Trwa 239. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę! Minęło już ponad pół roku od rozpoczęcia inwazji. Ukraina prowadzi działania kontrofensywne na południu i wschodzie kraju, z kolei Rosja ogłosiła tzw. częściową mobilizację, a po pseudoreferendach - aneksję części okupowanych terytoriów. Agresor przeprowadza także masowe ataki rakietowe, artyleryjskie i z użyciem dronów-kamikadze na cele infrastruktury energetycznej i obiekty mieszkalne. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Czwartek, 20 października 2022 r.
22:26. Kułeba rozmawiał z premierem Izraela
Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba poinformował w czwartek wieczorem na Twitterze, że „rozmawiał szczegółowo” z premierem Izraela Jairem Lapidem o prośbie Kijowa, dotyczącej izraelskich systemów obrony powietrznej i technologii.
„Poinformowałem go o niewyobrażalnym cierpieniu, śmierci i zniszczeniach spowodowanych przez rosyjskie pociski rakietowe i wyprodukowane w Iranie drony” - napisał Kułeba.
Lapid poinformował wcześniej na Twitterze o rozmowie z ukraińskim ministrem. „Podzieliłem się z nim naszym głębokim zaniepokojeniem militarnymi powiązaniami między Iranem i Rosją” - głosi wpis premiera.
„Izrael stoi ramię w ramię z narodem ukraińskim” - dodał Lapid.
22:17. Zełenski: Zamach w kachowskiej elektrowni równoznaczny z użyciem broni masowego rażenia
Rosyjski zamach w kachowskiej elektrowni wodnej na Dnieprze byłby równoznaczny z użyciem broni masowego rażenia - oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Przywódca poinformował tego dnia liderów UE, że siły rosyjskie zaminowały zaporę i transformatory siłowni.
Prezydent wezwał „wszystkich na świecie” do stanowczych i szybkich działań, by „nie dopuścić do nowego rosyjskiego ataku terrorystycznego”.
Zełenski podkreślił, że wysadzenie w powietrze zapory oznaczałoby „ogromną katastrofę”.
Zaznaczył przy tym, że mogłoby to też doprowadzić do uniemożliwienia dostarczania wody na Krym z Dniepru. W przypadku zniszczenia zapory Kanał Północnokrymski „po prostu zniknie” - dodał. „I jeśli Rosja przygotowuje taki atak terrorystyczny, jeśli naprawdę poważnie rozpatruje też taki scenariusz, to oznacza to, że terroryści już są świadomi, że nie utrzymają nie tylko Chersonia, ale całego południa naszego kraju, w tym Krymu” - kontynuował szef państwa.
22:07. Okupanci wywozili ludzi na tortury do Rosji
Rosyjscy okupanci wywozili z obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy ludzi do Rosji, by ich tam torturować; według świadków wywożono tam też zwłoki zabitych osób - poinformował w czwartek Wołodymyr Tymoszko, stojący na czele policji obwodu charkowskiego.
Dzięki zeznaniom świadków i ofiar policja ustaliła 22 miejsca w wyzwolonej części obwodu charkowskiego, w których okupanci stosowali tortury - przekazał Tymoszko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Szef policji podkreślił, że na razie niemożliwe jest oszacowanie liczby osób, które były torturowane. Część z nich jest w Rosji - dodał. Tymoszko powiedział, że policja posiada informacje na temat tego, że okupanci wywozili ludzi na terytorium Rosji, tam ich torturowali, a później przywozili z powrotem.
21:50. Rosjanie stacjonujący na Krymie sterują dronami atakującymi Ukrainę
Rosjanie stacjonujący na Krymie sterują dronami atakującymi Ukrainę. Na Krymie przebywają również Irańczycy, którzy pomagają rosyjskim siłom - powiedział w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby.
Jak powiedział dziennikarzom Kirby, Irańczycy są „bezpośrednio zaangażowani” we wspieranie ataków dronami, jednak to Rosjanie sterują nimi. Liczba irańskich instruktorów jest „relatywnie niewielka” - dodał.
Administracja prezydenta Joe Bidena analizuje sposoby utrudnienia Teheranowi sprzedaży dronów do Rosji i „nie koncentruje się” już na negocjacjach nuklearnych z Iranem. Waszyngton rozważa też nałożenie kolejnych sankcji na Teheran - poinformował.
