Trwa 253. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę! Rosja przeprowadza masowe ataki rakietowe, artyleryjskie i z użyciem dronów-kamikadze na cele infrastruktury energetycznej i obiekty mieszkalne. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Czwartek, 3 listopada 2022 r.
21:51. Kolejny rekord społecznej zbiórki – w ciągu 1,5 dnia zebrano środki na 60 wozów Spartan
Fundacja Serhija Prytuły, ukraińskiego prezentera i aktywisty, ogłosiła w środę sześciodniową mega-zbiórkę na zakup 50 transporterów opancerzonych Spartan. W czwartek wieczorem zbiórkę zakończono, bo zebranych środków wystarczy już na zakup 60 maszyn.
Zebrano 236 mln hrywien (blisko 31 mln zł). Jak poinformował Prytuła na Facebooku, dużo wpłat pochodziło z zagranicy.
Kończymy tę zbiórkę, bo tych pieniędzy starczy już na 60 Spartanów. Cztery miliony hrywien nadwyżki zostają na następny projekt. Coś bardzo dobrego, potrzebnego i opancerzonego
— powiedział Prytuła.
Spartany to brytyjskie transportery opancerzone. Ukraina – w ramach wsparcia od Londynu – otrzymała już 35 takich maszyn – podaje Ukraińska Prawda.
Prytuła inicjował już m.in. zbiórki na bezzałogowce Bayraktar i na satelitę. W zbiórce na Bayraktary Ukraińcy w trzy dni zgromadzili środki na cztery bezzałogowce, choć plan przewidywał trzy. Ukraińskie media podają, że cena jednej maszyny, to ok. 5 mln dolarów. Producent dronów, firma Baykar, postanowiła wówczas przekazać Ukrainie trzy drony za darmo.
20:58. Wojska rosyjskie ostrzelały rakietami Pokrowsk w obwodzie Donieckim, trafiły w szkołę
Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Pokrowsk w obwodzie donieckim – powiadomił wiceszef gabinetu prezydenta Kyryło Tymoszenko. Trzy pociski trafiły w budynek szkoły.
Władze ustalają skutki ostrzałów.
18:40. Rada Najwyższa uchwaliła budżet na 2023 rok
Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła budżet na 2023 r. Przewiduje on rekordowy deficyt budżetowy na poziomie 20,6 proc. PKB. Władze Ukrainy liczą, że w jego sfinansowaniu pomogą zagraniczni partnerzy. Wydatki na armię wyniosą 18,2 proc. PKB.
„Przyszły rok budżetowy będzie trudny. Naszym priorytetem jest, to oczywiste, bezpieczeństwo i obrona. Na obronę przeznaczymy ponad bilion hrywien”
– napisał przewodniczący Rady Rusłan Stefanczuk. Wydatki na armię wyniosą niemal połowę wszystkich wydatków budżetu.
Deficyt budżetu wyniesie 20,6 proc. PKB. Jak wskazał deputowany Jarosław Żełezniak, jest to równowartość 38 mld dolarów.
Władze Ukrainy liczą na sfinansowanie deficytu dzięki wsparciu zachodnich partnerów – przede wszystkim UE, USA i MFW.
W ustawie budżetowej prognozowany wzrost PKB w 2023 r. to 3,2 proc. Inflacja jest prognozowana na poziomie 28 proc.
Prognozowany na na koniec 2023 r. kurs hrywny w stosunku do dolara to 45,8. Średnioroczny kurs prognozowany jest na poziomie 42,2 hrywny za 1 dolara.
18:37. Szef Pentagonu: Ukraina jest w stanie odbić Chersoń
Ukraińcy mają zdolności, by w całości odbić Chersoń i terytoria na zachodnim brzegu Dniepru - powiedział szef Pentagonu Lloyd Austin. Jak dodał, spodziewa się, że siły zbrojne Ukrainy będą kontynuować swoją ofensywę w regionie.
„Co do tego, czy Ukraińcy są w stanie zająć pozostałe terytorium na zachodnim brzegu Dniepru i w Chersoniu, z pewnością uważam, że mają do tego zdolności. Co najważniejsze, sami Ukraińcy w to wierzą”
— powiedział Austin podczas konferencji prasowej po spotkaniu ze swoim południowokoreańskim odpowiednikiem Li Dzong-supem.
