Trwa 261. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę! Rosja przeprowadza masowe ataki rakietowe, artyleryjskie i z użyciem dronów-kamikadze na cele infrastruktury energetycznej i obiekty mieszkalne. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Piątek, 11 listopada 2022 r.
19:00. Prezydent Zełenski: dziś jest historyczny dzień - odzyskujemy Chersoń
Dziś jest historyczny dzień, Ukraina odzyskuje południe swego kraju i Chersoń - powiedział w piątek prezydent Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo. Wyjaśnił, że w Chersoniu są oddziały sił specjalnych, a armia zaczyna wkraczać do miasta.
Nasi obrońcy są teraz na przedmieściach, brakuje już całkiem niewiele, zaczynamy już wkraczać (do Chersonia). Ale oddziały specjalne są już w mieście
— powiedział Zełenski. Podkreślił, że mieszkańcy Chersonia czekali na wyzwolenie i „nigdy nie wyrzekali się Ukrainy”.
CZYTAJ WIĘCEJ: To trzeba zobaczyć! Radość w Chersoniu po wyzwoleniu. „Nikt nie będzie dzisiaj spał”. Prezydent Zełenski: To historyczny dzień
18:46. Zełenski podziękował Scholzowi za wkład Niemiec w ochronę ukraińskich granic
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówił w piątek w rozmowie telefonicznej z kanclerzem Olafem Scholzem sytuację na Ukrainie - poinformowała agencja Reutera.
W trakcie rozmowy obaj przywódcy omówili piątkowe odbicie położonego na południu Ukrainy obwodowego miasta Chersoń z rąk wojsk rosyjskich. Obaj potępili ataki rosyjskich sił zbrojnych na infrastrukturę cywilną i omówili sposoby wzmocnienia ukraińskiego sektora energetycznego. Scholz zapewnił, że Niemcy będą nadal wspierać Ukrainę w zakresie infrastruktury energetycznej i obrony powietrznej - napisał Reuters.
Wezwali też do kontynuowania umowy zbożowej pozwalającej na eksport ukraińskich produktów rolnych w celu poprawy sytuacji w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego na świecie. Zełenski podziękował Scholzowi za duży wkład Niemiec w ochronę ukraińskiego nieba i granic.
Uzgodniliśmy nasze stanowiska przed szczytem G20
— poinformował Wołodymyr Zełenski na swoim kanale w Telegramie.
Scholz weźmie udział w mającym się odbyć w przyszłym tygodniu w szczycie państw G20 w Indonezji. Zaproszenie otrzymał też Wołodymyr Zełenski.
18:45. Oddziały ukraińskie na niektórych odcinkach doszły do Dniepru
Oddziały ukraińskie doszły na niektórych odcinkach do prawego brzegu Dniepru; armia kontynuuje wyzwalanie terenów na kierunku Chersonia - poinformował sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy w piątek, kilka godzin po ogłoszeniu wyzwolenia Chersonia.
Siły obrony kontynuują wyzwalanie ziem ukraińskich na kierunku Chersonia. W trakcie skutecznych działań kontrofensywnych oddziały naszych wojsk w niektórych miejscach doszły już do prawego brzegu Dniepru
— głosi komunikat opublikowany na Facebooku.
Sztab dodał, że armia prowadzi teraz działania związane z „wykrywaniem i niszczeniem przeciwnika” w różnych miejscowościach.
Ze względu na bezpieczeństwo operacji jej rezultaty zostaną ogłoszone oficjalnie w późniejszym terminie
— zastrzegł sztab generalny.
Jak głosi komunikat, wojska rosyjskie starają się powstrzymywać ukraińską kontrofensywę i ulepszają umocnienia linii obrony rosyjskiej na lewym brzegu Dniepru i na północy anektowanego Krymu. Rosjanie nadal prowadzą ofensywę w Donbasie, na kierunku Bachmutu i Awdijiwki - poinformował sztab. .