20:07. Zełenski: 1/3 infrastruktury energetycznej Ukrainy została zniszczona przez bomby i drony
Prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał przywódcom 27 państw UE na szczycie w Brukseli, że jedna trzecia infrastruktury energetycznej Ukrainy została zniszczona przez bomby i drony – przekazało PAP źródło w UE.
Zełenski połączył się z szefami państw i rządów krajów UE poprzez łącza wideo.
Z informacji PAP wynika, że apelował o działania ze strony UE z uwagi na eskalację agresji ze strony Rosji. Wskazał, że Ukraina mierzy się z problemami z elektrycznością i ogrzewaniem oraz że potrzebne są dostawy z UE kolejnych systemów obrony przeciwlotniczej i antyrakietowej. Zaznaczył, że system energetyczny Ukrainy jest obiektem ciągłych ataków.
Zełenski miał też zaapelować o kolejne sankcje wobec Rosji, jak również wobec Iranu. Zwrócił uwagę, że terytorium Białorusi jest wykorzystywane do wystrzeliwania rakiet na cele w Ukrainie, a to wymaga wprowadzenia sankcji na Mińsk.
Poinformował też o problemach z chłodzeniem Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze ze względu na działania Rosji. Powiedział, że Rosjanie na południu kraju zaminowali tamę na Dnieprze.
19:38. Iran zaprzecza, że jego drony są wykorzystywane w wojnie
„Washington Post” podał w czwartek, że Amerykanie przeanalizowali wrak irańskiego drona użytego na Ukrainie, by lepiej poznać wykorzystaną w nim technologię. Szef MSZ Iranu Hossein Amir-Abdollahian zaprzecza, by irańskie drony były wykorzystywane w tej wojnie.
Jak pisze „WP”, powołując się na przedstawieli administracji USA, informacja o irańskich dronach, ich strukturze i technologii ma kolosalne znaczenie, ponieważ pozwoli Ukraińcom i Amerykanom lepiej identyfikować tę broń i skuteczniej z nią walczyć.
Amir-Abdollahian napisał jednak w czwartek na Twitterze, że zarzuty, iż Iran dostarcza Rosji drony wykorzystywane przeciw Ukrainie „są bezpodstawne”.
W rozmowie telefonicznej z (szefem dyplomacji UE) Josepem Borrellem przypomniałem mu, że naszą polityką jest przeciwstawianie się wojnie i jej eskalacji na Ukrainie
— zadeklarował minister. Przyznał jednak, że Iran „współpracuje z Rosją w kwestii obrony”.
18:30. Sztab: strąciliśmy 15 z 20 wystrzelonych przez armię rosyjską irańskich dronów
Ukraińskie siły obrony strąciły minionej doby 15 z 20 wystrzelonych przez armię Rosji irańskich dronów bojowych - poinformował sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy.
Jak czytamy w komunikacie, minionej doby siły rosyjskie przeprowadziły trzy rakietowe i 20 lotniczych ataków, a także 10 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.
Po raz kolejny armia Rosji przeprowadziła zmasowany atak irańskimi dronami bojowymi na cywilną infrastrukturę Ukrainy. 15 z 20 dronów strąciły ukraińskie siły obrony.
Lotnictwo ukraińskich sił obrony przeprowadziło sześć uderzeń w pozycje sił okupacyjnych. Trafiono m.in. w dwa miejsca nagromadzenia sprzętu i broni. Wojsko rakietowe i artyleria uderzyły m.in. w punkt dowodzenia, dwa miejsca nagromadzenia żywej siły, sprzętu i broni.
Według sztabu strona rosyjska kontynuuje mobilizację w Rosji i na okupowanym terytorium ukraińskim.
17:00. Armia rosyjska ponownie ostrzelała granicę obwodu czernihowskiego
Od godziny 13:40 do 14:30 obserwatorzy odnotowali 16 trafień, prawdopodobnie z moździerza 82 mm, na terenie osiedla Kostobobrów. Nie ma strat wśród personelu i sprzętu. Nie było informacji o stratach wśród lokalnej ludności czy uszkodzeniach infrastruktury cywilnej - poinformowało w komunikacie Dowództwo Operacyjne „Północ”.
16:45. Polski KRAB walczy na Ukrainie
16:40. Co dzieje się na granicy białorusko-ukraińskiej?
Zdjęcia satelitarne pokazują, że na białoruskim lotnisku przy granicy z Ukrainą pojawia się coraz więcej sprzętu wojskowego i personelu.
