeleniu z samolotu wynoszącym ok. 60 km i głowicą bojową o wadze 6,3 kg Brimstone 2 jest przeznaczony przede wszystkim do rażenia celów naziemnych, w tym poruszających się pojazdów. Opracowano jednak wersję morską broni, przeznaczoną specjalnie do rażenia szybkich jednostek atakujących, takich jak łodzie motorowe.
Podczas wizyty w Kijowie w minioną sobotę brytyjski premier Rishi Sunak ogłosił, że na Ukrainę zostanie wysłany kolejny pakiet pomocy wojskowej o wartości 50 milionów funtów. „Daily Telegraph” zaznacza, że, jak się uważa, pociski Brimstone nie będą częścią tego pakietu, który ma skupiać się na broni i amunicji do obrony powietrznej, aby przeciwdziałać zagrożeniu ze strony dostarczanych Rosji przez Iran dronów Shahed-136.
09:30. Służby i policja prowadzą działania kontrwywiadowcze w Ławrze Peczerskiej
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała we wtorek, że prowadzi wraz z policją i gwardią narodową działania kontrwywiadowcze na terenie kijowskiej Ławry Peczerskiej, gdzie mieści się siedziba Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego.
W komunikacie na serwisie Telegram Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że „podejmuje środki kontrwywiadowcze (z zakresu bezpieczeństwa)” na terenie ławry. Działania te „odbywają się wspólnie z policją i gwardią narodową w ramach regularnej pracy SBU dotyczącej działalności dywersyjnej rosyjskich służb specjalnych na Ukrainie” - podano w oświadczeniu.
Agencja UNIAN podała, że prowadzone są rewizje, w komunikacie SBU nie wspomniano zaś o przeszukaniach. Służby podały jednak, że przy obecności przedstawicieli Cerkwi prowadzą „oględziny terytorium i pomieszczeń” w celu wykrycia zabronionych przedmiotów oraz „kontrolę osób na terytorium ławry pod kątem ich związków ze sprzeczną z prawem działalnością na szkodę suwerenności państwa ukraińskiego”.
08:27. Brytyjski resort obrony: Atak w Noworosyjsku wyzwaniem dla Floty Czarnomorskiej
Domniemany atak na terminal naftowy w Noworosyjsku, w pobliżu którego znajduje się duża baza rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, stanowiłby dla niej kolejne strategiczne wyzwanie - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak przekazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 18 listopada wiele rosyjskich i ukraińskich mediów poinformowało, że w terminalu naftowym w porcie Noworosyjsk na rosyjskim wybrzeżu Morza Czarnego doszło do ataku. W pobliżu terminalu naftowego znajduje się duża baza rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.
Flota Czarnomorska przeniosła wiele swoich operacji podwodnych do Noworosyjska po tym, jak jej baza w Sewastopolu na okupowanym Krymie została latem uderzona przez Ukrainę. Rosyjscy dowódcy będą zapewne zaniepokojeni zagrożeniami dla noworosyjskiej flotylli okrętów desantowych. Jednostki te są stosunkowo bezbronne bez eskorty, a od czasu uszkodzenia mostu Kerczeńskiego w październiku przyjęły na siebie ważniejszą rolę w zaopatrywaniu sił rosyjskich na Ukrainie
— napisano.
Oceniono, że choć szczegóły ataku nie są jeszcze jasne, jakakolwiek demonstracja ukraińskiej zdolności do zagrożenia Noworosyjskowi z dużym prawdopodobieństwem stanowiłaby kolejne strategiczne wyzwanie dla Floty Czarnomorskiej oraz podważyłaby i tak ograniczone wpływy Rosji na Morzu Czarnym.