18:22. Doradca ministra obrony: Chersoń pod niemal pełną kontrolą Ukrainy
*Siły ukraińskie niemal całkowicie kontrolują Chersoń, jednak wojna jest daleka od zakończenia i jest „zbyt wcześnie na beztroskę” - powiedział doradca ukraińskiego ministra obrony Jurij Sak w komentarzu opublikowanym w piątek przez BBC.
Sak przypomniał o wcześniejszym odparciu ataku na Kijów i wyzwoleniu Charkowa na wschodzie kraju i dodał: „teraz niemal całkowicie kontrolujemy Chersoń”. Wyraził nadzieję, że plany dowództwa sił zbrojnych pozwolą na kontynuowanie kontrofensywy. Ostrzegł jednak, że „jest zbyt wcześnie na beztroskę”, bowiem „wojna jest daleka od zakończenia”.
Rosjanie nadal terroryzują ludność cywilną, w dzisiejszym ostrzale rakietowym Mikołajowa zginęło sześć osób (…). Tak więc, to jeszcze nie koniec. Będziemy iść dalej, ostrożnie, oceniając wszelkie ryzyko
— powiedział Sak.
18:18. Ukraińska policja rozpoczęła w Chersoniu „przedsięwzięcia stabilizacyjne”
W wyzwolonym spod okupacji rosyjskiej Chersoniu policja ukraińska rozpoczęła „przedsięwzięcia stabilizacyjne”, czyli przeczesywanie i kontrolowanie terenu; działania te potrwają kilka tygodni - poinformował w piątek komendant główny policji Ihor Kłymenko.
Szef policji powiedział w telewizji publicznej, że tempo tych działań stabilizacyjnych będzie zależeć od tego, ilu mieszkańców pozostaje teraz na wyzwalanych obszarach, jak i od zakresu informacji, jakie policja będzie otrzymywać teraz z różnych źródeł.
17:33. Ukraina buduje ogrodzenie na granicy z Białorusią
Ukraina buduje żelbetowe ogrodzenie z drutem kolczastym na granicy z Białorusią. Fortyfikacje są również budowane na terytoriach graniczących z Rosją - przekazuje biełsat.
17:24. Doradca ministra obrony: wyzwolimy wszystkie nasze ziemie, również Krym
Wyzwolimy naszą ziemię i przywrócimy ukraińskie terytorium w ramach międzynarodowo uznanych terytoriów, które obejmują Krym - powiedział doradca ukraińskiego ministra obrony Jurij Sak, cytowany w piątek przez BBC.
Jestem przekonany, że nasza strategia nadal będzie na dobrym poziomie, jak to miało miejsce w Kijowie, Czernihowie, Charkowie i teraz Chersoniu
— dodał.
17:08. Ukraińska armia nie wyklucza, że Chersoń będzie celem zmasowanych ostrzałów rosyjskich
Armia ukraińska nie wyklucza, że Rosjanie przeprowadzą zmasowane ostrzały Chersonia - powiedziała w piątek rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk. Przekazała, że w wyzwolonym Chersoniu oddziały ukraińskie prowadzą „ciężką bojową pracę”.
Trwa ciężka bojowa praca, jest ona dość trudna i ciężka, ale mieszkańcy demonstrują swoje poparcie dla niej
— powiedziała Humeniuk.
Rzeczniczka, cytowana przez portal ZN.UA, oceniła, że rzeka Dniepr jest teraz pewną przeszkodą dla dalszych postępów sił ukraińskich.
Zdajemy sobie sprawę z możliwego niebezpieczeństwa grożącego z lewego brzegu, na którym znajdują się pozycje wroga
— wskazała Humeniuk. Zapewniła, że siły ukraińskie pracują nad tym, by „zapewnić ochronę tym obszarom, które na razie są wyzwalane”.
16:10. Władze regionalne: w Chersoniu jest wielu Rosjan, możliwe są prowokacje
W Chersoniu wyzwolonym przez siły ukraińskie nadal ukrywa się wielu wojskowych Rosji przebranych w stroje cywilne; możliwe są prowokacje - ostrzegł w piątek Serhij Chłań, lojalny wobec Kijowa deputowany do rady obwodu chersońskiego.