16:30. Na Ukrainie walczy ponad 8 tys. najemników tzw. grupy Wagnera
Do walki na Ukrainie skierowano ponad 8 tys. najemników z rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej znanej jako grupa Wagnera - poinformował dziś wywiad wojskowy Ukrainy (HUR).
Dodano, że większość z nich to więźniowie, którzy też stanowią największy odsetek zabitych.
Jak można przeczytać w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych, większość wagnerowców znajduje się w oddziałach wzdłuż linii walk.
16:15. Prezydent Zełenski apeluje do literatów
Podczas przemówienia online na dorocznych Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do literatów o jak najszersze opisywanie „terroru”, narzuconego Ukraińcom przez Rosję. „Wiedza rozjaśnia” - mówił Zełenski.
„Zamiast importować kulturę, Rosja importuje śmierć” - akcentował ukraiński prezydent w przemówieniu wyemitowanym podczas targów, na których prezentują się także ukraińscy pisarze.
„Dlatego proszę was o zrobienie wszystkiego, aby ludzie wiedzieli o terrorze, jaki Rosja sprowadziła na Ukrainę”
– apelował ukraiński przywódca i podkreślał, że „wiedza rozjaśnia”.
„Książki, scenariusze, artykuły, raporty, tam są odpowiedzi na pytania – przekonywał. - Musimy być szczerzy: w Europie wciąż jest wiele osób publicznych, które zachęcają do + zrozumienia+ Rosji. Ci ludzie są obecni w różnych sferach: polityce, biznesie, organizacjach pozarządowych i mediach. Jak to możliwe? Jedyną odpowiedzią na to pytanie jest brak wiedzy”.
16:00. Prezydent Zełenski po rozmowie z prezydentem Niemiec: pilnie potrzebna tarcza obrony powietrznej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozmawiał przez telefon ze swoim niemieckim odpowiednikiem Frankiem-Walterem Steinmeierem. Nad Ukrainą pilnie potrzebna jest tarcza przeciwrakietowa - oświadczył po rozmowie.
„Przeprowadziłem przedmiotową i produktywną rozmowę z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Podziękowałem Niemcom za pierwszy system obrony powietrznej IRIS. Musimy pilnie stworzyć nad Ukrainą tarczę obronną!”
— napisał Zełenski na Twitterze.
Jak dodał, „Niemcy również pomogą w poradzeniu sobie ze skutkami rakietowego terroru Rosji”.
Zełenski poinformował o przygotowywaniu wizyty prezydenta Niemiec na Ukrainie.
15:15. Wywiad wojskowy: rosyjskie służby mogą zorganizować w swoim kraju prowokacje i oskarżyć o nie Ukrainę
Rosyjskie służby rozpowszechniają ostrzeżenia, że w miastach europejskiej części Rosji szykowane są rzekome ukraińskie prowokacje, polegające na pozostawianiu ładunków wybuchowych w miejscach publicznych; prawdopodobnie jest to zapowiedź takich działań podjętych przez Kreml - oznajmił w czwartek wywiad wojskowy Ukrainy (HUR).
Komisariaty wojskowe w Rosji rozsyłają lokalnym mieszkańcom powiadomienia, w których oskarżają ukraińskie służby specjalne o planowanie i przeprowadzanie aktów terroryzmu przeciwko ludności cywilnej. „Dywersanci” rzekomo pozostawiają na drogach, ławkach czy w krzakach ładunki wybuchowe imitujące m.in. telefony, portfele, tablety, a nawet dziecięce zabawki - czytamy w komunikacie HUR na Telegramie.
„Służba Bezpieczeństwa Ukrainy rozpoczęła falę zamachów terrorystycznych na terytorium Rosji. (…) Wszystkie pozostawione (przez SBU) przedmioty są zaminowane. Ładunek nie jest duży, ale wystarczający, by człowiek został inwalidą. (…) 10 września w Woroneżu przechodzień podniósł paszport i oderwało mu rękę. Przekażcie tę informację dzieciom i bliskim w starszym wieku”
— ostrzegają rosyjskie struktury siłowe w ogłoszeniu opublikowanym przez HUR.
„Te (wymysły) są lustrzanym odbiciem prawdziwych działań najeźdźców na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy. (…) Przypuszczalnie służby specjalne (Kremla) przygotowują w ten sposób grunt pod prowokacje i późniejsze oskarżenia pod adresem (Kijowa)” - podkreślił wywiad.
