Trwa 266. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę! Rosjanie tracą kolejne fragmenty terytorium Ukrainy, które okupowali od 24 lutego. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Środa, 16 listopada 2022 r.
21:10. W wyzwolonym Chersoniu odkryto rosyjską katownię!
W wyzwolonym Chersoniu funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i policji odkryli pomieszczenia, gdzie podczas okupacji rosyjskiej więzione były osoby odmawiające współpracy z wrogiem; znaleziono przedmioty świadczące o torturach - podała w środę SBU.
Rosjanie „w nieludzkich warunkach przetrzymywali tam miejscowych patriotów, którzy odmawiali współpracy z wrogiem” - głosi komunikat Służby Bezpieczeństwa Ukrainy na serwisie Telegram.
Mieszkańców „przesłuchiwano i okrutnie maltretowano. W trakcie oględzin katowni funkcjonariusze znaleźli przedmioty wskazujące wyraźnie na oznaki stosowania tortur” - dodano w oświadczeniu.
SBU poinformowała, że w miejscu tym trwają teraz działania śledcze „w celu udokumentowania wszystkich zbrodni okupantów, ustalenia winnych i pociągnięcia ich do odpowiedzialności”.
19:51. Zełenski: otrzymywałem sygnały z Zachodu, że Putin chce negocjacji
Otrzymałem sygnały - że Putin chce bezpośrednich rozmów. (…) Zaproponowałem formę publiczną, dlatego, że Rosja prowadzi wojnę publicznie
— powiedział dziennikarzom prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
17:54: Zrujnowana trasa Mikołajów-Chersoń. Saperzy usuwają miny
Zrujnowane domy, rozbite i podziurawione przez pociski samochody, przeryte transzejami pola – tak wygląda dziś trasa z Mikołajowa do wyzwolonego przed kilkoma dniami spod rosyjskiej okupacji Chersonia na południu Ukrainy. Na poboczach pracują saperzy.
W środę wzdłuż drogi chodziły ekipy saperów z ukraińskiej Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Jedni przeczesywali wykrywaczami min pas przydrożny, inni ostrożnie przenosili w wyznaczone miejsce duże, okrągłe miny przeciwczołgowe i niewielkie, szczególnie niebezpieczne dla cywilów miny motylkowe.
Możecie stać tylko na asfalcie, w żadnym razie nie wchodźcie na trawę! Uważajcie na motylki, bo można stracić nogi
— ostrzegali saperzy.
W asfalcie na trasie Mikołajów-Chersoń widać szczeliny, pozostałe po toczących się tu jeszcze niedawno walkach z rosyjską armią okupacyjną. Większe pęknięcia w drodze zasypano żwirem.
Stacjonujący tu żołnierze raz po raz wypychają zakopujące się tu samochody osobowe mieszkańców okolicznych miejscowości. Pod ich nogami i na poboczu walają się odłamki pocisków i naboi, szkło z rozbitych szyb samochodowych, klapki i fragmenty odzieży ze zniszczonych pojazdów.
Pola obwodu chersońskiego porośnięte są pożółkłą, jesienną trawą. Z ziemi sterczą wbite w grunt pociski artyleryjskie. Przed wojną z tych pól zbierano dorodne chersońskie arbuzy, żółte, słodkie melony i czerwone, soczyste pomidory.
Jesienią były one sprzedawane na niewielkich bazarkach, ulokowanych we wsiach wzdłuż trasy. Teraz w tych miejscach leżą połamane deski, a wiatr szarpie folią ze zniszczonych przydrożnych kramików.
16:51. Lista kolaborantów znaleziona w Chersoniu
Kanał NEXTA poinformował o znalezieniu przez stronę ukraińską listy kolaborantów, którą Rosjanie zostawali w Chersoniu.
16:50. Szef Pentagonu: okrucieństwo Rosji tylko wzmacnia naszą determinację
Okrucieństwo Rosji tylko wzmacnia naszą determinację, będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak trzeba - zadeklarował w środę szef Pentagonu Lloyd Austin podczas wirtualnego spotkania ministrów obrony państw wspierających Ukrainę. Poinformował też, że darowane przez USA systemy obrony powietrznej NASAMS miały dotąd 100-procentową skuteczność.