Wielu Rosjan nie zdołało przedostać się na drugi brzeg Dniepru; przebierają się oni w stroje cywilne i ukrywają się w mieście - powiedział radny, cytowany przez agencję Ukrinform. Nie wykluczył, że wróg może uciec się do prowokacji na terenie Chersonia. Ocenił, że na wyzwalanych obszarach siły ukraińskie muszą teraz przeprowadzić kontrole i najbezpieczniej dla mieszkańców będzie, by pozostawali w domach. Należy zachować ostrożność - mówił Chłań.
W samym Chersoniu sytuacja humanitarna jest trudna - opisywał radny.
Sytuacja z chlebem jest trudna, tak samo z benzyną; od prawie tygodnia nie ma energii elektrycznej (…), sytuacja humanitarna jest trudna. Okupanci sztucznie doprowadzili tę sytuację do stanu krytycznego
— powiedział Chłań. Przypomniał, że Rosjanie wysadzili obiekty infrastruktury w mieście, w szczególności - elektrociepłownię i stację rozdzielczą.
15:23. Doradca prezydenta Ukrainy liczy na dostawy czołgów i bojowych wozów piechoty z RFN
Według Mychajło Podolaka, doradcy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Kijów liczy na kolejne dostawy ciężkiej broni z Niemiec. „Rząd RFN ponownie rozważa swoje stanowisko w sprawie nowych dostaw broni” - powiedział Podolak w rozmowie z portalem t-online. Ma to dotyczyć czołgów Leopard 2 i bojowych wozów piechoty Marder.
Myślę, że ważne jest, iż rząd niemiecki zmienił swój pogląd na własną rolę w Europie. Moje wrażenie jest takie, że rząd niemiecki nie ma już złudzeń co do tego, co planuje obecna Rosja. Rząd Scholza wie teraz, jak powinna zakończyć się wojna
— stwierdził doradca Zełenskiego w opublikowanym w piątek wywiadzie. Powinna zakończyć się „zwycięstwem Ukrainy”.
14:46. WAŻNE!!! Wywiad wojskowy: Chersoń wraca pod kontrolę Ukrainy
Chersoń wraca pod kontrolę Ukrainy, do miasta wkraczają oddziały ukraińskich sił zbrojnych – poinformował w piątek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
Chersoń wraca pod kontrolę Ukrainy, do miasta wkraczają oddziały ukraińskich sił zbrojnych. Drogi odwrotu okupantów rosyjskich są pod kontrolą ogniową armii ukraińskiej. Wszelkie próby przeciwdziałania Siłom Zbrojnym Ukrainy będą udaremnione. Każdy żołnierz rosyjski, który stawi opór, zostanie zlikwidowany
— głosi oświadczenie HUR przekazane przez agencję Interfax-Ukraina.
Wywiad wojskowy wezwał żołnierzy rosyjskich, by nie próbowali zbiec z miasta w strojach cywilnych i aby oddawali się do niewoli.
W przypadku dobrowolnego poddania się Ukraina gwarantuje Wam, że zachowacie życie i bezpieczeństwo. Przestrzegamy konwencji genewskich, gwarantujemy żołnierzom wyżywienie, pomoc medyczną i możliwość wymiany na żołnierzy ukraińskich sił zbrojnych znajdujących się w niewoli w Federacji Rosyjskiej
— dodano w oświadczeniu.
14:26. Mieszkańcy Chersonia wyszli na ulice, by przywitać ukraińskich wyzwolicieli!
W ukraińskich mediach pojawiają się zdjęcia z centrum Chersonia, na których widać ukraińskie flagi i grupki mieszkańców, którzy - według tych relacji - wyszli na ulice w oczekiwaniu na pierwszych ukraińskich żołnierzy.
Sieci społecznościowe, a za nimi ukraińskie media, publikują zdjęcia mieszkańców Chersonia, którzy w oczekiwaniu na wojska ukraińskie wyszli na plac w centrum miasta.
Chersoń to jedyne miasto obwodowe, które udało się zająć Rosjanom – doszło do tego w pierwszych dniach inwazji. Po ponad ośmiu miesiącach okupacji, strona rosyjska ogłosiła wycofanie swoich wojsk z prawego brzegu Dniepru. To efekt skutecznej ukraińskiej kontrofensywy na południu kraju.