Doniesienia o zamachach terrorystycznych i innych działaniach wymierzonych w ludność cywilną, których miałyby się dopuścić w Rosji tamtejsze służby, a następnie obwinić o to Ukrainę, pojawiają się już od kwietnia. W ocenie władz w Kijowie takie działania służyłyby zwiększeniu poparcia społecznego dla wojny z sąsiednim krajem, a także ogłoszonej we wrześniu przez prezydenta Władimira Putina mobilizacji.
14:45. Sztab: rośnie ryzyko wznowienia rosyjskiej ofensywy na froncie północnym
Rośnie ryzyko wznowienia rosyjskiego ataku na Ukrainę na froncie północnym - powiedział przedstawiciel Sztabu Generalnego Ukrainy gen. Ołeksij Hromow. Dodał, że siły rosyjskie mogą zaatakować na zachodnim odcinku białorusko-ukraińskiej granicy, by przeciąć szlaki dostaw broni od partnerów.
„Ryzyko wznowienia przez siły zbrojne Rosji ataku na froncie północnym rośnie. Tym razem kierunek ataku może być zmieniony na zachód białorusko-ukraińskiej granicy, by przeciąć główne logistyczne szlaki dostaw uzbrojenia i sprzętu wojskowego Ukrainie od krajów partnerskich”
— oświadczył Hromow na briefingu. Jego wypowiedź cytuje agencja Interfax-Ukraina.
Generał zwrócił uwagę na wzmocnienie agresywnej retoryki władz Rosji i Białorusi, której towarzyszy rozlokowywanie regionalnego zgrupowania wojsk Państwa Związkowego (Rosji i Białorusi).
Jak poinformował, na terytorium Białorusi trwa rozmieszczanie „jednostek lotniczych, jednostek innych rodzajów wojsk, sił zbrojnych Rosji” na lotniskach i w obiektach infrastruktury wojskowej, m.in. tych, które przekazano pod pełną kontrolę armii Rosji.
Zaznaczył też, że na Białorusi trwają przygotowania do potajemnej mobilizacji.
Jednocześnie Białoruś nadal udostępnia swoje terytorium do wystrzeliwania rakiet i dronów - dodał. Na lotniskach Białoruś rozlokowała samoloty MiG-31, które mogą być uzbrojone w pociski manewrujące typu Kalibr - kontynuował generał.
„Obecnie siły obrony prowadzą działania mające zapewnić mocną osłonę państwowej granicy Ukrainy i miasta Kijów z kierunku północnego”
— podkreślił.
„W przypadku podjęcia przez przeciwnika decyzji o otwarciu tzw. drugiego frontu, czyli prowadzenia ofensywnych działań z Białorusi, będziemy gotowi do adekwatnej odpowiedzi” - zapewnił przedstawiciel sztabu.
12:47. „NYT”: Rosja przerzuciła z Syrii na Ukrainę ponad tysiąc żołnierzy i systemy obrony powietrznej S-300
Rosja przerzuciła z Syrii na Ukrainę około 1200-1600 żołnierzy, a także systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe S-300; ten ruch może doprowadzić do zmiany stanowiska Izraela w kwestii pomocy wojskowej dla Kijowa, ponieważ Tel Awiw obawiał się dotąd ataków w Syrii przy użyciu S-300 - powiadomił amerykański dziennik „New York Times”.
Decyzja Moskwy usuwa jedno z głównych ograniczeń izraelskich działań militarnych na terytorium Syrii - poinformował „NYT” za dwoma wysokimi rangą zachodnimi dyplomatami pracującymi na Bliskim Wschodzie oraz izraelskim urzędnikiem zajmującym się kwestiami bezpieczeństwa.
„Chociaż kontrola nad S-300 nigdy nie została przekazana (przez Rosję) syryjskiemu rządowi, ryzyko, że (ten system) może zostać użyty przeciwko izraelskim samolotom, było głównym powodem, dla którego Izrael odrzucał (dotąd) ukraińskie prośby o dostawy sprzętu wojskowego”
— czytamy na łamach dziennika.
12:37. Polska wyrzutnia BM-21 Grad na Ukrainie!
Jest pierwsze nagranie i zdjęcie polskiej wyrzutni Grad na Ukrainie! „Zawsze miło patrzeć jak postsowiecka broń niszczy mrzonki o przywróceniu ZSRS…” - komentuje na Twitterze minister Michał Dworczyk.