Jak stwierdził Austin, ukraińskie wojsko jest zaangażowane w „bardzo metodyczne, ale skuteczne wysiłki”, by odzyskać swoje terytorium.
„Myślę, że zobaczymy, jak będą nadal przeć naprzód, dopóki nie zabezpieczą terytorium na zachodnim brzegu”
— ocenił.
17:34. 868 ciał cywilów w wyzwolonych miejscowościach
W wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji miejscowościach obwodów charkowskiego, donieckiego i chersońskiego policja znalazła ciała 868 cywilów, w tym 24 dzieci - powiadomił przedstawiciel policji Ołeksij Serhiejew podczas briefingu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kolejne ciała zamordowanych cywilów, kolejne katownie… Tak wyglądają ziemie wyzwolone spod rosyjskiej okupacji
17:00. Słowacka haubica w akcji
W sieci pojawiło się pierwsze nagranie słowackiej haubicy samobieżnej Zuzana 2 155 mm w akcji z siłami ukraińskimi.
Na nagraniu możemy zobaczyć proces automatycznego ładowania i strzelania amunicją. 8 z tych SPH zostało zakupionych przez Ukrainę ze Słowacji, a pierwsze 4 sztuki dostarczono w sierpniu.
W sieci są także filmy 2S7 Pion - radzieckiej armaty samobieżnej kalibru 203 mm.
16:50. Rosja straciła 74 000 żołnierzy na Ukrainie
Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że Rosja straciła również 2734 czołgi, 5552 opancerzone wozy bojowe, 4162 pojazdy i zbiorniki paliwa, 1755 systemów artyleryjskich, 390 systemów rakiet wielokrotnego startu, 198 systemów obrony powietrznej, 277 samolotów, 258 helikopterów, 1442 drony i 16 łodzi.
16:45. Rosja wykorzystuje do ataków terytorium Białorusi
Agresor nadal wykorzystuje terytorium Białorusi do ataków rakietowych - powiedział podczas konferencji w Wojskowym Centrum Medialnym zastępca szefa Głównego Wydziału Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, generał brygady Ołeksij Gromow.
16:30. SG zniszczyła zniszczyła rosyjski system rakiet przeciwpancernych
W obwodzie donieckim straż graniczna zniszczyła system rakiet przeciwpancernych wroga za pomocą drona.
16:15. 107 ukraińskich wojskowych wraca do domu z rosyjskiej niewoli
O uwolnieniu 107 ukraińskich wojskowych poinformował w czwartek szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Wśród uwolnionych jest 6 oficerów i 101 żołnierzy różnych formacji, w tym ranni obrońcy zakładów Azowstal w Mariupolu.
Udało nam się wymienić m.in. ciężko rannych i leżących rannych z Mariupola, z Azowstalu, chłopców z ranami odłamkowymi rąk i nóg, z ranami postrzałowymi różnych części ciała. Są ludzie, którym amputowano kończyny, są ranni z poparzeniami, którzy nie mają czucia w części twarzy, (są osoby) z zakażonymi ranami. Jest również wojskowy, który został ranny w wybuchu w (rosyjskim obozie dla jeńców) w Ołeniwce
— napisał szef gabinetu prezydenta.
Niektórzy wojskowi zostali ranni jeszcze marcu.
15:55. Rosja planuje prowokację w Chersoniu?
Zdjęcie flagi Rosji z siedziby władz obwodowych w okupowanym Chersoniu może być prowokacją – ostrzegła rzeczniczka Sił Obrony na południu Ukrainy Natalia Humeniuk, cytowana przez portal Ukrainska Prawda.
To może być prowokacja, by stworzyć wrażenie, że miejscowości zostały opuszczone, a wkroczenie do nich (sił ukraińskich – PAP) jest bezpieczne
— zaznaczyła Humeniuk podczas wystąpienia w telewizji ukraińskiej.