Oficjalnie władze ukraińskie potwierdziły na razie wyzwolenie 12 miejscowości w obwodzie chersońskim. Sytuacji w samym Chersoniu i ruchów wojsk wokół miasta władze nie komentują. Mieszkańców regionu władze proszą o wyjątkową ostrożność.
14:15. Po kolejnej wymianie jeńców do kraju wraca 45 żołnierzy!
45 ukraińskich wojskowych wraca do domu z rosyjskiej niewoli – poinformował w piątek szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak.
Do kraju sprowadzono również ciała dwóch poległych żołnierzy.
12:28. Ekspert: Odwrót Rosjan to wynik skutecznej i dobrze zaplanowanej operacji ukraińskiej armii
Wszystko wskazuje na to, że wojska rosyjskie wycofują się z prawobrzeżnej części obwodu chersońskiego, co jest efektem konsekwentnej i dobrze zaplanowanej operacji armii ukraińskiej – ocenia w rozmowie z PAP analityk wojskowy Mariusz Cielma.
Wszystko wskazuje na to, że Rosjanie rzeczywiście wycofują się z prawego brzegu Dniepru i z Chersonia, który zaledwie nieco ponad miesiąc temu nielegalnie ogłosili „częścią Rosji”
— mówi PAP Mariusz Cielma, redaktor naczelny „Nowej Techniki Wojskowej”.
Widać, że ta zorganizowana forma odwrotu została dzisiaj zakończona, bo pojawiły się w sieciach społecznościowych zdjęcia wysadzonego Mostu Antonowskiego. To by wskazywało na to, że ta zasadnicza część operacji, najwyraźniej prowadzonej od kilku tygodni, została zakończona
— uważa Cielma.
Ekspert zaznacza, że jest to efekt skutecznej i „wypracowywanej tygodniami” operacji sił ukraińskich, które konsekwentnie „tydzień po tygodniu, niszczyły trasy logistyczne i punkty dowodzenia przeciwnika” na południu Ukrainy.
Na prawym brzegu Dniepru mogły zostać jeszcze jakieś rosyjskie siły, ale spodziewałbym się, że Rosjanie wycofali swoje główne i najbardziej cenne jednostki, takie jak np. spadochroniarzy i większą część sprzętu. Nie zdziwiłoby mnie, gdyby „poświęcono” na tym odcinku jakąś ilość rezerwistów z ostatniej fali mobilizacji czy pozostawiono jakieś zabłąkane oddziały
— dodał Cielma.
11:14. Rosjanie uciekają w popłochu! Żołdacy Putina zniszczyli Most Antonowski na Dnieprze
Wojska rosyjskie podczas odwrotu z prawego (zachodniego) brzegu Dniepru zniszczyły Most Antonowski na Dnieprze – powiadamiają ukraińskie media, powołując się mieszkańców, a także na rosyjskie doniesienia i nagrania.
Kanał Suspilne Cherson w Telegramie publikuje zdjęcia zniszczonego mostu, przekazane przez mieszkańców.
O zniszczeniu mostu informuje m.in. Ukraińska Prawda, powołując się na nagrania rosyjskich korespondentów, opublikowane w piątek. Widać na nich, że część mostu zapadła się i jest on zniszczony. Według rosyjskich źródeł most wysadzili rosyjscy żołnierze podczas wycofywania się na lewy brzeg Dniepru.
08:50. Sztab informuje o 12 wyzwolonych miejscowościach pod Chersoniem, nieoficjalne dane mówią o znacznie większej liczbie
Sztab generalny ukraińskiej armii potwierdził wyzwolenie 12 miejscowości na kierunku chersońskim, podając ich nazwy. Według niepotwierdzonych informacji tych miejscowości jest znacznie więcej.
W informacji opublikowanej w piątek rano sztab generalny potwierdza wyzwolenie miejscowości: Dudczany, Piatichatki, Borozenske, Sadok, Bezwodne, Iszczenka, Kostromka, Krasnolubeck, Kałyniwske, Bobrowyj Kut, Bezimenne, Błagodatne.