Blogerzy śledzący działania na froncie donoszą o pierwszym zdjęciu polskiej wyrzutni rakietowej BM-21 Grad na Ukrainie!
Ta jest obecnie używana na linii frontu. Kilkadziesiąt takich wyrzutni zostało przekazanych armii ukraińskiej przez Polskę w kwietniu, a pierwszy egzemplarz został zauważony dopiero teraz
— czytamy.
Jak podkreśla kanał TPYXA, polskie Grady na uzbrojeniu Sił Zbrojnych Ukrainy wyróżnia charakterystyczny kamuflaż.
Fotografię z polską maszyną na ukraińskim froncie skomentował minister Michał Dworczyk.
Zawsze miło patrzeć jak postsowiecka broń niszczy mrzonki o przywróceniu ZSRS…
— napisał na Twitterze.
10:50. Siły ukraińskie niszczą pozycje Rosjan w obwodzie chersońskim
Ukraińskie siły kontynuują natarcie w obwodzie chersońskim. W sieci pojawiają się nagrania pokazujące zniszczenie rosyjskich pozycji.
Z kolei 44. Brygada Artylerii zniszczyła na wschodzie dwa rosyjskie czołgi, transporter opancerzony, przyczepa KUNG i BWP BMP-3.
10:45. Zniszczenie hydroelektrowni w Nowej Kachowce odcięłoby Rosjanom dostawy wody na Krym
Zniszczenie hydroelektrowni w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim, na okupowanych przez rosyjskie wojska terenach południa Ukrainy, odcięłoby wrogowi na kilka lat dostawy wody na Krym - ocenił w środę wieczorem sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow. Krym został zaanektowany przez Rosję w 2014 roku.
Sekretarz RBNiO przedstawił taką opinię w kontekście zarządzonej przez rosyjskich kolaborantów ewakuacji cywilów z Chersońszczyzny, a także pojawiających się w ostatnich dniach informacji, że najeźdźcy mogą zaatakować elektrownię i w konsekwencji wywołać powódź w obwodzie chersońskim. Następnie Kreml miałby oskarżyć o ten czyn władze w Kijowie.
Według Daniłowa ewentualne zniszczenie obiektu w Nowej Kachowce doprowadziłoby do „katastrofy na ogromną skalę, z wielką liczbą ofiar”.
Nie potrafię powiedzieć, jak świat powinien zareagować na to (ewentualną prowokację)
— przyznał Daniłow podczas rozmowy na antenie telewizji Kanał 24.
Sekretarz RBNiO powiadomił, że dużym zagrożeniem byłoby również uszkodzenie przez wroga agregatów prądotwórczych znajdujących się w Nowej Kachowce i zapewniających Ukrainie dostawy energii elektrycznej.
(Rosjanie) mogą to zrobić, mamy doniesienia na ten temat
— podkreślił Daniłow.
Rosyjskie wojska przygotowują podłoże informacyjne do przeprowadzenia ataku na elektrownię wodną w Nowej Kachowce i przypisania odpowiedzialności za ten czyn siłom ukraińskim - ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Według think tanku przerwanie tamy na Dnieprze miałoby nie tylko spowolnić ukraińską ofensywę na południu, ale też odwrócić uwagę od porażek Rosjan w tym regionie.
10:15. Kijów oszczędza prąd
Ze względu na liczne ataki na obiekty infrastruktury energetycznej Ukrainy w Kijowie od czwartku obowiązuje tryb oszczędzania energii elektrycznej. Oznacza to m.in., że sklepy mają zrezygnować z oświetlania swoich witryn, trolejbusy zostały zastąpione autobusami, a ulice są słabiej oświetlone. Wdrażane będą również przerwy w dostawach prądu. Władze miasta proszą mieszkańców o wyrozumiałość.
W ramach oszczędności trolejbusy od czwartku zamieniono na autobusy. Tego samego dnia startuje sezon grzewczy - pierwotnie, ze względu na wojnę, miał się zacząć później, ale został przyspieszony, bo kijowianie są zmuszeni ogrzewać swoje mieszkania grzejnikami elektrycznymi i tym samym zwiększają zużycie energii elektrycznej.
Elewacje muzeów, teatrów i galerii sztuki oraz uczelni wyższych nie są podświetlane już od ubiegłego tygodnia.