Narody dobrej woli dalej wspierają Ukrainę, a okrucieństwo Rosji tylko wzmacnia naszą determinację. Jak jasno wyraził to prezydent Biden, Stany Zjednoczone będą wspierać Ukrainę tak długo, jak trzeba
— powiedział Austin.
Zapowiedział też, że celem dyskusji kilkudziesięciu ministrów obrony w ramach Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy będzie naradzenie się, jak najlepiej wyposażyć i wyszkolić ukraińskich żołnierzy, by „skonsolidowali swoje zyski i podtrzymali impet na polu bitwy nawet przez zimę”.
Odnosząc się do wybuchu rakiety w Polsce, szef Pentagonu powiedział, że zamierza „kontynuować bliską współprace z naszymi sojusznikami”, by zebrać więcej informacji i podjąć decyzję w sprawie kolejnych kroków.
Austin zaznaczył, że w reakcji na rosyjski ostrzał rakietowy Ukrainy już siedem państw zadeklarowało lub dostarczyło systemy obrony powietrznej. Oznajmił też, że dostarczony przez USA system NASAMS już działa i miał dotąd 100-procentową skuteczność w przechwytywaniu rosyjskich rakiet.
Musimy zrobić więcej, by odpowiedzieć na potrzeby obronne Ukrainy, by pomóc Ukrainie chronić swoją kluczową infrastrukturę i dostarczać ciepło dla jej dzieci
— podsumował minister.
16:47. Minister obrony: dostarczyliśmy Ukrainie broń o wartości 332 mln euro
Holandia dotychczas dostarczyła Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości 332 mln - poinformowała w środę minister obrony Kajsa Ollongren. „Ukraina jest w coraz większym stopniu zdolna do odpierania rosyjskich sił zbrojnych” – zaznaczyła szefowa resoru obrony.
Z informacji minister, którą przekazała członkom izby niższej parlamentu (Tweede kamer), wynika, że kwota pomocy jest już wyższa, ponieważ 332 mln euro to suma, która nie obejmuje „projektów w toku”.
Gabinet podkreśla, że konieczne jest dalsze wspieranie sił zbrojnych Ukrainy, szczególnie teraz, gdy zbliża się zima
— napisała Ollongren.
Minister zapewniła, że pomoc dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy nie osłabia sił zbrojnych Holandii.
Konsekwencje udzielonego Ukrainie wsparcia są do zaakceptowania dla gotowości naszej armii
— zaznaczyła szefowa resortu obrony.
Z danych Instytutu Gospodarki Światowej (IFW) w Kilonii wynika, że holenderska pomoc militarna dla Ukrainy wynosi 0,02 proc. PKB, co plasuje Niderlandy na 18. miejscu państw pomagających zaatakowanemu krajowi.
Holenderska gospodarka znajduje się 15. miejscu na świecie pod względem wysokości PKB na mieszkańca, wynika z informacji magazynu „Forbes”.
16:30. Słowacja przekaże Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości ponad 3,5 mln euro
Słowacki gabinet zdecydował w środę o przekazaniu Ukrain 30 bojowych wozów piechoty (BWP) o wartości ponad 3,5 mln euro. W zamian Bratysława otrzyma od Niemiec 15 czołgów Leopard.
Pierwszy z 15 Leopardów zostanie dostarczony przez niemiecką firmę Rheinmetall na Słowację w grudniu br. - wynika z umowy podpisanej we wtorek przez przedstawicieli Berlina i Bratysławy.
Minister obrony Jaroslav Nad’ poinformował po posiedzeniu rządu, że w uzgodnieniu z Kijowem przygotowywana jest kolejna dostawa, ale tym razem mają to być materiały, które przede wszystkim pomogą ludności cywilnej przetrwać zimę.