Zaznaczyła, że biorąc pod uwagę to, że wojska rosyjskie „od dawna przygotowywały się do walk w mieście, i to, jak rozlokowywały swoje siły”, strona ukraińska ma świadomość, jaka jest zaplanowana taktyka.
> Należy zdawać sobie sprawę, że wojna hybrydowa przewiduje także takie wrzutki informacyjne; ataki, które mogą mieć na celu osłabienie wojsk
— wskazała.
Dodała, że chociaż przeciwnik „stwarza wrażenie totalnej ewakuacji”, siły ukraińskie obserwują, że Rosjanie na terenach okupowanych prowadzą działania, mające na celu tworzenie warunków do obrony.
Humeniuk powiedziała, że w Chersoniu pozostają regularne rosyjskie wojska, których żołnierze są przebrani w ubrania cywilne i zajmują mieszkania, opuszczone przez mieszkańców Chersonia i innych miejscowości.
15:20. Rosjanie wywieźli z Chersonia wszystkie karetki pogotowia, autobusy miejskie i wozy strażackie
Rosyjscy okupanci całkowicie rozkradli mienie komunalne w Chersoniu na południu Ukrainy; ze stolicy obwodu wywieziono m.in. wszystkie karetki pogotowia, autobusy komunikacji miejskiej i wozy strażackie - zaalarmowałaprzedstawicielka lojalnych wobec Kijowa chersońskich władz Hałyna Łuhowa, cytowana przez Radio Swoboda.
„Zrabowano cały majątek przedsiębiorstw komunalnych, który zapewniał naszemu miastu funkcjonowanie. (…) Spustoszono m.in. przedsiębiorstwo (gazowe) Chersonhaz i (firmę kanalizacyjną) Chersonmiskwodokanał. (…) Wywieziono całą flotę miejskich autobusów, która została (wcześniej) uzupełniona 30 pojazdami”
— relacjonowała Łuhowa.
15:15. Szwajcaria ponownie odrzuciła wniosek o przekazanie Ukrainie amunicji do Gepardów
Szwajcaria po raz drugi odrzuciła wniosek Niemiec o możliwość reeksportu na Ukrainę amunicji do samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard – informuje portal dziennika „Welt”.
„Ze względu na szwajcarską neutralność i obowiązujące prawo nie jest możliwe rozpatrzenie niemieckiego wniosku o wywóz wyprodukowanej w Szwajcarii amunicji na Ukrainę”
– stwierdził szwajcarski minister gospodarki Guy Parmelin w opublikowanym w czwartek piśmie do niemieckiej minister obrony Christine Lambrecht (SPD). Postanowienie to ma obowiązywać tak długo, jak długo trwać będzie „zaangażowanie Ukrainy w międzynarodowy konflikt zbrojny”.
Minister obrony Christine Lambrecht zwróciła się 21 października do Szwajcarii o zgodę na przekazanie Ukrainie ok. 12,4 tys. pocisków do Gepardów, pierwotnie wyprodukowanych w Szwajcarii.
13:20. Odbudowa po wyzwoleniu spod rosyjskiej okupacji
W miejscowości Stojanka, w obwodzie donieckim, odbudowano zniszczony w czasie rosyjskiej ofensywy most
O ponownym otwarciu mostu dla ruchu drogowego w obu kierunkach poinformował zastępca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko.
Po wyzwoleniu, w ciągu mniej niż dwóch miesięcy, lewa strona mostu została otwarta. (…) Teraz most jest w pełni przejezdny
12:55. Na Krymie Rosyjski Czerwony Krzyż ukradł majątek swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi
Przy milczącej zgodzie Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca Rosyjski Czerwony Krzyż ukradł majątek ukraińskiemu oddziałowi tej organizacji na Krymie - poinformował na Telegramie ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec.
Ukraiński Czerwony Krzyż miał na Krymie 10 pomieszczeń, które były jego własnością, a także sześć samochodów i sprzęt biurowy. Cały ten majątek jest teraz „okupowany” przez Rosyjski Czerwony Krzyż – poinformował Łubinec.
Polityk podał, że napisał do międzynarodowych władz Czerwonego Krzyża w tej sprawie, lecz nie doczekał się odpowiedzi.
