Czy Federalny Trybunał Konstytucyjny (BVerfG) działa neutralnie, gdy faworyzuje wybranych dziennikarzy? Służba naukowa Bundestagu w najnowszym raporcie ma wyraźne wątpliwości - pisze dziennik „Bild. Ekskluzywne grono dziennikarzy otrzymuje informacje prasowe wcześniej od innych. „To nierówne traktowanie” - wskazuje gazeta.
CZYTAJ TAKŻE:
Niemiecki TK faworyzuje dziennikarzy z jednego ze stowarzyszeń?
Ekskluzywne grono dziennikarzy zrzeszonych w stowarzyszeniu Justizpressekonferenz Karlsruhe (JPK) otrzymuje informacje prasowe o ważnych decyzjach już w przeddzień ich ogłoszenia. Służba naukowa Bundestagu (Wissenschaftlicher Dienst) pisze:
W tym kontekście decyzja Federalnego Trybunału Konstytucyjnego o udostępnieniu informacji prasowych tylko ekskluzywnemu kręgowi dziennikarzy wydaje się szczególnie poważna dla znajdujących się w niekorzystnej sytuacji (poza JPK), zwłaszcza że Federalny Trybunał Konstytucyjny opiera się na ocenie prywatnego stowarzyszenia w zakresie zamierzonej gwarancji profesjonalizmu.
„Niekorzystna sytuacja informacyjna”
Trybunał uzasadnia podwójne standardy „profesjonalizmem” tego wybranego kręgu. Ale ekspertyza Bundestagu podaje w wątpliwość kryterium „profesjonalizmu”, twierdząc, że „nie jest to kryterium formalne, neutralne pod względem opinii”.
I widzi „niekorzystną sytuację informacyjną” dla innych dziennikarzy
— relacjonuje gazeta.
Ponadto prawie połowa korzystających z przywileju dziennikarzy pracuje dla nadawców publicznych
— pisze „Bild”.
Federalny Trybunał Konstytucyjny podejmuje daleko idące decyzje dla nadawców publicznych, ostatnio potwierdzając w sierpniu 2021 roku konieczność podwyższenia opłaty za nadawanie.
Zwiększona presja ws. „nierównego traktowania przedstawicieli mediów”
Korespondent ds. polityki prawnej dziennika „Tagesspiegel” Jost Mueller-Neuhof, nie będący uczestnikiem Justizpressekonferenz, zażądał dostępu do informacji wstępnych. BVerfG odmówił. Partia AfD złożyła również skargę na praktykę informacyjną w Karlsruhe, ponieważ jako strona postępowania widziała się w niekorzystnej sytuacji. Bez powodzenia - opisuje „Bild”. Ale nowy raport „zwiększa teraz presję” w kwestii dotyczącej „nierównego traktowania przedstawicieli mediów przez Harbartha (prezes sądu Stephan Harbarth)”.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/622164-bild-niemiecki-tk-faworyzuje-wybranych-dziennikarzy