Dotyczy to nie tylko ciepłej odzieży, ale także np. agregatów prądotwórczych, które pomogą ustabilizować sieć energetyczną
— powiedział minister obrony. Rząd zwrócił się do resortu obrony o jak najszybsze wysłanie tej pomocy na Ukrainę.
16:20. Dostawy ropy rurociągiem Przyjaźń zostały wznowione
Dostawy ropy naftowej na Węgry rurociągiem Przyjaźń, tymczasowo wstrzymane we wtorek, zostały wznowione - poinformował w środę po południu przebywający z wizytą w Belgradzie węgierski minister spraw zagranicznych i handlu Peter Szijjarto.
Polityk dodał, że obecnie ciśnienie w rurociągu jest jeszcze niskie, ale prowadzone są prace techniczne w celu przywrócenia jego normalnego poziomu.
Bezpieczeństwo dostaw energii na Węgry nie było zagrożone nawet wówczas, gdy praca rurociągu została wstrzymana. W ramach odpowiedzialnej polityki energetycznej mamy znaczne zapasy surowca, więc tego typu przerwy nie zagrażają bezpieczeństwu naszych dostaw energii
— podkreślił minister.
W wyniku wtorkowego rosyjskiego ataku rakietowego na Ukrainę uszkodzeniu uległa znaczna część ukraińskiej infrastruktury energetycznej, a dostawy ropy przez rurociąg Przyjaźń zostały tymczasowo wstrzymane – podał we wtorek węgierski koncern energetyczny MOL. Jak przekazał, uszkodzony został nie sam rurociąg, lecz jedynie stacja transformatorowa zapewniająca przepływ ropy.
Z ropociągu Przyjaźń dostarczany jest surowiec do głównej rafinerii MOL w Szazhalombatta na południe od Budapesztu.
15:10. Pomimo wojny na Ukrainie w 2022 roku wzrosła liczba ślubów
Pomimo trwającej w kraju wojny na Ukrainie w tym roku pobrało się już ponad 200 tys. par, więcej niż w ubiegłym roku – poinformował w środę portal Ukrainska Prawda, powołując się na dane ministerstwa sprawiedliwości.
Według resortu od początku 2022 roku na Ukrainie zarejestrowano 200 409 związków małżeńskich. Tylko w Kijowie pobrało się 19 669 par i urodziło się 11 304 dzieci, a w całym kraju na świat przyszło ich 183 105.
W przypadku liczby zawieranych małżeństw jest to to tendencja wzrostowa. Przytoczono dane za okres marzec-październik 2021 roku, gdy na Ukrainie pobrały się 163 644 pary, oraz za analogiczny okres br., kiedy to w związek małżeński wstąpiło 169 775 par. Jednocześnie zmalała liczba rozwodów: z 78 861 w 2021 r. do 56 974 w 2022 r. – napisała Ukrainska Prawda.
Życie toczy się dalej – pomimo wojny i kłopotów, pomimo daremnych wysiłków wroga, który chce nas złamać i zniszczyć jako naród
— napisało ministerstwo, cytowane przez portal.
14:50. Zaginęła wiceszefowa władz okupacyjnych obwodu chersońskiego
Niezależny rosyjski portal Meduza poinformował w środę o zaginięciu Kateryny Hubariewej, wiceszefowej powołanych przez Rosję okupacyjnych władz obwodu chersońskiego. Po raz ostatni widziano ją w Heniczesku, dokąd władze okupacyjne przeniosły się z Chersonia.
Mąż kobiety Paweł Hubariew oświadczył, że nie może skontaktować się z żoną od wtorkowego popołudnia. Po raz ostatni Hubariewa była widziana tego dnia w Heniczesku. Władze okupacyjne przeniosły się do tego miasta po tym, jak wojska rosyjskie pod naciskiem kontrofensywy ukraińskiej wycofały się z Chersonia.
Hubariewa po 2014 roku zasiadała w strukturach władzy powołanych przez prorosyjskich separatystów z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej w Donbasie, na wschodzie Ukrainy. Kilka miesięcy po inwazji rosyjskiej na Ukrainę w lutym br. objęła stanowisko w okupacyjnej administracji obwodu chersońskiego.