„Można dojść do wniosku, że rosyjskie wpłaty na Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca są warte więcej niż wartości głoszone przez tę organizację”
– napisał.
„Czy należy zatem uważać te działania Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca za uznanie aneksji Półwyspu Krymskiego i czy o takim postępowaniu wiedzą darczyńcy i wolontariusze Czerwonego Krzyża na całym świecie?”
– zapytał Łubinec w swoim wpisie.
11:55. Rosjanie opuszczają prawy brzeg Dniepru w okolicach Chersonia
Na budynku administracyjnym Chersonia nie ma już rosyjskiej flagi. Okupacyjna administracja została ewakuowana
— pisze polski reporter Bartłomiej Wypartowicz. W kolejnym wpisie dodał, że niektóre checkpointy zostały opuszczone.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosjanie wycofują się z Chersonia. Żołnierze opuścili posterunki, z budynku władz okupacyjnych zdjęto flagę Rosji
11:10. Rosyjskie wojska straciły już na Ukrainie więcej samolotów niż w ciągu 10 lat wojny w Afganistanie
Od lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zniszczyliśmy już 278 samolotów bojowych wroga; dla porównania, podczas trwającego przez 10 lat konfliktu w Afganistanie siły powietrzne Związku Radzieckiego straciły 118 maszyn - powiadomił na Telegramie naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.
„Ta wojna jest hańbą dla Federacji Rosyjskiej i stanie się przyczyną jej upadku” - dodał Załużny.
Jak poinformował w godzinach porannych ukraiński sztab generalny, w środę siły agresora straciły wyjątkowo dużo żołnierzy - około 730 wojskowych, a także m.in. 20 czołgów, 27 pojazdów opancerzonych i 22 systemy artyleryjskie. Łączne straty wroga od początku najazdu to około 74 tys. żołnierzy, a także m.in. 2734 czołgi, 258 śmigłowców i 5552 pojazdy opancerzone.
09:30. Z portów wypłynęło siedem statków z 290 tys. ton żywności
Siedem statków z 290 tys. ton żywności wypłynęło dziś z ukraińskich portów do krajów Azji i Europy w ramach tzw. inicjatywy zbożowej - poinformował resort infrastruktury Ukrainy.
W czwartek z czarnomorskich portów wypłynęło siedem statków z 290 tys. ton ukraińskiej żywności - czytamy w komunikacie ministerstwa.
Jak podsumowano, od 1 sierpnia z ukraińskich portów eksportowano 10 mln ton żywości do 43 krajów Afryki, Azji i Europy.
„Gdyby Rosja w sposób sztuczny nie blokowała inspekcji (statków) w cieśninie Bosfor, eksport w październiku mógłby być większy o 30-40 proc.” - dodano.
08:36. Zaporoska Elektrownia Atomowa ponownie odłączona od sieci w wyniku rosyjskiego ostrzału!
Okupowana przez rosyjskie wojska Zaporoska Elektrownia Atomowa została po raz kolejny odłączona od ukraińskiej sieci energetycznej w wyniku ostrzału wroga; w obiekcie uruchomiono awaryjne generatory - powiadomił w czwartek na Telegramie koncern Enerhoatom.
W środę zostały uszkodzone dwie ostatnie linie wysokiego napięcia łączące siłownię z ukraińskim systemem elektroenergetycznym. Zasilanie obiektu zapewnia obecnie dziewięć generatorów. Paliwa do ich obsługi wystarczy jednak tylko na 15 dni, a zatem „rozpoczęło się (końcowe) odliczanie” - czytamy w komunikacie Enerhoatomu.
Poprzednio do odłączenia elektrowni od sieci zasilającej doszło 17 października.