07:49. ISW: władze Rosji zwiększają kontrolę nad przestrzenią informacyjną
Władze Rosji zwiększają kontrolę nad przestrzenią informacyjną; świadczy o tym projekt ustawy o algorytmach rekomendacyjnych w internecie i rozporządzenie FSB dotyczące informacji o działaniach militarnych Rosji – ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
Amerykański think tank w najnowszej analizie zwraca uwagę na projekt ustawy, który parlament Rosji może rozpatrzeć do końca roku. Według prorządowych mediów rosyjskich przewiduje on, że wszystkie serwisy internetowe wykorzystujące algorytmy rekomendacyjne powinny wprowadzić możliwość całkowitego lub częściowego wyłączenia tej technologii. Algorytmy rekomendacyjne używane są przez serwisy społecznościowe i projekt, który pojawił się jeszcze przed inwazją rosyjską na Ukrainę, wymierzony był w zachodnie serwisy, jak Facebook, Instagram i YouTube. Chodzi o algorytmy, które wykorzystują preferencje użytkowników, by proponować im konkretne treści.
Jak ocenia ISW, projekt przewiduje, że serwisy internetowe będą musiały zapewnić władzom możliwość „całkowitego bądź częściowego zablokowania udziału pewnych użytkowników”. Rozważanie przepisów przez parlament analitycy amerykańskiego ośrodka oceniają jako próbę odpowiedzi na bolączkę Kremla, jaką jest możliwość odpowiedniego prezentowania wojny przeciwko Ukrainie. Chodzi też o „wprowadzenie bezpośrednich środków przeciwdziałania” odmiennym opiniom w internecie, pochodzącym ze źródeł w Rosji, jak i z zagranicy.
Zarówno zaproponowany projekt ustawy w Dumie (niższej izbie parlamentu-PAP), jak i dekret FSB wskazują, że władze Rosji usilnie zabiegają o przejęcie kontroli nad sferą informacji
— podsumowuje amerykański think tank.
07:08. Wicepremier Ukrainy wezwała mieszkańców Chersonia do ewakuacji!
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zaapelowała do mieszkańców wyzwolonego z rosyjskiej okupacji Chersonia aby ewakuowali się na zimę do bezpieczniejszych rejonów kraju - poinformował we wtorek Ukrinform.
Rząd oferuje darmową ewakuację do Krzywego Rogu, Mikołajowa i Odessy z możliwością dalszej podróży do Kirowogradu, Chmielnickiego lub zachodnich rejonów Ukrainy
— napisała Wereszczuk na Telegramie. Podkreśliła, że swój apel kieruje głównie do kobiet z dziećmi, osób starszych, chorych i niepełnosprawnych. Wicepremier zapewniła, że ewakuowane osoby będą miały zapewnione zakwaterowanie w schroniskach, pomoc humanitarną, wyżywienie i opiekę medyczną.
Otrzymają też pomoc w uzyskaniu zaświadczenia o przemieszczeniu się wewnątrz kraju oraz pomoc finansową od państwa i organizacji międzynarodowych
— napisała Wereszczuk.
Wcześniej z apelem o ewakuację do mieszkańców wezwolonych rejonów obwodu chersońskiego wystąpił szef obwodowej administracji wojskowej Jarosław Januszewycz wskazując na duże zagrożenie rosyjskim ostrzałem i poważnymi zniszczeniami obwodowej infrastruktury.
W Chersoniu i okolicach brak jest wody, nie ma prądu, nie działa też ogrzewanie
07:04. WHO: Tej zimy życie milionów ludzi na Ukrainie będzie zagrożone
Podczas nadchodzącej zimy życie milionów ludzi na Ukrainie będzie zagrożone - oświadczył w poniedziałek dr Hans Henri Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę. Jako przyczyny wskazał zniszczenia infrastruktury energetycznej i placówek ochrony zdrowia.
00:00. Zełenski widzi szansę dla Ukrainy
Było wiele zagrożeń dla wolności naszych ludzi i samego istnienia Ukraińców. Ale ludzie przez to przeszli. A teraz mamy historyczną okazję, by raz na zawsze obronić ukraińską wolność
— powiedział w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nawiązując do wydarzeń na Majdanie.
Wierzę, że tak będzie
— dodał.
Dziękuję wszystkim, którzy wspierają nasz kraj! Dziękuję wszystkim, którzy walczą i pracują na rzecz Ukrainy! Wieczna chwała i cześć wszystkim tym, którzy oddali życie za wolność naszego ludu!
— podkreślił.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/623059-relacja-272-dzien-wojny-rosji-koncza-sie-rakiety-iskander