Nieprzyznanie Gruzji statusu kandydata do UE jest niewytłumaczalny, moralnie niedopuszczalny i szkodliwy – powiedział w czwartek premier Węgier Viktor Orban podczas konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Gruzji Iraklim Garibaszwilim.
Orban skrytykował decyzję o przyznaniu statusu kandydata na członka UE Mołdawii i Ukrainie z pominięciem Gruzji. Powiedział, że Węgry nadal będą wspierać jak najszybsze przyznanie Gruzji statusu kandydata i wyślą swoich ekspertów, którzy pomogą Gruzinom przygotować się do negocjacji.
Głównym celem Gruzji jest uzyskanie statusu kraju kandydującego do członkostwa w UE, a następnie zostanie jej członkiem
— oświadczył podczas konferencji prasowej Irakli Garibaszwili. Dodał, że Gruzja chciałaby też zostać członkiem NATO.
Co z energetyką?
Premierzy obu krajów podpisali w czwartek w Budapeszcie umowę o strategicznym partnerstwie. Jednym z głównych tematem rozmów były sprawy dotyczące energetyki.
Długoterminowym rozwiązaniem kryzysu energetycznego jest otrzymywanie przez kontynent europejski więcej energii z większej liczby kierunków
— podkreślił Orban, dodając, że zwiększona podaż jest krokiem w kierunku spadku cen i walki z inflacją. Dodał, że Węgry dążą do stworzenia nowego systemu przesyłu energii elektrycznej z Azerbejdżanu na Węgry przez Gruzję i Rumunię. Według niego pozwoli to zastąpić duże ilości gazu, z których obecnie generuje się energię elektryczną na Węgrzech.
Jak podkreślił Orban, jego gruziński odpowiednik w pełni popiera ten program, co potwierdził następnie Garibaszwili.
Premier Gruzji podziękował Węgrom za wsparcie w wysiłkach na rzecz integracji ze strukturami euroatlantyckimi oraz za poparcie dla integralności terytorialnej jego kraju. Potępił przy tym agresję Rosji na Ukrainę, zaznaczając, że jego kraj wspiera Kijów w każdy możliwy sposób.
23 czerwca Rada Europejska zdecydowała o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej; postanowiła również, że Gruzja musi na tę perspektywę jeszcze poczekać. Unijni przywódcy oświadczyli, że uznają europejską perspektywę Gruzji i są „gotowi przyznać jej status kandydata po zajęciu się (przez ten kraj) priorytetowymi zagadnieniami”.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/619923-orban-nieprzyznanie-gruzji-statusu-kandydata-szkodliwe