Inny przedstawiciel władz okupacyjnych Kyryło Stremousow zginął w zeszłym tygodniu, jak ogłoszono - w wypadku samochodowym. Informacja ta pojawiła się na krótko przed zajęciem Chersonia przez oddziały ukraińskie.
14:44. Przywrócenie obiektów energetycznych do stanu sprzed ataku może potrwać nawet rok
Wtorkowy rosyjski ostrzał rakietowy w graniczącym z Polską obwodzie lwowskim na zachodzie Ukrainy spowodował bardzo poważne straty; przywrócenie obiektów energetycznych do stanu sprzed ataku może potrwać nawet 8-12 miesięcy - poinformował w środę szef władz obwodowych Maksym Kozycki.
Konsekwencje ostatniego ostrzału są gorsze niż wcześniejszego ataku, do którego doszło w październiku. Dwa spośród trzech trafionych we wtorek obiektów zostały zaatakowane po raz drugi w ciągu minionych tygodni. Wszystkie trzy instalacje uszkodzono w bardzo poważnym stopniu. Obecnie tylko 30 proc. mieszkańców obwodu lwowskiego może jednocześnie korzystać z sieci elektroenergetycznej
— relacjonował Kozycki na Telegramie.
Gubernator wezwał mieszkańców do oszczędzania prądu, podkreślając, że zasilanie przywrócono na zasadach awaryjnych.
We wtorek późnym wieczorem Kozycki powiadomił, że na skutek ataku wroga uszkodzone zostały trzy obiekty infrastruktury krytycznej. Jak powiadomił, na Lwowszczyznę przyleciało ponad 10 rakiet agresora, lecz większość z nich strąciły ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej. W konsekwencji uderzeń w instalacje energetyczne około 700 tys. osób zostało pozbawionych dostaw prądu.
15 listopada rosyjskie wojska przeprowadziły zmasowany atak rakietowy, wymierzony głównie w obiekty infrastruktury energetycznej na całej Ukrainie. Był to największy nalot rakietowy od 24 lutego - poinformował rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat. Dodał, że obrona powietrzna zneutralizowała 73 z ponad 90 rakiet wystrzelonych przez Rosjan oraz 10 wyprodukowanych w Iranie dronów.
14:40. Ponad 100 rosyjskich min ukrytych głównie w budynkach szkół
Na wyzwolonych terenach w pobliżu Snihuriwki w obwodzie mikołajowskim, na południu Ukrainy, odnaleziono ponad 100 rosyjskich min przeciwpancernych i innych rodzajów uzbrojenia, ukrytych głównie w budynkach szkół - powiadomiła w środę na Telegramie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Broń pozostawiona przez agresora znajdowała się też w innych obiektach użyteczności publicznej, m.in. w ośrodkach zdrowia. Oprócz min ukraińskie służby przejęły m.in. ponad 200 pocisków czołgowych, granaty bojowe, pociski artyleryjskie i ponad 15 tys. nabojów różnych kalibrów. Zasoby broni zostały przekazane na potrzeby armii Ukrainy
— czytamy w komunikacie SBU na Telegramie.
Podejmowane są działania mające na celu wykrycie i postawienie przed sądem osób zaangażowanych w potajemne zorganizowanie tych arsenałów wroga
— dodała ukraińska służba.
Miasteczko Snihuriwka, przed rosyjską inwazją liczące około 12 tys. mieszkańców, zostało wyzwolone przez ukraińskie wojska 9 listopada. Dwa dni później władze w Kijowie odzyskały kontrolę nad nieodległym miastem Chersoń i całą zachodnią częścią sąsiedniego obwodu chersońskiego, położoną na prawym brzegu Dniepru.
