Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres jest „bardzo zaniepokojony” doniesieniami o eksplozji pocisku w Polsce - poinformował we wtorek rzecznik sekretarza Farhan Haq.
CZYTAJ TAKŻE:
Jest absolutnie konieczne, aby uniknąć eskalacji wojny na Ukrainie
— powiedział Haq.
Sekretarz Generalny ma nadzieję, że zostanie przeprowadzone dokładne śledztwo - dodano w komunikacie, które cytuje w środę agencja Reutera.
Zapowiedź polskiego ambasadora przy ONZ
We środę na popołudniowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ przedstawię polskie stanowisko wobec obecnej sytuacji
— podał na Twitterze stały Przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.
Jak przekazali przedstawiciele władz, we wtorek po godz. 15 na terenie leżącej niedaleko od granicy z Ukrainą wsi Przewodów (powiat hrubieszowski, woj. lubelskie) spadł pocisk; w wyniku eksplozji śmierć poniosło dwóch obywateli Polski. Siły rosyjskie przeprowadziły we wtorek po południu zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, wymierzony głównie w obiekty energetyczne.
Prezydent USA Joe Biden w środę po spotkaniu z przywódcami państw zachodnich na Bali w Indonezji oświadczył, że „to mało prawdopodobne, że rakieta, która spadła na Polskę została wystrzelona z Rosji”.
Reakcja polskich władz na incydent
Prezydent Andrzej Duda przekazał w nocy z wtorku na środę, że nie ma w tej chwili żadnych jednoznacznych dowodów na to, kto wystrzelił rakietę.
Trwają czynności śledcze. Najprawdopodobniej była to rakieta produkcji rosyjskiej, ale to wszystko jest w tej chwili jeszcze w trakcie badania
— powiedział.
Prezydent dodał, że „to, co się stało w Przewodowie, było zdarzeniem pojedynczym” i „nic nie wskazuje na to, by miały mieć miejsce jakieś kolejne”.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu w nocy z wtorku na środę, że zdecydowano m.in. o podniesieniu gotowości bojowej wybranych oddziałów Sił Zbrojnych oraz że prowadzone są analizy w zakresie potencjalnego użycia art. 4 Traktatu Północnoatlatyckiego, który dotyczy konsultacji państw NATO. Artykuł ten stanowi, że „strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/622276-reakcja-sekretarza-generalnego-onz-na-eksplozje-w-polsce