Powstałe w okresie neolitu dzieło: naskalne malowidła przedstawiające zwierzęta, odkryli w jednej z jaskiń w prowincji Cuenca, w położonej w środkowej Hiszpanii wspólnocie autonomicznej Kastylia-La Mancha, archeolodzy z tego kraju.
W grocie, usytuowanej w Parku Przyrody Hoces del Cabriel znaleziono m.in. naskalne rysunki przedstawiające jelenie. Zwierzęta zostały uwiecznione kolorem czerwonym. Według archeologów na malowidłach widoczne są też kozy. Większość zwierząt została przedstawiona z wbitymi w ciała strzałami.
Według Ruiza Lopeza, archeologa i członka zespołu badawczego, autorzy malowideł mogli być myśliwymi, którzy uwiecznili jedno ze swoich polowań.
Znaleziono w sumie 14 malowideł. Większość namalowanych w jaskini zwierząt nie przekracza 5 cm długości.
Upadek dwóch bloków skalnych
Naukowcy relacjonują, że do znalezienia malowideł nieopodal miejscowości Minglanilla przyczynił się upadek dwóch bloków skalnych, które wcześniej zasłaniały twórczość dawnych ludzi. O odkryciu poinformowało radio Cadena Ser, powołując się na komunikat z badań.
Naukowcy podejrzewają, że w jaskini mogą znajdować się również inne pozostałości po grupie ludzi, która w okresie neolitu korzystała z tego miejsca i wykonała malowidła.
W badaniach w grocie w Minglanilla uczestniczyli eksperci z wydziałów archeologii z Uniwersytetu Kastylii-La Manchy (UCLM) i Uniwersytetu Alicante (UA). Badacze zapowiedzieli, że w najbliższym czasie spróbują sprecyzować wiek malowideł. Mają im w tym posłużyć pobrane z naskalnych rysunków próbki tlenków żelaza.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/620889-niezwykle-odkrycie-archeologow-w-hiszpanii