12:51. Mieszkanka obwodu kijowskiego zginęła, gdy odwiedzała grób męża
Mieszkanka miejscowości Plesecke w rejonie (powiecie) wasylkowskim obwodu kijowskiego zginęła we wtorek w wyniku uderzenia odłamkami rosyjskiej rakiety, gdy znajdowała się na cmentarzu; kobieta wybrała się tam, by odwiedzić grób swojego zmarłego męża - poinformował w środę komendant obwodowej policji Andrij Niebytow.
„Niestety, w rezultacie wtorkowego rosyjskiego ostrzału są jednak zabici. 69-latka (…) wspominała na cmentarzu swojego męża i (w tym czasie) została śmiertelnie raniona odłamkami pocisku” - napisał Niebytow na Telegramie.
We wtorek rosyjskie wojska przeprowadziły zmasowany atak rakietowy, wymierzony głównie w obiekty infrastruktury energetycznej na całej Ukrainie. Był to największy nalot rakietowy od 24 lutego - poinformował rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat. Dodał, że ukraińska obrona powietrzna zneutralizowała 73 z ponad 90 rakiet wystrzelonych przez Rosjan oraz 10 wyprodukowanych w Iranie dronów.
Wcześniej władze w Kijowie powiadomiły o jednej osobie, która zginęła w zniszczonym budynku mieszkalnym w stolicy kraju.
11:25. Siły powietrzne: będziemy w sposób maksymalny sprzyjać badaniu przyczyn eksplozji rakiety w Polsce
Będziemy w maksymalny sposób sprzyjać badaniu przyczyn eksplozji rakiety w Polsce - zapewnił rzecznik sił powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.
„Trwa odpowiednia analiza. Siły powietrzne będą w maksymalny sposób sprzyjać (temu procesowi - PAP), będą zaangażowani specjaliści, jeśli będzie trzeba, i przekażemy pewne materiały”
— powiedział rzecznik.
Jak dodał, „jest to rzeczywiście głośna sytuacja i to już nie pierwszy raz”.
Przypomniał, że kilka tygodni temu doszło do „incydentu w Mołdawii”. „Rosyjskie rakiety, które atakowały Ukrainę, leciały przez przestrzeń powietrzną suwerennej Mołdawii, były zestrzelone przez naszą obronę przeciwlotniczą po przeleceniu ukraińskiej granicy z Mołdawią i spadły na mołdawskim terytorium” - powiedział rzecznik.
„Plus bezceremonialnie działają tam przy granicy rumuńskiej rosyjskie bezzałogowce. A to już kraj NATO, to już całkiem inne wyzwania i priorytety” - dodał.
Ihnat podkreślił, że Ukraina jedynie broni się przed rakietowymi uderzeniami rosyjskiej armii. 15 listopada w obwodzie lwowskim strącono 10 rakiet.
10:30. Papież: Z bólem i zaniepokojeniem przyjąłem wiadomość o nowym ataku na Ukrainę
Papież Franciszek podczas audiencji generalnej oświadczył, że z bólem i niepokojem przyjął informacje o kolejnym ataku rakietowym na Ukrainę, zaapelował też o „unikanie wszelkiej eskalacji” i otwarcie drogi ku zawieszeniu broni oraz dialogowi. Ponownie zapewnił o nieustannej modlitwie za „udręczoną Ukrainę”.
W czasie audiencji na placu Świętego Piotra papież powiedział:
„Przyjąłem z bólem i zaniepokojeniem wiadomość o nowym i jeszcze silniejszym ataku rakietowym na Ukrainę, który spowodował śmierć i straty dla wielu infrastruktur cywilnych”.
„Módlmy się o to, aby Pan Bóg nawrócił serca tych, którzy nadal skłaniają się ku wojnie, i sprawił, by przeważyło na udręczonej Ukrainie pragnienie pokoju, by uniknąć wszelkiej eskalacji i otworzyć drogę do zawieszenia broni i dialogu” - mówił papież.
Zapewnił także o „nieustannej modlitwie za udręczoną Ukrainę”.
„Niech Pan Bóg da Ukraińcom pocieszenie, siłę w tej próbie i nadzieję na pokój” - dodał Franciszek.