Działania zbrojne wokół Chersonia trwają. Sztab zaznacza przy tym, że informacje o wyzwolonych miejscowościach są celowo potwierdzane z opóźnieniem, ze względu na „bezpieczeństwo operacji”.
Swoje dane opublikowali w nocy z czwartku na piątek analitycy projektu DeepState (deepstatemap.live), którzy weryfikują informacje na temat obecności wojsk w poszczególnych miejscowościach, posiłkując się dostępnymi publicznie danymi oraz kontaktując się z ich mieszkańcami. Według nich można mówić o wyzwoleniu blisko 30 miejscowości.
W czwartek ukraińskie sieci społecznościowe publikowały nagrania, na których widać ukraińskich żołnierzy różnych formacji, wchodzących do ukraińskich miejscowości, witanych przez mieszkańców, wieszających ukraińskie flagi. Na niektórych z nich mieszkańcy śpiewają hymn Ukrainy.
Armia Rosji ogłosiła odwrót dwa dni temu, jednak strona ukraińska podkreśla, że wciąż na prawym brzegu Dniepru pozostaje duże zgrupowanie sił rosyjskich. Ukraińcy zaznaczają przy tym, że „Rosjanie nie wycofują się, a są przeganiani przez siły zbrojne Ukrainy”. Tereny, z których „wycofuje się” rosyjska armia, są bardzo silnie zaminowane, co spowalnia ruch wojsk ukraińskich.
Późno wieczorem w czwartek i w nocy media społecznościowe, w tym ukraińskie kanały w Telegramie informowały m.in. o ostrzałach Mostu Antonowskiego przez Dniepr, a także Kachowskiej Elektrowni Wodnej i odgłosach wybuchów w Nowej Kachowce. W samym Chersoniu Rosjanie mieli wysadzić wieżę telewizyjną oraz szereg obiektów infrastruktury – kotłownie, elektrociepłownię i inne. Wszystkie te informacje są na razie niepotwierdzone.
08:10. Rosjanie ostrzelali blok w Mikołajowie – dwie ofiary śmiertelne
Wojska rosyjskie ostrzelały czteropiętrowy budynek mieszkalny w Mikołajowie na południu Ukrainy, zginęły dwie osoby – powiadomił szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.
Rosjanie zaatakowali budynek mieszkalny pociskiem rakietowym.
Dwie osoby zginęły, dwie są ranne
— napisał Kim w Telegramie w piątek rano.
07:55. Wojska ukraińskie na południu idą do przodu; ukraińskie zwycięstwo w Chersoniu nie będzie ostatnie
Ukraińskie wojska efektywnie przesuwają się i wyzwalają miejscowości wokół Chersonia; inicjatywa jest po stronie Ukrainy, a Chersoń nie będzie ostatnim zwycięstwem – ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Analiza ISW: Ukraińskie wojska stabilnie idą do przodu. „Chersoń nie będzie ostatnim zwycięstwem”
07:10. Zełenski: na południu to nie przeciwnik odchodzi, lecz przeganiają go nasze wojska
To nie przeciwnik odchodzi, lecz przeganiają go za wielką cenę Ukraińcy. Tak, jak wcześniej na wschodzie w obwodzie charkowskim, a jeszcze wcześniej na północy – w obwodach kijowskim, sumskim i czernihowskim – powiedział w czwartek wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski.
To wszystko, co dzieje się teraz, osiągnięto w ciągu miesięcy brutalnej walki. Poprzez odwagę, ból i straty
— powiedział Zełenski w wieczornym wystąpieniu, odnosząc się do nabierającej tempa kontrofensywy ukraińskiej w obwodach chersońskim i mikołajowskim na południu kraju.
Musimy przejść całą drogę – na polu walki i w dyplomacji, żeby na naszej ziemi, na całej uznanej międzynarodowo granicy – były nasze, ukraińskie flagi. I nigdy więcej żadnych trzykolorowych flag wroga. Tak się stanie
— powiedział Zełenski.
