„Na tym etapie dochodzenia nie ujawnimy dalszych szczegółów” - przekazała PAP Prokuratura Europejska. Nie informuje też, kiedy takie śledztwo może się zakończyć. Z negocjacjami dotyczącymi zakupu szczepionek koncernu Pfizer media wiążą przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen. Prokuratura Europejska zajmuje się zwalczaniem nadużyć na szkodę finansów UE.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prokuratura europejska wszczęła śledztwo w sprawie zakupu przez UE szczepionek przeciw Covid-19! Jaką rolę odegrała szefowa KE?
Również Komisja Europejska nie komentuje sprawy.
Prokuratura Europejska jest niezależna, dlatego wszelkie pytania dotyczące konkretnych dochodzeń należy kierować bezpośrednio do niej. Jak powiedziałem niedawno, nie otrzymaliśmy żadnych informacji z Prokuratury Europejskiej
— przekazał PAP rzecznik KE Christian Wigand.
Śledztwo w sprawie zakupu szczepionek
Prokuratura Europejska (EPPO) w październiku potwierdziła wszczęcie śledztwa w sprawie zakupu przez UE szczepionek przeciw Covid-19. EPPO nie podała, kogo objęto dochodzeniem. Z negocjacjami dotyczącymi zakupu szczepionek koncernu Pfizer media wiążą przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen. Nieprawidłowości w tej sprawie wytknął jej już Europejski Trybunał Obrachunkowy.
W lipcu br. rzeczniczka praw obywatelskich UE Emily O’Reilly wezwała unijnych urzędników „do bardziej szczegółowych poszukiwań” korespondencji przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen z szefem koncernu Pfizer na temat zakupu 1,8 mld dawek szczepionki.
Wyjątkowe potwierdzenie śledztwa jest odpowiedzią na ekstremalnie wysokie zainteresowanie publiczne. W tym momencie żadne inne szczegóły śledztwa nie zostaną ujawnione
— napisała na Twitterze EPPO.
W kwietniu 2021 roku amerykański dziennik „New York Times” jako pierwszy podał, że przewodnicząca Komisji Europejskiej negocjowała poprzez komunikator internetowy zakup 1,8 mld dawek szczepionki przeciw Covid-19 z szefem Pfizera Albertem Bourlą. O udostępnienie treści tych rozmów zwrócili się dziennikarze oraz europosłanka Sophie in’t Veld.
Wiceszefowa KE Viera Jurova stwierdziła w odpowiedzi, że komunikaty „krótkotrwałe i efemeryczne” nie są archiwizowane i nie wchodzą w zakres unijnych zasad przejrzystości w zakresie dostępu do dokumentów. Niemniej, jak podkreślił wówczas portal EUobserver, brak przejrzystości wokół korespondencji von der Leyen wywołał oburzenie wśród europosłów i organizacji społecznych, które skrytykowały Komisję za próby uniknięcia odpowiedzialności.
Portal Politico przypomina, że we wrześniu opublikowany został raport Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, z którego wynika, że Komisja odmówiła ujawnienia szczegółów dotyczących roli von der Leyen w rozmowach dotyczących kontraktu z Pfizerem. Europejski Trybunał Obrachunkowy wytknął von der Leyen odejście od wspólnych ustaleń z poprzednich negocjacji w sprawie szczepionek i samodzielne wypracowanie wstępnej umowy.
Czym jest EPPO?
Prokuratura Europejska ma zwalczać nadużycia na szkodę finansów UE. Może prowadzić postępowania przygotowawcze w związku z przestępstwami mającymi wpływ na interesy finansowe UE oraz wnosić i popierać oskarżenia. Prowadzi też transgraniczne postępowania przygotowawcze w sprawie nadużyć na kwotę wyższą niż 10 tys. EUR oraz w sprawie transgranicznych oszustw VAT-owskich, które spowodowały szkodę na kwotę powyżej 10 mln EUR. Ściśle współpracuje z krajowymi organami ścigania oraz z innymi organami, np. Eurojustem i Europolem.
olnk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/620150-sledztwo-ws-szczepionek-prokuratura-nie-ujawnia-szczegolow