10:16. Doradca Zełenskiego wzywa Europę do zamknięcia nieba nad Ukrainą
Tylko Rosja odpowiada za rosnące ryzyko dla krajów sąsiednich - oświadczył w środę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Wezwał Europę do „zamknięcia nieba nad Ukrainą” również dla „własnego bezpieczeństwa”.
Jedynie Rosja jest odpowiedzialna za wojnę na Ukrainie i za zmasowane ostrzały rakietowe. Jedynie Rosja stoi za gwałtownie rosnącym ryzykiem dla krajów sąsiedzkich
— napisał Podolak na Twitterze.
Nie trzeba szukać wymówek i odkładać kluczowych decyzji. To dla Europy czas, by „zamknąć niebo nad Ukrainą”. Także dla własnego bezpieczeństwa
— dodał.
09:22. Zdalne wystąpienie prezydenta Zełenskiego podczas szczytu G20. Wspomniał o eksplozji w Polsce
Wtorkowy rosyjski zmasowany ostrzał Ukrainy i „rosyjskie rakiety (które) uderzyły w terytorium sąsiedniej Polski” to „prawdziwe wystąpienie Rosji na G20” - powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w zdalnym wystąpieniu podczas szczytu tego formatu.
Wczoraj na szczycie wszyscy rozmawiali o tym, jak zakończyć rosyjską wojnę, przedstawiciel Rosji nawet udzielał jakichś wypowiedzi. A później prawie sto rosyjskich rakiet uderzyło w Ukrainę
— podkreślił Zełenski.
Spalone budynki mieszkalne, zniszczone elektrownie, setki miast pozbawionych prądu, wody, ogrzewania (…)
— wymieniał prezydent.
Niestety są ofiary. Przy tym nie tylko w Ukrainie, lecz rosyjskie rakiety wczoraj uderzyły w terytorium sąsiedniej Polski
— powiedział szef państwa. Wezwał do szybkiej reakcji.
Ten atak rakietowy to prawdziwe wystąpienie Rosji na G20
— dodał.
Wskazał też, że używa pojęcia G19, ponieważ „Rosja to terrorysta” i nie powinna być zaliczana do G20
09:19. Wybuch w Odessie. Alarm przeciwlotniczy w całej Ukrainie!
W Odessie na południu Ukrainy w środę rano słychać było wybuch; w całym kraju oprócz Krymu ogłoszono alarm przeciwlotniczy - pisze Suspilne. Według lokalnych mediów w Odessie zadziałała ukraińska obrona powietrzna.
Dzień wcześniej doszło do zmasowanego rosyjskiego ataku rakietowego. Armia Rosji wystrzeliła przeciwko Ukrainie prawie 100 pocisków.
08:20. Rosyjska armia trafiła w trzy obiekty infrastruktury krytycznej w obwodzie lwowskim
Podczas zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę rosyjska armia trafiła we wtorek w trzy obiekty infrastruktury krytycznej w obwodzie lwowskim - poinformował szef władz tego regionu na zachodzie kraju Maksym Kozycki.
Gubernator przekazał, że do obwodu lwowskiego przyleciało we wtorek ponad 10 rakiet wroga. Jak dodał, większość z nich została strącona przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.
Rosyjskie wojsko trafiło w trzy obiekty infrastruktury krytycznej. Jedna osoba została ranna, a jej stan oceniany jest jako ciężki.
W wyniku ostrzałów ok. 700 tys. mieszkańców regionu zostało pozbawionych dostaw prądu.
08:18. ISW: Kreml zaplanował zmasowany atak rakietowy na Ukrainę przed wystąpieniem Zełenskiego na G20
Kreml zaplanował przeprowadzenie zmasowanego ataku rakietowego, do jakiego doszło we wtorek na Ukrainie, przed wystąpieniem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na forum G20 - pisze amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Kreml najprawdopodobniej umyślnie zaplanował zmasowany atak rakietowy na Ukrainę w oczekiwaniu na wystąpienie Zełenskiego - podkreślają eksperci amerykańskiego think tanku.