Prezydent Ukrainy potwierdził wyzwolenie miejscowości Kałyniwske, Bobrowyj Kut, Jewheniwka, Kociubynske, Snihuriwka. Wcześniej dowódca naczelny gen. Walerij Załużny powiedział, że od 1 października siły ukraińskie wyzwoliły 41 miejscowości i w sumie blisko 1400 km2.
Władze potwierdziły w piątek wyzwolenie w ciągu doby 12 miejscowości. W sieciach społecznościowych pojawiają się kolejne – na razie niepotwierdzone – informacje o wyzwalanych terenach wokół Chersonia.
W środę rosyjskie władze wojskowe poinformowały o decyzji wycofania wojsk okupacyjnych z prawobrzeżnej części obwodu chersońskiego. Strona ukraińska nie potwierdza tej informacji, zaznaczając, że duże zgrupowanie rosyjskich wojsk wciąż znajduje się na prawym brzegu Dniepru.
00:03. Minister obrony: nie wierzę, że Rosja użyje na Ukrainie broni jądrowej
Nie wierzę, że Rosja użyje na Ukrainie broni jądrowej, ponieważ byłby to ruch pozbawiony jakiejkolwiek racjonalności; ponadto Moskwa prawdopodobnie liczy się w tym względzie z asertywnym stanowiskiem Chin i Indii - ocenił w czwartek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w rozmowie z agencją Reutera.
Mimo niewielkiego prawdopodobieństwa użycia broni atomowej przez Kreml, należy w tym kontekście „wziąć pod uwagę wszelkie ryzyko” - podkreślił przedstawiciel władz w Kijowie.
Gdy twoim sąsiadem jest małpa z granatem, musisz przekalkulować wszystkie rodzaje ryzyka. (…) Mam jednak nadzieję, że Indie i Chiny, czyli kraje, z którymi Moskwa chce robić interesy, wyraźnie wskazały Putinowi, że użycie broni jądrowej byłoby dla nich (przekroczeniem) +czerwonej linii+
— powiedział Reznikow.
Jak dodał, sięgnięcie po ładunki nuklearne byłoby ryzykowne również dla rosyjskich władz, które nie mogą być pewne stanu technicznego tego arsenału.
W jakim stanie jest ta broń jądrowa? Czy wiesz? Nie, i ja też nie. Oni również tego nie wiedzą. Ostatni test przeprowadzili w latach 90. w Kazachstanie, ponad 30 lat temu
— zauważył minister podczas rozmowy z korespondentem Reutersa.
Reznikow odniósł się również do kwestii finansowania terminali Starlink, zapewniających łączność na dużej części terytorium Ukrainy. Jak zapowiedział, jeśli producent tych urządzeń zacznie domagać się zapłaty, władze w Kijowie zwrócą się do zagranicznych partnerów o pomoc w zebraniu niezbędnej kwoty.
System sieci satelitarnej Starlink należy do firmy SpaceX biznesmena Elona Muska, który zapowiadał w październiku, że nie będzie mógł bezterminowo finansować terminali satelitarnych i usług komunikacyjnych dla Ukrainy. Musk wskazywał wówczas, że ich koszt przekroczył już 80 mln dolarów. Dzień później wycofał się jednak z tych ostrzeżeń.
Terminale Starlink pomagają ukraińskim żołnierzom obsługiwać drony, otrzymywać ważne informacje wywiadowcze i komunikować się ze sobą na obszarach, gdzie nie ma innych bezpiecznych sieci. Kompaktowe systemy, które łączą małą antenę z 35-centymetrowym terminalem, zapewniają również internet ukraińskim organizacjom pozarządowym oraz cywilom i wspierają infrastrukturę w całym kraju.
Polska przekazała Ukrainie 1570 systemów łączności satelitarnej Starlink – poinformował w czwartek minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow, dziękując rządowi w Warszawie za „ciągłe wsparcie”. Jak podkreślił, od początku rosyjskiej inwazji Ukraina otrzymała od darczyńców i partnerów ponad 20 tys. terminali Starlink, w tym 5 tys. od Polski.