07:58. Brytyjski resort obrony: Rosja traci ponad 40 pojazdów opancerzonych dziennie
Rosja ma coraz większy problem z zastąpieniem traconych na Ukrainie czołgów i pojazdów opancerzonych, a w połowie października straty wzrosły do ponad 40 rosyjskich pojazdów opancerzonych dziennie - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
Rosyjscy żołnierze służący na Ukrainie są prawdopodobnie sfrustrowani tym, że są zmuszeni do pełnienia służby w starych bojowych wozach piechoty, które określają jako aluminiowe puszki. W połowie października, w obliczu ukraińskich ofensyw, straty rosyjskich pojazdów opancerzonych wzrosły do ponad 40 dziennie: mniej więcej tyle, ile wynoszą zasoby batalionu. W ostatnich tygodniach Rosja prawdopodobnie uciekła się do pozyskania co najmniej 100 dodatkowych czołgów i bojowych wozów piechoty z białoruskich zapasów
— napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Dodano, że jednostki pancerne i artyleria są kluczowe dla rosyjskiego sposobu prowadzenia wojny, tymczasem siły rosyjskie na Ukrainie borykają się obecnie z problemami wynikającymi częściowo z trudności w pozyskaniu zarówno amunicji artyleryjskiej, jak i wystarczającej liczby nadających się do użytku zastępczych pojazdów pancernych.
07:48. Władze obwodu donieckiego: cztery osoby zabite w środę, ciała czterech kolejnych znalezione na wyzwolonych terenach
Cztery osoby zginęły, a pięć zostało rannych w ciągu minionej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy; ponadto na terenach wyzwolonych spod okupacji znaleziono ciała kolejnych czterech cywilów - poinformował w czwartek na Telegramie szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko.
W środę trzech mieszkańców Donbasu poniosło śmierć w Bachmucie, a jeden w Awdijiwce. Szczątki osób zabitych w poprzednich tygodniach i miesiącach odkryto w miejscowościach Rubci i Łozowe na północy obwodu donieckiego.
Od 24 lutego, czyli początku inwazji Rosji na sąsiedni kraj, zginęło 1151 mieszkańców Donbasu, a 2518 zostało rannych - powiadomił Kyryłenko. Statystyka ta nie uwzględnia jednak bilansu ofiar w zniszczonych i okupowanych przez najeźdźców Mariupolu i Wołnowasze.
07:26. Ukraiński sztab: rosyjskie wojsko wykorzystuje cywilów jako żywe tarcze w obwodzie ługańskim
Rosyjskie wojsko wykorzystuje cywilów jako żywe tarcze na okupowanym terytorium obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy - pisze w czwartek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
W mieście Swatowe przeciwnik rozlokowuje swoje siły w szkołach i zakładach, a mieszkańcy są zmuszani do przychodzenia do pracy i przyprowadzania dzieci na lekcje mimo ostrzałów - podaje sztab.
Na południu kraju rosyjskie wojsko kontynuuje przymusową „ewakuację” ludności na okupowanych częściach obwodu zaporoskiego i chersońskiego.
Siły okupacyjne kradną i wywożą karetki i wyposażenie szpitali z miasta Hoła Prystań do Skadowska w obwodzie chersońskim - informuje sztab.
Minionej doby rosyjska armia przeprowadziła przeciwko Ukrainie trzy rakietowe i 24 lotnicze ataki oraz ponad 80 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.
07:24. Dziennikarz: 15 proc. zagranicznych prywatnych darowizn na potrzeby Ukrainy pochodzi z Rosji lub od Rosjan
Około 15 proc. zagranicznych prywatnych darowizn przekazywanych ukraińskim fundacjom i wolontariuszom pochodzi z Rosji lub od obywateli tego kraju, którzy przebywają obecnie w innych państwach - powiadomił w środę na Telegramie dziennikarz Roman Cymbaluk.
Przyczyny (pomagania Ukrainie) są u każdego odmienne. Po pierwsze, czynią to ludzie pochodzący z Ukrainy. (Te osoby) idą za głosem serca i wspierają w ten sposób swoją prawdziwą ojczyznę. Druga kategoria to Rosjanie wyrażający swoje niezadowolenie z władz na Kremlu i wojny Putina. Najciekawsza jest jednak trzecia kategoria - Rosjanie traktujący darowizny na rzecz ukraińskiej armii jako (argument) na rzecz swojej obrony
— napisał Cymbaluk.