Przemawiając na G20, prezydent Ukrainy przedstawił plan „ukraińskiej formuły pokoju” i propozycje rozwiązań, które mają go gwarantować. Wśród nich wymienił m.in. uwolnienie wszystkich jeńców i deportowanych, przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy, wycofanie rosyjskich wojsk i zakończenie działań bojowych.
ISW pisze, że rosyjskie środowisko internautów opowiadających się za wojną stwierdziło, że zmasowany ostrzał Ukrainy to rosyjska odpowiedź na „rusofobiczne” słowa Zełenskiego.
Eksperci ośrodka zaznaczają jednak, że wielokierunkowy zmasowany ostrzał wymaga znaczących wojskowych przygotowań. Według nich zaplanowanie takiego ataku świadczy o braku zainteresowania przygotowaniem gruntu pod negocjacje z Ukrainą ze strony Kremla.
Analitycy zaznaczają też, że będą obserwować rozwój sytuacji wokół wybuchu w Polsce.
07:11. Minionej doby wojsko rosyjskie wystrzeliło ponad 90 rakiet Ch-101 i Kalibr
Minionej doby rosyjskie wojsko wystrzeliło ponad 90 pocisków manewrujących typu Ch-101 i Kalibr; 77 z nich zniszczyły ukraińskie siły obrony - informuje w środę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Minionej doby rosyjskie wojsko przeprowadziło zmasowany atak rakietowy na obiekty infrastruktury wojskowej i cywilnej na Ukrainie - podkreśla sztab.
Zaatakowano budynki mieszkalne i obiekty infrastruktury krytycznej w obwodach kijowskim, żytomierskim, winnickim, połtawskim, lwowskim, chmielnickim i innych - czytamy w porannym komunikacie.
Wojsko rosyjskie wystrzeliło ponad 90 rakiet Ch-101 i Kalibr oraz ponad 10 bojowych bezzałogowców. 77 pocisków manewrujących, 10 irańskich dronów Shahed-136 i jeden dron Orion zostało zniszczonych przez ukraińskie Siły Obrony. Trwa weryfikacja dodatkowych informacji - pisze sztab.
Armia Rosji ostrzeliwuje pozycje ukraińskiego wojska i miejscowości wzdłuż linii rozgraniczenia. Poprzedniego dnia siły przeciwnika przeprowadziły 43 naloty i ponad 40 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - informuje sztab.
07:00. Po rosyjskich atakach 10 mln osób było bez prądu, przywrócono już dostawy do 8 mln
Po rosyjskich atakach rakietowych na infrastrukturę energetyczną Ukrainy we wtorek ok. 10 mln Ukraińców zostało pozbawionych dostępu do prądu; przywrócono już dostawy do 8 mln z nich, ekipy naprawcze będą pracowały cała noc - przekazał we wtorek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski.
Słyszałem raporty o przywróceniu dostaw energii elektrycznej. Ok. 10 mln Ukraińców zostało od niej odłączonych po ataku terrorystycznym. Dostawy do 8 mln konsumentów już zostały przywrócone. Elektrycy i ekipy naprawcze będą pracowali całą noc. Dziękuję wszystkim!
— napisał Zełenski na Twitterze
00:10. Zełenski: Rozmawiałem z prezydentem Dudą
Rozmawiałem telefonicznie z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, przekazałem też kondolencje z powodu śmierci polskich obywateli, ofiar „terroru rakietowego Rosji” - przekazał we wtorek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że wymienił się z Dudą dostępnymi informacjami, które mają wyjaśnić fakty.
Rozmawiałem telefonicznie z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Przekazałem kondolencje z powodu śmierci polskich obywateli w wyniku terroru rakietowego Rosji. Wymieniliśmy dostępne informacje i ustalamy wszystkie fakty. Ukraina, Polska, cała Europa i świat muszą być w pełni chronione przed terrorystyczną Rosją
— napisał na Twitterze Zełenski.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/622236-relacja-266-dzien-wojny-rosja-wystrzelila-ponad-90-rakiet