00:02. Biały Dom zapowiedział kolejny pakiet broni dla Ukrainy, w tym rakiety do systemów obrony powietrznej
Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan zapowiedział w czwartek przekazanie kolejnego pakietu broni dla Ukrainy, w tym mobilnych systemów obrony powietrznej M1097 Avenger oraz rakiet do systemów Hawk. Sullivan podkreślił też, że USA nie będą naciskać na Ukrainę, by poszła na kompromis z Rosją.
Ten sprzęt uzupełni inne dostawy w obszarze obrony powietrznej ze strony naszych sojuszników i partnerów
— powiedział Sullivan podczas konferencji prasowej w Białym Domu. Jak dodał, jest to kluczowy obszar w kontekście rosyjskich ataków na infrastrukturę krytyczną na Ukrainę.
Sullivan nie podał wartości nowego pakietu ani ilości przekazywanego uzbrojenia. Zaznaczył jednak, że złożą się na niego rakiety do systemu Hawk - wyrzutnie do niego ma przekazać Hiszpania - a także amerykańskie systemy Avenger. Są to mobilne wyrzutnie pocisków Stinger.
Doradca prezydenta Joe Bidena odrzucił też sugestie, by Waszyngton miał naciskać na Kijów, by ten rozpoczął negocjacje z Rosją, jeśli Ukraina wyzwoli Chersoń. Dodał, że Ameryka kieruje się prostą strategią, by wzmocnić pozycję negocjacyjną Ukrainy oraz zasadą „nic o Ukrainie bez Ukrainy”.
Stany Zjednoczone nie naciskają na Ukrainę (…) To, co robimy, to konsultujemy się z nią jako partnerzy
— podkreślił. Odniósł się w ten sposób do środowych słów Bidena, który powiedział, że „zobaczymy, czy Ukraina będzie skłonna do kompromisu z Rosją” po wyzwoleniu Chersonia.
Pytany o szacunki Pentagony, według którego straty wojenne Rosji sięgają 100 tys. zabitych i rannych żołnierzy, Sullivan odpowiedział, że są to ogromne liczby i USA blisko przyglądając się efektom tych strat na gospodarkę i społeczeństwo Rosji.
Nie można po prostu zadać takiego poziomu cierpienia krajowi bez konsekwencji
— powiedział.
Zaznaczył też, że jeśli Rosja faktycznie opuści Chersoń, będzie to kolejna bardzo znacząca porażka tego państwa po klęskach pod Kijowem i Charkowem. Uzupełnił, że USA dostrzegają pewne ruchy rosyjskich wojsk, które zdają się potwierdzać zapowiedzi wycofania Rosji z Chersonia.
00:01. Minister obrony: rosyjskie wojska nie zniszczą elektrowni wodnej w Kachowce, to zbyt szalony pomysł
Rosyjskie wojska nie zniszczą elektrowni wodnej w Kachowce, ponieważ doprowadziłyby w ten sposób do zalania terytoriów, które okupują, ale nie zagroziliby Chersoniowi, gdyby to miasto zostało odbite przez Ukraińców; to zbyt szalony pomysł - ocenił w czwartek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w rozmowie z agencją Reutera.
Jeśli zwrócimy uwagę na ukształtowanie terenu, to zobaczymy, że zachodni brzeg Dniepru jest położony wyżej niż wschodni. To oznacza, że woda popłynęłaby po stronie wschodniej (kontrolowanej przez Rosjan - PAP), co stanowiłoby zagrożenie dla sił (wroga)
— wyjaśnił przedstawiciel ukraińskiego rządu.
Według Reznikowa agresorzy będą prawdopodobnie potrzebowali „co najmniej tygodnia”, by wycofać się z Chersonia.
Nie jest tak łatwo zorganizować ten odwrót w ciągu jednego lub dwóch dni. Tydzień to minimum
— podkreślił minister.
Jak dodał, w ocenie ukraińskiego wywiadu siły przeciwnika utrzymują na całej Chersońszczyźnie około 40 tys. żołnierzy. Wojskowi są wciąż obecni także w Chersoniu, okolicach tego miasta i na zachodnim brzegu Dniepru.