Jak wyjaśnił, chodzi głównie o obywateli Rosji, którzy wyjechali z rodzinnego kraju i mieszkają obecnie w krajach Europy. Emigranci pragną „zabezpieczyć swój pobyt w europejskich krajach”, starając się dowieść, że wspierają armię Ukrainy i tym samym „nie są faszystami” - wyjaśnił dziennikarz.
Najbardziej znanym mechanizmem przekazywania pieniędzy na potrzeby Ukrainy jest United24, czyli internetowa platforma uruchomiona przez władze w Kijowie na początku maja. Do czwartku udało się zebrać za jej pośrednictwem ponad 213 mln dolarów. Zgromadzone środki finansowe są przesyłane Narodowemu Bankowi Ukrainy, który rozdysponowuje je między poszczególne ministerstwa.
07:10. ISW: Rosja znacznie wyczerpała zapasy uzbrojenia i nie może szybko ich uzupełnić
Rosja podczas wojny na Ukrainie znacznie wyczerpała swoje zapasy uzbrojenia i nie jest w stanie szybko ich uzupełnić i prawdopodobnie dlatego negocjowała dostawy z Iranem i Koreą Północną - pisze amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Eksperci zaznaczają, że środowy apel prezydenta Rosji Władimira Putina o konkurencyjność rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego jest oderwany od rzeczywistości rosyjskiego łańcucha dostaw i problemów bazy zbrojeniowej.
Jak podkreślają, wezwania Putina kontrastują z niedawnymi doniesieniami na temat zakupu przez Rosję uzbrojenia z Iranu i Korei Północnej.
06:39. Mer Lwowa: Potrzebujemy o wiele więcej generatorów prądu i paliwa
Ostatnie ataki na infrastrukturę energetyczną obwodu lwowskiego uświadomiły nam, że następnym razem będą atakowane obiekty krytyczne infrastruktury na Ukrainie. Potrzebujemy o wiele więcej generatorów prądu niż mamy oraz paliwa do nich - mówi PAP mer Lwowa Andrij Sadowy.
06:38. W kijowskiej przychodni chorych przyjmuje się nawet wtedy, gdy nie ma prądu
W jednej z kijowskich przychodni publicznych chorych przyjmuje się nawet wtedy, gdy nie ma prądu, mimo iż część lekarzy jest na froncie Najciężej było w lutym, gdy przywożono pacjentów z ranami postrzałowymi - mówi pracująca w przychodni Iryna.
00:15. Zełenski: To uderzające zmiany
Dwieście pięćdziesiąt dwa dni temu Rosja zażądała gwarancji bezpieczeństwa od Stanów Zjednoczonych Ameryki. Po ośmiu miesiącach rosyjskiej tzw. operacji specjalnej Kreml domaga się od Ukrainy gwarancji bezpieczeństwa. To naprawdę uderzające zmiany
— powiedział w swoim wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
To pokazuje zarówno porażkę rosyjskiej agresji, jak i to, jak silni jesteśmy, gdy pozostajemy zjednoczeni. Miliony ukraińskich mężczyzn i kobiet, którzy walczą i pracują za naszą wolność. I miliony ludzi na całym świecie, którzy pomagają nam przeciwstawić się rosyjskiemu terrorowi
— dodał.
Razem zapewnimy porażkę państwa terrorystycznego i ukaranie go za terror. I gwarantujemy, że cała Ukraina jest i będzie wolna
— zaznaczył.
Wieczna chwała wszystkim naszym bohaterom! Wieczna pamięć wszystkim tym, którzy oddali życie za Ukrainę! Chwała Ukrainie!
— podkreślił Zełenski.
00:00. Rosyjskie pociski rakietowe nad korytarzem zbożowym
Wołodymyr Zełenski poinformował w środę wieczorem w nagraniu wideo, że rosyjski myśliwiec wystrzelił dwa pociski rakietowe, które przeleciały nad korytarzem zbożowym. Każdy z tych ataków Rosjan zagraża eksportowi żywności - oświadczył prezydent Ukrainy.
Każdy z tych rosyjskich ataków - a zdarzają się one prawie codziennie - bezpośrednio zagraża eksportowi żywności
— oznajmił Zełenski.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/620603-relacja-253-dzien-wojny-co-sie-dzieje-w-chersoniu