09:30. ISW: Rosjanie przygotowują się do przerwania tamy na Dnieprze
Wojska rosyjskie przygotowują podłoże informacyjne do przeprowadzenia ataku na elektrownię wodną w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim i przypisania odpowiedzialności siłom ukraińskim - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Przerwanie tej tamy na Dnieprze miałoby nie tylko spowolnić ukraińską ofensywę na południu, ale i odwrócić uwagę od porażek Rosjan w tym regionie.
„Kreml mógłby wykorzystać taki atak pod fałszywą flagą, by przyćmić informacje o trzecim, upokarzającym odwrocie sił rosyjskich, tym razem z zachodniej części obwodu chersońskiego. Taki atak wpisywałby się też w szerszą kłamliwą operację informacyjną Rosjan, mającą przedstawiać Ukrainę jako państwo terrorystyczne, które celowo atakuje cywilów”
— napisano w najnowszej analizie ISW.
CZYTAJ WIĘCEJ: ISW: Rosjanie przygotowują się do przerwania tamy na Dnieprze, by zamaskować swoje porażki w okolicach Chersonia
09:15. W obwodzie donieckim znaleziono ciała kolejnych 12 ofiar rosyjskiej agresji
Ciała kolejnych 12 ofiar rosyjskiej agresji znaleziono w ciągu minionej doby na wyzwolonych terenach w północnej części obwodu donieckiego, we wschodniej części Ukrainy - poinformował na Telegramie szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko. Oprócz tego jedna osoba zginęła w wyniku ostrzałów wroga.
Szczątki ośmiu osób odkryto w mieście Łyman, a po dwa ciała zostały znalezione w Nowoseliwce i Sosnowem. Cywil zabity w wyniku ostrzału był mieszkańcem miejscowości Zariczne. Ponadto pięć osób zostało rannych - powiadomił gubernator.
Według Kyryłenki od 24 lutego, czyli początku inwazji Rosji na Ukrainę, zginęło już 1059 mieszkańców obwodu donieckiego, a 2440 doznało obrażeń. Statystyka ta nie uwzględnia jednak bilansu ofiar w zniszczonych i okupowanych przez agresora Mariupolu i Wołnowasze.
09:00. Z Ukrainy do Polski wjechało 7,142 mln osób, na Ukrainę wyjechało ponad 5,344 mln osób
Od początku wojny na Ukrainie do Polski wjechało 7,142 mln osób, a z Polski na Ukrainę ponad 5,344 mln osób – poinformowała Straż Graniczna.
Wczoraj do Polski przybyło 22,5 tys. osób, a do godz. 7.00 w czwartek – 7,5 tys.
Z kolei na Ukrainę od 24 lutego wyjechało z Polski ponad 5,344 mln osób, z czego w czwartek odprawiono 21,2 tys. osób.
08:32. Wybuch miny w obwodzie charkowskim. Zginęły dwie osoby
Dwóch pracowników Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) zginęło na skutek wybuchu miny w wyzwolonym spod rosyjskiej okupacji rejonie (powiecie) iziumskim w obwodzie charkowskim, w północno-wschodniej części Ukrainy - poinformował w czwartek szef władz tego regionu Ołeh Syniehubow.
Jak dodał w komunikacie na Telegramie, w wyniku tej eksplozji cztery osoby zostały ranne.
Pozostawione przez rosyjskie wojska ładunki wybuchowe stanowią poważne zagrożenie dla ukraińskiej ludności cywilnej. Co kilka dni napływają doniesienia o ofiarach śmiertelnych z powodu nastąpienia lub najechania na minę. Tylko 2 października na skutek eksplozji min w różnych regionach Ukrainy zginęło co najmniej sześć osób.
08:07. Brytyjskie MON: Rosja może wycofać wojska z terenów na zachód od Dniepru
Rosyjskie władze mogą poważnie rozważać wycofanie swoich wojsk na Ukrainie z terenów na zachód od Dniepru, co będzie oznaczało spore wyzwanie, bo wszystkie stałe mosty w okolicach Chersonia są uszkodzone - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że 18 października niedawno mianowany dowódca sił rosyjskich na Ukrainie, generał Siergiej Surowikin, powiedział rosyjskim mediom, że w rejonie Chersonia „powstała niełatwa sytuacja”, i poparł ogłoszone wcześniej plany władz okupacyjnych dotyczące ewakuacji ludności cywilnej.