Wycofanie rosyjskich oddziałów pozwoliłoby obu walczącym stronom przerzucić swoje jednostki na inne odcinki frontu. W najbliższych miesiącach, zimą, dojdzie jednak zapewne do spowolnienia tempa działań zbrojnych. Będzie to mogło zostać wykorzystane (przez Ukrainę i Rosję) do odbudowania zdolności bojowych - dodał Reznikow.
20 października Mychajło Podolak z biura prezydenta Ukrainy alarmował, że Rosja przygotowuje groźną prowokację w kachowskiej elektrowni wodnej na Dnieprze, zaminowując zaporę i transformatory. Władze w Kijowie ostrzegały, że jeśli rosyjskie siły zniszczą tę tamę, w strefie zalania może znaleźć się ponad 80 miejscowości, w tym miasto Chersoń. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował o skierowanie międzynarodowej misji obserwacyjnej do kachowskiej elektrowni.
Chersoń, większość obwodu chersońskiego i południowa część sąsiedniego obwodu zaporoskiego znajdują się pod rosyjską okupacją od początku marca. Pod koniec września na tych obszarach, a także na zajętych przez wroga terenach regionów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy odbyły się nielegalne referenda, sankcjonujące przyłączenie podbitych ziem do Rosji. Decyzja Kremla nie została uznana przez większość państw świata, w tym wszystkie kraje członkowskie UE i NATO.
Na Chersońszczyźnie trwa ukraińska kontrofensywa. W czwartek dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny powiadomił, że od 1 października wyzwolono 41 miejscowości w obwodzie chersońskim okupowanych wcześniej przez rosyjskie wojska. Tylko w ciągu ostatniej doby przeciwnik został zmuszony do opuszczenia 12 wsi w tym regionie.
W środę minister obrony Rosji Siergiej Szojgu wydał rozkaz wycofania sił agresora na lewy (wschodni) brzeg Dniepru. Decyzja ta została podjęta po meldunku złożonym przez generała Siergieja Surowikina, głównodowodzącego rosyjskich jednostek na Ukrainie. Władze cywilne i wojskowe w Kijowie nie potwierdzają odwrotu przeciwnika, podkreślając, że oddziały wroga wciąż znajdują się w Chersoniu, a zamiary Kremla nie są jasne i należy zachować wobec nich daleko idącą ostrożność.
W ostatnich tygodniach rosyjska administracja okupacyjna zarządziła ewakuację cywilów z Chersonia i okolicznych miejscowości.
00:00. Norwegia wesprze brytyjski fundusz na zakup broni dla Ukrainy
Rząd Norwegii poinformował w czwartek o wsparciu zarządzanego przez Wielką Brytanię międzynarodowego funduszu na rzecz zakupu broni dla Ukrainy kwotą 1,5 mld koron (ok. 144 mln USD) w latach 2022-23.
Norweski minister obrony Bjorn Arild Gram podkreślił w wydanym oświadczeniu, że dzięki darowiźnie Norwegia będzie największym darczyńcą funduszu poza Wielką Brytanią.
Według Grama przekazane pieniądze sfinansują zakup broni i sprzętu wojskowego również produkowanego w Norwegii.
Mamy wiodący na świecie przemysł obronny w specjalnych obszarach (który) produkuje systemy, które mogą zaspokoić specyficzne potrzeby Ukrainy
— zaznaczył.
Gram w czwartek spotkał się ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Benem Wallace’em w Edynburgu na posiedzeniu ministerialnym Połączonych Sił Ekspedycyjnych (JEF). Tematami spotkania polityków z krajów Europy Północnej była sytuacja na Ukrainie oraz bezpieczeństwo regionu Morza Bałtyckiego.
Norwescy instruktorzy wojskowy przeszkolili dotąd w Wielkiej Brytanii ok. 5 tys. ukraińskich żołnierzy.
red/PAP/Facebook/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/621640-relacja-261-dzien-wojny-cherson-wraca-pod-kontrole-ukrainy