Komunikat Surowikina jako naczelnego dowódcy operacyjnego, naświetlający negatywne wiadomości o „specjalnej operacji wojskowej”, jest wysoce nietypowy. Prawdopodobnie wskazuje, że władze rosyjskie poważnie rozważają wycofanie swoich sił z terenów położonych na zachód od Dniepru
— napisano.
08:04. Irańczycy będą szkolić Rosjan w obsłudze dronów
Moskwa i Teheran porozumiały się w sprawie przyjazdu na terytorium Rosji irańskich doradców i instruktorów zajmujących się dronami bojowymi - oświadczył w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Według wstępnych informacji Irańczycy szkolą Rosjan nie tylko w operowaniu już używanymi przez nich dronami Shahed-136, ale i w kierowaniu maszynami Arash-2 - przekazało ukraińskie dowództwo w porannym komunikacie.
Amerykański think tank ISW informował w sobotę, opierając się na źródłach irańskich, że Rosja zakupiła nieznaną liczbę dronów Arash-2, które są bardziej zaawansowaną konstrukcją niż używane już przez siły rosyjskie na Ukrainie Shahed-136. Jest jednak bardzo mało prawdopodobne, by Rosjanie byli w stanie używać dronów Arash-2 z większymi sukcesami niż Shahed-136 - ocenił ISW.
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły 11 ataków rakietowych i 28 lotniczych, a także ponad 65 z użyciem artylerii rakietowej - poinformował Sztab. Dodano, że w atakach ucierpiało ponad 25 miejscowości. Ponadto wróg uruchomił ponad 10 wyprodukowanych w Iranie dronów Shahed-136, z czego ponad połowę z nich z terenu Białorusi - uzupełniono.
Według naszych informacji, na tereny okupowanego obwodu ługańskiego dotarły uzupełnienia ze zmobilizowanych ostatnio w Rosji rezerwistów; odnotowano tam liczne przypadki rabunków i grabieży. Możliwe, że znaczna część tego kontyngentu składała się z więźniów - podano również w komunikacie ukraińskiego dowództwa.
07:12. Mieszkańcy Charkowa: Dziękujcie ludziom w Polsce
Dziękujcie ludziom w Polsce, że o nas nie zapomnieli – mówią PAP mieszkańcy Charkowa na wschodzie Ukrainy, którzy przychodzą po pomoc humanitarną do siedziby Caritas-Spes przy rzymskokatolickiej parafii katedralnej w tym bombardowanym przez Rosję mieście.
Potrzeby są ogromne, a teraz nawet się zwielokrotniły. Dotąd prosiliśmy o pomoc w postaci artykułów spożywczych i lekarstw, lecz przed zbliżającą się zimą potrzebna jest odzież zimowa, piecyki na drewno i piecyki elektryczne. W wielu miejscach od miesięcy nie ma światła ani gazu, a ludzie muszą jakoś przeżyć
— wyjaśnia ks. Wojciech Stasiewicz, dyrektor Caritas-Spes-Charków.
Pochodzący z Lublina duchowny pracuje na Ukrainie od 15 lat. Caritas-Spes, którym kieruje, nie ogranicza się wyłącznie do Charkowa ale dociera również do innych miejscowości wschodniej Ukrainy.
06:45. Władze Kijowa zarządziły przerwy w dostawach prądu
Tuż przed północą w środę rozpoczęły się w Kijowie wyłączenia prądu spowodowane rosyjskimi atakami na infrastrukturę energetyczną, poinformowało Ukrenergo, donosi Ukrinform.
Przerwa w dostawie prądu potrwa do 4 godzin dziennie dla każdego klienta, informuje Ukrenergo, nie wyklucza jednak, że czterogodzinne przerwy mogą pojawiać się częściej, np. dwa razy podczas dnia, od 8 do 12-tej i od 20-tej do północy.
Władze Kijowa apelują do mieszkańców o oszczędzanie energii elektrycznej – włączania po kolei urządzeń energochłonnych, jak największego ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach od 17:00 do 23:00. Firmy proszone są o ograniczenie oświetlenia zewnętrznego biur, restauracji i centrów handlowych.
06:30. Hiszpania wysyła na Ukrainę generatory prądu
Ministerstwo Obrony Hiszpanii wysyła na Ukrainę generatory prądu w związku z ostatnimi atakami wojsk rosyjskich na jej infrastrukturę energetyczną , co utrudniło dostawy energii elektrycznej dla obywateli, poinformowała w czwartek służba prasowa ministerstwa.
Hiszpania przekazuje cztery generatorach o mocy 400 kilowatów i jeden o mocy 150 kilowatów, przygotowane przez Siły Powietrzne i Kosmiczne,poinformowało ministerstwo.
Jak zaznaczono, sprzęt został już przekazany operatorowi logistycznemu. W ciągu trzech dni trafi do hubu logistycznego w Polsce, który zajmuje się odbiorem i dystrybucją pomocy materialnej dla Ukrainy.
Ministerstwo Obrony Hiszpanii wyjaśniło, że udziela wsparcia w odpowiedzi na pilną prośbę uzgodnioną z Grupą Kontaktową ds. Obrony Ukrainy.
00:01. Prezydent rozmawiał z Erdoganem o kontynuacji inicjatywy zbożowej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w środę, że podczas rozmowy z tureckim rzywódcą Recepem Tayyipem Erdoganem podjęto m.in. temat kontynuacji inicjatywy zbożowej dotyczącej eksportu ukraińskiej żywności przez porty czarnomorskie.
Kontynuowałem przyjacielski dialog z prezydentem Turcji Erdoganem. Podziękowałem za niezachwiane stanowisko w kwestii wsparcia integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy
— napisał Zełenski na Twitterze.
Dodał, ze podczas rozmowy zwrócił uwagę na „szczególną rolę Turcji w inicjatywie zbożowej i jej kontynuacji”.
Wysoko oceniliśmy współpracę ukraińsko-turecką w sferze bezpieczeństwa
— podkreślił szef państwa.
W warunkach wojskowej blokady ukraińskich portów przez Rosję w lipcu przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli z Turcją i ONZ dwie oddzielne „lustrzane” umowy, odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie. Ma to gwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów: Odessy, Czarnomorska i Piwdennego.
W ubiegłym tygodniu rzecznik ONZ Stephane Dujarric przekazał, że sekretarz generalny organizacji Antonio Guterres i jego zespół pracują nad przedłużeniem porozumienia w sprawie eksportu ukraińskich zbóż przez Morze Czarne; umowa może wygasnąć w listopadzie.
00:00. Zełenski: Okupanci będą próbowali wcielić was do wojska, unikajcie tego jak tylko możecie
Prezydent Ukrainy w środę w wieczornym wystąpieniu wideo wezwał mężczyzn mieszkających na tymczasowo zajętych terenach południa i wschodu Ukrainy do podjęcia próby wyjazdu, aby nie dać się wcielić do rosyjskiej armii, donosi Ukrinform.
Szczególnie chcę dzisiaj zwrócić się do naszych ludzi na czasowo okupowanych terenach południowej i wschodniej Ukrain
— powiedział Wołodymyr Zełenski- okupanci będą próbowali werbować was do swojej armii.
Tak samo jak to było w Doniecku i Ługańsku. Unikajcie tego jak tylko możecie. Spróbujcie opuścić okupowane terytorium.
Jeśli nie możecie tego zrobić i znajdziecie się w rosyjskich strukturach wojskowych, spróbujcie przy pierwszej okazji złożyć broń i przejść na pozycje ukraińskie.
A co najważniejsze, chrońcie swoje życie. I pamiętajcie, aby pomóc innym naszym bliskim. Naszym wspólnym zadaniem jest wytrwanie. Musimy stawić czoła tym odmieńcom…
Rosja przez pół roku unikała nawet słowa „wojna”, karała za jego użycie swój naród procesami karnymi, a teraz sama ogłasza stan wojenny na okupowanym terytorium.
Dziękuję wszystkim, którzy walczą i pracują dla Ukrainy! Dziękuję wszystkim, którzy pomagają naszej obronie!
I chciałbym osobno podziękować za to, że to właśnie Ukraińcy zostali laureatami specjalnego wyróżnienia Parlamentu Europejskiego – Nagrody im. Sacharowa. Nagroda ta przyznawana jest corocznie tym, którzy wnieśli największy wkład w obronę demokracji, praw człowieka i wartości europejskich. To naprawdę ważne, że Ukrainki i Ukraińcy- miliony naszych rodaków, którzy tak dzielnie bronią wolności, są w tym roku nagrodzeni w Europie
— powiedział prezydent Ukrainy.
red/PAP/Facebook/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/618893-relacja-239-dzien-rosyjskiej-agresji-na-ukraine